45 jaar dierenliefde clubverband in „Relatieboeren" in subcommissie benoemd SV Texel behaalt eerste overwinning -M TS! t KLEINDIERENSPORTVERENIGING JUBILEER Ziekenfonds E v OOSTEREND Transportbedrijf nu illegaal VERVOLG VAN PAG.l Doorgereden Praten met peuters Verwarring rond popkelder Aanrijding door tankstop Dankdagmaaltijd in De Schakel Motor weggezet Deur geforceerd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 NOVEMBER j GEM TEXEL „Omgaan met dieren betekent verantwoordelijkheid dragen voor iets levends. Als je op een voetbal, duikbril, hoepel of radio bent uitgekeken, kun je zo'n ding op zolder gooien en er niet meer naar kijken. Bij dieren gaat dat niet. Het uitlaten van de hond, het zoe ken van voer voor het konijn, het schoonmaken van het kippen hok, het zijn allemaal karweitjes die niet altijd en onder alle om standigheden leuk of opwindend worden gevonden maar het moet wel gebeuren. Vooral voor kinderen is het goed om aldus spelen derwijs plichtsbesef bijgebracht te krijgen. Omgaan met dieren heeft grote opvoedkundige waarde". Het transportbedrijf A.P.C. Koop man aan de Achtertune te Ooster end draait sinds zondag illegaal. Per 1 november werd namelijk de schorsing van de Raad van State opgeheven waardoor het gemeen telijke besluit tot sluiting van het bedrijf rechtskracht kreeg. Als Koopman zelf de activiteiten aan de Achtertune niet staakt, kan de ge meente tot sluiting met politiedwang overgaan. Gisteren was nog niet dui delijk of het zover zal komen. De fami lie Koopman heeft wel alle vrachtau to's van het terrein gehaald en ze gestald in de berm van de Achtertune en de Nesweg, omdat wordt gevreesd dat de gemeente ze anders onbruik baar laat maken als wordt overgegaan tot dwangmatige sluiting. Dat betekent dat de belangrijkste bron van hinder zich niet meer op het eigenlijke be drijfsterrein bevindt, waardoor de za ken juridisch minder duidelijk worden. De foto toont het buiten het bedrijf geparkeerde rijdend materieel van Koopman. Buurtbewoners hebben al laten weten de voor hun ramen staan de vrachtauto's niet op prijs te stellen, (foto Dirk Kuiter). maar de politieke ontwikkelingen van de laatste tijd hebben duidelijk ge maakt dat er geen bestaansmogelijkhe den meer zullen zijn voor een zelfstan dig ziekenfonds op Texel. Vrijwel zeker is dat de huidige direc teur C. Vrieswijk een van de mensen is die het kantoor in Den Burg zal blijven bemannen. In het bestuur van Noordholland-noord zal Texel door twee personen worden vertegenwoor digd. De fusie wordt momenteel in fi nancieel en organisatorisch opzicht af gewikkeld. Het Ziekenfonds heeft on geveer evenveel schulden als bezittin gen, zodat hieruit geen wrijfpunten zullen voortkomen bij de samenvoe ging. Er moet nog wel worden gepraat over de bestemming van een aparte pot in de vorm van een stichting waarmee bijzondere voorzieningen op medisch gebied werden gesteund. Ook Noordholland-noord beschikt over een dergelijk fonds. Texel wil regelen dat het eiland hierop een behoorlijk beroep kan blijven doen, waarbij onder meer wordt gedacht aan de aanschaf van benodigdheden voor hydrautherapie door de gezamenlijke fysiotherapeuten. Een aan de Vogelenzang geparkeerde blauwe Ford van een Oosterender is gistermorgen aangereden, waarbij linksvoor schade ontstond. De dader is doorgereden en heeft zich tot dusver niet gemeld. De cursus Praten met Peuters, die deze winter door het Groene Kruis wordt gehouden, kan nog een aan tal deelnemers gebruiken. Tot nu toe hebben zich nog maar wei nig mensen aangemeld voor deze cur sus, die bedoeld is voor ouders van kinderen van twee tot vier jaar. In de cursus worden onderwerpen als prakti sche problemen, grenzen stellen en straffen en dergelijke behandeld. De eerste van de zes bijeenkomsten staat gepland op 5 november, terwijl de cur sus, bij voldoende belangstelling in ja nuari kan worden herhaald. De cursus wordt van 20.00 tot 22.00 uur gegeven in het gebouw van het Groene Kruis aan de Witte Kruislaan, door Tineke Buningh en Rianne Malschaert. Men kan zich van 16.30 tot 17.30 uur opge ven bij het Groene