jemeentebegroting nog aren onder druk s k azuinigingen krijgen steeds ingrijperder karakter ires ontwerp-gemeentebegroting 1988 is net als in vo- jaren sluitend, maar om dat mogelijk te maken lnujiben het college en het ambtelijk apparaat heel van hun oorspronkelijke verlangens moeten rappen. Er is „hard" bezuinigd. nes 'SSr ER joAG 25 SEPTEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 9 de afdelingen moet worden beëindigd of voorkomen. Dit is geen vaag plan, zoals blijkt uit de zinsnede: ,,Een her oriëntatie op de gemeentelijke organi satie vergt, gelet op de ervaringen el ders in gemeenten, geduld, moed en vooral tijd. Het is evenwel onze uit- nggf ale IV ideliri imigen van die bezuinigingen in bij bepaalde groeperingen Ie burgerij hard aan, zodat er en worden gerekend dat de oting niet zonder slag of stoot emeenteraad zal passeren. ang van zaken bij de begrotings- ndeling wordt heel anders dan tot er gebruikelijk was. Het belang- raadsstuk van het Texelse parle- aire jaar komt voor het eerst in behandeling op 20 oktober n vergadering van alle raadscom- es gezamenlijk. Op 17 november jen de verschillende raadsfracties algemene beschouwing naar vo- Een dag later vergaderen burge- Ker en wethouders om hun stand- te bepalen inzake deze beschou- rn en dezelfde avond wordt de iting dan door de raad verder eken en eventueel gewijzigd psteld. Troonrede de presentatie van het financieel door b en w, is dit jaar anders, de raadsleden de politieke ,,on- ing" van de cijfers tot dusver met de eigenlijke begroting in m van een zg. aanbiedingsbrief, is het voorgenomen financiële van de gemeente neergelegd in peciaal stuk dat het karakter van een (lang uitgevallen) troon- die met bijlagen maar liefst 59 pa- telt. Het is dit stuk dat onder- van discussie zal zijn in oktober «rember. In deze „nota van aan- ig" worden alle onderdelen van meentebeleid onder de loup ge- algemeen bestuur, openbare in veiligheid, onderwijs, cultuur ireatie, ruimtelijke ordening, etc. lij wordt een inzicht gegeven in anciële positie van de gemeente, erk wordt bepaald door het (slin- ande j doen unsa| i) bedrag dat de gemeente jaar- an het rijk krijgt. Verder is er de lijst van voorgenomen in- ingen en worden de belasting sgelen voor 1988 opgesomd. Dat ris geen nieuws want in com- serband is al een oordeel gege- rar de belastingen die globaal t worden verhoogd. In tegen- tot het oorspronkelijke plan zul- belastingvoorstellen tegelijk met meentebegroting zelf worden iteld. Gemeentefonds meente krijgt het financieel voor- eilijk door de verminderde uitke- uit het gemeentefonds, waar- nen de komende jaren in toene- mate te maken krijgt. Het z.g. hgspercentage vermindert en lexel betekent elke minder een tegenvaller van ƒ20.000,—. iksuitkering zal zelfs sterker dalen 1986 nog kon worden voorzien. heeft de broekriem daarom •eer moeten aanhalen dan eerst Joeling was. Toch is er ook deze oor gezorgd dat de gemeente mgeveer twee miljoen gulden «uwe investeringen kan doen en de belastingverhogingen binnen ie perken. tepbegroting vertoont een ba- do van ƒ60.455,—. Volgens de 'onkelijke cijfers zou er een ver in van maar liefst ƒ330.604,— door een lange reeks van bezui- s dat veranderd in het ge- de voordeel. Alleen de dienst ge- kwerken schrapte al voor HO,- aan uitgaven. Verder willen •onder andere het busvervoer srlingen van de school van o-Eierland opheffen (wat scheelt) en ook het staken subsidie voor jeugdwerker Jan (scheelt ƒ56.000,— staat op 'is van bezuinigingen. Er is deze =n lagere post „onvoorzien" ge niet ƒ10,— maar ƒ7,50 per in fo gemeente heeft ook een inkomstenbron ontdekt: preca- 'sn. Die moeten worden betaald uithangborden e.d. op of bo- 'meentelijke grond heeft. Er W komende jaar ƒ30.000,— van fcht. wk posten bij die nieuw zijn of inzien hoger moesten uitval- 'lsde hogere