Tropical Street Festival „WAT IK ZEGGEN WOU." Overlast „WAT IK ZEGGEN WOU." Tropical Cake „WAT IK ZEGGEN WOU.." Reactie op „overpeinzing" if beleefde het festival een exotisch hoogtepunt. Goor: Miss Tropical. BWCVCN VAN LCZCRS BLETCN VCRANTWOORQCLLIHHCio VAN OC REOAKTC Stam suggereert in de Texelse Courant van 28 augustus dat het nodig is dat de jongeren anders en onder betere begeleiding worden opgevangen op de kampeerbedrijven. Ik vraag mij af op welk tijdstip dat dan moet gebeuren. Mijns inziens op het moment dat de bars en disco's sluiten, want op dat moment komt de cultuurbotsing, zoals de heer Stam dat zo mooi komt vertel len. Daarvoor is de jeugd die hem zo na aan het hart ligt, opgezweept en moet de kassa gerinkeld hebben. Neen, heer Stam, die de problemen naar de kampeerbedrijven afschuiven maar de hand in eigen boezem steken en er eens over peinzen hoeveel scha de is berokkend aan het imago van De Koog en de ergernis bij vele gasten en hotelondernemers, die aan een be hoorlijke nachtrust niet toekomen. En ook niet te vergeten de troep die de omwonenden moeten opruimen de volgende morgenl F. J. Kaczor, De Koog. PAGINA 5 ff fin «N LCZERS - ttjrriH vUUMT wOORDtl <J» HT WM OC Kt CA» IC ,,Dit spektakel moet je een keer mee maken", zo werd gezegd. Via een aparte bijlage in de Texelse Courant werden we van het gebeuren op de hoogte gebracht. Er was vrijdag regen achtig weer op komst, maar de sfeer beloofde zonnig te worden. In De Koog was de sfeer verre van dat. Het was als een tropische cake. Door het glas van de ovendeur ziet deze er aantrekkelijk uit. Echter wan neer het beslag te veel is opgeklopt, zakt de cake bij het openen van de over als een pudding in elkaar. Weg aantrekkelijkheid! De soms redelijke tropische muziek werd overstemd door schreeuwende dronken jongelui. De simpele exotische aankleding van De Koog moest het voortdurend ontgelden. Voor muziek was men kennelijk niet gekomen (uit zonderingen daargelaten). Het bier moest de gezelligheid brengen en in de drukte moet je een paar klappen maar op de koop toe nemen. Bij de opzet van dit feest (nu vijf jaar geleden! heeft de omzet van de Koger horeca kennelijk een eerste prioriteit gekregen, de tropische sfeer en daarbij behorende muziek kwamen op de laatste plaats. Zo leek het dit weekein de tenminste. Men zal de tropische cake volgens een ander recept moeten maken. Exotische livemuziek hoort op straat, op over dekte wagens desnoods. Geen ge drang met aangeschoten „muzieklief hebbers" (die zitten binnen) en de ho reca kan ontspannen goede zaken doen, want snel uitgerekend kun je nu voor f25,— in de pauze van een band een grote bek, een paar klappen en misschien nog een consumptie krijgen. Snel verdiendl Simon Bos, Castricum allemaal missen als kiespijn. Niet alleen jongeren zijn de toeristen die ons later komen bezoeken, ook de kinderen van de gezinnen die nu gast zijn op Texel, zijn dat. Als de ouders nu niet meer terug komen, zien we de kinderen later ook niet meer. Als men een duidelijk gericht beleid begint te voeren, zal het zeker na ver loop van tijd vruchten afwerpen. De café- en discohouders staan op hun achterste benen als er kampeer ders van een camping worden verwij derd wegens wangedrag, maar als ho telhouders en andere logiesverstrekkers hun gasten zien vertrekken wegens la waaioverlast, zoals in het afgelopen seizoen meerdere malen is voorgeko men, vindt men dat misschien wel normaal. Veel gasten waar wij beroepshalve mee te maken hebben, vinden De Koog ieder jaar minder aantrekkelijk, vuil, rommelig en