'oet Jan Kramer blijven? Fraudebestrijding bij uitkeringsgerechtigden rWEE COMMISSIELEDEN STEMMEN VOOR FAMILIEBERICHTEN enlang bewusteloos ongeluk IplNSDAG 20 OKTOBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 3 rieer dan zeventig bezwaarschriften zijn bij de gemeente in gediend tegen het dreigende ontslag van jeugdwerkbegelei- er Jan Kramer. Tijdens een langdurige vergadering van de [tadscommissie voor welzijnsbeleid werden deze donderdag gehandeld tezamen met nog dertien andere bezwaarschriften :egen het ontwerp jaarprogramma sociaal cultureel werk Drie commissieleden verklaarden de bezwaren tegen de bezuinigingen bij de Stichting Jeugd en Jongeren Werk ■SJJW) ongegrond, maar Peter Bakker (PSP) en Gerard van Kar Kooi (PvdA) vonden de taak van de jeugdwerkbegeleider Uermate belangrijk dat hij niet kan worden gemist. irdat men begon aan het agenda- it over de bezuinigingen op de IJW deelde wethouder Zegers eerst m bericht uit aan de commissieleden ier het gevoerde Driepartijenoverleg IDPO) tussen de werkgeversvereniging ran sociaal cultureel werk, de bond iva/Kabo en een vertegenwoordiger de Christelijke Federatie Over- laidspersoneel. Hierin werd voor- steld de bij de taakscheiding van de (Velzijnsstichting en de gemeente ge- rveerde herbezettingsgelden te ge bruiken om de jeugdwerkbegeleider in te betalen. Voor volgende jaren in dan worden bekeken of de jaarlijks te keren herbezettingsgelden door gemeente en het rijk een verder- j^laande oplossing kunnen brengen, toorlopig had het DPO alleen het be- iud van de jeugdwerker voor 1988 op It oog. Kerkelijk it verslag van het overleg tussen de rtmÉJJW en de gemeente werd bespro ken in de commissie in tegenwoordig- actiJeid van jeugdwerkbegeleider Jan Kra- lendfisr en SJJW-voorzitster Marian van ir Burgh. Nel Eelman-van 't Veer van CDA vroeg zich af in hoeverre het jes «erkelijk jeugdwerk gebruik maakte van vals diensten van de jeugdwerkbegelei- ikelejer. Over het verdwijnen van de op- et |3n9 van scholieren tussen de middag 't Asiel zei ze dat de scholen daar |de rf6" °°k een functie in hadden. Erna Ie kJelman-van der Kooi (VVD) consta- doapnte dat het LBO een middagpauze van»n50 minuten had en de RSG maar om.ln half uurtje. ,,De RSG-leerlingen ,an Jtbben gewoon geen tijd om naar 't hetlsiel te gaan, maar die van het LBO, gstefar blijven die als 't Asiel wegvalt?" r h8jfJW"v00r2itster Marian van der g toJurgh zei dat tussen de middag zeker nerof"® ,0' 5® leerlingen naar 't Asiel bij djistien en dat die waarschijnlijk langs je ««straat zullen gaan lopen of naar de ■lomatenhal Turbo, als de opvang in \siel verdwijnt. Eén aanwezige scho- verklaarde dat het tussen de mid- vervelend was op school. ,,Je kn 20-jarige jongen uit Den Burg loet in de nacht van vrijdag op Iterdag urenlang bewusteloos in 1 bij zijn auto hebben gelegen jtsrmee hij in de sloot van het |ieland was gereden. rt ongeluk, mogelijk als gevolg van ink, moet tussen één uur en half ie 's nachts zijn gebeurd; de wagen im daarbij zwaar beschadigd met neus in de sloot en de jeugdige iuffeur liep daarbij een hoofdwond een hersenschudding op. De jon- moet zeker vier uur lang versufd bewusteloos zijn geweest, want pas half zeven liep hij op eigen kracht een familielid in Oudeschild. De (ter stuurde hem later per ambulan- naar het ziekenhuis, waar hij niet in werd behandeld maar op ver van de politie ook een bloedproef :ht ondergaan. en tot ien ken :ijm sdag; n s.v. ets. ïgsdt sp hebt niet genoeg tijd om naar huis te gaan, vooral niet als je in het buiten gebied woont, maar op school wordt niets gedaan. Bovendien kun je daar niet rustig huiswerk maken, want je