Natuurbus bezoekt basisscholen 4CEND4 s 'estig bezwaarschriften egen ontslag Kramer EEL 2: Toekomstige tiviteiten en plannen „Texla" houdt groot honk- en softbaltoernooi Werk WNF aanschouwelijk gemaakt Hema-race laatste surfwedstrijd atste toertocht elerseizoen Vaste data Geparkeerde auto aangereden De afgelopen weken werden de Texelse basisscholen bezocht door de Panda natuurbus van het Wereldnatuurfonds. De bedoeling van deze bezoeken was de leerlingen van de diverse scholen vertrouwd te maken met het werk van het WNF en met milieubescherming in het algemeen. Met dit doel volgt de Natuurbus een route langs alle basisscholen in Nederland, vol met speelse artikelen die de natuur bescherming ook voor de kleinste kinderen aantrekkelijk moeten maken. De natuurbus Is een initiatief van het Wereldnatuurfonds, ingesteld ter gelegenheid van de 75e verjaar dag van ZKH Prins Bernhard, oprichter-president van het WNF. De Pandabus is bedoeld als sym bolisch verjaardagsgeschenk voor de prins, die de natuurbescher ming een warm hart toedraagt. Zo konden ook de Texelse basisscho len de afgelopen weken nader ken nismaken met het werk van het We reldnatuurfonds, dat in deze bus op een zeer speelse wijze aanschouwelijk wordt gemaakt. Omdat de leerlingen van een basisschool van uiteenlopende leeftijd zijn, is ook de inrichting van de bus zo afwisselend mogelijk. Terwijl de jongste kinderen zich vermaken met het rondkruipen door een kunstmatige houtwal en het combineren van geu ren van diverse dieren met foto's, ma ken de oudere kinderen kennis met de verschillende organisaties die er op het gebied van de natuurbescherming in Nederland bestaan. Ook kunnen de kinderen door middel van een ouder wets Electrospel dieren in hun eigen omgeving plaatsen. Hoogtepunt van een bezoek aan de Natuurbus is voor veel kinderern zon der twijfel het demonstratie-toilet, waarmee een echt rioleringssysteem in werking kan worden gezet. Dit is be doeld om de kinderen bewust te ma ken van de gevolgen van de afvalver werking. Tijdens het bezoek van de bus krijgen de scholen een zogenaam de „klassenkist" te leen, die materiaal bevat waarmee het spelend leren kan worden voortgezet. Deze kisten bevat ten materialen als pluche beesten, spelletjes met kabouters, lees- en kijk boeken, diaseries en lessuggesties. De scholen kunnen deze dozen een week in bruikleen houden om het aangesne den onderwerp verder uit te kunnen diepen. Ook komt in de Natuurbus de kleine natuurbescherming aan de orde, als het ophangen van nestkastjes, het voederen van vogels en wilde dieren en het zelf kweken van planten. Het ligt in de bedoeling van het WNF om de kinderen op deze wijze ver trouwd te maken met de natuur en ze bewust te maken van de gevolgen van menselijk ingrijpen. Vrijdag 25 september In de Buureton wordt de najaarsvergade ring van de ANBO gehouden; 14.30 uur. Om 19.30 uur begint in De Schakel een lezing over christelijke jaarfeesten. Het is een avond van de vereniging voor vrije opvoedkunst. Toegang F4,— Zaterdag 26 september Van 10.00 tot 17.00 uur houdt kleindie- rensportvereniging een verkoopdag in het gebouw in De Mars, ook voor niet- leden. Van 12.00 tot 17.30 uur wordt het soft- baltoernooi van ,,Texla" gehouden op de speelweide aan de Emmalaan. Zondag 27 september Van 11.00 tot ca. 18.00 uur is op de ifiJllJDAG 25 SEPTEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 terstaat, het verstandig zou zijn il van dat werk door het "ie van O Et W op het NIOZ Geaccommodeerd. ra vraag hoe het staat met de in 'ie verschenen berichten over 'tie van het NIOZ met het soort- Delta Instituut voor Hydrobiolo- ™erzoek te Yerseke, antwoord de directeuren: ,,Dat is onder in een veel grotere reorganisatie Nederlandse oceanografische .waarbij het er nu naar uitziet NIOZ tezamen met het Delta- "I onder een grotere organisatie koninklijke Nederlandse Akade- Wetenschappen of ZWO gaat Net plan is om binnen de nieuwe 'koepel' een Stichting Estua- rien en Zeeonderzoek (SEZONI te vor men, bestaande uit beide instituten. Een echte fusie is pas op wat langere termijn te verwachten, temeer omdat de status van het personeel niet ge heel dezelfde is. Overigens verwachten wij niet dat bij een toekomstige fusie er veel zal ver anderen. Het bestaansrecht van het Delta Instituut is boven twijfel verhe ven, dus van een opheffing van dat in stituut en overplaatsing van het perso neel naar Texel is geen sprake. Wèl zal de reeds bestaande samenwerking nog uitgebreid worden en bovendien zal de mobiliteit wel wat toenemen. De car rière mogelijkheden worden groter en het wordt zonder meer eenvoudiger voor leden van beide instituten om eventueel van werkplek te veranderen." jeugdwerkbegeleider voor een schijn baar beter doel gebruikt kan worden, niets is minder waar", aldus mevrouw Van der Burgh, die verder vertelde dat de bezwaarschriften afkomstig zijn uit verschillende geledingen van het sociaal-cultureel werk op Texel, zoals jeugdclubs (waaronder kerkelijke), hui dige en voormalige vrijwilligers bij ta- siel en de vakantieaktiviteiten, vakbon den, ouderraden van scholen en diver se jongeren en andere personen. Naast de bezwaarschriften zijn ook ad hesiebetuigingen binnengekomen en mevrouw Van der Burg vond dat ook die bij de besluitvorming door de ge meenteraad moeten worden „meegenomen". Meer weglopers? Een jeugdwerkbegeleider is op Texel hard nodig, vinden de actievoerders. Marian van der Burgh wees op een ar tikel in NRC Handelsblad waarin mel ding wordt gemaakt van felle kritiek van de jeugdorganisaties van VVD en CDA op het kabinetsvoornemen om de jeugdlonen te verlagen en de huursub sidies te verminderen. Hierdoor krijgen jongeren en vooral de laagstbetaalden onder hen minder kans om zelfstandig te worden. Volgens de Raad voor het Jeugdbeleid zal dat tot gevolg hebben dat het gemiddelde aantal jongeren dat jaarlijks van huis wegloopt, stijgt van 25.000 tot 40.000. Volgens me vrouw Van der Burgh zal dat ook voor Texel gelden. „Een jeugdwerkbegeleider is net dat steuntje in de rug voor jongeren, dat ze nodig hebben om bij maatschappe lijk werk of andere instanties om hulp te vragen. Hij kan hen wijzen op de verschillende mogelijkheden, die in hun situatie van belang kunnen zijn. Het verschuilen achter louter financiële argumenten geeft ons inziens geen pas. In een tijd waarin jongeren op al lerlei gebied worden beknot in hun mogelijkheden, moet de gemeenteraad zijn verantwoordelijkheid nemen en de formatieplaats voor een jeugdwerkbe geleider in stand houden". Spreekster zei verder dat vrijwilligers deze taak niet zullen overnemen, zoals is gebleken uit publicaties. Als de pro fessionele hulp wegvalt, laten ook de vrijwilligers het afweten. Geen commentaar Zegers had van de inhoud van de be zwaren nog geen kennis genomen en kon er dus geen commentaar op ge ven. Hij verklaarde dat de stichting Jeugd- en Jongerenwerk het volste recht heeft om een dergelijke aktie te voeren, net als ieder ander, leder kan protesteren tegen het sociaal cultureel jaarplan. Men hoeft dus niet perse een organisatie te vertegenwoordigen. De wethouder beloofde dat de bezwaren zorgvuldig bekeken zullen worden; ze belanden zeker niet in de la, worden niet van tafel geveegd en gaan ook niet de prullebak in. B en W zullen er kennis van nemen en de aldus te ver- Zondag 27 september organiseert de windsurfclub bij Dijkmanshuizen de laatste voor het clubkampioenschap meetellende wedstrijd. Op het pro gramma staat een zg. course-race, ter wijl bij weinig wind een olympische baan zal worden gevaren. De start is om 12.00 uur. Door een lokale sponsor zijn een aan tal surfspullen beschikbaar gesteld, waaronder een zeil. Na de wedstrijd verzorgt de kantinecommissie een maaltijd voor deelnemers en supporters. De jeugdafdeling komt vrijdag 25 sep tember om 19.00 uur in het clubge bouw bijeen om na te praten over het seizoen. Onder andere worden video beelden van de jeugdwedstrijden getoond. nemen argumenten