Laag rendement van graan- en erwtenoogst LAND BOUW Tex.Boys verloor in spannend duel 6—4 nederlaag voor Tetak 1 Klaverjasclub Den Burg Projectiel Thema-avond over christelijke feesten f1070— voor Tesselhuus Stereo in struiken Inbraak woning Activiteiten Buureton Eerste schoorsteen brandje Verkoopdag Kotex Kinderpostzegels Informatieauto NS Auto in sloot „Deo Volente" naar Ierland verkocht Kunstadviescommissie vraagt nieuwe leden Verleende bouwvergunning Vergadering Ouderenbond Andere naam Geslaagd Vrouw onwel r Soos Den Hoorn Reddingboot bori „Hildegard" PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER Kwadijk en Texelse Boys hebben een spannend en aantrekkelijk duel gespeeld, dat laat in de tweede helft door de gastheren beslist werd. Koedijk won met 2—1 na een 0—0 ruststand. Met Jacob van Heerwaarden weer op zijn stek van laatste man en Bert Witte op het middenveld stak de organisatie van deze linies veel beter in eikeer dan vorige week. De beide defensies gaven vrijwel geen kansen weg zodat de 0—0 ruststand een logisch gevolg was. De Koedijker spits Ruud van der Zijde moest na rust zijn geblesseerde laatste man vervan gen. Deze bleek veel trager wat de Boys enkele goede mogelijkheden opleverde. De dieptepasses van Bert Witte bleken niet te belopen voor Van der Zijde. Frank de Grave zag zijn po ging gestopt door de keeper maar Ed dy Barhorst brak de score open, toen hij op snelheid de Koedijk-defensie klopte. Van der Zijde liep ook nog te gen een boeking op toen hij een diep tepass met zijn handen onderschepte. De verder uitstekend leidende scheids rechter negeerde kort hierop het vlag- signaal van de Boysgrensrechter waar van Marcel de Waal profiteerde. Pro testen hielpen niet, de stand was weer gelijk. Dezelfde speler kreeg een unie ke kans op 2—1 toen hij een penalty mocht nemen, veroorzaakt door een handbal van Erik Boogaard. Kees Kooy stopte de harde inzet. De Waal werd toch nog matchwinnaar toen hij in een rommelige situatie de bal in het verla ten Boys-doel kon tikken. Kees Kooy was bij het uitlopen in botsing geko men met een van zijn verdedigers. De Boys kregen nog één mooie kans. De fraaie boogbal van Alfred Bakker ging rakelings over de lat, zodat Koedijk met de 2—1 winst ging strijken. Zaterdag speelden zowel de junioren als de senioren van tafeltennisvereni ging Tetak in Schagen tegen Polisport. De senioren tegen het uit de derde klasse gedegradeerde Polisport 1. Het werd zoals verwacht een zware wedstrijd. Beide teams waren aan el kaar gewaagd, wat blijkt uit het feit dat vijf van de tien partijen in drie sets beslist moesten worded. Fred Mosk verloor de eerste partij in drie sets. Lieuwe v.d. Veen speelde zeer goed en won zijn eerste partij. Martin Janssen verloor zijn eerste partij. Mosk en v.d. Veen speelden in het dubbel een zeer wisselvallige partij. Na winst in de eerste set met 21 —15 ging de tweede set met 21—10 verloren. De derde set was zeer spannend. Tetak stond ach ter met 20—18 maar wist toch de winst te pakken met 21—23. Mosk maakte 3—2 door zijn tweede partij te winnen in drie sets mete 21—14 in de derde set. Janssen had geen grip op het spel van zijn tegenstander en ver loor zijn tweede partij. V.d. Veen maakte 4—3 voor Tetak door zeer knap in drie sets te winnen. Toen kwam de ommekeer. Tetak won geen enkele partij meer en verloor met 6-4. Bij de junioren was de strijd al even spannend. Bram Spitzer beet de spits af en verloor zijn