TEXELSCHE m Vaarlustig geneesheer" enutte de krant" 907: Toontje solidair en ontluikend toerisme Honderd jaar in stappen van twintig tm \um waarop deze foto is gemaakt is niet te achterhalen. Het zou rond 1915 kunnen p de stoep voor de drukkerij staat links Adrlaan de Rooij met het personeel van zijn f. De vrouw is waarschijnlijk Gep Koorn, de kleine man is Dirk van der Werf en de tvtrlgen zijn waarschijnlijk Gerrit Logman en Rlkus Kalis. moet eerlijkheidshalve worden lerkt dat de TC alras achter Wa- ter zijn plannen voor een tweede enst ging staan. Het valt de alige redacteur te prijzen dat irst is gewacht op positieve of eve support van de abonnees it de redactie een zijde koos, zo- eens waarneembaar is in de slijt® pers. mte werd in de ,,bootkwestie" ïknot. Genoemd verslag van de e kamer-zitting, over de aktivitei- n Teso contra rederij Bosman, g de helft van de beschikbare «Hen redaktionele ruimte. Wat er elijk was gezegd, kwam zó in de in dat gold ook voor de vele bij- isten die aan de oprichting van oorafgingen. De ingezonden rubriek beleefde gouden tijden, soms uit de toelichting dat dat lid voor de concurrerende Nieu- relsche Courant van de fam. 'okter Wagemaker had vroeg de- w al goed door hoe de plaatse- w „gebruikt" kon worden. En atselijke pers kreeg blijkbaar deter door hoe een krant ge- moest worden. Hiltermann jmentarische drieregelige be- hadden in de eerste 20 jaar meer plaats gemaakt voor lan- eschouwingen en er was een tmtale programmering" inge laste rubrieken op een min of sste plaats op de vier pagina's ss keer per week werden ge- Op de voorpagina een keer per fs rubriek ,,Van week tot week", gebreide beschouwing op het nieuws, plaatselijke aardigheden week weer... het weer. De tant omtrent „grote" politieke tenissen leek opvallend veel op üge wekelijkse praatjes van G. 'Hermann in zijn „Toestand in 'ld". Net als de hedendaagse 'sdenaar, wist de TC- srker aan deze rubriek steeds ngewis" einde te breien, waar- 's niet werd geschroomd dezelf- stie zeven dagen later in andere 'dingen nog eens uit de doeken Prbeeld van zo'n open einde: Ik en maatschappelijk is Rus- makt en alleen een nieuwe "de, gegrondvest op rechtvaar- sn humaniteit zal vermogen scheppen in den chaosl De st 2a' 'eeren of de nieuwe Doe1 in eendrachtig samenwerken, le richting ten goede zal kun nen doen". De schrijver van de weekrubriek schroomde ook niet zijn mening te ge ven en had een voorliefde voor de poëtische kant van het leven. Naast indrukwekkende ontboezemingen over de schoonheid of het aangerichte kwaad door het altijd maar weer ver rassende weer, mocht een gedichtje op zijn tijd niet ontbreken: .Houdt 't oog hierop gericht: Dat 'n sterke hand, een vasten wil is plicht; Een warhoofd, wat hij broedt of doet, ontsticht, Een held're geest, een werkzaam hoofd brengt licht! Toch werden de bijdragen van deze gewaardeerde medewerker door de uit gever niet klakkeloos geplaatst. Op 28 maart meldde de redacteur: „Onze overzichtschrijver wijdde zijn ar tikel geheel aan het derde eeuwfeest van de geboorte van M. A. de Ruyter. Dat artikel bevat in hoofdzaak eene herhaling van al hetgeen in de laatste dagen in vele bladen alzoo over den grooten zeeheld is geschreven en mee- nen wij daarom ditmaal gevoeg'lijk achterwege te kunnen laten. Men kan ook van het goede te veel krijgen". Premies Naast van „Week tot Week" was er de rubriek Binnenland, met vooral be richten over Texel, nationaal nieuws en de zeer bescheiden rubriek Buitenland. De bronnen