AGEND4 M I M 1 „Regering moet voorzichtig omspringen met de boeren" De velduil bedreigd! Lezing door voorzitter Landbouwschap: Vaste data 2, J DAG 23 OKTOBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 van de produktie met de vraag. Maar dan moet er wel een gecoördineerd en planmatig beleid komen. Nu ontbreekt de samenhang. Geleidelijkheid is een voorwaarde om te overleven en het Landbouwschap zal daarom een agra risch beleidsplan opstellen waarin een gezonde en evenwichtige ontwikkeling van de land- en tuinbouw wordt ge schetst. Daar zal dus ook in staan hoe de boeren zich zullen moeten aanpas sen, anders zou het van weinig reali teitszin getuigen". Spreker wees onder meer op stimule ren van vervroegde bedrijfsbeëindiging en het uit de produktie nemen of aan de buren overdragen van gronden. Meer dan de helft van de boeren is ouder dan vijftig jaar. „Voor velen is nog plaats in de toekomstige land- en tuinbouw, maar niet voor iedereen". Tijdens de discussie na de pauze werd op de spreker kritiek geuit. Die kwam van KI. Barendregt die niet erg geïnspireerd was door het betoog en liever wat meer nadruk had gezien op creatieve, nieuwe mogelijkheden voor de landbouw, zoals het kweken van produkten die bestemd zijn voor in dustriële verwerking. „Het blijven ha meren op kostprijsverlaging en schaal vergroting getuigt van een te defensie ve instelling". Volgens Varekamp was er echter geen verschil van opvatting. In zijn praatje had hij niet alles kunnen noemen. Er moeten inderdaad nieuwe produkten worden geteeld en er mag niet worden bezuinigd op onderzoek in die richting. Het is bijvoorbeeld een in teressante gedachte voor de toekomst dat het tarwe-overschot in zijn geheel zou kunnen worden verwerkt tot me thanol, de nieuwe brandstof voor auto's, al is dat nu economisch nog niet mogelijk omdat de prijs van gewo ne benzine te laag is. Ingaande op an dere vragen vertelde Varekamp over kansen èn bedreigingen van de bio technologie en de noodzaak om een centraal gezamenlijk researchlaboratori- um te stichten. Hij erkende dat het brengen van evenwicht op de wereld- zuivelmarkt niet alleen een zaak is van Nederland. Dat het kleine Nederland wel een belangrijke factor vormt il lustreerde hij door erop te wijzen dat in Nederland meer melk wordt gepro duceerd dan in het hele werelddeel Australië met Nieuw-Zeeland erbij.... Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: Het Groene Kruisgebouw, Wit te Kruislaan 19, Den Burg. Mevrouw drs M. van Dessel-van Leeuwen, tele foon (022201 5611. Spreekuren college van B en W: bur gemeester Schipper maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wet houder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt op het adres Schilderend 39 in Den Burg spreekuur: maandagochtend 8.30-9.30; dinsdagavond 18.30-19.30 uur; woensdagochtend 8.30-9.30 en vrijdagmiddag 15.30-16.30 uur. Spree kuur Dienst Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg (bereikbaar op hetzelfde adres (telefoon (02220) 4185 b.g.g. (02230) 15805) elke donderdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt ge houden hebben de raadsfracties van CDA, PvdA en WD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang en de PSP houden dit frac tiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO-groep komt elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Spreekuur voor uitkeringstrekkers iede re tweede en vierde woensdag van de maand van 10.15 tot 11.15 uur. Milieuklachten (over b.v. stank of la waai, bodemverontreiniging, e.d.) kun nen op werkdagen worden ingediend bij de afd. Milieubeheer van de Ge meente Texel, tel. (02220) 3041. Dag en nacht kan men ook terecht bij de provinciale klachtentelefoon (023) 310200. De privacy van de indieners wordt gegarandeerd en elke klager krijgt antwoord. gelegd, in cultuur gebracht of werden bebost. Juist omdat de soort een zo onvoor spelbaar voorkomen heeft, is het uiterst moeilijk doeltreffende bescher mingsmaatregelen op de broedgebie den te treffen. Het is zelfs zo dat er in noord-west Europa maar negen plaat sen zijn waar geregeld vijf of meer pa ren velduilen broeden. Texel is daar één van. Het is dus logisch dat juist in die vaste „bolwerken" de soort zeker goede bescherming verdient. De veld- uil staat derhalve op de door de mi nister van landbouw en visserij vast gestelde lijst van met uitroeiïng be dreigde