eerste partij. Alex Bakker maakte gelijk door met 21—10 en 21—7 te winnen. Silvio Roest moest met een nederlaag genoegen nemen in zijn eerste partij. Het dub belspel werd door Alex en Silvio zeer knap met 21—10 en 21—9 gewonnen. Polisport 3 liep uit naar 4—2 door ver lies van Spitzer in drie sets en Roest in twee sets. Bakker maakte zeer reso luut 4—3 en Roest bracht Tetak weer op gelijke hoogte door met 21 —17 en 21—13 de laatste partij te winnen. Bram Spitzer verloor ook zijn derde partij en was blijkbaar nog niet geheel hersteld van zijn ziekte. Alex Bakker won zijn laatste partij zeer sterk in twee sets en bracht de eindstand op 5 5. De junioren staan door dit resul taat op een eerste plaats met drie punten uit twee wedstrijden. Zaterdag spelen beide teams weer thuis in sporthal De Ferrever. Dan is er voor de liefhebbers weer gelegenheid om gratis een balletje te slaan. Dit kan vanaf 14.30 uur tot +17.15 uur. Donderdagavond, aanvang 20.00 uur, gaat klaverjasclub Den Burg weer van start met de competitie 1987-1988, in chinees restaurant Azië aan de Groe- neplaats. Op deze eerste bijeenkomst wordt zoals gewoonlijk begonnen met een vergadering waarbij alle leden die in deze competitie willen meespelen zich kunnen opgeven. Ook nieuwe le den zijn van harte welkom. Wie ver hinderd is om deze avond bij te wonen wordt verzocht zich tevoren bij één van de bestuursleden op te geven. Op donderdag 1 oktober volgt dan de eerste echte competitieavond. De Vereniging voor Vrije Opvoed kunst houdt in samenwerking met de Vrije School twee avonden over de christelijke feesten in het jaar. De eerste avond is vrijdag, de tweede volgt in het voorjaar. Vrij dag gaat het over de feesten tus sen zomer en winter. De avond wordt gehouden in De Schakel aan de Binnenburg in Den Burg en be gint om 20.15 uur. De entree be draagt /4,— per persoon. Juul van der Stolk uit Zeist houdt een lezing. Vragen als „Waarom jaar feesten?", „Wat is hun specifieke plaats in het jaarverloop?" en „Hoe kunnen we ze opnieuw zinvol vieren?" komen daarbij aan de orde. Gesteld wordt dat jaarfeesten een kostbaar cul tuurgoed zijn en in het dagelijks leven een belangrijke plaats innemen en dat naar mogelijkheden om deze momen ten tot bewuste hoogtepunten te ver heffen dient te worden gezocht. Mevrouw Bakker-Zuidewind uit Den Burg die onlangs haar tachtigste ver jaardag vierde, had laten weten geen bloemen of cadeau's te willen ontvan gen en had haar kennissen, familie en andere relaties gevraagd inplaats daar van geld over te maken voor het Tes selhuus, het vakantiehuis voor gehan dicapten in De Koog. Het resultaat mocht er zijn want totaal werd F1070,— voor dit goede doel geschonken. Bij werkzaamheden bij het surfstrandje te Dijkmanshuizen stuitten werknemers van de firma Tatenhove donderdag op explosieven. Deze zijn inmiddels door de explosieven opruimingsdienst vernietigd. Een bewoner van de Rozendijk vond donderdag in het struikgewas tegen over zijn boerderij een complete auto stereo-installatie. De apparatuur heeft er vermoedelijk een maand gelegen. De politie vermoedt dat de spullen van een diefstal afkomstig zijn, maar heeft dit nog niet kunnen bevestigen. Uit een woning aan de Willem van Beierenstraat werd vrijdag tussen half drie en half zes 's middags een hoe veelheid bankbiljetten ter waarde van f685,— gesloten. Voorts werden diver se cheques ontvreemd, alsmede een ouderwetse handelsportemonnee die eigendom is