I Bromsnor in Oosterend? SP#RT an Kramer STOEL VOOR SCHEIDENDE SECRETARIS Kleuter slaat alarm VERVOLG VAN PAG. 3 sisgezondheidsdienst voor Texel? o's zwaar beschadigd aanrijding „Cockpit" van brommer gestolen Aanrijding Bingo voor ouderen Slagerij Blauw in de prijzen De Bolder pleegt geen valse concurrentie Aanvulling beheerscommissie Open dag met Texels programma Vriendenkring brengt blijspel Duizend gulden voor Tesselhuus .WAT IK ZEGGEN WOU.." Prominenten Goede resultaten Judo in Slootdorp Gewijzigde trainingstijden Smash '68 Jaarvergadering SVC ,Hart in beweging' Texelaars eerste bij catamaranrace ilNSDAG 20 OKTOBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA S che lot see 50 voor de aanschaf van kostuums oor het koor. Voor kleding wordt al ien gesubsidieerd als het om unifor- ien gaat en kostuums werden be- ihouwd als een net pak. De twee uorleden zeiden dat in afgelopen ja- een paar maal geld was toege- gd, maar dat men niets kreeg omdat op was. ,,De pakken blijven eigen van het koor en worden uitslui- nd gebruikt voor kooruitvoeringen", jus één van de woordvoerders die arop onenigheid kreeg met zijn me- woordvoerder over of het nu een of een uniform was. Bij een do- mherdenking moet je er nu eenmaal beetje stijlvol uitzien en kun je niet emaal in spijkerbroek komen", aldus afgevaardigden van het koor. „Als nou allemaal iets aantrekken in dekte effen tinten, dan staat het tjes en jullie zingen er vast niet min- om. Je moet ook zelf iets voor je ibbie overhebben", vond Tine Krijnen Texels Belang. De andere commis- jleden waren het daarmee eens en bezwaar werd ongegrond ver- lard. de rondvraag van de commissiever- dering vroeg alleen Gerard van der oi het woord over het afwijzen van IKV-tentoonstelling omdat er geen mte voor in het raadhuis zou zijn lar het inpaste. Hij vroeg of het col- het wel zou ondersteunen als er andere ruimte zou worden aange- den. Zegets had geen idee, maar het voorleggen. Op de vraag om Ike ruimte dat dat ging vertelde Van Kooi dat Hardenberg van jeugdho- Panorama zich had aangeboden, gers kondigde aan dat op 28 okto- om 16.00 uur in het raadhuis een vergadering van de commissie lijnsbeleid wordt belegd over de irthal in Oudeschild. tt is de manier om in kleine ge geten zoals Texel bepaalde spe- ismen binnen de deur te halen", zei ambtenaar Wout Stam tij- s de donderdag gehouden ver ering van de raadscommissie welzijnsbeleid over de Texelse name aan de basisgezond- Isdienst (BaGD). Wethouder Ze- was persoonlijk niet voor ge- telijke samenwerking. „Maar je er niet onderuit", vond hij. 80 werden door de regering dlijnen bepaald voor basisgezond- izorg. Tot nu toe gaven vele kruis- lllingen „versnipperd" over een ge- die zorg. Samenwerkende ge nten in de kop van Noordholland een totaal aantal inwoners van K) willen gezamenlijk één BaGD. rk van die BaGD zal bestaan it bestrijden en analyseren van imieën en infectieziekten, toezien initair en ander technisch- inische zorg, het bevorderen van regelen op dat gebied, preventie- Drg voor jeugdigen en andere risi- pen en het adviseren van bestu- de gemeenten over igezondheid. ins de normen van het ministerie WVC moet een BaGD werken met naai 200.000 inwoners, maar WVC ingestemd met het geringere inwoners van het gewest kop foordholland. Per inwoner moet bedrag van f3,40 worden betaald. Rampen lot de taken van de BaGD zullen ren het bestrijden van tbc en eel overdraagbare aandoeningen, rapen zal de BaGD de eerste ge- :undige hulp op touw zetten. De- etste taken kunnen niet worden lid van f3,40 per inwoner. Voor ugdgezondheidszorg (4 tot igen) kunnen gemeenten een ijdrage krijgen voor een olarts. de bedrijfsgezondheidszorg valt de BaGD, maar deelname hier voor de gemeente niet ver- De BaGD zal worden opgezet iet bevoegde personeel dat nu in lis van gemeente Den Helder en Ie schoolartsendienst daar. v Atia i Jemi B inis d- mto werd totaal vernield en een i® rwaar beschadigd bij een aan- 8 die zich zondagavond om kwart zeven voordeed op het kruispunt ndijk-Postweg-Nieuwlanderweg. 