of speciaal gevaar lopende soorten. Regeringen zijn verplicht deze door natuurbeschermers meestal „rode lijst" genoemde opsomming van soor ten te maken op grond van de E.Gr Vogelrichtlijn. Naast de velduil staan er nog 47 soorten op waarbij bijvoorbeeld de lepelaar, zomertaling, watersnip, kemphaan, grote stern en grauwe klauwier. In de aanbevelingen van de Internationale Raad voor Vogelbescher ming wordt bij de velduil opgemerkt dat afdoende bescherming van de broedplaatsen van groot belang is, dat in het broedseizoen (april - augustus) de omgeving van die plaatsen zoveel mogelijk met rust gelaten moeten wor den en dat veranderingen die het voedselaanbod nadelig kunnen beïn vloeden zo veel mogelijk beperkt die nen te worden. Hanenplas Helaas hebben op Texel projectontwik kelaars en recreatieondernemers, men sen die hun „waar" mede verkopen door de aantrekkelijkheid en het bij zondere van Texels natuur hoog aan te prijzen, hun oog laten vallen op een belangrijke broedplaats van de velduil omdat die plaats zo „goedkoop" is. Ik doel hierbij natuurlijk op het gebied van de Hanenplas. Het is een plaats die al meer dan tien jaar geleden werd aangemeld om onder de natuurbe schermingswet gebracht te worden. Er broedt soms namelijk een kwart tot een derde van alle Texelse velduilenl Die procedure is om een onduidelijke reden op één of ander bureau „ver zand". Het is duidelijk dat, hoe de golfbaan eventueel ook aangelegd zou worden, dat nadelig voor de velduilen zou zijn. Het is in ieder geval ook dui delijk dat de Texelse bestuurderen en de grote partijen op het eiland zich niet veel gelegen laten liggen aan de instandhouding van het terrein en het voortbestaan van de velduil daar. Is dat voor het „Vogeleiland" Texel geen blamage? We kunnen er echter van overtuigd zijn dat heel natuur- en vo- gelminnend Nederland zich wél voor de velduilen zal inzetten en zich tegen het plan zal keren. Zij hebben daarbij de E.G. Vogelrichtlijn (en dus de mi nister van landbouw en visserij?) aan hun zijde! Adriaan Dijksen. Donderdag 22 oktober Tot 20.00 uur kan men nog terecht in de bazaar van de Hervormde Vrouwen vereniging van De Waal (Hervormde kerk). De raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid heeft om 19.30 uur een openbare vergade ring in het raadhuis. Vrijdag 23 oktober Het nieuwe verzorgingshuis De Gol- lards wordt officieel geopend. Receptie voor belangstellenden van 16.00 tot 17.30 uur. Via Nederland 2 wordt het tv- programma „Kies voor de natuur" uit gezonden, aanvang 20.25 uur. Met medewerking van enkele kinderen uit Oosterend. In de kantine van Loodsmansduin wordt om 19.30 uur een bijeenkomst van belangstellenden voor een Hoorn der tennisvereniging gehouden. Zaterdag 24 oktober In de Twaalf Balcken brengt de „Bloembollenband" een muzikale ch zijn er heel wat vogelaars die iciaal voor uilen naar Texel komen, t komt omdat één van onze uilen, n velduil, een bijzondere is. In de L este jaren broedt een tiende deel i alle Nederlandse velduilen op het ind. Het landelijk broedbestand ligt sen de 100 en 200. Het Texelse dus sen de 10 en 20. We hebben daar- or een goede kans de soort hier te n te krijgen. Bovendien vliegt de duil als enige inlandse uil ook vrij lelmatig overdag. Soorten als rans- bosuil ziet met vrijwel nooit in ie. Wereldvogel we in vogelatlassen het broedge- I van de velduil bekijken, blijkt dat een heen ruime verspreiding heeft, het grootste deel van onze aardbol nt hij voor. Alleen in zuidelijk Afri- Zuid-Azië en Australië en op uw-Zeeland broedt hij niet. duilen zijn echte trekvogels, of lie- echte zwerfvogels. Ze schuwen te zeeën en zelfs oceanen niet. Dat ;t onder meer uit waarnemingen de soort boven zee 800 km noord- itelijk van Hawaï en 1000 km uit de rikaanse kust. Door dit reislustige ikter is de soort onder de uilen een buitenbeentje. Er zijn weliswaar ir uilensoorten die trekken, maar over zulke grote afstanden. Woelmuis-specialist nadere studie van de levenswijze de velduil maakt het zwerflustige ikter wat duidelijker. Zeker in Eura- [is hij een echte veld- en woelmui- lecialist. Plaatsen die voldoen aan mdschapseisen van deze uil, t. open, al of niet moerassige ge- den en die een overvloed aan mui- kennen, zijn ideaal voor hem. De luilen zwerven rond om dat soort itsen op te zoeken. Een prachtig rbeeld daarvan stamt uit het begin de jaren vijftig. In de jaren 