Dereta's pa ra boek viel uit blauwe fotostudio Franchimon besloot 200e loop met zege Echtpaar W. J. Bakker schoonste geheel Monsterzege Meermarkt Volksdansgroep „Buureton" Veel vis gevange* Bas Vaars wint ronde van Heemskerk Max Dareta. PAGINA 2 TEXELSE Beregezellig. Dat was de algemene reactie op het feest ter afsluiting van het ringsteekseizoen. Er werd nagepraat en er was nog een prijs uit te reiken: voor het schoonste geheel. Deze titel ging naar het echtpaar Bakker met hun tweespan Friezen. Het gezellige praatfeest werd bijge woond door zo'n 80 mensen, veel meer dan de organisatie had verwacht. De stemming zat er goed in, mede door medewerking van het trio Humpy Dumpy, aangeboden door de Vitami nebron van Van Etten. De ringsteekcommissie kwam nog even terug op de gehouden wedstrij den door alsnog een derde prijs in het Texelse ringsteekkampioenschap uit te reiken aan Dirk Smit en Nelie de Graaf. Voor deze plaats kwam zowel de combinatie Smit/de Graaf als Rein Eelman met José Eelman-Schaafsma in aanmerking. Na een extra ronde tij dens het kampioenschap eindigden ze weer gelijk. Om te zorgen dat de rij ders voor donker thuis zijn, is in het wedstrijdreglement opgenomen dat maar één ronde gereden wordt. Om tot een uitslag te komen heeft de ringsteekcommissie de regel toegepast dat in geval van onbeslist eindigen na het rijden van een extra ronde het to taal aantal gestoken ringen van de eerste omloop bepalend is. Door toe passing van deze regel kwam het duo Eelman in aanmerking voor de derde prijs met negen gestoken ringen tegen zes gestoken ringen van Smit en De Graaf. De ringsteekcommissie bleef echter zitten met een ontevreden ge voel over deze beslissing, vooral ook omdat de combinatie Smit/De Graaf lang in de top van het klassement meestreed. Daar de toegepaste regel eigenlijk meer is gericht op de bepa ling van de dagprijs in plaats van het kampioenschap besloot de commissie alsnog een derde prijs ex aequo uit te reiken aan Dirk Smit en Nelie de Graaf. Ook het toekennen van de prijs „Schoonste geheel" viel niet mee, wat blijkt uit het feit dat tussen de eerste en vijfde plaats maar vier punten ver schil zat. Mebius Huitema en „tante Door" hadden gelet op de correctheid aan de aanspanning en kleding en op de verzorging van paard en wagen in het algemeen. Hoewel niet alle kleine dingen helemaal perfect waren, koos men voor het echtpaar W. J. Bakker met hun prachtige tweespan Friese paarden. De Meermarkt heeft in de wedstrijd tegen Mantje een hele ruime 11—2 winst geboekt. In de resterende twee hoofdklasse- wedstrijden werden nog twintig doelpunten gemaakt, zodat deze week een hoog gemiddelde was. In de eerste klasse boekte Gamma 3 een 11—2 zege op Jelleboog 2. Voor Mantje 2 was er in de tweede klasse een ruime winst met 7—0. In de derde klasse scoorde Gamma 6 de meeste keren. De Meermarkt nam met elf treffers de meeste van de in totaal 33 doelpunten in drie wedstrijden voor zijn rekening. Voor acht van deze doelpunten ston den twee spelers garant met ieder vier doelpunten, Peter Brons en Cees van Beek. Mantje wist slechts twee keer tegen te scoren. Voor totaal dertien doelpunten zorgden ZDH en Rab, zij het dat deze treffers wat gelijkmatiger waren verdeeld. Acht voor Rab en vijf voor ZDH. De tweede winst voor Rab in twee weken. Gamma 2, regerend kampioen kwam goed uit de startblok ken. Tegen Oosterend 2 won men met 6—1. In de eerste klasse won Gamma 3 met hele duidelijke cijfers van Jelle boog 2, 11—2. Nioz