(groen jwartj- WO jaarjong van Gaat museum er cht op vooruit?" wel LIFA super B en W verdeeld over kermis „Zachte" bestrijding haalde het niet ondergoed DU INKER Rabobank Q Hdly-Hanscn fIJFEL OF f110.000- VOLDOENDE IS M OUDESCHILD i llstorten niet gens de regels TERREIN KOOPMAN VANDAAG DICHT Vrees voor extra last in De Koog Opsporingsambtenaar tegen sociale fraude 5ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.230 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1987 idvertenties, abonnementen, etc.: 7y(Z veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 tie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Frans Hopman, Burowal n Burg, telefoon 02220 - 5472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /i9,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr 67.34.60.398. tichting Texels Museum krijgt voor komend jaar een ex- emeenteiijke subsidie van f110.000,—. De gemeenteraad gyft dat dinsdagavond besloten, maar dat gebeurde niet (jg diem. De linkse fracties betwijfelen of de eilandelijke iea - en Ecomare in het bijzonder - er met de nieuwe iidieregeling financieel op vooruit zullen gaan. Ook de 5^ eumdirectie zet daar vraagtekens bij, terwijl van het itingsbestuur nog geen standpunt bekend is. Het college len raadsmeerderheid hielden echter vast aan een maxi- n van f110.000,-. 7* !%l! ir de grote lijnen van het te vol- nuseumbeleid lieten alle frac- lich positief uit; van inhoude- bezwaren was geen sprake, details zal in later stadium en gesproken, dat is een 4 tie van onderhandelen, zo Ie het college mee op vragen aadsleden. Met die uitleg ging ad akkoord. Meer duidelijk- over de besteding van de ex- 10.000— werd echter wèl inst. ^wraadslid Gerard van der Kooi ^3 s aan dat de gebouwen onder- •gevoelig zijn en dat het niet dui- is hoeveel dat gaat kosten. ,,Wat r dan nog over om de zondag- telling te realiseren?" vroeg Van joi zich af. Ook vroeg hij of het jr van de Stichting Texels Mu- al een reactie had gegeven op "J ogte van de extra subsidie. ille duidelijkheid: in de gemeen- begroting voor 1988 was al een j van f196.712— opgenomen Ie musea. Het extra krediet is noodzakelijk om de ontstane ex- sten na de overdracht van de ge- sn door de gemeente aan de ing Texels Museum te kunnen n. Wat er resteert, kan worden isteerd. Zondag-openstelling is in de investeringsmogelijkheden naar schatting 740.000,— De 7110.000— moet worden uit het fonds recreatie en na houd, waar momenteel 00,— in zit. Een zeer kleine imte, aldus PvdA-fractieleider ferpstraOp zichzelf was hij het et financiering uit dit fonds, ferpstra verbond er wel conse- ies aan. Hij concludeerde igavond dat de woonforensen- tristenbelasting zullen worden ld om verantwoord bezig te „Gezien de huidige financiële van de gemeente lijkt dat on- imbaar", gaf Terpstra alvast een oefje van de discussie over de intebegroting, die aanstaande ig en woensdag plaats vindt, eter Bakker (PSP) wilde zich ipliciet vastleggen op het ge le subsidiebedrag, voordat er ze- i bestaat hoeveel geld daarvan jft om te investeren. iuder Barendregt antwoordde dat overleg moet volgen met het im-bestuur en dat inderdaad nog Jlijken of het bedrag hoog ge- s. Maar hij zei ook dat de ruim n die nu in totaal aan het mu- eleid wordt besteed, voor het i het maximum is. Zijn partijge- rna Eelman-van der Kooi (VVD) zei te kiezen voor een vast jaarlijks be drag van 7110.000,—. Dat moet volgens haar voldoende zijn, omdat het bij de musea intern mogelijk moet zijn om nog wat te bezuinigen op de uitgaven en de inkomsten nog wat te verhogen. Ook CDA-woordvoerder Ate Rienstra hield vast aan de voorgestelde 7110.000—, „ongeacht of Ecomare er mee uit de voeten kan". Texels Belang- raadslid Gerbrand Poster rekende voor dat Ecomare na aftrek van onder houdskosten er 755.000,— per jaar structureel op vooruit gaat. „Met dat bedrag kan je een lening van een half miljoen opnemen en daarvan investe ren. Het museum krijgt dus voldoende bewegingsvrijheid. Ecomare móet zich kunnen vinden in dit uitstekende voor stel", betoogde Poster. Het PvdA-voorstel om zich niet vast te leggen op de bedragen maar zich al leen uit te