rkaan velde Jonderden bomen Veel steun voor Ecomare Aanstelling Jan Kuiper gouden greep Bazaar in De Waal Bloedproef geweigerd Herfstvakantie redelijk druk Veel deelnemers bij Dennenoord-loop TEXELSE COURANT PAGINA 7 in g - Binn van da School mot de Bijbel In Oosterend werden door juffrouw Gerritje Hooyer met een lijn aan elkaar verbonden om te voorko- if zo van de weg werden geblazen. Zo trok het gezelschap naar bakkerij Timmer voor een themales over het broodbakbedrljf. (foto \Har). dt de I in Di lieuwi a| Velh, oudere bomen zijn op Texel het slachtoffer geworden buitengewoon zware storm van vrijdag. Tussen 9.00 .00 uur 's morgens toen de wind orkaankracht bereikte, er honderden tegen de grond en werden vele anderen laakt doordat grote takken afbraken. Alle beschikbare rieel van gemeente en staatsbosbeheer was nodig om egen en straten vrij te maken die door omgevallen bo- waren versperd of om gevaarlijke situaties ongedaan te i de e heid e Jonde!» uur bi huissti ie in Ds dinsdi !1.00i» bv dor»: ig j: .00 uur isschod dorp, 5 uur O en ke spod e in' ling bij t Den' 0.30 uur Aqua eopeni .00 uur. d (vor 14.00 e Buir n ove e te m kan vrijdaj ir. «nkracht bereikte om half tien uerkon|elheid van bijna 150 kilometer en er was toen sprake van een orkaan. Verder op zee werd zelfs 180 kilometer per uur De wind zat in de zuidelijke ging daardoor niet gepaard •og water. Er was dan ook nau- sprake van kustafslag. Het was De oprfien aan de windkracht maar de zuidelijke windrichting te vooral veel bomen het ontgelden. Die zijn aan harde wind niet „gewend"; de be is meer ingesteld op het Ian van wind uit westelijke rich- 11.00-1 aatsen die bij een normale de luwte liggen, kregen nu rag. Bovendien zaten alle bo- dik in het blad of de naal- De ö|ler in de herfst zouden ze veel wind hebben gevangen. Een >-14.00 verklaart waarom vooral aan 14.1511 indijk in de Dennen veel bo rg; 14.(1 (Welden. Opruimen 0 f Harry Schreur van Staats- rer Texel schat dat hier 100 tot d, dorp ,s|re meter hout tegen de gegaan. De Rozendijk werd drietal plaatsen door omgeval- itesf'n versperd. Met inschakeling 'annemersbedrijf Tatenhove obstakels die de doorgaan- in versperden vrijdag en zater- leruimd; in de loop van deze in d'Oi» '"en de overige wegen en pa den vrijgemaakt. Naar verhou- V "schade ontstond op plaatsen grondwaterstand hoog is; de t 21.OO1 wortelen daar niet diep. Ook in rfstrandi !n sneuvelde heel wat groen, betrekkelijk jonge en krachtig i'isterbesbomen op de Bern- 'egde het loodje, op het ind nabij „Helios" gebeurde orif'l'jks met een viertal bomen, moesten worden opgeruimd omdat de weg werd versperd. Op de Groeneplaats viel een boom op een voor het raadhuis geparkeerde auto van ambtenaar H.van Daalen. De schade viel mee: een gescheurde voor ruit en diverse deukjes in de motorkap. De Sommeltjesweg bij De Waal kreeg de volle laag van de zuiderstorm. Hier begaven vier bomen het. Op de Koete- buurt in Oosterend stortte een boom tegen pand nummer 15 dat juist was betrokken door Gradus Hakkenberg en Krista Mirjam Dijkerman. Schade aan dak, kap en goot was het gevolg. De Ankerstraat werd door twee omgeval len bomen versperd en ook in het Koppesbos en bij de muzieknis was schade. Gebouwen In vergelijking met de ravage die werd aangericht onder het bomenbestand viel de schade aan gebouwen op Texel wel mee. Er kwamen de nodige dak pannen naar beneden waardoor het op het hoogtepunt van de storm gevaar lijk was om op straat te lopen, anten nemasten begaven het bij tientallen, maar voor zover bekend bleven wonin gen, boerderijen en schuren intact. Wel ontstond schade aan lichte hou ten gebouwen. Hier en daar woeien opgeslagen strandhuisjes om, de dak bedekking van een tijdelijk gebouw bij De Pelikaan werd weggeblazen en van de bij het Westerslag staande houten keet van Rijkswaterstaat werd het dak afgerukt. Een van de lampen van de verkeerslichtinstallatie op het kruispunt Akenbuurt/Pontweg