Ravage na mislukte inhaalmanoeuvre Ruim drie ton schade #i .ionsclub verdeelde ypbrengst veiling Spectaculaire blikseminslag BAKKERS IJZERHANDEL We serve": geld verdienen voor een ander in de „Gollards Te zwaar geladen Campers weggestuurd Brisantgranaat Een vakman werkt met Bosch nu f239 Ie serve" (Wij dienen) is het devies van de internationale visorganisatie en dus ook van de Texelse Lions Club die jaar tien jaar bestaat. Dat die dienstbaarheid in hoge ma- gericht is op de eigen plaatselijke gemeenschap bleek nderdagavond j.l. in hotel De Pelikaan waar de opbrengst n de dit jaar gehouden Lions-veiling werd verdeeld. de netto opbrengst van .000— ging f10.000,naar het itlhuus van de Stichting Texel- ■ntie Gehandicapten, f5000 de Stichting Paardrijden met idervaliden, f5000,— naar de ihting Zieken- en Bejaardenom- f7500,- naar de Stichting Ier Parents Plan, f600,— naar de enger hoeft niet-actie" die het ■lopen weekend op Texel is ge- den alsmede een garantieverle- van f2250,— voor ditzelfde en tenslotte was er een bijdra- roor het internationale Lions- ect ten bate van de aanleg van waterleidingnet in Rwanda in ka. iheques werden donderdagavond ireikt door voorzitter Martin War- van de Lions Club Texel. Die ite van de gelegenheid gebruik vat te vertellen over doel en acti ën van de Lions-organisatie, waar- ver de hele wereld 1,3 miljoen ien zijn aangesloten. Nederland 00 clubs met zo'n 6000 leden die aal op hun eigen manier het te-ideaal in de praktijk brengen, mrdt over het algemeen niet be- uwd als een verheven plicht maar en aangelegenheid waaraan best jezelligheid en plezier beleefd mag en. De Texelse club komt eens 4 dagen bijeen in De Pelikaan en arden lezingen, uitstapjes en bij- are activiteiten georganiseerd. Op dankt de Lionsclub zijn bekend- vooral aan de jaarlijkse succesvol- van goederen en diensten. Openbaar terkend voor de Lionsclub is dat !t in het verborgene werken, nadrukkelijk aan de weg timme- Dat bleek ook nu weer bij de uit- van de cheques, waarvan een ilijke bijeenkomst werd gemaakt nwezigheid van de pers. In dat lit verschilt de Lionsclub met de er dan 25 jaar op Texel actieve yclub die hetzelfde service-ideaal 91 („Service above all") maar Mg het spreekwoord ,,Doe wel f niet om" veel meer in besloten- «erkte en alleen naar buiten trad n niet anders kon, bijvoorbeeld n beroep op de bevolking moest ingedaan. Het „elitaire" karakter e club kreeg daardoor in de me- rorming bij het publiek een sterk ij dan gerechtvaardigd was. Dat iinderlijk voor het functioneren 9 club want zo'n in stilte werken de organisatie roep al snel argwaan op. Dat verklaart waarom ook Rotary de laatste jaren de publiciteit steeds minder schuwt. Samenwerking Van concurrentie of rivaliteit tussen de beide Texelse serviceclubs is geen sprake. Er is onderling contact en zelfs praktische samenwerking: beide clubs zijn met de vrouwenverenigingen part ners in de Stichting Texelvakantie Ge handicapten die het vakantiehuis voor zwaar gehandicapten in De Koog laat functioneren. Dat dit jaar een derde van de opbrengst van de Lionsveiling naar dit doel ging, was geen verras sing want het gebeurde krachtens een harde toezegging die ook voor de ko mende jaren geldt. De cheque van f5000,— voor de be- jaardenomroep werd in ontvangst ge nomen door voorzitter Gelein Jansen. Die vertelde het een en ander over het functioneren van de omroep. Dagelijks van maandag tot vrijdag worden uit zendingen verzorgd die in de verzor gingstehuizen en de bejaardenwonin gen ontvangen kunnen worden. De stichting werkt zonder