'e Ruigendijk kwam een Renault, nrd door een 38-jarige man uit Over de Postweg uit de rich- 'e Cocksdorp kwam een Ford bestuurd door een 27-jarige Jit Kampen. De Renault- ntder dacht er nog net voor 'e kunnen, maar dat lukte niet. eira ramde de Renault in de waarbij laatstgenoemde wagen 'ar tot achter werd opengereten, duurder (een arts) die met zijn '1 de auto zat, klaagde over be heup maar had geen hulp De drie inzittenden van de aan "kant zwaar beschadigde Sierra in met de schrik vrij. Gerard Schraag biedt da stoel een. Geheel links mevrouw Laan. waarvoor dat helemaal geen verrassing was. Kennelijk als symbool voor de rust die hem voortaan is gegund, werd gisteravond in hotel De Pelikaan een geriefelijke leunstoel geschon ken aan de heer C. P. Laan. Dat ge beurde ter gelegenheid van zijn af scheid als secretaris van de geza menlijke Texelse landbouworgani saties, een functie die hij tien jaar lang heeft vervuld. Gerard Schraag, voorzitter van de ge zamenlijke organisaties, memoreerde dat men ten volle had geprofiteerd van de kennis en inzet van „meester" Laan, die de secretarisfunctie op zich nam nadat hij werd gepensioneerd als hoofd van de landbouwschool. De or ganisaties (die tot op dat moment tel kens bij toerbeurt een secretaris moesten leverenl vonden het wel mak kelijk en ze hadden Laan zeker nog een paar jaar laten doorgaan als hij in het afgelopen voorjaar zelf niet had gezegd dat hij in de herfst zou opstap pen. De besturen wisten dus op tijd dat ze naar een opvolger moesten uit zien en die werd gevonden in de per soon van Jan van Tunen. Schraag prees niet alleen de be kwaamheid van de scheidende secreta ris maar ook diens tact bij het be schrijven van standpunten die „naar buiten" moesten. Hij haalde de scherpste kantjes er dan vaak af en achteraf gezien was dat maar goed ook. Het afscheidscadeau was in over leg met mevrouw Laan-Kistemaker uit gezocht. Omdat Laan daar niets van mocht weten werd hij weggelokt voor een vergadering. In zijn dankwoord verklaarde Laan dat hij het werk voor de samenwerkende standorganisaties graag had gedaan. Samenwerking tussen de boeren bij het behartigen van hun belangen vond hij altijd gebiedende eis en hij riep de boeren, die in groten getale de bijeen komst bezochten, op die eenheid te blijven betrachten. „Ga in eendracht voortl" De afscheidsplechtigheid ging vooraf aan een interessante lezing over actue le landbouwproblematiek door presi dent M. J. Varekamp van het Landbouwschap. Gemeente Texel was het eens met de opzet van een BaGD, maar vond dat wel rekening moest worden gehouden met de bijzondere eilandpositie. Dit is inmiddels toegezegd. De algemene- en jeugdgezondheids zorg kunnen op Texel niet gebeuren als niet wordt aangesloten bij de BaGD. De jeugdtandverzorging en lo gopedie is een keuze voor rekening van de gemeente. Het zit nog niet in het pakket van de BaGD. Deelname houdt in dat op de begroting een be drag van f0,75 per inwoner moet wor den geraamd. Als Texel mee gaat doen aan de BaGD zou het kunnen dat geen dependance op het eiland zou komen, zodat 's avonds en 's nachts geen beroep