kosten van ram- 'trijding op zee. U|tgaven te beperken zijn ook «teringen naar 1989 verscho rs de aanschaf van een tele- JUrale voor het raadhuis, de "en minicontainers, de eerste de afdekking van de vuilstort- de eerste fase van de bouw tV V'. - De havenmond van Oudeschfld is te smal en het gemeentebestuur wil dat het rijk daar wat aan doet. van een afvalverwerkingsinstallatie of overslagstation. Raadhuishal Nog met geld dat via de lopende be groting beschikbaar werd gesteld zal binnenkort de hal van het raadhuis worden verbouwd, maar volgend jaar komt de uitbreiding van het raadhuis zelf aan de orde. Er komt een vleugel aan, waardoor de ambtenaren meer ruimte krijgen en ook de rasdsfracties over betere faciliteiten zullen beschikken. De gemeente heeft hooggespannen verwachtingen van de automatisering die per 1 januari operationeel is. Verder wil het college dat onder zocht wordt in hoeverre de ge meentelijke diensten en taken nog wel door college, raad of publiek worden gewenst. Dat takenpakket is de laatste tijd ver groot door de zg. decentralisering. Ta ken, die het rijk eerst behartigde, wor den nu aan de gemeenten overgela ten. Niet altijd is daarbij tevens voor voldoende geld gezorgd om die taken ook werkelijk goed te kunnen uitvoe ren. Dat geldt bijvoorbeeld voor volks- huisvestig, welzijn en monumenten zorg, die door de gemeente worden behartigd zonder dat het personeels bestand is vergroot. Om te weten hoe veel tijd en geld ergens in gaat zitten, heeft de gemeente onlangs een proef gedaan het het zg. tijdschrijven gedu rende twee weken bij een tweetal dienstonderdelen. Op basis van die er varing zal binnenkort worden bepaald hoe de vraag of de gemeentelijke diensten of produkten aansluiten bij de cliënt of het publiek, het beste kan worden beantwoord. Deze en andere bevindingen zullen worden gebruikt om de toekomstige gemeentelijke or ganisatie te ontwerpen. Conform een der punten in het collegeprogramma zal worden bekeken of alles wel lo gisch en praktisch in elkaar zit. Activi teiten die bij elkaar horen moeten door één organisatie-onderdeel worden ver richt en dubbel werk door verschillen- drukkelijke intentie voor het einde van deze zittingsperiode definitieve voor stellen aan u te doen toekomen". Personeel Bij het aanwerven van nieuw personeel wordt de beste kandidaat benoemd, ongeacht of dat een man of een vrouw is. De in sommige gemeenten gehanteerde methode de voorkeur te geven aan een vrouw, wordt veroor deeld. „Aangezien wij een dergelijke voorkeur in strijd achten met het in de grondwet verankerde verbod tot discri minatie". B en W vinden dat deeltijd arbeid bij de gemeente tot de moge lijkheden moet behoren, echter niet korter dan een halve werkweek. Het gemeentelijk grondbedrijf is weer gezond. Het nadelig saldo, (veroor zaakt door veel niet in exploitatie ge nomen gronden die door het bedrijf worden beheerd) dat ten laste van de algemene dienst van de gemeentebe groting kwam, is flink teruggedrongen door het afstoten van grond die de ge meente niet nodig heeft. Dit nadelig saldo (voor 1988 begroot op ƒ101.044,-) wordt weer ten laste van het grondbedrijf zelf gebracht, waar door de gemeentebegroting wordt ver licht. Men gaat door met het afstoten van gemeentelijk eigendom, niet alleen van gronden maar steeds meer ook van gebouwen die niet rendabel geëx ploiteerd kunnen worden, zoals woningen. B en W: „Wanneer voldoende aan dacht wordt besteed aan het beheer en de exploitatie van het gemeentelijk onroerend goed en onvoorziene tegen vallers uitblijven, zal het grondbedrijf de lasten van de grondexploitatie en ook van het eigendommenbeheer weer geheel binnen zijn eigen begroting kunnen opvangen". Brandpreventie De controle op de brandpreventie, vooral in horeca- en andere „publieks- gevoelige" bedrijven, zal worden ver beterd „ten einde bij eventuele calami teiten de eerste schrikreaktie onder het publiek te kunnen ondervangen". Over de brandbestrijding op zee beraadt het college zich nog. Wat betreft de kustwacht wordt onder meer opgemerkt dat het college zich tot het hoofd van de directie scheep vaart en maritieme zaken heeft ge wend om het plan om de Texelse kust wacht nog dit jaar met drie man te verminderen ongedaan te maken. Een 24 uursbezetting van de vuurtoren wordt in elk geval in de zomermaan den noodzakelijk geacht in verband met de veiligheid van de recreatievaart. De gemeente dreigt jaarlijks ƒ55.000,— minder te ontvangen aan z.g. doeluit kering krachtens de Wet Uitkering We gen omdat de provincie de Pontweg tussen Den Burg en 't Horntje „ter tiair" wil maken. Daartegen is gepro testeerd. Het gemeentebestuur vindt dat deze weg niet alleen van belang is voor het recreatieverkeer, maar ook een functie heeft als aansluiting op rijksweg 9. Er zal nog wat meer gebeuren op het gebied van verkeersveiligheid en ver- keersopvoeding. Er komen voor alle dorpen verkeersveiligheidsplannen en de dorpscommissies zullen daarbij worden betrokken. Het gemeentebestuur is met Teso op nieuw in onderhandeling getreden over verbetering van de toegankelijkheid van de Molengat voor invaliden en an dere slecht ter been zijnden. Gedacht wordt aan een aparte salon, waarover al eerder is gepraat. Ook de uitbreiding van het AOT-net met een buslijn Texel - Den Burg - Den Helder staat nog hoog op het verlanglijstje. Het fietspadennet op Texel zal nog verder worden verbeterd en uitgebreid. De verbetering van het Rommelpot fietspad gaar definitief door, want de provincie heeft hiervoor een subsidie van 90% toegezegd. Het Texelse fietspadenplan biedt nog een tiental mogelijkheden voor uitbreiding met zg. recreatieve fietspaden. Er komt moge lijk ook geld voor het fietspad langs het Krimslag naar paal 28. Dit pad staat op het meerjarenprogramma openluchtrecreatie wat betekent dat het rijk er rekening mee houdt dat hiervoor subsidie moet worden gege ven. De gemeente zal binnenkort een concrete subsidieanvraag indienen bij het ministerie van landbouw, net als voor de Hoornderweg. Haven De gemeente spant zich in om de ha venmond van Oudeschild verbeterd (verbreed) te krijgen. De minister is op de noodzaak daarvan gewezen. Nu het rijk voorlopig de haven nog in eigen dom heeft, moeten de kosten van de verbetering door het rijk worden ge dragen, zo meent het college. De on derhandelingen over de overname van de haven door de gemeente liggen stil. Er is nog verschil van mening over de uiteindelijke hoogte van de afkoop som. Rijkswaterstaat werkt momenteel aan een plan voor verbetering van de havenmond, maar dat betekent niet dat het rijk er geld voor uittrekt. Wel kan aan de hand hiervan worden bere kend hoeveel geld er nodig is. Toerisme Het college houdt nadrukkelijk vast aan 47.000 toeristische slaapplaatsen op Texel als uiterste maximum, dus niet als streefgetal. Opvoeren van het aantal slaapplaatsen is nergens goed voor. Het bestaande aantal slaapplaat sen moet beter worden benut door seizoenverbreding, zodat het stichten van elkweervoorzieningen krachtig zal worden gestimuleerd. Belangrijk is de Leerlingen van de Jen P. Strljbosschool In Mldden-Elerland stappen !n de AOT-bus op weg naar huis. Hoe leng nog? De Pontweg straks tertiair? mededeling van B en W dat zij het Toeristisch Aktieplan Texel in algemene zin onderschrijven en dat zij verdere uitbouw van Ecomare en van het vliegveld (met een museum) on dersteunen. De ontwikkeling van de werkgelegenheid baart veel zorg en praktisch de enige mogelijkheid om ar beidsplaatsen te scheppen wordt ge boden door uitbouw van de recreatie. „Andere mogelijkheden zijn er nauwe lijks, al willen wij die niet uitsluiten", aldus het college. Baatbelasting B en