en Verenigde Schilders kwamen een 2—2 gelijkspel overeen. Zo ook Alkema 2 en Meer markt 2, al scoorden die beiden een doelpunt meer. Oosterend 3 en 4 speelden tegen elkaar. Zoals het be hoort won Oosterend 3 met 5—2. Gamma won met 7—0 van De Muy; de doelpunten waren het aankijken zeer waard. Topscoorder hier was Jos Berbee met drie doelpunten. Mantje 2 behaalde de grootste winst in de tweede klasse met 7—0. Opnieuw opende voor Mantje Peter van Nijen de score, die daarna door zijn ploegge noten werd uitgebreid. Opvallend was dat Verenigde schilders 2 verloor van Verenigde Schilders 3. Bij de dames schakelde ZDH verras send De Krim uit. Het andere da mesteam van De Krim werd ook uitge schakeld omdat Gamma iets gelukki ger was dan de Cocksdorpers. In de junioren 1 klasse hadden Casino 2 en Gamma 2 een spannende wedstrijd die door Gamma 2 met 3—2 werd gewon nen. In de junioren 2 klasse won ZDH 2 met 6—2 van ZDH 3. In de jongste leeftijdsgroep overwon Casino 5 met 1—0 Oosterend 3. Uitslagen: Hoofdklasse: Mantje-Meermarkt 2—11 Rab-ZDH 8- 5 Oosterend 2-Gamma 2 1—6 Eerste klasse: Ver.Schilders.-Nioz 2— 2 Gamma 3-Jelleboog 2 11—2 Alkema 2-Meermarkt 2 3— 3 Oosterend 3-Oosterend 4 5—2 Gamma 4-De Muy 7— 0 Tweede klasse: Oosterend 5-De Koog 8— 3 Ver.Schilders 2-Ver.Schilders 3 0— 4 Mantje 2-Texel 3 7—0 Texel 2-De Krim 2 1— 2 Gamma 5-Meermarkt 3 1—2 Casino 4-Casino 5 6—4 Derde klasse: Gempo-Oosterend 6 2—1 ZDH 2-De Koog 2 6-4 Nioz 2-Gamma 6 1—12 Nissan 2-De Krim 3 1— 1 Dames beker: Gamma-De Krim 1 1 Gamma w.n.p. De Krim 2-ZDh 0— 1 Casino 3-Casino 2 2— 1 Nissan-Casino 0— 6 Junioren 1: Casino 2-Gamma 2 2— 3 Texel 2-De Krim 2— 1 Texel-Gamma 2—12 Junioren 2: Texel 5-Casino 4 2—3 Texel 4-Texel 6 14—1 ZDH 2-ZDH 3 6-2 Junioren 3: Casino 5-Oosterend 3 3—0 Programma: Woensdag 2 september: 16.45 u. Gamma 1-Texel 3 (j) 17.25 u. Oosterend 2-Nissan (j) 18.10 u. De Koog-Mantje 2 19.00 u. Gamma-Nissan (d) 19.40 u. De Krim 1-De Krim 2 (d) 20.15 u. De Krim 2-Meermarkt 3 21.10 u. Jelleboog 2-Casino 3 22.00 u. Meermarkt 2-Gamma 3 Zaaldienst: Mantje Donderdag 3 september: 17.15 u. De Krim 2-Texel 8 (j) 17.45 u. De Krim-Casino 2 (j) 18.30 u. Texel 4-Gamma 6 19.25 u. Gamma 5-Oosterend 5 20.15 u. Texel 3-Ver.Schilders 2 21.10 u. Gempo-Casino 6 22.00 u. Tex.Lamsvlees-Oosterend 6 Zaaldienst: ZDH Vrijdag 4 september: 16.45 u. Oosterend 1-Texel 1 (j) 17.30 u. ZDH-Casino 1 (j) 18.20 u. Nissan-Texel 2 19.15 u. Ver.schilders 3-Casino 4 Dereta flinksaan hat werk In zijn fotostudio hoog boven hat gesloten wolkandak. HIJ maakt plaatjes van Landsman die met S/moni fo, (met boek In de hand) naar beneden suist, fFotoRaymond G/rbas). Db fotograferende parachutist Max Dereta beschouwt de blauwe ruim te boven de wolken als zijn per soonlijke fotostudio. Hier maakte hij in de afgelopen twaalf jaar tal loze spectaculaire foto's van naar de aarde vallende of zwevende pa rachutisten. Een selectie van meer dan 100 fraaie kleuropnamen, me rendeels gemaakt in het luchtruim boven Texel, is te vinden in zijn boek „Parachutespringen Et Skydi ving", dat donderdag op spectacu laire wijze werd gepresenteerd in het paracentrum op het vliegveld Texel Volgens plan gebeurde dat met inscha keling van Veronica-presentatrice Si- mone Walraven die, met het boek in de hand, samen het para-instrukteur Herman Landsman voor de ogen van de genodigde journalisten en relaties van het paracentrum een vrije val- tandemsprong uitvoerde. De bekende Nederlander die het boek vervolgens in ontvangst