op de diensten zou kunnen worden gedaan. Gemeente Texel wilde geen beslissing nemen over het wel of niet meedoen aan de bedrijfsgezondheidzorg, als niet gemeente-arts J. van Rossum werd aangenomen bij de BaGD. Tijdens de commissievergadering don derdag werd meegedeeld dat Van Ros sum welkom was bij de BaGD. Tine Krijnen van Texels Belang vroeg wat nu eigenlijk het voordeel voor de ge meente was. Wethouder Zegers was er niet van overtuigd dét er voordeel was. Stam vertelde dat zo kon worden voldaan aan landelijke normen met fulltime medewerkers, ook voor kleine gemeenten. Erna Eelman (WDI vroeg of het onderzoek naar baarmoeder halskanker ook zou komen voor reke ning van de BaGD. Wout Stam zei van niet, maar tot 1988 blijft dit onder zoek nog in stand. Daarna wordt het door het rijk afgeschaft. Zegers vond dat toch geprobeerd moest worden het in stand te houden wegens de grote belangrijkheid. De commissie Welzijn ging akkoord met deelname aan de BaGD, nadat zij hadden ge hoord dat Van Rossum in dienst zou mogen treden van de BaGD. Een 18-jarige jongen uit Den Burg constateerde dat van zijn brommer die hij in de Kantoorstraat had geparkeerd het kapje, de zg. cockpit, was gesto len. De schade bedraagt f300,—. Donderdag deed zich een aanrijding voor bij de parkeerplaats van Albert Heijn aan de Wilhelminalaan in Den Burg. Een 41-jarige vrouw reed met haar Ford het terrein af en botste te gen de Renault van een 43-jarige per soon uit De Cocksdorp. Materiële schade was het gevolg. Vrijdagmiddag 30 oktober kunnen ou deren weer bingo spelen in „De Buu- reton" in de Molenstraat, aanvang 14.00 uur. Kaarten zijn donderdag 22 oktober verkrijgbaar in De Buureton om 14.30 uur of bij mevrouw Wassenaar-Wilmink, tel.02220-2181. Op de voedingsmiddelenbeurs „Agu- na" in het Duitse Keulen heeft slagerij Blauw uit Oudeschild twee keer goud en een keer zilver gehaald met respec tievelijk gewone droge worst, gerookte droge worst en gerookte droge worst met knoflook. De Texelse slagerij stak met kop en schouders boven de ande re deelnemers uit. Genoeg orders is heel belangrijk voor een sociale werkplaats. Aldus het rapport over het acquisitiebe leid van De Bolder, dat in de don derdag gehouden vergadering van de raadscommissie voor welzijns beleid werd behandeld. Het verwerven van opdrachten is een taak van De Bolder zelf. De bedrijfslei ding is hiervoor het meest geschikt. Als het mogelijk is moet worden sa mengewerkt met andere werkplaatsen op het gebied van acquisitie en onder- vedeling. Om gepaste werkgelegenheid te kunnen bieden moeten de opdrach ten zoveel mogelijk zijn afgestemd op de capaciteiten van de medewerkers. Ze moeten stimulerend werken op de capaciteiten zodat de medewerker zichzelf kan ontwikkelen. De opdrach ten moeten een economische of maat schappelijke behoefte vervullen, want niemand heeft iets aan dingen die wei nig nut hebben, maar waar wel veel arbeid in gaat zitten. Andere bedrijven mogen niet minder werk krijgen, moeten althans dezelfde kansen houden. De prijzen die worden berekend moeten dan ook niet opzet telijk lager zijn om oneerlijke concur rentie tegen te gaan. De werkmetho den van De Bolder moeten modern en goed zijn, want veroudering van de werkwijzen wreekt zich later in het uit voeren van opdrachten en als die niet naar beste kunnen worden vervuld zal de opdrachtgever dan de volgende keer naar een ander lopen. Een kleuter die in gezelschap van de moeder de Rabo-bank in Den Burg was binnengelopen, kwam spelenderwijs achter de balie en ontdekte daar een interessante knop. Daar werd op