(jroen Zwartj- lOOjaar jong van fiarb tje Koningin moet etaaid kunnen worden. m/oemetji k (R Gecombineerd woningproject Oosterend is klaar 1 MVIME VOORBEHANDELING BEGROTING uperheffing }or honden? Half geld voor studenten rsonal ix voor f29S0r v Wm WÊm Leerlingenbouwplaats functioneerde prima Bloembollen UW I Verbouwing „Panorama" wordt voortgezet Verkeerscontrole Aanrijding met hond Aardgas via het riool Langzame stijging werkloosheid „Zulu Wail" viert 3-jarig bestaan A. van Strien DROOGPROBLEMEN! Bakker's Ijzerhandel b.v. 3ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.224 VRIJDAG 23 OKTOBER 1987 advertenties, abonnementen, etc.: weld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 ctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (022^0) 2741. n werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater Wit- n 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs A19.20 per kwartaal; los 90 cvit Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr 36 25.01 742; NM8 nr 67 34.6^ "*98 tijd van de begrotingsbehandeling is weer aangebroken, isdagavond kwamen alle leden van de verschillende advie- mmissies en een aantal ambtenaren bijeen om met het ege een „voorbehandeling" te geven. Dit was nog niet der gebeurd en na afloop verklaarden verschillende dsleden dat het een goede zaak is geweest dit als iets uws in te voeren. Veel gediscussieerd werd er niet. Het g voornamelijk om het verklaren van onduidelijkheden in tekst en het opsporen van eventuele fouten. Het zal er echt „heet" toegaan op 17 november als de algemene chouwingen worden gegeven. dat het eerste overleg met aanwonen- den had plaatsgevonden. Peter Bakker (PSP) vroeg of de gemeente de Schoolbegeleidingsdienst (SBD) be schouwt als een „randdienst", want het staat in dat rijtje. Wethouder Ze- gers was zelf ook niet gelukkig met die naam. „Dat is zo gegroeid. Ik kan niet zo gauw iets anders verzinnen. Het heeft meer een begeleidende functie". p de begroting betrekking heb- e stukken omvatten vier dikke iverken: de aanbiedingsbrief met jpsomming van de beleidsvoorne- de begroting 1988 waarin alles Iers staat uitgedrukt, de beheers ing waarin die cijfers nader zijn werkt en als laatste de begroting je dienst gemeentewerken, grond- jf, sociale dienst en het sociaal verband „De Bolder", emeester Schipper ging dinsdaga- hoofdstuk voor hoofdstuk alles n de aanbiedingsbrief staat dat de rente wat betreft de beloning van meel het rijksbeleid nastreeft, al- wil men aanvullende maatregelen in als er iets is waar de specifieke ipositie van Texel in meetelt, itra (PvdA) vroeg zich af wat nee werd bedoeld. De burge- ;ter dacht aan het aantrekken van undigen van de overkant die dan ijk moeten worden gehuisvest of jstenvergoeding moeten krijgen, moeten de ruimte hebben om elend te kunnen optreden als het is", aldus Schipper, die Terpstra ikerde dat het niet in de zin van ring voor goed werk was bedoeld, als een aanvullend iets. Terpstra j ook of de brandweer genoeg fend is. Directeur A. Doppenberg gemeentewerken vond dat de ise brandweer landelijk gezien op peil is en alle testen kan staan. „Maar ze moeten wel bij- in. Vooral op het gebied van de ijding van branden waarbij chemi- middelen in het geding zijn". Helpen lemeente vindt de bescherming de openbare orde niet alleen een van de politie, maar ook van de itking. Tine Krijnen (Texels Belang) 8 hoe de bevolking moet bijdragen het verbeteren van de openbare Schipper vond dat de overheid kan voorschrijven, maar dat het naai niet helpt als de bevolking meewerkt. Bus-bootlijn litbreiding van het busnet met een we lijn Texel-Den Burg-Den Helder voorlopig een wens. Mevrouw erna (CDA) wilde weten of er al was onderhandeld. Wout Stam side dat er al onderhandelingen m geweest met de busmaatschap- 1 januari treedt de nieuwe wet iet personenvervoer in