Nas Texel al vaker ussenstation? Ziekenfonds houdt kantoor op Texel OUTIE ONDERSCHEPTE 2300 KG HASJ ZEVEN PERSONEELSLEDEN NAAR ALKMAAR re'Srio: Wa^oessvaat 45, Den Burg. reieloon 02220-274,nTHfn /wnrt 100 id ÜT lOU (1 VftYl ClYl 1 652 Auto-inbraken Geen visum voor de Golfoorlog Jaap Vlaming overleden nu ƒ1149- bakker spectra DINSDAG 3 NOVEMBER 1987 iERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.227 Wegens het overlijden van onze collega Jaap, is ons gehele bedrijf vrijdagmiddag 6 november gesloten. De winkel is 's avonds weer geopend van 19.00 tot 21.00 uur. Langeveld en de Rooij Boek- en Kantoorboekhandel Drukkerij Uitgeverij advertenties, abonnementen, etc.. Verschijnt dinsdags en vrijdags, leveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Abonnementsprijs f19,20 per kwartaal; los 90 cent >n werktijd deze week tot en met dinsdag a.s Harry de Graaf, Pelikaan- W 4- C- J %k\ f \s i- %/t V 4- I I- %/V f J Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 75, De Koog, telefoon 02228 266. ij Rabobank nr. 36 25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 Het Ziekenfonds Texel fuseert per 1 januari a.s. met de Coö peratieve Vereniging Noordholland-noord in Alkmaar, maar er blijft een kantoor van het fonds aan de Jonkerstraat in Den Burg. Hier zullen de verzekerden als vanouds terecht kunnen voor alle ziekenfondsaangelegenheden. Aan dit hulp kantoor zullen twee medewerkers zijn verbonden, waarvan een op parttime basis. De overige zeven gaan werken op het hoofdkantoor in Alkmaar. Ze hebben ingestemd met een so ciaal plan waarin deze overgang op zo aangenaam mogelijke wijze is geregeld. Overeengekomen is dat de perso neelsleden die dagelijks naar Alkmaar reizen met de boot van 8.05 uur ver trekken en op een zodanig tijdstip weer huiswaarts keren dat ze de boot van 16.35 uur kunnen halen. Het tweede jaar moeten ze een uur langer werken en het derde jaar nog een uur langer. Verhuizen naar Alkmaar of om geving zal worden gestimuleerd. Alle daaraan verbonden kosten zullen door Noordholland-noord worden vergoed. Medewerkers die op Texel willen blij ven en daar ander werk vinden waar aan een lager salaris is verbonden, kunnen erop rekenen dat het Zieken fonds gedurende drie jaar de helft van het verschil bijpast. Hogere premie Als gevolg van de fusie gaat de thans nog lage premie voor de verplichte verzekering ongeveer 10% omhoog, maar is ook dan nog laag in vergelij king met de ongeveer twee keer zo hoge premies die ziekenfondsen in ste delijke gebieden in rekening brengen omdat de „medische consumptie" daar veel groter is dan op het platte land. Die tariefsverhoging zal overigens in het niet vallen bij de gevolgen van de veranderingen die van rijkswege worden doorgevoerd bij de financiering van de gezondheidszorg. Tegenover de premieverhoging staat een iets uitgebreider vergoedingenpak ket dan door het Ziekenfonds Texel werd gehanteerd, vooral met betrek king tot bepaalde alternatieve genees wijzen en psychische hulp. De Coöpe ratieve Vereniging Noordholland-noord b.a. is vorig jaar ontstaan door een fu sie van het ziekenfonds voor Den Hel der, Alkmaar en omstreken en het zie kenfonds Westfriesland. Nu komt daar dus ook Texel bij. Onhoudbaar Dat gebeurt op dringend advies van de Ziekenfondsraad die als gevolg van landelijke ontwikkelingen geen bestaansmogelijkheden meer ziet voor een klein zelfstandig ziekenfonds als dat van Texel. De financiële basis was al versmald door het vertrek van veel patiënten naar de particuliere verzeke ring als gevolg