TEXELSCHE )irk de Vries bleef e Texelaar trouw oe voorkom je dat die ersmuskieten steken? }rief uit Nieuw-Zeeland, 36Vz jaar later orte les:,,Omgaan met de Texelse Courant" „Lintje" van de Waddensingers .Hier bestaan de mogelijkheden nog om een paar centen over te houden tm tegen Cor gezegd. rten kan Maar De tam.lie Piel Xeesom hereniqd! Cor van Zijp en Dirk de Vries hadden de erepocn qemaakt! maar er waren cr niet goedkoper dan voor 2 pond Fen auto ccn heel l.chtoud knrrctje ko;t 150 pon-i De New-Zeelan- van idel ons de oorlogsmisère achter de rug was en de wederopbouw aid: raam een aanvang nam, besloten vele Nederlanders hun geluk ,0" s op do aardbol te beproeven. Landen als Canada, Australië, act! Afrika en Nieuw-Zeeland waren favoriete reisbestemmingen i jol de grote stroom emigranten. De TC-redactie haakte gretig op idt ^schijnsel in; met de regelmaat van de klok werden brieven 1 ud-Texelaars gepubliceerd die van het thuisfront verhaalden ien wn verre belevenissen. De TC van 7 april 1951 verscheen met voorpagina een brief uit Nieuw-Zeeland, van emigrant Dirk ries. Nu, 36'A jaar later, schreef hij ons voor deze speciale ge beid wéér. in t 'raj' Itijd wonen De Vries (nu 75 jaar) jinL i Nieuw-Zeelandse echtgenote in C0, atsTe Awamutu, alwaar hij zich 2e'. l vestigde. De postbode is in de „j' tijd beduidend sneller geworden: 3ui kon de brief van 12 maart pas n trant van 7 april worden opgeno- •aa( )e brief die wij ditmaal ontvin- as geschreven op 24 augustus en, veerde binnen een week. Met s zending van de Texelse Courant 8 et echter nog niet veel beter ln.stijds. Dirk de Vries schrijft: jjjjj sxelse Courant is altijd welkom, Ie verbinding is niet zo goed in het begin. Toen duurde het jf d zes weken totdat de krant kwam, later kon het zelfs drie maan den worden. Een tijdje kregen we de krant slechts één of twee weken later, maar een soort van „tweede klas air mail" maakte daar weer drie maanden vanl Ik denk dat de scheepvaartverbin ding met Holland niet goed is en dat de krant soms ergens lang blijft liggen". Trouw De Vries is de TC van het begin af aan trouw gebleven. „We hebben vandaag weer een hele bende Texelaars gekre gen. Van 13 dec. tot 13 jan. toe. Vori ge week kreeg ik er twee van 17 en 20 jan. Dat schijnt nogal verschillend te lopen, maar ze komen toch", meldde hij anno 1951. In 1978 bracht hij met zijn vrouw een bezoek aan Texel. „Mijn vrouw heeft sindsdien meer in teresse gekregen in de krant dan daar voor, omdat ze de verschillende dor pen en gebouwen nu zelf heeft gezien". De Vries schrijft dat ook een andere oud-Texelaar „in de buurt" de krant Dirk de Vries en zijn Nieuw-Zeelandse vrouw. leug: lisss int zoii tot li ien, e. N: Hari cn ik laken 3d een tijdje echt in de mode geweest en nog steeds zijn er isinstellingen en afdelingen van plattelandsvrouwen, die zich op het fenomeen: omgaan met de media". Soms kun je oor veel geld leren dat aktiegroepen persberichten versturen, iets uit de media kunt houden en zelfs hoe journalisten ,,in- moeten of kunnen worden. Bij dit jubileum willen we u ld besparen. Omgaan met de TC" heet deze gratis schrifte en wie de ironie van de echte vuistregels" weet te onder- ten, mag lid worden van de Vereniging van kennissen van verkers van de Texelse Courant. Ook dat kost niets, alleen men als verenigingslid verzocht af en toe een aardig nieuw- michtje af te leveren. Voorwaarde is zeker dat degenen, die Dordi )n media omgang-cursus volgden, al het geleerde onmiddel- rgeten. Omgaan met mensen Ijournalisten zijn soms ook van ort) leer je niet op cursussen of uit