Sportzaal komt bij dorpshuis 't Skiltje Begroting popkelder is niet overschreden Water van overkant is nu heel dichtbij COLLEGE EN GEMEENTERAAD VERDEELD Cryptogram Gezamen/ijke reactie betrokkenen: rvol diploma voor enno Moerbeek Dertig centimeter „klei" op stortplaats Horntje Kook- en bakmiddag voor ouderen R, J DAG 13 NOVEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 55, 22,S 52,5 39.9 et negen tegen zes stemmen heeft de gemeenteraad dins- gavond besloten dat de nieuwe sportzaal in Oudeschild oet komen bij het bestaande dorpshuis 't Skiltje en dus et bij de Bruinvis-school. De beslissing werd genomen on- ir druk van de Oudeschilder bevolking die geen middel on- proefd had gelaten om college en de raad ervan te overtui- in dat 't Skiltje de voorkeur moest hebben, hoewel de ar- imenten om de zaal bij de school te bouwen ook indruk aakten. was vorig jaar bij de begrotingsbe handeling al bepaald op ƒ397.000.—. Nu is uit de berekeningen gebleken dat het exploitatietekort dan iets hoger zal zijn dan de geaccepteer de ƒ30.000,—. Van PvdA en PSP kwam het voorstel om voor de sportzaal direct ƒ30.000,— extra uit te geven waardoor het exploitatie tekort kleiner kan worden. Daar voelden echter alleen de linkse fracties voor. De overigen waren met B en W van mening dat de ge meentelijke bijdrage krap moest blijven om zo te stimuleren dat men bij de bouw en exploitatie zo zuinig mogelijk te werk gaat. We liswaar houdt het college ƒ30.000,— achter de hand om bij te dragen in het onverhoopte extra exploitatiete kort, maar dan zal eerst de nood zaak moeten blijken. Op voorstel van Gerbrand Poster besloot we thouder Barendregt zelfs dat per jaar niet meer dan ƒ4000— uit die pot zal worden gehaald, zodat men een jaar of zeven met dit bedrag in het tekort kan bijdragen. Veilig Het lokatievraagstuk en het financie ringsvraagstuk werden door de raad apart behandeld. Wethouder Zegers lichtte het meerderheidsstandpunt van het college toe: een sportzaal bij de school is vooral uit onderwijskundig oogpunt gewenst. De scholieren kun nen er dan snel en veilig komen. Erna Eelman-van der Kooi (WD) vond dat ook, maar wilde aan de wensen van de Oudeschilders niet voorbij gaan. De beste oplossing was daarom volgens haar een sportzaal bij de school en daar later ook de overige gemeenschapaccommodatie bijbou wen. Er zou dan een nieuw multifunc tioneel centrum ontstaan zoals in De 35,- 62,9 45,- 25.- telt: houder Schilling: toch 't Skiltje. n W hadden aanvankelijk eenstem- besloten om de raad voor te stel de zaal bij de school te plannen, jr die eensgezindheid werd verbro- toen wethouder Daan Schilling mening veranderde. Hij wilde niet en de wil van veel Oudeschilders san. Het afwegen van voor en te- duurde voort tot in de raadsverga- ng. De verschillen van opvatting en door de partijen heen. Illustra- voor de aarzeling van sommigen dat de Partij van de Arbeid „voor- itig" voor de bouwlokatie 't Skiltje je stemmen. Toen later in de verga ng door tegenstemster Tine Krijnen Texels Belang werd gevraagd of mogelijk is om „voorzichtig" tegen temmen, moest de burgemeester tennend antwoorden. „Je stemt 49,9 r of tegen en wie niet wil stemmen 95,- >t de vergadering verlaten." 30,_ 57 5( Riskant nerkelijk was dat de argumenten en contra vestiging bij 't Skiltje werden bestreden. Het ging hts om het gewicht dat eraan werd lekend. Het was bijvoorbeeld niet itreden dat de bouw bij 't Skiltje flink risico met zich meebrengt. Al aak is gebleken dat het verbouwen bestaande gebouwen flink uit de kan lopen omdat zich allerlei te- rallers voordoen. Daar staat tegen- dat de Oudeschilders persé bij 't :je willen en daardoor extra gemo- ird zulen zijn als het erom gaat de en binnen de perken te houden, il bij de exploitatie. Cocksdorp-en De Waal. Dat was ook de mening van Tine Krijnen van Texels Belang. Op korte termijn is zo'n pro ject echter financieel onhaalbaar. Sport en alcoftol Gerard van der Kooi van de PvdA liet weten dat zijn fractie na langdurig wikken en wegen aarzelend