subsidies en dankt zijn inkomsten aan donaties, gif ten, eigen acties en de vergoedingen die van de kerken worden ontvangen voor het uitzenden van de diensten. Een grote groep vrijwilligers houdt zich bezig met het verzorgen van de uitzen dingen, die in het blad „Ouder wor den" onder de aandacht van de doel groep worden gebracht. De bejaarden- omroep streeft naar meer kwaliteit. Het nu ontvangen geld zal worden ge bruikt voor vernieuwing van studio apparatuur. Onder andere zal een com pact disc-speler worden gekocht zodat voortaan naast grammofoonplaten ook de kwalitatief betere CD's kunnen wor den uitgezonden. Jansen zei dat de gift van f5000,— een zeer stimulerend effect zal hebben op het enthousiasme van de medewerkers van de omroep. Paardrijden Mevrouw Schipper nam de cheque voor de Stichting Paardrijden met ge handicapten in ontvangst en verklaar de „uitermate verrast en verheugd" te zijn. Het is een welkom steuntje in de rug. Momenteel doet een tiental ge handicapten, zowel kinderen als vol wassenen mee aan de regelmatige rij lessen, waarbij onder leiding van fysio therapeut Bernard Wolf gebruikt wordt gemaakt van geleende paarden en po ny's. De stichting heeft geld nodig voor de aanschaf van zadels, pony's en paarden. Kosten gaan ook gepaard met extra voorzieningen die voor de gehandicapten nodig zijn, zoals een speciale opstapsteiger. Mevrouw Schipper vertelde verder dat de stich ting kan rekenen op jeugdige vrijwillige begeleidsters en dat drie van de min der valide deelnemers ook meedoen aan wedstrijden. Het rijplezier draagt bij aan het geestelijk en lichamelijk welzijn van de gehandicapten. „We houden u op de hoogte", aldus me vrouw Schipper. Tesselhuus Voorzitter Hans de Leeuw van de Stichting Texelvakantie Gehandicapten vertelde dat het afgelopen jaar dertig zwaar gehandicapte kinderen in het Tesselhuus een vakantie hebben be leefd en dat die werden begeleid door dertig vrijwillige medewerkers. Daar mee was totaal f25.000,— gemoeid. De komende winter biedt het Tessel huus ook onderdak aan gespreksgroe pen van deskundigen die zich in medi sche en organisatorische zin bezig houden met spierziekten. Onder ande re wordt er vergaderd door de Board of directors van de EAMDA, het Euro pese overkoepelende orgaan van vere nigingen die de belangen van de spier ziekten behartigen, zoals de VSN (Ver eniging Spierziekten Nederland). Het Tesselhuus functioneert volop, maar de financiële basis ervan is pas hecht als het geleende geld dat in dit project is gestoken, is afgelost. „We zijn er nog lang niet", aldus Hans de Leeuw. Gijs Oskam (van SOS Wereldwinkel, één van de instanties die deelneemt aan de derde wereld-manifestatie van het afgelopen weekend) toonde zich ook zeer erkentelijk met de Lions-gift. Als adminstrateur van de Stichting Tegen de gevel ven de woning eindigde de wilde bulteling ven de auto. Eén der ramen van het hu/s ging ean scherven. Cultureel werk, later Welzijnsstichting, was Oskam vaak doende geweest met het veroveren en toekennen van subsi dies voor allerlei verenigingen en pro jecten. Hij vond het leuk om nu eens in de rol van ontvanger te verkeren. Het driedaagse evenement „Honger hoeft niet" is een gezamenlijk project van alle op Texel aanwezige en verte genwoordigde instellingen die zich het lot van de derde wereld aantrekken. Het is een goede zaak dat de hele ge meenschap zich daarbij betrokken voelt, want er bestaat een rechtstreeks verband tussen de economische om standigheden in het westen en de nood in de ontwikkelingslanden. Os kam was blij met de gift