boeken, een paar tips en raktijkervaring is veel heilzamer. Kwii reien in e op Geen angst luipen ze wat verlegen de trap redactiekantoor op. „De krant neneer", denken ze. Er zal wel jebiiël n worden om datgene dat ik de krant wil hebben. Integen- ist voor de Texelse Courant 't het „kleine nieuws" (uitsla- een loterij, een ontmoetings- ran de bridgeclub enz.) gepubli- loet worden. Vooral door (bij- aan te kondigen of er verslag doen zijn we groot geworden. volgens ons geen nieuws is, »e niemand uit. We vertellen waarom wij dat vinden en egel ijk, op wat voor manier het krant zou kunnen. De gouden tip Ien tip komt niet veel voor. velijke voor-informatie die op even moment tot een ooi verhaal kan leiden wel. Als ven dat we ons mond houden 'n de krant zetten, dóen we Het geven van achtergronden te benutten voor het „gou- tel" is nooit weg. Degenen, meerdere keren denken te lok een telefoontje „Ik heb iets kom even langs" kunnen uit- wachten als het informa nt. die ook telefonisch of |k (uitslag van een loterij, een hgsavond van de bridgeclub Seven kan worden. We heb- Pest aan dergelijke dikdoenerij. Bij de neus eer op elke nieuweling van de die. Bel vanuit een café op nieuweling als het flink k' ligt een schip op het literaard ergens bij de Slufter, twe strandschuimer" heeft wege dergelijke avonturen ge- jd en zal vergeten eerst de of reddingmaatschappij te 'e' is ons allemaal al eens en en het zijn de leukste ks onder collega's. Uitnodigingen J'nalist is gek op avontuur, ™t mooi verzorgde post ook heel lekker ruiken. Bij officiële toestan den, jubilea etc. kikken we op een tij dig verstuurde uitnodiging met daarop uiteraard een duidelijke vermelding van de aanvang van het feest. We zijn niet gecharmeerd van laatste moment ver zoeken via de telefoon, als het feest/jubilea tijdstip bij de organisatie allang bekend was. De ruimte Dat brengt ons meteen bij de organi satoren van (grote) evenementen. Ech te objectiviteit bestaat niet (wij zijn ook maar mensen) en het balen slaat al snel toe als we bij de verslaggeving: achteraan moeten staan, er door de drukte niemand beschikbaar is om eni ge informatie te veischaffen en het evenement veel langer duurt dan is aangekondigd. Vooral dat laatste zal in het artikel tot uiting komen, want we onderzoeken dan altijd even of het pu bliek dat wachten ook vervelend vond. We willen zo goed mogelijk ons werk doen, ruimte hebben voor het maken van mooie foto's, weggesaneerd wor den tussen mensenmassa's is meer iets voor onze vrije tijd. Beloning Voor alle duidelijkheid: de TC- redacteuren worden voor hun werk be taald door de uitgever. Een hardnekkig gerucht wil dat journalisten in het al gemeen gek zijn op cadeautjes of vet te diners met dito drank. We ruiken echter meteen als de goede gever dat doet in de hoop op een voor hem of haar gunstig verhaal. Van zo'n hou'ding krijgen we uitslag op ons voorhoofd: we weten er geen raad mee en willen het liefst niets meer in de krant zetten. Ons normaal behandelen als elke be zoeker of gast, wordt wel gewaar deerd. De journalist, die ooit met een nieuwe autoradio de redactie bin nenstapt, maakt këns de vaste belo ning van de uitgever ook nog te ver spelen. Ook de TC-hoofdredacteur hanteert daarvoor de in journalisten- land bekende uitdrukking: „Wat het ook is, je brengt het morgen terug". Het gaat hier echter wel om een ethisch vraagstuk en daarom is enige nuance noodzakelijk: wie moet schrij ven over een nieuw Tessels produkt mag dat natuurlijk best proeven. De eilandcompetitie volleybal geeft vol gens traditie aan het eind van het sportseizoen