pasklare oplossing voor ndernemers Den Burg A DIABETES IS OVERAL ASEND1 Tiny Ellen stopt met opvang zwerfdieren >lklore en winkeliersvereniging samen 'V\l. ita Doormars Bazaar in De Koog GEEF VOOR DE BEHANDELING VAN SUIKERZIEKTE GIRO 5766 BANK 70 70 70 805 Zitting Diëtiste Vaste data Baptistenkoor in De Cocksdorp Daders gepakt ER jDAG 13 NOVEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 11 •sing iel bloeit, ik weet niet of u het Wies Hendriks hield dagavond een krachtig betoog e Lindeboom, waar een grote omst was voor de vergadering het wel of niet voortbestaan de folklore. Hij gaf een paskla- iplossing voor alle problemen: peling van de stichting folklore je winkeliersvereniging, een koppig bestuur en afgevaardig- van alle straten, driks nam bij de aanvang een ils kwartiertje in acht. Het bestuur de stichting folklore wilde na een al jaren opstappen en dat gaf pa- want hoe moest dat dan verder de zomer? „Waarom wil iemand appen? Omdat er geen kandidaten ,oor eventuele opvolging, door :eruglopen van financiën of omdat ien belangsteling blijkt te zijn voor rgaderingen. Waarom daar geen igstelling voor is, is bekend: geen zo druk. En iedereen betaalt al zo- terwijl ze haarfijn weten te vertel- dat de buurman, die een dubbele it heeft, minder betaaltl En er is tritiek op het programma dat de ting folklore levert, maar men het toch niet nodig naar een ver- ring te komen. Dan zeggen ze ns dat het toch wel goed loop", Hendriks, die erop hamerde dat irnemers geen afwachtende hou- moeten innemen maar altijd naar moeten streven. „Het is belang- m verder te kijken dan 1988". Geschreeuwd n terugblik op het seizoen 1987 endriks dat het weer bij uitstek tikt was voor de folklore. Hij was toe naar activiteiten in andere in gaan kijken en vond dat de fol- van Den Burg daar met kop en jders bovenuit stak. „Al die ver ende thema's per week, zoals dag iet dier, de zee, de dans en de ambachten. De invulling van de i was prima", aldus Hendriks, die e" Door Schrama nog even in onnetje zette. ie financiële zaken waren dit jaar ilecht gegaan. Voor het eerst was positief saldo van 75337,99. „Ik kompliment maken aan Jan lie meer dan 78800,— bijeenge- ïuwd heeft met de verloting". De ing werd ingevoerd omdat toen 5jarig jubileum naderde, de fi- vooieên niet toereikend bleken en er plossing voor moest worden ge- Gezien het resultaat leek het iks raadzaam ook in de toekomst verloting door te gaan. Groeneplaats jur van de marktkramen was dit ie IU> pp 998, 1398,- 1796, inzfi pn 1198, 2398, 1398,- 1598, 1998, lil. ien drive van klaverjasclub De nars uit Oudeschild, gehouden in iaat, er werd matig bezocht, maar le- toch een netto bedrag op van 80. Het totaalbedrag voor de e gymzaal is nu 71603,30. Opval- dat er steeds meer jeugdiger len mee gaan doen. Ook vermel- «aard is dat mevrouw N. Koomen nz8 pi rjasclub Den Burg) op de open altijd zeer veel punten maakt. VARA's speelgoedactie gavond 13 november in dorps- Skiltje, aanvang 20.00 uur kan der weer meespelen voor een doel: voor de minder bedeelde en om sinterklaas ook bij hen te langskomen. Er wordt gespeeld inze pn aste maat en het inschrijfgeld is 1498,- per persoon. impetitiestand na vier speelavonden wnten en marsen): J van Sikkeleras mze pn 7; J. Kalverboer 25715, 9, H. Keijser 4; D, Kalverboer 24882, 11; J. van der 24843, 4. opvalt Hhelminalaan, Thijsselaan, irstraat, Binsbergenstraat, Werstraat en de wijk De Mars. jaar 71000,- minder. „We hebben ons meer georiënteerd op de Groeneplaats en die besparing leverde ons ook voor deel op. Ik denk dat de verloting daar toe nog wel het meest heeft bijgedra gen. Maar pas in januari weten we wat we echt hebben overgehouden, want de gemeente moet nog worden betaald voor hun arbeid, hekwerken en dergelijke. Maar dat zal nooit zoveel zijn, dus