Klaas Jan van der Vis surft naar tweede plaats NK Jeugdige „joyriderj!< in Enkhuizen gepal Mtfy Late wind redde Texelse organisatie Vrucht van internationale samenwerking Parachutist in Haarlem om het leven gekomen Loslopende paarden Uitkering voor ex-zelfstandigen Tentdiefstallen Autoradio gesto evt iet Reddingsoefeni -«r° Vrouwenbond fietsen Scouting houd bosfeest Cursussen Avondmai PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 SEPTEMBER kdac De 38-jarige parachutist Rob Bou- guenon uit Zuid-Laren is zondag middag bij de uitoefening van zijn sport om het leven gekomen. Bij een demonstratie ter gelegenheid van de opening van een hockeyveld in Haarlem ging er iets mis bij het ope nen van de parachute. De vervolgens in werking gestelde reserveparachute raakte verstrengeld met de hoofdchute, waardoor geen der valschermen zich ontplooiden, aldus bleek uit onderzoek van de Rijksluchtvaartdienst. Bougue- non kwam met veel te hoge snelheid neer en was op slag dood. De omgekomen springer was met drie collega's van Texel naar Haarlem ge vlogen voor het uitvoeren van de de monstratie. Hij sprong als laatste uit het toestel. Rob Bouguenon, beroepsmilitair, gold als een ervaren parachutist, die meer dan duizend sprongen had uitgevoerd. Hij beoefende zijn sport in weekenden en vakanties bij het Texelse paracen trum, waarvoor hij ook als instructeur ootrad. Drie loslopende paarden zorgden woensdagavond voor consternatie op de Westerweg. Eén der dieren kwam in botsing met een tegemoetkomende auto, bestuurd door een man uit Den Burg. Het paard mankeerde niets, maar de auto werd aan de voorzijde beschadigd. De dieren hadden hun weiland aan de Westerweg kunnen ontvluchten omdat de eigenaar had verzuimd het hek dicht te doen. De schade werd onderling geregeld. In het Krimbos staat sinds vorige week een speelwerktuig, bestaande uit een van rondhout vervaardigd paard met wagen. Het is gemaakt door 16 jonge lui van 16 - 19 jaar die deelnamen aan het jaarlijkse Westermann-kamp van Rotary. De jongens en meisjes Ideze keer af komstig uit Duitsland, Enge/and, Bel gië, Australië, Brazilië, Ierland en Ne derland) verbleven veertien dagen op de Westermann-hoeve in De Westen en elke dag besteedden zij een deel van de tijd aan de vervaardiging van de diverse onderdelen van het door C. R. Alkema ontworpen speelwerktuig. Dat gebeurde in de Staatsschuur in de Dennen en met gebruikmaking van hout dat door Staatsbosbeheer be schikbaar was gesteld. SBB-man Jan Zijm hield daarbij een behulpzaam oogje in het zeil. Hetzelfde deed pro- jektleider Job van Hoorn. Doel van de ze veertiendaagse werk- en vakantie week was het vergroten van onderling begrip tussen jongelui van verschillen de nationaliteiten. Dat is ongetwijfeld gelukt. De kontakten waren bijzonder leuk en leerzaam voor alle betrokke nen. De onderdelen van het werkstuk werden naar het Krimterrein vervoerd om te worden gemonteerd. Vrijdag avond kon het complete paard met wagen daar feestelijk worden overge dragen aan EMK-direkteur Martin War- naar. Het speelwerktuig is overigens bestemd voor algemeen gebruikt; het staat op openbaar terrein. De plechtig heid werd gevolgd door een barbecue. De foto Ivan J. Nautatoont het inter nationale gezelschap, poserend op en bij het werkstuk. Als herinnering kre gen de jongens en meisjes nog dezelf de avond een fraaie kleurenvergroting van de opname mee naar huis. Klaas Jan van dar V/s klaar voor de ,,La Mans-start" van een sla/om-manche. Mede tot zijn eigen verbazing is Klaas Jan van der Vis (19) uit Oosterend als tweede geëindigd bij het Nederlands kam pioenschap brandingsurfen voor amateurs, dat tijdens het weekend nabij De Koog werd gehouden. Zijn resultaten in de slalom-manches waren niet opzienbarend, maar op basis van regelmatigheid en eerdere prestaties, wist Klaas Jan de meest naaste concurrenten voor te blijven. Kampioen werd de 16-jarige Gijs van Meegen uit Bemmel GldDe organisa tie van het topsportevenement, in handen van Windsurfclub Texel, werd alom geprezen. Of de titelstrijd volgend jaar weer op Texel zal plaatsvinden is nog onbekend. ,,Op Texel waait het altijd", hadden