wordt steeds gestoord door op de gang lopende loltrappers. In 't Asiel kun je je gewoon rustig aan een tafelt je afzonderen." Erna Eelman (VVD) verklaarde te hebben gehoord dat tus sen de middag wel wat voor de leer lingen werd gedaan, met name door de concierges. Marian van der Burgh zei dat dat alleen ging over het ver strekken van voedsel. Tine Krijnen-Bais van Texels Belang kon zich goed voor stellen dat leerlingen in de middagpau ze graag even uit de schoolse sfeer wilden. Zij vond het financiële verslag van de SJJW eigenlijk te summier. Jan Kramer zei dat dat kwam omdat ze afhankelijk waren van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW) wat betreft alle administratieve dingen en dat een financieel rapport tegelijk zou worden aangeboden met een ac countantsverklaring via de SOW. Vervelend Wethouder Zegers ging in op de nogal scherpe briefwisseling die heeft plaats gevonden tussen de SJJW en de ge meente. ,,lk heb nog nooit en verve lend gesprek met jullie gehad, maar jullie brieven zijn altijd heel vervelend", aldus de wethouder. Erna Eelman (VVD) wilde zo snel mogelijk een ver slag van de werkzaamheden van de werkgroep Verslaving. Jan Kramer ver klaarde dat dat eind november kwam. ,,Dan krijgt u tevens een uitnodiging voor een actieweek en een presentatie van en video over gokverslaving op Texel", aldus Kramer. Erna Eelman drong erop aan dat dit verslag al half november zou worden ingediend vóór de begrotingsvergadering. PSPer Peter Bakker vond dat 't Asiel al een tiental jaren in een duidelijke behoefte heeft voorzien. Ook hij wilde graag een ver slag van de Verslavingswerkgroep. Ze gers had liever gezien dat de aanpak van het verslavingsprobleem een ge meentelijke taak werd. ,,Als er onvol doende is gebeurd wil ik het weer aan de gemeente overdragen. Tot nu toe is afgelopen jaren wel steeds geld uitge trokken, maar nooit veel gebeurd." Jan Kramer verklaarde dat dat kwam omdat de werkgroep eigenlijk te groot was. Doordat het met vijftien men sen wordt gedaan kan men niet snel reageren en functioneren", aldus de jeugdwerkbegeleider, die beloofde voor half november een verslag klaar te hebben. ,,Veel van wat heeft plaatsge vonden had geen gemeentelijke subsi die nodig en dat is nog een reden waarom u het niet in cijfers heeft ge zien", voegde hij toe. Bitter In de raadzaal kregen verschillende sprekers de gelegenheid hun bezwaar schriften tegen de bezuinigingen bij de SJJW toe te lichten. Vooraf verklaarde wethouder Zegers waarom het college tot de bezuinigingen heeft besloten. „Om financiële redenen. We konden kiezen: óf nog meer bezuinigen op ac- tiviteiten, óf op de formatieplaats van één persoon, waardoor het directe werk niet meteen wordt aangetast. Veel verenigingen leiden verlies en dus hebben we besloten hen niet verder te korten. Er is een jeugdwerker en een jeugdwerkbegeleider. De een kan het werk van de ander geheel of gedeelte lijk overnemen. Bovendien zijn er veel vrijwilligers waar een beroep op kan worden gedaan. Daarom is gekozen voor het bezuinigen op één formatie plaats bij de SJJW. En daar staat geen naam bij, alleen een bedrag", al dus wethouder Zegers. De eerste spreekster namens de ouder raad RSG vond dat een eerste opvang van kinderen met problemen mogelijk moest blijven. ,,ln de loop der jaren is er vanalles aan gedaan om de drempel te verlagen en nu wordt ineens de subsidie ingetrokken". Als onderwijsge vende kreeg Albert Hoven het woord. Hij vond dat er in het onderwijs toch al zoveel bezuinigd was dat ten koste van het kind ging. ,,De maatschappe lijke druk om diploma's te halen wordt steeds groter en dat brengt allerlei pro