waarschijnlijk hebben we in 1988 een positief uitgangspunt". Van het bestuur van de stichting Fol klore traden Eddy Momberg, Doortje van Sambeek-Schrama, Gert Coevert en Wies Hendriks af en zij stelden zich niet herkiesbaar. Hendriks verklaarde er vijf jaar met plezier aan te hebben ge werkt. „Ik heb het naar mijn zin ge had, maar ik ga bewust niet door". Zwemmen „We laten u niet zwemmen", aldus Hendriks, die inging op de geruchten dat de folklore niet meer door zou gaan. Hii bood de ondernemers een pasklaar antwoord, maar had wel hun steun en goedkeuring nodig. „Op dit moment hebben we naast de stichting folklore een stichting Groeneplaats, een Parkstraatboulevard en een winke liersvereniging. De conclusie is dat de activiteiten worden versnipperd. We weten vaak van elkaar niet wat we gaan ondernemen. Het werkt zo niet", aldus Hendriks, die met grote vellen beschreven „flap-over" papier zijn ver haal verduidelijkte. Hij onthulde het plan om een nieuwe stichting in het leven te roepen die activiteiten gaat behartigen en waarin folklore en win keliersvereniging zullen opgaan. De fol- klorestichting blijft echter formeel bestaan om de bezittingen veilig te stellen. In het bestuur komen B.Loos (de nieuwe directeur van de Nutsspaarbank), H. van der Belt en E.Stiekema. De afgevaardigden van de verschillende straten in Den Burg zijn er ook al: de dames Agter en Hennink en de heren Zegel, Mantje en Keijzer. De afgevaardigden hebben tot taak te vergaderen met het bestuur en de ge nomen besluiten door te praten in „hun" straten. Ook kunnen zij de wensen en ideeën van de straten doorspelen naar het bestuur. Activitei ten waraan wordt gedacht zijn een Duitse week, avondmarkt of zeskamp. De voordelen van de constructie zoals nu is voorgesteld zijn dat het een een heid is, dat er duidelijkheid door ont staat over wat wordt gedaan en dat voor het hele jaar een programma van activiteiten kan worden gemaakt". Macht „In Den Burg zitten 187 ondernemers en als die een eenheid vormen, geeft dat macht. In wezen heffen we niets op. De afgevaardigden van de straten krijgen kopieën van de statuten die notaris Boswijk heeft opgesteld voor de nieuwe organisatie en dan kan ie dereen per straat die inkijken. De afge vaardigden vertegenwoordigen hun straat. De afgevaardigden die nu zijn bepaald kunnen worden vervangen door anderen, als de straat dat wil", aldus Hendriks, die wil dat de nieuwe organisatie een representatieve onder handelingspartner voor de gemeente zal zijn. De nieuwe organisatie moet een „jaar- rond-programma" bieden. „Er moet wat gebeuren in de herfstvakantie. Tot nu toe deden we niets, maar er zijn dan veel mensen op Texel. Ook met Kerst kunnen nog veel dingen worden aangepakt, bijvoorbeeld een kerstman op een slee door de straten". Het voorstel was één bijdrage te vragen per jaar voor de nieuwe organisatie. zaterdagochtend haalt Scouting oud papier, lompen en oude men op. De mensen worden ver deze spullen vóór 10.00 uur aan aat te zetten, zodat ze vlot kun- 'orden ingeladen. Bij de oud -wagen kunt u ook gereedschap Je derde wereld kwijt, mde zaterdag wordt het oude pa le, opgehaald in de volgende oog tweede vrijdag van de maand oud papier opgehaald in De en directe omgeving vanaf 10.00 der wordt verzocht het papier jebundeld aan de straat te Ingaand 1 december is het niet meer mogelijk om honden, katten en andere dieren die „verlaten" op Texel worden aangetroffen te be zorgen bij het dierenpension van Tiny Ellen aan de Keesomlaan. Tiny Ellen heeft de gemeente laten we ten dat deze taak, naast haar ge wone werk, te bezwaarlijk is ge worden. Het dierenpension wordt gewoon voortgezet. Tiny Ellen (53) heeft het opvangwerk 15 jaar behartigd. Op praktisch alle momenten van de dag of de nacht kon men beesten die kennelijk hun baas waren