spreken over het te voeren- beleid, werd verworpen. Alleen de linkse fracties stemden voor. Vervol gens werd het collegevoorstel aanvaard. Timmerbedrijf Discussie ontstond over de aanvraag van de heer De Ridder om zijn tim- merbedrijfje aan de Witte Kruislaan al daar te mogen uitbreiden. Omdat het een uitbreiding van slechts twaalf vier kante meter is, ziet wethouder Daan Schilling daar niet veel bezwaar in. Een andere aanvraag van De Ridder, voor een forsere uitbreiding, had hij echter afgewezen. Hierdoor was een eerder opgestarte hinderwet vergunningprocedure afgebroken en dat maakte de discussie verwarrend. Erna Eelman-van der Kooi meende dat zij door deze ondoorzichtige situatie niet vóór het collegevoorstel kon stem men, hoewel burgemeester Schipper uitlegde dat de hinderwet-procedure los moet worden gezien van de plano logische beslissing, die de raad dinsdagavond moest nemen. Ook tegen stemde Tine Krijnen-Bays, in afwijking van haar Texels Belang- partijgenoten. Zij verklaarde best te begrijpen dat het college kleinschalige bedrijfjes wil helpen, maar meende dat een timmerbedrijf in een dergelijke woonomgeving de buren te veel over last zal bezorgen. Nu het bedrijf wil uitbreiden, ziet ze liever dat het wordt overgeplaatst naar het industrieterrein. Texels Belang-fractieleider Van Asselt zei namens de rest van de fractie over plaatsing naar het industrieterrein over dreven te achten. Een meerderheid van de raad verklaar de zich akkoord. Unanieme ondersteu ning was er voor het voorbereidings- besluit voor een bouwplan van IBS voor een uitbreiding van het magazijn aan de Drijverstraat. Daarentegen toonde de raad zich weer verdeeld betreffende de aanvraag van de PEN om een transformatorstation aan het Burgerdijkje te plaatsen. Hans Roeper (PvdA) tekende hiertegen prin cipieel bezwaar aan. Met stemmen van PvdA en PSP tegen ging de raad ak koord met het voorbereidingsbesluit. Fanfare Een in scherpe bewoordingen gestelde brief van het Koninklijk Texels Fanfare was voor enkele raadsleden aanleiding om wethouder Zegers aan de tand te voelen. Dat de zakelijke transactie om de Woelige Hoek te mogen gebruiken was afgeketst, was één kant van de zaak, aldus CDA-er Rienstra, verwijten over een slechte communicatie met de gemeente was de andere, minder ivinciale milieu-afdeling heeft ge keerd dat de gemeente de regels Iden bij het storten van vuil op rtplaats bij het Molwerk niet na- Het gaat om de regels die zijn toen de gemeente van de cie vergunning kreeg om op de nde vuilberg nog een extra laag brengen, in afwachting van een ieve oplossing van het Texelse lilprobleem. Eén van de regels is rchts op één „front" mag wor- istort, zodat het grootste deel vuilberg afgedekt kan blijven, is de rapporteur lag de vuilberg op meerdere plaatsen open. Er ook nog andere grieven. Het t van bevindingen zal binnenkort ®t gemeentebestuur worden ge- i, uiteraard met het verzoek de voortaan in acht te nemen. B en W zijn voorstander van hand having van de jaarlijkse kermis op Texel, maar twee collegeleden heb ben er bezwaar tegen dat dit in De Koog gebeurt. Deze tegenstanders zijn bang dat een kermis aldaar de openbare orde nog meer zal aan tasten en voelen zich in die me ning gesterkt omdat bijna de helft van de onlangs over dit onderwerp geënquêteerde bevolking van De Koog er afwijzend tegenover staat. Zoals bekend werd die enquête gehou den door de dorpscommissie van De Koog. Die commissie heeft het ge meentebestuur geadviseerd de kermis wel te houden aan de Nikadel maar onder voorwaarden: de muziek moet centraal worden verzorgd, de ge luidssterkte mag niet meer zijn dan 80 d(B)a, de pakwagens moeten aan de kant van camping De Luwe Boshoek worden opgesteld als geluidswal, het gebruik van toeters, bellen en sirenes moet tot een minimum worden be perkt, de om 13.00 uur beginnende kermis moet uiterlijk 23.00 uur sluiten, er mag op de kermis geen alcohol worden verkocht en de kermis mag niet langer duren dan vijf dagen, van woensdag tot en met zondag. Experiment Bovendien zou de kermis in eerste in stantie een experiment voor een jaar moeten zijn, zodat het van de ervarin gen afhangt