werking en liedt ook nog mogelijkheden, irte termijn zal men de resultaten verkeerstellingen op de Hoorn- naar het provinciaal bestuur 'n met een verzoek om subsidie, veiwachtingen zijn hoog gespan- men rekent op een subsidie van Ambtenaar Le Roux verklaarde PvdAer Terpstra wilde weten hoe het deze zomer was gegaan met zwembad „Molenkoog". Zegers kon hem nog geen exacte bedragen noemen, maar het is wel zeker dat flink verlies is ge leden door de slechte zomer. Praamstra zei dat er vooral een grote daling was geweest in verkoop van losse kaarten. Het aantal verkochte 22 hie Texelse Courant: Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan introduceert de Texelse Courant een speci aal abonnement voor op het vasteland woonachtige studen ten en scholieren, afkomstig van Texel. Dit studentenabon nement kost de helft van het gebruikelijke bedrag, dus 719,20 per half jaar of 738,40 per jaar. Studenten/scholieren of hun ou ders die hiervoor interesse hebben kunnen zich vervoegen bij het bu reau van onze krant. Wie zich abonneert krijgt een schoolverkla- ring die later ingevuld door zowel de student/scholier als door de schoolleiding moet worden gere tourneerd. Wie een collegekaart kan tonen, kan daarmee volstaan. Zoals bekend heeft de Texelse Courant al zeer veel „overkantse" abonnees. Hieronder zijn naar ver houding echter betrekkelijk weinig studenten en scholieren. Veel van hen nemen de kram in het week end mee van huis of krijgen hem van de ouders opgestuurd. Door het halveren van het tarief wordt gestimuleerd dat deze mensen een eigen abonnement nemen. Zo kunnen ze de band met hun ei land in stand houden en Lange- veld en de Rooij hoopt erop dat zij ook later, als ze een werkkring hebben gevonden (dat is bijna al tijd op het vasteland, zo is geble ken) geabonneerd zullen blijven. fox binnen ieders (hand)bereik! ,T«g documentatie en/of demonstratie Parkstraat 10, Postbus 11, /7i»t^i Den Burg - Texel 'lV/I V I tel (02220) 2741 prijs excl. btw, ,n9(vanafca 23-9) in volgorde van bestelling. Binnen twee weken begint de tweede fase van de verbouwing en modernisering van de herberg „Pa norama". Die fase omvat het bou wen van 4, 5 en 6-persoons slaap kamers op de bovenverdieping, waardoor de slaapzalen verdwijnen en het pand nog sterker het karak ter van een familiehotel krijgt. De bouw is gegund aan het Friese be drijf Friso die ook de eerste fase uit voerde. Het wordt weer een „Jonge ren bouwen voor jongeren"project wat betekent dat de aannemer zich ver plicht om enkele jonge, werkloze bouwvakkers in te schakelen. De twee de fase moet in maart zijn voltooid. Dan resteert dus nog de derde fase: modernisering van keuken en dagverblijven. abonnementen was daarentegen iets gestegen. Superheffing Grote hilariteit ontstond toen het gesprek kwam op de hondenbelasting. „Ik heb iedereen al gewaarschuwd meneer Bakker, dus u kunt losbran den", aldus burgemeester Schipper, die teruggreep naar de behandeling van dit onderwerp in de maandag ge houden commissievergadering te Oosterend. Peter Bakker (PSP) vroeg waarom de hondenbelasting wordt ver hoogd tot 749,80, wat een stijging van 30.7% is. „Waarom deze superheffing op honden?" Wethouder Barendregt wekte nog meer lachlust op met zijn antwoord: „Het levert 711.000,— op". Tine Krijnen-Baijs hoopte dat niemand door verhoging zo in moeilijkheden zal komen dat ze hun trouwe viervoeter moeten afschaffen. „Eigenlijk is het niet eerlijk dat alleen honden worden belast." Wethouder Barendregt wilde de hondenbelasting wel afschaffen, maar hij wilde wél dezelfde belastin gopbrengsten hebben. Terpstra drong aan op een snel ant woord op de vraag of een deel van het Texelse Boysveld kon worden ge- plavuid met oude straatstenen zodat daar de meierblis kan branden. „In de beheersbegroting is een bedrag van 736.000,— geraamd voor bloemstuk