w. Experiment lokale tv viel in goede aarde udheidskamer boekt 'cordbezoek in 1986 'A in Piekdag": weinig extra drukte in musea Proefkonijn weer open STRAKS REGELMATIGE AFLEVERINGEN? Texelaars voor de ƒ400— voor klap Boven nam irtimeüs'-'bus over Opgevoerde bromfiets Vrouw van fiets gevallen Cor Ellen stopt met juttersarrangementen Lezing over melkveehouderij in Californië „De Zonnebloem" werft leden Black-out i 3 NOVEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Mulder ontvangt gelukwensen en geschenken van beheerder Biem Lap. teerder in de geschiedenis de Oudheidskamer kreeg dit lum in het centrum van Den zoveel bezoek te verwerken it seizoen. Tijdens de zaterdag luden ..piekdag" werd het i kaartje verkocht, wat bete dat nog vóór de kerstvakantie scord van 1980 (5570 bezoe- werd gebroken. mensen van de stichting Museum geeft dat veel voldoe- want de veranderingen in het be- die dit jaar werden ingevoerd, w onder andere tot doel het be- iisaantal op te vijzelen door ver lig van de openstellingstijden, illeen mogelijk was door het in- van vrijwiligers. ïijwilligers hebben dit werk met inzet en veel plezier gedaan. Een Het was nog leuker dan ik ledacht. Het ontvangen van men- leeft voldoening en door de vele «kken ben ik mij steeds meer oudheidkundige zaken gaan inte ren, ik ga mij er steeds meer in autobusbedrijf van Robert Aris Boven behartigt voortaan het oer van blinden en andere ge- capten die verblijven in de rtimeüs-hoeve" te Oosterend. Boven heeft de bus gekocht 'mee Bartimeüs dit vervoer tot erre zelf uitvoerde. Het uit- iden van het vervoer heeft te n met bezuinigingsmaatrege- lie bij de Bartimeüs-stichting ginomen. Een eigen bus met ffeur er op na houden, uitslui- voor het instituut werd te aar. [treffende autobus is aangepast vervoer van gehandicapten. 13 gewone zitplaatsen is er e voor 8 rolstoelen die met een ichting naar binnen kunnen wor- lebracht. Naast het vervoer van ven van Bartimeüs zal Van Boven ook gebruiken voor algemene inden, maar ook voor gehandi- n, onder andere van het Tessel- De nieuwe aanschaf voorziet is Van Boven in een behoefte en goed in de bedrijfsvoering van nel gegroeide busbedrijf. «s nam Robert Aris Van Boven en autobus over van Jarino. De- dt plaats aan maar liefst 91 per en is door zijn sobere inrichting bijzonder geschikt voor de „dis te". Daarmee wordt het vervoer iugdig uitgaanspubliek bedoeld Ie disco's in De Koog en Den De voormalige KLM-bus die oor tot dusver werd gebruikt had 8'd te verduren; asbakken en 'Hingen werden gesloopt. De vbus zou tot directiewagen wor- emaakt en fungeerde de laatst 5 rijdend reclamebord om de ver- "an Pelikaan-appartementen te beren. Die functie blijft, want bij is overeengekomen dat de re nters er nog twee jaar op moe- jven staan. evens bedrijf beschikt nu over zeven bussen en begint daar- 'e AOT aardig naar de kroon te Het n 1984 gestarte bedrijf 2'é man in vaste dienst, afge- a" enkele losse krachten. verdiepen. Mijn blik is door dit werk enorm verruimd. Ik vind het jammer dat het seizoen nu voorbij is en dat de Oudheidskamer pas in de kerstvakantie weer even open gaat". Hulp nodig De Oudheidskamer beschikte dit sei zoen over drie vaste vrijwilligers en twee ,,reservisten".ln de praktijk blijkt dat aan de krappe kant te zijn. Het komt nogal eens voor dat een of twee mensen verstek moeten laten gaan en er onvoldoende invallers beschikbaar zijn. Nieuwe vrijwilligers zijn dus wel kom. Zij kunnen over het werk de no dige informatie krijgen bij directeur Jan Kuiper, per adres „Ecomare". De 5600e bezoeker van dit seizoen werd zaterdagmiddag om half twee geregistreerd. Het was de 32-jarige Ja- net Mulder uit Nijmegen, die met drie vriendinnen een lang weekend op Texel doorbracht en verbleef in een huis dat haar tante bezit in het park „Vredelust". Ze komt elk jaar op Texel maar was nooit in de Oudheidskamer geweest. Het idee om dat toch eens te doen ontstond in het voorbijgaan. Dat het zaterdag slechts een „piek" kostte, speelde geen rol. Janet Mulder kreeg uit handen van Biem Lap het boekje „Moeten ze er- uut, Burgemeester?" ITexelse