TEXELSCHE erschij ningsverbod nel opgeheven m u loe krijgen jullie die rant altijd weer vol? BEBaaBEaE iiki'. w - De winnaars van de TC NOSTALGIEVLUCHT Texel - Amsterdam v.v. per DDA-Dakota op dinsdag 29 september Colofon Verder in dit katern van het jubileumnummer: tm ISDAG 15 SEPTEMBER 1987 Kroner PAGINA 3 «worpen, waarbij hij het gewraak- iljet onder de ogen van de Duitsers w st nazetten. Kramer deed dat zo iholpen dat op het laatst werd ge- j dat hij er niets mee te maken i. Als ze hadden opgelet ISjén ze beter hebben geweten, Tteen exemplaar van het biljet had Kramer, net als bij elk drukwerk, oontegetrouw aan een lange veter de drukpers geregen. De aldus garde afdrukken dienden later bij maken van de rekening. enige spanning was men intussen drukkerij wel gewend geraakt. ,We maakten in de oorlog lingen voor het verzet en voor üduikers. Als we opdracht kregen het drukken van de officiële ieli§sweise" maakten we er twee keer om er onderduikers mee te hei- Maar er kwamen regelmatig ■ers en Duiters in het bedrijf. De (wijzer Goedhart bijvoorbeeld die Parjant controleerde op „onjuisthe- alvorens mocht worden gedrukt." ner nam destijds als tijdelijke de plaats in van Dirk van der die langdurig ziek was. Toen Van uitg ner: ij» Mrl lift den rerd kwi ens (3 Verf niet terugkeerde, bleef Kra- da loen, maar is in de weekenden nt altijd actief voor Langeveld de als spoedeisende rouwcirculaires rolta'' worden gedrukt. in 1945 een verschijningsverbod, in af wachting van een onderzoek inzake de houding van de redactie in de oorlog. Niet in de laatste plaats door toedoen van de heer J.A. van der Vlis die de autoriteiten in Den Haag wees op de verzetsactiviteiten van de Duinkers, mocht het blad al na drie weken weer worden uitgegeven. Aanvankelijk was het door papiergebrek een velletje van 20 x 30 centimeter, later iets groter en vanaf 21 juli 1945 weer normaal. Puur technisch gezien had de krant direct weer kunnen verschijnen want de in boedel van de drukkerij was in takt ge bleven, afgezien van wat kleine scha de, die door scherven was ontstaan. Dat alleen de voorgevel en een klein stuk van het dak van het gebouw was beschadigd, was te danken aan het feit dat die ene granaat die het ge bouw rechtstreeks was binnengevlogen niet was ontploft. De nog klokgave blindganger lag achter de deur van de hoofdingang. De familie Van der Pijl (bevriend met de familie Duinker) zorg de voor een zeil van de Dertig Polders, waarmee dak en gevel werden dicht gemaakt. De kapotte ramen (er was voorlopig geen glas te koop) werden provisorisch gedicht met perkament papier. Jan Kramer herinnert zich dat het daardoor mogelijk was iemand 's nachts de schrijfmachine stal uit het kantoortje van Van der Vlis, die zich met de redactie van de krant had be- "W Enkele jaren geleden ging hij met elke krant die in de oorlog was rgegaan, kreeg de Texelse Courant -■*. 4 Mevrouw Du in kerven Wijk Jan van Wijk last. Een groot deel van de werkzaam heden van de omgekomen Johan Duinker werd door Kramer behartigd. Elke zaterdag nam hij de lange veter met drukwerken mee naar huis en re kende uit wat de klant betalen moest. De rekeningen werden dan uitgeschre ven door boekhouder Fred van der Meulen, een naam die door mevrouw Duinker met waardering wordt ge noemd evenals die van Dirk Mechiel- sen die tot in de jaren zestig als boek houder aan Langeveld Er de Rooij ver bonden bleef. Nieuwe vennootschap Nadat alles weer provisorisch draaide onder verantwoordelijkheid van de bei de weduwen, die een firma hadden gevormd, moest er raad worden ge schaft