blemen en spanningen met zich mee. Voor een deel kunnen de kinderen thuis op iemand terugvallen en voor een deel ook wel op school. Maar wie niemand heeft kan nu nergens meer naartoe. Een bittere zaak", aldus Ho ven. Namens de onderwijsvakbond sprak hij later nogmaals en hij beschul digde het college ervan meer moeite te willen doen als er iets in het spel was dat geld opleverde. Contacten Liesbeth Roeper vertegenwoordigde het kerkelijke jeugdwerk, dat op Texel een heel groot deel van het jeugdwerk beslaat. Zij verklaarde dat allen gebaat waren bij een beroepskracht voor het leggen van de contacten tussen de di verse kerkelijke jeugdgroepen. SJJW- voorzitster Marian van der Burgh ver weet de gemeente dat geen overleg was gevoerd over hoe de stichting de voorgenomen bezuiningen het best hadden kunnen opvangen. ,,We had den naar alternatieven binnen het jeugdwerk kunnen zoeken of kunnen praten over het eventueel gefaseerd in voeren van de bezuinigingen om de gevolgen beter te kunnen opvangen. Ons bestuur zou ook graag beargu menteerd zien waarom nu juist déze formatieplaats moet vervallen. Het col lege gaat een inhoudelijke beoordeling van de werkzaamheden uit de weg", aldus Van der Burgh, die de gemeente uitnodigde alsnog aan te geven wat zij vinden van de werkzaamheden van de jeugdwerkbegeleider en hoe belangrijk zij het vinden dat deze werkzaamhe den in de toekomst ook door een pro fessionele kracht worden verricht. Het advies van het DPO vond de SJJW voorbarig. „Wij hopen dat u het ad vies van het DPO niet zult gebruiken als een gemakkelijk argument om van de bezwaarschriften af te komen", al dus de voorzitster. Mevrouw De Klein van de SOW zei niet van te voren op de hoogte te zijn geweest en ook geen overleg te heb ben gehad met de werkgeversvereni ging, die hen vertegenwoordigde in het DPO. Zij was daarom ook niet ge lukkig met de uitkomst van dat over leg. Enkele jongeren die meehelpen als vrijwilliger gaven hun mening. „Wij zijn het eens met alle andere sprekers. Wij hebben zelf niet genoeg deskun digheid in huis en moeten op iemand terug kunnen vallen". Tegenzin Wethouder Zegers verklaarde dat nooit is gesproken over het stopzetten van de activiteiten van 't Asiel. „Wij ont slaan ook niemand, alleen geven we voor een bepaalde functie geen subsi- gespr olgen rnd enl Jen d|È1 zangd1 r gehavends auto aan de takelwagen van Aria van Boven foto Bert Koning). die meer. SJJW mag zelf verder invul len hoe ze dat op willen lossen. We bezuinigen met tegenzin, maar het moet nou eenmaal. Dat doen we niet in één sector, dus u bent niet de enige die wordt gekort. We zoeken zoveel mogelijk naar dingen die het minste pijn doen, maar we willen geen activi teiten meer korten. Daar moet juist meer geld voor komen", aldus de wet houder. Peter Bakker (PSP) maakte daaruit op dat de taak van de jeugd werker bleef bestaan, maar dat moest worden gekeken hoe en door wie dat zou worden ingevuld. „Ik zie het DPO als een poging om de arbeidsplaats te behouden, maar kan het financieel niet onderschrijven. Als we de functie jeugdwerker willen behouden, dan moeten we het financieren uit de ge meentebegroting voor 1988", aldus de PSPer. Nel Eelman van het CDA vroeg zich af of de SJJW een prioriteitenlijst had voor dingen die het eerst moeten wor den opgevangen als de jeugdwerkbe geleider wegvalt. Marian van der Burgh zei daarop dat de taken van twee dan moesten worden gedaan met die ene jeugdwerker die nog over blijft, maar dat nog niet is nagedacht over hoe dat precies moet worden op gelost. Tine Krijnen van Texels belang vroeg zich af of de laatste die is aan genomen er ook het eerste weer uit