TEXELSCHE )verkantse abonnees péllen de krant )j J and met het eiland wordt niet graag gemist metalenhandel COBUS SPIGT Hans van der ift, ik kom er ooit maar ik lees n altijd" ,,Als we kwamen te logeren, ging er een stapel TC's mee terug JLaG 15 SEPTEMBER 1987 PAGINA S tm n\ Opt Niet alleen bij vrijwel elk huisadres op Texel glijdt de Texelse Courant tweemaal per week in de brieven bus, ook bevindt zich een grote trouwe lezerskring aan de over kant. De TC telt momenteel zo'n 1300 abonnees die niet op het ei land wonen, naast een slordige 4500 Texelse abonnees. Een opval lend hoog aantal, dat uitnodigt tot een kleinschalig onderzoek. ,,Op den duur willen we terug naar Texel. Moeder leeft nog en het zou fijn zijn als we haar nog een tijdje van na bij konden meemaken." Enkele jaren geleden reden voor Gert Boogaard („van de schilder uit De Koog") en 8ertha Boogaard-Dros („van de bakker uit Oosterend") om opnieuw abonnee te worden. Ze wonen nu in het Gel derse Lochem en zitten in totaal al 24 jaar met hun gezin aan de overkant. Al die tijd zijn ze in hart en nieren Texelaar gebleven. Toch werd na enige jaren het TC-abonnement opgezegd. „De namen werden vreemd. We hoorden nog wel eens wat van familie, maar toch vervreemdden we een beet je, dus toen hebben we 'm op een ge geven moment opgezegd. Maar als we dan op Texel te logeren kwamen, dan kregen we steeds een hele stapel Texelse Couranten mee terug. Er werd gewoon op ons gerekend." Al 41 jaar Jaap Witte („uit Spang") uit Oud karspel daarentegen heeft de TC nim mer willen missen. Al sinds hij in 1946 Texel verruilde voor Broek op Lange- dijk, is hij abonnee. „De Texelse Cou rant houdt ons op de hoogte, we heb ben er nooit over gedacht om 'm op te zeggen. Mijn vrouw, ook geboren op Texel, is nog fanatieker dan ik wat dat betreft", aldus Witte. „De krant wordt woensdags en vrijdags bezorgd. We zitten heus niet bij de brievenbus te wachten hoor, maar als er een sta peltje post ligt, dan is de krant toch het eerste wat je pakt. Je bent altijd weer nieuwsgierig. Nee, spellen doe ik de krant niet, maar toch lees ik prak tisch alles wel door. De overlijdensbe richten in elk geval. Dat doet je wat, dat zegt je wat. Je kent de overledene vaak allebei, dan praat je erover. De band met Texel blijft zo bewaard, want zo vaak komen we er niet meer." Ook tot de garde van allertrouwste TC- abonnees behoort het echtpaar Simon en Corrie Zijm. Sinds 1952 reisden ze de halve wereld af, maar waar ze ook belandden, de TC ging hen achterna. Zoals zovele andere land- en eilandge noten verliet het toen nog prille paar het met de naweeën van de oorlog ploeterende Nederland, om in een ver land het geluk te zoeken. Simon en Corrie belandden in Australië, in een plaatsje nabij Sidney. Na een maand of negen vestigden ze zich in het plaatsje Texas, in de staat Queensland. Dat wekte wel eens verwarring, menig brief kwam per ongeluk in de Venenig- de Staten terecht... Met de Texelse Courant gebeurde dat niet. Corrie: „Of we nou waren geabonneerd, of dat moeder Zijm ons de krant opstuur de... Ik weet het niet meer precies, ik dacht van het laatste. Maar in elk ge val hebben we 'm van het begin af aan gelezen, waar we ook zaten. Per zeepost ging dat hé, dus dat duur de wel eventjes. Maar ook al was het nieuws zes weken oud, dat gaf niks, zo bleven we mooi op de hoogte." Tabaksteler Als tabaksteler verdiende Zijm de kost en kwam daarbij tot de conclusie dat