rjlogsten sterk verlaat SP^RT u m f LAND BOUW dl ;t0 even over Texel 5e' jete lucht ballon SHgfëi Vernieling Andere openingstijd van bureau De Koog Zuil omver gereden Minister antwoordt Neptunus Voorlopig geen subsidie voor bejaardenwerk Subsidie voor Texelse Boys 42 km voor TX 71 in Zwemmarathon Enkhuizen Bekerwedstrijd gaat niet door Voetbalmiddag S.V. Texel Leden fotoclub houden expositie Eilandcompetitie basketball Wassenburg verstevigt positie in Den Hoorn Sponsering ZDH BE* cdAG 1 SEPTEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 igenachtige weer van de laatste weken heeft de oogst van gras- I granen, erwten en pootaardappelen flink vertraagd. De laatste ja- hst niet meer voorgekomen, dat er zo laat In de tijd (eind augustus fljch de gehele opervlakte zomergerst en erwten nog geoogst moest en. Zelfs alle percelen graszaad zijn nog niet geoogst. De oorzaak de regenrijke zomer en het koude weer in de maanden mei en ju- rijping is daardoor vertraagd en rijp worden van de gewassen is en spelbeker. Tussen de buien noet er geoogst worden, het- de praktijk betekent dat het torj ste Pr0(^u'<t met een vee' te ^vochtgehalte wordt de erdt idt wet e gewas droogt zeer langzaam ai er een hergroei van de gras- 'ugt We' 9aat P'aats vinden. Alleen en wind kunnen ervoor zorgen iaden goed gaan drogen en de den enigszins droog te gaan n ge ogi aan 3fS, van graszaad verliep en ver- nog steeds moeizaam. Het ge- eert cher kon het heest niet. setl boven iedereen verheven op Pic* 'Bchtige zomeravond bij on- ande zon over het Texelse ■hap zweven. Genoten ballon- njfcr Ton Kurvers uit Amsterdam medepassagiers van een tialMdige stilte op vijftig meter \J2H i, beneden was het een i ven belang. wegen konden botsingen door mhoog dan vooruit kijkende au- listen maar tenauwernood wor- rmeden en in de weilanden het nerveuze vee de achterpo- M!5§fe lucht. De hete lucht-ballon :6 laag dat het leek alsof aan- werden gemaakt om op Texel en. Vele weggebruikers zetten een achtervolging in. Hun in- igen werden beloond want de looide inderdaad op eilandbo- r hoogte van de Westergeest, ter uit. Sterker nog, de ballon De Koog opgestegen en had bij prg twee tussenlandingen ge- Het spectaculaire luchtgevaarte en boven Texel te bewonderen odiging van de organisatoren t Tropical Sea Festival in De De ballon is eigendom van een nclub uit Joure en was nieuw idigd voor de Friese ballon- aldaar. Piloot Kurvers was irganisator van dat evenement. Limburg afkomstige Amster- f zegt tien van dergelijke in be- ebben. Reeds vijfmaal eerder met een exemplaar op Texel te leren. „Het is best spannend ren een eiland de lucht in te Ie moet verrekt goed oppassen liet in zee belandt. Als de wind sl ng van richting verandert, ben n „I ear een stukje te ver", aldus erw Hij hield het bij één tocht tij- Jr(jli et weekeinde. Vrijdag moest de om op te stijgen wegens re port en en daarmee gepaard gaande jjas Jten, worden afgelast. oogsten. Bij het dorsen van natte graszaadzwaden lopen de zeven in de maaidorsers vol, hetgeen zaadverlies geeft. Extra tijd vraagt het om de ze ven weer schoon en bedrijfsklaar te krijgen. De capaciteit bij het dorsen ligt dan ook laag. De beperkte oppervlakte wintergerst is geoogst. De opbrengsten van dit ge was zijn goed te noemen en lagen tus sen de 6500 en 8000 kg. per ha. De eerste geoogste zomergerstpercelen lieten een lagere opbrengst zien. Deze lag zo rond de 4500 A 5500 kg. per ha. Ondanks dat er voldoende stro en aren per vierkante meter op de percelen staan is de korrel te mager. De korrels zijn onvoldoende uitgegroeid. De oor zaak moet hier gezocht worden bij te veel neerslag en te weinig zon. Rogge, haver en wintertarwe moeten nog ge oogst worden. De verwachting is dat deze gewassen normale opbrengst zul len gaan geven. Het gewas erwten zag er tijdens de groei hoopvol