surfers en KNWV-bestuursleden tevo ren optimistisch aangekondigd. Maar van de serie voorwedstrijden van het zgn. „Branding Promotie Circuit" waarin de surfers zich voor de finale (het Nederlands kampioenschap) kon den plaatsen, was slechts één wedstrijd doorgegaan. De wind had het in de overige gevallen telkens laten afweten. Bij De Koog (paal 20) moest het dan maar gebeuren. Aanvankelijk leek het echter of men de voorspellin gen beter had kunnen afkloppen. De voor een courserace minimaal vereiste windkracht 3 was zaterdag, de eerste wedstrijddag, niet voor handen. Het bleef op die dag bij een demonstratie op dat onderdeel, om surfers en pu bliek nog enigszins tevreden te stellen. Een demonstratie van het onderdeel lange afstand moest worden afgebla zen wegens de wegvallende wind. Weliswaar had de gezelligheid op en rond het strand (met muziek van en tertainer Papa Slimm) er niet onder te lijden, maar tenslotte waren de 62 amateur-surfers voor de sport gekomen. De weerberichten stelden geen verbe tering in het vooruitzicht en toen leden van de organisatie zondagochtend vroeg om zeven uur hun neus buiten de deur staken, stond er geen zuchtje wind. Een telefoontje met de kust wacht leerde dat een matig briesje van kracht 2 tot 4 was te verwachten, zo dat alles erop duidde dat men zich bij het onverzoenlijke zou moeten neerleg gen. Plotsklaps wijzigden de omstan digheden zich echter: de wind draaide van noordwest naar zuidwest en wak kerde aan tot kracht 5 6. Kortom, ideaal surfweer. Iets te weinig bran ding om de spectaculaire wave performance te kunnen uitvoeren, maar dat gaf niets. Integendeel: dat onderdeel vergt veel tijd en het was er de organisatie juist om te doen om zo veel mogelijk wedsdtrijden af te wer ken. Anders zou het kampioenschap op basis van slechts enkele manches beslist worden en dat zou jammer zijn. Het onderdeel slalom, dat bij deze windkracht oo het programma stond, is bij uitstek geschikt om vlot af te werken. Bovendien is de slalom voor het publiek uitstekend te volgen en wellicht nog aantrekkelijker dan het springen in de branding. Het gaat er namelijk niet om wie de mooiste toe ren uithaalt - te beoordelen door een deskundige jury - maar simpelweg wie het eerste terug op het strand is. Dat geeft strijd en wie er dan ook wint of verliest, het publiek is altijd winnaar. Het pleit voor de wedstrijdleiding (Jan Thomssen van het KNWV en Wieb en André van den Berg van de Windsurf club) dat de toeschouwers geen mo- ment kregen om zich te vervelen. Hoog tempo 's Ochtends waren de omstandigheden behoorlijk guur, maar niettemin was het druk op het strand. Zonder dat het onoverzichtelijk werd, startten de sur fers van de ene categorie alweer ter wijl die van een andere categorie nog op de finish afstevenden. Ook óp het water lag het tempo verbazingwek kend hoog. In het sterke deelnemers veld was elk foutje daardoor funest. Wie van de plank viel, lag meteen tientallen meters achterop en was kansloos voor een hoge klassering. Dat overkwam Klaas Jan van der Vis in de eerste manche. Na een val kon hij niet meer bij de eerste acht eindi gen, hetgeen betekende dat hij in de verliezersronde belandde. In de navol gende drie manches ging het beter: in de tweede manche maakte hij een bliksemstart en eindigde als vierde, in de derde manche werd hij vijfde en in de vierde manche zesde. Na aftrek van het slechtste resultaat een vijfde stek in totaal. Slalom is niet Klaas Jans fa voriete onderdeel, dus het resultaat was niet slecht. Maar of het genoeg was om nog zeer hoog in het eind klassement te eindigen, was echter de vraag. Na langdurige berekeningen bracht de wedstrijdcoördinator op Texel Wieb van den Berg, de uitkomst: Klaas Jan was op een prachtige twee de plaats geëindigd. Klaas Jan van der Vis: „De surfers die bij eerdere wedstrijden in Scheveningen hoog ein digden in de courserace die toen werd gezeild, hebben het vandaag op de slalom kennelijk laten afweten. Ikzelf was gewoon regelmatig, dat moet vol gens mij de verklaring zijn". Holland Surf Pool Deze tweede plaats verschaft de ta lentvolle Texelaar toegang tot de Hol land Surf Pool, de