had moeten nemen, was verhinderd zodat deze taak werd over genomen door directeur Bob Rienks van het paracentrum. Promotie Die toonde zich er buitengewoon blij mee en dat was geen toneel, want het boek is een schitterend stukje promo tie voor de parachutesport. Het is in derdaad veel meer dan een nuchter in structieboek, maar een persoonlijk ge- COURANT Maandag 7 september: 17 15 u. ZDH 3-Texel 5 (jl 18.00 u. Casino 5-Ver.Schilders 3 Zaaldienst: Oosterend tint relaas van iemand die de heel spe ciale sensatie van deze sport op pak kende wijze onder woorden heeft we ten te brengen. Zelfs mensen - zoals wij die er niet over peinzen om zich ooit in dit wereldje van specta culaire waaghalzerij te begeven, begin nen na het lezen van de tekst en het bekijken van de vaak sprookjesachtige plaatsjes van gedachten te veranderen. Dereta heeft daarbij veel zakelijke infor matie, zodat de lezer na het doorne men van de negentig pagina's die dit boekje telt, zo ongeveer alles weet over de zeer vele vormen van parachutespringen. Naast het gewone springen is er het vrije val springen (skydiving), rela- tiefspringen (met grote groepen tege lijk, het Nederlands record werd boven Texel gevestigd), het „stapelen" (ook een „Texels" record), stijlspringen, koepelrelatiefspringen, BASE-jumping (springen vanaf masten, bergen en ho ge gebouwen), tandemspringen, para- sailing, etc. Er wordt op originele wijze antwoord gegeven op de bekende vragen die door niet-parachutisten worden gesteld (Is het gevaarlijk? En als de parachute niet open gaatl). Duidelijk wordt ge maakt dat paraspringen niet zonder ri sico is, maar toch veiliger dan ooit te voren dank zij nieuwe technieken. Het beetje gevaar dat nog rest wordt gere lativeerd met het inderdaad tot naden ken stemmende zinnetje: „Vrees niet dat er een eind aan je leven zal ko men, maar dat je nooit zult beginnen te leven". Achterin het boekje zit zelfs een „voordeelcoupon", waarmee men zich voor een cursus of tandemsprong bij het paracentrum Texel kan opgeven. Tegelijk met de tandemsprong van Si- mone Walraven sprongen ook enkele andere parachutisten, waaronder Dera- ta zelf om het historische gebeuren op foto en videoband vast te leggen. Di rect na aankomst werd de band voor de journalisten afgedraaid en de ver slaggevers konden even later ook de foto's die tijdens de vrije val waren ge maakt in ontvangst nemen om er hun verhaal in de krant mee te illustreren. Het was duidelijk dat de presentatie met veel feeling voor promotie was georganiseerd De plechtigheid werd geleid door de locale promotiedeskundige Hans de Leeuw van de plaatselijke Middenstandsbank-vestiging, die de genodigden in de vereiste stemming bracht door het voorlezen van een S/mono (nog In het tuigje, weermoe rij een Lendsmen heeft vestgeretenl overhandigt het boek mót een kus een Bob Rienks. DINSDAG 1 SEPTEMBeJ pakkend citaat uit Dereta's boek en wees op het autobiobgrafisch karakter ervan. Lage bewolking De omstandigheden voor een vrije val tandemsprong, die vanaf 3 kilometer hoogte werd uitgevoerd, waren overi gens niet optimaal. De wolkenbasis zat op ongeveer 500 meter en dat is aan de krappe kant. Vanaf de grond kon de afsprong dus niet worden waarge nomen, zodat het gezelschap op een gegeven moment het presentatieduo en de twee andere para's uit de wol ken zag vallen. Het boek werd over handigd en er waren veel bloemen, onder andere voor Dereta's partner Wilma die een rol speelt in het boek. Bob Rienks sprak de hoop