kwijtgeraakt bij haar bezor gen. Ook werd ze wel gebeld om zelf ergens een dier op te halen. De dieren werden dan in het pension gehuisvest en getracht werd de eigenaar op te sporen. Meestal lukte dat spoedig om dat de ongeruste baas of bazin zelf bij het pension informeerde. Maar vaak waren ook langdurige naspeuringen nodig. Honden kwamen op deze ma nier praktisch altijd weer thuis; bij kat ten lukte dat niet altijd en die moesten dan uiteindelijk naar de veearts wor- „Wij vragen van u een bijdrage van 7600,— per jaar waarvan alles wordt betaald Dat lijkt erg veel, maar omge rekend is het maar 711,54 per week. We kunnen dan van start gaan met 775.000,— en dat is-nodig om een goed product te kunnen leveren. Voor een heel jaar rond programma is het niet eens veel", aldus Hendriks, die verklaarde dat de stichting folklore het uitvoerende werk zal doen en dat de winkeliersvereniging geld gaat innen. Twee petten „Het bestuur heeft eigenlijk twee pet ten op, want het is een koppeling van de folklore en de winkeliersvereniging. Bij de ene komt het geld binnen en de ander geeft het uit". Hendriks hoopte hiermee de vraag te beantwoorden dat eventuele financiële misrekeningen door het bestuur al in een vroegtijdig stadium konden worden voorkomen. „Het bestuur heeft die twee petten op en kan dus letten op wat er onder alle twee zit". De koppeling tussen een stichting en een vereniging leek hem ideaal, omdat een vereniging medezeg genschap van haar leden waarborgt en omdat een stichting vriendelijker over komt. De vorming van een grote orga nisatie met als „partners" de diverse straten, heeft ook als voordeel dat een soort sociale controle ontstaat op het betalen van de bijdrage. „Als Pietje niet betaalt wordt hij door zijn colle ga's in de straat aangesproken". De aanwezigen van de Parkstraatbou levard hadden onderling al overlegd en verklaarden zich unaniem accoord met het plan van Hendriks. Zij zouden ech ter niet nalaten de Parkstraat apart te promoten, waar nodig. De koppeling leek hen de enige manier om in de toekomst voort te kunnen bestaan. Hendriks was blij met deze „solidari teitsverklaring". Over de begroting zal nog nader worden vergaderd, dus daar wilde hij liever niet op in gaan. Gemeente Het doel van de nieuwe organisatie is het promoten van Den Burg, maar praten over bijvoorbeeld nieuwe bestrating hoort daar ook bij. Hendriks zei dat hij niet herkiesbaar is voor een bestuursfunctie, maar dat men hem ten alle tijden kon raadple gen of vragen om hulp. „Ik geloof hei lig in dit idee. Slaagt dit niet, dan geef ik de pet aan maarten en dan denk ik bij mezelf dat de Texelse ondernemers er toch niets van snappen. De oude situatie kan niet meer. We moeten een jaar rond denken. Teveel koppen in een bestuur werkt niet, maar dit lijkt me ideaal. Als de afgevaardigden de kopieën van de statuten hebben kun nen ze het met hun straten doorspre ken en erover beslissen". Tante Door verklaarde zich bereid te blijven zorgen voor voldoende vrijwilligers voor de folklore. Van de aanwezige onderne mers kwamen geen negatieve reacties en Hendriks trok daaruit de conclusie dat de afgevaardigden aan het werk kunnen. „De afgevaardigden zijn af hankelijk van uw steun. Laat ze niet hangen". Vrijdag 20 november houdt de zuster- kring van De Koog een bazaar in De Schuilhut van 14.00 tpt 22.00 uur. Al lerlei handwerken, kerstkaartjes, naam van grote babypop raden, enz. Ook zal het rad van avontuur vele keren draai en waarbij mooie prijzen zijn te win nen. Ook kan men gezellig iets komen drinken. De opbrengst is bestemd voor het opknappen van De Schuilhut. den gebracht om een spuitje te krijgen als het niet lukte een nieuwe baas te vinden. Als de pensionkosten niet kon den worden verhaald op een eigenaar, werden deze in rekening gebracht bij de