van de Ned. Hervormde zusterkring van Den Burg. In De Buureton wordt donderdag een klaverjasdrive gehouden voor ouderen. De aanvang is half twee 's middags. Op vrijdag 30 oktober is er een bingo middag, aanvang twee uur. Het stookseizoen is nog niet begonnen of de eerste schoorsteenbrand heeft zich al voorgedaan. Zaterdagmiddag om kwart over vijf werd alarm gesla gen door Rob Smidt, Kogerstraat 114 in Den Burg. Hij had in de huiskamer de open haard ontstoken en hoorde korte tijd later een vreemd loeiend ge luid uit de schoorsteen komen. Roet- resten die zich hadden afgezet in het roestvrij stalen rookkanaal waren in brand geraakt, waardoor de schoorsteen erg heet was geworden, de brandweer liet de ramonneur in het kanaal afdalen, maar er kwam prak tisch geen vuil los. Alles was blijkbaar al weggebrand. De familie Smidt be trok de woning enkele weken geleden. Kleindiersportvereniging Kotex houdt zaterdag een verkoopdag. Wie dieren wil verkopen of er een wil aanschaffen, kan in het Kotex- gebouw aan het Paelwerck in De Mars terecht. Ook niet-leden zijn dus welkom. Marktmeester is Toon van Haastrecht. De verkoop duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag hield Kotex voor de eigen le den haar jongdierdag. In totaal werden 111 dieren gekeurd. Bij de hoenders was een Hollandse hoen (goudspel henl van Theo Witte de winnaar. Keurmeester voor deze categorie was C. W. Dijke. Bij de konijnen kwam een Tan, kleur zwart, eigenaar Dick Hoo- genbosch als beste naar voren. Beste jeugdlid was Linda Koolhof met haar Hollander, kleur oranje. P. A. G. Flick was keurmeester bij de konijnen. In het hele land en dus ook op Texel gaat de basisschooljeugd op pad om huis aan huis bestellingen voor kinder postzegels en ansichtkaarten op te ne men. Dat gebeurt op woensdag 30 september. De opbrengst van de kin derpostzegelactie is bestemd voor kin deren in achterstandsituaties, kinderen die worden bedreigd in hun opgroeien en hun ontwikkeling. De kinderpostze gels zijn dit jaar gemaakt door Charlot te Mutsaers. Het thema „Kind en be roep" heeft ze uitgebeeld door meisjes te tekenen in beroepen waarin ze niet veel voorkomen: een houthakster, een matroos en een pilote. De ansichtkaar ten zijn te koop in mapjes van zes stuks, in drie verschillende mapjes. Er zijn mapjes met tekeningen van „Jan, Jans en de kinderen" en gedichtjes en tekeningen van Toon Hermans. Op maandag 28 september komt een informatieauto van de Nederlandse Spoorwegen naar Texel, 's Morgens tussen negen en twaalf uur staat de auto op de markt in Den Burg en 's middags tussen twee en vier bij het postkantoor in De Koog. In de auto kan men informatie krijgen over de voordeligste manier om per trein te rei zen. Ook zijn speciale aanbiedingen te koop die niet aan het stationsloket ver krijgbaar zijn: proefabonnementen van de daluren; korting- en 60+-Seniorenkaart. De graan- en erwtenoogst is voor het overgrote deel geklaard. Slechts enkele stukjes graan staan nog te wachten op drogere perio den. Het graan zelf is rijp, maar het probleem is de te natte grond. De machines zakken weg. Deze gronden hebben een minder goede ontwatering doordat de drainage niet aanwezig of of doordat de drainage versleten en aan vervan ging toe is. De graan- en erwtenoogst verliep moeizaam omdat steeds tussen de re genbuien door geoogst moest worden. Dit is dan ook de reden dat het meeste graan en de erwten nage- droogd moesten worden. Algemeen