ken, prijzen en andere huldeblijken. Dat is 721.000,— meer dan vorig jaar", aldus Erna Eelman (VVD). Terpstra was het met haar eens dat de stijging wel erg fors is. „Wij vinden 721.000,— onverantwoord in deze tijd van bezui nigingen. Maar ik weet wel hoe het komt. Dat Nidig-congres is hier ge weest en dat heeft veel gekost. Maar wij gaan niet met deze verhoging accoord". „Er is kans dat de koningin in 1988 naar Texel komt en dan heb je jezelf te pakken als er voor dit soort zaken niet genoeg geld is begroot", aldus het verweer van burgemeester Schipper. Erna Eelman vroeg waarom de kosten voor straatnaamborden zo waren gestegen. Dat bleek voornamelijk te komen doordat er veel wordt vernield. Riet Huitema (CDA) wilde weten waa ronder de kosten van oliebestrijding op het strand waren geboekt. Dat bleek onder „strandreiniging" te vallen, maar de burgemeester verklaarde dat als kon worden gesproken van een echte ramp, de kosten voor het rijk zijn. „Is de lagere opbrengst van de gemeentelijke sportterreinen een ge volg van het verlagen van de huur of komt het doordat er minder uren ge bruik van is gemaakt", aldus Tine Krij nen. Zegers verklaarde dat er minder wordt verhuurd en dat er nog meer dingen dreigen: „Minister Deetman wil de vergoeding voor buitensportacco- modaties voor het voortgezet onder wijs (720.000,— stopzetten en hij heeft nog meer van die akelige plan netjes". Over de begroting van gemeentewer ken, grondbedrijf, sociale dienst en De Bolder waren betrekkelijk weinig vra gen. Terpstra (PvdA) vond dat geen stuiver meer moet worden gegeven voor de noodslachtplaats. „Er wordt in het oude gebouw nog geslacht, dat zou zo snel mogelijk moeten stoppen". Wethouder Zegers was het helemaal met hem eens, maar tot 1990 loopt nog een contract met Goënga. Erna Eelman (WD) vroeg wat allemaal wordt gedaan met de maaicombinatie die op de begroting staat voor 795.000,—. „Maaien", aldus Doppen berg. Bij een verkeerscontrole op de Pont- weg zijn enkele mensen bekeurd we gens rijden zonder autogordels en één persoon wegens het niet kunnen to nen van het rijbewijs. Een toerist uit Nijmegen meldde bij de politie dat hij woensdagmorgen op de Nikadel te De Koog een hond had aangereden. Hij kon niet zien of het dier gewond was, daar het wegliep. De auto van de Nijmegenaar raakte niet beschadigd. 8 Drle leerlingen (Kees Kooy. André Eelman en Ed Maas) leggen de laatste hand aan de enige nog te koop staande premiewoning aan de Mulderstraat. De bouw van 18 woningen aan de Mulderstraat en het Robbenpad in Oosterend is klaar en hetzelfde geldt voor de uitbreiding van dorpshuis d'Ouwe ULO in Den Burg. Het één heeft met het ander wat te maken, want de twee pro jecten samen vormden een zg. leerlingenbouwplaats waar zojuist van school gekomen jonge bouw vakkers een prachtig stukje scho ling en ervaring hebben opgedaan. Als leerlingbouwplaats waren beide bouwactiviteiten zeer geschikt, omdat er veel werkvariatie in zat zodat Den nis Saai, André Eelman, Ed Maas, Carlo Bos en Kees Kooy allerlei soor ten bouwactiviteit konden ontplooien onder leiding van uitvoerder en leer meester Paul Buijsman, die in dienst is Tot stomme verbazing van de om wonenden stroomde vorige week gas uit de rioolputten bij het Rob benpad in Oosterend. De lucht van aardgas was duidelijk waar neembaar. De ramen van de hui zen moesten dicht en rokers wer den uit de buurt gehouden omdat er reëel gevaar was voor ontploffing. Het gasbedrijf werd gewaar schuwd waarna het raadsel spoe dig was opgelost. De ondergrond se gasleiding en de rioolpijp zijn onlangs in dezelfde sleuf gelegd. Omdat in verband met het aan brengen van nieuwe grond de bo venlaag ter plaatse was verwij derd, zaten de pijpen tamelijk on diep. Bovendien was de bodem door de vele regen week gewor den zodat een met grond geladen vrachtwagen die er overheen