het beloofde land toch niet zaligma kend was. In 1966 ging het inmiddels tot vijf personen uitgegroeide gezin naar Nederland terug en werd opge vangen in het huis van moeder in Amsterdam, aan de Rijnstraat. Daar wonen ze nu nog. Op Texel zijn ze nog elke zomer op vakantie. Simon: „Maandag ga ik altijd even naar de markt. Niet voor de markt, maar om mensen tegen te komen. Met Ouwe Sunderklaas ben ik ook present." En wat hij dan op straat niet hoort, staat wel in de TC: „We lezen alles, houden het nieuws globaal bij. Om te beginnen kijken we de familieberichten door. En we hopen altijd dat Klaas Bonne erin staat met een gedichtje, 't Is altijd zonde als hij er niet in staat. „Wat ik zeggen wou" lezen we ook al tijd. Terecht of onterecht geeft niet, die meningen geven „sjeu" aan de krant. Je herkent jezelf er vaak in, vooral als het over de boot gaat. Wat een verschrikking, die rotstoelen". Tot besluit: „Nee hoor, de krent zeg gen we niet op. Went waar je ook uit hangt, je bent en blijft Texelaar". Frans Hopman Postweg 5, Eierland, tel. 02225-625 of 297 Ook inkoop van oud patatvet-olie. Carla en Henk e -■ i motieven om de TC te lezen terwijl men niet bij de eHji," ion" zit, zijn talrijk. Van oud-Texelaars die al veertig wq i geleden hun geboortegrond hebben verlaten én al tijd geabonneerd zijn gebleven, tot het keurige Bra ise gezin dat vorig jaar een Coltof-huisje op De Krim mJcW en graag wil weten wat er in hun tweede thuisland Uri hourt. stsvi n ding hebben ze allen gemeen: de overkanters spéllen Texelse Courant. Jindruk bestaat dat de krant bui- da eigen eilandsgrenzen inten- arwordt gelezen dan erbinnen, i vo:-|snd is de kreet „d'r stond weer is", die door menige Texelaar ile afdt gebezigd. Van de overkan- is heel andere taal te beluiste- Van de hoofdartikelen tot het eduidendste Texelaartje, het ikva§irin als koek. „Ja hoor, zelfs Taxelaartjes lees ik. Neem die tentietjes van Hans van der Ik kom er nooit, maar lees altijd", aldus één van de abon- die wij spraken. 1 lijn die overkantse abonnees? De 'computerlijst doorlopende stui- op heel wat bekende typisch b namen: Witte, Zijm, Kikkert, Van Heerwaarde(n), Timmer en maar door. Verspreid door heel '^lad zitten oud-Texelaars en in hun 111 iïmjn velen Texelaar gebleven. De stamudt voor hen de band met vroe- 1 Vb*'enc'' Makkelijk voor als ze op alte geve keer ild. Bui; ij W3 s, Di A/ijk ij wo lire l| A.F. ordt ibezoek komen, dan kan over al- Jlerwerpen tenminste worden praat. ndere categorie is die der Texel- iis. Zoals bekend telt Texel een aantal „herhalingsbezoekers", tiegangers die bij hun eerste be- aan het Gouden Boltje zó door Borfhoonheid van het eiland werden igen, dat zij er elk jaar terugkeren menig geval een tweede huisje "jJse campingplaats bemachtigden. J^jd naai per week gaan ook kranten post naar bedrijven en instanties kelijke bindingen met het eiland n: Jarino B.V. uit Roden bijvoor- om maar eens een bekende noemen. Of aan bedrijven en nies die beroepsmatig in het rei- van Texel geïnteresseerd tëgenborg Passagiersdiensten and), WV Terschelling en de envereniging (Harlingen) behoren te categorie. Uit de journalistieke bagroeten we de Persknipsel- Antal, de NNP (Nederlandse «blad Pers) en de Harlinger Cou- de abonnee-gelederen. Met gel» l®noemd blad en de Wieringer die «o ""naait de Texelse Courant een stel mnement; zij lezen ons en wij le- jens ie Russische ambassadeur Vas |kken ge lijst bevat enkele opvallende 1 Het meest in het oog springt "ijfeld de ambassadeur van de Unie in Den Haag. Vanwege de dere relatie van Texel met de republiek Georgië, nam de am- feur enkele jaren geleden een enent. Of deze diplomaat de bmmen óók spelt, betwijfelen io andere bekende overkanter is zeker dat hij de Texelaar be- intensief leest: oud- mester mr. W. H. Sprenger, te- j woonachtig in Gorssel. 