woei kapot. Sindsdien is de installatie buiten wer king en functioneert alleen nog het oranje knipperlicht als waarschuwing. Boot Bijna uniek was het besluit van Teso om in verband met het stormgeweld de bootdienst gedurende twee uren stil te leggen. Varen op zichzelf was wel mogelijk maar de enorme winddruk op de boot maakte het in- en uitvaren van de havens riskant. Vanaf 11.05 uur werd weer normaal en zonder proble men gevaren, hoewel er ook toen nog een zware storm stond. De lichtboei „Molengat 14" sloeg van zijn anker en spoelde aan bij De Mok. Snel werd de kostbare lamp eraf gehaald om te voorkomen dat dit anders door jutters zou gebeuren. De boei zou gistermid dag naar de haven van Oudeschild worden getransporteerd om daar te worden overgeladen op een schip van het loodswezen. Door het stormge weld raakte bij De Cocksdorp het ka juitjachtje „Waanzin" op drift. Met krabbend anker ging het bootje het Robbengat over, bleef steken op een ondiepte, maar verdween vervolgens verder uit het gezicht. Het is tot dus ver nog niet teruggevonden. Omdat het bootje onbemand was en omdat geen gevaar voor de scheepvaart ont stond, kwam de reddingboot niet in actie. Toen de storm zijn hoogste kracht be reikte was het niet meer mogelijk om in het open veld op de been te blijven. De start van de scholieren-sponsorloop ten bate van de actie „Polio de wereld uit" werd daarom een half uurtje uitgesteld. Donderdag 22 oktober houdt de Waal der Vrouwenvereniging de jaarlijkse ba zaar in de Hervormde kerk, waarvoor ook de baten bestemd zijn. In de handwerkstand zijn weer allerlei leuke dingen te koop o.a. gehaakte en ge breide dieren. Het rad van avontuur draait de hele dag en er zijn veel boe ken te koop. Ook is er weer koffie met zelf gebakken cake verkrijgbaar, leder is welkom van 10.00 tot 20.00 uur. Een 29-jarige Oudeschilder zal zich voor de rechter moeten verantwoorden wegens het weigeren van een bloed proef. De man was in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks om 3.00 uur in Den Burg aangehouden naar aanleiding van onzeker rijgedrag. Uit de blaasproef bleek dat hij inder daad had gedronken en wel zoveel dat hij in aanmerking kwam voor de bloedproef. Daar wilde hij echter niet aan meewerken, zodat de politie in eerste instantie volstond met het opleggen van een rijverbod van acht uur en het opmaken van proces ver baal wegens het weigeren van de bloedproef. of 'assai invai !$r barrières op do Rozondijk. stzegi dom Als oen lucifer knapte deze boom op de Groeneplaats en viel op een geparkeerde auto. Veel enthousiasme heerst onder de leden van de raadscommissie wel zijnsbeleid over het beleidsplan van Ecomare, het centrum voor Wadden en Noordzee. Men was unaniem vol lof over het optreden van Jan Kuiper en zijn medewerkers, die in een jaar tijd veel tot stand hebben gebracht. Wethouder Zegers noemde het aanstellen van Kuiper „een gouden greep". Het beleidsplan van Ecomare wordt los van de beleidsplannen voor de andere musea behandeld omdat Ecomare geen gemeentelijk museum is. Ecoma re wil een bijdrage leveren aan de in standhouding en waar mogelijk het herstel van natuur- en cultuurwaarden in het waddengebied en de Noordzee. Dit wil men doen door het geven van informatie, niet alleen over Wadden en Noordzee, maar ook over Texel, het in stand houden van een collectie din gen en het opbouwen van een informatie- en databank over die ge bieden die als basis kan dienen voor het geven van informatie. Ecomare wil de zeehondenopvang verbeteren en zo de educatieve functie vergroten. Hier voor worden de kosten geraamd op 160.000,—. Er zijn nog een aantal plan nen uitgewerkt om de aantrekkelijkheid te vergroten, ondermeer door de en tree te verbouwen. Openstelling op zondag (kosten f40.000,— staan bovenaan het verlanglijstje. De begroting van Ecomare voor 1988 geeft aan dat minimaal f69.120,— no dig is op deze weg verder te kunnen gaan. De door de gemeente