had geko zen voor de lokatie 't Skiltje, hoewel men ook zeer veel voelde voor bou wen bij de school. De jongste groepen hebben daar nu geen mogelijkheden voor behoorlijk bewegingsonderwijs. De combinatie dorpshuis-sportzaal- school noemde hij ongewenst, mede omdat het een combinatie van alcohol en sport zou zijn. Het was duidelijk dat de fractie veel voelde voor bouwen bij de school, maar de Oudeschilders zijn nu eenmaal met veel inzet en en thousiasme aan het werk gegaan voor een gebouw bij 't Skiltje en ook dat feit is steekhoudend. Voor Gerbrand Poster en Jan van Asselt was de af weging niet moeilijk geweest. De zaal moest bij 't Skiltje komen omdat het project alleen dan door de bevolking wordt ondersteund. Peter Bakker (PSP) informeerde naar het risico van afstel of vertraging, omdat een plano logische procedure moet worden ge voerd om de bakkerij van Dros naast 't Skiltje in een sportzaal te mogen ver anderen. „Eerst de artikel 19 procedu re volgen en dan pas kopen", luidde zijn advies. Geen Stopera De CDA-fractie wilde de sportzaal uit onderwijskundige overwegingen bij de school hebben. „De bouwkundige problemen die zich bij verbouw van 't Skiltje kunnen voordoen zijn niet te overzien", aldus een ander argument, verwoord door Nel Eelman-van 't Veer. „Bouwen bij de school is het meest zakelijk en veilig. De sportzaal mag geen Oudeschilder Stopera worden". Nel Eelman vond dat de zaal zó moest worden gebouwd, dat de andere „ge meenschapselementen" er later aan kunnen worden toegevoegd. In meer dere bouwfasen zou dan een multi functioneel centrum ontstaan. Wet houder Schilling legde uit waarom hij van mening was veranderd. „Ik heb erg veel waarde gehecht aan de ver- „De begroting zoals bij aanvang van de bouw opgesteld,is gerealiseerd zonder overschrijdingen." Dat is de gezamenlijke conclusie van de direct betrokkenen bij de bouw van de popkelder annnex kantoorruimte bij d'Ouwe ULO. wens om de Oudeschilders te kelen de zaken zo voordelig en ciönt mogelijk aan te pakken lelde ook een rol bij het toeken van de gemeentelijke bijdrage t bouwkosten. Die bijdrage 9,- 9,- 9.- 19-jarige Menno Moerbeek uit itarend heeft zaterdag in de LTS Meppel met Harm Smeenge- oma ontvangen. Het ereblijk hem ten deel op grond van de tekende resultaten die hij bij examen leerlingenstelsel heeft laald. ino Moerbeek behaalde op grond zijn hoge cijfers reeds het Eredi- ea Vakopleiding West-Friesland, werd vervolgens voor het lenge-diploma voorgedragen, om- ij blijk had gegeven van karakter, inzet en belangstelling. Smeenge-diploma is genoemd mr. Harm Smeenge, geboren 25 '852 in Assen, die zich op bijzon- wijze heeft ingezet voor de belan- van zijn provincie, in het bijzonder het technisch onderwijs. Hij nam initiatief tot oprichting van de Ver- mg ter Bevordering van het Am- itsonderwijs in Drente, later Stich- Vakonderwijs Drente, een soortge- organisatie als het leerlingwezen loordholland, waarbij Menno Moer- een 2-jarige cursus polyesterver ing scheepsbouw volgde. Het snge-diploma kan eigenlijk alleen 'aerlingen uit Drente worden toe- nd, maar in verband met de lang- )a samenwerking die er is met de tdhollandse organisatie, worden leerlingen uit dat gebied 'dragen. Het bleek dat Gelein Jansen, verte genwoordiger van de Texelse pop groepen en lid van de bouwcom missie, zijn geruchtmakende uitla tingen had gebaseerd op cijfers van een eerder bouwplan, waarbij de kelder op een andere plaats bij het dorpshuis zou worden ge bouwd. Dat plan moest worden gewijzigd, voornamelijk omdat de ondergrond niet geschikt bleek. Bouw op een andere plaats was echter duurder. Jansen betreurt het dat een plan is uitgevoerd dat een ton duurder was dan het eerste plan. Het woord „overschrij ding" dat hij daarbij in de mond nam, suggereerde echter dat de ar chitect de bouwkosten fors zou hebben overschreden. En dat is onjuist. Dinsdagmiddag kwamen de betrokke nen van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk, bouwcommissie (incl. Jansen), beheerscommissie en archi