verhaalt jes! en een bundel oude landkaarten van Texel. Niet druk De „piekdag" van de Texelse musea is overigens geen groot succes gewor den. Het plan om met dit sterk gere- duceede tarief veel extra mensen naar Oudheidskamer, Maritiem museum en Ecomare te lokken is althans niet geslaagd. Het was weinig drukker dan gewoonlijk. De Oudheidskamer trok zaterdag niet meer dan 56 bezoekers, het Maritiem- en Juttersmuseum 237 en Ecomare 600. De mensen van de Stichting Texels Museum schrijven de tegenvallende toeloop toe aan „verza diging". Er zijn de laatste tijd zo veel zaken op Texel waarvoor de aandacht van het publiek wordt gevraagd, ook op museaal gebied, zoals de onlangs gehouden monumentendag. Men houdt het nu blijkbaar voor gezien, ondanks de lage entreeprijs en de bij zondere activiteiten die in enkele mu sea werden ontplooid. Radio Naar verhouding was de meeste extra activiteit te beleven in het Maritiem- Komende donderdag gaat het L.B.O. schoolrestaurant 't Proefkonijn weer open. Iedere donderdagavond kunt u vanaf half zes tot uiterlijk acht uur te recht voor een drie- tot vier gangen di ner bereid en geserveerd door vierde jaars leerlingen van de afdeling koken en severen o.l.v. de docenten Marie- José Koevoets en Dirk Breeveld. Er kan voor woensdagmiddag worden ge reserveerd bij de administratie van de school via telefoonnummer 2121. Er is plaats voor uiterlijk 24 personen en zelfs met van te voren gemelde dieet- wensen kan rekening worden gehou den. De prijs van de maaltijd bedraagt net als vorig schooljaar ƒ12,50. Er is ook een 10 maaltijdenkaart verkrijgbaar a ƒ100,- Het experiment met lokale televisie dat vrijdagavond in Den Burg werd gehouden, mag een succes worden genoemd. De kwaliteit van het aangeboden programma was goed en de reacties van het publiek waren bijna onverdeeld gunstig. De grote vraag is of iets dergelijks voor (regelmatige) herhaling vatbaar is. en Juttersmuseum, van waaruit zater dagmiddag een twee uur durende rechtstreekse uitzending van bejaarde- nomroep De Lichtboei werd verzorgd. Maritiem hoogtepunt was het optreden van het „Teso-koor". Verder waren er vraaggesprekken met directeur Jan Kuiper, beheerder Biem Lap, Gré Ze- gers (over de bonte avond van de ge meenschap Oudeschild), Jan Dogger van de Oudeschilder ouderenbond en kustwachter Piet Stam. Laatstgenoem de sprak zijn afkeuring uit over de voorgenomen halvering van het perso neelsbestand van de Texelse kustwacht en wees er op dat een scherpe bewa king van de kust ook van belang is in de strijd tegen ongewenste smokkelac- tiviteiten. Zijn pleidooi kreeg nog geen twee uur later onverwachte bevesting toen de politie via het ANP melding maakte van het onderscheppen van 2300 kg hasj die bij de Texelse wad dendijk aan land was gebracht... Een man uit Dodewaard kreeg vrijdag een bekeuring omdat hij met zijn bromfiets veel harder dan de toegesta ne 40 kilometer langs de Pontweg reed. De politie verleende zondag hulp aan een oudere vrouw die op de Slinger weg van haar fiets was gevallen. Zij werd naar huis gebracht en een dokter werd gewaarschuwd. Strandjutter Cor Ellen werkt niet meer mee aan de „juttersarrange menten" van de VVV. Belangrijkste reden van zijn besluit is de geringe belangstelling die door de toeristen aan de dag werd gelegd voor deze belevenis. De afgelopen twee jaar hebben niet meer dan ongeveer vijftig personen gebruik gemaakt van deze mogelijk heid, hoewel er zeer veel reclame voor is gemaakt. Het juttersarrangement was een hotelarrangement waarbij een tocht langs het strand onder leiding van Cor Ellen was inbegrepen. Ellen leidde de mensen dan langs diverse aangespoelde curiositeiten, vertelde er over en de expeditie werd afgesloten met een bezoek aan het juttersmu seum terwijl het drinken van een „Jut- tertje" meestal ook niet achterwege bleef. Dit alles leek tegemoet te ko men aan de wens van veel wintertoe- risten om iets avontuurlijks en bijzon ders te beleven. Dat was een misreke ning, want boekingen waren zeldzaam. Voor 28 november a.s. was nog een afspraak gemaakt met twee mensen uit Brabant, die