gaat. De jeugdwerker Huberts is na melijk later dan Kramer in dienst getre den. Afweging Nel Eelman van het CDA vond het een moeilijke afweging of de bezwaren ge grond of ongegrond moesten worden verklaard. „Veel werkzaamheden waren nog niet genoemd en ik hoor ook nu pas dat de kerkelijke sector ook veel gebruik maakt van de diensten van Jan Kramer bij het leggen van contac ten met andere kerkelijke jeugdwer kers". Maar omdat 't Asiel en ook de opvang van de jeugd daar niet in ge vaar komt door de bezuigingen, ver klaarde zij de bezwaren ongegrond. Ook haar naamgenote van de WD vond het een moeilijke beslissing. Maar omdat de jeugdwerker taken kan overnemen en ook door het openblij ven van 't Asiel verklaarde zij de be zwaren ook ongegrond. „Het is altijd vervelend om iemand te ontslaan", aldus Tine Krijnen-Bais van Texels Belang. Zij verklaarde de bezwa ren echter ook ongegrond, op voor waarde dat wordt geprobeerd de ont slagen persoon elders in te passen. In tegenstelling tot het beleid van de ge meente ging Peter Bakker van de PSP niet accoord met het verlies van de formatieplaats. Hij verklaarde de be zwaren gegrond. Gerard van der Kooi vond dat alle belanghebbenden had den aangegeven hoe onmisbaar een jeugdwerkbegeleider was. Op de ver slaglegging van de SJJW had hij com mentaar. Hij verklaarde de bezwaren ook gegrond, maar wilde zich nog wel bezinnen op de financiële invulling. De commissieleden vonden het DPO- advies om de formatieplaats te finan- ciëren uit de herbezettingsgelden iets om mee verder te werken als het niet anders meer kon. „We moeten eerst inventariseren welk werk we willen la ten doen, want er zijn taken ingeslo pen die niets met het jeugd- en jonge renwerk hebben te maken. Anders zit ten we volgend jaar weer", aldus Tine Krijnen. Gordijnen Ook dertien anderen kregen de gele genheid toelichting te geven op hun bezwaarschriften. De vereniging Kin dercentra Texel had er bezwaar tegen dat de kosten van een eventuele aan sluiting bij de SOW niet door de ge meente worden betaald. Ook was men tegen de wijze waarop was geschreven over herhuisvestiging van peuterspeel zalen in De Koog en De Cocksdorp. Marian van der Burgh zit in deze vere niging en zij verzorgde de toelichting op deze bezwaren. Wethouder Zegers verklaarde dat de gebouwen voor peu- teropvang in de twee genoemde bui tendorpen heel duur waren voor die twee keer per week dat ze worden ge bruikt, en dat men in onderhandeling was met bestaande gebouwen zoals in De Cocksdorp het Eierlandse huis, of daar de peuterspeelzaal kon worden ondergebracht. „We leggen er nu heel veel bij en die kosten brengen we ook al niet in rekening", aldus de wethou der, die zei natuurlijk afspraken te ma ken over de huren opdat het gebruik van peuteropvang voor iedereen be taalbaar bleef. Alleen Peter Bakker en Gerard van der Kooi (resp.PSP en PvdA) vonden de bezwaren gegrond. De directeur van het LBO wond zich behoorlijk op bij het toelichten van het bezwaar tegen het ontbreken van een post voor toneelgordijnen in de Burge meester de Koninghal. Hij beriep zich op een overeenkomst tussen de ge meente waarin was vastgesteld dat de gemeente zorg zou dragen voor het onderhoud van het gebouw en het deel van de inventaris waar toneelgor dijnen onder vallen. Het LBO neemt het onderhoud van alle andere aanwe zige materialen voor zijn rekening. „Omdat het onderhoud van de gordij nen achterwege bleef, zijn ze nu hard aan vervanging toe, maar nu zegt de gemeente geen vervangingsplicht te hebben, alleen een onderhoudsplicht. Als er iets niet goed is met het materi aal staan wij wel onmiddellijk klaar om het te repareren of te