tectenbureau Jan Visser bijeen om de zaken op een rijtje te zetten. Dat leid de tot de volgende gezamenlijke ver klaring: „Op 10 november jl. is door bovenge noemde personen/instellingen overleg gevoerd over door de heer Jansen in de publiciteit gebrachte uitlatingen dat bij de bouw van de oefenkelders de begroting met een ton zou zijn over schreden. Gebleken is dat de heer Jansen zich hierbij baseerde op een in het rapport Taakscheiding opgenomen bedrag voor de bouw van de oefenkel ders, dat inderdaad een ton lager lag dan de nu gerealiseerde begroting. Deze cijfers had Jansen drie weken geleden van de afdeling culturele za ken van het raadhuis gekregen. Echter dit opgenomen bedrag ging uit van bouw van de oefenkelders op een ander lokatie, hetgeen al snel vanuit bouwtechnisch (grondgesteldheid) en milieutechnisch oogpunt (geluidshin der) niet mogelijk bleek. Op dit plan is dan ook geen verdere begroting ge maakt, noch is hiervoor een bestek Dit Is de pleets weer de Oudeschilders hun sportzee! willen bouwen. klaring van de Oudeschilders dat ze de zaal bij 't Skiltje willen hebben. Wie ben ik dat ik een andere plek voorschrijf?" Zegers liet weten dat ook hij rekening wil houden met de Oudeschilders maar dat hij het risico van bouwen bij 't Skiltje te hoog achtte. De opmerking van Gerard van der Kooi dat altijd nog bij de school ge bouwd kan worden, als het om één of andere reden bij 't Skiltje niet zou luk ken, werd door het college niet bestre den. Terpstra liet weten dat eventuele extra kosten die voortvloeien uit bouwen bij 't Skiltje helemaal voor rekening moe ten komen van de Oudeschilders. „Het risico is voor hen, niet voor ons". Belangrijk was de mededeling van Zegers dat de eigenaar van de bakkerij het gebouw wil verkopen, maar zonder ontbindende voorwaar den. Er is dus risico dat de zaak misloopt als de artikel 19 procedure niet tot bestemmingswijziging zou lei den. „Dat is één van de redenen waarom wij bij de school willen bou wen en niet bij 't Skiltje." Schilling bracht daar tegenin dat op extra veel zelfwerkzaamheid en dus kostenbesparing kan worden gerekend als wél bij 't Skiltje wordt gebouwd. Bij de stemming verklaarden Riet Hui- tema, Tine Krijnen, Ate Rienstra, Klaas Barendregt, Piet Zegers en Nel Eelman zich tegen bouwen bij 't Skiltje. Het zal niet lang meer duren of Texel wordt voorzien van drinkwa ter van de vaste wal. De dubbele zinker door het Marsdiep ligt nu al enkele maanden op zijn plaats (drie tot vijf meter diep in de zeebodem) en deze week zal ook de dubbele leiding door het Texelse land naar het pompstation bij Den Burg ge reed zijn. Het wachten is nu nog op een stuk leiding van ca. twaalf kilometer tussen Warmenhuizen en De Stolpen, dat deel uitmaakt van het drinkwatertracé waarop Texel wordt aangesloten. Begin volgend jaar, mogelijk al in janu ari, kan het eerste „overkantse" water uit de Texelse kranen stromen. Oor spronkelijk was het de bedoeling van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland (PWN) om direct na het gereedkomen van de leiding op Texel te gaan proefdraaien, zodat nog voor het eind van dit jaar het eerste drink water van de vaste wal kon worden geleverd. Van dit standpunt is de PWN-directie afgeweken. Het nieuwe waterleidingtraject Bergen Den Hel der is in versneld tempo gelegd, en slechts het laatste stuk moet nog de grond in. Het tempo waarmee de twaalf kilometer 800 mm leiding de grond ingaat, ligt zó hoog, dat dit vóór de kerst al een feit kan zijn. Als de weergoden niet tegenwerken ten minste. De directie wacht liever op de ze voltooiing, omdat het gereedkomen van de totale leiding een extra beveili ging betekent. Het overige nieuwe lei dinggedeelte is inmiddels geheel afge- test en beproefd. Dat geldt ook voor de twee zinkerleidingen door het Marsdiep. Tevreden Ing. J.P. Muller, hoofd distributie van het PWN en supervisor van het zinker project, toont zich daar uiterst tevre den over. „Als we nogmaals een drinkwaterleiding door een dergelijk zeegebied zouden leggen, zouden