was het vochtgehalte te hoog met als gevolg extra kosten voor telers. Opbrengsten Van toppers in de graan- en erwtenop brengsten kan niet gesproken worden. Daarvoor was de zomer te zonarm. Al leen het gewas wintergerst kwam met naar verhouding hoge opbrengsten uit de bus. Hier werd tot 8000 kg per ha geoogst. Ook het gewas wintertarwe kwam tot een dergelijke opbrengst. Gemiddeld bleef de opbrengst van wintertarwe achter bij wat de graante- lers hier gewend waren. De oorzaak lag ook voor een deel bij een te holle stand van het gewas wat weer veroor zaakt was door de winter. De warme dagen in april hebben te weinig uit- stoeling van de tarweplanten gegeven met als gevolg te weinig aren per vier kante meter. Zomergerst blijkt ook on der minder gunstige groeiomstandighe- den tot redelijke opbrengsten te kun nen komen. Hier werden opbrengsten gehoord van 4000 tot 6000 kg per ha. Haver en winterrogge kwamen even eens met vrij normale opbrengsten te voorschijn. Dat de opbrengsten van droog te oogsten erwten niet mee kon vallen, was reeds vrij vroeg in het groeiseizoen te zien. Dit gewas had naar verhouding te veel stro en te wei nig peulen geproduceerd. En in de peulen waren te weinig erwten ge vormd. De opbrengsten die zijn ge oogst liggen tussen de 2000 en 5000 kg per ha.; het gemiddelde zal dichter bij de 3000 dan bij de 4000 kg erwten per ha liggen. Het is nog eens duide lijk geworden dat een beste erwten- en bonenopbrengst wordt verkregen als er een zonrijke en droge zomer is geweest. Rendement Het rendement van alle graan- eri er wtenopbrengsten zal in 1987 niet hoog zijn, met enorme verschillen van be drijf tot bedrijf. Naast het feit dat de kilogrammenopbrengsten tegenvallen is de prijs verlaagd en is het stro moeilijk of niet verkoopbaar. De oorzaak van de lage stroprijzen moet gezocht wor den bij de grote hoeveelheden ruwvoer die er gewonnen zijn op de veehoude rijbedrijven. En ook bij stro wordt de prijs bepaald door vraag en aanbod. Om het stro dan toch nog tot waarde te brengen is verhakselen de aangewe zen weg. Stro kan dan een bijdrage le veren aan de organische stof voorzie ning van de grond. Dit is weer van be lang voor de structuur en vochtvoor- ziening. Het is algemeen duidelijk dat de graan- en erwtenprijzen eerder nog zullen dalen dan stijgen. Daarom is het zo belangrijk dat er hoge kilogrammen- opbrengsten per ha worden geoogst tegen zo laag mogelijke kosten. Een kritisch gebruik van onkruid- en ge wasbeschermingsmiddelen kan de kosten doen dalen. Want veel gebruik van deze middelen geeft niet de zeker heid dat er hoge opbrengsten worden gehaald. Dit blijkt ook weer in 1987. Veel meer hangen de opbrengsten af van de conditie van de grond. Gron den met een matige tot slechte ontwa tering, onvoldoende be mestingstoestand, slechte structuur Ibewortelbaarheid), veel wortelonkrui den (kweek) en zaadonkruiden zullen immer met lagere opbrengsten komen dan gronden waar de conditie wel goed is. Werken aan oogst 1988 Nu de meeste akkerbouwpercelen weer vrij zijn kan er gewerkt worden aan de oogst voor 1988. Op percelen waar de ontwatering te wensen over laat is herdraineren te overwegen. Ook met het doorspuiten van de drains kan de ontwatering soms worden verbe terd. Wanneer blijkt dat de huidige drainage onvoldoende is voor een vlot te afvoer van het water kan er ge dacht worden over het draineren met schelpen of grof zand in de drainsleuf. Hiermee wordt bereikt dat