professionele „gro te broer" van het Branding Promotie Circuit. „Ik weet nog niet of ik daar aan ga meedoen. Binnenkort moet ik in militaire dienst. In de a-poule wor den ook door de week wedstrijden ge varen en daar zal ik me dan moeilijk voor kunnen vrijmaken", aldus Klaas Jan. Hij heeft vorig jaar al in de A- poule meegedaan en weet dus waar over hij praat. De Texelaar constateert dat hij wat de sfeer betreft beter in de B-poule (het Branding Promotie Circuit dus) zou kunnen blijven. Bij de Holland Surf Pool is sprake van een kliek waar je als nieuweling moei lijk tussenkomt. Daarnaast heeft hij voor de A-poule weer een sponsor no dig, maar dat zal na de prestaties van deze zomer geen probleem vormen. Kampioen werd dus Gijs van Meegen uit Bemmel. Hij was als derde in het overall-klassement aan de finale be gonnen en wist door twee manches te winnen, zijn positie te verbeteren. Voor wat betreft de dagprijs moest hij echter Frans Hagen uit Egmond aan Zee nog laten voorgaan. Abusievelijk werd Hagen tijdens de prijsuitreiking niet genoemd. De prijs voor de groot ste pechvogel ging naar Ton Visser uit Koedijk. Hij moest 's morgens naar de dokter worden gebracht nadat hij een voet lelijk had opengehaald aan de aan de plank bevestigde voetbanden. Vis ser was niet in de staat de wedstrijd te vervolgen. Nog een pechprijs was er voor surfer Gert Jan Meerkoop, die tijdens de laatste manche in gewonnen positie zijn giek brak. Ook voor de oudste deelnemer, de 57-jarige Jan Oomens, was er een prijsje. Het als commentator Joris Lamens van het Is land Wave Center bij paal 12 inschake- In Enkhuizen werden woensdag avond twee Duitse jongens van 14 en 15 jaar, die zich daags tevoren hadden schuldig gemaakt aan een reeks gevallen van joyriding en (po ging tot) diefstal in Oudeschild, door de politie ingerekend. Het bleek dat de jongens met een ont vreemde speedboot naar Den Oe ver waren gegaan en van daaruit opnieuw al stelend verder waren gereisd. Het tweetal verklaarde ru zie te hebben gehad met de leiding van de groep waarmee het op Texel verbleef en probeerde op ei gen houtje naar West-Duitsland te rug te keren. Alle gepleegde strafbare feiten moeten worden gezien in het licht van deze poging om terug te keren. De jongens hebben in het wilde weg geprobeerd om weg te komen. Alle vervoermidde len, die hen voor de voeten kwamen probeerden ze uit. Diverse spullen die hen bij de terugreis mogelijk van pas konden komen, werden daarbij meege pikt. Zo zijn bij de Texelse politie nog aangiften binnengekomen van diefstal van een kompas, 27 Mc apparatuur, parkerjassen en sportvisattributen. In totaal is sprake van tientallen strafbare feiten met een schade van enkele dui zenden guldens. De daders verblijven in hun vaderland op een internaat. Met een groep van dat internaat en begeleiding maakten ze met een tjalk (van de zgn. „Bruine vloot") een vaartocht op de Wadden zee. Dinsdagavond in Oudeschild kreeg het duo ruzie, waarna het besloot om Oudere en gedeeltelijk arbeidson geschikte ex-zelfstandigen kunnen onder bepaalde voorwaarden in aanmerking komen voor een (aan vullende) uitkering op minimumni veau. Als zij eigen vermogen heb ben wordt dit buiten beschouwing gelaten. Als dit niet meer bedraagt dan ƒ175.000,— bedraagt, wordt 5% van wat er meer is van de uitke ring afgetrokken. In de eerstvol gende vergadering zal deze veror dening aan de Raad ter goedkeu ring worden voorgelegd. Oudere ex-zelfstandigen (beneden 65 jaar) komen in aanmerking als de laatste drie jaren een bedrijf werd uit geoefend, in de zeven jaar daarvoor arbeid werd verricht in bedrijf en/of loondienst, het inkomen van de laatste drie jaar gemiddeld onder 732.300,— lag en het bij voortzetting van het be drijf daaronder zou zijn gebleven. Voorts indien een aanvraag voor be- drijfbeëindiging moest worden inge diend en het bedrijf binnen anderhalf jaar na indiening van de aanvraag moet worden beëindigd. De leeftijd van de aanvrager van de uitkering moet minimaal 55 jaar zijn. voor de ar beidsongeschikten geldt dat zij een WAO-uitkering moeten hebben van minder dan tachtig procent. Uit enkele tenten op