en hoopte dat de tevens toegekende garantie niet nodig zou zijn, zodat dit geld voor een ander goed doel kan worden gebruikt.' De hevige onweersbui die woensdag over Texel trok, blijkt in het verzor gingstehuis De Gollards veel meer schade te hebben veroorzaakt dan aanvankelijk werd gedacht. Door de bliksem werd de telefooncentrale ver nield, alsmede de computerbesturing van de automatische deuren, de perso- nenzoekinstalltie, de zusteroproep, het centrale antennesysteem en de auto matische brandmeldingsinstallatie. Dat geldt niet alleen voor de Gollards maar ook voor het verpleeghuis dat op de zelfde installatie is aangesloten. Ook een twintigtal televisietoestellen ging 'gen met hun cheques. Van links naar rechts Gelein Jansen van de be/aardenomroep. mevrouw Schipper van de Stichting Paard- *'1 gehandicapten, GIJs Oskam van van de Lionsclub. kapot, waaronder het apparaat met zeer groot beeldscherm en video dat in de recreatiezaal staat. De belang rijkste voorzieningen zijn inmiddels her steld. De schade, die zal liggen tussen de 2!4 en 3'A ton, wordt door de ver zekering gedekt. De bliksem sloeg on der andere op de fiberglas antenne mast die daarop smolt en half ver brandde. Tal van printplaten in de di verse electronische en computer gestuurde apparaturen brandden door en draad- en kabelverbindingen smolten. Bolbliksem Het is geen gewoon onweer geweest dat Texel woensdag heeft getroffen. De bui ging namelijk gepaard met bol bliksem, een overslag waarbij enorme hoeveelheden electrische energie zijn gemoeid. Die energie gaat niet met de bekende bliksemflits maar via een be trekkelijk langzaam bewegende vuurbol naar de aarde. Meerdere mensen heb ben woensdag zo'n bol gezien. Eén van hen was een 68-jarige bewoonster van de Gollards die om kwart voor twaalf naar buiten keek. „Ik zag een oranje-rode vuurbol van zeker vijf me ter doorsnee naar beneden vallen. Die bal kwam terecht in de Jonkerstraat, viel daar plat op het wegdek en ont plofte met een enorme knal. De bol barstte daarbij open en er kwamen al lemaal schitterende bliksemstralen en sterretje tevoorschijn. Ik ben er vrese lijk van gesrokken." De waarneming wordt bevestigd door een zuster die op hetzelfde tijdstip vanuit haar auto de vuurbol langs het dak van de Gol lards zag „rollen" en inslaan op de door de bewoonster beschreven plaats. Op de plek waar de bol was ontploft steeg wat damp op, maar verder was er niets meer te zien. Het wegdek ver toonde geen spoor van aantasting, maar op hetzelfde moment was wel de genoemde enorme schade ontstaan Honger hoeft niet" en Hans de Leeuw van hat Tasselhuus. Geheel rechts voonltter Martin Grote materiële schade was het gevolg van een mislukte en onbe suisd uitgevoerde inhaalmanoeu vre, zondagavond in de Dorpsstraat in De Koog. Lichamelijk letsel was er nauwelijks; de twee Texelaars (broers) die bij het ongeluk waren betrokken, konden na behandeling in het ziekenhuis nog dezelfde avond huiswaarts keren. De Texelse bestuurder van een Ford personenauto haalde bij een snelheid van ruim 80 km per uur een door zijn aan de electronische apparatuur van het verzorgingstehuis. Opening Het gebouw zelf bleef heel en de offi ciële opening voor het verzorgingste huis op vrijdag a.s. kan dan ook ge woon doorgaan. Om half drie 's mid dags wordt die opening, zoals bekend, verricht door gedeputeerde C. Korver, bijgestaan door de dames J. E. Barhorst-Stolk en M. Slegh-Dekker. Van 16.00-17.30 uur wordt door be woners, bestuur en directie een re ceptie gegeven. Ook mensen die daarvoor niet zijn uitgenodigd en