altijd een taart voor de medewerking aan publikatie van uitsla gen en wedstrijdschema en daar smult het hele bedrijf van. Maar wees voor zichtig met die cadeautjes, voor je het weet willen we méér. Netjes We durven het bijna niet op te mer ken, want de TC wordt ook gemaakt door de vele tientallen copijleveran- ciers, die zelf thuis een stukje tikken of schrijven. Dankzij deze mensen komt vooral het verenigingsnieuws aan bod, maar dat neemt niet weg dat we bij een grote hoop van dergelijke copij flink chagrijnig worden als het bijna niet te lezen is. Onze vaste scribenten weten inmiddels dat we heel opgeto gen kunnen reageren als de ingelever de tekst te ontcijferen is op een knap A4-tje. En zo'n prettige ontvangst van ons is ook wat waard. Kritiek Sinds de zestiger jaren met zijn demo cratisering zijn we gek op kritiek. Pitti ge discussies daar houden we van. En dan hebben we het niet over het be kende „er staat niets in", want dan moet er op Texel maar wat meer ver nield, bedonderd en gevochten wor den. We doelen hier op opbouwende kritiek en we stellen het op prijs als die mening een beetje leuk wordt ver pakt. Bijvoorbeeld: „Dat artikeltje over die foto-expositie vond ik raak gety peerd, maar met die ruzie in Den Hoorn sloegen jullie de plank een beetje mis, want..." of „De krant wordt steeds dikker en dat is hartstik ke leuk, maar als ik 'm dan eindelijk uit heb, mis ik toch dat ouderwetse feuilleton". Mensen die woest ons kan toor binnenrennen met „Wat zijn jullie toch vreselijk links" (dan schrikt er al tijd maar één redacteur) of „Jee, altijd die gore rechtse berichten" (dan schrikt de ander) vinden we niet echt origineel. IJdelheid „Jullie zijn verrekte ijdel" zegt onze bedrijfsleider Taeke van Lingen altijd, en hij heeft gelijk. Als we niet ijdel waren, hadden we immers een vak ge kozen waarmee je met 36 uur werken een supergroot salaris in de wacht kunt slepen. De leukste herinneringen bewaren wij dan ook aan de mensen die ons bedanken voor de weergave van een interview of volgens hen cor recte verslaggeving. Een gemeende pluim heeft iedereen op zijn tijd nodig, alleen omdat we onze ijdelheid een beetje verbergen, zullen we enigszins verlegen reageren. Laat u echter niet weerhouden als u echt tevreden bent. Ter lezing Een modeverschijnsel dat we o.a. te danken hebben aan die media- cursussen is „het ter lezing vragen van het artikel vóór publicatie". Dat kan tot op zekere hoogte, maar er lo pen ook lieden tussen die twijfelen aan alles wat ze zeggen en daarna dus wil len weten wat ze gezegd hebben. Bij precaire of ingewikkelde kwesties bie- Briel uit Nieuw-Zeeland Maar luxe artikelen zijn duur. Te Awamutu. 12 Maart 1951 Daar zijn we dan weer Er is al weer bet een en ander veranderd, het is dus weer tijd om eens iels van ons te laten horen. In de vrijgezellentent is alles nog dik in orde Ik zou vanavond ook eens ten staaltje van kookkunst laten zien en heb er eens pudding gekookt. Waar het wel naar smaakte weet ik met, in iedei geval niet naar pudding Ik heb mijn portie natuurlijk rustig opgegeten, maai Cor kon het niet door z'n keelgat krij gen Nu is Cor tegenwoordig toch nie' erg in orde. Wat de fout precies is, weel tk met, maar ik zie hem erg veel naar de buren kijken Daar ts een aardig me'sjc en die kan heel aardig héllo Cor zeggen maar ik heb al eens M hu \ren eerst Yir; ,,Een goeie gebruikte auto brengt meer op dan een nieuwe, waarvoor een ver gunning nodig Is l De bevoor rechten krijgen bl) tDrull van oude wagen geld toe!" PAG 15 SEPTEMBER 1987 PAGINA 15 onder ogen krijgt: „Ik stuur wat Texe