weutick blikt terug op branden, de Welzijnsstichting en andere rampen Ik haatte dat discussiëren dm het discussiëren! iTEXELSCHE X. Z Honderd jaar Texelse Courant 1 jaar Maarco-Bouw üfx> Wij kijken niet terug, maar nog vooruit. iVIAARCO BOUW vakmanschap service scherpe prijzen Texelse Courant proficiat met het 100-jarig bestaan ,G 15 SEPTEMBER 1987 PAGINA 17 i de indruk dat ik in een heel leuke tiid voor de Texelse era. Laat ik maar met brand heainnen. s - r a rii i 3 Leb de indruk dat ik in een heel leuke tijd voor de Texelse [irant heb gewerkt. Van Van 1979 tot 1983 had je net de op- ist van de Ronde om Texel, het Jazzweekeinde, er was van al- i de hand op het gebied van Landschapsparken, Texel deed eaan het Stedenspel van de NCRV en ook werd de nieuwe leidekker van Teso ingewijd met een heel leuk feestje." Lgt Frits Beutick (31) die ruim als redacteur bij de Texelse int heeft gewerkt. Het gesprek plaats in zijn kamer in het enor- ilta Lloyd gebouw in Amster- Terwijl hij nadenkend over de il staart, zegt hij: ,,Het was in- wel een forse overgang toen iriter bij Delta Lloyd werd. Bij ild en de Rooij werkten destijds mensen. Hier zijn het er dan drieduizend. Aan de andere heb je als journalist natuurlijk met mveel mensen te maken. Waar ik hvam, er waren altijd wel mensen kende. Wat ik ook met veel ple- ib gedaan waren de rubrieken zelf introduceerde. Eén daarvan .Texelaars en hun werk". Enorm om een dag mee te varen een Teso-kapitein of om een bus- iur van de AOT te horen vertel de» ®'a' z''n belevenissen. Een an- rubriek betrof de rechtbank en." 'r hi )t,h leen uiten an a lspcl eb, ndef doen in de is ee 9®"* list die rechtbankverslagen zijn je niet in dank afgenomen. n on iclft s het is Hq „Dat weet ik en dat vind ik iet. Helaas gingen veel mensen uit dat we die rechtbankversla- jpnamen als een soort sensatie ten. Dat is beslist niet juist. Als nu teruglees dan valt het me op dat ze heel zakelijk en afstan- geschreven zijn. Laat ik voorop i; het is beslist niet leuk als je in zhtbank voor het hekje moet Als dan ook nog eens alles in r°P1 nen kleuren in de krant komt en aaW op straat over wordt aangespro- dan kan ik me voorstellen dat je raagt: moet dat nou zo nodig? ie andere kant durf ik te zeggen et rechtsysteem in Nederland met nafhankelijke rechters verre van :t is. Ik heb daarop ook wel kri- esJw guit. Als je vaak in de rechtzaal zijn er bepaalde dingen die je ten. Bijvoorbeeld dat de ene rech- ^'l®!*! zwaarder straft voor een zelfde jpdan de andere. De ene rechter er geneigd verzachtende omstan- ^Éden mee te laten wegen dan de HHo. Sommige rechters zijn star, an- doen meer aan creatieve rechts- i. Als verdachte ben je voor een an willekeur overgeleverd. Het is ogen belangrijk dergelijke ver in te signaleren en te publiceren. reten met twee maten is onjuist, ik vrees dat het nog veel te veel oerea llccn v \öto jwe llUYV S'-d EN! a luw. te Tn ngtii,« in btjs gc pï Oiïlt VOD .IJ .- cH<n rdears voor de balie moest de le- o i vooral een blik gunnen op ons systeem? itradfy to* !tl enkele malen kritiek geuit op Zo» ij 'ft waarop Texelse verdachten bepaalde rechters werden behan- In een enkel geval werden men- afgesnauwd en vaak kregen n ff t voldoende gelegenheid om hun A ïht. Ik :ht het I te si en o.i. borgaa 'edoen. Dat is de arrogantie van ;ht. Ik vind dat je als journalist it hebt om dergelijk gedrag aan te stellen. Een verdachte voelt ns uitermate ellendig en tchtig; de rechter is in zijn ogen ■mchtig. Hoe alles precies in zijn Heat, wat de rol van de officier ütitie, de griffier en de rechter is 'ïvaak niet. Er is sprake van „pl|iu matuurlijke, meestal volstrekt on aardige situatie. Als rechter dien om ie verantwoordelijkheid te jeldc rste I ins 'olkocö punt et btit i) terdM Ic Zw «Ifs «ngM®] n, - hui* V* I gli» hetgecf iij eet* .n uoc<i het Als journalist mag je niet op de stoel van de strafrechter gaan zitten". Kan je als journalist in het alge meen veel invloed uitoefenen? „Moeilijk te zeggen. Je kunt nooit precies aangeven of mensen bepaalde dingen wel of niet doen omdat er over in de krant wordt geschreven. Wel merk je dat mensen het belangrijk vin den óf en hoe iets wordt gepubliceerd. Ik neem aan dat de Texelse Courant nog steeds toneelrecensies plaatst. Die werden door de betrokkenen zo'n beetje gespeld. Ook was men zeer ge voelig voor minder gunstige kritiek. Sommige mensen spraken maanden lang niet meer tegen je als je je min der gunstig had uitgelaten over een bepaald stuk. De vraag is ook of je dat eigenlijk wel kunt maken. Ik be doel, ik weet geen moer van toneel en zat in wezen net als alle andere men sen gewoon naar het stuk te kijken. Het enige verschil tussen mij en de an deren was dat mijn mening de eerst volgende dinsdagmiddag over het ei land verspreid zou worden. Vooral in het begin heb ik me verbaasd over de gevoeligheid op het gebied van toneel recensies. Dat hangt, denk ik, nauw samen met het vrij besloten karakter van de Texelse samenleving, ledereen kent iedereen. In een stad als Amster dam maakt het, tot op bepaalde hoog te, niets uit wat ze over je schrijven. De meeste mensen kennen je toch niet. Dat brengt me terug op je vraag. Juist omdat Texel een kleine gemeenschap is, legt de plaatselijke krant relatief veel gewicht in de schaal. Texelaars voelen zich sterk met hun eiland verbonden en volgen alle nieuwtje? met argus ogen. Juist daarom moet je heel voor zichtig te werk gaan. Nadenken over wat de gevolgen kunnen zijn van het plaatsen van een bepaald stuk. Die beslissing over plaatsing moet trou wens door de redactie worden geno men en door niemand anders. Als een verzoek om bepaalde zaken niet te pu bliceren redelijk is, lijkt me dat in goed overleg altijd een oplossing kan wor den gevonden. Dat moet dan niet zo gaan als in een jachthaven nabij Kat wijk, waar ik een keer werd heen- gestuurd toen ik nog voor een andere krant werkte. De nieuwe eigenaar wil de geen invaliden meer in die haven en was begonnen alle voorzieningen voor die mensen stelselmatig weg te slopen. Daarover wilden wij een ver haal maken, maar die man voelde de bui al hangen. Ik werd in zijn kantoor tje geroepen en uit zijn la haalde hij een redelijke fles whisky. „Die is voor jou, als je er verder niet over schrijft", zei hij. Ik heb die fles ingepikt en de volgende dag een paginagroot verhaal geschreven over de wantoestanden in die jachthaven. De gedupeerden wil den maar al te graag praten. Op een dergelijke grove benadering kun je al leen maar grof reageren. Ook tussen de pers en degenen waarover geschre ven wordt, dient een gelijkwaardige si tuatie te bestaan". Welzijnsstichting Waren er dingen bij het werken voor de krant waar je ronduit een he kel aan had? Beutick, zonder ook maar een ogen blik na te denken: „Nou en of: brand en de welzijnsstichting. Allebei even erg. Laat ik maar met brand beginnen. Kijk, ik weet niet precies hoe dat komt, maar branden ontstonden altijd 's nachts. Dus je lag