Groen jjwarG-100jaar jong van riedaagse feest rond Honger hoeft niet" 3 Vond strandjutter Cor Ellen geheim wapen? \rganisaties sloegen handen ineen M jeld tsencontrole scholen Boei van „Olaf" voor Juttersmuseum Deel Amaliaweg afgesloten Aanrijding Hemmerkooi Getuigen gezocht Helderse kotter op Hors gestrand GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.220 VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 «advertenties, abonnementen, etc.: /eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. «werktijd deze week tot en met dinsdag as. Tessa de Graaff, Pater Wit- 3( 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 [Texelse actie rond het thema „Honger hoeft niet" op vrij- 116, zaterdag 17 en zondag 18 oktober belooft een aan- ijk feest te worden voor jong en oud. Dat is mogelijk worden doordat alle groeperingen die zich tot dusver op I bezig hielden met derde wereld-problematiek de han- i Ineen hebben geslagen en voor een zeer aantrekkelijk logramma hebben gezorgd. „Hier moet heel Texel op afko- fn", aldus woordvoerder Gijs Oskam uit Den Burg. zwart 5-85C 4.25 9.75 \j mO' M-161 4.75 I sluit- r 5.75 >hang 11.75 kt.' Ihonger en de andere problemen i derde wereld vormen geen aan- telijk onderwerp voor het grote pu- Artikelen in de krant en reporta- |op de televisie moeten een wel Ischokkend karakter hebben, willen eaandacht nog trekken. Toch is i onschatbaar belang dat het e publiek kennis draagt van de el- 8 vooral van de diepere oorzaken ran. Die oorzaken liggen voor een it deel in het rijke deel van de we- dus bij ons. Honger-en ziekte zijn n uitzichtloze problemen en de itelijke landen kunnen er wel dege liets aan doen. (Een voorbeeld om lustreren hoe onze economie soms gaat van de derde wereld: laats van voedsel wordt in arme pen veevoer gekweekt dat naar het wordt geëxporteerd. En door veevoer ontstaan in het westen gi- tsche landbouwoverschotten!. Als lagen van de bevolking geen ge ien meer nemen met dit soort bi- toestanden zal daar wat aan wor- gedaan en dat geldt voor meer den van de ongelukkige wel- tsverdeling in de wereld. Door fun- entele veranderingen moet het elijk zijn daar verandering in te gen en meer te doen dan het hei- lenigen van de acute nood (door belzendingenl als zich de zo- hongersnood aandient. Inhaken lovib-aktie „Honger hoeft niet" is leid om hierover informatie te ge- het is deze actie waarop door ise Texelse organisaties wordt in- akt tijdens de driedaagse mani- itie in Den Burg. Het gaat uiter- om een ernstige zaak, maar het tijdens de driedaagse manifesta- lesbehalve somber toegaan. Het teen feest met muziek, hapjes en met de bedoeling het publiek spireren: als de bevoorrechte men en het westen het echt willen tën honger en ziekten worden tonnen. nger hoeft niet" heet de landelijke wek van Novib die van 10 tot 17 ber wordt gehouden. Er wordt de- geen geld opgehaald; het gaat «tend om voorlichting inzake de ig van het wereldvoedselpro- De actieweek (met „wereld- seldag" op 16 oktober) gaat van roet een congres over het Euro- landbouwbeleid, dat neerkomt op tonfrontatie tussen topdeskundi- »it het westen en vertegenwoordi- ran de Derde Wereld. In tal van ten in het land worden in het ka- torvan activiteiten opgezet en blijft dus niet achter. Programma vrijdag iandelijke manifestatie gaat van roet de al eerder aangekondigde «wandelingen ten bate van de van Rotary en Unicef. Die actie lot doel om door middel van een lend grote vaccinatiecampagne in eer de ziekte polio te laten ver en uit Indonesië. nste wandeling wordt vrijdagoch- lehouden, start om 10.30 uur bij s'van het RSG-gebouw in Den Ongeveer duizend scholieren van 'n LBO hebben er zich voor aan- en zijn druk op zoek naar par- 'toer en november houdt de poli er fietsencontrole op vrijwel alle 'basisscholen. Het betreft een E'e controle, waarbij onder meer 'delet op licht, reflectie, remmen Ook in de loop van de winter 'gecontroleerd, want het is ge- 'dat veel fietsen al weer gauw "ilige staat raken. ticulieren en bedrijven die hen een be paald bedrag per gelopen kilometer willen geven. Nog onvoldoende is be kend dat het niet de bedoeling is dat uitsluitend scholieren aan de wande ling meedoen, maar ook anderen. Eerst wordt een route van 8 kilometer gelopen, via het Hogeberg gebied in de richting Oudeschild. De deelnemers kunnen dan stoppen maar kunnen ver volgens een tweede route van vier ki lometer afleggen of de acht kilometer lange wandeling opnieuw maken. De scholieren hebben woensdag via de school sponsorkaarten ontvangen. De andere deelnemers kunnen deze kaar ten vanaf heden afhalen bij de WV of