toegeken de subsidie is echter niet alleen voor de Texelse bevolking, maar ook voor de toeristische functie die het centrum vervult. Ministeries Het totale tekort in de begroting van Ecomare is f249.120,—. Dit komt neer op een tekort van f 1,78 per bezoeker bij een bezoekersaantal van 140.000. De ministeries van landbouw en visse- De vrijdag begonnen herfstvakantie heeft een flinke hoeveelheid toe risten naar het eiland gebracht. Vrijdag vervoerde Teso 1323 perso nenauto's (vorig jaar 1370) en zater dag 1979 (vorig jaar 1942). Het druktebeeld was dus ongeveer ge lijk. Vrijdag werden slechts veertig caravans vervoerd, tegen het dub bele aantal vorig jaar. Dat is vrijwel zeker het gevolg van de storm waardoor men pas tegen de avond met een caravan de weg opdurfde. Het aantal „vreemde" auto's dat zich zondagavond op Texel bevond was 2806 tegen 3112 op het vergelijkbare tijdstip (12 oktober) vorig jaar. Zaterdag moest van half elf tot vijf uur met twee schepen worden gevaren, maar ondanks dat konden wachttijden tot ongeveer één uur niet worden vermeden. Een probleem op het haventerrein van Den Helder werd gevormd door de re constructiewerkzaamheden die daar plaatsvinden. Dankzij medewerking van rijkswaterstaat en aannemer kon den voor het voor Texel bestemde ver keer echter toch twee opstelstroken worden afgebakend, waardoor de ver keersafwikkeling redelijk vlot kon verlopen. Een volledig beeld van de herfstvakan- tiedrukte kan pas worden gegeven na het begin van de vakanties van Nord- rhein Westfalen, die het komende weekend beginnen. De vervoersont- wikkeling die Teso dit jaar beleeft is overigens nog steeds gunstig. Ook in september was er weer groei. rij en van WVC zullen ook in 1988 sa men weer f120.000,— subsidie ver strekken aan Ecomare. De provincie Noordholland zal om de educatieve functie te ondersteunen weer ffifl OOO— subsidiëren. Aan deze pro vinciale subsidie is wel de voorwaarde verbonden dat het educatieve werk ook ten goede moet komen aan de andere Texelse musea. Er blijft dan nog een exploitatietekort over van f69.120,— waarvan de ge meente tot nu toe f35.721,40 ver strekt. Wanneer Ecomare ook op zon dag open gaat, zoals veel gemeente raadsleden graag wilden, komt er nog eens f40.000,— bij. In totaal is dan dus voor Ecomare een gemeentelijke subsidie van f109.120— nodig. In de beleidsplannen van Ecomare en de andere Texelse musea komt de on duidelijkheid over de positie van de gemeente duidelijk naar voren. Het is nodig dat degenen die verantwoorde lijk zijn voor het inhoudelijke gebeuren van de musea ook de verantwoording dragen voor het hele beheer. Dit houdt in dat geld voor het totale beheer in één begroting moet worden onderge bracht. Voor Ecomare geldt dit al, hoewel de gebouwen nog van de ge meente zijn. Voor de andere musea zijn de kapitaalslasten en onderhouds kosten nog voor rekening van de ge meente. Alle commissieleden waren het eens met het overdragen van de gebouwen aan de Stichting Texels Mu seum, inclusief de bijbehorende begro tingsbedragen. Men was er voor een raamsubsidie te geven, die de stichting naar eigen idee mag verdelen. Als voorwaarde werd eraan verbonden dat de taak op gebied van educatie naar het onderwijs, natuurhistorische taak met betrekking tot Texel en de taak op het gebied van recreatie en toerisme moet worden gehandhaafd op het ni veau zoals het nu is of zelfs moet wor den uitgebreid. Als voorstel werd ge daan dat een bedrag van f110.000,— wordt gegeven als aanvulling op de raamsubsidie zodat de totale subsidie dan komt op f196.712,- f110.000,- is f306.712,—. Dit zal dan gelden voor 1988 en de daaropvolgende jaren. In de gemeentelijke begroting voor 1988 is een bedrag van f196.712,— opgeno men voor de Texelse musea. Het fonds wordt jaarlijks aangevuld met f178.000,Er zijn al bedragen gereser veerd voor het behoud van schapen boeten en tuinwallen en kapitaalslasten voor het Krimplan, waardoor nog