gemeente. Het speurwerk gebeurde gratis. „Maar ik houd er nu echt mee op, want dit werk begint voor mij te be zwaarlijk te worden. Ik vind het niet meer leuk om 's nachts of 's morgens vroeg uit bed te worden gebeld of bij het trimmen van honden te worden gestoord omdat een politieman of ie mand anders met een gevonden of ge vangen hond of poes voor de deur staat. Ik kon eigenlijk nooit weg, want het gebeurde heel regelmatig. Ik vond dat vroeger nooit erg, want ik houd van dieren. Maar ik word er niet jon ger op en de dokter heeft gezegd dat ik het kalmer aan moet doen. Vandaar." De gemeente heeft nog niet naar een ander opvangadres voor huisdieren uit gekeken. Men beraadt zich daar eerst over de vraag of de gemeente in deze wel een taak heeft. Diabetes (suikerziekte) is een ingrijpende aandoening die Roy altijd en overal met zich meedraagt. 's Ochtends begint het al als hij insuline moet spuiten. Die insuline is voor Roy net zo belangrijk als de lucht die hij inademt. Ook op school kan Roy met om zijn suiker ziekte heen. Op het juiste moment wat eten. Eet hij te laat, dan kan dat vervelende gevolgen hebben Ja, zelfs op school heeft Roy te maken met zijn diabetesdieet. Voetballen is zijn lust en zijn leven. Maar Roy moet wel oppassen dat hij met tegen de vlakte gaat Dat risico bestaat altijd, als door alle inspanning zijn bloedsuikergehalte te ver daalt Gelukkig kan Roy zelf regelmatig zijn eigen bloedsuikerwaarde meten. Die zelfcontrole is van groot belang om zo gezond mogelijk door het leven te gaan. Diabetes drukt zijn stempel op het hele lichaam. Tal van problemen kunnen ontstaan, zoals blind heid en beschadiging van bloedvaten en zenuwstelsel Nog altijd is diabetes een ongeneeslijke ziekte die iedereen kan treffen. In Nederland is gelukkig wel veel onderzoek gaande naar de behandeling en bestrijding van suikerziekte. Veel van dat onderzoek wordt mogelijk gemaakt door het Diabetes Fonds Nederland. Door u dus eigenlijk, want u steunt de nationale collecte "Geef 's voor diabetes" toch ook? Roy en alle andere diabeten zijn u oprecht dankbaar. Want Diabetes duurt een leven lang. De diëtiste, mevr. S. L. Goote, komt op maandag 16 november in het Groe ne Kruis-gebouw van 13.30-15.30 uur. Afspreken via tel. (02220) 3241. Donderdag 12 november Van 20.00 tot 22.00 uur wordt in De Schakel de jurycursus van GVT gehouden. De raadscommissie voor welzijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering. Vrijdag 13 november In het auditorium van het NIOZ in 't Horntje worden twee eenacters op gevoerd door deelnemers aan de regie- cuisus die de afgelopen vijf winters is gehouden. Vrije toegang voor iedere belangstellende: aanvang 20.00 uur. In hotel Den Burg heeft de Texelse geitenfokvereniging een informatie avond, die gratis toegankelijk is voor belangstellenden. Medewerking van dierenarts T. Domhof; 20.00 uur. Zaterdag 14 november Om 15.00 uur begint in Bowling De Koogel in De Koog het herfsttoernooi. Schooldirecteur Ria Visser heeft in verband met haar 25-jarig onderwijsju- bileum receptie in basisschool De Bruinvis, van 14.30 tot 16.30 uur. Om 14.30 uur begint in de Burge meester De Koning-hal een „play in" concert van fanfaremuzikanten o.l.v. Piebe Bakker, Van 13.30 tot 17.00 uur is „zwarte markt" in manege Akenburg. In sporthal Ons Genoegen begint om 19.00 uur het volleybaltoernooi van de Texelse Autocentrale. De toneelgroep van SVC brengt in Het Eierlandsche Huis het blijspel „In lief de, oorlog en politiek"; 20.00 uur. Toneelvereniging 't Amateurtje speelt in De Wielewaal in De Waal het blijspel „Wij komen niet uit met ons pensioen"; 20.00 uur. In Sportschool Texel in Oudeschild worden bankdrukwedstrijden gehou den; 20.00 uur. Zondag 15 november Het Noordhollands Kamerkoor onder leiding van Klaas Venneker geeft