vervangen. Dit is niet eerlijk", aldus de boze LBO- directeur. Tine Krijnen (Texels Belang) zei al jaren met die gordijnen in haar maag te zitten, „Onderhoud is natuur lijk geen vervanging. Ik vind dat er wel wat moet gebeuren aan die gordijnen, maar dat hoeft geen f30.000,— te kosten". De wethouder vond dat met het weinige geld dat de gemeente heeft zuinig omgesprongen moest worden en dat de gordijnen relatief maar weinig werden gebruikt. Zowel PSP, PvdA als CDA onthield zich van gegrond of ongegrond verklaren. Ook Wim van Sambeek kwam praten over de gordijnen, maar dan namens het Koninklijk Texels Fanfare. Hij noemde het een ontmanteling van de De Koninghal, waardoor geen groot schalige culturele activiteiten meer zouden kunnen worden gehouden. „Dan moeten we noodgedwongen te rug naar particuliere zaalverhuurders en dat zou heel jammer zijn, want de De Koninghal is een goede ruimte", al dus Van Sambeek. Zegers zei geregeld naar het concertgebouw te gaan en nog nooit te hebben gezien dat de muzikanten daar een gordijn nodig hadden. Hij vroeg zich af of het wel echt nodig was voor het fanfare. Van Sambeek verklaarde dat het in hun ogen voor het versieren van de avond onmisbaar was. Alleen Tine Krijnen van Texels Belang verklaarde dit be zwaar gegrond. Jan Willem Hidskes was gekomen om het bezwaar van de commissie culture le voorstellingen voortgezet onderwijs te verdedigen, dat ging over het ver minderde krediet voor schoolvoorstel lingen. De verwachte ontvangsten via de Londonormen waren er namelijk af getrokken. Deze Londonormen hebben echter alleen betrekking op het basis onderwijs. Hidskes was echter snel klaar toe bleek dat het bezwaar ge grond was verklaard en dat apart een krediet van f6000,— zal worden be groot. Ook werd het volgende bezwaai van de commissie culturele evenemen ten basisonderwijs gegrond verklaard door alle commissieleden. Dat ging over hetzelfde onderwerp: het vermin deren van het gemeentelijke krediet voor schoolvoorstellingen met de Lon- dovergoedingen voor culturele vor ming. Bijzondere scholen kunnen zelf over de Londovergoeding beschikken en mogen zelf beslissen hoe zij die willen besteden. Zowel Peter Bakker (PSP) als Gerard van der Kooi (PvdA) vonden dat er nu maar eens een creativiteitsruimte moest worden opgezet in Den Burg. „Dit is al jaren toegezegd en er nooit van gekomen", aldus Bakker. Frans Voskuil was gekomen om erover te praten en hij vond het jammer dat in dertijd d'ouwe Ulo aan hun neus voor bij ging. „De adviescommissie kunst en cultuurbeleid zoekt al jaren naar een goed geoutillerde ruimte en die kan dan ook dienen als slechtweer voorziening voor toeristen". Voskuil noemde het gebouwtje van de CVO- school als ideale ruimte. Zegers zei dat dat geen eigendom van de gemeente was, maar van de school. Misschien zou er een bestemming voor kunnen worden gevonden in het kerkje van Den Hoorn. „Er is heus wel ergens ruimte, maar men wil een permanente ruimte, waar alles kan blijven liggen", aldus de wethouder, die een strak ver gaderschema aanhield om alle belang hebbenden te kunnen horen. Net pak? Twee leden van het Texels Christelijk Mannenkoor kwamen het bezwaar on dersteunen dat geen geld werd gege- Lees verder pagina 5 „Griezelig". Dat was de reactie van de meeste leden van de raadscom missie welzijnsbeleid over de frau debestrijding bij mensen die een uitkering ontvangen. Het aanstel len van een functionaris die moet controleren vonden ze een inbreuk op het privéleven. Het kabinet heeft de bestrijding van fraude en de misbruik van sociale uit keringen tot hoofdpunt van beleid ge maakt. In het regeeraccoord wordt gesteld dat