we het zonder enige twijfel op dezelfde manier doen", zegt Muller. Dat het leggen van de leiding langer duurde dan gepland, vindt hij niet erg. „De heenweg, van Den Helder naar Texel, duurde weliswaar drie maanden, maar de terugweg nam slechts drie weken in beslag. Dat geeft duidelijk aan dat men van de eerste ervaringen heeft geleerd. De aannemer (het Duitse be- opgesteld. Architectenburo Jan Visser heeft uiteindelijk de directie gevoerd over de uitvoering van de bouw van de oefenkelders op de huidige plek, waarbij hij binnen de normen van de hiervoor gestelde begroting is geble ven. De uitlatingen van de heer Jan sen betroffen dus een geheel ander plan. Wat betreft de wél gehanteerde begro ting: Deze betrof een bedrag van ƒ502.791— (voor zowel de bouw van de oefenkelders als de aanbouw van nieuwe kantoorruimte jeugdwerker, nieuwe kantoorruimte SOW, vergroting keuken/opslagruimten). In december 1986 is de gemeente formeel op de hoogte gesteld van de bouwplannen en begroting. Ook het financie ringsplan, waarbij reeds rekening werd gehouden dat in het somberste geval zo'n twee ton zou moeten worden ge leend om de begroting (voor de totale bouw) sluitend te maken, was toen bekend. Een aanvraag voor een lening van ƒ210.000,— is momenteel dan ook in behandeling bij de gemeente. De gemeente heeft in januari daaropvol gend laten weten geen bezwaar te hebben tegen deze plannen en dan ook gedeeltelijk mee te willen subsidië ren in de bouw (niet de oefenkelders betreffende). Resumerend: De begroting zoals bij aanvang van de bouw opgesteld is ge- realisseerd zonder overschrijdingen. Ook de voorgenomen financiering ver loopt volgens bij aanvang van de bouw vastgelegd financieringsschema waarvan alle partijen (inclusief ge meente) op de hoogte waren, en waartegen niemand bezwaar heeft aangetekend. In zijn uitlatingen is de heer Jansen volkomen te goeder trouw uitgegaan van de cijfers van een achteraf niet gerealiseerd plan." Deze conclusie betekent overigens niet automatisch dat de Texelse bands een hoog tarief moeten gaan betalen voor het huren van de ruimte. Daar wordt nog overleg over gevoerd. Indien u de puzzel juist hebt ingevuld ontstaat in de hokjes van de opgegeven nummers de naam van een vogel. 2-7-15-9-8-10 HORIZONT AAL. 1 geef de sjaal aan dat dier; 4 pa houdt van sla. maar hij wordt er zo moe van; 7 twee wateren achter elkaar is een plaats in Nederland. 8 in het nette dan, het is een aardig meisje, 11 Sem is goed scherp; 14 Toos waait maar uit een richting, 15 die oppervlakte kost tijd, 16 in die vorm kan liegen zilver reinigen, 17 ben je het dan is het lastig, heb je het niet dan is het nog lastiger, 19 ai, om die man hangt een schoonmaakluchtje; 22 dat part achter die grond om dat huis levert geld op; 23 is het af dan is het ook helder; 24 ten laatste dr ervoor en oneven in het midden geeft een Nederlandse plaatsnaam VERTIKAAL 1 waar de dom voorop staat voel ik mij thuis; 2 en met deze ets wordt het keihard, 3 zit dat meisje in Indie; 4 hij morst alleen met dit weer, 5 nee, die rat is er niet, maar hij hoort er wel; 6 de heilige man laat zijn blik vallen op deze mooie vlinder; 9 met een t meer wordt deze gast een vervelend wezen, 10 hij rekt zich uit waardoor hij flink honger krijgt; 12 vooreen k.o wat bieren hij heeft zijn naam weer; 13 ook om een worst is hij op zijn plaats. 14 met Eli is de bok een grafzuil; 17 zet een kippehok in een Nederlands watertje en je hebt een wild strijdtoneel. 18 gooi de kamer door elkaar en je hebt de scheppper, 19 een slee voor het einde heeft sterke vleugels. 