laars naar Jan van der Star of wij gaan daar naar toe en ik neem ze mee. Jan van der Star en zijn vrouw (Cornelia Halsema) zijn op 17 septem ber 60 jaar getrouwd en dat zal wel een grote dag zijn, waarop al de Star ren en familie samenkomen, met vrien den en bekenden. Ze woonden op Texel in Zuid Eierland en zijn in 1951 naar New-Zealand vertrokken". Ook van andere geëmigreerde TC-abonnees is bekend dat zij de krant onder familie en oud-Texelaars in de omgeving laten den we de „lezing-service" zelf vaak aan, gewoon om fouten in de krant te vermijden. Bij grote interviews is het ook vaak gebruik, maar bedenk dat het maken van een krant vaak tijdnood-werk is. Hierbij herinneren we ons dat we op maandagmiddag wer den uitgenodigd in het Verpleeghuis voor een artikel in de dinsdagkrant over de aanleg van een moestuin en de bouw van een kippenhok, een soort therapie voor enkele bewoners. Het moest ter lezing, want ja je weet het maar nooit met die journalisten... stel dat ze schrijven over de nog wat magere kippen of de doorgeschoten aardbeien. Het verhaaltje is ter lezing gegaan op maandagavond en de zet ters konden het tegen middernacht krantklaar maken. Wat is nieuws Dat bepalen wij, waarbij de lezer mag bedenken dat geen krant daarin hele maal consequent is. Een toerist die 30 jaar op Texel verblijft, valt in 1984 mis schien uit de boot omdat er enorm veel andere aktiviteiten zijn, die journa- listenbezoek behoeven en een ander met dezelfde trouwe vakantiescore komt in de magere nieuwszomer van 1985 mogelijk net wél aan bod. (Die vakantieganger uit 1984 haakt na 30 jaar natuurlijk af omdat hij de krant niet haalde). Lees daarover ook een ander artikel in deze krant over de nieuwsdrempel. Persconferentie Dat is lachen op Texel, maar af en toe is er toch iemand die een uitnodiging onder deze noemer verstuurt. En daar zit je dan, samen met je collega van de Helderse Courant. Vooral bij niet echt spectaculaire zaken een lastig en tijdrovend fenomeen. Iedere journalist praat liever apart van zijn collega's met de nieuwsleverancier, want je zit al heel snel de antwoorden van eikaars vragen te noteren. Dat schaadt de plu riformiteit van de pers. Voor de organi sator van de „conferentie" is het goedkoper en minder tijdrovend om de kranten apart te bellen of te bezoeken. En als het een „grote zaak" betreft (waarbij ook overkantse nieuwsjagers rouleren. Die vinden het dan zelf vaak niet meer de moeite om nog geabon neerd te zijn, maar blijven evengoed nieuwsgierig naar het wel en wee op hun geboortegrond. „Groen Zwart, Texels in 't hart" blijft ook aan de an dere kant van de wereld van toepas sing en de oud-Texelaars zoeken elkaar nog altijd op. „We still keep contact here met verschillende ex-Texelaars. Ten eerste met Piet Keesom, die woonde in Den Burg en is al lang in Te Awamutu. Dan ook met Cor van Sijp zijn gezin (Cor is overleden) in Hamilton, met Hessel Donker in Ha milton, Harm Donker in Tauranga, Hendrik Donker in Whangarei. Zij kwa men allemaal van Zuid-Eierland. Ik weet niet of dit is wat je eigenlijk wilt weten, maar ik houd van New-Zealand (niet met zijn bosschen en zijn hei) maar met zijn bergen en heuvels en zijn zonnige dagen. Even in de winter krijgen we nog fijn weer. En een lange zomer, al wordt er natuurlijk geklaagd dat het té warm is. Wel, de beste wensen met het 100-jarige bestaan. Groetend, Dirk de Vries en echtgenote. P.S. De Texelse Courant van de 19th Juni arrived nu on de 24th Augustus. Aan de frontpage is een prachtige ver sierde truck met grote letters Texel en veel vogels, reclame voor