W zouden afwillen van de baat belasting die op Texel moet worden betaald ter bekostiging van de aard gasleiding, die door de Gasunie van Friesland naar Texel is gelegd. Nog ja ren zal op grond van het destijds gesloten contract ƒ407.709,— aan de Gasunie moeten worden betaald. Het college vindt dat niet meer passen in de huidige tijd. Een voorziening als aardgas moet beschikbaar zijn voor al le Nederlanders en de zeer uiteenlo pende kosten die moeten worden ge maakt om het gas in alle hoeken van het land te krijgen, moeten gezamen lijk worden gedragen. De gemeente heeft daaron getracht het contract „open te breken" in de hoop de baat belasting te kunnen afschaffen. Gasu nie houdt de gemeente echter aan het contract en die poging is dus mislukt. Schoolmelk B en W willen de gemeentelijke bijdra ge voor schoolmelkverstrekking (4 cent per liter) laten vervallen. Gemeend wordt dat de ouders dat zelf wel kun nen betalen. Ook de subsidie van ƒ15,— per leerling voor meerdaagse schoolreizen voor de hoogste groepen van het basisonderwijs is geschrapt en dat geldt ook voor de bijdragen voor verkeersonderwijs en sportdagen om dat die uit de zg. Londo-vergoedingen kunnen worden bekostigd. B en W willen ook de zg. „rand- diensten" (schoolbegeleiding, logope die e.d.) in omvang beperken, hoewel in het collegeprogramma staat dat die randdiensten moet worden gehand haafd. Gewezen wordt op de terug loop van het aantal basisschoolleerlin gen, waardoor de vraag naar deze vorm van hulp vermindert en op het feit dat de in gemeentedienst zijnde lo gopedisten ook „curatief" bezig zijn. Dat laatste kan worden vergoed door verzekering of ziekenfonds en dat hoeft de gemeente dus niet te doen. Overleg is gaande met het ziekenfonds Texel. Het overige vakonderwijs wordt op het bestaande niveau gehandhaafd. Bus Eierland Een voorbeeld van een ingrijpende be zuinigingsmaatregel is het plan van B en W om niet langer het busvervoer te betalen van kinderen uit Eierland, die de school in Midden-Eierland bezoe ken. Dat kost de gemeente nu jaarlijks ongeveer ƒ45.000,—. De regeling is destijds getroffen ter compensatie van het gemis van de school van Zuid- Eierland, maar het college meent dat die regeling niet eeuwig durend hoeft te zijn. Elders op Texel leggen kinderen ook grote afstanden af naar school zonder dat de gemeente busvervoer aanbiedt. In Eierland wordt het busver voer echter als een verworven recht beschouwd dat men wil vasthouden. Ingrijpend is ook het schrappen van posten in de sfeer van sociaal cultureel werk, in het bijzonder het jeugdwerk. B en W zeggen dat zij de rijkskortin gen vorig jaar nog in de begroting hebben kunnen opvangen, maar thans moet er geschrapt worden, wat tot aanpassing van het sociaal cultureel jaarprogramma heeft geleid. Verenigingen De verenigingen van Texel moeten in 1988 nog genoegen nemen met een korting van 1% op de subsidie, maar ingaand 1989 wonden zij niet meer ge kort. „Vanwege het belang dat wij hechten aan een goed funtionerend plaatselijk verenigingsleven". Het be drag dat beschikbaar wordt gesteld voor exploitatiesubsidie wordt zelfs met ƒ15.500,— opgetrokken. De pogingen om het exploitatietekort van het zwembad na de overname door de gemeente terug te brengen tot ruim ƒ160.000,— is mislukt, vooral als gevolg van de slechte zomer, waar door de verkoop van losse kaartjes is teruggelopen. Het bedrag dat de ge meente op de exploitatie moet toeleg gen, is echter aanzienlijk gedaald. De subsidie voor Ecomare is gelijk aan die van het lopende jaar minus 1%. Op langere termijn is te verwachten dat ruimere middelen voor het voor malige Natuurrecreatiecentrum be schikbaar zullen worden gesteld, mede gebaseerd op het onlangs uitgebrachte beleidsplan. Gedacht wordt aan een bijdrage uit de reserve voor recreatie en natuurbehoud. Beleidsplannen voor de