onveilig. De heer W. den Hartog liet eenzelfde geluid horen in de vorige krant. De bevolking vergrijst en dat is een aspekt waar wel degelijk rekening mee gehouden moet worden. Jongeren zijn niet alleen zaligmakend voor de toe ristische toekomst van ons eiland. Dat de Middenstand en de Horeca al leen goed zouden draaien als de cam ping vol zit is logisch, dan zijn name lijk ook alle bungalows, appartemen ten, hotelbedden en bedden bij parti culiere logiesverstrekkers bezet. De omzet wordt echt niet alleen door de jongeren gebracht. Stam suggereert dat zij alleen flink wat besteden in De Koog, maar dat geldt dan wel voor zijn branche, het disco- en cafégebeuren. De Mid denstand heeft meer aan al die andere gasten. Hotelhouders, bungalow- en apparte mentenverhuurders, campinghouders, particulieren die kamers verhuren en niet te vergeten dorpsbewoners van De Koog, we hebben er allemaal direkt of indirekt mee te maken. Het wordt tijd dat er echt een ander beleid komt en dat de Burgemeester en bestuurders van onze gemeente er van overtuigd raken dat het zo niet langer kan. Zolang je de rotzooi niet voor je eigen deur hebt, wordt er gedacht ja zelfs in deze krant geciteerd „het valt wel mee", „geen bericht - goed bericht", „geen klachten - niks loos". Overtuig de Gemeente en de Politie, dien klachten in en laten we proberen met elkaar tot een oplossing te ko men, opdat 1988 een aantrekkelijker seizoen te zien zal geven. De eigenaars-exploitanten van de vol gende bedrijven: Hotel „Zeerust" Hotel „De Zwaluw" Hotel „Dijkstra" Hotel ,,'t Vogelhuis" Hotel „Brinkzicht" Hotel ,,'t Gouden Boltje" Restaurant „De Meerpaal" Motel „Texel" Verhuurbedrijf P. de Wit „Badweg Sportief" „De Stolp" Drogisterij Mets Sigarenmagazijn C. Mets „Meermarkt" „Spar Supermarkt" Slagerij lepe de Boer „De Vitaminebron" C. van Etten Mantje Kadoshop „Oase" (B. Kamperman) Timmer's Tearoom/Bakkerij. TEXELSE COURANT Goed voorbeelddoet goed volgen. lAG 1 SEPTEMBER 1987 ft de» l. 22,% fijnproevers viel er vee! te genieten In de Tlffeny Pub. Grappa" DJawa van de Braziliaanse formatie Cachaca in actie op zijn congas. BRtVEN «N LEZERS BIETEN VEMANTWOOnOCUKKO WkN DC RECKK TC Naar aanleiding van de door Rein Stam in de Texelse Courant gepubli ceerde „Overpeinzing" d.d. 28 au gustus j.l. willen wij graag enkele kant tekeningen plaatsen en suggesties doen om de „verloedering" van De Koog, zoals die eender in het nieuws kwam, tegen te gaan. Dat jongeren van groot belang zijn voor de huidige en toekomstige eco nomie op Texel is zeker waar, maar de jongeren moeten zich dan wel als gast op ons eiland gedragen. In steeds toenemende mate wordt het door velen van hen voor andere toe risten, die in en nabij De Koog vakan tie houden, onmogelijk gemaakt dit te doen. Een ieder die tot twee of drie uur 's nachts op pad is, zal zich nog enigs zins thuis voelen in het dorp, maar als je met een gezin uit bent of eens lek ker bij wil komen van je dagelijkse beslommeringen, kun je De Koog be ter mijden. Veel, ook niet direkt bij het toerisme betrokken Kogers balen van het lawaai en de troep, bijna iedereen heeft er wel last van. 