Niek Welboren houdt opruiming VAN HEL RAADHUI Cursus nog niet vol uw personal fax voor f2950r Lastechnische open dag Loofhuttenfeest op Texel Voorspeeluur muziekschool Kotex keurde 128 huisdieren Vals geld Mededelingen van Ba "J Raadsvergaderinj Sint Donatus in tv-programma over„voedsel" PAGINA 2 TEXELSE COURANT „Als afsluiting van een periode, maar ook gewoon om geld te ver dienen". Dat is de nuchtere verkla ring van Niek Welboren voor de herfstopruimings-expositie die hij vanaf zondag tot eind oktober houdt in zijn Scholerie aan de Postweg in Eierland. Hij houdt uit verkoop van de Texelse landschap pen waar hij bekend mee werd omdat hij afstand van die stijl wil nemen. Tijdens de expositie zijn ook werken van Welboren-nieuwe stijl te zien. De Texelse schetsen van landschappen en boederijen zijn uit de periode 1964 tot ongeveer 1984. De prijzen zijn niet hoog: vanaf f150,—. „Het is natuurlijk iedere keer wel een beetje een aderla ting als je een werkstuk verkoopt, want er zit toch altijd een stukje van jezelf in. Daarom vind ik het leuk als het op Texel blijft. Maar ik heb best wel een professionele instelling. Ik moet gewoon verkopen om in leven te blijven", aldus de nuchtere kunstenaar, die op de rand van het bestaansmini mum zit, maar toch zijn roeping als schilder/tekenaar volgt. „Als ik geld had willen verdienen was ik wel in de bollen gegaan". Tijdens de „uitver koop" hangt bewust het nieuwe werk, dat van een heel ander kaliber is, naast de landschappen. „Kijk, een kunstenaar blijft altijd veranderen. Dat een Texelse kunstenaar altijd Texelse landschappen moet maken is natuurlijk onzin, want een Amsterdamse kunste naar schildert ook niet alleen maar grachten. Ik heb die landschappen nu al zolang gedaan, ik zie er geen uitda ging meer in. De landschappen zijn heus niet minder mooi geworden of zo, ik ben gewoon naar iets anders De cursus fijne keuken van de Stich ting Vorming- en Ontwikkelingswerk is door een gebrek aan aanmeldingen nog niet van start gegaan. De stich ting heeft de inschrijftermijn met een week verlengd, zodat nu nog aanmel den mogelijk is. De bedoelde cursus wordt gegeven door Dirk Breedveld, in het gebouw van de LBO en zal acht avonden omvatten, waarbij diverse fa cetten van de fijne keuken de revue zullen passeren, variërend van het sa menstellen van een eenvoudig voorge recht, tot het dekken van de tafel. Van de deelnemers wordt een regelmatige kookervaring verwacht en de bereid heid vooraf de recepten te bestuderen. De cursus wordt gegeven op woensdagavond van 19.00 tot 20.00 uur en het minimum aantal deelnemers is vijftien. Bij vijftien deelnemers be draagt het cursusgeld f130— per per soon en bij 20 deelnemers (het maxi mum) f104,— p.p. Men kan zich voor deze cursus aanmelden via de stich ting SOW, Postbus 43, 1790 AC Den Burg, telefoon (02220) 5582 of 4300. telefax binnen ieders (hand)bereik! vraag documentatie en/of demonstratie Parkstraat 10, Postbus 11, Den Burg - Texel tel. (02220) 2741 'prijs excl btvv, levering (vanaf ca. 23-9) in volgorde van bestelling toegegroeid en dat komt nu uit. Dat wil ik ook de mensen laten zien, want als ze mijn naam zien denken ze me teen aan die landschappen", aldus Welboren, die stelt dat alles dat te mooi wondt gemaakt, bijvoorbeeld een vervallen boederij die wordt opgek napt, enigzins het schilderachtige ver liest. „In dat vroegere werk registreer de ik alles heel precies, maar moet dat eigenlijk wel? Dat kan ik ook zo foto graferen. Ik moet wel eerst iets voelen voor ik met een bepaald onderwerp aan het werk kan". Bij veertig werken in de uitverkoop zitten pentekeningen, potloodtekeningen en ingekleurde pen tekeningen, onder andere van niet meer bestaande gebouwen zoals de oude Rabobank te Den Hoorn en uit de Warmoesstraat, een boet bij de Mokbaai, nog wel bestaande bouwsels in Oost en Oudeschild, op de Hoge Berg, de polder en de Overtoomswaal. „Het hangt een beetje op chronologi sche volgorde