van de stelselherzie ning. Landelijk leidde dit tot een uit tocht van 20% van het bestand, maar op Texel is het meer vooral als gevolg van het naar verhouding grote aantal keine ondernemers dat hier is ge vestigd. Er zijn thans 6600 Texelaars bij het Algemeen Ziekenfonds aangesloten en het was 8450, te weten 5000 ver plicht verzekerden, 2500 vrijwillig ver zekerden en 950 bejaardenverzekerden. Een andere ontwikkeling waardoor het kleine ziekenfonds onder naar verhou ding grote financiële druk komt te staan is dat de werknemers die in de VUT gaan, nu nog uit de grote alge mene pot worden betaald maar straks uit eigen fondsen van het ziekenfonds. Failliet Volgens apotheker Gerrit lely die sa men met mevrouw B. van den Berg- Buijboom en directeur C. Vrieswijk deel uitmaakt van de fusiecommissie, zou het Ziekenfonds Texel als gevolg van deze ontwikkelingen over drie jaar failliet zijn, nog afgezien van het feit dat het kantoor in zijn huidige opzet niet in staat zou zijn de enorme orga nisatorische en administratieve rompslomp op te vangen die voort komt uit de op handen zijnde wijzigin gen bij de financiering van de gezondheidszorg. Vorig jaar tekende deze problematiek zich reeds af en Texel had toen gelijk met Westfriesland kunnen opgaan in Noordholland-noord. Men heeft de zaak echter nog even willen aanzien. Lees verder pagina 2 daarin de in plastic verpakte hasj over namen en naar twee personenauto's en een grote bestelwagen brachten. Toen de boot leeg was en de auto's zich in beweging zetten, sloeg de poli tie toe. Er werden vijf personen aange houden: de 20-jarige C.W., de 44-jarige G.H., de 26-jarige J.L. en de 31-jarige H.T. uit Amsterdam en de 28-jarige N.H. uit Hoorn. Bij deze ar restatie werden twee vuurwapens in beslag genomen. Uiteraard werd ook beslag gelegd op auto's en hasj. De hasj werd samengebracht in de grote Mercedes bestelwagen en voorlopig naar het politiebureau in De Koog ver voerd. De hasjlading (met een straat waarde van vijf zes miljoen gulden) is inmiddels naar de vuilverbrandina in Alkmaar afgevoerd en daar onder toe zicht vernietigd. Geënterd Toen het transport bij de dijk werd aangehouden was het motorjacht al weer vertrokken. Korte tijd later kon het vaartuig worden geënterd door de politieboot RP 20 waarbij de 42-jarige J.K. en de 44-jarige B.H. uit Hoorn werden aangehouden. (Het vaartuig „Zeearend" van de douanerecherche lag ook in de buurt maar hoefde niet in actie te komen). De motorboot werd opgebracht naar Den Helder en daar in een afgesloten gedeelte van de marinehaven gelegd. Dezelfde boot zou al eerder in de buurt van Texel zijn gesignaleerd. De zeven verdachten zijn ingesloten op verschillende plaatsen in de provincie. Hun woningen in Amsterdam en Hoorn zijn doorzocht waarbij admi nistratieve zaken en een vrij grote hoe- In de nacht van zaterdag op zondag werd het rechter raam van de BMW van een 25-jarige man uit Den Burg in geslagen. De frontplaat van de radio- cassetterecorder werd ontzet bij de po ging de apparatuur te stelen. De auto stond geparkeerd aan de Lijnbaan. Het linker raam van de Toyota van een 24-jarige man uit Den Burg was in geslagen, maar uit deze wagen werd niets vermist. Vermoedelijk is ook hier getracht de autoradio te stelen. Deze auto stond aan de Witte Kruislaan. de korte tijd die hem nog scheidde van de VUT, vol te maken. Dat heeft niet zo mogen zijn en dat heeft een schaduw geworpen over de viering van het 100-jarig jubileum van de Texelse Courant, het blad waaraan hij zovele jaren heeft meegewerkt. Jaap