wat betreft de verdere toekomst van het bedrijf. Gerrit Logman en Jan Kramer kregen te horen dat ze de zaak eventueel konden kopen. „Dat moest C180.000,— kosten en zoveel hadden we natuurlijk niet", vertelt Jan Kramer. Er werd toen een NV opgericht met een aantal solide Texelaars uit de ken nissenkring van Van der Vlis als aan deelhouders: onder hen mensen als Jan Bruin, Jaap Rab, kapitein Lap en directeur De Beurs van Keijser Et Co. Van der Vlis zorgde er ook voor dat de dames Duinker die noodgedwongen vijf jaar lang de leiding van het bedrijf hadden gehad, de teugels konden overgeven aan een directeur. Dat was Jan van Wijk die tot dat moment werkzaam was bij uitgeverij De Prins in Amsterdam. Van Wijk bouwde het bedrijf verder uit. Er werden enkele nieuwe branches toegevoegd: fotohan- del en kantoormeubelen. De drukkerij moest wijken voor het nieuwe raad huis. Nieuwbouw verrees aan de War moesstraat, waartoe al jaren tevoren enkele huisjes waren gekocht. Ook het machinepark werd uitgebreid. Er kwa men nieuwe persen en een extra zet machine. De krant bleef groeien in omvang maar ook in oplaag. Dat laatste zal mogelijk verbazing wekken omdat al jaren tevoren een nagenoeg 100% dekking op Texel was bereikt, terwijl de Texelse bevolking nauwelijks groeide. Maar het verschijnsel „gezins verdunning" deed zijn intrede: meer gezinnen maar van kleinere omvang en steeds meer alleenstaanden, waardoor het aantal postadressen op Texel toch vrij drastisch toenam. Bovendien be gon het aantal abonnees van het vasteland in de honderden te lopen. Redacteur Jan de Waal verliet in 1959 het bedrijf toen hij een fotozaak be gon. Zijn opvolger werd Arie Breet die tot op dat moment als typgraaf in het bedrijf werkzaam was. Het was van korte duur, want in 1962 werd de fak kel overgenomen door Harry de Graaf die er nu dus 25 jaar op heeft zitten. Aanvankelijk alleen, heeft hij nu twee collega's. Steeds meer werk Naast de Texelse Courant ging Lange veld Er de Rooij ook het toeristenma gazine Texeltoerist uitgeven, alsmede de wekelijkse rëkreatiekrant die in het topseizoen verschijnt. De krant is in tussen blijven doorgroeien waardoor het totale redactiewerk evenredig is toegenomen. Ook de hoeveelheid han delsdrukwerk die in de drukkerij moest worden verwerkt is hard gegroeid en het eind daarvan lijkt niet in zicht te zijn. De drukkerij werd uitgebreid door van de firma Zegel een aangrenzend opslaggebouw aan te kopen. Een slag trof het bedrijf toen directeur Jan van Wijk (die in de zestiger jaren enig eigenaar van het bedrijf was ge worden doordat hij alle aandelen had overgenomen) overleed in mei 1968 op 43-jarige leeftijd. Zijn vrouw Arda van Wijk-Lodder werd directrice met naast haar Martin Warnaar als bedrijfsleider. Intussen was zoon Henk in het bedrijf opgenomen en hij was voorbestemd om directeur te worden. Dat gebeurde sneller dan was voorzien, want in sep tember 1979 overleed zijn moeder. Martin Warnaar werd beheerder en vervolgens directeur van de Exploita- tierrraatschappij De Krim. Henk van Wijk zwaait nu de scepter over een bloeiend en nog steeds expanderend bedrijf, gesteund door een schare me dewerkers met een opmerkelijke be trokkenheid en inzet, net als in de der tiger en veertiger jaren. Dat is te dan ken aan de vrijheid waarmee ieder in houd aan zijn taak kan geven. Met na me de aanvoerders van de verschillen de afdelingen binnen het bedrijf kun nen zich ondernemend opstellen. Van die vrijheid profiteert in het bijzonder de redactie. Die is volledig onafhanke lijk. De directie bemoeit zich niet met de