en daardoor kun je toch wel een ontwikkeling in het werk zien. Het wordt steeds strakker, leger, ra ker", aldus Welboren. Van Aurora han gen een aantal potloodtekeningen en de penseeltekening van het boetje bij de oude TEM-centrale heeft ooit als voorpagina van het blad „Tekstbeeld" De las- en snijadviesgroep van Hoekloos organiseert in samenwer king met de Coöp. Inkoopvereni ging van visserijbenodigheden een open dag in Oudeschild. Op dins dag 20 oktober kunnen belangstel lenden kennismaken met deze las- en snijadviesgroep in het gebouw van de inkoopvereniging op de ha ven van Oudeschild. Tijdens deze dag wordt een totaal beeld gegeven van de nieuwste ont wikkelingen op het gebied van lasvaar- digheid. De specialisten van Hoekloos geven uitgebreide demonstratie's waar bij het accent wordt gelegd op de mo derne lasmethoden als MIG/MAG- en TIG- lassen. Ook zal het autogeen en plasma snijden worden gede monstreerd in combinatie met de opti sche rekenaflezing. Verder zal de mo dernste en meest geavanceerde auto gene en electrische las- en snijappara- tuur worden tentoongesteld en biedt een mobiele werkplaats de mogelijk heid ter plekke kleine reparaties uit te laten voeren. Het MIG/MAG- proces, het autogeen snijden en de factoren die hierbij de kostprijs bepalen, zijn de centrale on derwerpen in een lezing die om plm. 19.00 uur wordt gehouden. Deze le- Op dezelfde dagen dat er in Israël het loofhuttenfeest wordt gevierd, is er in het Kamphuis op Zuid-Haffel gelegen heid om iets van de sfeer van dit dankfeest te proeven. Vrijdagavond om 19.30 uur geeft mevrouw Hendriek Vlaming een lezing over de feesten in Israël en zaterdag wordt een grote loofhut gebouwd. Zaterdag om 14.00 uur wordt een optocht gehouden waarbij lofliederen zullen worden ge zongen en 's avonds volgt een samen zijn, waaraan iedereen zijn of haar steentje bij kan dragen. Het feest wordt zondag besloten met een speci ale dienst om 10.00 uur. ledereen is van vrijdag 17.00 tot zondag 16.00 uur welkom op het Kamphuis, Zuid Haffel 29. Voor inlichtingen en aanmeldingen kan men contact opnemen met de or ganisatie, telefoon (02220) 2836 of 3770. gediend. De laatste waterverf/potlood schilderingen van de Slufter laten veel meer beweging zien. De boederijen komen daar op de tweede plaats. Nostalgie „Het zal niet meevallen op Texel men sen te interesseren voor mijn nieuwe stijl, want ze willen liever goed gelij kende tekeningen van dingen die ze herkennen. Maar ik ben heel lang ber- zig geweest met deze overgang en ik moet de stap gewoon maken tegen over mijzelf en dan maar hopen dat men het blijft kopen. Ik moet tenslotte ook leven", aldus Welboren, die ver klaard dat het voor wie wil de laatste kans is zijn Texelse landschappenwerk te kopen, want het komt niet meer te rug. „ik kan mijn nostalgie nu kwijt in het oude schoolmuseum dat ik hier in de Scholerie aan het opzetten ben. In mijn werk ga ik een andere richting uit. Soms heb ik in mijn hoofd een landschap waar ik niet heen kan en dan schilder ik het maar. Mensen die dat zien, zien er dan de duinen in. Nou okee, maar het is mijn droom landschap. Zij mogen er in hun ge dachten van maken wat zij denken dat het is," vindt de kunstenaar. „Tekenen is eigenlijk een soort ver traagd fotograferen en daarom geeft schilderen mij meer voldoening. Ik heb ook een periode gehad, na een reis naar Schotland, dat ik achterelkaar een hele serie heb gemaakt van woeste landschappen met kastelen, draken en zo, waarvan iedereen zei dat het sprekend leek op de beelden die werden geschetst door Tolkien in het boek „In de ban van de ring". Maar ik had dat boek nog nooit gelezen! Het waren gewoon mijn indrukken van Scotland. Maar ook dat werk komt niet meer terug", vertelt Welboren, die het moeilijker vindt in opdracht te wer ken dan dat mensen iets kopen dat al klaar is. „Als iemand me een opdracht geeft voor een landschap en ze den ken er zelf een hele zonnige lucht bij en