Rose Harmony Singers verzorgden klinkende afsluiting „Goh, wat is er toch veel verloren gegaan" L///R Voor het weekendt De agenda's voor 1988 Gedetailleerde expositie Zuiderzeevisserij Serie zomerconcerten druk bezocht Bejaardensoos Hervatting van zangrepetities Concert in Oudeschild Even in Uw agenda noteren! Raadsvergadering Zonnebloem naar Broeker veiling van 5 en 6 september 1987 k 'u&Êk Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Rijkspolitie Kerkdiensten Kustwacht Eierland Brand/ambulance PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER Zo'n 250 luisteraars waren dinsdag avond naar de R.Krkerk te Den Burg gekomen voor het laatste concert in de zomeravondserie, de ze keer verzorgd door de Rose Har mony Singers. Het werd een klin kende afsluiting. Alle concerten waren overigens van hoge kwaliteit en het publiek kwam er in groten getale op af. Als uitschieter kan naast het concert van de Rose Har mony Singers nog de avond in juli met Dyo Wassink, Loes Bakker en Michel Duyves worden genoemd, waar meer dan 300 mensen waren. De zomeravondconcerten gingen uit van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken. Voor de avonden werd geen entree geheven, maar er werd een collecte na afloop gehouden om de kosten te bestrijden. De op komst was groot. Ouders met kinde ren, jongeren en ouderen, toeristen en Texelaars, allen genoten van de serie concerten van niveau. De Rose Harmony Singers gaven weer een visitekaartje af. De goede akoestiek in de R.K. kerk liet het koor helemaal tot zijn recht komen. Als openingsnummer werd door het hele koor een ,,Rose Harmony-lied" gezon gen, waarna Saskia Eelman en Claudia Rey de spits afbeten met het duet „Laudamus te" uit Gloria van Vivaldi. De pianobegeleiding was van Fred Jansen. Het klassieke duet werd schit terend gebracht, waarbij vooral de stem van Saskia Eelman opviel. De combinatie was goed gekozen en ook Claudia Rey wist uitstekend stand te houden in dit moeilijke duet. Tijdens het concert kregen vrijwel alle koorleden de kans een sologedeelte te zingen. In „Laudate Dominum" van Mozart zorgde het koor voor een prachtige begeleiding bij een sopraan- In het Eierlandse Huis te De Cocks- dorp begint woensdag de bejaarden- soos weer van 14.30 tot 17.00 uur. Op donderdag 10 september begint het Cocksdorper koor weer met repe teren. Dit vindt plaats in het gebouw naast de N.H. kerk onder leiding van dirigente W. van der Berg. Nieuwe le den zijn van harte welkom en kunnen contact opnemen met voorzitster W. Kikkert (02222) 313, of C. Boon (02222) 358. Het Eerhart-Dubbelkwartet geeft zaterdag om 20.00 uur een concert in de Ned. Herv. kerk te Oude schild. De toegang is gratis. Mede werking wordt verleend door Dyo Wassink (orgel) en Jan Everaarts (hobo). Het programma bestaat uit zang en instrumentaal werk. Het programma is als volgt: Andante in G van Sammartini door hobo en orgel; Werken van Clemens non Papa (Pater peccavi, puisqu'amour ma vaincu, sur tous regretz, congé ie frens) door het dubbelkwartet; Suite in G moll van Zipoli door orgel; Allegro in C van Loeillet door hobo en orgel; Souterliedekens in driestemmige zet ting van Clemens non papa op volksliedjesmelodieën gebaseerd (Loo- verkens dat zijn looverkens, daar gin gen twee gespeelkens, het regende zeer en langrit me fais op drie verschil lende wijzen uitgevoerd) door het dubbelkwartet; Andante religioso van Karl Mille en Solveig's Song van Grieg door hobo en orgel; De liederen Liebe. Zim Rundentanz, Die Hoffnung, Die Nacht, Standchen van Franz Schubert door het dubbelkwartet. zijn verkrijgbaar bij solo van Marijke Witte. De ademhaling van de soliste was nog iets te abrupt, maar haar hoge noten waren