gedrukt wat tot gevolg had dat in de centrale in Alkmaar het alarm overging en de Texelse politie naar de bank werd gestuurd om tegen de bank rovers op te treden. Uiteraard bleek al gauw dat er niets aan de hand was. Onlangs is de heer J. Hennink tussen tijds afgetreden als bestuurslid van de beheerscommissie d'Ouwe ULO. Deze commissie is belast met de gang van zaken rond het beheer van d'Ouwe ULO (huurtarieven, inrichting, contact met beheerders etc.). De commissie is samengesteld uit vertegenwoordigers van de vaste gebruikers/huurders van d'Ouwe ULO en vertegenwoordigers van de inwoners op Texel. De heer Hennink had zitting in de commissie als vertegenwoordiger van de Texelse bevolking. De beheerscommissie hoort graag vanuit de burgerij of er mensen zijn die zich kandidaat willen stellen om in deze vakature te voorzien. In dien men zichzelf (of iemand anders, dat mag natuurlijk ook best) kandidaat wil stellen, kan men zich voor 1 no vember wenden tot de administratie van de Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk, Postbus 143, 1790 AC Den Burg, telefoon 02220-4300 of 3493. Hier kan men ook meer informatie krij gen over doel en werkwijze van de beheerscommissie. Het overkoepelend orgaan van Vrou wenorganisaties Texel houdt donder dag 29 oktober de jaarlijkse open dag, aanvang 10.00 uur in De Witte Burcht. Op dat tijdstip begint een lezing over medicijnverslaving door Goos Wester- laken van „De Nieuwe Skuul". Na de lunch volgt een Texels historisch pro gramma van dia's, liedjes en sketches. Onder andere zijn dia's van oude Texelse foto's van Henk Boon te zien en de zanggroep van de Historische vereniging zal oude liederen ten gehore brengen. Wie de hele dag met lunch wil meemaken, betaalt f 10,Een hal ve dag kost f5— Tevoren aanmelden is nodig en kan geschieden bij een der volgende dames: B.Monen-Waldus, tel.02222-269, Bakker-Mosk, tel. 02220-2030 of L.van Heerwaarden- Schoenmaker, tel. 02228-493. De Hoornder toneelvereniging De Vriendenkring heeft het blijspel „Pas op voor de buren" van Hans van Wijn gaarden in studie genomen. Het zal zaterdag 28 november worden opge voerd in dorpshuis De Waldhoorn, aanvang 20.00 uur, onder regie van Arie Welboren. Het echtpaar Jan van der Vis Azn uit Oosterend was onlangs vijftig jaar ge trouwd. Ter gelegenheid van het jubi leum werd besloten duizend gulden te geven voor het „Tesselhuus", het va kantiehuis voor zwaar gehandicapten in De Koog. In de gisteravond In De Bijenkorf te Oosterend gehouden vergade ring van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid kregen inwoners van Oosterend gelegenheid voor het stellen van vragen. Er werd gepraat over het hondenpoepprobleem en de over last door verkeerd geparkeerde au to's en er was een verzoek om ge regelde controle door de politie. Men zocht eigenlijk een soort Bromsnor... Het hondenpoepprobleem heeft dus ook Oosterend niet ongemoeid gela ten. Burgemeester Schipper verklaarde dat er aandacht voor is, maar dat er prioriteiten moeten worden gesteld bij de politie. „Als men met een tekort aan personeel zit, moet je kiezen: hon denpoep of ernstiger gevallen aanpak ken", aldus de burgemeester, die geen heil zag in zg. „hondentoiletten" op veldjes in de dorpen. „Dat zou teveel van het goede zijn. Men is in een wip buiten het centrum. Wij rekenen er op dat de serieuze hondenbezitter daar de moeite voor neemt." Peter Bakker van de PSP dacht dat verhoging van de hondenbelasting averechts zou werken. „Als je meer moet betalen, denk je: schijt maar raak, ik betaal genoeg aan de gemeen te om het door