inhoud van de krant, een situatie die bij de dagbladpers gebruikelijk is maar bij nieuwsbladen allerminst. Re gel is dat daar de directeur tevens re dacteur is, wat bedreigend is voor ob jectiviteit en onafhankelijkheid bij de nieuwsgeving. Maar al te gauw wordt rekening gehouden met wensen van adverteerders en drukwerkklanten. Offset Een belangrijke verandering bij de technische produktie van de krant en van ander drukwerk was de overscha keling van boekdruk naar offset. Het lood verdween, de schitterende zetma chines en de grote pers hadden van de ene op de andere dag slechts schrootwaarde terwijl het grafisch per soneel nog maar weinig had aan het opgedane vakmanschap en helemaal moest worden omgeschoold voor het totaal andere werk. Aanschaf van een kostbare grote offset-rotatiepers voor de Texelse Courant was geen haalbare kaart, zodat de krant ingaand 1977 werd gedrukt in de „drukfabriek" van Van Ketel in Schagen. Al het voorbe reidende werk gebeurt echter in eigen huis. Elke dinsdag en donderdag gaan de compleet in elkaar geplakte druk vormen („werktekeningen") met de boot van tien of elf uur naar het vasteland en met de boot van half drfe komen de gedrukte kranten op Texel terug. Ondanks de reistijd duurt dat al lemaal veel korter dan de vele uren die vroeger nodig waren voor het drukken van de krant in eigen huis. De tech niek staat echter niet stil. Nieuwe veel al electronische hulpmiddelen dienen zich aan om het produceren van krant en ander drukwerk nog efficiënter en beter mogelijk te maken. In een rustig tempo worden ze in het bedrijf inge voerd. Achterblijven kan niet en mag niet, maar te hard van stapel lopen is ook niet goed. Het voortbestaan van het bedrijf is niet alleen een zaak van geld en ma chines maar vooral van mensen. Die zijn er nogal wat bij Langeveld Et de Rooij. Directeur Henk van Wijk zwaait nu de scepter over een bedrijf met 21 werknemers, een bron van werkgele genheid, waar alle Texelaars zich te recht een beetje verbonden mee voelen. Harry de Graaf De Parkstraat met de drukkerij van de Texelse Courant in 1963. >e$ in mensen die het een hele prestatie vinden dat die Texelse w ranf fwee keer per week helemaal ,,vowordt geschreven. Die k, ten dat de redaktie dag en dag wanhopig op zoek is naar tvs en dat elk bericht, hoe klein en onbenullig ook, met vreug- liub rndt gedrukt. Die tijd is lang voorbij. Tegenwoordig is er dal méér nieuws dan we kwijt kunnen, hoewel de omvang van int in tien jaar is verdubbeld. lei «euwsgroei heeft te maken met 9» nieuwsdrempel die wij hante- iaarover elders in dit nummer maar vooral met het feit dat er «I nu eenmaal veel gebeurt, zo- romers als 's winters en dat die ij bl te" elk jaar nog toeneemt, mameer verenigingsactiviteit in de ran sport- en culturele evene- irta !n. steeds meer toeristische at- rr t» Ren mede dank zij de openbaar- erji "n bestuur steeds meer politiek elasl Wie het niet gelooft moet oor» een krant van bijvoorbeeld J'ügen naast een van 1985. Al- I hat sportnieuws heeft een groei d die aan een explosie doet den- aalvoetbal, tennis, bowling, brandingzeilen, surfen. Twin- ai geleden bestond het op Texel nauwelijks, thans houden tien- rarenigingen er zich mee bezig 'reroorzaken met hun wedstrij- ^gaderingen, accommodatiepro- subsidieaanvragen e.d. alle- Jieuws waarmee jaarlijks vele ln pagina's zijn gemoeid. Politiek is veel van wat vroeger m deuren gebeurde, E "geworden. Haalden vijftien "ion alleen de raadsverslagen men van de Texelse Courant, !I|P daar de commissievergade- 1 hoorzittingen en niet te verge- wekelijkse