Kruis, via telefoon nummer 02220-3241. Naar aanleiding van de reportage over de popkelder onder d'Ouwe ULO op de kabeltelevisie is nogal wat verwarring ontstaan. Tijdens de uitzending verklaarde Gelein Jansen dat de popkelder 7100.000,— meer kost dan hij mocht kosten en dat in plaats van 710,— per dagdeel nu een bijdrage van de popgroepen wordt gevraagd van 725,—. Ik behartig de belangen van de pop groepen", aldus Gelein Jansen. ,,De popkelder zoals die er nu staat is afge leverd voor f300.000,—. Dat zou eerst f200.000,— zijn. Wie daarvan de schuldige is, is mijn pakkie-an niet. Maar het is zeker dat de popgroepen zo geen animo hebben voor de pop- kelder, want f25,— is gewoon te veel. Het geeft wel een wrange nasmaak voor de subsidiegevers maar ik heb geen schuldige aangewezen". Koster van architectenburo Jan Visser verklaart dat het pertinent onwaar is dat de aanneemsom is overschreden. „Er is een aanneemsom begroot en die is in overleg met de Stichting On dersteuning Welzijnswerk geaccep teerd. Op verzoek van die SOW is wel enig meerwerk verricht, maar dat ging om enkele honderden guldens en zeker niet om f100.000,—. Wij hebben alle moeite verricht die we konden om al les rond te breien met de aannemer en met de SOW en we hebben het ook zeer intensief begeleid. We zijn binnen het budget gebleven." Nora Verheij van de SOW kondigt aan Een 19-jarige Duitser uit Bad Oeynhau- sen liep vrijdag schade op aan zijn VW toen hij op de Postweg linksaf sloeg om te tanken. Op dat moment werd hij ingehaald door een 44-jarige man uit Den Burg in een Mercedes die de richtingaanwijzer van de Duitser niet had opgemerkt. De Mercedes liep schade op aan rechter portier en - voorzijde. dat de SOW deze zaak diepgaand zal uitzoeken. „We hebben die uitzending natuurlijk gezien en dan kun je wel meteen hoog van de toren gaan bla zen, maar daar is niemand mee gebaat en ook een ruzie via de pers willen we vermijden. Daarom komt het bestuur eerst bijeen. Er is kennelijk een mis verstand ontstaan waarbij oude en nieuwe gegevens door elkaar zijn ge haald. We willen zelf alles op een rijtje zetten en dan contact opnemen met Gelein Jansen. Het moet allemaal rustig worden uitgerpaat. Hier is nie mand mee gebaat, ook de popgroepen niet, waar het toch eigenlijk om draait." Om 17.45 uur begint woensdag een dankdagmaaltijd in De Schakel. Door vrijwilligers wordt een kaasfondue voorbereid. Alle tafelgenoten worden verzocht iets eetbaars mee te brengen, liefst van eigen oogst. Te denken valt aan (rauwkost)salades, appels, peren, ander fruit of klaargemaakte groente, iets dat bij de kaasfondue kan worden gegeten, ledereen is welkom. Om 19.30 uur is aansluitend het avondgebed. Een Amsterdammer kwam zondag melden bij de politie dat zijn motor 's nachts was gesloten. Later bleek dat een inwoner van Den Burg de motor ergens veilig had weggezet omdat hij bang was dat het voertuig zou worden vernield. Bij een Chinees restaurant in De Koog is gisteren geconstateerd dat de af gesloten toegangsdeur naar de keuken was opengetrokken. Waarschijnlijk zijn de daders niet binnen geweest, want er werd niets vermist. Dat zegt voorzitter Joop Veltkamp van de Texelse kleindierensportve- reniging „Kotex" die dit jaar 45 jaar bestaat. In het kader van dit jubileum organiseerde de vereni ging al een kleurwedstrijd en een keuring „Kind en dier". Woensdag a s. begint de jaarlijkse ten toonstelling die ook in het teken van het zevende lustrum staat en daarom extra feestelijk is aange kleed en extra lang duurt: tot en met zondagavond. Op die tentoonstelling zijn de restulta- ten te zien van goed omgaan met die ren in brede zin: hoenders, konijnen, vogels en duiven die zo perfect moge lijk beantwoorden aan het ideale ras beeld en die er weldoorvoed, kleurig en verzorgd bijstaan. Aanpassing Zoals elke vereniging die de jaren trot seert, is Kotex met zijn tijd meege gaan. In het oprichtingsjaar 1942 wa ren de doelstellingen minder pedago gisch dan nu. Het ging uitsluitend om het fokken van slachtkonijnen, hoe groter hoe beter. Want konijnevlees vormde in die schrale tijd