(groen Zwart)-100jaar jong van Hart> asj-coaster in eebrugge aangehouden Leerlingen met „Redmer Rijskar" naar school Rabobank Q Ondernemers van Den Burg OPGELET! Petroland test gasputten Sabotage aan vrachtauto Insluiping S PENSIOEN EN DE FISCUS „Hoornder slag" direct aan de slag Burgemeester opende actie tegen apartheid /arte Markt in anege Akenburg ("concert muzikanten ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.229 DINSDAG 10 NOVEMBER 1967 advertenties, abonnementen, etc.: veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, t (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 i werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Frans Hopman, Burgwal en Burg, telefoon 02220 - 5472 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 De eerste van een serie gasputten die momenteel voor Petroland in de Zuidwalconcessie in de Wad denzee worden geboord, nadert haar voltooiing. In de loop van deze week, als de eerste boring is afgerond, zal de gasproduktie van deze put worden ge test, wat uitsluitend overdag zal ge beuren Het gas dat voor dit doel wordt geproduceerd, zal ter plaatse worden afgefakkeld. Dit brengt met zich mee dat gedurende een aantal da gen, van tijd tot tijd, een gasvlam zichtbaar kan zijn. Het boorplatform de „Andros" dat voor Petroland de boringen in de Waddenzee verricht, staat sinds 17 september bij het In- schot. De boringen zullen ongeveer een jaar in beslag nemen. Bij het af ronden van de anderen gasputten zal het affakkelen worden herhaald. Toen één der vrachtwagens van het transportbedrijf A.P.C. Koopman uit Oosterend donderdag in de buurt van Leiderdorp reed, liep één der wielen er spontaan af. Chauffeur Edo Pool kon de wagen zonder ongelukken tot stilstand brengen. Het bleek dat de tien wielmoeren waren losgedraaid. Volgens de familie Koopman moet dat de nacht tevoren op Texel zijn ge beurd, toen de wagen langs de straat stond. De politie is op de hoogte gesteld. Ongewenst bezoek kreeg het Chinees restaurant aan de Nikadel in De Koog. Een onbekende wist binnen te dringen door de niet goed sluitende deur open te drukken en haalde twee flessen drank, een slof sigaretten en voor on geveer f200,— aan kleingeld weg. Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1987 Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden- Telefoon 02220 4341 Na kantoortijd. 4894, 4389, 5622 of 02225 - 616 Hedenavond vergadering van de Stichting Folklore in De Lindeboom. Aanvang 20.00 uur. Uw komst is dringend gewenst. beschouwd omdat het de ouders in De Waal iets waard is dat hun eigen school in stand blijft, dank zij de ver- voersregeling. Ook advertenties in het krantje „Waalder Nieuws" (een uitgave van de dorpscommissie en IJska- school) vormen voor de vereniging een bron van inkomsten. De nieuwe rege ling is voor het onderwijs zelf ook gunstiger, want er wordt nu niet meer een beroep gedaan op gelden die voor onderwijsdoeleinden zijn bestemd, zo als de opbrengst van oud papier. Grens Mogelijk tot geruststelling van andere scholen kan worden gemeld dat het niet de bedoeling is dat de Waalder school blijft doorgroeien. Het streven is gericht op tien groepen van 6-7 leerlingen. In elk geval wil men niet vender gaan dan totaal 80 leerlingen omdat het anders ten koste zou gaan van de speciale sfeer en de persoonlijke aandacht die kenmerkend is voor het onderwijs aan de Redmer IJskaschool. verzoek van de Nederlandse justitie heeft de Belgische [swacht in de haven van Zeebrugge de coaster ,,Zee- gh" aangehouden. De vier opvarenden zijn gearresteerd op het 90 meter lange vaartuig is beslag gelegd. itie is er vrijwel zeker van dat ^300 kg hasj die op 31 oktober 7/j november respectievelijk op I en in Enkhuizen is onder- /Ipt, afkomstig is van dit schip. Holle zee moet de hasj zijn overge- op de motorkruiser die de vracht r 11.00 uur 's nachts ten