Vrachtwagens Koopman voorlopig bij Niek Dros ,Het moet tijd krijgen im te groeien" Spoedprocedure voor uitbreiding van Redmer IJskaschool fergulde Kikkert 1 jaar proep voor faddenbewoners Speciale opera in school Den Helder Onsmakelijke toestand Geslaagd „In liefde, oorlog en politiek" door SVC in Cocksdorp Regisseurs brengen twee eenacters Bazaar en bingo bij HVG „De Kaarsvlam" Gemeente neemt schilderij in bruikleen ER ilJDAG 13 NOVEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 rmal secli ter, b Valkenburg: ..Kind moet groeien". i zuffe hebben ongeveer drie jaar no- om een publiek te kweken en tijd moeten we zien te over liggen". Dat zegt Rob Valkenburg n as n de stichting Teater Retaet. De mg meente is momenteel naarstig zoek naar een oplossing voor financiële problemen van De rgulde Kikkert, waar het 1-jarig derAileum evengoed feestelijk zal irden gevierd. totl igenlijk is het heel vervelend dat ik altijd persoonlijk op word aan- i des|sproken, want stichting Teater Re it is een heel team", aldus Rob Val- rburg. Op 29 november exploiteert stichting De Vergulde Kikkert een r. Dan is het tevens 25 jaar geleden de bioscoop werd gesticht. Zater- 28 november worden deze feiten erzojterd. Voor die dag is verlenging van sluitingsuur verkregen, zodat het o vaBst mag duren van 20.00 tot 03.00 Er is een optreden van Alex neast Kees Hin, die o.a. bekend- id geniet als maker van vele bij- ndere Beeldspraakprogramma's or de NOS. is in opdracht van de tdden Advies Raad bezig met n produktie over de Wadden, it is de film ..Wassen boven wa- die in het voorjaar door de R0 wordt uitgezonden en als gangspunt dient voor een aan uitzending gekoppelde umdiscussie waarin de proble- itiek van het Waddengebied van- E verschillende hoeken belicht zal irden. opzet van de film is dan ook dat (en zo helder mogelijk beeld tetst van de verschillende, vaak te- «gestelde belangen van allerlei groe- bewoners, bezoekers en gebruikers ihet gebied. Over de Wadden zijn keel wat films gemaakt. Dat gebeur- echter voornamelijk vanuit het ge- htspunt van de makers en/of op- ichtgevers. Met andere woorden: uit het gezichtspunt van bui staanders. Kees Hin en zijn op- Mtgever willen echter het Wadden lied en alle belangen die daarmee weid zijn van binnenuit filmen; de ogen van de betrokkenen zelf. ptt alleen door middel van zo'n be tering zal de film ook kunnen aan- Wn wat er volgens diezelfde bewo- L bezoekers en gebruikers wel of "niet aan hun Wadden veranderd mag of moet worden. Gesprekken (l bijvoorbeeld een schapenboer, oalenvisser, campinghouder, vuurto- "rachter of zeezeiler zijn daarvoor nodig, maar niet voldoende. Het jj immers om het beeld van het ge- 'van al die verschillende Meringen. Filmmateriaal kom is Hin, naast verhalen, vooral toek naar filmmateriaal waarin de (van alle betrokkenen tot uitdruk- Ikomt. Die beelden vertellen im- iwat zij zelf belangrijk genoeg den voor altijd vast te leggen, zal duidelijk zijn dat het niet zo TOudig is om zulke beelden, beel- niet beroepshalve door bui- Paanders gemaakt zijn, te achter- in, zeker waar het historisch film- Maal betreft. Vandaar de oproep fees Hin aan een ieder die wel 'Sefilmd heeft of op de hoogte is anderen die ooit gefilmd hebben, (ontact op te nemen met de pro- Mt Signum, De Boelelaan 30, 1083 Amsterdam, telefoon 020-464846. ig bi d'Electrique, bekend van een VPRO- televisieprogramma. Het zijn drie men sen die met ruige stunts de punkbe weging van het theater vormen. Hun programma heet „Venijnig variëté". De jazzgymdames van Ina Platte verzor gen een uitvoering en John Kuiper brengt een act met eigengemaakte liedjes. Hij begeleidt zichzelf op de gi taar. Verder zullen korte animatiefilmp jes worden vertoond en twee bands