20 een Engelse steen kan dapper worden; 21 met een omgekeerde noot heeft Nel ze samen Provinciale Waterstaat van Noord holland heeft bepaald dat de ge meentelijke stortplaats nabij 't Horntje ten hoogste met 30 centi meter „kleiig zand" mag worden afgedekt. Daarboven moet mini maal 70 centimeter schraal duin zand worden aangebracht. Door deze „arme" bovenlaag zal de ge wenste. in de omgeving opgaande, duinvegetatie ontstaan. Nieuw pro bleem voor de gemeente is nu waar men dat schrale duinzand vandaan moet halen. Zoals bekend was het de oorspronkelij ke bedoeling van de gemeente om de gehele vuilstortplaats onder een meter dikke laag van grond te bedelven. De grond kwam vrij bij het graven van de nieuwe jachthaven te Oudeschild. De gedachte dat deze grond „arm" ge noeg zou zijn om het terrein een duin achtig aanzien te geven, werd in twij fel getrokken door de Werkgroep Landschapszorg Texel en de Wadden vereniging. Een onderzoek van Provin ciale Waterstaat wees uit dat voor de afdekking niet uitsluitend jachthaven- grond zou kunnen worden gebruikt. Dat zou hooguit voor de helft het ge val kunnen zijn, terwijl uit ecologisch oogpunt 30 centimeter als aanvaardba re norm werd genoemd. Uiteindelijk sprak de provincie zich voor laatstge noemde getal uit. Provinciale Waterstaat schrijft in ant woord aan B en W: „Uw argument dat duinvegetatie sneller een kans krijgt doordat de kleiige ondergrond water vasthoudt, is onjuist. Een verrui ging zal juist sneller optreden." Provinciale Waterstaat noemt de door hen voorgestelde oplossing „uit tech nisch oogpunt aantrekkelijk en uit eco logisch oogpunt acceptabel". Deze oplossing betekent voor de ge meente Texel geen verliespost. Uit voorzorg had de gemeente al niet méér dan 15.000 m3 laten reserveren bij aannemer Kikkert, die de grond in verkoop had. Deze hoeveelheid zou voldoende zijn om een deklaag van 50 centimeter aan te brengen. De voor de afdekking met 30 centimeter jachthaven-grond benodigde 9000 m3 werd reeds in depót op de stortplaats gehouden. Er bleek dus uiteindelijk 6000 m3 niet nodig en die werd inmiddels verkocht door Kikkert. De vraag voor de gemeente is nu waar men het schrale duinzand vandaan moet gaan halen. Het voorstel van Provinciale Waterstaat om hiervoor zout zeezand te gebruiken, wordt door directeur Ton Doppenberg van ge meentewerken „wel leuk, maar te kostbaar" genoemd, Doppenberg sluit het afgraven duinzand ergens op Texel niet uit. Daarvoor zal ontgronding noodzakelijk zijn. Er is nog geen on derzoek naar geschikte lokaties. De gemeente heeft ook nog even de tijd. Pas in 1989 of later zal de vuilstort plaats worden afgesloten en geheel dienen te worden afgedekt. drijf Rohrbau BV, red.) heeft daarmee leergeld betaald, maar heeft er geen geld op moeten toeleggen. Een vette kluif is het voor de aannemer niet ge worden, maar over de technische prestatie is men heel tevreden", aldus Muller. Slechts op één punt, over een lengte van dertig meter, ligt de leiding niet naar behoren in de bodem. In plaats van de vereiste vijf meter diep te, ligt de buis op drie meter. Onveilig is dat de eerstkomende twaalf jaar (volgens berekeningen van Rijkswa terstaat) echter allerminst. Over een aanpassing in de toekomst wordt mo menteel onderhandeld. De Texelse waterafnemers zullen tezij- nertijd bericht krijgen als overschake ling op „overkants" water nabij is. Dat zal namelijk hoogstwaarschijnlijk ge paard gaan met een verandering van kwaliteit (harder water), en daarvan moet men op de hoogte worden gesteld. De voorgenomen nieuwbouw van het pompstation aan de Westerweg zal waarschijnlijk in het voorjaar van 1988 van start gaan. Momenteel is het PWN bezig met het maken van bere keningen en vervaardigen van bouwte keningen. Gestreefd wordt om het nieuwe pompstation rond de jaarwisse ling '88/'89 te hebben gerealiseerd. De Texelse afdeling van de Regionale Stichting Welzijn voor Ouderen houdt voor de kook- en baklustige ouderen een middag onder het motto „groot moeders keuken", op vrijdag 27 no vember, aanvang 14.00 uur in De Buu- reton. Op deze middag kunnen recep ten worden uitgewisseld en kunnen kook- en bakgeheimen aan elkaar wor den verteld. Deelnemers kunnen elkaar laten proeven van de zelfgemaakte kook/bakprodukten. Men kan zich voor deze middag opgeven bij De Buureton, telefoon 02220-2696 op woensdagmiddag 18 november en op donderdag 19 november (de gehele dag). /I

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7