1-1952 begon in de toen nog niet ang drooggevallen Noordoostpolder geweldige veldmuizenplaag. Het is t a niet te begrijpen hoe snel de na- daarop reageert, hoe snel roofvo- zo'n luilekkerland vinden. In ieder al verschenen er naast honderden ne en blauwe kiekendieven ook ve- onderden velduilen. Er werd zelfs proken over twee- tot drieduizend tiolaren! Veel paren hebben in dit daar ook gebroed, zelfs tot in de er. Helaas zijn er geen precieze ge ms van het aantal paren. Flexibel snu typisch voor de velduil. De ste zwerven over uitgestrekte af- den rond tot ze eindelijk op een belanden die een overvloed aan Isel biedt. Pas dan vestigt de soort voor enige tijd om met de broed- - is te beginnen. Tf mkelijk van de muizenrijkdom ter "R Ise kan het wijfje drie tot veertien 3y n leggenl Meer dan tien is echter Hal een uitzondering. Ook aan het s broedseizoen lijkt de velduil in dergelijk paradijs nauwelijks nog mden. Vandaar broedgevallen tot late herfst. Het is in zulke geval- jcht van: grijp de kans om zoveel jt slijk jongen groot te brengen, zo'n gelegenheid doet zich mis- m in jaren niet meer voor. En in- aad, in slechte muizenjaren bren- relduilen, ook op Texel, nauwelijks ien jongen groot. Ringonderzoek ngterugmeldingen blijkt het zwer- arakter heel goed. Op Texel ge- e jongen werden niet alleen ge uit de landen om ons heen, maar Jit bijvoorbeeld Joegoslavië en Nd. Een jong dat destijds in een in de Noordoostpolder geringd op 11 december 1959, werd vijf iden later teruggemeld uit Ar- Selsk in noord-west Rusland. Bij- «0 km het noordoosten. Bedreigd overal in Europa is de velduil vol- beschermd omdat het een be te soort is. Dat lijkt na het voor- nde verhaal waarin gesproken over honderden velduilen en een itrekt broedgebied, misschien 'd. Toch heeft de soort vooral de 229 decennia veel terrein verloren at broedgebieden werden droog- •xel is niet rijk aan uilen. Van de vijf in ons land broedende soor- n, bosuil, kerkuil, steenuil, velduil en ransuil, broeden alleen de atste twee op ons eiland. De kerkuil heeft hier vroeger wel ge- roed, maar is al lang verdwenen. De steenuil is zelfs maar enkele ren op Texel gezien en de bosuil tenslotte nog nooit, althans niet et zekerheid. ,,Een meer marktgerichte aanpak van de geldverslindende overproduktie is goed, maar nu gaat men veel te hard van stapel. De prijzen worden te rigoureus verlaagd, waardoor er straks geen sprake meer is van een reëel inkomen voor de agrarische ondernemer". theatershow voor kinderen, aanvang 14.30 uur. Zondag 25 oktober Om 11.00 uur start bij Monnickenweg 13 een boscross van de Atletiekvereni ging Texel. Om 10.00 en 19.00 uur kerkdienst met applaus in de Gereformeerde kerk te Den Burg, voorganger ds. Boeyinga. Om 11.30 uur start een snertrit te paard bij garage Grisnigt. Maandag 26 oktober Tussen 19.30 en 21.00 uur kunnen in 't Skiltje f5,— kaarten worden afge haald voor de bonte avond (31 oktober of 7 november) van de gemeenschap Oudeschild. In de Hervormde kerk van De Koog wordt om 20.00 uur een diavertoning over Texel gegeven met toelichting in het Duits. De Stichting Texelse Sportraad heeft in het raadhuis een openbare vergade ring; 19.30 uur. Dinsdag 27 oktober In Eben Haëzer wordt een bijbelstudie bijeenkomst gehouden, aanvang 19.30 uur. Thema „Uitverkiezing". De Historische vereniging heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een bijeen komst, aanvang 19.30 uur. De afdeling Texel van de VVD heeft in „Rebecca" in De Waal de jaarvergade ring, aanvang 20.15 uur. Na het huis houdelijk gedeelte spreekt districts hoofd R. Klaassen van Staatsbosbeheer. In dorpshuis d'Ouwe ULO komen di verse Texelse instanties bijeen om te praten over het eerder aangekondigde Natuureducatie"evenement; 20.00 uur. Iriscopiste Jacqueline Dros houdt voor de Plattelandsvrouwen van De Cocksdor-Eierland een lezing in het Ei- erlandsche Huis, aanvang 19.45 uur. In het Havenrestaurant van 't Horntje wordt om 18.30 uur de regiovergade ring van de KNVB gehouden. Dat zei Marius J. Varekamp, president van het Landbouwschap maandaga vond in „De Pelikaan" voor een groot gehoor van Texelse boeren, leden van de gezamenlijke standsorganisaties De teneur van het betoog van Varekamp was dat uiterst zorgvuldig moet wor den omgespringen met de agrariërs, die de laatste tijd te maken hebben gekregen met zeer ernstige bedreigin gen van hun