'e Texelaartjes, die lees ik niet "eel andere artikelen hebben mijn interesse, op het gebied creatie, ruimtelijke ordening, ver boot), openbare nutsvoorzie- lendschap, NRC. Een opvallen de waarover ik in het afgelo- heb gelezen vond ik de aan- de drinkwaterzinker door het (P Daar sta ik echt van te kij- 'lle discussies van vijftien jaar Ik had verwacht dat het 'Ier een afzonderlijke Texelse "mg zou blijven", vertelt ïr. a"d met teruglopende gezond- mt hij nog zelden in zijn voor- Wieente, maar via de telefoon 's verwatert het contact met ■fc Menig Texelse (oud-) 'ter weet de woning van de mevrouw Sprenger in Gorssel Voor het overige blijft 1' °P de hoogte door de Texel- Na zijn aftreden in 1977 de oud-burgemeester zich in '9 en verhuisde in 1980 naar zijn huidige woonplaats. In vergelijking met tien jaar geleden bespeurt Spren ger geen grote verschillen: De krant heeft ongeveer dezelfde sfeer behouden, dezelfde manier van nieuws brengen. Ik heb altijd grote waardering gehad voor de duidelijke en goede voorlichting die werd gege ven over de grote problematieken. Te gelijkertijd was er ook altijd veel aan dacht voor het verenigingsleven en de kleine persoonlijke dingen. Ik denk dat deze combinatie de kracht is van de Texelse Courant." „Gezellig" Harry Keizer uit Heerhugowaard spreekt zijn waardering uit voor de in zijn ogen „gezellige" manier waarop het nieuws door de TC wordt ge bracht. „Met gezellig bedoel ik de minder zakelijke wijze van journalistiek bedrijven, vergeleken met de grotere kranten. Daarbij komt natuurlijk dat je veel mensen, over wie wordt ge schreven, persoonlijk kent. De krant straalt de gemoedelijkheid van de Texelse bevolking uit." Keizer is een voorbeeld van iemand die om zakelijke redenen op de Texelse Courant is geabonneerd. Als eigenaar van het bedrijf in autobanden aan de Spinbaan in Den Burg, wil Keizer graag op de hoogte blijven van de ontwikkelingen op het eiland. „Het komt goed van pas in contacten met zakenrelaties op Texel als je over de lo kale zaken kunt meepraten. Maar ook voor mezelf is het belangrijk om in te kunnen spelen op bepaalde ontwikkelingen." Behalve omwille van zakelijke belangen is Keizer ook in de TC geïnteresseerd omdat hij en zijn vrouw Ans jaarlijks drie S vier maanden op camping Den nenoord doorbrengen. Al negen jaar is het gezin Keizer daar vaste gast. Vier of vijf jaar geleden werd besloten om een TC-abonnement te nemen. De Keizers lezen de krant nog steeds met veel genoegen en - inderdaad - elke pagina wordt gespeld. Harry Keizer: „De Texelse Courant komt trouw elke woensdag en vrijdag per post, dat is perfect geregeld. Geen nieuwtje wordt gemist: van een verloren armband tot aan de uitgifte van aandelen voor een zwemparadijs. Maar ja, de krant komt maar twee keer per week uit, dus jullie hebben er ook de tijd voor.... In elk geval ben ik niet van plan om 'm op te zeggen. Zelfs als ik niet meer op Texel zit, blijf ik de Texelaar lezen". Jeugdig Met zijn 23 jaar is Wim Vrielink uit Al melo één van de jeugdigste overkantse abonnees. Hij