uit. Praktisch alle perce len lieten een geweldig gewas zien aan stro. Maar zoals ieder jaar moet een gewas erwten niet te veel stro maken. De peulzetting valt dan tegen. De op brengst zal over het algemeen sterk te gen vallen. Naast een tekort aan peu len per stengel is de zetting aan er wten in de peulen te klein. Op de meeste percelen worden teveel peulen gevonden met een tekort aantal er wten. En die erwten zijn dan tevens te klein van stuk. Grove erwten geven meer opbrengst dan kleine, dat heeft de praktijk de laatste jaren uitgewezen. Tot heden hebben we de beste erwten jaren gehad wanneer het gewas voor het oog weinig deed verwachten. Er wten blijken in een droge zomer, met naar verhouding weinig stro, een bete re bloeiperiode en daarmee een betere peulvorming te geven. Rotte knollen De oogst van de pootaardappelen is op een aantal bedrijven begonnen. Zo als eerder geschreven komen in een groot aantal percelen rotte knollen in de partijen voor. De oorzaak van de rotte knollen ligt bij een overmaat aan water. De knollen zijn gestikt door het overtollige water en gaan nu in rot over. Het beste is om de percelen waarin rot voorkomt zolang mogelijk te laten zitten zodat alle aangetaste knol len zijn verrot. Worden de rotte knol len in de opslagplaats gebracht dan is het erg moeilijk om de partijen droog te blazen. Ook het versmeren van bac- terieziekten is dan aanwezig. Er moet worden gezorgd voor gezonde, gave knollen voor het inschuren. De moe derknollen moeten eveneens buiten de aardappelopslag blijven Bij de consumptie- en industrieaard appelen zien we in het aardappelloof de aardappelziekte Phythotora optre den. De bladeren krijgen bruine vlek ken en onder het blad is meestal een grijze schimmelring te zien. Wanneer deze schimmelziekte het aardappelge was zwaar heeft aangetast dan is het raadzaam om het loof zo snel mogelijk jtK k belangstelling en mat vereende krachten ging de hete lucht-ballon Jtnd de lucht In. IS te vernietigen. Dit vanwege het gevaar dat de schimmelsporen op de grond vallen en met de regen bij de aardap pelknollen komen. De schimmel gaat dan de knollen aantasten, met als ge volg dat de knollen gaan rotten. In het ergste geval kunnen alle knollen tot rot overgaan. Suikerbieten De suikerbieten hebben plaatselijk ook last gehad van teveel water. De biet- planten zijn gaan verkleuren en de groei is volledig tot stilstand gekomen. De opbrengst van dergelijke verzopen bieten zal erg tegen vallen. Voorts staan veel suikerbietenpercelen er goed voor, en zullen dan ook een re delijke tot goede opbrengst gaan geven. Het grasland heeft in 1987 geen hint.er ondervonden van een te droge perio de. Het gehele groeiseizoen is het grasland groen gebleven. De groei was dermate dat er regelmatig nog ge maaid kon worden met het gevolg dat er een overvloed aan wintervoer is ge wonnen. Op de gronden met een goe de structuur en zonder wateroverlast is de mais de laatste weken nog behoor lijk in lengte toegenomen. Nu hangt het volledig van het weer af in de ko mende maand hoe de kolfzetting en kolfvulling zal zijn. Met wat warm en zonnig weer kan de mais ook in 1987 tot een redelijke opbrengst komen. Groenbemesters Percelen die nog een kalkbemesting moeten hebben voor een volgend ge was kunnen die in deze periode van het jaar het beste krijgen. Niet wach ten tot de herfst of voorjaar. De kalk kan zich nu nog goed met de grond mengen en zorgen voor een juiste pH voor het volgende gewas. Kalk is en blijft de basis voor een goede op brengst van de gewassen. Vrijkomende gronden dienen zoveel mogelijk be groeid de winter in te gaan. Dit om structuur bederf tegen te gaan. Groen bemesters zorgen tevens voor aanvoer van organischestof in de grond, het geen het bodemleven in de grond ver betert. De water en luchthuishouding wordt er tevens door in stand gehou