in de R.K. kerk in Den Burg een uitvoering om 16.00 uur. Om 11.30 uur start bij manege Aken- burg de „boerenkoolrit" van de geza menlijke paardensportverenigingen. Van 11.30 tot 18.00 uur wordt het herfsttoernooi van Bowling De Koogel vervolgd; finales 18.00 uur. Maandag 16 november Voor de plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland wordt de film „Hoe vier vrouwen functioneren in een mannenwereld" van Noeschka van Brakel vertoond, gevolgd door discus sie onder leiding van mevrouw M. de Vries. In het Eierlandsche Huis, aan vang 19.45 uur. In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg is een vergadering van het Overkoepelend Orgaan van Vrou wenorganisaties; aanvang 14.00 uur. De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid heeft een open bare vergadering in het raadhuis, aan vang 19.30 uur. Gesproken wordt on der andere over het speelautomatenbe- leid en het gemeentelijke goedkeu- ringsbeleid ten aanzien van de Recreatiestichting. In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk spreekt mevrouw Maartje van Tijn over „Midrosj", een joodse manier van exegese. Dinsdag 17 november Om 19.00 uur is in het raadhuis de eerste aflevering van de begrotingsbe handeling: het uitspreken van de alge mene beschouwingen. Van 14.00 tot 16.30 uur is in de huis kamer van de Elisabethziekenhuis in Alkmaar een informatiebijeenkomst over kankerbestrijding, in het bijzonder over chemotherapie. De afdeling Texel van de Hollandse Mij. van Landbouw heeft in De Peli kaan een vergadering met een lezing over „kamperen bij de boer" door de heer V.d. Berg van de Stichting Vrije Recreatie. De werkgroep dialect van de Histori sche Vereniging heeft een voor ieder toegankelijke bijeenkomst in dorpshuis d' Ouwe ULO; 20.00 uur. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: Het Groene Kruisgebouw, Wit te Kruislaan 19, Den Burg. Mevrouw drs M. van Dessel-van Leeuwen, tele foon (02220) 5611. Spreekuren college van B en W: bur gemeester Schipper maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wet houder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt op het adres Schilderend 39 in Den Burg spreekuur: maandagochtend 8.30-9.30; dinsdagavond 18.30-19.30 uur; woensdagochtend 8.30-9.30 en vrijdagmiddag 15.30-16.30 uur. Spree kuur Dienst Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg (bereikbaar op hetzelfde adres (telefoon (02220) 4185 b.g.g, (02230) 15805) elke donderdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt ge houden hebben de raadsfracties van CDA, PvdA en WD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang en de PSP houden dit frac tiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering Postzegelvereniging „De Postzegel- beurs" houdt iedere tweede donderdag van de maand een ruilavond in ge bouw „De Schakel" aan de Binnen- burg om 20.00 uur. Het orkest Musica Texla oefent elke dinsdagavond vanaf 19.45 uur in de voorspeelruimte van dorpshuis d'Ouwe ULO. Degenen die een instrument bespelen en mee willen doen kunnen contact opnemen met J. Veenbaas, tel. 02220-5180. Zondagmorgen is geen dienst in de Hervormde kerk in De Cocksdorp. Zon dagavond wel en voorganger is dan ds. De Jong. De dienst begint om 19.30 uur en er wordt medewerking verleend door het Baptistenkoor „Fi- delta". Er is die dag geen zondagsschool. De politie heeft dinsdag drie jon gens van 17, 18 en 19 jaar aange houden op verdenking van diverse diefstallen, inbraken en inluipingen. Dat betekent dat o.a. klaarheid is ge bracht in insluipingen in een tweetal zaken aan de Nikadel in De Koog, twee bungalows aan de Orchismient, twee woningen in Den Burg, een wo ning in De Koog en een negental au to's. Van het daarbij gestolen geld is niets meer over. i

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 11