krijgt al ruim vijf jaar de krant in de bus. De reden: al een jaar of vijftien kampeert Wim een maand op Texel. Deze zomer was dat op camping Om de Noord in De Koog. „Eerst kocht ik losse nummers, maar langzaam maar zeker ben ik een fana tiek aanhanger van de Texelse Courant geworden. Het plaatselijk nieuws gaat je interesseren. Een jaarabonnement is best te betalen en zo houd ik in het verre Almelo contact." Opvallend vindt Wim de zeer lage nieuwsdrempel. „Kleine aanrijdingen, bowlinguitslagen en zo lees je bij ons in de regionale krant beslist niet. Dat iets gauw als nieuws wordt beschouwd, uit zich ook in de lengte van de verslagen. Bijvoor beeld de autocross en toneelvoorstelli- nen worden zeer uitgebreid gebracht, hoewel dat soort dingen maar voor een beperkte groep interessant is". Misschien dat de redactie zelf best wel wil inkrimpen, maar dat dat op moeilijkheden met de abonnees stuit. Dat aan de kleinste dingen kennelijk vaak zwaar wordt getild, merk je aan de rectificaties. Vaak betreffen die de één of andere kleine opmerking uit een verslag. In andere kranten zie je dat niet". Verder vindt de Almelose vakantiegan ger dat op Texel bepaalde eilandelijke kwesties worden ónderschat, althans die indruk krijgt hij uit de TC. „Neem bijvoorbeeld de wachttijden voor de boot, die problematiek is volgens mij groter dan ze op Texel denken. Het eerste wat ze bij ons in Almelo zeggen als je het over Texel hebt, is: „Texel? Dan moest je zeker lang wachten". De campagne dat wachten verleden tijd is heeft aardig wat gekost. Maar als je De Berkhouter familie De Haan leest al jaren een aardig woordje Tessels mee. Ier met beide handen aan. De grappi ge „Kliffertjes", de „Texelaartjes" van restaurant Klif 23 in Den Hoorn, waren aanleiding om daar eens te dineren. Nu is het gezin er kind aan huis. Is de familie Jorritsma dus nog druk bezig om ingeburgerd te raken, de heer en mevrouw De Haan uit Berk hout praten inmiddels al een aardig woordje Tessels mee. Dertig jaar gele den zette het echtpaar voor het eerst samen voet aan wal en sindsdien ging geen jaar voorbij zonder op Texel va kantie te houden. Eerst hadden de Groningers van oorsprong een vaste stek op camping Loodsmansduin, te genwoordig is De Krim favoriet. De dan toch nog 3 Vz uur moet wachten, zoals is gebeurd, dan is het effect al leen maar negatief. Die mensen zie je volgens mij nooit meer terug". Coltof-huisje De naam van de familie R. P. Jor ritsma bevindt zich pas sinds één jaar in de TC-administratie. Het uit 's-Hertogenbosch afkomstige gezinne tje betrekt sinds kort één der huisjes die projectontwikkelaar René Coltof in het Krimgebied heeft laten bouwen. „Vóór die tijd kwamen we al drie jaar op vakantie naar Texel, in een bunga lowpark", vertelt de heer Jorritsma. „Toen lazen we meteen al de Texelse Courant. Die kon je gratis afhalen met de drie bonnen uit de Texeltoerist, - dit jaar zijn dat er trouwens nog maar twee. Elke vrijdag gingen we dan in één moeite om vis in Oudeschild, om kaas bij de zuivelfabriek en om de krant bij de drukkerij". Het hele gezin (vader, moeder, twee zoons) pluist de krant uit en heeft daarvan al menig voordeel ondervon den. Zoonlief las dat de honkbaltrai ning weer van start zou gaan en greep deze gelegenheid als verwoed honkbal heer De Haan zal bij veel Texelaars nog bekend zijn van het landbouwon derwijs. In 1957 kwam hij elke vrijdag „meester" Laan assisteren. Een jaar later knoopte