reed de boel zo in elkaar drukte dat de bocht van de gasleiding werd af gedrukt en tegelijk het er vlak naast liggende riool kapot ging. Omdat dit ondergronds gebeurde werd het niet gemerkt totdat de mensen 's avonds gas roken. Het gasbedrijf sloot de hoofdleiding af waardoor de woningen Robben- pad 6, 8, 10 en 12 een nacht zon der gas zaten. De volgende och tend kwam de aannemer en wer den de defecten afdoende her steld. Woordvoerder Koetsier van het gasbedrijf in Tiet sprak van een zeldzame samenloop van om standigheden. Hij zoiets nooit eer der meegemaakt. van Bouwbedrijf Duin. Een verschil met vorige leerlingbouwplaatsen op Texel was wel dat de jongens hier werkten in combinatie met „gewone" bouwvakkers. Volgens aannemer Kees Duin was er sprake van een uitsteken de samenwerking met alle betrokke nen, waaronder Bouwfondscoördinator V.d. Linde, die de supervisie had over het woningproject in Oosterend. Die huizen (10 premie A koopwoningen voor het Bouwfonds, vier bejaarden woningen voor de Stichting Bejaarden zorg en vier woningwetwoningen voor de Woningbouwvereniging Texel) zijn dus klaar. De bejaardenwoningen en woningwethuizen zijn inmiddels be woond en vandaag trokken de eerste kopers in de premiewoningen. Volgen de week worden de laatste zes premie woningen opgeleverd. Er is nu nog één premiewoning te koop. De ver koop van de huizen is redelijk vlot ver loren, echter „op zijn Texels" waarmee wordt bedoeld dat de meeste klanten pas toehapten nadat de huizen bijna klaar waren. Kopen vanaf de tekening vindt men blijkbaar te riskant. Het hele project is keurig volgens schema gereed gekomen en aannemer Het seizoen zit erop en dat blijkt ook uit de werkloosheidscijfers van het Texelse arbeidsbureau. De cijfers zijn nu iets gunstiger dan verleden jaar, omdat meer Texe laars konden worden geplaatst in de bollensector. In de bouw is gro te vraag naar vaklieden. Hoewel de werkloosheid deze maand in de bouw, metaal en landbouw nog iets is gedaald is de totale werkloos heid met 27 personen toegenomen tot 267 (171 mannen en 96 vrouwen). De eerste negen maanden van dit jaar werden 821 werkzoekenden ingeschre ven en 1096 uitgeschreven. Er werden 440 vacatures gemeld en tot nu toe konden 315 mensen daarin worden ge plaatst door het arbeidsbureau. Dat betekent een plaatsingspercentage van 70%, wat voor Texelse begrippen aan de lage kant is. Tot deze maand wer den 126 mensen geplaatst in de hore ca, 50 in handel en kantoor, 41 in de landbouw, 33 in de bouw en verder gelijk verdeeld over de sectoren me taal, voeding, verzorging, verkeer en algemene dienst. De totale werk loosheid is 8,5% van de beroepsbevol king op Texel. Tot december zal dat nog aanzienlijk toenemen. Vorig jaar liep dat percentage uiteindelijk op tot 17.46%. Kees Duin zegt dat hij er ook nog wat aan verdiend. Hij hoopt nu in aanmer king te komen voor de bouw van zes woningwetwoningen en vijf koophui zen nabij de r.k. kerk in Den Burg. In jongerencentrum Tasiel (dorpshuis d'Ouwe ULO) treedt zaterdag de Texel se achtpersoons formatie Zulu Wail op. De groep viert het driejarig bestaan met een gratis toegankelijk optreden dat even na 21.00 uur begint. Het is tevens de start van het winterseizoen van Tasiel, waar naast de bekende ac tiviteiten eens per maand een „echte" band zal optreden, zoveel mogelijk af komstig van Texel omdat het inhuren van overkantse groepen veel kosten met zich meebrengt. In Zulu Wail zit ten onder andere Rennie Piersma (so logitaar), Jeroen van Hoof (zang), Sid ney de Haan (slaggitaar) en Wobbe Visser (drums). Nu bloembollen betrekken van het goedkoopste adres in Ne derland. Wij hebben nog diver se soorten. Na 31 oktober zijn wij gesloten. Schilderweg 202, tel. 02220-5698 b.g.g. 2904 Wasdroger 3 kg. vanaf 7375,— 5 kg. vanaf 7595

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1