reeks B en W- „-^'".'o'isekomen. Met het gevolg errf Jlinn'e die in de krant voor "5 ?odi9 is' is verzesvoudigdl ar' MIS,'Sc^e en daarmee samen- ()i*re Perikelen hebben steeds meer ruimte gevraagd, waarbij gedacht moet worden aan VW verwikkelingen, de markten in de diverse dorpen en al lerlei kleine en grote zaken die van de grond worden gebracht om de recreant van dienst te zijn of die een gevolg (of oorzaak) zijn van de recreatie: toe ristenbelasting, bestemmingsplanwijzi gingen, de bedreiging van de natuur, het zwemparadijs, de verwikkelingen rond de Texelpromotie enz. enz. Kortom: in vergelijking met vroeger bèrst het op Texel van het nieuws en als we aan alles de tot dusver gebrui kelijke gedetailleerde aandacht willen blijven besteden, is er steeds meer ruimte nodig. Die grotere ruimte was er tot voor kort meestal wel, want de kosten die daarmee gepaard gingen werden opgevangen door het gelukkig ongeveer even hard groeiende aantal advertenties. Inleveren De grenzen komen nu echter in zicht. We kunnen niet blijven groeien en de noodzaak om wat selectiever en be knopter te zijn dient zich aan. Dat geeft problemen, want de „nieuwsle veranciers" (verenigingen, politici) vin den het over het algemeen erg prettig dat hun doen en laten zo uitgebreid wordt vermeld en voelen zich al gauw tekort gedaan. De discussie doet den ken aan de bezuinigingsoperaties bij de overheid. Alle betrokkenen geven toe dat er wat moet gebeuren, maar willen zelf het voorbeeld niet geven. De re daktie moet daarom knopen op soms pijnlijke wijze doorhakken: niet èlle uit slagen van alle sport- en spelverenigin- gen worden meer vermeld, de raads verslagen (die vroeger uitvoeriger wa ren dan de toenmalige uitgebreide no tulen) worden iets globaler en meer samenvattend gemaakt (maar beslaan evengoed nog pagina's) en er wordt scherper op gelet dat in de krant geen „dubbel" nieuws komt. Een aangele genheid die in het verslag van de com missievergadering al uitvoerig uit de doeken wordt gedaan, wordt bij de la tere behandeling in de raadsvergade ring niet nóg eens uitgelegd. En de aankondiging van bijeenkomsten van vrouwen- en andere verenigingen wor den niet meer als bericht opgenomen als dezelfde aankondiging ook al in de „agenda" staat, tenzij er iets heel bij zonders aan de hand is. Zo hebben we nog wat ijzers in het vuur om het nieuws binnen de perken te houden. Komkommertijd? Het nieuwsaanbod wisselt gedurende het jaar, maar die wisselingen zijn niet sterk. De Texelse Courant kent bijvoor beeld geen komkommertijd; dat is de zomerse periode waarin er landelijk en internationaal weinig gebeurt, waar door allerlei „nieuws" dat anders nooit zou worden opgenomen, menige voor pagina haalt. Texel kent dit nieuwsdal niet dank zij het toerisme. Het wegval len van het grootste deel van het vere- nigingsnieuws in de zomer wordt ruim schoots gecompenseerd door verhalen over verkeersongelukken, politienieuws en zomerse evenementen. Veel onder werpen hebben in die periode wel een meer vrijblijvend karakter. Het is niet zo erg als af en toe iets wordt over geslagen. Niemand neemt het kwalijk dat niet alle Burger, Cocksdorper, Oosterender, Koger en Hoornder mark ten worden verslagen en als we beslui ten een verhaal over de belevenissen van de strandbewakers of het reilen en zeilen van de recreatieleiders toch maar niet te plaatsen, is er geen abon nee die dat merkt, laat staan kwalijk neemt. Het grootste deel van de lezers heeft daar trouwens geen tijd voor als gevolg van dezelfde seizoen. Druk blijft het echter voor ons, zodat