van een zuiverheid waar zij trots op kan zijn. Renee Begeer heeft bij de musicalvere niging al getoond dat zij over een prachtige stem en een goede techniek beschikt. Tijdens ,,Ah, Belinda" en „Peace and I" uit Dido en Aenaes van Purcell liet zij beiden tot hun recht ko men: heel mooi gezongen. Ook na zeer lang aangehouden noten weet zij haar adem perfect te beheersen. Haar toneelervaring kwam haar van pas bij deze gedragen vertolking. Op de juiste momenten wist Renee Begeer de kracht in haar stem te benutten. Taalgebruik Dat bij de Rose Harmony Singers veel aandacht is voor een goede uitspraak van de buitenlandse teksten is duidelijk te horen en dit goede taalgebruik ver hoogt de kwaliteit van het gezongene nog meer. Dat was onder andere het geval bij de negro spiritual „Swing low". Hanny Roos, de leidster/dirigen- te, toonde zich een voorbeeld voor haar koorleden in de solo „Ruh'n in Frieden alle Seelen" van Schubert, met pianobegeleiding van Jansen. Hanny Roos heeft een mooie diepe stem, niet met de kracht van een Be geer, maar énders mooi. Haar zang techniek en ademhaling zijn perfect onder controle. Zij zong uit het hoofd, zonder notenboek. Bij het „Rosmarin" kwartet van Brahms zou men een vier tal verwachten maar het was een kwintet van twee heren en drie dames dat voor het voetlicht kwam. De stem men waren mooi op elkaar afgestemd, waarbij vooral tenor Dirk Breedveld en bariton Paul Bakker een opvallende rol speelden. In „Matona Mia Cara" viel op hoe goed Hanny Roos het crescen do en decrescendo (aanzwellen en af nemen) van haar koor wist te benut ten. Het harmonieus gezongen „Vien nese refrain" werd gevolgd door het eveneens stijlvolle „In stiller Nacht". Operette Een waar huzarenstukje was het ter- zett „O je, wie ruhrt mich dies" uit Mozart's beroemde operette „Die Fle- dermaus". Hanny Roos, Anutoshen (Han Dros) en Dory Kuip vertolkten dit lied op een wijze die een groot operet- tepubliek in vervoering had kunnen brengen. Beide dames voerden een ware act erbij op. Anutoshen heeft een goede stem en hij viel mooi in, maar stond er wat houterig bij. De kleine Dory Kuip heeft een stem als een klok, zuiver, speels en krachtig en zij kwam in dit nummer volledig tot haar recht. Het drietal had duidelijk plezier in het stuk en wist dit op de toeschouwers over te brengen. Een minutenlang applaus was hun belo ning. Men zou zich kunnen afvragen of het mogelijk is dat dit koor, met zo veel zangkwaliteit onder zijn gelederen, een complete operette opvoert. „Ein Hennlein weiss" had een onbe doeld komisch begin: terwijl de diri gente haar stokje ophief voor de eerste inzet, begon de kerkklok te lui den. Nadat iedereen was uitgelachen zette het koor alsnog in voor het hu moristische lied waarin men het kipje duidelijk een ei hoort leggen. Het stuk eindigde met een luid gekakel. In ,,A Londonderry air" kwam weer het goede taalgebruik naar voren, want zelfs het Ierse accent in dit volksliedje was te horen. Hanny Roos en Dory Kuip verstopten zich achter kattenmaskers voor het bekende „kat tenduet" van Rossini. Het is een lach wekkend lied dat helemaal wordt ge miauwd. Een enkele niet zuivere uit haal viel daarbij nauwelijks op. De wij ze van op elkaar inspelen was erg ko misch om te horen. Doedelzak In de paraphrase over „The bonny banks of Loch Lomon", bewerkt door koorlid en echtgenoot van Hanny Roos, lemke Roos, fungeren de man nen als een soort achtergrond met doedelzakachtige geluiden. In de loop van het lied vertolken zij bijna een compleet orkest. De vermoeidheid ging waarschijnlijk een woordje meespreken, want de eerste echt onzuivere tonen van de avond waren te horen in het sopraan gedeelte. Het concert werd