zuiden van ischild op de dijk afzette, waarna werd overgeladen in drie ge taande auto's. Zoals bekend de politie op dat moment in. De iburgh" liep zaterdagavond 31 ok- rde Belgische haven binnen. Het i heeft een Nederlandse eigenaar, vaart onder Hondurese vlag. De ssteerde opvarenden zijn de uit iland afkomstige kapitein H. W. P.M. (44) uit Haarlem, M.D. (47) aandam en de uit Rotterdam af- tige mevrouw M.K. (39). zijn naar Nederland overgebracht ir beschikking gesteld van de Alk- se officier van justitie. Bij het roeken van het schip is niets nden. olitie heeft nu dertien mensen ehouden in de geruchtmakende Elf van hen zijn nog in bewaring, zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. Zij hoorden tot de mensen die op Texel de partij hasj opvingen. Resultaten De politie is tevreden over de voort gang van het onderzoek en de resulta ten daarvan. De meeste verdachten hebben bekend en een volledige ver klaring afgelegd. Verwacht wordt dat spoedig nieuwe arrestaties zullen vol gen. Waar de hasj vandaan kwam en wat de uiteindelijke bestemming was, is echter nog niet duidelijk. De politie heeft inmiddels wel tal van andere fei ten achterhaald die echter in het be lang van het onderzoek nog niet be kend kunnen worden gemaakt. Het staat wel vast dat men bezig is een grote organisatie op te rollen. Gemid deld zijn voortdurend tien politiemen sen met de zaak bezig. Den Hoorn is een vereniging rijker: tennisclub „Hoornder Slag". De oprichtingsvergadering die onlangs werd gehouden, leverde een uit drie personen bestaand bestuur op en ook hebben de dertig nieuw bakken leden de eerste training reeds achter de rug. Training is eigenlijk het verkeerde woord; de Hoornders krijgen introduc tielessen om kennis te maken met de beginselen van het tennisspel. De les sen worden verzorgd door Wim Drij ver. Na zijn opleiding aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding, is Drijver weer (tijdelijk) woonachtig in Den Hoorn. Zondag was de eerste les, op de zondagen 22 en 29 november vol gen de overige lessen. Geoefend wordt er op de tennisbanen van cam ping Loodsmansduin. De nieuwe bui tenbanen vormen feitelijk de aanleiding tot de oprichting van de club. Met de RST is overeengekomen dat clubleden altijd op de banen terecht kunnen. Al leen voor het hoogseizoen moet nog een oplossing worden gezocht. Ook tijdens de winter, bij redelijke weers omstandigheden, blijven de banen bespeelbaar. Na het volgen van de in troductielessen hebben de leden dus ook tijdens de komende maanden de gelegenheid om zich verder te bekwa men. Vrijwel alle leden zijn beginners. De vereniging zal voorlopig een recrea tief karakter dragen; officiële wedstrij den hoeven dus nog niet te worden verwacht in Den Hoorn. Het bestuur bestaat uit Siem Groot (voorzitter), Joke Hart (secretaresse) en Theo Hille- brand (penningmeester). De groep leerlingen uit Den Burg, poserend bij het busje waarmee zij dagelijks in drie groepen worden vervoerd. Sinds vanmorgen worden leerlin gen van de Redmer IJskaschool in De Waal, die in Den Burg of omge ving woonachtig zijn dagelijks met een eigen bus gehaald en ge bracht. Dit scholierenvervoer wordt behartigd door een speciaal voor dit doel in het leven geroepen vere niging „De Waalder Wielen". Die heeft een negen persoons busje van het merk Isuzu aangeschaft en opereert formeel los van de school. De kosten van het vervoer worden on der meer gedragen door de ouders (7120,— per gezin, ongeacht het aantal deelnemende kinderen) en door Texel se bedrijven waarvan de namen op het busje zijn geschilderd. Ouders funge ren bij toerbeurt als chauffeur. Mo menteel maken totaal 21 kinderen van het busje gebruik, zodat voor het ha len en brengen telkens drie keer gere den moet worden. Onmisbaar Gebleken is dat een vervoersregeling voor buiten De Waal wonende leerlin gen onmisbaar is voor het