ik kom later aan met een om- weerslucht, nee, dat is niet eenvoudig. Mijn hoofd zit vol beelden, ideeën die ik nog wil uitwerken en het deel dat al klaar is kunnen de mensen vanaf zon dag zien. Men kan dus niet zeggen: We hoeven niet naar die school, want we weten toch wel wat hij doet...", al dus Niek Welboren. Tot 31 oktober dus nog de verkoop van Texelse landschappen én de mo gelijkheid om kennis te maken met zijn nieuwe stijl, die kunstliefhebbers zéker zal aanspreken. De Scholerie is dage lijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur, behalve op maandag. zing zal vergezeld gaan van een film met onder meer highspeed opnames van de MIG/MAG-lasboog. Aanslui tend worden er diverse processen in de praktijk getoond en is er de gele genheid tot het stellen van vragen. Eventuele belangstellenden zijn dins dag van 10.00 tot 22.00 uur welkom in de visserijcoöperatie, Haven 15, Oudeschild. Dinsdag 13 oktober a.s. houdt de Texelse Muziek- en Dansschool van 19.30 tot 20.30 uur in de voorspeel ruimte in d'Ouwe ULO een voorspeel uur. Het programma vermeld optre dens van klarinet; saxofoon; viool; gitaar- en dwarsfluitleerlingen. Dit voorspeeluurd is voor belangstellenden vrij toegankelijk. Ter gelegenheid van dierendag hield de kleindierensportvereniging zaterdag op de stoep van Albert Heijn in de Waalderstraat een huis dierenkeuring waarvoor flinke be langstelling bestond. De keur meesters Klaas van der Veen, Jaap Kooger en Toon van Haastrechtl kregen 128 dieren onder ogen: ko nijnen, cavia's, poezen, muizen, honden, woestijnratten en zelfs een kleine pony. Het ras was niet belangrijk. Het ging er alleen om vast te stellen hoe het betreffende dier was verzorgd en hoe de eigenaar of eigenares ermee om ging. De meest geconstateerde fout was dat de dieren te vet waren als ge volg van overdadig voeren. Sommige konijnen hadden te lange nagels. De jonge eigenaren kregen het advies om bij het beet een tegel of steen in het hok te leggen, zodat de nagels bij het krabben wat meer slijten. Bij een hamster werden „olifantstanden" ge signaleerd: die zullen door de veearts moeten worden afgeknipt, anders kan het dier niet behoorlijk eten. De kinde ren die met een dier naar de keuring waren gekomen kregen ieder van Al- bert Heijn een boek of ander cadeau tje. Voor alle dieren was er een zakje met voer. Speciale prijzen werden toe gekend aan de eigenaar van de best verzorgde dieren. Die prijzen gingen naar de 13-jarige Annelies Knipscheer die een 14-jarige maar in uitstekende conditie verkerende pony had voorge bracht, Marleen Roeper (11) voor haar Berner Sennenhond, Juri Eilers (13) voor een kleurmuis en Maarten Dog ger (5) voor een dwergkonijn. De prij zen kunnen deze week worden afge haald bij Albert Heijn. Mensentractie Op Texel waren meer bijzondere activi teiten in verband met dierendag. In De Koog kon men zondag een huifkar zien rondrijden die door mensen werd getrokken, terwijl het paard er als pas sagier inzat. Het geintje was georgani seerd door de leerlingen van „Bornrif". Dat ruitercentrum was eerder op de dag ook al bezig geweest met een Dierendag-activiteit. Vijfenveertig uit Den Helder afkomstige toeristen die in de Rovershut verbleven maakten een tocht waarin een „paardendiner" was opgenomen. De fraai versierde dieren konden zich tegoed doen aan sla, kool, appels en andere lekkernijen. Doggy's bar Veel aandacht trok ook de dierendag stunt van Eethuisje De Smulpot in de Binnenburg. Zaterdag en Zondag kon den voorbij komende honden zich hier tegoed doen aan een speciale bar, die op het terras was gemaakt. Hier werd hondenvoer en water geserveerd. Vooral zondag kwamen veel mensen met hun huisdier langs om van deze service gebruik te maken. produkten, waaronder de bd-prodi van Sint Donatus, verwerkt en gasten voorzet. Opnamen werden maakt in de keuken waar men Sn en zijn medewerkers aan het wert en in het restaurant waar enkele gasten vertellen waarom zij zich