een welkome aanvulling van het voedselpakket. Het was toen heel normaal dat een overi gens liefdevol opgefokt konijn op een gegeven moment een tik achter de oren kreeg en de pot inging. De lief hebberij veranderde in de naoorlogse jaren. Er was behoefte aan het onbaat zuchtig kweken en houden van andere dieren dan alleen konijnen. Naast Ko tex ontstond toen een nieuwe vereni ging „De Sportfokkers" die waren aangesloten bij de Raad van Beheer. Daar hield men zich ook bezig met kippen en duiven, terwijl in Kotex- verband alleen maar konijnen mochten worden gehouden omdat de vereniging was aangesloten bij de Nederlandse Konijnenfokkersbond. Het toen blijk baar minder trendgevoelige bestuur zag met lede ogen hoe de ledental slonk tot er op een gegeven moment nog maar 17 aanhangers waren. In juli 1961 kwam een fusie tot stand tussen Kotex en Sportfokkers, wat het effect had van een royale bloedtransfusie. De vereniging groeide als kool. Nieuwe expansie betekende in 1966 de oprich ting van een speciale vogelafdeling, vooral bedoeld voor mensen die kana ries en tropische vogels hielden. Een leek zal er zich mogelijk over verbazen dat met „vogels" nooit hoenders (kip- De heren Kees Vlaming, Kees Hin en Henk Smit zijn benoemd tot le den van de subcommissie die een rol gaat spelen bij de uitvoering van het relatienotabeleid op Texel. De subcommissie is verbonden aan de Provinciale Commissie Beheer Landbouwgronden (PCBL) die voor de verschillende relatienotagebie- den op het eiland de beheersplan nen maakt en de vergoedingen vaststelt die aan de relatieboeren zullen worden gegeven ter com pensatie van het beperkt agrarisch gebruik van die terreinen. De bijeenkomst in De Pelikaan waar het het drietal werd gekozen, was ge organiseerd door de gezamenlijke land bouworganisaties van Texel, die verte genwoordigers hadden uitgenodigd van alle bedrijven die binnen de relatie- notagebieden liggen. Het bestuur kwam niet met voordrachten en het werd dus een vrije verkiezing. Bij de eerste stemming kwamen 23 namen naar voren. Favoriet bleken Kees Vla ming en Kees Hin te zijn: elk kregen ze 14 stemmen. Dat wad geen meer derheid, zodat een tweede ronde no dig was. Voordat de stembriefjes rond gingen lieten meerdere boeren weten niet in de commissie zitting te willen nemen zodat ze niet verkiesbaar wa ren. aldus bleven 16 kandidaten over. Bij de tweede stemming werden op Vlaming 23 stemmen uitgebracht, op Hin 22 en op Henk Smit (van „Noord- haffel") 16 stemmen. Sinds de ministers Braks en Nijpels de begrenzing van de relatienotagebieden op Texel hebben vastgesteld, is sprake van een voldongen feit dat niet meer ter discussie kan staan. Voorzitter Ge rard Schraag wees daar in het begin van de avond op, hij tekende aan dat niemand gelukkig is met de relatieno tagebieden en dat de plaatselijke land bouworganisaties zich krachtig teweer hebben gesteld om het „kwaad" zo veel mogelijk te beperken. Dat was aardig gelukt, want de aanvankelijk van provinciewege voorgestelde opper vlakte van totaal 800 hectare werd tenslotte teruggebracht tot minder dan de helft: 374 hectare. Hoewel Schraag niet wilde uitsluiten dat de provincie in eerste instantie bewust flink heeft overvraagd, meende hij toch dat de organisaties zich niet voor niets heb ben ingespannen. De feiten liggen er en het is zaak dat de beheersplannen en de daaraan verbonden vergoedin gen zodanig zullen zijn dat de betrok ken boeren zo goed mogelijk aan hun trekken komen. Het zou daarom niet juist zijn om als plaatselijke boeren niet mee te doen in de commissie. Het lo cale belang kan het beste worden be hartigd door lokale mensen. Op Texel is bovendien sprake van een bijzondere situatie. De gevoeligheid voor voor jaarsdroogte is er de oorzaak van dat bijvoorbeeld het niet vroeg mogen maaien hier harder aankomt dan el pen en fazanten), duiven en eenden worden bedoeld maar uitsluitend tropi sche vogels, kanaries en parkieten. Kleine duiven en de tot de hoenders behorende dwergkwartels worden daarentegen weer wèl als „vogels" be schouwd. Het lijkt verre van logisch, maar de Kotex-leden