behagelijk in je bed en dan ging opeens het branda larm af. Allereerst schrok ik daar altijd enorm van, ten tweede moest je uit je warme bed de koude nacht in en ten derde ben ik ronduit bang voor brand. Het is destructief, allersvernietigend en bij zo'n brand moest ik altijd aan mijn eigen gezin en huis denken. De laatste brand die ik gefotografeerd heb, was die van de supermarkt van Maas in Den Burg. Dat was vlak bij waar ik woonde, dus ik was er als eerste bij. Ik weet nog dat onzekerheid bestond of op de bovenverdieping nog iemand lag te slapen. Dat bovenhuis was, meen ik, verhuurd aan een fysiothera peute die bij haar praktijk woonde. Op een gegeven moment kon je de vlam men achter het raam van dat woon huis zien. Ongelooflijk luguber. Geluk kig was er die nacht niemand in het huis aanwezig, maar ik zal het nooit vergeten. Bij een andere brand waren er nog katten op de zolderverdieping van het huis aanwezig. Je hoorde die beesten schreeuwen boven het geloei van de vlammen uit. Die zijn verbrand. Afschuwelijk. Ik had er zo'n hekel aan dat ik de brandmelder vaak uitschakel de. Een enkele keer heeft dat tot mis sers geleid, bijvoorbeeld toen Het Swarte Schaep in Den Burg uitbrand de. Geen foto en Harry de Graaf ra zend. Hij vertrouwde mij geloof ik nooit zo erg als hij die brandmelder aan mij overdroeg. Toen ik bij Delta Lloyd ging werken was het een heerlijk idee dat ik nooit meer met dat enge ding naast mijn hoofdkussen zou hoe ven te slapen. Ook was het heerlijk te weten dat ik nooit meer naar de vergaderingen van de Welzijnsstichting zou moeten. Met alle respect, maar er werd daar wat af- gezeverd. Er zaten daar een paar men sen die typisch leden aan stuiptrekkin gen van de democratiseringsgolf van de jaren zeventig. Discussiëren om het discussiëren. Eindeloos, vaak tot mid dernacht. Ze vergaderden op maan dag, dus daarna kon je nog eens knar setandend het verslag voor de dins dagkrant maken. Het bijwonen van die vergaderingen heeft één positief aspect gehad: je leerde er hoe een vergadering absoluut niet geleid moet worden. Daar heb ik nog steeds veel aan. Als ik nu wel eens een vergade ring voorzit, dan wordt die zeer strak geleid. Tot aan het dictatoriale toe". De Texelse Courant-journalist als lij dend voorwerp? Beutick: „Ja, in die zin dat je geen baas bent over je eigen tijd. Hoelang een bepaalde vergadering zal duren is nooit vooruit te zeggen. Ook niet of je onverwacht moet uitrukken naar een brand of een verkeersongeval. En als je op zaterdagavond vrienden over de vloer hebt en er belt iemand die iets ontzettend leuks heeft georganiseerd in bijvoorbeeld De Cocksdorp, maar vergeten is tevoren de krant in te lich ten, kijk je ook niet blij. Nee zeggen kan eigenlijk niet, want het zijn je klanten. Dat geldt vooral voor een krant met een beperkt verspreidingsge bied als de Texelse Courant. De we tenschap 24 uur per dag te moeten klaarstaan voor je lezers, leidde wel eens tot een gevoel dat een beetje te gen overspannenheid aanzat. Ooit kwam er eens een mevrouw de redac tie binnen, die er uitgebreid voor ging zitten. Het was vrijdagmiddag en de twee weken daarvoor waren zeer druk geweest. Ze kwam uit Amstelveen en had een vakantiehuis op Texel. Daarin was ingebroken. Eerst kreeg ik een VOOR NIEUWBOUW, VERBOUW EN ONDERHOUD Werkplaats Spinbaan 12 1791 MC Den Burg Texel CTgvJ MAARTEN WITTE02220 - 3291 <^3 MARCO WITTE 02220-5021 Frits Beutick wilde persé met enkele attributen op de foto: ..Zie het