inkomen. Spreker ver weet minister Braks van Landbouw tactloos handelen, vooral nu de boeren ook nog hebben te maken met de kwalijke gevolgen van de koude en natte zomer, de tegenvallende prijzen voor granen, uien en aardappelen en een verminderde garantie voor kool zaad en peulvruchten. Op het niet zo regengevoelige Texel zijn de oogstre- sultaten nog niet zo slecht, maar in tal van plaatsen elders komen de aardap pelen misschien niet eens van het land. Braks heeft nu gezegd dat de graanprijzen nog verder omlaag moe ten omdat een marktgericht beleid no dig is. „Ongepast om dat te zeggen nu de nood zo hoog is. Je zegt toch ook niet tegen iemand die verdrinkt: dan had je maar moeten leren zwemmen?" Gecompliceerd Ook voor een leek wist Varekamp dui delijk te maken dat de problemen in de landbouw groot en gecompliceerd zijn. De achterblijvende prijzen kunnen niet langer worden gecompenseerd, verhogen van de produktie zit er ook niet meer in en de tot voor kort gunstige lasten die gemoeid waren met rente en kunstmest, trekken weer aan. Dan zijn er de financiële gevolgen van milieueisen en voorzieningen voor mestopslag (in de kosten van dat laatste moeten de boeren zelf een mil jard bijdragen), om niet te praten van de noodzaak om in te spelen op nieu we technische mogelijkheden die zich spoedig zullen aandienen, zoals geneti sche manipulatie waardoor bijvoor beeld de melkproduktie van koeien nog aanzienlijk kan worden opgevoerd. Het is overigens de vraag of de consu ment prijs stelt op produkten die op deze wijze worden verkregen. Ook „natuurlijke" hormonen worden ge wantrouwd. Het devies moet zijn dat men nieuwe technische mogelijkheden voorzichtig gebruikt, maar dat men ze niet bij voorbaat afwijst, want dat zou worden afgestraft met inkomensverlies. Het inslaan van nieuwe richtingen en het aanpassen van de bedrijfsvoering moet als uitdaging worden gezien. Va rekamp ging er van uit dat de Neder landse boer al zoveel aanpassingen en vernieuwingen heeft moeten doorvoe ren, dat hem dit ook nog wel zal luk ken. „Maar dan moet er wel voor worden gezorgd dat de schokken niet al te hard aankomen. De stroomvers nelling moet gekanaliseerd worden. Met creativiteit, inzet, vakmanschap en ondernemerschap kan de boer zijn vooraanstaande positie in de agrari sche wereld behouden. Een beetje mo rele steun is daarbij wel nodig. Men gaat nu veel te hard van stapel." Superheffing Kritisch liet Varekamp zich uit over de superheffing, waaraan volgens hem M. J. Vorekamp meer na- dan voordelen zijn verbon den. Dat die superheffing voorlopig wel zal blijven is nogal bedreigend voor een zuivelexporterend land als Nederland. In elk geval moet het systeem op meerdere punten worden bijgesteld en Varekamp liet zich goed keurend uit over reeds aangebrachte verbeteringen. Hij vond dat in elk ge val de quotering per individuele vee houder moet worden afgeschaft en stelde Denemarken als voorbeeld, waar de hele melkveehouderij als één wordt beschouwd. Schapen Wat betreft de schapenhouderij ziet het er ook niet zo best uit. Ook hier hebben Europese maatregelen vermin derde inkomsten tot gevolg. Als reme die tegen de effecten van de vermin derde steun uit Brussel pleitte Vare kamp voor rendementsverbetering en het aanboren van nieuwe afzetkanalen, waarbij de eigen Nederlandse markt niet mag worden vergeten. Verder zou inplaats van het exporteren van leven de dieren het accent meer op het geslachte en verder bewerkte produkt moeten liggen. In elk geval zal meer vlees tegen een lagere prijs geprodu ceerd moeten worden. Afstemming tussen fokken en houden van schapen (volgens het bekende systeem dat bij andere slachtdieren wordt toegepast) moet van de grond komen en door kruising moeten de dieren produktiever worden. Terugkomend op het lot van de boe renstand in het algemeen, constateer de Varekamp dat de overheid de agra riërs in de kou laat staan. Het bleek uit de miljoenennota die „een kille en afstandelijke toon" ademt door een boer-onvriendelijk fiscaal beleid: af schaffing van de negatieve WIR, af schaffing van de WIR op vee, geen toeslag voor investeringen in het be lang van milieu en energiebesparing, verhoging van BTW op landbouwpro- dukten, etc. Beleidsplan Spreker herhaalde dat de land- en tuinbouw best constructief wil praten over het in overeenstemming brengen

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5