hen te laten opruimen." De Oosterenders klaagden erover dat ze nu wel een mooi parkeerterrein hadden met plaats voor wel 50 auto's maar dat toeristen dat niet kunnen «VEN VIM LEZERS BLETEN VERANTWOOADELLKKO DC REDft*1€ Vooropgesteld dat wij erg blij waren met de organisatie van het driedaagse evenement onder het motto „Honger hoeft niet", willen wij toch opmerken dat wij het woord „prominenten" (bij de prominentenloop) niet erg gelukkig gekozen vinden. Wij dachten dat men sen ménsen zijn en dat we allen met elkaar iets deden voor onze mede mens. Als dan ook die prominenten nog worden gesponsord met een hapje en een drankje, zullen velen van deze bekende Texelaars er zich hoogst on plezierig bij gevoeld hebben. De diaconie van de Hervormde kerk Riet Kos, Ben Tijssen, Arie Maat, Annie Dros en Wil Gaasbeek, Den Burg. Met twintig leden in diverse gewicht klassen deed Judovereniging Shima mee aan onderlinge wedstrijden in Slootdorp. De resultaten waren voor Shima zeer bevredigend want er wer den zes eerste plaatsen en vijf tweede plaatsen veroverd. De judovereniging van Slootdorp is een van de clubs waartegen Shima regelmatig in het strijdperk treedt. De trainingstijden van de Oosterender volleybalverenging Smash '68 zijn ge wijzigd. Deze week (herfstvakantie) is er een gezamelijke training van 19.30 tot 22.30 uur. Per 1 november treedt het nieuwe rooster in werking, dat houdt in: 19.30-21.00 uur Heren re creanten en Dames Nevobo, 21.00-22.30 uur Dames recreanten. Op dinsdag 27 oktober vindt om 20.00 uur in het Eierlandsche Huis de jaar lijkse bestuutsvergadering van SVC plaats. Alle leden van deze sportvereni ging zijn hier welkom. De heer D. A. Notenboom in Den Hoorn kan nog niet van start gaan met een Texelse afdeling van de stich ting „Hart in beweging". Tot dusver hebben zich nog te weinig geïnteres seerden aangemeld om tot een levens vatbare organisatie te kunnen komen. Blijkbaar is er drempelvrees, want het staat vast dat ex-hartpatiënten die zich bij „Hart in beweging" zouden kunnen aansluiten, er wél zijn. Het zou jam mer zijn als de leden niet alsnog zou den komen, want de afdeling kan reke nen op de steun van fysiotherapeuten en andere deskundigen die voor de begeleiding van de sport- en spelgroep zorgen. Elders is gebleken dat de in verenigingsverband ontplooide activi teiten zeer bijdragen aan het geestelijk en lichamelijk welzijn van de ex- hartpatiënten. Geïnteresseerden kun nen zich voor nadere informatie ver voegen bij de heer Notenboom, Naal- rand 38 in Den Hoorn, telefoon 02226-477. vinden, want ze staan nog steeds fout geparkeerd in de Mulderstraat, terwijl het parkeerterrein half leeg blijft. De burgemeester dacht dat dit eenvoudig zou zijn op te lossen met een betere bewegwijzering en zou deze suggestie doorspelen. Een afgevaardigde van de Oosterender dorpscommissie bracht het gesprek op verandering van de toegang van het dorp „Het zou eigenlijk zo moeten als in Oudeschild; een doorgaande weg via de Koningsweg en dan een afslag naar het centrum", aldus het commis sielid, die hierdoor de snelheid van het verkeer in het centrum aanzienlijk wou vertragen. Peter Bakker (PSP) stelde dat de verlegging van de Mulderstraat dus kennelijk niet afdoende was geweest. Straatnaam Ambtenaar Wout Stam vertelde dat de dorpscommissie zal worden betrokken bij het geven van een naam aan de nieuwe straat waaraan men bezig is. Om het probleem van de hondenpoep en de foutgeparkeerde auto's in één keer op te lossen, kwam de Oosteren der suggestie een soort wijkagent in te stellen. „Vroeger hadden we een