maatregelen moeten wor den genomen ter bestrijding van frau de. Zo moet in de periode 1987-1990 een bedrag van 1 miljard gulden wor den bezuinigd op de sociale zekerheid. De regering vindt dat moet worden gecontroleerd als er vermoedens of aanwijzingen zijn dat iemand misbruik maakt van sociale zekerheden. Om het gemeenten mogelijk te maken opspo ringsambtenaren in dienst te nemen stelt het rijk onder bepaalde voorwaar den geld beschikbaar. Dit is f80.000,— op jaarbasis per aangestelde functiona ris met opsporingsbevoegdheid en f60.000,— voor een functionaris zon der opsporingsbevoegdheid. Eén van de voorwaarden is dat het aantal uit keringsontvangers minstens 1000 is. Texel wil wel een part-time fraude onderzoekfunctionaris. Er bestaan ge gronde vermoedens dat in een aantal beroepen en bedrijfstakken wordt ge fraudeerd door cliënten van de sociale dienst. Tot nu toe heeft de sociale dienst zich afwachtend opgesteld te genover signalen van fraude. Bij meer dere tips gaat men het onderzoeken. Als er echt fraude blijkt te zijn ge pleegd probeert men het binnen de sociale dienst op te lossen. In ernstige gevallen volgt wel aangifte bij de offi cier van Justitie. Dat is tot nu toe drie keer gebeurd. Daar is geen strafvervol ging op gevolgd omdat er in tussentijd een afbetalingsregeling was geregeld. De hulpverleners bij de sociale dienst hebben liever geen controleur tegen fraude. Zij zijn bang dat dit hun con tacten met hun cliënten verstoord en dat er wantrouwen ontstaat. Met het aanstellen van een opsporingsambte naar wil men geen „heksenjacht" ont ketenen. De man of vrouw wordt al leen ingezet als er gegronde vermoe dens van misbruik of fraude zijn. Inbreuk Tine Krijnen van Texels Belang had het er moeilijk mee. „Waar is de grens tussen controleren en inbreuk maken op iemands privéleven?" vroeg zij zich af. Erna Eelman van de WD vond het goed dat een onbekende van buitenaf zou worden aangesteld als opsporing sambtenaar, want dan zou eventueel wantrouwen niet direct tegen de me dewerkers van de sociale dienst wor den gericht. „Er moet geen heksen jacht worden ontketend, maar er moet een preventieve werking van uit gaan. Als men weet dat er zo iemand is zal men zich wel drie keer bedenken voor ze een formulier opzettelijk verkeerd in vullen", aldus Eelman. Haar naamge note van het CDA vond het maar grie zelig. „Zoiets moet heel voorzichtig worden aangepakt. Ik zie wel wat in samenwerking met Den Helder", aldus Nel Eelman. Gerard van der Kooi (PvdA) merkte op dat het niets extra's kostte en dat de speurder geen pre miejager kon worden. Hij vroeg zich af of men verplicht was anonieme tips na te trekken. Wethouder Zegers verklaar de dat alleen als er zeer veel aanwij zingen binnenkwamen een onderzoek wordt ingesteld, maar niet na een ano nieme tip. PSP-er Peter Bakker was van mening dat de fraude wel moest worden bestreden, maar dat men ook moest kijken hoe die ontstond. „Het is heus niet allemaal puur uit slecht heid, soms is het uit noodzaak. Ik denk dat oplossen in overleg met de sociale dienst beter is dan een fraude controleur", aldus Bakker. Op Peter Bakker na gingen alle commissieleden accoord met de aanstelling van een fraudecontroleur. Lieve tante Dieuw We zullen je missen. Jaap en Ria Mieke en Hans Annie en Ruud Dirk en Frida letje en kinderen Met droefheid geven wij u kennis van het toch nog plotseling overlijden van onze broer, zwager en oom Harry de Porto op de leeftijd van 61 jaar. M. F. Sweere-de Porto M. van Looij-de Porto G. de Porto-Dros B. de Porto-Whittle neven en nichten Texel, De Waal, 16 oktober 1987

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 3