uit dat het boek ertoe zou bijdragen dat nog meer mensen naar Texel zouden komen om de parasport te beoefenen of om er al leen maar naar te kijken, daarbij aan gevend dat de door hem gestichte pa raschool in de loop der jaren een flink steentje aan het Texelse toerisme heeft bijgedragen. Directeur Jan Weggemans van uitge verij La Riviere Voorhoeve uit Kam pen vertelde dat men de presenta- tiesprong aanvankelijk wilde laten uit voeren door de oudste para van Ne derland, een man van 86. Diens 66-jarige vriendin had echter bezwaar gemaakt. Bovendien zou op deze wijze de doelgroep (mensen tussen 18 en 30 jaar) niet zijn aangesproken en dat ef- fekt kon wel worden bereikt met de niet onbekende tv-presentatrice. Dropzone Max Dereta, Joegoslaaf van geboorte, zei dat hij 12 jaar geleden voor het eerst op Texel kwam en er op slag ver liefd op was geworden. Hier vindt hij de ideale „dropzone" voor zijn geliefde parasport en de altijd blauwe lucht bo ven Texel veroverde hij als fotostudio. De journalisten kregen allemaal een presentexemplaar van het f35,— kostende boek en werden uitgenodigd voor een gratis rondvlucht of een tan demsprong boven Texel. De heren stonden voor dat laatste niet te drin gen, wat ongetwijfeld anders zou zijn geweest als ze de gelegenheid hadden gehad eerst het boek te lezen. Uiteindelijk meldde zich voor de sprong één journalist en directeur Evert Liewes van Texvis (die deelnam aan de in hangar gemaakte „markt" van Texelse produkten). Met het para vliegtuig PH-MEN gingen ze de lucht in, maar omdat de bewolking inmid dels lager was geworden, moest van de sprong worden afgezien en keerde iedereen gewoon per vliegtuig op de Texelse aarde terug. De tandemsprong houden ze tegoed. Verkoopleider Bert Maan van La Rivie re Et Voorhoeve vertelde ons dat al heel lang het plan bestond om een boek over parasport uit te geven. In Dereta vond men de man die nis M. leen een origineel script kon mafe tnl maar ook talloze fraaie foto's int raad had, zodat een zeer snellep- duktie mogelijk was. Dereta schre 5 zijn boek in het Engels; het moes worden vertaald. Mogelijk veischj ook nog edities in andere talen.) boek was gedrukt in Spanje („De mensen daar hebben een beter voor kleur") in een oplaag van 51 i|( stuks die daags tevoren nog in ii per KLM naar Nederland was gevlogen. 01 «f Alle deelnemers wisten zondi dens een viswedstrijd iets te gen. De deelname was senioren, twee jeugdleden en gastvissers. De standaard vooi grootste vis ging naar Map Zwaag met een vis van 38 cm (ie Voor de hoogst geëindigde in de eerste helft van de competitie vnAad standaard beschikbaar gesteld do Pierre de Kroon. Deze ging even: naar Map van der Zwaag. Dekfei vis, die zondag werd gevangen cm en kwam op naam van Kee cob Bakker. In totaal werd 1313 c gevangen met een gemiddelde^ van 26,8 cm. De gemiddelde van per deelnemer was 72,9 cm. Uitslag: Afdeling gastvissers: 1. Schumm cm, 6 vissen; 2. Hermes, 106 ro. rtul vissen; 3. Dolman, 101 cm, 4 vis Afdeling senioren: 1. Map v.d. Zi Vo 122 cm, 4 vissen; 2. Cor Huismoi sn cm, 4 vissen; 3. André de Geesipoi cm, 3 vissen. Afdeling jeugd: 1. Jan Jacob KejSfrt 76 cm, 3 vissen; 2. Alexander Di 53 cm, 2 vissen. De volgende viswedstrijd is zondAoe september om 8.00 uur bij de Ho len ert la ta Junior-wielrenner Bas Vaars van) wielervereniging Texel bleek zond zijn hersteld van zijn val in de ros van Beverwijk van veertien daarvoor. Na een vroeggeplaatsif marrage (met veertien medevW uit het peloton, was