vinden het volstrekt vanzelfsprekend. Afscheiding Een groot deel van de vogelliefhebbers voelde zich niet thuis bij de „konijne mensen" (het was een botsing van culturen) en scheidde zich af en begon een nieuwe vereniging onder de veel zeggende naam „Op eigen wieken". Kotex-voorzitter Veltkamp zegt die af scheiding nog altijd te betreuren en hoopt dat het ooit eens tot hereniging zal komen. „Samen zou je veel meer kunnen doen tegen naar verhouding minder kosten. En het zou ook beter zijn eens per jaar één grote, zeer geva rieerde tentoonstelling te hebben, in- plaats van twee kort achter elkaar zo als nu". Dat neemt niet weg dat beide vereni gingen een bloeiend bestaan leiden. Kotex telt momenteel 106 leden en dat aantal stijgt nog steeds al gaat het niet hard. In de vereniging zitten zo'n 18 vogelhouders. Enkele van hen zijn van beide verenigingen lid. De nadruk op de jubileumtentoonstel ling ligt op kippen en konijnen naast de tropische vogels. Duiven zijn er weinig te zien. Er werd er slechts vier ingezonden, zodat besloten werd de speciale keurmeester af te zeggen en daarmee 7150,— uit te sparen. Een rem op het inzenden van duiven is de daaraan verbonden plicht om alle dui ven (dus ook de achterblijvers thuis) te laten inenten tegen pseudo vogelpest. Want daaraan zijn kosten verbonden. IVO Ook het aantal eenden (17) is op expositie niet indrukwekkend. Toch komt hiervoor wel een keurmeester, bedoeld om deze tak van de kleind» renhobby te stimuleren. Variatie Veltkamp en zijn hard meewerkende bestuurs- en andere leden proberen. tentoonstelling elk jaar een ander ge zicht te geven. Andere opstelling vj kooien, andere versieringen en liefst telkens nieuwe blikvangers. Het pu bliek dat en komt daardoor elk jai met duizenden naar de clubshow. de bijzonderheden van de komende lustrumshow behoren enkele fraaie zelfgekweekte ara's (papegaaien) vei H. Gort. Ook worden nu chinchilla's getoond, afkomstig van iemand uit Den Helder. Een publiekstrekker die wel elk jaar terugkomst wordt gevex door een groot aantal eendagskuike en door een broedmachine waarin men eieren kan zien uitkomen. Verder is er een konijn met jongen ook wat cavia's worden geshowd, Centraal wordt een fraaie waterpa^' gemaakt. Burgemeester Schipper die met houder Zegers woensdagavond aan zig is op de jubileumreceptie zal de clubshow openen. Vanaf 20.00 uun dan het publiek welkom, gratis zoai altijd. De kosten van de show zulle» voornamelijk gedekt moeten worde; uit de opbrengst van de tombola ws bij zeer aantrekkelijke prijzen zijn te winnen, zoals Texeler dekbedden, tie Kotex-vrouwen zijn op pad gew# om onder zo gunstig mogelijke cond ties prijzen in te kopen. Deze keer is speciaal voor kinderen een quiz aan clubshow verbonden. Jeugdige kers krijgen een formulier met vijftei vragen en opdrachten. Door tijdens tentoonstelling goed rond te kijken te vragen kunnen ze de antwoordt; vinden. Onder de goede inzenders worden prijzen in de vorm van bod over dieren verloot. De prijsuitreiki; zondagmiddag. Elk deelnemend ki; krijgt een herinneringsvaantje. De jubileumshow van Kotex is open: woensdag van 20.00 tot21 uur; donderdag van 10.00 tot 22 uur; vrijdag van 15.00 tot 22.00» zaterdag van 10.00 tot 22.00 uun zondag van 11.00 tot 18.00 uur. ders. „Plaatselijke mensen kunnen de kwaliteit van de beheersplannen verho gen", aldus Schraag, die echter ook waarschuwde dat men van die plaatse lijke invloed geen al te hoge verwach tingen mag hebben. Het gaat hier om een subcommissie. De verantwoorde lijkheid voor de beheersplannen berust bij de Provinciale Commissie Beheer landbouwgronden. „Onze mening is slechts een advies". Uit opmerkingen en vragen vanuit de zaal bleek dat meerdere boeren er veel moeite mee hebben om zich bij de voldongen fei ten neer te leggen. Meerderen lieten weten beslist niet in de commissie te willen zitten en ook bleek twijfel over de vraag of de besluitvorming rond de relatienotagebieden wel zo democra tisch is geweest als altijd wordt gezegd. Vrijwillig Schraag legde er nog eens de nadruk op dat het aangaan van beheersover eenkomsten