Jotary tevreden over ledingoogst: 27,5 ton Bedrijf Jim mink: hoogste gemiddelde meikproduktie 1 Ie EXEL AAN DE TOP IN NEDERLAND De agenda's voor 1988 Leren omgaan met peuters Jacob Daalderschool houdt fancy fair Tekenen in De Oude ULO Zon, maan en hoog water NH-gemeente Den Burg naar Oudeschild te uwe veerboot Terschelling f/J in Uw agenda eren In memorium Wim Raateland lK*—. -vTr^;J^\T^r\ V -*>v mS Tlt" - SJors Jlmmlnk met zijn meest productieve koe. Johenne 167. 9 OKTOBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA S ukken worden op de wagens geladen. Ook dit jaar organiseert het Groe ne Kruis weer gepreksavonden voor ouders van peuters. De be doeling van deze bijeenkomsten is dat de ouders hun kinderen beter leren begrijpen en zich te leren be wegen in de wereld van hun kind. In groepen van acht tot tien deelne mers zullen verschillende onderwerpen worden behandeld. Onderwerpen als: gerenzen stellen en straffen, praktische problemen, gevoelens van peuters en spel en speelgoed, Onderwerpen waar iedereen die kinderen heeft in de leef tijd van twee tot vier jaar, vrijwel da gelijks mee te maken heeft. Ér staan zes bijeenkomsten op het programma, op donderdag-avond van 20.00 tot 22.00 uur. De eerste keer op 5 novem ber. De cursus wordt gegeven door Ti neke Buningh en Rianne Malschaert in het gebouw van het Groene Kruis aan de Witte Kruislaan in Den Burg. Voor leden van het Groene Kruis is deelna me gratis. Mochten er teveel aanmel dingen binnenkomen, dan ligt het in de bedoeling de cursus in januari te herhalen. Opgeven kan tot 2 november bij het Groene Kruis, telefoon (02220) 3241, van 16.30 tot 17.30 uur. Zaterdag wordt van 10.00 uur tot 16.00 uur bij de Jacob Daalderschool in Oosterend de jaarlijkse fancy-fair ge houden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de aanschaf van een klim- en klautertoestel voor op het schoolplein. Op verschillende manieren zal worden geprobeerd het benodigde geld bijeen te brengen. Zo is er een rad van avon tuur, waarmee om 10.30 en om 14.30 uur een stereo-toren zal worden ver loot en om 11.30 uur een draagbare te levisie. Behalve deze klappers zijn er speciale kinderrondes, met een walk man als hoofdprijs. Ook zullen er allerlei andere spelletjes zijn, zoals sjoelen, touwtrekken, vissen vangen en computerspelletjes. Naast de fancy-fair is een rommeltjesmarkt, waar onder andere tweedehands kle ding en oude schoolboeken worden verkocht. Ook staat er een gebak kraam, waar zelfgemaakte koek, cake en jam wordt verkocht. In de school zal ook een ijskarretje staan, waarvan de opbrengst is bestemd voor de door de school geadopteerde zeehond in Ecomare. Met ingang van woensdag organiseert de TEEVA (Texels Eeiste Eigen Vrije Academie) weer de bekende wekelijkse schilder- en tekenavonden in de Ouwe ULO. Belangstellenden kunnen vanaf 20.00 uur terecht. Er wordt naar le vend model gewerkt en ieder is vrij in de keuze van materiaal en techniek. Er wordt geen les gegeven, maar men staat elkaar met raad en daad bij. Ook mensen die denken dat zij (nog) niet goed genoeg kunnen tekenen, zijn van harte welkom, want juist hierbij baart de oefening kunst. Voor meer informa tie kan men contact openemen met Iwan de Vries, telefoon (02220) 4674. De zon komt 11 oktober op om 6.56 uur en gaat onder om 17.56 uur. Maan: 14 okt. L.K.; 22 okt. N.M. 9 okt. springtij; 17 okt. doodtij. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 9 oktober 10.11 en 22.30 Zaterdag 10 oktober 10.44 en 22.42 Zondag 11 oktober 11.09 en 22.59 Maandag 12 oktober 11.23 en 23.20 Dinsdag 13 oktober 11.25 en 23.43 Woensdag 14 oktober 11.41 en Donderdag 15 oktober 0.22 en 12.30 Vrijdag 16 oktober 1.21 en 13.37 Zaterdag 17 oktober 2.42 en 15.12 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan, Kogerstraat. Waal- derstraat, Burgerhoutstraat. De Koog Iedere tweede zaterdag van de maand wordt in De Koog en direkte omgeving oud papier opgehaald vanaf 10.00 uur. Men wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. Zijn in het voorjaar de leden van de Nederlandse Hervormde gemeente uit Den Burg te gast geweest bij een vie ring in De Waal, nu gaan ze naar Ou deschild. Dit is om hun verbondenheid met de kleine kerkelijke gemeenschap pen tot uitdrukking te brengen. De ge zamenlijke viering in de kerk van Ou deschild begint om 10.00 uur en wordt voorafgegaan door dominee Ter Haar. Na afloop is gelegenheid tot gezellig samen koffiedrinken. Wie met de auto naar Oudeschild gaat wordt verzocht om 9.30 uur bij de NH-kerk in Den Burg te zijn, dan kunnen zij mensen meenemen die het fietsen, gezien hun leeftijd niet zo goed meer afgaat. dinsdag op Texel gehouden actie „Geef Max de zak" ift 27.500 ton afgedankte kleding en schoeisel opgehaald, is iets meer dan bij de actie van vorig jaar toen 26000 kg rd opgehaald. De organiserende Rotaryclub Texel die sdagmiddag- en avond met totaal 60 personen actief is veest om over heel Texel de gereedstaande zakken op te en en op vrachtauto's te laden, is met de resultaten tevre- al hadden sommigen de stille hoop dat het totale ge- :ht nog wat hoger zou worden. tatste had te maken met het feit !e internationale markt voor afge- kleding het afgelopen jaar nog- ingezakt. De waarde ligt thans de 50 cent per kilo en dat is bijna dft minder dan vorig jaar. De pre- opbrengst staat nog niet vast, de prijs wordt mede aan de hand ie kwaliteit bepaald en de keuring ie ingezamelde partij moet nog svinden. De prijsdaling is veroor- door de waardevermindering van jllar en de grotere hoeveelheden die vanuit Oost Europa (I) op rarkt worden gebracht. De op ingezamelde kleding zal dit jaar veer f15.000,opbrengen. Dit wordt voor de helft gebruikt voor enden van Texelse rheumapa- 1i naar het Oostenrijkse kuuroord stein en de andere helft komt ede van het ,,Tesselhuus" in De Kh Topper en dezelfde opbrengst als vorig I willen hebben zouden dus keer zoveel kleren moeten wor- ngezameld. Het is echter onrede- aaptó Ndat van het Texelse publiek te euieft iten S/164. t komende zomer komt de veerboot van rederij Doek- 11e vaart. Eind deze maand il de directie van de Terschel- Stoomboot Maatschappij i» bouworder, waarmee een dring van rond de vijftien mil- gulden is gemoeid, mag insje *"n. (uwe veerboot heeft ruimte voor Passagiers en 124 personenauto's. ■iuwtijd is ongeveer 45 weken en tartijd met de bouw van de boot aanlegsteigers op Terschelling klingen moeten worden past. !iin verkrijgbaar bij Parkstraat 10, ft] Den Burg, tel. (02220| 2741 verwachten want het staat nagenoeg vast dat de mensen weinig meer kun nen geven dan ze nu hebben gedaan. Dat wordt vooral duidelijk als de op brengst van Texel wordt vergeleken met een aantal andere gemeenten. De heer Dirk Vuijk uit Bussum, hoofd bui tendienst van de Max Tailleurstichting en belast met de uitvoering en begelei ding van de inzamelingsacties, vertelde ons dat in Anna Paulowna (waar on geveer evenveel mensen wonen als op Texel) nog geen zes ton wordt opge haald. Wieringmeer, qua inwoners ook vergelijkbaar met ons eiland bracht acht ton bijeen en Den Helder (60.000 Liever Wim, had ik de woorden die ik nu schrijf, bij je begrafenis gezegd. Maar mij ontbreekt de zelfcontrole om de woorden die ik zeggen wil, onder zulke emotionele omstandigheden uit te spreken. Toch ben ik ervan over tuigd, dat wij ook op deze manier het kontakt kunnen leggen, dat wij tijdens je leven hadden. Want, een kontakt maken met jou was nooit moeilijk, toegankelijk als je altijd was, op ieder moment en voor iedereen, die je wat vroeg of je hulp inriep. Rond ons heen kun je zien in de natuur, dat alles wat zijn bloeitijd gehad heeft en ogen schijnlijk afsterft, weer dient voor het opwekken van nieuw leven. De pastoor zei het ook zo ongeveer bij de kerkdienst. En ik weet dat jij intens kon genieten bij jong leven, iets nieuws creëren. Ik hoop dat Corrie, je zoon, dochter en kleinkinderen, fami lie, maar ook wij, je ontelbare