de jutterstocht wilden beleven, maar dat gaat dus niet door. Mede-aanleiding voor Ellen om er mee te stoppen was volgens hem ongenoe gen over de beloning door de VVV (Ellen leverde geen rekening in en kreeg daarom niets betaald) en het feit dat hij op 28 november niet zoals ge bruikelijk op zijn karakteristieke fiets naar het strand zou rijden om de toe risten daar te ontmoeten, maar met een luxe auto zou worden opgehaald. Dat was goed bedoeld, maar het viel bij Nederlands bekendste strandjutter in slechte aarde:„Stel je voor: Ellen in een luxe Mercedes. Niks hoor, dat is niet mijn stijl...." Cor Ellen blijft wel bereid om in inci dentele gevallen op verzoek en buiten de VW om als begeleider op te tre den bij strandwandelingen. „Als de gezichten van die mensen me tenminste aanstaanl" John Smit van Videolux Productions: „Een keer per week zou mooi zijn. Daar is geld voor nodig maar ook vrij willige medewerking. Dit eerste pro gramma hebben we zelf bekostigd maar dat kan natuurlijk niet telkens. Ik hoop op financiële steun van plaatselij ke bedrijven. Die zouden de program ma's kunnen sponsoren, met als te genprestatie dat hun bedrijf af en toe eens in beeld komt of dat hun naam wordt genoemd in de aftiteling." Het maken van zo'n televisieprogram ma is enorm tijdrovend. In het experi ment van vrijdag is meer dan 150 uur gaan zitten. Naast John Smit zelf had ook Margreet Berndsen een groot werkzaam aandeel. Zij nam de redactie voor haar rekening en verzorgde ook de presentatie. Actualiteiten De eerste aflevering was gegoten in de vorm van een actualiteitenprogramma, dat afgesloten werd met een stukje amusement in de vorm van een lokale aflevering van „Banana-split". Het zat allemaal goed in elkaar. Sommige on derdelen maakten zelfs een professio nele indruk. In elk geval was het alle maal „net echt". Dat lijkt door de ma kers te zijn nagestreefd. Cameravoe ring, wijze van presenteren, het karak ter van de interviews - het moest blijk baar zo precies mogelijk lijken op wat men gewend is van de nationale zend gemachtigden die iedereen dagelijks in de huiskamer krijgt. Kritiek daarop is bij zo'n eerste uitzending niet op zijn plaats, maar als lokale televisie werke lijk zijn intrede zou doen op Texel moet natuurlijk wel een eigen stijl wor den ontwikkeld en moet het amuse ment worden gezocht in wat anders dan banana-split, al was het maar om dat de nuchtere Texelaar van nature niet erg emotioneel reageert als hem letterlijk de kaas van het brood wordt gegeten. Eén van de actuele onderwerpen die vrijdag werden behandeld was theater De Vergulde Kikkert dat met verlies draait. Het ontbreekt aan publiek, vooral voor de professionele toneel voorstellingen. Het theater heeft subsi die nodig en de provincie zou die mis schien willen geven als ook de ge meente over de brug komt. Wethou der Zegers mocht over dat laatste wat zeggen maar hield uiteraard de boot af omdat de gemeente geen geld heeft. Tumult Aandacht was er ook voor de uitbrei ding van dorpshuis d'Ouwe ULO met onder andere een kelder waarin pop muziek kan worden gemaakt. Gelein Jansen, voorzitter van de Texelse stichting die de gezamenlijke belangen van de Texelse popgroepen behartigt, verklaarde zonder blikken of blozen dat de bouw maar liefst een ton duurder was uitgevallen dan de raming, waar door de huurprijs die de repeterende popgroepen moeten betalen niet een tientje per dagdeel zal bedragen, maar ongeveer ƒ25,—. Dat is teveel. Er moet subsidie komen of de financiële pijn moet worden omgeslagen over alle ge bruikers van het dorpshuis. De mede deling over de spectaculaire bouw kostenoverschrijding heeft kwaad bloed gezet bij architect en aannemer. Architekt Jan Visser vindt het pure smaad en liet ons weten het er niet bij te zullen laten zitten. Volgens hem is men bij de bouw nauwkeurig binnen de ramingen gebleven en hebben de financiële problemen die de popkelder heeft opgeroepen, andere oorzaken. Gelein Jansen, zo liet hij zondagavond desgevraagd weten, is echter aller minst bereid zijn woorden in te trek ken, zodat het laatste woord over dit De