van het nieuws (dag- en weekbladen) werden niet meer ge noemd en de rubriek Predikbeurten en Marktberichten kregen een belangrijke hoek in deze jaargang. Abonnees kon den toen bij de Tesselaar ook nog voordeeltjes halen. De Warendorf's fa miliekalender (met daarbij het boekje „De kunst om gezond te blijven") was voor de uitgever een lokkertje om fi nancieel gezond te blijven. In de boek handel betaalde men 40 ct. voor de kalender, maar abonnees konden het premiegeschenk een dubbeltje goedko per krijgen. Het verenigingsleven begon te ontdek ken dat een stukje in de krant niet al tijd een voordeel was. De „Vereniging Vooruitgang zij ons doel" moest tij dens de jaarvergadering in Hotel De Zwaan bijna concluderen dat verslag gevers beter weg konden blijven, om dat veel leden vooraf meedeelden niet te zullen komen onder het motto „wat er uitgevoerd is, lees ik wel in de cou rant". De pers bleef echter welkom, „omwille van de leden die veraf wo nen en om die reden nooit vergaderin gen in Den Burg bezoeken." Kritiek En als je als krant enige jaren mee draait, is enige kritiek op collega's ook ;gAG 15 SEPTEMBER 1987 PAGINA 7 ontstoken en de TC lichtte toe: ,,'t Is een mooi, helder en toch niet scherp licht: zacht rustig en stil, was hetgeen men er van mag zeggen". Rustbehoevenden Als het toerisme om de hoek komt kij ken, blijkt meteen de voorliefde van de krant voor dit onderwerp. „Doch niet in het minst wenschen wij de aan dacht van buiten ons eiland wonenden te vestigen op deze eenig-mooie gele genheid voor rustbehoevenden en voor hen die herstel van kracht zoeken". Dat sloeg op de de opening van het Bad-Hotel" (later Prinses Juliana en nu omgebouwd tot appartementen) en het interieur van alle hotelzalen werd beschreven. Omdat het overschrijven van eikaars artikelen gemeengoed was, deed de redactie er meteen ook een beschrijving van het eiland bij: ,,'t is hier alles onvervalste zuivere lucht, niet verontreinigd door fabrieksrook of dampen, stadslucht of vischgeuren" en aan Zandvoort wilde men zich toen al conformeren: „Concerten en meer andere benauwende bijeenkomsten, als waarmee men andere badplaatsen op siert, zijn hier niet aan de orde". In het najaar kon worden gemeld dat het Bad-Hotel het eerste seizoen goed had gedraaid. Inzameling De redactie ontplooide naast de tram baan (waarvoor de raad in juli zomaar 20 mille beschikbaar stelde, als er ooit en gegadigde voor aanleg mocht zijn) meer initiatieven om Texel mooier te maken. Onder het motto „het hemd is nader dan de rok" richtte men zich met een inzamelingsaktie op verfraai ing van de tegenwoordige Wezentuin vlakbij de drukkerij. Er moest een knap bloemperk komen in het park en de krant was niet te beroerd om één gul den voor dit doel af te staan. Dat was natuurlijk niet genoeg: „Dat ouderen, jongeren en nog jongeren tot de schooljeugd inbegrepen, daarvoor eens iets afzondere. Dus zoowat iedereen? Juist, iedereen. Niet omdat voor de uitvoering van dit plannetje zooveel geld noodig is, och neen, doch omdat bij veler medewerking ook mag gere kend worden op veler bescherming, - en daarom is het te doen". Wekelijks verschijnt een oproep geld voor het bloemenperk op het redactiebureau te deponeren, maar slechts acht Texe laars gaven hieraan gevolg: opbrengst ƒ13,77 V4. De redactie meent „dezen zaak voorhands nu maar te moeten la ten rusten" en verzuchtte: „Wat een mensch zich toch vergissen kanl" Wat er met het collectegeld gebeurde ver meldden de kolommen niet). Kermis