het opper vlaktewater snel van het land is ver dwenen. Hoewel de investeringskosten in eerste instantie hoger zijn zal blijken dat het rendement op termijn hoog zal zijn. Want verzopen gewassen kosten veel meer, afgezien van de ergernis. Alleen in goed ontwaterde percelen kan de plantenwortel zich ontwikkelen en bijdragen tot een goede opbrengst. Steeds weer blijkt dat gronden met een goede bemestingstoestand tot de hoogste opbrengsten van de gewassen komen. Grondonderzoek is daarbij een goed hulpmiddel om inzicht te krijgen in de bemestingstoestand. Het is on verstandig om de bemesting te geven op basis van ervaring. Het is dan de vraag of alle benodigde elementen wel in de juiste verhouding voor het gewas beschikbaar komen. Gronden met een te lage pH of wel te hoge zuurgraad zullen nimmer tot de hoge op brengsten komen. Als het goed was zou in 1988 deze „zure ziekte" niet meer voor mogen komen. Een kalkbe- mesting met naar verhouding lage kosten, kan dan in de herfst van 1987 voorkomen. Niet wachten tot het voorjaar omdat het resultaat dan altijd tegenvalt. De bewortelbaarheid van de gronden wordt in hoofdzaak bepaald in het voorjaar. Ploegen met de voren pakker is daarvoor de enige aangewe zen weg. Al ligt de grond er voor het oog dan minder mooi verzorgd bij, toch zal bij oogst blijken dat de opbrengst goed is. Kweekbestrijding kan in de gerst nog worden uitgevoerd met de goede middelen die daarvoor beschikbaar zijn. Kweek hoeft niet voor te komen en voor een goede opbrengst van de gewassen mèg het in bouwland ook niet voorkomen. Er zijn bedrijven op Texel die kweekgras volledig in de hand hebben en dan ook jaarlijks met de hoogste opbrengsten van hun ak kerbouwgewassen komen. Een bewoner van de Westerweg ont dekte donderdagavond omstreeks kwart voor acht een auto in de sloot tegenover zijn boerderij. De bestuurder ervan was niet meer ter plaatse. De auto, die op z'n kop lag, bleek eigen dom van een 25-jarige inwoner van Oudeschild. Door onoplettendheid en een te hoge snelheid was hij in de berm geraakt, waarna zijn stuurcorrec- tie tot gevolg had dat hij over de weg schoot en aan de andere zijde in de sloot belandde. De auto werd total loss verklaard. Sinds vrijdagochtend telt de Texelse noordzeevloot één kotter minder. Toen vertrok de TX 11 „Deo Volente" van de firma P. C. Vlaming Zoon naar zijn nieuwe eigenaar in Ierland. Aan boord waren schipper C. Schaap, ma troos W. de Mol en machinist H. W. Vlaming. Bij de verkoop is overeen ge komen, dat zij op de TX 11 onder de nieuwe eigenaar kunnen blijven wer ken. De kotter is inmiddels behouden in zijn nieuwe thuishaven aangekomen. Van de firma P. C. Vlaming hoorden wij dat er voor de TX 11 geen opvol ger komt. De firma blijft wel bestaan, maar met welke zakelijke activiteiten deze zich zal bezig houden, kon nog niet worden meegedeeld. De foto (van Bert Koning) toont de aan de kade in Oudeschild liggende TX 11, vlak voor het vertrek. Door het vertrek van enkele kan de gemeentelijke advlu missie kunst- en cultuurbsli nieuwe leden gebruiken. Een ale opleiding is niet vereist. E wordt één kandidaat gezocht banden heeft of betrokken Ij het basisonderwijs Texel. Den naast worden nog twee kand'q '0 gezocht waarbij geen special! tergrond vereist is. De advle* missie houdt zich bezig metd visering aan B en W inzake hg meentelijke kunst- en cultuur) leid. Er wordt geadviseerd ovi der meer: de aankoop en p|(n van kunstwerken, het