maar symbolisch. Soms kon ik ze wel schietendie Texelaars Dat beertje. ach". uiterst gedetailleerd relaas van hoe de onverlaten haar eigendom waren bin nengedrongen. Vervolgens haalde ze een lijst tevoorschijn met 76 artikelen die waren gestolen. Bij ieder voorwerp kreeg ik een uitgebreide beschrijving van hoe het eruit had gezien. Tot aan de kleur van het versierinkje op een theelepeltje toe. Toen ze bij gestolen voorwerp nummer 5 was, zei ik dat ik daar toch niets mee kon doen, maar dat ik een berichtje over de inbraak zou maken. Ze ging echter onverstoor baar verder. Bij nummer tien - inmid dels zat ze al een uur naast mijn bu reau - verzocht ik haar dringend op te houden en te vertrekken. Nog een kwartier later had ik sterke aandrang geweld te gebruiken. Gelukkig wist ik me in te houden en ben ik zelf met grote spoed het pand uitgesneld. Later belde ze nog een keer bij mij thuis aan tijdens lunchtijd. Ik geloof niet dat ik in mijn tijd bij de Texelse Courant ooit zo kwaad ben geweest als toen". Heb je ooit de behoefte gevoeld bepaalde frustraties tot uiting te laten komen in de stukken die je voor de krant schreef? „Dat kun je eigenlijk niet doen. Als je bij een vergadering zit en de voorzitter laat iedereen onbeperkt aanleuteren, kun je dat moeilijk bekritiseren. Het gaat immers niet om hóe er vergaderd wordt, maar wét er besproken wordt. Een enkele keer heb ik wel eens allerlei niet ter zake doende verhalen geno teerd en die verwerkt in het verslag. Juist om de deelnemers aan die verga dering zelf met hun neus op hun ge leuter te drukken. Die bedoeling is, vrees ik, nooit helemaal doorgedron gen. Hooguit vond men het verslag wat aan de lange kant. Het is iets an ders als er inhoudelijk aperte nonsens wordt beweerd. Begrijp me goed, ik ben dol op nonsens. Ik doe de hele dag niets anders dan onzin vertellen. Maar ik maak bezwaar tegen onzin die als serieus wordt gepresenteerd. Vooral als degenen die de onzin vertellen, weten dat ze dat doen. Dan heb je als krant de plicht om die onzin in artike len, verhalen en commentaren te be kritiseren. Ik heb wel eens de indruk dat de Texelse Courant dat te weinig doet. Vorig jaar was ik toevallig even op het eiland en kocht ik een los nummer. Op de voorpagina stond een verhaal over de reclamecampagne van Teso. Laat ik voorop stellen, ik heb nergens ver stand van, maar van reclame en mar keting weet ik toevallig een paar din gen. Ik ben er inmiddels alweer bijna vijf jaar vrijwel dagelijks mee bezig. In dat artikel stond onzin. Teso wrong zich in allerlei bochten om aan te to nen dat een in wezen mislukte cam pagne toch gelukt was. Zelfs als je geen moer van reclame weet, was dat duidelijk te zien. Ik heb toen iets ge daan wat ik hoogst zelden doe: een ingezonden brief gestuurd. Die werd keurig geplaatst hoor, daar niet van. Maar ik vind dat men met dit artikel een kans heeft gemist. Het is prachtig als je onzin aan een journalist probeert te verkopen, maar wees dan als jour nalist zo clever om met een paar ge richte vragen de zeepbel door te prik ken. Het blijft een vak waarbij je per manent op je hoede moet zijn voor al lerlei voetangels en klemmen". Proef ik in jouw herinneringen toch niet een soort rancune? „Om de dooie dood niet. Ik heb op Texel een prachtige tijd gehad. Een heel leuke start. Allerlei dingen meege maakt, die anderen nooit zullen mee maken. Met een snelle speedboat over de golven van het Marsdiep stuiteren om de kopgroep van de Ronde om Texel