verschijnen ten tonele: een Texelse ge legenheidsband en „Licherty Split". In de zaal zal een extra podium worden gevormd, zodat kan worden gedanst en er komt ook een bar in. Entree is f5— Verkeken ,,Op zich draaien we goed, hoewel het er financieel niet rooskleurig uitziet", aldus Valkenburg. In Nederland zijn vrijwel geen theaters te vinden die zonder subsidie draaien. ,,Men vergeet vaak dat 15 mensen zich uit de naad werken voor nop, want we worden er geen cent beter van. Nu vechten we om in stand te houden wat we heb ben kunnen bereiken in een jaar. Het is eigenlijk heel knap wat dit jaar alle maal is gelukt". Toen de Stichting Teater Retaet een jaar geleden de zaak overnam werd het nodige verbeterd en verbouwd. De zaal werd geïsoleerd, er kwam nieuwe belichtingsapparatuur, een verbeterde geluidsinstallatie en een podium. Ook werd er een bar bijgebouwd. Valken burg geeft toe dat men zich vooral op dit laatste heeft verkeken. ,,We had den een percentage extra inkomsten verwacht van die bar, maar het blijkt dat men niet gewend is aan een bar in een theater, dat vindt men gek. Nie mand gaat hier een theater binnen om naar een café te gaan. Misschien moet dit nog wennen. En wie naar de film gaat en er een hele avond zit, vindt het vaak ook wel lang genoeg. Dan blijven ze niet hangen". Het theaterbezoek viel ook erg tegen. Er was nauwelijks animo voor onbe kende voorstellingen en zelfs iemand als Drs. P trok toch nog te weinig mensen naar De Vergulde Kikkert. Kin dervoorstellingen werden bezocht door zeven tot dertig kinderen. ,,We hebben onze nek uitgestoken en veel voorstel lingen verzorgd afgelopen jaar, maar de mensen blijven heel afwachtend", aldus Valkenburg. Dure films Films huren is duur, vooral als het nieuwe zijn. Toch wil Valkenburg niet te lang wachten, want oude films trek ken niet. ,,We zijn ook wel eens te vroeg. Dat was met de film „Abel". Pas nadat die bij ons was geweest, kwam de grote publicatiestroom op gang en ja, toen was het voor ons al te laat. Maar we proberen zo actueel mogelijk te blijven, anders is alles al op video te krijgen". De gemeente bekijkt de mogelijkheden om het theater te laten voortbestaan. Hadden de problemen kunnen worden voorkomen? „Misschien, als we geen risico's hadden genomen met de ver bouwing, maar we waren op dat ge bied ook helemaal niet zoveel van plan. Alleen toen we de muren wilden isoleren en de verwarming wilden ver beteren, bleek de hele zaak verschrik kelijk ouderwets en met draadjes aan elkaar te hangen. Wat moet je dan? Vernieuwen dus, maar dat werd haast een complete renovatie. Dat was een In Den Helder wordt zaterdag en zondag een verkorte en aangepaste versie van de opera „Die Zauber- flöte" van Mozart uitgevoerd. Ook op Texel bestond belangstelling om de uitvoering naar het eiland te ha len, maar door een overvol schema kon dat geen doorgang vinden. Voor Texelaars die het stuk willen zien. vormt Den Helder nu de meest nabije gelegenheid. De opera wordt uitgevoerd door een gezelschap van de Stichting Kamer Opera Nederland (SKON), bestaande uit 23 jonge zangers en zangeressen en begeleid door een klein muzikaal ensemble. Het stuk is vooral toegesne den op een jeugdig publiek, er staan veel schoolvoorstellingen op het pro gramma. Maar ook voor volwassenen kan een bezoek interessant zijn. De opera vindt plaats in Scholengemeen schap 't Nieuwediep aan de Timor- laan. Zaterdagavond begint het om half acht, zondagmiddag is de aan vang twee uur. De voorstelling duurt twee maal vijftig minuten met een kor te tussenpauze. Kaarten kosten 12,50; voor houders van CJP, 65+ kaart en jeugd tot 14 jaar is dat f7,50. Op Texel is geen kaartverkoop. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de ABN-filialen in Den Helder (tel. 02230-15810) en Breezand, platenzaak Selbach aan de Bea- trixstraat in Den Helder en boekhandel Knaap in Julianadorp. grote misrekening. Er ligt nu nog een flinke rekening van de aannemer. En daar kwamen die tegenvallende in komsten van de bar bij", aldus Valken burg. Als hoge vaste kosten noemt hij onder andere de filmhuur, de afdracht aan de Nederlandse bioscoopbond en het vervoer van de films, dat zo'n f65,— per blik kost, terwijl op Texel vaak twee of meer blikken per week worden aangeleverd. Het bioscoop kaartje zou eigenlijk alle kosten moeten dekken, maar dat kan lang niet. „Er zou ieder jaar een vast bedrag aan ex ploitatiesubsidie bij moeten. We willen uitgroeien tot een multifunctioneel centrum voor film, theater, cursussen enzovoorts. Als dat niet lukt, gaan we terug naar af: filmpjes draaien zonder meer, geen bar, geen voorprogramma. Alleen al het Polygoonjournaal kost f60,— per week. Er moet vóór januari een oplossing worden gevonden." Hossen Toneelverenigingen maken niet vaak gebruik van de accommodatie van De Vergulde Kikkert. „Dat gebeurt heel incidenteel. Wij hebben geen mogelijk heden voor bal na en men wil nu een maal lekker kunnen hossen." Valken burg zou graag zien dat de zaal meer wordt benut voor toneelrepetities en andere activiteiten. Hoewel hij ideeen „zat" heeft voor intensivering van het gebruik, heeft hij daarvoor niet genoeg mensen. De Stichting Teater Retaet heeft nu de hoop gevestigd op de ge meente en houdt de moed erin. „We beuken door. We hebben het afgelo pen jaar al veel bereikt met vrijwilligers en een minimum aan middelen. Nu moet de loop er nog een beetje inko men. Van toeristen krijgen we wel steeds heel positieve reacties. We heb ben 's zomers dan ook een veel inten siever programma en een buitenterras. Maar het valt of staat met de mede werkers", vindt Valkenburg. „Het is een kind, het moet tijd krijgen om te groeien". Inwoners van De Koog klaagden bij de gemeentelijke milieu-afdeling over het storten van faecaliön (stront) in de duinen van de cam ping Kogerstrand. De gemeentelijke kolkenzuiger zou hier beerputten van de toiletgebouwen hebben geleegd en vervolgens de in houd hebben gestort op de grond in de buurt van één der paden. Het verhaal bleek op waarheid te be rusten en werd ook bevestigd door de beheerder van Kogerstrand. Deze me thode om zich van afvalwater te ont doen werd al vaker toegepast en lever de in het verleden niet zoveel proble men op. De mensen van de gemeente lijke milieu-afdeling hebben maatrege len genomen om te bereiken dat de faecaliën voortaan worden afgevoerd naar de rioolzuiveringsinstallatie. De vrachtwagens van het transportbedrijf A.P.C. Koopman dat sinds 1 november niet meer aan de Achtertune in Ooster end mag functioneren, opereren voorlopig vanaf het terrein van loonwerkbedrijf Niek Dros in Harkebuurt. Antwoord gevend op vragen van Peter Bakker (PSP) zei wethouder Schilling in de raadsvergadering van dinsdag avond dat deze regeling is getroffen om een eind te maken aan de gevaar lijke verkeerschaos die ontstond, toen Koopman na het verstrijken van de fa tale datum zijn wagens plaatste aan Achtertune en Nesweg, tot buiten het dorp. Bakker had zich bezorgd ge toond over de wijze waarop deze affai re zich ontwikkelt en noemde daarbij ook het sabotagegeval van donderdag. De wethouder zei dat het college over leg heeft gehad met de familie Koop man en de politie. De vrachtwagens kunnen tot 1 januari bij Dros staan en Koopman zal binnen 14 dagen laten weten waar hij zijn bedrijf definitief wil vestigen. Gasaansluitingen In de aanstaande vergadering van de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid zal een vertegenwoordiger van het Gasbedrijf uitleg geven waarom in de