den. Gezien de tijd van het jaar is win terrogge een goede groenbemester welke ook onder minder goede weers omstandigheden nog blijft door groeien. Van twee aan de Nikadel in De Koog geparkeerde fietsen werden de banden en verlichting vernield. Dat gebeurde vrijdagnacht. De fietsen zijn eigendom van twee jongens uit Den Burg. Het politiebureau te De Koog is met ingang van heden niet meer dagelijks geopend. Voortaan is het bureau, net als voor aanvang van het zomersei zoen, alleen donderdag van twee tot vijf uur 's middags toegankelijk. Een automobilist uit Rhenen was zon dag doorgereden nadat hij een ver- keerszuil op de kruising Bernhard- laan/Kogerstraat had aangereden. Aan de hand van laksporen, rubber en glas slaagde de politie erin de eigenaar op te sporen voordat die zichzelf op het bureau had gemeld. Hij had zijn voer tuig aan de Kogerstraat geparkeerd. De auto was dermate beschadigd, dat de eigenaar van plan was de terugreis naar Rhenen per auto-ambulance te laten plaatsvinden. In juni bezocht Neptunus de Wad deneilanden in het kader van de actie „Werk mee aan een levende zee" van de Landelijke vereniging tot Behoud van de Waddenzee en de Stichting Werkgroep Noordzee. Neptunus uitte zijn bezorgdheid, naar aanleiding van wat hij daar hoorde over het Noordzee- en Wad denmilieu, in een open brief aan Minister Nijpels, die de coördine rend bewindsman is voor het Waddengebied. De minister zei in zijn antwoord aan de zeegod dat hij het eens was met Neptunus dat de zee teveel wordt ver ontreinigd met afvalstoffen en hij on derkende het probleem van de bodem en luchtverontreiniging. Zijn uit gangspunt is: bestrijding van de bron van het kwaad. In een eerste reactie op de brief van de minister stelt Neptunus dat hij hoopt dat de minister zijn uit gangspunt kan vertalen in nationale en internationale maatregelen. Neptunus blijft erg bezorgd over de grote invloed op het gevoerde beleid van Mercurius, de god van de handel en industrie. Hij hoopt dat deze invloed niet zal verhin deren dat de positieve plannen van mi nister Nijpels, zoals het verbod op fos faten in wasmiddelen, wordt uitgevoerd. Er worden voorlopig geen subsi dies meer verstrekt voor incidente le bejaardenactiviteiten, aldus heb ben B en W besloten. De discussie over de incidentele subsidie aan bejaarden kwam op gang naar aan leiding van de gemeentelijke bijdra ge in de kosten van het bezoek dat bejaarden van Vlieland aan Texel brachten. Aan „De Buureton" werd een subsidie van f500— gegeven om de kosten van het tegenbezoek van de bejaarden van Vlieland aan Texel te dekken. Het subsidie-adviesorgaan was het ermee eens dat sommige subsidies snel gere geld moeten worden, maar vond dat in dit geval beter een groot budget kan worden gegeven aan het gecoördi neerde bejaardenbeleid van waaruit subsidies voor zulke evenementen dan kunnen worden betaald. De sociale activiteiten van bejaarden worden geregeld door de Regionale Stichting Welzijn voor Ouderen. Deze stichting dient jaarlijks bij de gemeente een begroting in en ontvangt subsidie. Daarnaast worden incidentele subsi dies, zoals voor de kosten van het Vlielandse bezoek, verstrekt. Eigenlijk kan dus een beroep worden gedaan op twee subsidiemogelijkheden en het subsidieadviesorgaan wil dat liever te rugbrengen tot één. In 1988 wordt het bejaardenwerk een gemeentelijke zaak. Het is nog niet bekend hoeveel Rijks bijdrage de gemeente hiervoor zal ont vangen. Ook zal nog intern moeten worden beslist onder welke afdeling de uitvoering zal vallen. Als dat allemaal bekend is kunnen definitieve beslissin gen worden genomen. Texelse Boys krijgt f175,— gemeen telijke subsidie voor een uitwisse ling met Drachten. In het verzoek van de Texelse Boys werden de kosten voor het uitwisse- lingsbezoek met Drachten begroot op /700,—De uitwisselingssubsidie mag