of ermee wordt doorge gaan. De voorwaarden zijn doorge praat met De Kermisgids, het bureau dat de gezamenlijke belangen van de exploitanten behartigt. De kermisexploitanten staan wat terughoudend tegenover de nieuwe plek omdat ze niet weten of er even goede zaken worden gedaan als in Den Burg. De pachtop- brengst zou daarom vooral het eerste jaar wel eens lager kunnen zijn dan het bedrag van rond 745.000,— dat er doorgaans totaal uitkomt. Om de exploitanten wat williger te maken zou het goed zijn de periode van de kermis iets te verplaatsen: direct na de kermis in Den Helder en vóór de grote ker mis van Tilburg, dus van 13 tot en met 17 juli. De exploitanten die in Den Helder staan kunnen dan zon der al te veel kosten en omhaal aansluitend naar Texel komen. Weinig kosten Omdat het in eerste instantie om een experiment gaat, willen B en W op het Nikadel-terrein nog geen vaste voorzieningen maken, zoals transfor matorhuisjes. Voor de electriciteit kan worden volstaan met geruisarme ag gregaten. Maar het is onvermijdelijk dat tegen de 76000,— moet worden uitgegeven door de aankleding van het terrein en het aanbrengen van een „relatie" tussen kermisterrein en dorp met lintverlichting en vlaggen. De ei genaars van de aangrenzende cam pings zijn niet erg blij met de kermis, maar ze zullen er genoegen mee ne men als aan de genoemde voorwaar den wordt voldaan en als het werkelijk om een experiment gaat. Dat het kermisterrein door Hielke Brui ning als bewaakt parkeerterrein wordt gepacht en geëxploiteerd, is geen pro bleem want Bruining heeft zich ver plicht het voor de kermis benodigde terreingedeelte in de kermisweek be schikbaar te stellen. Als alles volgens plan is verlopen, dan is het terrein van transportbe drijf A.P.C. Koopman aan de Ach tertune in Oosterend vanmiddag officieel afgesloten. Om twee uur zou aan de bedrijfsuitoefening al daar een einde worden gemaakt, zo heeft de gemeente per aangete kende brief aan de familie Koop man medegedeeld. Sluiting van het terrein betekent niet dat ook het bedrijf stil komt te liggen. Tot het eind van dit jaar kunnen de vrachtauto's opereren vanaf het terrein van Nic Dros. De familie Koopman be raadt zich nog over vestiging elders en heeft toegezegd om daarover bin nenkort mededelingen te doen. Het warme kontakt uit Noorwegen Vochtregulerend Museum-directeur in gedachten bij één van zijn toekomstbeelden, de uitbreiding van het Maritiem- en Juttersmuseum. 02220 - 3831 fraaie kant. „Een vlottere afhandeling had een brief van dit niveau voorko men", aldus Rienstra. Gerbrand Poster stelde het harder: „KTF is aan het lijntje gehouden, er is maar wat aangerommeld." Peter Bakker onderschreef dat en zei voorts dat het erg frustrerend moet zijn voor verenigingen en stichtingen om telkens maar te moeten horen dat zij vanwege het geld niet over een ruimte kunnen beschikken. Wethouder Zegers kon zich de kribbige reactie voorstellen, maar vond de brief niet te recht. „We hebben de zaak zeer se rieus aangepakt, er is veelvuldig over leg geweest in een heel goede ver standhouding. Het verbaast me dat er nu zo'n brief komt. Het enige verwijt dat kan worden gemaakt, is dat een bepaalde beantwoording wat lang op zich heeft laten wachten, maar het antwoord was mondeling al wel be kend bij KTF. Dus als wordt geschre ven dat men het uit de krant heeft moeten vernemen en onvoldoende is ingelicht, is dat bezijden de waarheid". In antwoord op Bakker's stelling, zei Zegers dat ruimte-zoekende verenigin gen maar al vaak slechts geïnteres seerd zijn in een eigen gebouw. „De bereidheid moet er zijn om samen een ruimte te delen", aldus de wethouder. Gerbrand Poster maakte bezwaar te gen de weigering van een bouwver gunning aan de heer C. M. van Karsen uit Den Burg. Die wilde een betonnen erfafscheiding plaatsen. Wethouder Schilling legde uit dat dat in strijd is met het gemeentelijk beleid, zoals dat al jaren wordt uitgevoerd. Ook de welstandscommissie heeft in die zin geadviseerd. Mogelijk heeft de be zwaarschriftencommissie een ander oordeel, dat moet worden afgewacht. Een brief van de gemeente Anna Pau- lowna om de „ongebreidelde coördina tiedrift" van