zg. onreda- bele gebieden van Texel bepaalde pan den wél en andere niet of moeilijk kunnen worden aangesloten. Daarbij zal tevens duidelijk worden in hoeverre woningen die nu nog geen aardgas hebben, alsnog kunnen worden aan gesloten, maar daarvan moeten geïn teresseerden geen hoge verwachtingen verbinden. Aldus werd door wethou der Barendregt meegedeeld naar aan leiding van vragen van Gerbrand Poster (Texels Belang). Die stelde ook voor dat bij de komgrens van de dor pen plattegronden worden aangebracht zodat toeristen zich beter kunnen oriënteren en hij wilde weten waarom het beveiligingsbedrijf „Best" niet is betrokken bij de leverantie van inbraak- en brandbeveiliging voor de Oudheids kamer. Wat het eerste betreft zei Schil ling dat het gemeentebestuur zich be raadt over het laten aanbrengen van plattegronden en wel op een zodanige wijze dat er voor de gemeente zelf geen kosten aan zijn verbonden. Het bedrijf „Best" zal de beveiliging voor de Oudheidskamer niet leveren omdat het niet voldoet aan de eisen die de gemeente stelt. Popkelder Wethouder Zegers bevestigde de eer der naar buiten gebrachte verhalen dat de bouwkosten van de ondergrondse oefenruimte en van de andere nieuwe onderdelen van het Ouwe ULO- complex enorm uit de hand zijn gelo pen. „De bouwkosten zijn met f206.000,— overschreden", aldus Ze gers die op vragen over deze affaire had gerekend en daarom de schokken de cijfers op papier had staan. Over de oorzaken van deze overschrijding deel de hij niets mee. De Stichting On dersteuning Welzijnswerk heeft ge vraagd om een lening van f210.000,— om daarmee het gat te dichten. (Ze gers droeg op dat moment geen ken nis van de resultaten van de vergade ring die dinsdagmiddag door de rechtstreeks bij de bouw betrokkenen is gehouden. Zie daarvoor het artikel elders in deze krant - Red.) Zinker Henk Beumkes van de Partij van de Arbeid had klachten over de wijze waarop de drinkwaterzinker door het Marsdiep is gelegd. Het afzinken van de pijpleiding met zijn grote drijvende vermogen heeft problemen gegeven zodat men de buis heeft omwikkeld met vijf centimeter dikke staaldraden die afkomstig zouden zijn van de offshore-industrie. Hij vroeg zich af in hoeverre de leiding nu nog voldoet aan milieu-eisen en was ook ongerust dat de buis zou blootspoelen. Volgens hem was ook het ingraven van de lei ding in het droge deel van het wad op „amateuristische" wijze gebeurd. Ba rendregt wist er niets over te vertellen, maar zou informeren. Stortplaats Ernstiger was de klacht van Beumkes over de wijze waarop huisvuil wordt gestort bij het Molwerk. De gemeente houdt zich niet aan de voorwaarden die door de provincie zijn gesteld toen toestemming werd gegeven om de bestaande belt met nog enkele meters te verhogen. De overlast die het stor ten veroorzaakt voor de mensen die in de buurt wonen, is daardoor ernstiger dan nodig is. Beumkes informeerde of de mensen die bij het storten aanwe zig zijn wel op de hoogte zijn van de verscherpte voorschriften en wilde dat de gemeente alles doet om de overlast te beperken voor de hopelijk nog maar korte periode dat de stortplaats in ge bruik is. Barendregt beloofde aandacht voor het probleem. Er zal een spoedprocedure worden gestart voor de uitbreiding van de Redmer IJskaschool in De Waal met 149 m1. In samenwerking met het dorpsbestuur, de school en de dienst gemeentewerken zal een plan worden uitgewerkt. Omdat het noodlokaal dat thans wordt ge bruikt maar een tijdelijke voorzie ning is, wordt er haast achter gezet. In een gesprek eind oktober met een vertegenwoordiging van de school werd afgesproken dat er zou worden gezocht naar een oplossing van de huisvestingsproblemen. De Redmer IJskaschool voor openbaar onderwijs heeft drie groepen