gebruik het beheer van de gemeente^ expositieruimte, de werving n ganisatie van tentoonstelling*, het programma van sociaal cg Ie activiteiten, het meerjaren^ en de toepassing van de 1-1% geling voor kunstverfraaiingn bouw en verbouw van gamee, ke en semi-gemeentelijke get wen. De commissie bestaat ui "n maximaal zes personen. Deer missie vergadert gemiddeld ji maal per zes weken in het m huis. Tot 1 oktober kan men ver kontakt opnemen met me van Dijk, afd. culturele zaken, mer 304, in het raadhuis, tel. 02220-3041, toestel 132, echter op woensdag- en vrijdagmldd voi VI dei glij ie irei Te Burgemeester en wethouders hefc aan de volgende personen en ins ,"r"r ties bouwvergunning verleend Y. Kok, Mokweg 4, Den Hoorn voor hetj nej telijk vergroten van een bijkeuken; P. C. I Vierhuizen 3, Oosterend voor het gedee^ vergroten van een woning; H. J. Klok, S V 6, De Koog voor het plaatsen van een H. Timmermans en P. J. Kuip, Schildervi jjjg, 251a, Oudeschild voor het gedeeltelijk veranderen van een woning-winkelpand Heemskerckstraat 24, Oudeschild; Stichtn derlandse Jeugdherbergcentrale, Amsterd voor het gedeeltelijk veranderen van eer ping aan Schansweg 7, Den Burg; C. J. Nesweg 12, Oosterend voor het plaatsen i een mestsilo; A. Pool, De Wittstraat 12, schild, voor het plaatsen van een garage; Kampstra, Schorrenweg 40, Oosterend w plaatsen van een mestsilo; Rekreatie Mij Duinreep 3, Den Burg, voor het realises een overdekt sport- en recreatieterrein land" aan de Schumakersweg te De Kooj Derden-belanghebbenden kunnen tegenI beschikkingen ingevolge de Wet Admin® Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een zwaarschrift indienen. Nadere informatiel is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, ling R.O.V., kamer 205. aid iel De ouderenbond ANBO houdt vi a>o 25 september aanstaande haar w vergadering. Leden worden vanal uur verwacht in de Buureton. Halverwege de avond zal de f Bakker uit Oudeschild de aanwer ar op de hem bekende humoristisclif'de ze vermaken. et [UI eij (trijc leid, In het artikel over de exposities raadhuiskelder in de vorige krant 'en vervelend foutje geslopen. Eén vs ^ev exposantes heet geen Hennie (te consequent werd vermeld) mien Swaamswijk. maai|,as 'OOI He aak jes) Karin Parlevliet uit Den Hoorn sis elat voor het diploma Haarwerken, M toer leren, Make-up voor fotografie, d ich tv, toneel en basistechnieken gria (aio indr *h Ier loer Maandagochtend omstreeks twaJ was aan de Californiëweg een Di vrouw onwel geworden en moest ambulance naar het ziekenhuis» jp|| vervoerd. Zij heeft vermoedelijk hartaanval gehad. slaj In Den Hoorn begint op woent september weer de soos in dori De Waldhoorn. Aanvang half drs Nieuwe leden zijn welkom. pist Ri Ri rik E in De reddingboot „Siegfried Egmw1 is zondagmiddag uitgevaren om' boot „Hildegard" te bergen. Dib ot tuig kreeg te maken met motorps toen eigenaar Arie SchaatsenberJ 10. Eierland bezig was op zeebaars m t om da d sen aan de westelijke kant van ds landse gronden, op een afstand* drie mijl van de Eierlandse vuurt? ,j Schaatsenberg wist de aandacht1 trekken van een ander bootje iffss buurt, stapte over en liet zich ns kant brengen waar hij de KNZHR) vroeg zijn voor anker liggende J 8 gard" op te halen. Aan het vertdf werd prompt gehoor gegeven. Ut Texelse vuurbestrijders hanteren de Ramonneur" bij het reinigen van de reeds uitgebrande schoorsteen.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 6