maximaal 25% van dat bedrag zijn. In de gemeentebegroting van 1987 is voor deze subsidievorm een post van 1500- opgenomen. De subsidie aan de Texelse Boys zal definitief worden vastgesteld en uitbetaald na het indie nen van de eindafrekening. Zaterdag heeft een ploeg van ZRC TX 71 deelgenomen aan de zwem marathon van Enkhuizen. Gezwom men werd van 10.00 - 22.00 uur in het buitenbad aldaar. Van de 11 deelnemende teams, behaal de Texel een gedeelde 6/7e plaats, een verdienstelijk resultaat voor een jonge, nog gedeeltelijk onervaren ploeg. Door Texel werd 42.100 meter afgelegd (waarbij enkele leden hun persoonlijke record verbeterden), gezwommen door: Jacqueline Kooiman 4150; Deb bie Mosk 5100; Claudia Buren 4450; Ingrid van Lubek 5450; Norbert Eelman 6000; Olivier de Koning 5600; Maarten Dijker 4750; Erik Schipper 6600. De bekerwedstrijd die Texel 1 van avond om 18.30 uur zou spelen tegen Foresters uit Heiloo kan niet doorgaan, omdat de tegenstanders te kennen hebben gegeven niet naar Texel te wil len komen. Het bestuur van S.V. Texel onderhandelt nog met de KNVB over de afwikkeling van deze zaak. Texel 1 is door het niet doorgaan van deze wedstrijd automatisch geplaatst voor de derde ronde van de KNVB- beker. De voetbal- en spelletjesmiddag van S.V. Texel voor E- en F-pupillen, die vorige week door weers omstandigheden geen doorgang kon vinden, wordt nu morgenmid dag gehouden. ledereen, dus ook jongens die geen lid zijn van S.V. Texel, in de leeftijd van 6 t/m 9 jaar, is om 14.30 uur van harte welkom op het S.V. Texel-veld aan de Haffelderweg. Deelnemers kunnen door middel van het uitvoeren van eenvoudige en leuke voetbalopdrachten een voetbaldiploma behalen. Ook zijn er enkele recreatieve spelletjes. En na afloop van het aktieve gebeu ren, worden pannekoeken geserveerd. Opvallende schaduwwerking ICees Hlnl Tien leden van de fotoclub Texel exposeren tot 10 september in het raadhuis een selectie van hun werk van het afgelopen jaar. Eens in de twee weken worden clubavonden gehouden waar men eikaars foto werk bekijkt en erover praat. Op de tentoonstelling zijn zowel kleuren- als zwart wit foto's te bewonderen. Negen haarscherpe contrastrijke zwart wit foto's zijn van Donald de Vrind. Hij heeft zich gericht op reliëfs in de na tuur en omgeving zoals een grafstenen muur waar als contrast een vrouw op zit, een ruw asfaltoppervlak met een mooie lichtval en varens in een bos. Jammer dat de toch wel opvallende foto's in zulke slordige passepartouts zijn gezet. De drie zwart wit werken van Cees Hin zijn daarentegen wel tot in de puntjes verzorgd in mooie passe partouts en achter glas. Hin fotogra feert ook wel in kleur maar vindt dat hij met zwart wit nog lang niet is uit geëxperimenteerd. Zijn tamelijk abstracte werk is van klasse. Er is gespeeld met lichtval en schaduwwer king. Nida Zegel heeft zich gespeciali seerd in het vereeuwigen van bloemen en vlinders van dichtbij. Haar geëxpo seerde foto van een kleurige vlinder zou zo als illustratie in een biologie- boek kunnen worden opgenomen. Bewegende bloemen in de wind zullen misschien door sommigen als „on scherp" worden aangeduid, terwijl an deren de originaliteit van de foto zullen waarderen. Simon Smit is verantwoor delijk voor deze zwart wit foto. Ook van hem een groep eenzame bomen en iemand die zijn armen in aanbid ding opheft naar de zon boven de zee. Het oudste lid van de fotoclub is Nel Rentenaar. Zij drukt zelf haar kleuren foto's af. Texelse schapen tegen de dijk zijn wat te geel geworden, de weg langs de dijk in 't Noorden con trasteert mooi met het groene gras en de lucht. Een plaat van een rij strand huisjes met blauwe deuren op een ver laten strand mag geslaagd worden ge noemd. Modderige poelen met water zijn gefotografeerd door Ger van Hof- ten. Mooie foto's maar artistiek niet erg veelzeggend. Klaas