een vrijwillige zaak is. Wie niet wil, wordt niet gedwongen. De boeren zouden de aangeboden vergoe dingen bijvoorbeeld te laag kunnen vinden en vervolgens weigeren. Schraag zei te verwachten dat dit in derdaad gaat gebeuren. Inspraak is er nu alleen nog via de subcommissie. De landbouworganisaties bemoeien er zich niet meer mee. Op de vraag of de commissie „eeuwigdurend" is of dat er sprake is van een rooster van aftre den, moest Schraag het antwoord schuldig blijven. Kees Hin liet weten wel in de subcommissie te willen maar er onmiddellijk te zullen uitstappen als zou blijken dat er toch sprake is van onvrijwilligheid bij het aangaan van be heersovereenkomsten. Texel heeft uit tegen WGS de eerste overwinning veilig kunnen stellen, waardoor de achterstand op de kop van de ranglijst niet gro ter is geworden. Deze kan zelfs door een goed resultaat aanstaan de zondag tegen koploper Hollan- dia T naar drie punten worden teruggebracht. Texel heeft deze overwinning in de eerste helft verdiend. De ploeg speelde agressief, direct voetbal en bouwde met de wind in de rug een veldover- wicht op. Toch waren de WGW- aanvallen niet geheel van gevaar ont bloot. WGW-er Rob van Veen die overigens goed door Simon Brand werd bewaakt, was in die gevallen de architect van deze uitvallen. Toch wist Texel zijn veldoverwicht in doelpunten om te zetten. In korte tijd scoorde Piet Monster twee fraaie doelpunten met het hoofd. De eerste uit een sublieme diagonale pass van Simon Brand en de tweede uit een voorzet van Joost Brouwer, goed opgenomen via de lin kerkant. De tweede helft was Texel geen schaduw meer van de eerste helft en liet zich massaal terugdringen, waardoor WGW op het middenveld heer en meester werd, wat al snel in een doelpunt voor WGW resulteerde. Texel wankelde en moest alle zeilen bijzetten om een tweede tegengoal te voorkomen. Texel kon er spaarzaam uit vandaan komen, en die uitvallen liepen dan vooral via links waar Martin Koorn, door zijn snelheid, het de WGW-verdedigers erg moeilijk maakte. Uit een zo'n uitbraak werd Martin Koorn binnen de zestien meter-lijnen neergelegd. De toegekende penalty werd door Rob van de Stap verzilverd. Toch lukte het Texel niet de bakens te verzetten en de druk op het Texel-doel hield aan. Het werd 3—2 door een fraaie goal van Rob van Veen waarna Klaas Dirk Koorn om een wissel vroeg. Hij werd vervangen door Gerry Plaats man. WGW probeerde nog van alles om de gelijkmaker te forceren, maar met veel kunst en vliegwerk (Wim van Veen redde op de doellijn) wist Texel een derde tegengoal te voorkomen. Paul van Exel werd acht minuten voor tijd nog gewisseld voor Jan Hein Si dulski. Een wedstrijd met twee ten, waarin Texel uiteindelijk aan hf langste eind trok. Dinsdag 3 november De Ring Texel van de Hervormde* wenverenigingen viert het 40-jarig bestaan in de LBO-kantine: Westfa voordrachten door mevrouw Helm hout, aanvang 20.00 uur. In De Buureton hebben de FNV- vrouwen een openbare informatie protestbijeenkomst over de verande gen in de financiering van de s heidszorg. Spreekster is landelijk»* zitster Maria van Veen; ieder is vit* kom. Aanvang 20.00 uur. Voor de Doopsgezinde zusterkring houdt apotheker G. Lely een lezing over gebruik en misbruik van medÜ nen en over de mogelijkheden van nieuwe medicijnen; 20.00 uur. Amnesty International, afdeling Te heeft een schrijfuur ten behoeve if politieke gevangenen: van 20.00 tot 21.00 uur in bibliotheek en op hei adres Trompstraat 15 in Oudeschili Woensdag 4 november In de rubriek „Van Gewest tot Ge west" (televisie Nederland 2, aan# 19.20 uu) wordt aandacht besteed! de 100-jarige Texelse Courant. Om 20.00 uur begint in het ten toonstellingsgebouw aan het Pael- werek in De Mars de jubileumshow van kleindierensportvereniging Koter Publiek is (gratis) welkom tot 22.W uur. Om 17.45 uur begint in De Schakel een „Dankdagmaaltijd". Aansluitend (19.30 uur) avondgebed. Donderdag 5 november De jubileumshow van Kotex is gen pend van 10.00 tot 22.00 uur. N, Ges üngi Jare dien gere We Grei te k Texe

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2