camping Ko- gerstrand werden tijdens het week end spullen ontvreemd. Een 26-jarige Belgische dame miste vrij dagavond bij terugkeer in haar tent een complete set dure foto apparatuur en een wetsuit. Deze spullen werden nog niet teruggevonden. Een echtpaar uit Eindhoven had meer geluk. Nadat de politie was ingelicht over de vermissing van een dekbed en reistas, ging het echtpaar de volgende ochtend zelf op speurtocht en slaagde zowaar in deze missie. De spullen wer den aangetroffen in een personenbusje dat bij een garagebedrijf in De Koog stond geparkeerd. De tas stond open en bloot op het dak van de auto. In het busje bevonden zich twaalf Amsterdammers die er kennelijk de nacht hadden doorgebracht. Door tus senkomst van de politie kregen de Eindhovenaren hun spullen terug. Zaterdagnacht verdwenen twee slaap zakken uit de tent van twee meisjes uit Nieuwleusden en Zwolle. Ook twee donkergroene fietstassen waren ont vreemd. Waarschijnlijk zijn de meisjes de vermoedelijke daders (twee jongens en een meisje) tegengekomen, toen zij rond half één over de Badweg naar hun kampeerplaats terugliepen. Het drietal had twee fietstassen bij zich die verdacht veel op de tassen van de twee meisjes leken. Pas toen de meis jes bij hun tent terugkeerden, beseften zij hóe verdacht dat was. len was een sterke zet van de organi satie. Kundig en rap van tong voorzag hij het publiek van informatie. Elndklassementsn: Oames: 1 B. Nater (Vlaardingen); 2. E. van Lier; 3. J. Weeber. Veteranen: 1. J. v.d. Peet (Zandvoort), 2. B. de Jong, 3. B. Voorthuijs. Wave/slalom: 1. H. Lelieveld (Schiedam), 2. J. Kruijer, 3. E. Blaauw Overall: 1. G. van Mee gen (Bemmel), 2. K. J. van der Vis, 3. P. van der Meer. weg te lopen. Het was te laat met de veerboot naar de overl gaan, zodat andere vervoermidi werden aangegrepen. Tenslotte het hen om met een speedboot Waddenzee over te steken. In di van Den Oever liep de boot ver, een zandbank. Vervolgens werdi tracht om een auto te stelen, m pogingen daartoe mislukten. Tm jeugdige criminelen er met een uit de haven van Den Oever wi vandoor gaan, werden zij door sluiswachter betrapt. De boot achter gelaten en liftend trok tweetal naar Enkhuizen. In die werd een inbraak gepleegd in lijpmi rijp In en si noet n de gst v huisje en een poging tot autodi s,e f gedaan. De eigenaresse van dejw>c'r betrapte hen en waarschuwde tie. De Enkhuizer politie leverde jongens de volgende ochtend de collega's op Texel. Het tweej69ev de een volledige bekentenis af. hoor werden de jongens terugg naar de reisbegeleiding. Uit de auto van een 25-jarige Den Burg die stond geparkeerd Willem van Beierenstraat in De c^9, is zondag een autoradiocasseti der gestolen van het merk Pior De leden van de Texelse afdelii de reddingmaatschappij (KNZK hielden donderdagochtend in f landse Gat een geslaagde oefei Dat gebeurde in samenwerking marine, die hiervoor een heileg schakelde. De bemanningen ve whipperploeg uit De Koog eni boot Siegfried Egmundis voed |u schillende reddingen uit. De KI en de marine zijn voornemens een jaarlijks terugkerende oefer te maken. De Vrouwenbond FNV houdt dag 2 september de jaarlijkse over het eiland. Vertrokken woi 10.00 uur bij de Aankoopcentrr de Waalderstraat. Omstreeks li is men weer thuis. Hij et we: om c Scouting Texel houdt zaterdag „bosfeest" dat volgens een g- doch thans nog geheim progn 'en worden afgewerkt. Er kan aan deelgenomen door kabouters, gidsen, verkenners, rowans, s) en voortrekkers. Die worden ui lar.®e om half twee 's middags venv het gebouw aan de Bernhardt! moeten zijn voorzien van een feesttoeter en eenvoudig sport [n en maar ook van de bekende das lid van Scouting herkenbaar ts Rond half zeven is men weer Den Burg. In verband met het van de eetbare zaken is het be noodzakelijk dat deelnemers z< vrijdag a.s. opgeven bij de hes zaak van Zegel in de Weverstis er e oppe en zade den e bovi richi inde :hap be var we gr mho listen rmed het i werd in. V een gen looic ho ;er ui De K irg tv Het en t odigii Trap De b< nclub alda. irgani Limbi zeg ebbei met leren. er Ie mc liet in ng va

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 6