f139.000,— overblijft. Daarvan zou f110.000,— aan de musea kunnen wor den besteed. Aardig Jan Kuiper was tijdens de commissie vergadering voor welzijnsbeleid aanwe zig om zijn visie te geven. Hij verklaar de dat de Stichting Texels Museum consequent de verantwoordelijkheid legde waar die werd gedragen. Hij wist nog niet of hij enthousiast moest zijn over de hoogte van de subsidie. „Het lijkt aardig, maar wij weten nog niet wat voor kosten de gemeente doorgaans had voor de musea, want dat zit verborgen in de gemeentelijke begroting. Het onderhoud komt nu voor onze rekening en zolang wij niet weten hoeveel de gemeente daarvoor rekent, kunnen wij niet beoordelen of de subsidie hoog of laag is", aldus Kuiper, die hoopte dat er een oplos sing zal worden gevonden voor het niet mogen reserveren van geld, zoals dat tot nu toe is. „Met een goed be heer had geld kunnen worden gereser veerd en belegd, maar we werden al tijd gesubsidieerd in het tekort, dus mochten we vooral niet sparen, anders kregen we niets. Ik hoop dat hierin verandering kan komen door de toe zegging van een vast subsidiebedrag per jaar", aldus de stichting-directeur. Peter Bakker van de PSP vond het be leidsplan van Ecomare „aansprekend". Hij drong erop aan dat de expositie in meerdere talen werd gehouden. Ook de zondagopenstelling leek hem goed. Hij vond een bredere financiering ook uit andere fondsen terecht. Creatief Tine Krijnen-Bays (Texels Belang) zei het beleidsplan creatief te vinden. „Er is goed over nagedacht en in korte tijd is veel op poten gezet. Dat Ecomare een Europees informatiecentrum wordt, is natuurlijk aanbevelenswaar dig, maar Texel moet ook een hoofd punt blijven", aldus Tine Krijnen die om de bezoekersvriendelijkheid te ver hogen wenste dat de informatie ook in het Frans zou worden gegeven en niet alleen in het Engels en Duits, zoals nu het geval is. Erna Eelman van de WD vroeg zich af hoe het met de Oudheidskamer ging. Jan Kuiper vertelde dat het afgelopen jaar aanzienlijk beter had gedraaid en dat men het wil handhaven zoals het nu is, met de medewerking van vrijwil ligers. Nel Eelman-van 't Veer werd zwaarmoedig van alle plannen en kosten van Ecomare in vergelijking met het geld dat de gemeente maar be schikbaar had. „Ik vind het een ambi tieus plan waar ik me in kan vinden, maar er moeten wel prioriteiten wor den gesteld. Maar omdat het centrum ook van Europees belang wordt, zou er eigenlijk ook geld van de Europese overheid moeten komen", aldus de CDA-vertegenwoordigster. Jan Kuiper verklaarde eerdaags in Brussel daar overleg over te hebben. Hij was blij met alle complimenten en positieve reacties van de commissiele den maar hoopte dat deze in financiële termen werden vertaald. Met redelijk goed weer werd zondag de Dennenoord-loop van Atletiekvere niging Texel gehouden. Aan deze bosloop, die over afstanden van 1, 2, 5 en 10 Engelse mijlen ging (1 mijl 1609 meter) deden 64 deelnemers mee. Ook was er veel publiek komen opda gen, dat zich langs de route had op gesteld en natuurlijk hadden ook de start en de finish veel belangstelling. De EHBO heeft gedurende de hele wedstrijd in het zonnetje kunnen zitten en had niets te doen. De tijdwaarne- mers noteerden de volgende uitslagen: 1 mijl: 1. Nastasja Koopman 5.43, 2. Rob Schraag 6.00, 3. Sylvia van Bartel 9.07. 2 mijl: Jongens: 1. Jan Willem Kraay 9.58, 2. Denhard van der Slikke 10.02, 3. Richard Stevens 10.26. Meisjes: 1. Nicole Bakker 12.03, 2. Nanda Koop man 13.29, 3. S. Swartsenburg 15.54. 5 mijl: Vrouwen: 1. Marijke Stark 36.09, 2. Ingrid van Lubek 40.01. He ren: 1. Jan van Vliet 29.47, 2. Theo Boom 32.27, 3. Maarten den Boer 33.10. 10 mijl: vrouwen: 1. Nel Bruining en Coby Bakelaar 1.18.36. Heren: 1. Min ne Goënga 58.58, 2. Loek van Vliet 1.02.01, 3. Arjan Barhorst 1.05.49. He ren veteranen: 1. P. Baanvinger 1.04.27, 2. Piet Bakelaar 1.04.36, 3. Dirk Bakker 1.04.44.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7