het gewest te beteugelen, kreeg bijval uit de raad. Er mag geen vierde bestuurslaag ontstaan, zo was de algemene mening. Om een protest brief te schrijven is echter voorbarig, waarschuwde burgemeester Schipper. Dan zal dan ook niet gebeuren. Verschillende raadsleden waarschuw den het college om niet zomaar ak koord te gaan met het verzoek voor een eenmalige subsidie voor de onbe kende Stichting Appèl Bestrijding Cri minaliteit. Bovendien is dat in eerste instantie een overheidstaak, zo werd gezegd. Wethouder Schilling deelde mee dat er toch weer een kansje bestaat dat er Met de stemmen van de linkse partijen tegen heeft de gemeente raad dinsdagavond besloten een opsporingsambtenaar in dienst te nemen die zich op part time basis moet bezig houden met de bestrij ding van fraude bij sociale uitkerin gen. Van rijkswege is voor zo'n functionaris geld beschikbaar gesteld. Dat het een opsporings ambtenaar wordt, betekent dat bij het aantonen van fraude proces verbaal wordt opgemaakt, wat kan leiden tot inschakeling van justitie. De PvdA-fractie vond deze aanpak te hard. Van die kant werd dinsdag be toogd dat het niet als criminaliteit moet worden gezien als mensen ten onrechte een uitkering ontvangen, maar als een sociaal probleem. De ge meente moet bij de bestrijding de be trokkene op de meest geweste wijze benaderen, wat betekent dat niet altijd justitie er wordt bijgehaald. Inplaats van een opsporingsambtenaar zou daarom een „sociaal controleur" moe ten worden benoemd, net als in Den Helder. Namens de fractie zei Gerard van der Kooi dat daarbij in aanmerking moet worden genomen dat fraude in de hand wordt gewerkt omdat bepaal de groepen in de samenleving worden gedwongen onder het bestaansmini mum te leven. Van der Kooi (zijn ge schiedenisleraar van vroeger citerend) zei dat een hongerig jongetje uit een bakkerskar brood steelt omdat hij hon ger heeft en niet omdat hij slecht is. Zo is het ook met de mensen die on der het bestaansminimum moeten le ven. Die worden gedwongen tot frau duleus handelen en moeten daarom menselijk en niet criminaliserend wor den benaderd. op Texel een golfbaan kan worden ge realiseerd. Weliswaar hebben Gedepu teerde Staten nee gezegd, maar na een gesprek van B en W met de adjunct-directeur van de Provinciale Planologische Dienst (PPD) is er toch weer een opening gemaakt. „Binnen kort zal een gesprek plaatsvinden met ambtenaren van de provincie. De deur is dus nog niet definitief dicht", zei Schilling. Peter Bakker (PSP) was tegen het col lege voorstel maar voelde ook niets voor het PvdA-idee. Hij had er moeite mee dat een functionaris die van el ders wordt aangetrokken met de con troletaak zal worden belast. De ge meente geeft de controle op fraude dan uit handen en dat is voor een tac tische benadering, waarbij met allerlei omstandigheden rekening wordt ge houden, ongewenst. „Het kan best hier in huis worden geregeld." Daar was wethouder Zegers het niet mee eens. De opsporingsambtenaar moet juist wel een „vreemde" zijn, an ders is al gauw de relatie verstoord tussen de gemeentelijke ambtenaren en de uitkeringsgerechtigden. Die moeten op basis van vertrouwen met elkaar kunnen omgaan. Ook bij inscha keling van de opsporingsambtenaar blijft het voor de gemeente mogelijk om met de betrokken cliënt een rege ling te treffen zonder dat justitie wordt ingeschakeld. Van der Kooi bracht daar tegenin dat in elk geval proces verbaal wordt opgemaakt en dat heeft op zichzelf al een criminaliserend ef fect, ook als de zaak vervolgens wordt geseponeerd. De discussie bracht geen verandering in de standpunten. Het PvdA-voorstel tot benoeming van een sociaal contro leur kreeg alleen steun van de fractie zelf, zodat het collegevoorstel (met als tegenstemmer Bakker) werd aangeno men. Dat betekent dat tot het instellen van de functie is besloten maar dat een persoon nog moet worden aangeworven. PENSIOEN EN DE FISCUS Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1987 Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden Telefoon 02220 - 4341 Na kantoortijd 4894, 4389, 5622 of 02225 616

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1