eigen agent. Het liefst zouden we weer zo iemand hebben, een wat oudere man. We willen nou niet direct zeggen een Bromsnor maar wel zoiets". Burge meester Schipper was verbaasd dat hij dat verzoek niet eerder had gekregen uit andere dorpen. Hij zou in zijn gere gelde overleg met de groepscomman dant van de politie dit punt naar voren brengen. Ook Peter Bakker (PSP) zag er wel wat in. „Het heeft geen nut als ze er met een autootje doorheen cros sen, ze moeten gewoon een aantal malen per week door het dorp wande len. Volgens mij is het een algemene mening op Texel dat er vaker in de dorpen moet worden gepatrouilleerd", aldus Bakker. Henk Beumkes (PvdA) was het helemaal met hem eens. „Dit leeft al heel lang. Andere dorpen heb ben al eerder gevraagd om een eigen agent. Ze moeten vaker de auto neer zetten en rondlopen, een praatje ma ken". Burgemeester Schipper dacht dat een eigen agent per dorp wel een erg zware belasting zou worden voor die persoon. De Oosterenders waren het daarmee eens. „Dan zou men hem voor ieder verloren portemonneet- je aanklampen", aldus een aanwezige. De Texelaars Herman Boks en Wil lem Houwing werden dit weekend met hun Tornado eerste in een tweedaagse catamaranrace bij oud- Naarden. Zaterdag werd als eerste race een rondje Pampus gevaren: vanaf het Gooimeer, onder de Hol landse brug door, richting Amster dam en omgekeerd. Er werd voor Almere-haven bij tegenwind gestart in de richting van oud- Naarden waar een boel moest wor den gerond. Boks en Houwing hadden de beste start en waren als eersten bij de bo venwindse boei. Deze koppositie be hielden ze de hele verdere race. Op het halvewindse rak werden hoge snelhe den bereikt bij een wind die varieerde van vier tot zes Beaufort. Er vonden hier mooie loefgevechten plaats tussen de Tornado van Boks en Houwing en de RC 27 van Wim Ruska. Al met al eindigden Boks en Houwing als eersten met de recordtijd van 1 uur en 10 minuten, op twee minuten gevolgd door de RC 27 van Ruska. Met omre kening van de handicap werd eerste in deze race een Dart, tweede een Prind- le 18-2 en de Tornado van Boks en Houwing derde. Zondag, toen het vogeleiland in het Eemmeer en het eiland Pampus voor Amsterdam moesten worden gerond, deed ook een Texels damesteam mee, bestaande uit Corry Kuip en Thalia Houwing. Deze tweede race startte chaotisch door de windwervelingen ter plekke. Boks en Houwing, Wim Ruska, Peter Boog en Herman Kelder startten over stuurboord, wat de beste gok leek. Ruska rondde de bovenboei als eerste, gevolgd door Peter Boog en Boks/Houwing, waarna koers werd ge zet naar de Stichtsbrug. Bij de pier van Huizen namen Boks en Houwing de kop over, gevolgd door Boog en Ruska. Nadat het vogeleiland in het Eemmeer was gerond, ging het via het Gooimeer richting Pampus. Boks en Houwing wisten hier een gat te slaan tussen hen en de concurrentie en ein digden terug in oud-Naarden met een tijd van 2 uur 40 minuten en 32 secon den. Ruska had een achterstand van 20 minuten opgelopen en pas na 25 minuten kwamen de eerste Tornado's, Supercats en Prindle 19's binnen. Het damesteam zeilde goed mee in de Hobie-klasse, maar had veel problemen met de bruggen die moesten wonden gepasseerd waar windschiftingen en windstilte optraden. Vorige week zeil den Boks en Houwing zich naar een tweede plaats in de „snertbokaal", die werd gewonnen door Gerard Loos met een Prindle 18-2. In november wordt door het Texelse duo nog meegezeild in de Olympische klasse tijdens het sluitingsweekend van het KNWV op het Brasemermeer.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5