Met de kermis en ouwe sunderklaas wilde het in 1907 ook niet erg vlotten. De krant was er kort over: „De kermis was nog maar zuinig aangekleed, toen Maandagmiddag te 12 uur de bel van het Gemeentehuis den volke kond deed, dat de pret mocht beginnen. Een draaimolen, panopticum of was- senbeeldspel, een 4- of 5-tal kraamp jes, ziedaar de geheele garderobe. De kermis zal zich zelve zoo mettertijd wel afschaffen". De matige belangstelling voor ouwe sunderklaas werd geweten aan de verminderde „koopkracht" (ook toen al) van de mensen door de aanleg van gasverlichting en de start van Teso. De nieuwe bootdienst was wel het onderwerp van speulen voor de enkeling die op 4 december de straat opging. De verkiezing van Hoofdingelanden voor Waterschap de Dertig Gemeen schappelijke Polders bracht een variatie in de eenheidsworst van advertenties. De kandidaten werden met pittige teksten aanbevolen: „Bij het voorstel tot toelating der pers in de vergaderin gen van het Dijkbestuur, volgde een lid zijn gewone tactiek om zich van stemmen te onthouden. In gemoede kiezers, behoort in den tegenwoordi- gen tijd zoo'n iemand nog in dit Colle ge thuis?" Waarna de namen volgden van de tegenkandidaten. De adverten ties werden ondertekend met „eenige kiezers" of „vele kiezers". Vlieland Wonderlijk is het toeval als de Texelse gemeente-ontvanger C. J. Rab en zijn Vlielandse collega W. Bruin in hetzelf de weekend overlijden. Rab krijgt een uitgebreid In Memoriam en het nieuws van het buureiland (dat met regelmaat in de TC-kolommen verschijnt, zij het kort) werd afgedaan met één regel. Ruimte voor het overkantse nieuws was er, naarmate de 20ste jaargang vorderde, steeds minder, al was de ruimte vretende grote advertentie: „Steunt allen Texels Eigen Stoomboot onderneming" ik elk nummer terug te vinden. Maar toen eind december bekend werd dat de regering de pijp aan Maarten had gegeven, kon de TC zich daar nauwelijks over opwinden: „Vol gens berichten in de groote bladen hebben de Ministers gezamenlijk aan de Koningin ontslag aangevraagd". Na twintig jaar werd de Tesselaar stseds meer een lokale krant, trrï&'xvr- ichil11 vreede Kamer was niet snel. Pas op 12 december 1907 deelde ler!d jter Kraus mee, dat de gemeente Texel bij hem geklaagd heeft g!"de boottarieven en de slechte staat van het schip. Vier maan eerder had Texelsch Eigen Stoombootonderneming een ge ide boot in de vaart gebracht om het met succes op te nemen !,?J ide rederij Bosman. De 20ste jaargang stond geheel in het te- van dit „Toontje Solidair". De Teso in wording en de bijna vol- ten Texelsche Courant waren dikke vriendjes. De bouw van het e imposante „badhotel" viel bij de aktie van de „vaarlustige e kiesheer" Wagemaker zelfs geheel in het niet. Belangrijke gebeurtenis in 1907 was de bouw van het badhotel op de duinen bij De Koog. Het etablissement, gesticht op initiatief van J. Flens, werd 1 april 1909 in gebruik gesteld, een moment dat kan worden beschouwd als het begin van de ontwikkeling ven Texel els recreatie-eiland IFoto uit de collectie van N. Hui/smen, De Koogl. De vaarlustige geneesheer" Adrlaan Wagemaker toegestaan. Dat levert dan berichtjes op als: „In een elders verschijnend blad lezen wij dat op Texel het water door de sneeuwdooi een ongekende hoogte bereikt heeft. De wegen zijn onbegaanbaar, op sommige plaatsen staat er meer dan een meter water op. Wat een fantasie bij de berichtgever". Als de berichten uit binnen- en buiten land niet de gewenste omvang kunnen bereiken, stapt