Vlaming begon in 1946 als 19-jarige handzetter en volgde later Gerrit Logman op als machinezetter. De laatste jaren was hij fotozetter, als gevolg van de omschakeling van lood naar offset. Jaap Vlaming voelde zich enorm betrokken bij zijn werk. Hij voerde nooit domweg opdrachten naar de letter uit, maar dacht mee en greep nogal eens in als hij meende dat het nodig was. Menige collega behoedde hij op die manier voor blunders. Vla ming hoorde tot het type mensen dat zich maatschappelijk dienstbaar wilde opstellen door meer te doen dan al leen zijn plicht, was daarbij idealistisch maar toch nuchter. Hij had een duide lijke eigen mening waar hij zich niet makkelijk vanaf liet brengen. Spannin gen waren er ook: als de werkdruk te groot werd en als de overgang naar nieuwe technische systemen zich als een zware beproeving lieten voelen. Vlaming was veelzijdig en bereid elk karwei aan te pakken, waardoor hij goed paste in een bedrijf als het onze waarin iedereen „alles" moet kunnen om efficiënt te kunnen produceren. We zullen ons Jaap Vlaming blijven herinneren als een hardwerkende colle ga die vakbekwaam en met gevoel voor betrekkelijkheid en humor wist samen te werken. Het is tragisch dat hem geen levensavond was gegund. We wensen zijn vrouw sterkte toe bij het dragen van dit verlies. Directie en medewerkers Langeveld en de Rooij b.v. Wachtmeester Jen van der Meer, steende op gulden. veelheid munitie in beslag werd geno men. De auto's waarvan zij zich op Texel bedienden waren afkomstig van een verhuurbedrijf op het vasteland. Nieuwe aanhoudingen De verhoren en het onderzoek hebben inmiddels twee nieuwe arrestaties mo gelijk gemaakt. Gistermiddag tegen vier uur werd in zijn woning aan het Sijbrandsplein in Enkhuizen de balen hasj ter waarde van zes miljoen 31-jarige F.S. aangehouden, evenals de 36-jarige Engelsman R.F. die in zijn ge zelschap vertoefde. Bij het doorzoeken van het huis werd duizend kilo hasj gevonden met een waarde van 2% 3 miljoen gulden. Uit soort en verpak king is af te leiden dat deze hasj af komstig is van dezelfde partij waarvan een groot deel op Texel werd onder schept, maar enkele dagen eerder moet zijn aangevoerd. Of dat ook via Texel is gebeurd, is nog niet gebleken. De Texelse korporaal-schrijver E. E. van Bavel zou dit weekend per vliegtuig afreizen naar de Verenig de Arabische Emiraten om zich daar te voegen bij de strijdkrach ten op weg naar de Golf. Dit is voor onbepaalde tijd uitgesteld doordat de korporaal uit Den Hoorn geen inreisvisum heeft ge kregen voor dit land. Geprobeerd wordt nu een visum voor Oman te krijgen, zodat Van Bavel via dat land kan reizen. Ongeveer twee weken geleden kreeg de in Rotterdam geboren Texelaar te horen dat hij op het Belgische bevoor radingsschip „Zinnia" zou worden gestationeerd. Hij wordt belast met de boekhouding waaronder het aankopen van voedsel en het regelen van het verlofgeld onder andere valt. Van Ba vel had er al een voorgevoel van dat hij zou worden gekozen om naar de manschappen in de Golf te gaan. „Twee jaar geleden heb ik bij de mijn- dienst gediend. Ik vind het wel een uitdaging om te gaan. Bovendien kan ik als ik terugkom rekenen op een overplaatsing en dat vind ik prettig, want waar ik nu een half jaar zit, leer ik niets meer. Het liefst zou ik een ka zerneplaats willen", aldus de korporaal die zenuwachtiger is voor de vliegreis dan voor de Golfoorlog, want hij heeft nog nooit gevlogen. Hij had zich helemaal ingesteld op het afscheid dit weekend en het uitstel voor onbepaalde tijd komt hem