er ei genlijk geen enkele periode in het jaar is dat een redakteur op vakantie kan. Toch is dat soms onvermijdelijk en de achterblijvende collega's moeten er dan een extra schepje bovenop doen. Wat neerkomt op dagelijks urenlang overwerken. Maar ook zij krijgen de krant altijd vol. Passen en meten Als alle geproduceerde artikelen en be richten worden geplaatst, gebeurt het maar zelden dat daarmee de beschik bare pagina's precies passend gevuld zijn. Er is altijd iets teveel (of te wei nig). Als er véél te veel is doen we er twee extra pagina's bij, maar dat is een hele lap papier en dan is er vaak weer ruimte óver. Als het om een klein hoekje gaat, vullen we dat op met een kruiswoordpuzzel, de rubriek „vaste data" of een advertentie voor Amnesty International of een ander goed doel. Als er erg veel ruimte over is door die extra pagina's is het verstandiger wat te snijden in de reeds gemaakte be richten. Ook kunnen we een of meer verhalen die minder actueel zijn laten wachten tot de volgende krant, zodat die extra pagina's niet hoeven. Dinsdagochtend en donderdagochtend als de krant wordt opgemaakt, is het in de drukkerij altijd weer een hele dis cussie en veel passen en meten om al les sluitend te krijgen zonder al te veel maatschappelijk ongenoegen. Want elk weggelaten berichtje heeft 's avonds gegarandeerd of boos of ver baasd telefoontje als gevolg. De be trokkene heeft meestal weinig begrip voor de selectie. „Nu laten jullie onze sportuitslagen wachten, maar jullie plaatsen wel al die onzin van de ge meenteraad", wordt er dan (bijvoor beeld) opgemerkt. Wat moet je dan zeggen? Het is iemands goed recht om een voetbalwedstrijd belangrijker te vinden dan het doen en laten van de door ons gekozen vroede vaderen. We nodigen mensen wel eens uit om bij het opmaken van de krant aanwezig te zijn, zodat ze zelf kunnen zien dat we niet zomaar die berichten eruit gooien maar op die uitnodiging is nog hooit kunnen vanaf 22 september hun kaartje afhalen in de drukkerij van de Texelse Courant tegen betaling van het tarief van 50 jaar geleden (ƒ8,— Het toestel vertrekt om 10.00 uur. De passagiers moeten om 9.15 uur op het vliegveld zijn en zich vervoegen bij Harry de Graaf in het restaurant. Aankomst op Schiphol-Oost om 10.45 uur. Terugkeer naar Texel om 16.00 uur. Diner in het vliegveld restaurant om 16.45 uur. Deze krant werd geschreven door Hans Oosterhof, Frans Hopman, Harry de Graaf, Henk van Wijk, minister Brinkman en burgemeester Schipper. Met medewerking van onder meer: de Nederlandse Nieuwsblad Pers, familie Duinker-van Wijk, Cor Reij, mevrouw Kalis-Peereboom en Frits Beutick. De foto's werden gemaakt door Arend Nijkamp, Frans Hopman, Harry de Graaf, Tessa de Graaff, Dirk Kuiter, Joop Kramer. Verder maakten wij dankbaar gebruik van opnamen uit het archief van de familie Duinker-van Wijk, fam. W. Langeveld en de collectie van N. Huysman Rzn. iemand ingegaan. Harry de Graaf Harold van Wijk werd gelokt door het geld Overkantse abonnees spéllen de krant Foto's in de TC: vroeger een zware bevalling Het zetduiveltje en andere oorzaken van fouten Is de Texelse Courant echt zo uniek? Herinneringen van Jan de Waal 14 Brief van emigrant Dirk de Vries 15 Hoe ga je om met die TC-journalisten? Sportcorrespondenten: 4 onmisbare medewerkers 15 16 Frits Beutick: liever naar de 5 rechtbank dan naar een brand 17 Jaap Vlaming: man uit het 11 loden tijdperk 18 Hans Oosterhof over zijn 5-jarig 13 huwelijk met de TC 19 Portrettengalerij van 13 LenR-medewerkers 19

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 3