die zich om welke reden dan ook verbonden voelen met De Gollards zijn daarbij welkom. Het bestuur van de stichting Samen Eén- Gollards hoopt dat de bezoekers geschenken zullen geven in de vorm van een financiële bijdrage op rekening 36.25.48.390 t.n.v. „Ge schenkenrekening Gollards". Dat geid zal worden besteed voor ver ruiming van de recreatiemogelijk heden voor de bewoners en voor verfraaiing van de tuin. Bij een vrijdag uitgevoerde controle constateerde de politie dat een vracht auto met bieten te zwaar was geladen. Het maximum laadvermogen was fors overschreden, zodat proces verbaal werd opgemaakt. De politie trad zaterdagavond om elf uur op tegen eigenaars van twee kam peerwagens die hun rijdend vakantie verblijf hadden gezet op het parkeer terrein van het strand bij paal 28. Zij werden naar een kampeerterrein verwezen. Iemand uit Den Hoorn vond zaterdag bij paal 8 een brisantgranaat met een lengte van 46 en een dikte van 12 cen timeter. De politie heeft het ding op een veilige plaats begraven in afwach ting van de duik- en demonteerploeg van de marine. broer bestuurde Mini in. Dat ging mis omdat de Mini-bestuurder juist begon met het inhalen van een voor hem rij dende Volvo. De Ford-bestuurder raak te de macht over zijn wagen kwijt, na dat hij de Mini linksachter had geraakt. Dat leidde tot een schuiver, waarbij de Ford de linkerberm inschoot en de tuintjes van de huizen inreed. Een lichtmast, afrasteringen en een stapelt je stenen werden omver gereden. Ver volgens sloeg de wagen vier keer over de kop en kwam in de heesters en te gen de gevel van de bungalow Dorpsstraat 56 tot stilstand, wat grote schrik gaf bij de bewoners. De wagen was in een wrak veranderd en werd door Van Boven uit Oudeschild afge voerd. De chauffeur klaagde over pijn in de rug en werd met zijn broer naar het Gemini ziekenhuis gebracht, waar bleek dat niets ernstig aan de hand was. De vrij zwaar beschadigde Mini was een stukje verderop ook links van de weg geraakt en qaaroij raxeungs langs een tweetal liftende jongens uit Amersfoort gereden die nog op tijd konden wegspringen. De gemeentepo litie van Den Helder liet de Ford- bestuurder in het ziekenhuis een blaasproef afleggen; het resultaat was aanleiding voor een bloedproef. Zijn broer, zo bleek uit een blaasproef die later op de avond in het politiebureau in Den Burg werd genomen, bleef net beneden de 0,5 promille-grens zodat een bloedproef niet hoefde. In verband met het onderzoek naar de preciese toedracht van het ongeluk is de politie op zoek naar getuigen. Met name wordt gezocht naar de bestuur der van de Volvo die werd ingehaald. Telefoon 02220 - 2644. Snoerloos boren met de Bosch dub- beltoerige akku - boormachine, type GBM 9,6 V rechts en links draaibaar met snellaadapparaat. Telefoon 02220 - 2346 N WINKEL VOL IDEEËN! PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.223 DINSDAG 20 OKTOBER 1987 advertenties, abonnementen, etc.: ise"9|d&De Rooy B V Postbus 11 1790 AA Den Burg, Verschijnt dinsdags en vrijdags. [joon (022201 2741, na 18.00 uur 48B J_ v e - eem-era Abonnementsprijs 719,20 per kwartaal; los 90 cent foctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 102220) 2741. (lYOCYL /\\d YT lOO 1 ddY 10YICI VdYl lldYT Posfiro 652 ten werktijd deze week tot en met dinsdag a s, Tessa de Graaft, Pater Wit- f L< V I L r r 1/1/ L, J pL\S \S |/l B\s B L- l/l f B I- I f- B Postgiro 652. tem 3. 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 5639 V J J O L'^n^. ^.Ol'^NMB87^.60.398. I I

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1