getrokken voelen tot voedsel dat vriendelijk, kleinschalig en zonder mie is geproduceerd. Het is dels ling dat de opnamen worden ven in een serie van vier afleveringen over enige maanden wordt uitga: den, mogelijk door de Tros. Smit maakt dergelijke themaprogrammi voor eigen rekening en risico. Nies lang geleden zond de Tros een pi gramma van hem uit over de Are damse ambulancedienst. Een attente cassiére, werkzaam ki salon van de Molengat, merkte <ie dag op de boot van 13.30 uur da man zijn consumpties wou betals met een vals biljet van honderd g m den. Het biljet voelde anders aan bleek geen watermerk te bevatte# weigerde het geld en adviseerde i gebrekkig Engels sprekende man met het papiergeld bij een bankt voegen. De persoon betaalde has volgens met kleingeld. Door hett kere gedrag van de man vond de siére het raadzaam het voorval den, maar de politie kon niets te nen, daar de persoon zich niettf bank bleek te hebben gewend en vindbaar was. Het is mogelijk dat zelfde persoon vaker heeft gepooj met vals geld te betalen. De pok houdt zich aanbevolen voor inforr i iki lp in td Is Dinsdag 13 oktober vergadert da meenteraad, aanvang 19.30 uur. De agenda: 1. Opening 2. Bepaling volgorde stemming 3. Vaststelling besluitenlijst raadi gadering van 8 september 1987 4. A. Ingekomen stukken. B. Mededelingen. C. Beantwoording raadsvragt 5. Subsidie Sportvereniging Oosterend. 6. Gemeentegarantie RST inzafe vaststelling geldlening. 7. Erafscheiding wilhelminalaan 53. 8. Nota Woonruimteverdeling, vaststelling woonruimteverordenii 1987 Texel en vaststelling punten systeem behorende bijm de won' teverordening 1987 Texel. 9. Geluidsinstallatie raadzaal. 10. Begrotingswijziging in verbi' grondtransacties 1987 en in verbs met de leegstandsvergoeding. 11. Begrotingswijzigingd in verba 1!( met grondaankooop van de hef Reij te Den Burg. 12. .Overzicht onvoorziene uitga j8| 13. Schoolleiding o.b.s. De Coch 14. Bijdrage Toeristische AktiepP' Texel. 15. Intergemeentelijke samendws Wet Gemeenschappelijke regeling 16. Wet inkomensvoorziening O11 en gedeeltelijk arbeidsongeschikt' wezen zelfstandigen. 17. Voorbereidingsbesluiten: A. ten behoeve van bouwpö' de D. Terpstra te Den Hoorn; B. ten behoeve ban bouwp^n|M9e de Fa. De Muy te De Cocksdorp 18. Beroepskeuze en opleidingsC 19. Benoeming lid en plaatsverva' gend lid subsidie-adviesorgaan. 20. Vaststelling verordening WWI1""' vervangende uitkering. Het camerateam van Olaf Smit uit Amsterdam was vorige week op Texel om een reportage te maken over de biologisch dynamische zui- velboederij Sint Donatus. Twee da gen lang werden opnamen ge maakt over de wijze waarop daar voedsel wordt geproduceerd voor mens en dier. Daarbij werden diverse interviews op genomen, niet alleen met mensen die zelf met de bd-landbouw bezig zijn maar ook met landbouwvoorlichter Jan Koolhof, dierenarts Jaap Klinkers en restauranthouder Jan Stolk. In het programma gaat het om de vraag of de kwaliteit van het modern geprodu ceerde voedsel nog wel voldoende is om de mensen in lichamelijk en geestelijk goede konditie te houden. Vooraanstaande restaurantkoks, beho rend tot de een half jaar geleden op gerichte groep Les Eurotoques menen stellig dat smaak en kwaliteit door de moderne produktiemethoden geweld wordt aangedaan en geven de voor keur aan voedsel dat op „organische" wijze wordt geteeld. Daarmee wordt gedoeld op de biologisch dynamische of de biologische landbouw waarbij geen of een zeer beperkte rol wordt gespeeld door bestrijdingsmiddelen en kunstmest, terwijl bij verdere verwer king wordt afgezien van chemische kleur- en smaakstoffen. Consumenten Het camerateam (bestaande uit Smit zelf alsmede Monique Meijer en Peter Wiegman) filmde ook in het restaurant en de keuken van het veerhavenrestau rant van Jan Stolk, die veel Texelse Niek Welboren voor zijn nieuwe werk met In zijn handen een ..uttverkoopje'

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2