en een totaal van zestig leerlingen. Een school van drie groepen heeft recht op een vloerop pervlak van 410 m2. Inclusief de „ver keersruimte" en de dorpskamer heeft de school nu maar 317 m2 tot haar be schikking. Kleine bouwkundige aan passingen van de dorpskamer geven geen echte oplossing voor het ruimte gebrek, want het vloeroppervlak wordt er niet groter van. Inpandige vergro ting is vrijwel onmogelijk. Omdat men een structurele oplossing wil is het noodzakelijk dat voor een nog onbe paalde tijd gebruik moet worden ge maakt van het „gewraakte" noodlokaal. Op 18 juni vorig jaar al adviseerde de inspecteur van het basisonderwijs het college de procedure voor uitbreiding van de IJskaschool te starten. Er ble ken mogelijkheden te zijn voor uitbrei ding van het schoolgebouw met 93m2 tot 149 m2. Omdat het aantal leerlin gen zich zeker lijkt te handhaven en volgens de prognoses zelfs nog wat zal stijgen, vond de inspecteur een ruimte van 149 m2 een te verdedigen standpunt. Als de dorpskamer als groepsruimte zou worden gebruikt, betekent dat dat deze ruimte niet meer voor andere ac tiviteiten zoals handenarbeid, lezen en documentatie beschikbaar is. De te kleine ruimte geeft nu al onderwijskun dige problemen. In het gesprek tussen de gemeente en een vertegenwoordi ging van de school werden inpandige wijzigingen voorgesteld, waaronder de suggestie dat de douches misschien in de magazijnruimte kunnen worden on dergebracht en dat de huidige dou ches magazijn worden. Dit idee wil de gemeente niet zomaar van de hand wijzen, want het maakt een doelmati ger gebruik van de ruimten mogelijk. Het aanwezig zijn van een bar met toebehoren in een gemeenschapsruim te waarin onderwijskundige dingen worden gedaan vindt de gemeente een minder gelukkig aspect van een multi functioneel gebouw en men wil probe ren of dit niet ergens anders in het on langs uitgebreide gebouw kan worden ondergebracht. Het bestuur van het dorpshuis De Wielewaal heeft de di rectie van de school duidelijk te ken nen gegeven dat medegebruik van de nieuwe dorpskamer door de basis school is uitgesloten. Noodlokaal De rijksvergoeding voor het noodlokaal loopt tot januari 1988. Al in augustus heeft de gemeente het ministerie ver zocht de vergoeding te verlengen zo dat een aanpassing van het schoolge bouw kan worden uitgevoerd en men zolang gebruik kan maken van het noodlokaal. Voor de handhaving ervan is een procedure nodig op grond van de wet op de ruimtelijke ordening. De uitbreiding van het schoolgebouw met 149 m2, volgens het advies van de in spectie van het basisonderwijs, vereist toestemming van het rijk. De procedu re die dan moet worden gevolgd is: een voorstel van het college aan de raad om de school uit te breiden, een raadsbesluit tot uitbreiding van de school, plaatsing op het „overzicht vermeerdering huisvesting", toestem ming van de minister, planning, voor bereiding en uitvoering van de bouwwerkzaamheden De bouw van een multifunctioneel centrum is indertijd met veel gejuich onthaald. Nu er echter enkele jaren overheen zijn gegaan blijkt een combi natie van een tamelijk commercieel be drijf als een dorpshuis en een school voor basisonderwijs een minder geluk kige combinatie. De contacten tussen het bestuur van De Wielewaal, de be heerder van het gebouw van de IJska school en de schooldirectie zijn goed. Maar men wil steeds minder op el- kaars terrein werken. Om een blijvende goede voorziening voor het openbaar onderwijs in De Waal te kunnen bie den vindt de gemeente de uitbreiding van de IJskaschool met maximaal 149 m2 vloeroppervlak de enige mogelijk heid om een blijvende oplossing te kunnen vinden voor het huisvestingsprobleem. Redmer IJskaschool: spoedeisende uitbreiding. retei ocnoo uit Den Burg