heer W. Lichthart uit Zuid- Scharwoude houdt maandagavond a.s. in „Rebecca" in De Waal (20.00 uur) een lezing over de melkveehouderij in Californië. Lichthart was in dat land in gezelschap van een groep Noordhol landse veehouders en bezocht onder meer het bedrijf van oud-Texelaar Van Exel, die 30 jaar geleden naar Califor nië emigreerde en daar nu één der grootste en meest toonaangevende be drijven in de regio heeft. Lichthart zal ook een videofilm verto nen. Een belangrijk deel daarvan werd op het bedrijf van Van Exel opgeno men. Mede om die reden wordt voor de avond veel belangstelling verwacht. Veehouders, maar ook andere geïnte resseerden zijn welkom. De toegang is gratis. eerste Texelse televisie-incident nog niet is gesproken Rolstoel Het programma-onderdeel met de beste kwaliteit was de reportage over de gehandicapte Arco de Graaf (23) die de rolstoel niet alleen gebruikt als noodzakelijk hulpmiddel om zich onaf hankelijk te verplaatsen, maar daar ook een sport van maakt. Met een speciale rolstoel doet hij aan mara thonrijden en volgt daarvoor een pittig trainingsprogramma. Je zag Arco trai nen in de sportschool van Catharina Witte en je hoorde hem in een goed getimed interview, dat telkens op de juiste momenten werd afgewisseld met actiebeelden, vertellen over zijn sport. Het was een reportage die informatief en tevens heel menselijk was en die in elk geval niet inspeelde op het voor oordeel dat rolstoelers „zielig" zijn. Het verrassende element ontbrak niet: de reactie van Arco op de mededeling dat hij drie maanden gratis mag trai nen in de sportschool van Catharina. Zwakker was de reportage over de nu twee jaar bestaande Historische Vere niging, in het bijzonder de activiteiten van de historische zanggroep. Dat on derdeel viel wat saai uit, vooral door de eindeloze opname van het geza menlijk in de Doopsgezinde kerk ge zongen „Dorpenlied". Sport Veel beter was het sportonderdeel, met name de aflevering over het trai ningskamp van de SVT-jeugd met me dewerking van Gerrie Mühren. Het was een goed idee om de nationaal bekende voetballer door enkele speler tjes te laten interviewen, ook al ge beurde dat minder bedreven dan Mar greet Berndsen het deed. De overschakeling van de ernst naar de luim in het laatste deel van het pro gramma, zal niet door alle kijkers di rect zijn begrepen. De Texelse afdeling van de nationale vereniging „De Zonnebloem" start bin nenkort een ledenwerfactie. Huis aan huis wordt een envelop met informatie over de vereniging bezorgd. Hierbij is ook een aanmeldingskaart voor het lid maatschap, dat f 12,50 kost. Deze kaarten worden enkele dagen later op gehaald. Het geld wordt gebruikt voor plaatselijk, regionaal en landelijk Zonnebloem-werk. De vereniging zet zich onder andere in voor lichamelijk gehandicapten, hulpbehoevende oude ren, eenzamen en langdurig zieken. Het contactadres voor Texel is: Mevr. Witte, 02228-783. Doelstelling van „De Zonnebloem" is het bevorderen van het welzijn van zieken van alle gezind ten. Onder zieken wordt in dit geval verstaan: Langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoevende ou deren, kortom diegenen, die door hun ziekte, handicap of hulpbehoevendheid aan huis of tehuis gebonden zijn en zonder hulp van anderen niet op de zelfde wijze als de gezonde mens aan het maatschappelijk leven kunnen deelnemen. „De Zonnebloem" wil de gezonde mens attent maken op de zie ke medemens in zijn omgeving en de ze het gevoel te geven, dat hij „er wel degelijk bij hoort". Dit kan alleen be reikt worden door aandacht te schen ken aan het herstel van eventueel ver loren gegaan contact met de samenle- ving dan wel er voor te zorgen, dat behoud van dit contact gewaarborgd blijft. Daarom ziet „De Zonnebloem" dan ook als haar belangrijkste taak het bevorderen van het regelmatig zieken bezoek. Als gevolg ontstaan dan van zelfsprekend allerlei activiteiten. Al de ze activiteiten zijn bedoeld voor vol wassen langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoevende ou deren. De Texelse Zonnebloem-afdeling wil graag weten of er mensen zijn die langdurig