Bakkers Ijzerhandel en zich hiermee op 16 oktober laten inschrijven in de hal van het RSG-gebouw. Prominenten Om 16.00 uur gaat de prominenten- loop van start. Dat is een wandeling van vier kilometer die wordt afgelegd door mensen die daarvoor zijn ge vraagd. Hiervoor kan men zich dus niet zelf aanmelden. De route voert door het Hogeberggebied en eindigt via het RSG-gebouw op de Groene- plaats. De laatste kilometer (vanaf de RSG) wordt meegelopen door het mu sicerende Kon. Texels Fanfare. Voor de wandeling zijn ongeveer 200 mensen benaderd die om wat voor reden dan ook als prominent oftewel „voor aanstaand" kunnen worden aange merkt: het zijn bekende Texelaars zoals politici, directeuren van scholen, za kenlieden, predikanten, ambtenaren e.d. Als de sponsorlopen een succes worden zullen deze in de komende ja ren worden herhaald. Sponsors Er zijn een flink aantal sponsors die de loop in zijn geheel of een deel daarvan sponsoren. - De Melkunie: sponsort beide wandel tochten, met voor elke deelnemer een glas melk; - De gezamenlijke Texelse bakkers: stellen 1000 krentebollen beschikbaar. - Honig: leverde 100 pakken meergra- nen pannekoekenmix. - De Mijnmarkt in De Cocksdorp: le vert voor de pannekoeken 200 eieren, 90 liter melk, 40 pakjes boter en 40 pond basterdsuiker; -St. Donatus: levert karnemelk tijdens de „prominenten" loop; - Albert Heyn: levert fruit tijdens de „prominenten" loop; - Een niet met name genoemde spon sor levert 1000 stuks fruit voor de gro te loop; - Hotel de Lindeboom: stelt grote zaal ter beschikking en ontvangt de „pro minenten" met een hapje en een drankje; - Langeveld en de Rooy: stelde adver tentieruimte ter beschikking; - Willem Bakkers grondbedrijf: stelde een bedrag beschikbaar voor algemene organisatiekosten; - Bob Rienks: biedt 10 rondvluchten aan; De Ghanees Mike Sloopy Gyamfi is een der exotische musici die vrijdagavond 16 oktober in manege Akenbuurt Is te beluisteren. - Hema: twee grote taarten. Van verscheidene kanten is zeer posi tief gereageerd op de sponsorwandel tocht. De diaconieën van verscheidene kerken sponsoren op diverse manieren. De diaconie van Den Hoorn sponsort haar predikant en de diaconie van De Waal/De Koog sponsort alle leerlingen uit die plaats. De huisartsen stellen de winst van de griepvaccinatie van dit najaar ter beschikking. De leden van de landbouworganisaties hebben een speciale actie op touw gezet, waarbij ze de handen ineen slaan om Meester Laan voor een flink bedrag te sponso ren. De visserijvloot is gevraagd per schip de opbrengst van een kist kabel jauw ter beschikking te stellen onder de motto: „een gevangen kabeljauw is een dode kabeljauw". Een bekende houthandelaar uit Den Burg zal met grote helium-gevulde ballonnen voor zien van reclame, de route afleggen en zo een niet onaanzienlijk bedrag ver dienen. Een aantal leerlingen van het LBO willen de route te paard afleggen. Tijdens de „prominenten" tocht zullen de deelnemers zich op diverse manie ren voortbewegen: per fiets, koets, rolstoel, old timer en met hulp van luchtballonnen. Exotische muziek Om 20.00 uur begint vrijdag in ma nege „Akenburg" een muzikale avond met optreden van enkele bij zondere ensembles: de Surinaamse band „Guyana" waarin oud- Texelaar Martin Vlaming meespeelt en de Ghanese band „Sioopy's Sankofa". In de pauze wordt het fi nanciële resultaat van de sponsor lopen bekend gemaakt. Ook zullen prijzen worden uitgereikt aan de scholieren met het hoogste aantal gelopen kilometers in de vorm Twee marinemannen van het ze vende squadron van vliegveld De Kooy kwamen woensdag naar het Maritiem- en Juttersmuseum om Cor Ellen de boei te overhandigen van de indertijd gezonken Deense vrachtvader „Olaf". Tijdens een korte rondleiding door het museum toonde Ellen de luitenant en de sergeant zijn nieuwste vondst, een buisvormig voorwerp met een soort blauwe bol voorin en de waarschuwing „Do not damage this area" (beschadig dit gebied niet). Een geheim militair wapen? Op 7 juli 1986 zonk de „Olaf" in de Noordzee ten noordwesten van Den Helder. Een helicoptereenheid van vliegveld De Kooy verleende assistentie bij de reddingsactie en pikte daarbij de boei op van de „Olaf". Dit voorjaar kreeg het Maritiem-en Juttersmuseum de kluis van het schip. In de zomer bracht De Regenboogschool uit Den Helder een bezoek aan het museum en één der begeleidende ouders was sergeant Hamelink van het helicopter- squadron. Tijdens de rondleiding ver telde Cor Ellen dat hij graag de boei had gehad van de „Olaf". Hamelink zei hem dat deze zich bevond in de crew- room van vliegveld De Kooy, maar daar wegens