op peil hou den en nog iets verder opvoeren van het aantal leerlingen dat de Waalder school bezoekt en dus voor de in standhouding van deze veelbesproken school met zijn „andersoortige" onderwijs. In 1983 bij de hernieuwde start van de IJska-school, werd duidelijk dat de aanwas van nieuwe leerlingen onvol doende was voor een zekere toekomst. Het kleine dorp De Waal zelf „levert" lang niet genoeg kinderen. Het meren deel van de leerlingen zou elders op Texel moeten worden geworven. Veel ouders voelden veel voor het onderwijs dat in de Redmer IJskaschool wordt gegeven, maar schrokken terug van de kilometerslange fietstocht die hun kin deren zouden moeten maken. Groei De school ging toen in zee met taxibe drijf Grootjen die enkele jaren het leer lingenvervoer behartigde. Met groot succes: het aantal leerlingen „sprong" van 21 naar 35 en het afgelopen jaar Burgemeester Schipper riep zater dag de Texelse bevolking op mee te doen aan de actie tegen apart heid. Hij wees op de gevaren van apartheid en het kwaad dat rassen discriminatie met mensen kan doen. ,,Het leeft niet zo op Texel, Burgemeester Schipper riep de Texelse bevolking op mee te doen een de ectie tegen epertheld. Foto Pleter de Vries. maar we moeten er alert op zijn dat het ook niet gaat gebeuren". Schipper was blij dat er met deze actie aandacht op werd gevestigd. De actie ging uit van de gelegenheids- groep „Texel tegen apartheid", die voor een groot deel bestaat uit men sen van de anti-discriminatiewerkgroep en de contactgroep Zuid-Afrika. Het is nog niet bekend of deze anti- apartheidsgroepering een blijvende zaak is. Waarschijnlijk komt men alleen bijeen voor incidentele acties. De har de kern van de groep bestond uit zes vrouwen. Burgemeester Schipper zei er wel over te moeten nadenken toen hij werd ge vraagd de actie tegen apartheid te openen. Texel tegen apartheid had een drieledig doel: het was een solidari- tietsgroet aan Nelson Mandela, waar uit moest blijken dat men zelfs op een zo klein eiland aan hem dacht. Ook Vvilde men door de actie de internatio nale druk vergroten. „Iedere speldeprik helpt", aldus één van de organisatri ces. Vrijwel het belangrijkste was ech ter dat men de apartheidsproblematiek onder de aandacht van de Texelse be volking wilde brengen, iets dat wel is gelukt. Om 14.30 uur hield Schipper een toespraak, waarna hij twee fakkels aanstak. Het is in Zuid-Afrika gewoon te een kaars aan te steken bij zonson dergang als er een kennis of familielid gevangen zit. De twee fakkels werden meegenomen tijdens de korte rond gang door Den Burg, waarbij ook twee spandoeken werden meegedra gen en een kooi met daarin de afbeel ding van Nelson Mandela. In de op tocht liepen twee zwart/wit ge schminkte figuren mee met een pleister op de mond waarop „Mond dood" stond. Mensen werden ge vraagd twee kaarten in te vullen, eent je voor Nelson Mandela en eentje voor Perez de Cuellar. In totaal zijn door de actie 1500 kaarten verstrekt. waren op de Waalder school zelfs 69 leerlingen ingeschreven. De vervoersre geling werd echter onbetaalbaar. Het ging ten koste van fondsen die eigen lijk voor andere onderwijsdoeleinden waren bestemd en de ouders vonden het aandeel dat zij in de kosten moesten bijdragen te groot. Grootjen haakte af omdat het voor hem niet meer te doen was. Andere taxibedrij ven kwamen niet gunstiger uit de bus. Besloten werd toen om het vervoer in eigen hand te nemen. In eerste instan tie werd gedacht aan een vervoersre geling voor heel Texel waar ook andere scholen (zoals die van Midden- Eierland) van zouden kunnen profite ren, maar dat stuitte op praktische en financiële bezwaren. Men beperkte zich daarom tot een busdienst die op Den Burg en omgeving gericht zou zijn. In de praktijk was namelijk geble ken dat de ouders van leerlingen uit andere delen van Texel het voervoer onderling kunnen behartigen