's Zomers zitten we met vele duizen den mensen vlak bij elkaar en enige honderden verpesten het voor de rest met geschreeuw, gebrul, gelal, verniel zucht, vervuiling enz. enz. De meerderheid van de vakantiegan gers moet onder het wangedrag van een minderheid lijden. Het is verbijsterend dat we het alle maal maar accepteren, er wordt af en toe wel wat geklaagd maar aan saam horigheidsgevoel om te proberen de zaak te veranderen ontbreekt het nog. Een andere toegang naar het jon gensterrein op de camping zal voor hotel Opduin een zege betekenen, maar daarmee is het probleem niet op gelost. Rein Stam bepleit „een route langs de niet lawaaigevoelige plekken", de enige route die wij ons daarbij kun nen voorstellen is een ondergrondse tunnel van de Dorpsstraat naar de camping. Er moet een gedragsverandering ko men, dat gaat niet van de ene op de andere dag maar er moet nu wel aan gewerkt gaan worden om dat te berei ken. De opvatting die er nu heerst dat op Texel alles mag en kan, moet de wereld uit geholpen worden. Feest vieren, uitgaan, plezier maken is prima als er maar grenzen vastgesteld worden en men weet hoever men kan gaan. Jongelui zouden er bij aankomst op Texel op gewezen moete worden dat straatschenderij en het aanrichten van vernielingen enz. absoluut niet wordt getolereerd en dat ze bestraft worden op welke manier dan ook, echter minimaal met een enkele reis Den Helder. Diegenen, die Texel dan niet meer be zoeken omdat ze, evenals in het over grote deel van ons land, geen rotzooi mogen trappen, kunnen we toch zeker The Swinging Soul Machine in De Toekomst: podium net zo vol a/s de dansvloer. /oor li =el In één weekend de zomer nog eens dunnetjes overdoen. Dèt was zo ongeveer het belangrijkste motief voor veel bezoekers van het Tropical Sea Festival om tij dens het afgelopen weekend een retourtje De Koog te boeken. Een groot aantal jeugdige toeristen die eerder tijdens de zomer hun vakantie op Texel hadden doorgebracht, hadden hun woord gehouden en waren met het ..Tropical" weer present. In die zin was meer sprake van een reünie, dan van de komst van een grote schare liefhebbers van salsa, caribean music, reggae en aanverwante klan ken. Ook veel Texelaars —altijd in voor een feestje— kwamen in De Koog de zo mer uitluiden. Het hoogseizoen keerde aldus eventjes terug en de Koger horeca kon zich in de handen wrijven. Vrijdag had het tmuzieklfestijn een mistroostige start gehad, maar in de loop van zaterdagmiddag brak de zon door waardoor een feestelijke stemming onstond die tot in de kleinste uurtjes zou worden ge handhaafd. Het aangename weer, de grote drukte binnen en het feit dat de aan schaf van een passepartout uitnodigde tot een muzikale kroegentocht, zorgden ervoor dat zaterdagavond sprake was van een straatfestijn. Wie een plaatsje op een terras had weten te bemachtigen, had veel te genieten. Hoogtepunt was zonder twijfel de parade en show van de uit fraai uitgedoste Braziliaanse danse ressen en muzikanten bestaande gezelschappen Carioca do Samba en Batucado do Tropicano. Rustig was het dus allerminst op straat; niettemin sprak de politie van ,,'n rustig verloop". Optreden voor vernielingen en vechtpartijtjes bleek niet nodig. Op straat overnachtende festivalgangers werden evenmin geconstateerd. Op het strand was het na het geleidelijk stoppen van de muziek en sluiten der café's aanzienlijk drukker. Hoeveel personen in de duinen en auto's hebben over nacht, is niet te zeggen. Feit is in elk geval dat, ondanks de grote toeloop, slechts een twaalftal gasten door de VVV aan een kamer werden geholpen, de rest was kennelijk voorzien. Slechts één niet TVL-lid had gereageerd op de oproep in de krant om slaapruimte beschikbaar te stellen, maar achteraf bleken meer reacties dus niet nodig. Voor de rest; zie de fotografische impressie. De laatste kleurige shirts en aan de man gebracht. hemdjes met opdruk werden in een kraampje in de Dorpsstraat

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5