te volgen. Met een vliegtuigje van Texel naar Groningen om meneer Niemeyer van de gelijknamige tabaks fabriek op te halen voor een evene ment op Texel. Een zeehond geboren zien worden in het Natuurrecreatiecen- trum, daarvan foto's maken, die dan later ook nog in de competitie om de Zilveren Camera worden gehonoreerd. Meegaan met paardrijtochten van de Blijde Rijders. En zo kan ik nog lange tijd doorgaan. Uit wat ik op je vorige vraag antwoordde, mag je ook niet af leiden dat ik iets tegen Teso zou heb ben. Integendeel, dat is een heel servi- cegevoelig bedrijf. Het is bijvoorbeeld heel sympathiek dat een boot wacht als de trein vertraging heeft. Boven dien vind ik de Molengat een prachtig schip. Alle hetze die daartegen is ge weest, heb ik nooit helemaal begre pen. Men deed zich heel progressief voor: die grote boot was strijdig met de milieubescherming en de natuur zou worden aangetast. Ik vond het oerconservatief. Men wilde die nieuwe boot niet omdat het iets nieuws was. Heel simpel. Wel viel me op dat enke le grote tegenstanders van het schip uitgebreid stonden te eten en drinken op kosten van Teso toen er een open dag aan boord werd gehouden. Dat zijn van die vertederende inconsequen ties van actievoerend Nederland". Velen vonden je destijds nogaI een rechtse bat..., zeker actievoerend Texel. Beutick: „Ja leuk hè, dat imago heb ik ook zorgvuldig opgebouwd. Kijk, ik ben een beetje tegendraads. Toen ik nog in Leiden studeerde, was daar bin nen de rechtenfaculteit nogal een rechts milieu. Dat irriteerde me, dus daar stelde ik me vrij links op. Op Texel vond ik veel mensen een beetje doordraven naar de andere kant. Die Texelaars waren zo'n beetje in alle ac- tiecomité's, die er in Nederland bestaan, vertegenwoordigd. Ik vond de politieke sfeer op Texel een beetje ja ren zeventig-achtig. De macro biotische biologisch dynamische gei- tenwollensokkensfeer, weet je wel. Ik begon me daaraan te ergeren. Een keer kocht ik een Telegraaf en toen stond er iemand van de PvdA naast me. „Lees jij zulke kranten?", vroeg ze op een toon alsof ik een vies boekje had aangeschaft. Ik had geen zin om me tegenover haar te gaan verdedi gen. Ik dacht: barst maar en een dag later was ik lid van de WD. Ik hoop niet dat daarvan ooit iets in mijn werk te merken is geweest. Ik trachtte poli tieke bijeenkomsten zo objectief moge lijk te beschrijven. Maar qua sfeer zat ik liever bij de WD dan bij de linkse partijen. Links heeft vaak een hope loos gebrek aan humor". Morgen vraagt iemand je terug te keren naar de Texelse Courant en Texel. Zou je dat doen? „Laten we eens kijken. Naar ik heb vernomen is de Welzijnsstichting opge heven. Dat is dus een voordeel. An derzijds werkt de krant waarschijnlijk nog steeds met die enge brandmelder. Dus toch maar niet, nee. Ach, zonder gekheid, het is een leuke tijd geweest. Maar je groeit verder, wilt meer doen, hebt er in die tijd een aan tal dingen bijgeleerd. Daardoor komen er nieuwe uitdagingen. Terugkijken is zinloos. Laat ik, voor ik het vergeet, de Texelse Courant van harte felicite ren met dit jubileum. Vooral Harry de Graaf, want die is zo'n beetje 24 uur per dag en 365 dagen per jaar met die krant bezig. Ik heb er met plezier ge werkt en ik wens de krant dan ook al le goeds. Geven ze nog een feestje?" Hoera, hoera van de enthousiaste Texel-gangers Ruud, Marga, en de 2 boxers Icor en Bart uit Druten. Groetjes aan personeel De Jutter.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 17