slaagde voor het examen Aardings- en Blik sembeveiligingsinstallaties van de V.E.V. te Nijkerk. Met een merkwaardig probleem kampt her bestuur van de voormalige kleuter school De Woelige Hoek. Na de op heffing van die school als gevolg van de vorming van de basisschool heeft het bestuur nog enige tijd bepaalde bijdragen uit Den Haag ontvangen. Men beschikt nu over f90.000— waar mee men niets kan doen. Wethouder Zegers beloofde aandacht voor het probleem. SVC-veld De wateroverlast die zich sinds de re constructie voordoet op het sportveld van SVC is nog steeds niet opgehe ven, zo werd meegedeeld door Dirk Terpstra. De bewerking van het terrein met een speciale machine die in het veld sleuven heeft gesneden waarin waterdoorlatend zand is aangebracht, heeft dus weinig geholpen. Terpstra wilde weten wie verantwoordelijk is, de aannemer of de gemeente. En wat kan er verder nog gebeuren om het terrein alsnog in orde te krij gen? SVC kan het veld momenteel veel te weinig gebruiken. Voor Baren dregt was het verhaal nieuw en hij kon er dus weinig over zeggen. Hans Roeper informeerde waarom het zo lang duurt voordat ook op Texel de nieuwe bouwverordening wordt inge voerd. Volgens die nieuwe regels zal het mogelijk zijn om zonder bouwver gunning bepaalde kleine bouwwerken tot stand te brengen. Roeper meende dat Texelse burgers gedupeerd zijn als dat soepele beleid hier niet van toe passing is. Schilling kon zeggen dat de nieuwe verordening onderweg is. Het ambtelijk voorwerk is gereed en de verordening komt in een spoedig te houden commissievergadering aan de orde. Toneelvereniging SVC uit De Cocks dorp speelt zaterdag het stuk „In lief de, oorlog en politiek" van Theo Ak kermans. Dit blijspel in vier bedrijven wordt opgevoerd in het Eierlandse Huis, aanvang 20.00 uur. De regie is in handen van Piet Zijm en Jan Graaf treedt op als souffleur. Toneelliefhebbers kunnen vrijdaga vond (heden) in het NIOZ- auditorium in 't Horntje genieten van twee eenacters, die zullen worden uitgevoerd door deelne mers aan de regiecursus die de af gelopen vijf jaar op Texel is gehou den. Deze toneelavond begint om 20.00 uur en is vrij toegankelijk. De cursus werd gedurende de afgelo pen vijf winters gegeven door Jos van Dijk, de vaste toneeladviseur van de NHCA. Er werd aan deelgenomen door twintig toneelspelers van diverse Texelse verenigingen. Vijftien personen maakten de cursus af en verwierven het getuigschrift. De opvoering van de eenacters (respectievelijk onder regie van Maarten van Arkel en Ina Schram) kan worden beschouwd als de officiële afsluiting. De bedoeling van de cursus, waartoe destijds het initiatief werd ge nomen door UDI, was de kwaliteit van het amateurtoneel op Texel op te voeren. De HVG ,,De Kaarsvlam" uit De Cocksdorp houdt op woensdag 18 no vember een bazaar en handwerkver- koop in het gebouw naast de kerk. De aanvang is om 14.30 uur. Er worden loten verkocht en er zijn vele attrac ties, ook voor de kinderen. Ook wordt er een kopje koffie of thee geschonken en er is limonade voor de kinderen, 's Avonds om 20.00 uur begint de bingo met mooie prijzen. Iedereen is welkom. De gemeente neemt het schilderij „Texel" van David Schulman, in eigen dom van M. Stoepker uit Den Burg, in bruikleen. Het zal een plaats krijgen in het raadhuis. Het gaat om een olie verfschilderij dat een Texels landschap voorstelt met tuinwallen. Het werk is gesigneerd en gedateerd 1938. De ge meente beschouwd het als positief dat de Texelse bevolking kunstwerken niet op een veilige plaats thuis houdt, maar bereid is om deze tentoon te stellen in een openbare ruimte zoals het raad huis. Met Stoepker zal een bruikleenovereenkomst worden afgesloten.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5