besloten met het vrolijke „Wait, till I get on my robe", ook weer bewerkt door lemke Roos. De staande ovatie was verdiend. Han ny Roos had met haar koor laten ho ren dat zij zich zowel thuis voelen in het klassieke werk als in het lichtere genre. Gevoel voor toneel werd ge combineerd met zangtalent en dat maakte de avond tot een zeer aantrek kelijk geheel. Het doet de mensen met verlangen uitkijken naar het volgende concert van deze groep, waarvan het plezier in het zingen en de onderlinge vriendschap afstralen. Als toegift'werd een bluesnummer gezongen. Parkstraat 10, Den Burg, tel. (02220) 2741 Zelfs de aanwezige oud-visserslui die het tijdperk vóór de afsluiting van de Zuiderzee nog bewust had den meegemaakt, hoorde je niet. Net als de andere bezoekers bij de opening van de tentoonstelling ..Zuiderzeevisserij in beeld" in het Maritiem- en Juttersmuseum te Oudeschild, waren zij diep onder de indruk van de collectie gedetail leerde historische pentekeningen. Kunstenaar Peter Dorleijn kon zich een beter compliment nauwelijks wensen. De expositie, niet alleen een aanrader voor iedereen die in visserij is geïnteresseerd, maar ook voor liefhebbers van mooie teke ningen, is te bezichtigen tot 1 november. Voor de kunstenaar is de geschiedenis van de Zuiderzeevisserij zijn levens werk. De tekenleraar voor halve dagen houdt zich met het onderwerp bezig sinds zeven jaar (voor de andere helft van de tijd). Dat gebeurt in opdracht van de Stichting voor het Bevolkings onderzoek in de Droogliggende Zui derzeepolders, gevestigd te Amster dam. De resultaten van het onderzoek worden niet alleen uitgedrukt in teke ningen, maar ook in tekst. Deze ge schiedschrijving is zelfs het belang rijkst. Dorleijn gebruikt de tekeningen in de boeken die van zijn hand over het onderwerp zijn verschenen, slechts ter verfraaiing. „De tekeningen zijn de sluitpost van m'n boeken", zegt hij. Niettemin kan het belang van de teke ningen niet worden onderschat: door de ongelooflijke nauwkeurigheid zeg gen de illustraties soms meer dan en kele bladzijden tekst. In de serie „Van gaand tot staand wand" zijn inmiddels vier boeken uit gebracht, een vijfde volgt nog. Als „tussendoortje" is nu ook een boek uitgebracht waarin tekeningen de hoofdmot vormen. Het boek heeft de zelfde titel als de expositie en is voor f29,90 in het museum te koop. De an dere boeken zijn kostbaarder. Gehoopt wordt met deze combinatie van expo sitie en „populair" boek, een groter publiek te bereiken. Want dat er voor het onderwerp veel interesse is, staat voor de tekenaar èn de stichting als een paal boven water. De expositie was eerder al in het Zui derzeemuseum in Enkhuizen te zien. „Ik had zo vreselijk veel tekeningen gemaakt als illustraties bij mijn histo risch onderzoek, dat er ruim voldoen de materiaal was voor een grote over zichtstentoonstelling", aldus Dorleijn. Het bleek dat het Maritiem- en Jut tersmuseum nog ruimte in de ten toonstellingsagenda had, zodat de ex positie aansluitend op het Zuiderzee museum op Texel kon worden geplaatst. Waterverf De expositie bestaat uit een omvangrij ke serie pentekeningen. Een deel daar van is „zuiver", het andere deel is met waterverf ingekleurd. De laatste me thode verhoogt in een aantal gevallen de dramatiek van de geschetste situa ties. Tal van onderwerpen komen aan bod: alle vormen van visserij, die destijds werden beoefend en sinds de Afsluitdijk in veel gevallen zijn verdwe nen, vaartuigen, de toeleveringsbedrij ven, „onder 't ijs", enzovoorts. De se rie wordt afgerond met een „epiloog": de laatste tekeningen tonen de totstandkoming van de Afsluitdijk in 1932, „onder de ogen van verbaasde en ontstelde visserlui", zoals het bij