omdat ze allemaal overdag over een auto be schikken, terwijl dat in veel gevallen met ouders uit Den Burg en omgeving niet het geval is. Sponsors De „Redmer Rijskar" zoals het busje is gedoopt, is slechts een jaar oud en werd overgenomen van een Amster dams verhuurbedrijf. Het bedrijf Zijm en Blonk uit Den Burg trad daarbij be middelend en begeleidend op. Graaf Spuiterij zorgde ervoor dat het busje re fraai kwam uit te zien en bracht de namen van de sponsors aan: Hema, Bakker's Ijzerhandel, Galerie Tessel, Chinees restaurant Azië, Albert Heijn, Assurantiebedrijf De Wijn, Graaf Spui terij en Bouwbedrijf Duin. 's Morgens is Joop Steendam chauf feur en 's middags Rien van der Wil de. Meerdere andere ouders zijn reser ve. De rit start 's morgens om 8.10 uur op de Pontweg bij de woning van de familie Steendam en haalt dan in drie ritten de 21 leerlingen op, die volgens de inmiddels beproefde dienstregeling op tijd bij hun huis of vlak daarbij ge reed staan. De laatste leerlingen wor den om 8.43 uur bij de school in De Waal afgeleverd, 's Middags wordt de route in omgekeerde richting gereden. Kinderen die het eerst van huis wor den afgehaald zijn 's middags ook weer het eerste thuis. Vijf jaar De thans getroffen financiële regeling die het busvervoer mogelijk maakt, geldt voor vijf jaar. Voor die periode hebben de sponsors zich ook gebon den. De financiële verantwoordelijkheid voor het vervoer berust volledig bij de vereniging „De Waalder Wielen" die op initiatief van ouders uit Den Burg is opgericht. Het bestuur bestaat uit Kars van Karsen (voorzitter), Joop Steen dam (secretaris), Niek Schoo (pen ningmeester) en Bert Reintjes (lid), Naast het geld dat van de sponsors wordt ontvangen en de bijdragen van de belanghebbende ouders, ontvangt de vereniging ook financiële steun van de ouders uit De Waal. Dit bedrag kan als een „solidariteitsheffing" worden lanege Akenburg wordt zater- a.s. van 13.30 tot 17.00 uur arte markt" gehouden, leder dat wil kan dan ten eigen bate lan verkopen. Welke artikelen l te koop aanbiedt maakt niets maar gehoopt wordt dat het nt zal liggen op speelgoed, in land met het komende Sint ilaasfeest. organiserende bestuur van de Hing Overdekte Manege meent «el mensen ergens nog afgedankt Igoed hebben liggen, dat nog in bare staat verkeert. Speelgoed |t over het algemeen niet kapot of Bten te zijn als de jeugdige gebrui- andere interesses krijgen en veelal iden die spullen dan op zolder, speelgoed of andere zaken aan de of de vrouw wil brengen, kan in lanege voor 715— een plek huren, daar ook nog een kraam wil zet- letaald totaal 740,— voor een iplaats. Het is mogelijk dat er sen zijn die wel spullen hebben e verkopen maar er weinig voor in daarvoor zelf in actie te komen, annen hun spullen laten verkopen mensen van de manege, ten bate de manege. Men wordt er dan self niet beter van, maar bewijst lanege een welkom voordeeltje, ns de zwarte markt wordt ook as gebakken vis verkocht ten bate de Stichting Paardrijden voor Ge- ücapten. Wie geïnteresseerd is in standplaats kan contact opnemen de manege (02220-4490), Peter (02223-422) of Kees Timmer ÏO-2032). Bgm. De Koninghai wordt een zgn. „Play-in" gehou- met aansluitend een concert, leiding van de befaemde di- Piebe Bakker zullen muzi- van de Texelse fanfarekorp- repertoire instuderen, dat ten gehore wordt ge- Het gratis toegankelijke eert begint om half drie 's dags. het zover is, hebben de fanfarele- er al enkele uren oefenen opzitten, agavond van half acht tot tien uur len de muziekstukken voor het doorgenomen. Zaterdag vanaf lien 's ochtends worden de laatste jas op de i gezet. De Play-in is janiseerd door het Contactorgaan Zang en Muziek. Tijdens het af- inde optreden zijn alle belangstel- in van harte welkom. Het concert ngeveer een uur in beslag nemen.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1