schilderswerkzaamheden eerdaags toch uit zou verdwijnen. Hij zou een goed woordje doen voor El len. Woensdag was Hamelink terug, in Een geheim militair wapen! gezelschap van LTZ Ie klas R. Visser, die Ellen de boei overhandigde. Texels bekendste strandjutter was daarmee enorm in zijn sas en gaf de marine mannen een juttersdiploma en twee flessen Juttertje. Maar hij had nog meer voor zijn bezoekers in petto: Vorige week maandag had hij een buisvormig voorwerp gevonden met een doorsnede van 19 centimeter en een lengte van 1.70 meter. Het ding was beschadigd en er zat een soort ra dio in die was verbonden met een electrisch circuit van 24 volt. Er zitten knoppen aan met vermeldingen als „Target tester" en „Salvo", wat bij El len het vermoeden deed rijzen dat het om een wapen ging. Het voorste ge deelte van het voorwerp riep nog meer vragen op. In 1980 werd de Nederland se kust overspoeld met geheimzinnige bollen, die bij mensen die ze hadden geopend verlammingsverschijnselen zouden hebben veroorzaakt. Op Texel was indertijd ook zo'n bol aan gespoeld, TNO stelde een onderzoek in, maar het is nooit duidelijk gewor den wat het precies voor dingen wa ren. In de vondst van Ellen zat voorin zo'n blauwe bol in een houder met daarop de waarschuwing deze niet te beschadigen. Op last van de luchtvaartautoriteiten moest het voor werp bij het publiek vandaan worden gehouden, maar men gaf geen duide lijkheid over wat het was. Confronteren Cor Ellen wil nu weten wat voor ding het is, maar weigert het af te geven, opdat het behouden blijft voor zijn museum. Daarom besloot hij de twee bezoekers van de marine ermee te confronteren in de hoop dat deze er meer van wisten. Hij had daarom de eerder op Texel gevonden bol in het voorwerp gedaan, daar de ander op een veilige plaats is opgeborgen. Sergeant Hamelink en Luitenant ter zee 1e klasse Visser waren zeer geïn- terseerd, maar konden geen ophelde ring geven. Ze dachten aan een sleep- doel waarop geschoten wordt door mi litaire vliegtuigen en schepen als oefe ning. Zo'n doelwit wordt voortgetrok ken door een vliegtuig en heeft al of niet een warmtebron voor het testen van warmtezoekende raketten. Uit de tekst op het voorwerp bleek dat het van Engelse makelij was. Boven de Vliehors wordt geoefend door de Na- volanden, dus ook door Engeland. De beide marinemensen hebben de serie nummers en andere gegevens geno teerd en zullen op onderzoek uitgaan. van een portable radio en vijf rond vluchten boven Texel). Die prijzen zijn er ook voor de leerlingen die de hoogste prijzen verdienen. Ver der is er een klasseprijs voor de klas met het hoogste gemiddelde aantal kilometers per leerling. De genoemde exotische bands bieden een hoog muzikaal niveau. Voor Sioopy's Sankofa is het 't tweede optreden in Nederland. De eerste uitvoering van het Ghanese gezel- Lees verder pagina 3 Vanaf maandag tot half november wordt het gedeelte van de Amaliaweg tussen de Pontweg en de Rede voor alle verkeer afgesloten in verband met werkzaamheden aan de waterleiding. Het verkeer zal worden omgeleid via de Van der Sterrweg. Een 34-jarige Oosterender wilde vanaf de Hemmerkooi linksaf de Westerweg opdraaien, zag van rechts iemand na deren waar hij wel voorlangs dacht te kunnen maar lette daarbij niet op een van links komende 51-jarige Duitser. Beide wagens liepen plaatschade op. Donderdag ontdekte een vrouw dat haar auto die was geparkeerd aan de Schoorwal te Den Burg, was aangere den en linksachter aanzienlijke schade had. De dader heeft zich niet gemeld en de politie zoekt nu getuigen: tele foon (02220) 2644. De Helderse Noordzeekotter HD 3 „Petronella" is vanmorgen om 4.20 uur bij zuidwesterstorm op het Texelse strand nabij paal 8 (De Hors) gelopen. Om 6.20 uur vroeg de schipper om assistentie. Daarop kwam de sleepboot „Lies" van R. Donker uit Den Helder in actie. Die bracht een tros uit en zou trachten de kotter bij hoog water (om streeks 9.00 uur) vlot te trekken. Om in geval van calamiteit te kun nen heipen bleven de reddingboot Susanna en de kotter HD 2 in de buurt. De 36 meter lange „Petro nella" is eigendom van Bais Zeevis B.V. te Den Helder. Het schip van 224.92 brutoregisterton werd in 1980 gebouwd bij Holland Launch in Zaandam. Tegen half tien bleek dat het materieel van de „Lies" te licht was. In op dracht van de verzekering werd toen het supplyschip „Power Express" uit Den Helder naar de plaats van de stranding gedirigeerd om te trachten de „Petronella" alsnog vlot te krijgen. Bij het ter perse gaan van de krant waren deze pogingen nog in volle gang.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1