vriendin nen en vrienden hierin het kontakt kunnen houden. Want al ben je niet meer aanwezig, natuurlijk ben je niet verdwenen, zo zit de natuur of Schep ping of hoe dat ook genoemd wordt, niet in elkaar. Ik herinner mij nog heel goed hoe je op Texel kwam, bij de pastoor in Oudeschild. We kwamen el kaar al gauw tegen op het voetbalveld, voor jou was sport eerlijkheid, wel ste vig, maar recht door zee. Dan natuur lijk later in de danszaal bij het oefenen van jullie hobby, het overdragen op een sociale manier, van jullie kennis op dit gebied. Het geduld dat jij opbracht, als het met enkele leerlingen soms niet zo best wilde lukken en daarbij vooral niet storend te willen zijni Maar het meest was ik onder de indruk als julllie samen iets nieuws voordeden. Vooral bij de Engelse Wals, jullie meest gelief de dans. Jullie waren dan niet alleen een eenheid in techniek, maar nog veel meer in liefde voor elkaar. Dat kon je zo zien, ja jullie zweefden zoals de melodie is: In de Zevende He mel der Liefde. Wim, je was een geweldig mensl Jan Dekker inwoners) kwam tijdens een tweedaag se actie niet verder dan 28 ton, dus evenveel als nu van Texel is gekomen. Prima Texel heeft bij de jongste actie onge veer vier kilo kleren per gezin af gestaan. Dat is een resultaat dat nau welijks voor verbetering vatbaar is bij een actie die elk jaar wordt herhaald en bovendien „concurrentie" onder vindt van een andere inzameling (voor de Stichting Mensen in Nood)., Dit in aanmerking nemend zijn de organisa toren dan ook dik tevreden met het re sultaat en ze prijzen zich gelukkig dat ze ook deze keer weer enorme mede werking hebben gekregen van het Texqlse publiek. De zestig medewer kers hebben zich weer in het zweet gewerkt om langs alle Texelse straten en wegen de zakken op te pikken, in bestel- en vrachtauto's te doen, en vervolgens naar het terrein van Rab in Oudeschild te brengen en ze daar op opleggers over te laden. Rijdend mate rieel werd onder meer beschikbaar gesteld door Groothandel Spanjer, Ver enigde Schilders, bakkerij Dros, bakke rij Timmer, het NIOZ en Rab. Tijdens het overladen bleken de twee opleg gers van Rab niet groot genoeg om de hele oogst mee te nemen, zodat op het laatste moment een beroep werd gedaan op transportbedrijf A.P.C. Koopman uit Oosterend die zijn enor me koelwagen onder uiterst billijke kondities voor het goede doel beschik baar stelde. Bij het ophalen ging er or ganisatorisch iets mis, waardoor zak ken langs de Pontweg en op enkele punten in Den Burg bleven staan. Die werden woensdagochtend alsnog op gehaald. Mochten er nu toch nog er gens zakken staan (mogelijk omdat ze dinsdagmiddag niet tijdig zijn buiten gezet) dan kunnen deze worden be zorgd bij mevrouw M. van der Vis-van der Slikke, Gerritslanderdijkje 41. Het bedrijf van G.W. (Sjors) Jimmink uit Bargen bij De Waal had over 1986 de hoogste gemiddelde meikproduktie per koe. Aldus is gebleken uit de on langs verschenen cijfers van de Rund- veeverbeteringsorganisatie van Noord holland. Voor de vijfde maal hebben de koeien van Jimmink gezorgd voor de hoogste gemiddelde meikproduktie op jaarbasis. In 300 dagen gaven de zwart-bonte viervoeters 7781 kilogram melk. Het daggemiddelde bedroeg 25,9 liter. Het vet- en eiwit percentage bedroeg respectievelijk 4,57 en 3,54 procent. In totaal bedroeg het aantal grammen vet en eiwit per dag 2101 gram. Nummer twee op de ranglijst is N. Roeper van de Oorsprongweg in Eier- land zijn koeien éénenveertig gaven over 1986 gemiddeld 7740 kilo melk, verdeeld over 289 dagen. Voor wat ei wit en vetpercentages betreft, lagen deze cijfers op respectievelijk 4,39 en 3,45 bij een totaal gehalte aan vet en eiwit van 2095 gram. De koeien van Joh. A. Witte van hoeve Bloemwijk zorgden voor een derde plaats. In 1986 bedroeg de gemiddelde meikproduktie 8065 kilo verdeeld over achttien koei en. Dit cijfer werd bereikt in 302 melk- dagen. Het vet- en eiwit percentage bedroeg 4,37 en 3,40 procent. In to taal 