niet gelegen. Van Bavel is opgegroeid in Den Helder, is getrouwd met een Texelse en woont sinds anderhalf jaar in Den Hoorn waar het hem uitste kend bevalt. het in de nacht van vrijdag op zaterdag de eerste keer op Texel een grote hoeveelheid hasj aan land werd gezet te worden doorgevoerd naar afnemers op het vasteland? is de vraag die velen zich stellen na de spectaculaire on- schepping van ongeveer 2300 kg hasjiesj om 3.00 uur lachts bij Oudeschild. "SSSÏSSS In beslag genomen auto met hasj op de binnenplaats van het politiebureau. De wacht- ster toont het nylon net dat blijkbaar heeft gediend bij het hijsen van de vracht. aatste jaren hebben herhaaldelijk alen de ronde gedaan over het elijke gebruik van Texel als een criminelen aantrekkelijk tussensta- bij smokkeltransporten. De verha- verden gevoed door verdachte be jegen van kleine en grote boten de kust maar ook door het door Ise kotters „vangen" van grote 'eelheden hasj, blijkbaar afkomstig een transport waarmee het was jelopen. Het is niet moeilijk om op zee met een kleine boot een par- isj over te nemen, deze op een plek 's nachts aan wal te brengen lervolgens met vrachtauto's en per boot af te voeren. Deze mogelijk- is de laatste tijd gebruikt als argu- voor de instandhouding van de wacht. elijk komt daarover binnenkort ze- d, nu de politie zeven personen gearresteerd die bij het zaterdag end onderschepte transport be ien waren. Gisteren hadden de oren echter nog geen aanwijzin- in die richting opgeleverd; de poli- rilde daarover althans geen mede ogen doen. sen de gemeentepolitie van Hoorn, de rijkspolitie van Texel, de districtsrecher che uit Alkmaar en de rijkspolitie te water uit Leeuwarden. Het waren deze korpsen die in de nacht van vrijdag op zaterdag op en bij Texel de geslaagde actie uitvoerden, in samenwerking met de douanerecherche en de marechaus see uit Den Helder. Totaal was er 25 man bij betrokken onder leiding van de officier van justitie mr. J. N. M. Blom. Mist Vrijdagnacht werd een val opgezet na dat uit naspeuringen was gebleken dat op het tijdstip van hoogwater (3.00 uur) een partij verdovende middelen aan land zou worden gebracht even ten zuiden van Oudeschild. Dat hoge water was nodig omdat de 70 cm diep stekende motorkruiser waarmee de hasj werd vervoerd anders niet tot vlak bij de dijk kon komen. Op het ver wachte tijdstip doemde een kilometer ten zuiden van Oudeschild inderdaad een motorjacht op uit de dichte mist en stonden mannen op de dijk klaar die enkele tientallen juten zakken met Langdurige voorbereiding «j gepakte zeven mannen was 0l0p al geruime tijd op het spoor. nden geleden ging al een onder- buil- ivan start bij de gemeentepolitie Hoorn dat zich richtte op een in- 8 er van die stad. De daarbij verkre- aanwijzingen waren reden om een enwerking op touw te zetten tus- -kap EZE WEEK VOORDELIG! In zijn woning in De Koog overleed gisterochtend op 60-jarige leeftijd Jaap Vlaming. Hij was sinds 1946 onafgebroken werkzaam in de drukkerij van de Texelse Courant. Zijn dood wekte grote verslagenheid in ons bedrijf. Vlaming was op 8 oktober met een zware hartaanval in het zie kenhuis opgenomen, maar na de kri tieke periode snel opgeknapt en zater dag weer naar huis teruggekeerd. Het zag er naar uit dat hij binnenkort weer voorzichtig aan de slag zou gaan om «l/diepvriescombinatie oud koelgedeelte 230 liter, inhoud Pvries 136 liter. 'f links of rechts draaiend, oppressors - 2 thermostaten. tel. 02220 - 2346 N WINKEL VOL IDEEËN I

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1