afwegen tegen hun eigen opvattingen en vervolgens positief of negatief advies uitbrengen aan de raad, die uiteindelijk de beslis sing neemt. Zegers wilde nog wel kwijt dat de bezuinigingsoperatie, die nodig is geweest om de begroting voor 1987 sluitend te krijgen „welover wogen" heeft plaatsgevonden. Er is meerdere keren overleg geweest, niet alleen onderling maar ook met diverse instanties en ambtenaren. ,,U kunt nu wel zeggen dat wij ons verschuilen achter louter financiële argumenten, maar de financiële argumenten zijn er wel. Ons voorstel is het resultaat van zorgvuldig afwegen geweest". Of alle bezwaarschriften stuk voor stuk aan de raad zullen worden voorgelegd, kon Zegers nog niet zeggen. Als er een of twee bezwaren zijn is dat niet zo'n probleem, maar zestig tegelijk over één onderwerp had Zegers nog niet meegemaakt. Mogelijk krijgen de raadsleden een samenvatting en liggen de originele bezwaren voor hen in het raadhuis ter inzage. Marian van dar Burgh overhandigt de bezwaarschriften aan da wethouder lllg bezwaarschriften. Dat is het ,ltaat van de actie, die door de ihtlng Jeugd- en Jongerenwerk ivoerd tegen het dreigende jlag van jeugdwerkbegeleider Kramer. De stapel werd insdagmiddag in de raadszaal wethouder Piet Zegers over- digd door Marian van der gh, namens de Stichting jd- en Jongerenwerk. Sbekend is het college van plan de gemeentelijke subsidie, waar- het salaris van Kramer kan wor- betaald, te stoppen. Het is een de ingrijpende bezuinigingen die g waren om de begroting voor sluitend te krijgen. Het voorne- om de subsidie te schrappen is (nomen in het herziene sociaal jaarprogramma dat de afgelo- wsken ter visie heeft gelegen en rtegen bezwaar kon worden ge- De stichting jeugd- en jonge- ierk riep het publiek op om van gelegenheid gebruik te maken een bezwaar in te dienen, even- in de vorm van een standaardbe- dat bij de stichting afgehaald «orden. ,erden er dus zestig, voor onge- helft afkomstig van individuele men en de rest van organisaties. Niet overbodig e aanbieding in de raadszaal zei van der Burgh, dat de jeugd- legeleider in 1979 is benoemd gemeenteraad om de toen «nde problemen op het gebied eugd en jongeren op te lossen, mag dan voor de buitenstaander ten dat een goede arts zich over- j maakt en dat het geld voor de Leerlingen van de Jan Drijverschool in bewondering voor een wandelende tak. die hoort tot het levende lesmateriaal van de Panda-bus Hoogste tijd Het is voor het eerst dat Texla een toernooi van deze omvang organiseert. De vereniging bestaat nu zes jaar en speelt voor het vijfde jaar competitie. De hoogste tijd om eens een evene ment op poten te zetten, zo werd ge redeneerd. Voor de sfeer en de animo binnen de club is een dergelijk toer nooi van belang. Ook wordt wellicht de aandacht van nieuwe leden getrok ken. Weliswaar is de competitie ten einde, maar de trainingen van zowel honk- als softbal gaan nog even door. Elke donderdagavond wordt vanaf 18.30 uur op de speelweide geoefend. Als de dagen korter worden en het weer slechter, zal in de zaal verder worden getraind. Met goed weer wor den ook in die periode onderlinge wedstrijdjes op het veld gehouden. In de winter wordt het terrein zoals be kend als ijsbaan benut, maar gehoopt wordt dat er evengoed in maart alweer buiten kan worden gehonkbald. Als dit nog niet op de speelweide mogelijk is, zal worden getracht om gedurende enige tijd een alternatieve lokatie te gebruiken. zaterdagochtend haalt Scouting oud papier, lompen en oude tnen op. De mensen worden ver- deze spullen vóór 10.00 uur aan raat te zetten, zodat ze vlot kun- irden ingeladen. Bij de oud wagen kunt u ook gereedschap Ie derde wereld kwijt, ide zaterdag wordt het oude pa le. opgehaald in de volgende helminalaan, Thijsselaan, ratraat, Binsbergenstraat, Mrstraat en de wijk De Mars. lal Waal wordt zaterdag oud papier said. Leerlingen, ouders en leer- en van de Redmer IJskaschool tussen 9.30 en 10.30 uur langs zen. Oud papier kan ook worden <erd bij de schapenboet in De Ie Den Burg, naast het Kotex- Ivóór 10.30 uur). speelweide aan de Emmalaan een honk- baltoernooi van Texla. Om 8.00 uur begint bij De Kaap een wedstrijd van de sportvissersclub Texel. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: Het Groene Kruisgebouw, Wit te Kruislaan 19, Den Burg. Mevrouw drs M. van Dessel-van Leeuwen, tele foon (02220) 5611. Spreekuren college van B en W: bur gemeester Schipper maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wet houder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Trombosedienst. Iedere maandag- en donderdagochtend bestaat van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisge bouw in Den Burg (ingang tandartsenpraktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon 02220-4887 (b.g.g. Geminiziekenhuis Den Helder 02230-11414). Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opnemen met het laboratorium van het Geminiziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgege- vens en verzekeringspapieren (zieken- fondskaartl bij zich te hebben. Dinsdag werd een op de parkeerplaats van camping Kogerstrand staande Au di van een Duitse toerist door een Ne derlander aangereden, waarbij blik schade ontstond. De man reed door maar een oplettende voorbijganger gaf het kenteken door aan de politie, zo dat hij snel kon worden opgespoord. lerclub van Taxi 2000 houdt zon- !7 september de laatste fietstocht St seizoen. Van 10.00 tot 14.00 sn worden gestart voor de rit, die over afstanden van 25 of 75 kilo- De start vindt plaats in de War- straat bij de garage van Taxi Ter afsluiting van het seizoen houdt honk- en softbalvereniging „Texla" komend weekend een groot tweedaags toernooi. Op het eigen terrein op de speelweide aan de Emmalaan zijn zaterdag de soft- balsters aan de beurt en werken zondag de honkballers hun wedstrijden af. Zaterdagavond is er voor alle sporters en supporters een feestavond in twee grote Bouwdorp-tenten bij het speelveld. Het is de bedoeling dat dit „Honk en softbal-Texeltoernooi" een jaar lijks terugkerend evenement wordt. Van de vaste wal komen drie vereni gingen naar het eiland. Uit Midden- meer komt „Seagulls", een vereniging die op hetzelfde niveau uitkomt als Texla. „Blue Frets" uit Harlingen is een tegenstander van zwaar kaliber, terwijl de kracht van „Flash Power" uit Leiden nog moet blijken. Met de Texla-teams erbij gerekend, doen in to taal zeven teams aan het toernooi mee. Alle overkantse teams verblijven een weekend lang op Texel. De toernooi-organisatie heeft de clubs ge holpen door het bemiddelen bij het zoeken naar logeeradressen. Zaterdag treden drie teams in het strijdperk. Daartoe behoort ook een team van de thuisclub. Vuurdoop De dames zijn al enige tijd in training maar hebben nog geen officiële wedstrijd gespeeld. Het toernooi wordt voor het Texla softbalteam dus de vuurdoop. Er wordt een halve competi tie afgewerkt met wedstrijdjes van vijf tig minuten. De eerste wedstrijd start om 12.00 uur. De warming-up, het in gooien, begint zoals gebruikelijk al minstens een uur van tevoren. Klapper van de zaterdag zal een zgn. „All Stars"wedstrijd zijn, die anderhalf uur in beslag neemt en om 15.00 uur be gint. In deze wedstrijd zullen de beste speelsters van het toernooi elkaar be kampen, wat een aantrekkelijke de monstratie voor het publiek belooft te worden. Mogelijk is er in het program ma plaats voor nóg een „All Stars" wedstrijd. Voor de winnaar van het toernooi is een wisselbeker beschikbaar gesteld, evenals voor het winnende honkbal team zondag. Op deze tweede wedstrijddag wordt door vier teams eveneens een (zes wedstrijden omvattende) halve compe titie afgewerkt. Elke wedstrijd duurt een uur. Er wordt geen All Stars wedstrijd gespeeld. Het toernooi be gint om 11.00 uur en is om ongeveer 18.00 uur afgelopen. Deze eerste editie is officieel bij de bond aangevraagd en zal worden geleid door bondsscheidsrechters.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7