2077 grammen aan vet en eiwit per dag. Eén koe van Bloemwijk sprong duidelijk uit boven de anderen wat betreft de meikproduktie: Ria 170 produceerde 13140 kilogram melk in 311 melkdagen, het daggemiddelde was 42,2 liter. Het totaal aan vet en eiwit per dag bedroeg 300 gram. Vol gens Witte is deze superkoe kampioen meikproduktie van Texel en van Noord- Holland. Niet Amerikaans Bijzonder aan de prestatie van Jim mink, is dat slechts drie van de drieën dertig koeien Amerikaans bloed heb ben, terwijl het Amerikaanse Holstei- ner Frysian ras in opmars is, zeker ook op Texel. Topper uit de melkstal van Jimmink was de koe Johanna 157. Zij produceerde 9962 kilo melk in 293 da gen. Haar leeftijd was 8 jaar en drie maanden. Het daggemiddelde bedroeg 34,0 liter. Het gemiddelde vet- en eiwit percentage bedroeg respectievelijk 4,62 en 3,44 procent. Jimmink over de prestatie van zijn koeien. „Ik denk dat het niet toevallig is dat ik nu voor de vijfde maal de hoogst gemiddelde produktie haal voor Texel. Het komt je zeker niet zomaar aanwaaien. Ik zorg ervoor dat het vee niet te krap loopt, de huisvesting voor de dieren is zodanig dat ze een grote bewegingsvrijheid hebben en de koei en krijgen veel ruwvoer met variatie. Zo krijgen ze ondermeer voederbieten en kuilgras te eten". Het bedrijf van Jimmink bestaat sinds 1939. Toen begon Jimmink's vader met de fokkerij. Momenteel behoort het bedrijf wat de grootte betreft tot de middelmaat. Naast melkvee houdt Jimmink zich ook bezig met de akker bouw. Superheffing Door de superheffing zijn al veel boe ren gedwongen om met een kleiner aantal koeien, of met hetzelfde aantal, de toegestane quota vol te maken. Zo ook „Jimmink". „Het is zaak om zo economisch mogelijk te werk te gaan. Dat geldt niet alleen voor mij, maar voor alle boeren die het hoofd boven water willen houden. Bij het fokken van de koeien heb ik altijd veel aan dacht geschonken aan de gehalteverer ving. Dit zijn vet en eiwit-percentages. Een ruim ontwikkelde koe met een goede produktie staat voor mij centraal, het exterieur van de koe komt op de twee de plaats". Voor dit jaar heeft Jimmink een quo tum van 277-duizend liter. Vorig jaar had hij een quotum van 300-duizend li ter. „Vrij redelijk" volgens Jimmink. Dirk Kalverboer vande Rundveeverbe- terings Organisatie Noord-Holland over de superheffing: „De superheffing is in feite tegenstrijdig met het werk dat een boer doet. Als een boer een hoge re produktie haalt dan het jaar ervoor, wordt hij in feite gestraft. Het is daar om van economisch belang dat de produktie zo efficiënt mogelijk ver loopt. Op den duur uit zich dat door meer produktie met minder koeien en dus een lager kostprijs over de hele linie". De superheffing heeft er ook voor ge zorgd dat de krachtvoerprijs naar be neden is gegaan, met zo'n twintig cent per kilo. Eveneens is de prijs van kunstmest gezakt door de koers van de dollar, gekoppeld aan de olieprijs. Daar komt voor de Texelse boeren bij dat zij landelijk gezien goed mee kun nen. Volgens Kalverboer zijn de Texel se boeren het best gemechaniseerd in heel Nederland. „Over het algemeen ziet het er voor de Texelse boeren niet zo slecht uit. Ze kunnen aardig mee draaien. Wat de produktiecijfers betreft ligt Texel duidelijk boven het landelijk gemiddelde. Voor 1986 lag de gemid delde landelijke meikproduktie per koe 5670 liter. Voor Texel was dit 6038 liter. De eiwit- en vetpercentages zijn ook hoger. Deze zijn landelijk respectievelijk 4,21 en 3,37 procent en voor Texel 4,38 en 3,49 procent. Al met al cijfers die aangeven dat de Texelse boer niet op zijn lauweren zit te rusten". Voor wat betreft de situatie voor de Texelse veehouders wil Kalverboer nog het vol gende kwijt: „Het lijkt erop dat de si tuatie voor de Texelaars iets gunstiger is dan op het vasteland. We weten na tuurlijk niet wat voor maatregelen men nog in petto heeft, maar ik ben niet pessimistisch".

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5