de redactie over op het vermaak: menigmaal vult een breed uitgemeten mop de laatste centimeters krant; de humor uiteraard altijd in het betamelijke. Als het land wordt opgeschrikt door een grote ramp, leeft de TC echter mee en moeten moppen en plaatselijk nieuws plaats maken voor ellenlange beschouwingen over het aangerichte leed. Het vergaan van de Harwich- boot Berlin" voor de haven van Hoek van Holland (van de 144 opvarenden werden er slechts enkelen gered) wijkt in dat opzicht weinig af van de dag- bladverhalen over de scheepsramp bij Zeebrugge, in maart van dit jaar. De TC bericht: „En een wijle heb ik mijn oogen gesloten en me den ontzetten- den toestand trachten in te denken, sidderend van ontroering, - trachten te volgen die hartverscheurende geschie denis van wanhoop en vertwijfeling, worstelen en verzinken, verpletteren tegen den granietmuur, omkomen in 't zicht van een veilige haven". Drijfstang De zee rond Texel geeft in 1907 de meeste reden voor discussie. Het on genoegen over prijzen en service van de bootdienst Bosmag broeit al jaren en er verschijnen regelmatig ingezon den brieven over. Naast iemand die pleit voor een haven bij 't Horntje (I) doet de Oudeschilder smid Slaman uit de doeken hoe hij als vakman werd geconfronteerd met een wrakkige mo tor in de buik van het schip „Ada". „Voor genoemde Ada heb ik een voor- en achterspie die, niettegenstaande ik hem met nauwgezette zorg gemaakt heb, gebroken is, overtuigd zijnde dat er beslist twee menschenlevens mee op het spel staan, wanneer de drijfstang door het cylinderdeksel slaat of de convector door het dek, waar van de bewijzen te zien zijn in de dekbalken". De liefde voor het openbaar vervoer gaat in de eerste plaats door de porte monnee, en dat was in 1907 niet an ders. Dat Bosman „woekerprijzen" vroeg telde minstens zo zwaar als zijn oude en slechte materieel, want daar was de gemiddelde Texelaar bij een - zeer goedkoop bootkaartje mogelijk nog overheen gestapt. Nu kwam de brief van Slaman goed uit, het was één van de vele argumenten om met reder C. Bosman te onderhandelen. Onderhandelen Op 19 april werd besloten met Bosman Andere belangrijke gebeurtenis uit 1907de ingebruikneming van de Aerogeen gasfabriek aan de Julienastraet in Den Burg. tFoto uit de collectie van N HuIJsman, De Koogl. te gaan praten over de „grieven van Texelaars" tegen de lijndienst. De arts Wagemaker was de belangrijkste on derhandelaar. Hij moest op 18 juni echter in een openbare vergadering meedelen, dat de gesprekken met Bosman waren afgebroken. De „boot commissie" zou zelf pogen een stoom bootonderneming Texel-Nieuwediep te starten. Het duurde een maandje voor dat de Texelaar inging op de hele ma terie, maar dan volgde ook een woor delijk verslag van de hele vergadering, drie pagina's lang. De klachten van de bootcommissie over de dienst van Bosman (Alkmaar Packet) mogen be kend zijn: het hoogste personenver- voertarief van het land, willekeur bij de berekening van de te hoge vrachttarie ven, geen scheiding aan boord tussen vee, goederen en personen, slechte zeewaardigheid van het schip „De Kampioen" en te weinig reddingsmid delen aan boord. De commissie eiste van Bosman binnen 6 maanden een nieuw schip in de vaart. Een retourtje eerste klasse kostte bij Bosman ƒ1,— en de bootcommissie wilde ƒ0,80. Voor de tweede klasse was de ge wenste prijsverlaging een dubbeltje. Vertragen Toen Bosman de eisen niet inwilligde en poogde de besprekingen te vertra gen door niet meer te