Texel". present zullen zijn) heeft de plaatselijke pers de primeurs uiteraard graag. Houdt u die conferentie, na ons getipt te hebben, gewoon voor „buitenpoor ters", scheelt ook nog een paar borrels. Persbericht Ook zo'n fenomeen. Het maakt ons niet uit wat er boven staat, als we het maar horen/lezen. Sommige mensen beweren dat je een opleiding moet vol gen voor het samenstellen van een goed persbericht en dat er bijvoor beeld een „pakkende" kop boven moet staan. En dan krijgen we: DE STICHTING OPEN SCHOOL ORGANI SEERT OPEN DAG OP WOENSDAG 14 MEI IN DE BUURETON. Heel mooi, maar het wordt: Open huis bij Open School. Voor elk afgeleverd bericht geldt: Wie, Wat, Wanneer en Waar (en evt. Waarom). Imago Een beetje pijnlijk. Het liefst trokken we van kroeg naar restaurant en weer terug en lagen we zomers alle zonnige dagen op het strand. We gedragen ons echter als serieuze, natuurlijk enigszins nieuwsgierige, eilandgenoten en u moet ons niet teveel naar onze persoonlijke mening vragen. Want naar buiten toe willen we een beetje neu traal overkomen, dan worden onze ar tikelen door u ook sneller met een ob jectief oog gelezen. Daarnaast zijn de medewerkers van de TC in regel char mante, innemende persoonlijkheden, met een grote dosis humor en relative ringsvermogen. We kijken tijdens lang durige vergaderingen weieens verveeld om ons heen, maar dat is schijn: in nerlijk genieten we, omdat we alles mogen. Foto s Een enkele keer wilt u niet op de ge voelige plaat. Als wij echter menen dat U iets aardigs/belangrijks te vertel len hebt, vinden we een foto bij het artikel belangrijk. Anders wordt zo'n pagina een grauwe, grijze massa. Als we onszelf belangrijk vinden staan we ook in de krant, zie dit jubileumnummer. Hans Oosterhof V Speciaal nenkort U berg „Ooi end word* deelnemer Ouders va verbinding De h nam Maanda L. van Hr genomen meesier v lie hij sin heer M .de oorlog eens voor gen van t De heer Brandwe; Hij dankt heigeen h daan Het want als aldus spre dat hij al nog een r handigde tunnel" Hierna het woord Zaterdag mogen ricl makkelijke weer betr heeft de c laten wef zijn. Nu i: die groep wenste de ren toe. Vervolge lief als on groep De heer Van werking, hebben g van waarc de vorm ren plaatj- nog vele vergezellen De heer verder ni.: De brief ven De Vries in de krent van 1961. Kinderkoor de Waddensingers geeft ie der jaar aan mensen en instanties die het koor op een of andere manier van dienst zijn geweest een lintje" in de vorm van een op rijm gestelde dank betuiging die dan door één der kinde ren wordt bezorgd. Tot de gedecoreer den hoorde deze keer de Texelse Cou rant. Eduard van der Gracht kwam de oorkonde bij hoofdredacteur Harry de Graaf Ifotol bezorgen. De tekst: ,,Als dank voor de leuke verhaaltjes in de Texelaar, staan wij hier voor u met een lintje klaar Het is er maar een van papier Maar we geven het aan u met veel pleziert De foto's vonden we ook erg leuk Sommigen van ons lagen zowat ik een deuk. Het is ook wennen, zomaar in de krant te staan. Maar we zijn er wel trots op Neem dat maar van ons aan!! We willen u ook nog feliciteren met het feit Dat u al 100 jaar bent, wat een tijdl!! We wensen u nog vele jaren krantenbestaan Neemt u dat maar van ons aanlll" Ujilrt na. tilms van w on- «"P een .me eerst- ederland— rdt.is ..an ndelt over owjet-chi- vinden tot i door het Het pro- 1 ontleend at wij met ook ver dat wordt ard moet n doorzet- van het ings bo door de gelost De van wie ons hier onderzoe- vertolkt of. Hij is stige fout ren more- rof en hij jitgcbeeld

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 15