halverwege) koers de tijd rijp voor Bas Vaars met zes man de definitieve demï uit deze kopgroep in te luiden. I ren toen nog circa 40 kilometer de boeg. Deze zeven bleven weo. dat de strijd om de overwinning 1 sen hen werd beslecht. In de spit toonde, zoals eerder bewezen, Vaars zich de sterkste. Ook plc noot Niels Jimmink was succes» eindigde niet onverdienstelijk op) zestiende plaats in de peloton.» de veelbelovende Bas Vaars wasi zijn derde overwinning dit seizoen eerstejaars junior. In verband met een promotietocht op Texel, beginnen de gezamelijke lessen van het volksdansen op 4 en 9 sep tember, 's morgens om 10.00 uur. 20.05 u. De Krim-Alkema 20.55 u. Jelleboog-Texel 21.45 u. Citroén-Oosterend 1 22.35 u. Oosterend 2-Casino Zaaldienst: Gamma Theo Franchimon ging bij de start van zijn 200e wedstrijd het deelnemersveld tlvo0^ Hardloper Theo Franchimon uit Den Hoorn liep donderdag zijn 200e wedstrijd en voltooide deze in stijl: winnend. Extra mooi was dat de wedstrijd, een stratenloop, in zijn eigen woonplaats Den Hoorn werd gehouden. Het was een on derdeel van een Hoornder Donder dag met als thema „sport". Tege lijk werd een wielerronde gehou den en was er een wedstrijd spuit- voetbal. Minder fraai was het dat de organisatie van de stratenloop te wensen overliet. De atletiek-carriëre van Theo Franchi mon is pas ruim zeven jaar oud. Op 16 juni 1980 was hij voor het eerst als hardloper actief: tijdens een strand- loop. Voor Theo betekende dat een sportieve doorbraak, want in zijn jeugd had hij te kampen met een astmati sche bronchitis. Als kind raakte hij snel buiten adem, na zijn twaalfde jaar kwam daar wat verbetering in. Door een plaatsgenoot werd hij uiteindelijk geïnspireerd om eens aan een strand- loop mee te doen. Na drie weken trai ning bleek dat Theo daarin aardig kon meekomen. In de 199 wedstrijden die nadien zouden volgen, was hij nauwe lijks uit de top 10 weg te denken. Op diverse afstanden behaalde hij naar ei gen schatting dertig zeges. Gevraagd naar zijn mooiste ovenwinning noemt Theo de Koninginneloop in Den Burg van 1984. „Om voor het vele Texelse publiek de top van Texel te verslaan, vond ik prachtig", aldus Theo. Ook de overwinningen in de halve marathon van De Rijp (1985) en de 10 kilometer in Zwaagdijk-West (tijd 31.14) zijn her inneringen om te koesteren. In totaal liep hij één marathon, in 1984 in Schoorl. „Ongetraind" liep hij de 42 km en 195 meter destijds in 2 uur en 50 minuten. Minpunten waren de bles sures waar hij de laatste twee jaar mee had te kampen, voornamelijk als ge volg van overbelasting. Donderdag verliep alles goed en liet hij de overige twintig deelnemers de hielen zien. Uitslagen stratenloop: Heren, 8 km: 1. Theo Franchimon; 2. Peter Wolf (Did.), 3. Fred Oele (Did.). Jeugd t/m 11 jaar: 1. Natasja Koopman; 2. Martijn Schrama. Dames, 8 km: 1. Nel Bruining. Dames, 4 km: 1. Ingrid van Lubek; 2. Marijke Stark; 3. Janny Tijsse Jeugd, 4 km: Kees Jan de Jonge; 2. Richard Stevens. Heren, 4 km: 1. Mike Nolting, 2. P. Knol. Kneesloop Zaterdag wordt in Anna Paulowna de bekende „Kneesloop" gehouden. Ver scheidene AVT-atleten, onder wie Theo Franchimon en Arco de Graaf, hebben zich reeds hiervoor opgege ven. De loop begint om zeven uur 's avonds; vertrek boot vanaf Texel om vijf uur. De te lopen afstanden bedra gen 3 en 8 kilometer. Opgave is nog mogelijk. Inlichtingen zijn verkrijgbaar via tel. 02220-3843 en b.g.g. 02220-4424.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2