andere musea zijn in aantocht. Vastgesteld moet worden in hoeverre deze museale voorzieningen als sociaal-culturele activiteit kunnen wor den beschouwd en dus uit de daar voor bestemde pot moeten worden gefinancierd. Optimistische geluiden zijn in de Nota van Aanbieding te horen over de resul taten van het gemeentelijke monumen tenbeleid. Eigenaars van monumenten waren bij de start in 1985 nog afwij zend, maar er is nu veel belangstelling voor; er komen tal van verzoeken bin nen om een gebouw op de gemeente lijke monumentenlijst te plaatsen en daardoor steun te verwerven bij het opknappen ervan. Naast de monumen ten in het buitengebied wordt het ko mende jaar een begin gemaakt met de beschrijving van karakteristieke en beeldbepalende panden in de dorpen. Volgens de eerste inventarisatie komen 162 panden voor opname in aanmer king. Na de rapportering door deskun digen zal de gemeentelijke monumen tencommissie een uitspraak doen, waarna per dorp een prioriteitenpro gramma wordt gemaakt. Voor de uit voering van dit beleid is het komende jaar ƒ150.000,— beschikbaar. Volksgezondheid De raad krijgt binnenkort voorstellen over aansluiting van Texel bij de basis gezondheidsdienst in de kop van Noordholland. Deze nieuwe dienst zal zich bezig houden met jeugdgezond heidszorg en bedrijfsgeneeskundige zorg. Voorwaarde voor deelname is dat de thans in dienst zijnde gemeentearts door de nieuwe dienst wordt overge nomen. Ook op het gebied van de jeugdtandverzorging zal wat verande ren. Er komt een stichting „regionale instelling jeugdtandverzorging", waarin het ziekenfonds niet meer participeert. Eigen ziekenhuis Er zullen pogingen worden onderno men om op Texel een eenvoudig zie kenhuis van de grond te brengen, als dependance van het Gemini-ziekenhuis in Den Helder. Een werkgroep zal de mogelijkheden onderzoeken. Wat betreft ruimtelijke ordening zal de verdeling van het aantal recreatieve slaapplaatsen (maximaal 47.000) ter discussie komen bij de herziening van het bestemmingsplan buitengebied. De slaapplaatsen die nog te verdelen zijn, kunnen worden gebruikt voor bijv. kamperen bij de boer, maar ook de rentabiliteit van bestaande recreatiebe- drijven zou ermee versterkt kunnen worden. Alvorens tot verdeling over te gaan, moet worden bepaald hoeveel „slapende" slaapplaatsen er nog zijn. Daarmee worden de slaapplaatsen be doeld, die wel gerealiseerd zouden kunnen worden, maar waarvoor nooit plannen zijn ingediend. Die categorie kan een belemmering gaan vormen voor de activiteiten van anderen. B en W verwachten dat het voor het ontwerpen van de aangepaste planolo gische plannen nodig zal zijn om des kundig onderzoek te laten verrichten (geluidsmetingen, onderzoek naar de natuurlijke waarden, prognoses van bevolkingsontwikkelingen, ontwikkelin gen in het vervoer e.d.). Daarvoor wordt ƒ100.000,— uitgetrokken. Over het kamperen bij de boer zal al vóór de komende zomer duidelijkheid moe ten komen. Woningen De mogelijkheden voor gesubsidieerde woningbouw zullen drastisch vermin deren omdat het rijk het aantal contin genten vermindert. Tot dusver konden per jaar 52 gesubsidieerde woningen worden gebouwd; dat zal slinken tot 28 in 1990 en dat klopt niet met het Texelse stuktuurplan waarin wordt gesproken van 56 gesubsidieerde wo ningen per jaar. He verbeteren van bestaande woningen zal echter het kracht worden voortgezet, de gemeen te wil dat althans mogelijk maken. Men beschikt over een provinciale bij drage van ƒ467.000,—, waarmee gemid deld jaarlijks 45 panden, die ouder zijn dan 25 jaar, kunnen worden opge knapt. Ook de restauratie van beeldbe palende panden gaat door, met ge bruikmaking van een bijdrage uit het provinciale stadsvernieuwingsfonds. B en W willen hierbij de Stichting Dorpsherstel Texel inschakelen.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 9