hij daar met zijn vrouw telkens weekends aan vast, eerst in de tent, later in de caravan. „Toendertijd kochten we de krant al los, meestal bij Langeveld en de Rooy. Ik geloof dat je in de buitendorpen toen geen losse exemplaren kon krij gen. Voor mij was het belangrijk om op de hoogte te zijn van de Texelse si tuatie, dan kon ik mooi meepraten met de scholieren." Precies weet het echt paar het niet, maar het moet zo'n ne gentien jaar geleden zijn geweest dat een abonnement op de TC werd genomen. Mevrouw De Haan las en leest èlles: „Ik spel hem, schrijf dat maar op. Ik noem de krant ons „staatsblad", dat heb ik eens van een oude Texelaar ge hoord. Nee, knippen of bewaren doe ik niet. De Skeurklender uiteraard wél, daar gaat geen blaadje af, dat is een relekwie." Feuilleton „Jammer dat jullie met het feuilleton zijn gestopt. De krant was al een tijdje beroerd qua nieuws dat mij interes seert en toen ik ook het feuilleton nog moest missen, stond ik op het punt om 'm op te zeggen. Ik vond hem ook te duur trouwens. Met de inhoud is het de laatste tijd weer wat beter gesteld". Aan het woord Diny Berger, die met haar man Jaap en de kinderen op De Krim kampeert. Als 18-jarigen kwamen Diny en Jaap 22 jaar geleden voor het eerst naar Texel. Sinds een jaar of zeven zijn de nu in Alkmaar woonachtige Mokummers geabon neerd. Verteld wordt hoe de krant soms op de camping rouleert. „Dan komen de buren bij de tent vragen of we de krant al uit hebben, dan kunnen ze 'm overnemen." De Bergers hebben met de TC-administratie afgesproken dat de krant per post op het vakantie adres wordt bezorgd. Een ander deel van de abonnees haalt bij het begin van de vakantie bonnen op bij de drukkerij en kan die bij de losse verkoop-punten op Texel omwisselen voor de nieuwste krant. Cadier en Keer Oud-Texelaar Anton de Porto woont van alle overkantse TC-abonnees in Nederland het verst weg: in Cadier en Keer (Zuid-Limburg). Dertien jaar gele den ging hij geneeskunde studeren aan de universiteit in Maastricht en is tegenwoordig werkzaam in de Lim burgse heuveltjes. Nog nauwelijks had De Porto zijn studentenkamertje be trokken, of hij liet de TC al tweemaal per week overkomen. „Ik vond het namelijk heleméél niet leuk in Limburg. Zelfs tien uur heen en weer reizen had ik er graag voor over om elk weekend thuis te kunnen zijn. Via de Texelse Courant hield ik ook door de week voeling met Texel", herinnert De Porto zich. In het begin las hij dan ook bijna alles, maar in de loop der jaren is deze intensiteit verminderd. De Porto: „Ik ken nu minder mensen, nog maar zo'n drie, vier keer per jaar kom ik op het eiland. Toch valt het met die herken ning nog wel mee: de mensen die nu veel in het nieuws staan, zijn vaak van mijn leeftijd". Over de positie van de TC: „Een pri ma blad, alles staat er in. Maar het is natuurlijk wel zo dat de Texelaars er qua berichtgeving afhankelijk van zijn. Lokaal nieuws moet in mijn ogen open zijn, er mag geen Ipolitiek! stempel van de redacteuren op worden ge drukt. Een aantal jaren geleden werd er nogal negatief geschreven, op aller lei zaken was kritiek. De laatste tijd is de toon positiever geworden, er spreekt meer enthousiasme uit. Dat is ook merkbaar aan schrijfstijl en woord gebruik na de recente snelle wisselin gen der redacteuren". Oud-Texelaars Slmon en Corrie Zijm zwierven de halve aardbol rond. meer bleven de TC lezen.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5