Kikkert heeft een goed oog voor kleurcontrast. Hij vereeuwigde een rood-witte Engelse Post-office" en liet het geheel nog meer tot zijn recht komen door een fraai passepartout met een rood rand je. Kenmerkend voor Gerard Witte zijn foto's met veel kleuren. Bloeiende bol lenvelden geven die kleur, maar verve len snel. Pakkender is de groen-witte seinpaal met het contrasterende bord ernaast. Peter Boon richtte zich op landschapsfotografie. Apart is het tweeluik, genomen met de zelf ontspanner, waarbij hijzelf helaas iets teveel in de schaduw staat. Een an sichtkaart uit Spanje, dat lijkt de kleu rige foto van Renske van IJsseldijk. Een zij-aanzicht van een raod-wit zon nescherm met een bak gele bloemen ervoor. Mooie kleuren en uit een origi nele hoek genomen. Rij strandhuisjes (Ne! Rentenaar). Elf teams treden vrijdag aan in de Burgemeester De Koninghai te Den Burg voor de start van de eiland competitie basketball. De opening zal om 19.55 uur worden verricht door wethouder Zegers. Toeschou wers en toejuichers zijn welkom. Iedere vrijdag zal voortaan van 20.00 tot 22.00 uur worden gespeeld. Er zijn vier wedstrijden van twee keer vijftien minuten per avond. De teams moeten minimaal twee dames in hun gelederen hebben. Programma vrijdag: 20 00-20.30 uur Verpleeghuis-Vespertina 20.30-21.00 uur Pilaar 2-The Jump 21.00-21 30 uur The Wombets-Mantje Sport 21.30-22.00 uur Pilaar 1-GVT. Rob Wassenburg uit Den Helder toonde zich donderdag in de wie lerronde van Den Hoorn de snelste sprinter van een negen man sterke kopgroep. Hij verstevigde door de ze zege zijn leidende positie in het Willem Duvekot-klassement, dat wordt berekend over alle Texelse wielerronden. Met nog één wedstrijd voor de boeg is Wassen burg vrijwel zeker van de eindoverwinning. Slechts Texelaar Dirk Vinke vormt nog een bedreiging. Als Vinke erin slaagt de laatste wedstrijd, de tijdrit Oudeschild-De Cocksdorp v.v. op 19 september, op zijn naam te schrijven en Wassenburg klasseert zich niet bij de beste vijftien, dan eindigen beide kanshebbers in punten gelijk. Vinke eindigde donderdag als vierde. Naast Wassenburg moest hij ook triatleet Maurits van der Heijden uit Juliana- dorp en Hans Boks uit Den Helder voor zich dulden. Eilandgenoten Johan de Waal en Leen van Elk zaten ook in de kopgroep en moesten met resp. een 7e en 8e plaats genoegen nemen. De kopgroep was voortgesproten uit een vijftiental renners, die zich na twee ronden van de rest van het 26 man sterke veld had afgescheiden. Zes ron den later waren er voorin nog tien over. Tot de deelnemers behoorden een Belg en twee Westduitsers. De renners toonden zich na afloop blij met het ten opzichte van andere jaren gewijzigde traject. Dat voerde ditmaal via Op Diek het dorp uit, vervolgens Hoornderweg, Watermolenweg en langs de Stolpweg het dorp weer in. ZDH heeft naast de bestaande sponsor Wil van Hintum van Loodsmanswelvaren twee andere ondernemers bereid gevonden de voetbalvereniging uit Den Hoorn fi nancieel te ondersteunen. Joop Vlaming van Strandpaviljoen Paal 9 en Ad Winters van Wasserij Best uit IJsselstein (prov. Utrecht) heb ben er in toegestemd om het de komende jaren ZDH financieel iets gemakkelijker te maken. De familie Winters, die een vakantie woning heeft naast „Sonja" in De Westen, voor veel Texelaars geen on bekenden, komt al ruim 25 jaar op Texel en de afgelopen drie jaar zijn ze met hun wasserij ook op Texel werkzaam. De shirtreclame van Loodsmanswelva ren wordt voortaan gedragen door het eerste zaalvoetbalteam van ZDH en de shirts van het eerste elftal op het veld zullen worden opgesierd met de recla me van Wasserij Best. De trainingsjacks die beschikbaar zijn gesteld door Joop Vlaming en voor zien zijn van reclame van Paal 9 wor den ook door de ZDH 1-spelers gedragen.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7