schrift vermeldt. Een zaterdag bij de opening aanwezige oud-visser herin nert zich dat nog: „Er werd toen let terlijk een hele bedrijfstak afgesneden. Allerlei vormen van broodwinning op en rond zee verdwenen omdat vissoor ten verdwenen: geep, haring, paling, ansjovis en ook wier. De Zuiderzee was een nog betere kraamkamer dan de Waddenzee tegenwoordig is. Goh, wat is er toch veel verloren gegaan". Specifiek Texelse tekeningen hangen er niet. Wél werden vele vistechnieken ook bij Texel beoefend en waren er Texelse vissers die de Zuiderzee als hun domein hadden, zodat het aan herkenningspunten niet mankeert. Als vertegenwoordiger van de oude generatie was oud-scheepsbouwer Kees de Wijn uitgenodigd. Ook enkele andere oud-vissers gaven acte de pré- sence. Ben Daalder als voorzitter van het Visserijschap Nederland en van de Federatie van Visserijverenigingen Ne derland, voerde de openingshandeling uit. Met het luiden van de originele bel die in de jaren twintig op de Texelse visafslag hing, verklaarde hij de exposi tie voor geopend. Daalder riep allen op om vooral de de tails in de tekeningen goed in zich op te nemen. „Wat hier in het museum is te zien, en het werk van Peter Dorleijn in het bijzonder, is een stuk historie dat door de visserij moet worden ge koesterd. Over die tijd kunnen wij slechts met diep respect spreken. We De agenda van de gemeenteraadsver gadering op dinsdag 8 september (aanvang 19.30 uur) vermeldt de vol gende punten: 1. Opening. 2. Bepaling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raadsverga dering van 11 augustus 1987. 4. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording raadsvragen. 5. Jaarprogramma 1988 Basiseducatie. 6. Aanbrengen van twee zonnescher men bij de openbare Dr. Jac. P. Thijs- seschool te Den Burg; 7. Verf- en sauswerk gangen openbare Kompasschool voor speciaal onderwijs te Den Burg. 8. Voorbereidingsbesluit bouwplan K. J. Pol. 9. Besteding post onvoorzien 1986 Welzijnsstichting Texel. 10. Subsidieverlening aan de Stichting Juttersmuseum ten behoeve van de aankoop van de voormalige redding boot Joan Hodshon. 11. Begrotingswijziging in verband met de kosten van slopen van de schuren aan de Mokweg te Den Hoorn. 12. Subsidieverlening aan de wert I groep Anti-Discriminatie Texel. 13. Aanschaf geluidmeetappatatu» 14. Renovatie Bernhardlaan 1e en fase. 15. Bijdrage in de kosten van vemL_ sing van Transportbedrijf H. H. Sfel tenhorst naar industrieterrein Oudeschild. 16. Beleidsformulering verkeeisveê-l heidsplan Texel. 17. Plan nieuwe scholen van 1 j(. gustus 1988 tot 1 augustus 1991 18. Overzicht onvoorziene uitgave, I 19. Rondvraag. De Zonnebloem afd. Texel gaatv dag naar de Broeker veiling. De rr sen die meegaan moeten om kwal over acht op de Groeneplaats aan* zig zijn. De bus vertrekt om half», gen, boot negen uur. Bootkaartn nemen is niet nodig. Alle gasten de Zonnebloem mogen gratis met] boot mee. hoeven niets te romantiseren, het was een tijd van keihard werken onder vaak barre omstandigheden'. Daalder constateerde dat de expositie voor moderne vissers ook interessant is vanwege de oude vangstmethoden die te zien zijn. „De principes van toen worden nu nog steeds gehanteerd". Meer bezoekers Museumdirecteur Jan Kuiper deed een dringend beroep op de aanwezige raadsleden om extra subsidie beschik baar te stellen, waardoor het museum langer geopend kan zijn en de men sen, die extra in dienst werden geno men, kunnen aanblijven. Hij zei dat het Maritiem- en Juttersmuseum uit stekend heeft gedraaid dit seizoen. Tot dusver passeerden 34.000 bezoekers de poorten, zo'n 5000 méér dan vorig jaar op dezelfde datum. Kuiper nam de vrijheid om te veronderstellen dat dit niet