ziek of eenzaam zijn en prijs stellen op bezoek van een Zonne bloemvrijwilligster. Contact kan worden opgenomen via 02220-2097 (mevrouw Eelman). Een 33-jarige man uit Oost reed zon dag op de kruising Waalderstraat/ Waalderweg/Georgiëweg tegen een ANWB-bord, dat daardoor zwaar be schadigd raakte. De man verklaarde een black-out te hebben gehad. Het verhaaltje over de lichtmast op de Haffelderweg die door toedoen van de Texelse onafhankelijkheidsbeweging was vernield, was bovendien nogal flauw. Fopperij Voor de Banana-split-aflevering waar mee de uitzending werd afgesloten was de camera verdekt opgesteld bij de kassa van de AH-supermarkt in de Waalderstraat. Klanten moesten zich laten welgevallen dat de cassière aan „kwaliteitscontrole' deed door te eten van de artikelen die zojuist waren afge rekend. Er werd een stuk van een wor tel gegeten, er werd gelikt uit een pot pindakaas en er werd een slok uit een fles gedronken. De aldus „aangebro ken" spullen werden vervolgens ge woon teruggegegeven aan de klanten. Die hadden daar natuurlijk erg boos over moeten worden, maar dat lukte niet erg. De woede was althans niet zichtbaar; de meesten stonden een beetje schaapachtig te lachen. Eigen lijk was cassière Bianca Geus nog het meest vermakelijk want zij speelde een prachtig stukje toneel. Aan het slot van de uitzending werden drie telefoonnummers getoond, waar van de kijkers gebruik konden maken om hun oordeel te geven over het pro gramma. Dat leverde bemoedigende telefoontjes op. Bij de buren Veel mensen hadden bij de buren naar het programma gekeken, want nog lang niet iedereen in Den Burg is aan gesloten op de kabel van Kabeltex. Er zijn nu tussen de 1000 en 1200 aanslui tingen terwijl ongeveer het dubbele aantal mogelijk is. Mensen die een proefabonnement nemen besluiten niet altijd tot blijvende aansluiting. Vooral oudere mensen vinden de taal van de satellietprogramma's een bezwaar. Ka beltex wil de kabel aantrekkelijker ma ken door de clips-zender MTV erop te zetten. Ook het regelmatig doorgeven van lokale tv-uitzendingen zou meer abonnementen opleveren, zo is uit reacties van de laatste dagen geble ken. Schoorl en Drijver (partners van Kabeltex) horen dus tot de bedrijven die belang hebben bij lokale kabeltelevisie. De enige klacht die de kijkers vrijdaga vond hadden betrof de kwaliteit van het beeld. Daar zat een „bibber" in, een gevolg van het niet goed op el kaar afgestemd zijn van de apparatuur van Videolux en Kabeltex Dit manke ment is betrekkelijk eenvoudig te her stellen en blijft een eventuele volgende keer dus achterwege. „U bent een potige man en u moet toch weten dat u dan niet zomaar een stamp uit kunt delen". Dit zei politierechter Punt vrijdag tegen een 21-jarige Oudeschilder die in april iemand uit Den Burg een klap in het gezicht had gegeven. De on enigheid ging om een omgevallen glas bier. De Oudeschilder had in een disco theek te Den Burg een paar maal om een nieuw glas bier gevraagd aan de man die het had omgegooid. Toen de ze daar niet op in ging en bij het weg lopen nogmaals een glas omwierp, gaf de man uit Oudeschild hem een klap in het gezicht. Later in het ziekenhuis bleek het oog van de man uit Den Burg dicht te zitten, maar het was niet beschadigd. Tegenover de rechter ver klaarde de Oudeschilder dat hij later de gewonde man had opgezocht om het uit te praten en ook om te vragen hoe het met de verwonding was. Dat bleek allemaal mee te vallen. De officier van Justitie Stokman eiste 400,—. Gevraagd naar een reactie zei de gedaagde dat hij het wel een hoge boete vond, maar dat hij er waar schijnlijk niets meer aan kon verande ren. „U niet, maar ik wel", aldus mr. Punt, die het bewezen achtte dat er een klap was uitgedeeld, maar vond dat de Oudeschilder een nieuw biertje had moeten krijgen. „Toch mag u niet slaan, hoewel ik het eigenlijk met u eens ben. Het is goed afgelopen, maar ogen zijn gevoelige optische instrumen ten waar je niet zomaar op kunt slaan. Bovendien heeft men er maar twee van". Hij volgde de eis van de officier. i

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5