reageren op brieven, ging de bootcommissie op toernee. In alle dorpen werden Texe laars opgeroepen aandelen te kopen voor de nieuwe bootdienst en al op 15 augustus werd de eerste (huur)boot van Teso in gebruik genomen. De krant riep enkele dagen daarvoor alle Texelaars op voor de toekomstige Teso te kiezen. („Toont je solidair als de strijd daar is"), maar dat was op dat tijdstip een te laat en overbodig ad vies. Bosman verlaagde prompt zijn ta rieven en Wagemaker klom in de pen: „Bosman heeft de macht van het ka pitaal, doch Texel de macht van het recht". En toen volgde één van de aar digste pagina's uit de 20ste jaargang. Bosman poogde Wagemaker verbaal af te branden, en kreeg de geworpen steen dubbel hard terug. Nuchter Bosman: „Er is een Frans spreek woord dat zegt, dat het moeilijk is ie dereen tevreden te stellen. Wanneer wij na meer dan een kwart eeuw, niet dadelijk dien dienst uitscheiden om voor een vaarlustig geneesheer onze plaats te ruimen". De tarieven moesten volgens Bosman worden verlaagd om het hoofd te bieden aan de aktie „Toontje Solidair" en niet zoals Wage maker beweerde, omdat er vele jaren teveel is betaald. „Inderdaad, het is niet gemakkelijk u (de Texelaars - red.) tevreden te stellen. Evenmin als dat het geval was met de Texelsche hee_- ren, alias den geneesheer Wagemaker. Er zijn geen erger dooven dan zijn die niet willen hooren". Het gescheld van Bosman werd al snel echt persoonlijk. „Wagemaker heeft in zijn praktijk thans een ruim veld van proefnemin gen op al de bewoners. Prettig voor uitzicht voor de Texelaars". De arts wordt verweten de eilanders te terrori seren. „Tijdelijk kan laster, verdacht making, marktgeschreeuw en bangma- ken iets uitwerken", maar de Texelaars zijn volgens de reder nuchter genoeg om niet onder Wagemaker's „hypno se" te blijven. De bootcommissie (Wagemaker) ging in haar reactie nauwelijks in op de per soonlijke aanval („Niets anders dan persoonlijke hatelijkheden die met de kern der zaak niets te maken hebben") en benutte de plaatsruimte voor het fijnzinnig ontleden van de tegenstellin gen in Bosman's kretologieën. De rest is geschiedenis. De „Baron Rengers" zat vanaf 15 augustus vol en „de Kampioen" mocht varen met een ver dwaalde badgast. Ook Teso kreeg te maken met tarievendiscussie, waarbij „Toontje Solidair" weer opdook. Wat de aktie van de varend geneesheer met zijn compagnons in ieder geval bewerkstelligde: een vast onderwerp op menige Texelse verjaardag en vele meters kopij voor de TC, al 80 jaar lang. Gasfabriek Nu was 1907 niet alleen het jaar van de bootdienst. De krant deed zelf een schamele poging de vroede vaderen warm te maken voor een trambaan, maar die wens leek niet echt te leven. De gasfabriek werd in hetzelfde jaar gebouwd en dat was natuurlijk reden om de Texelse vooruitgang in de vaart der volkeren publiekelijk te onderstrepen. Voor de bouw van de fabriek schreven tien aannemers in, waarvan drie van eigen bodem. De bouwers waren ech ter te duur. Het complex moest voor F7500,— gebouwd worden en het laagste bod bedroeg ƒ8383,—. Hoogste inschrijver was de Texelaar R. Daalder, die de klus voor bijna 14 mille wilde klaren. In februari kreeg Tj. van der Zee de concessie van de raad om op Texel „licht, warmte en kracht" voort te brengen en in mei kwam daarvan een eerste demonstratie: straatverlich ting met Aërogeengas. Een op de Groeneplaats geplaatste lantaarn werd onder grote publieke belangstelling

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7