alleen door het „mooie museum- weer" was veroorzaakt, maar ook door de aktiviteiten die gedurende het laatste jaar werden ontplooid. Hij vindt het daarom uiterst spijtig dat zo'n suc cesvolle slechtweervoorziening steeds per 1 november de poort moet sluiten. „Waarom zou hiervoor geen geld uit bijvoorbeeld de onderwijspot kunnen worden gehaald?", vroeg Kuiper zich af. Extra subsidie zou een voortzetting zijn van de ontwikkeling, die zich in het af gelopen jaar heeft ingezet. Kuiper schetste het seizoen 1987 als een „bij zonder jaar": „Het was erop of eron der. Het Maritiem- en Juttersmuseum had slechts één man in vaste dienst en in het seizoen had het een bezet ting van 354 man. Voor een museum met jaarlijks 40.000 bezoekers is dat een triest record". De gemeenteraad zag dat ook in en verstrekte subsidie. In combinatie met een reorganisatie bij het museum werd dit seizoen met vijf personen gedraaid. Kuiper: „Dat is nóg minimaal, maar met enthousiasme is veel mogelijk". In zijn ogen is echter nog veel méér mogelijk, mits daarvoor gelden worden beschikbaar gesteld. Kunstenaar Petar Dorleijn ontvangt van museumdirecteur Jan Kuiper een geschenk bij de opening van de expositie. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon (02223) 234. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. H. J. Hilgers, telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht bij tandarts J. G. de Winter op Hogereind 10, De Waal, tel. (02220) 3911. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag, zondag en maandag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, tel. (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur en het bureau te De Koog van 8.00 tot 23.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Zondag. 6 september 1987 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar Den Hoorn 9.30 uur ds. Verbeek pOui Viering H. Avondmaal De Koog 9.30 uur ds. De Hoest I De Waal 11.00 uur ds. Verbeek lij Viering H. Avondmaal Oosterend 9.30 uur ds. De Jong Oudeschild 11.00 uur ds. De Jonjl De Cocksdorp 11.00 u. ds. De Hoet| GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Salakay 19.30 uur drs. Salakay II Uitzending via De Lichtboei |X Oosterend 10.00 u. drs. Donker viering Heilig Avondmaal 19.30 uur drs. Donker viering Heilig Avomndmaal GEREFORMEERDE GEMEENTi| Kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Student K| Harinck 16.00 uur Student W. Harinck Woensdag 9 september Oosterend 19.00 uur student C. A|| van Dieren GEREF. KERK (Vrijgemaakt) ih de Doopsgezinde kerk, Kogets*| Den Burg 11.30 uur Dienst 16.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds Joh. Hilvenjl (Hilversum). Uitzending Lichtbalp.. Extra collecte voor Vredesgroep^ BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11 u-ir\- Den Burg (voortaan) 10.00 uur B'U., voorganger Joh. Tensen. 19.15 uur Zendingsdienst metls| zendingsechtpaar Groot, uit Ivoorkust. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur, Dameskoor Uitzending via De Lichtboei zondag 10.30 uur, Herenkoor Kindernevendienst Tijdens de mis kindercrèche. De Koog: zondag 9.30 uur De Cocksdorp: 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30-11.20 uur Openbare lezing: „Een gezinsleven dat het lm verwarmt" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Christus actieve leiderschii over zijn gemeente". BAHA'I Iedere maandag bestuderen van» lezen uit de Bahé'i Heilige Gesel»! ten, van 20.00-22.00 uur. Thema: „Gods Verbond met mensheid" Adres: Hollewal 13, Den Burg. aschra net 4 W Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888. bij geon gehoor 02230-22222. kilo e: SO. N Oost I

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2