(groen £wart>~ 100jaarjong van narij /erhoging onroerend joed-belasting afgewezen Bedrijfsleider en directeur voor zwemparadijs m m 1 Raad schrapt subsidie jeugdwerkbegeleider Rabobank f3 Opstelterrein spoedig gereed int Nicolaas amt zaterdag nterklaas in Cocksdorp Weer brandje in huisje De Krim 4 -i'-P r Afloop seizoen nu pas goed merkbaar Aanrijding Wie loopt er harder dan Zwarte Piet? Wijnexperiment in Oosterend gelukt VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr or advertenties, abonnementen, etc.: geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg ,foon (02220) 2741, na ^9.00 uur 4881 dactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. iten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater Wit- ilem 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 SI gemeenteraad heeft gisteravond door het college voorgestelde hoging met 3% van de onroe- nd goed-belasting met negen te- n zes stemmen verworpen. Het orstel om de belangrijkste plaat- lljke belasting ongewijzigd te la- kwam van Gerbrand Poster van Kels Belang, die daarbij niet al- m steun kreeg van zijn fractiege- ten maar ook van de linkse frac- s en Erna Eelman van de WD zich tijdens de begrotingsbe- ndeling aanvankelijk wel uit- •sk voor verhoging. lument van Poster was dat de ge- entebegroting 1988, die volgens n een post onvoorzien heeft van id vier ton, genoeg ruimte biedt om belastingverhoging nog een jaar uit stellen. het collegevoorstel om het reini- gsrecht met 5% te verhoging, werd de hand gewezen. Met acht tegen Iin stemmen werd een voorstel van Terpstra van de Partij van de Ar- ■erdagmiddag maakt Sint Nico- weer zijn feestelijke intocht op iel. De stoomboot wordt om 40 uur verwacht in Oudeschild. zorgt het bestuur "an de organi- inde winkeliersverenigingen voor passend welkom. Het Koninklijk ils Fanfare musiceert en er wordt gerekend dat ook zeer veel kinde en hun ouders op het havenplein lent zullen zijn. Om 14.15 uur ver- de Sint en zijn gevolg naar Den waar om 14.30 uur op het Schil- ind ter hoogte van Helios de rond- begint. In de stoet wordt meege- in door het fanfare, de T Ford met ernotenvoorraad, de landauwer het comité van ontvangst en een ip ruiters. De route: Schilderend, rerstraat, Stenenplaats, Waal- itraat, Burgerhoutstraat, De Zes, thuisstraat, Gravenstraat, War- isstraat, doorbraak Groeneplaats, istraat, Weverstraat, Stenenplaats, lenburg, Groeneplaats. 15.30 uur komt Sint Nicolaas aan ie Lindeboom Idie zaal is al om 3 uur open) want om 14.30 uur be daar de opvoering van het to stuk „Hoedje van papier" door de p Okidoki. Dat toneelstuk is dus er de rug als de Sint door de bur- eester wordt toegesproken. Sint rekt om 15.45 uur naar dorpshuis iwe ULO waar (uitsluitend) de ingen van de kleuterscholen van Burg al vanaf 14.50 uur op hem hten en intussen worden bezig ge- den met poppenkast. joedheiligman wordt om vier uur liddags in Oosterend verwacht, en Pieten komen het dorp binnen ierage Westend, alwaar muziekver- ing Excelsior hen reeds staat op te hten. Het gezelschap maakt een j door Oosterend, die eindigt orpshuis De Bijenkorf. Daar gaat programma binnen verder, waarbij lieve en stoute kinderen welkom De Koog lorpscommissie van De Koog no de kinderen van groepen 1, 2, 3 van het basisonderwijs uit De en omgeving uit om samen naar itocht van Sinterklaas met zijn ge in Oudeschild te gaan. De bus ekt om 13.15 uur vanaf de Brink terug in De Koog om ongeveer 3 uur, waarna de kinderen bij de rtischool weer opgehaald kunnen den. ioedheiligman komt zaterdag ook n De Cocksdorp. Rond 15.00 uur lert de Sint bij het Molenbos en and maakt hij een rondgang door !orp. Tegen 15.30 uur zijn alle kin welkom in Het Eierlandsche Huis Bieuwke Monen en Janneke a een poppenkast verzorgen voor en de Sint. Na afloop is er voor anderen een cadeautje. beid aangenomen om de verhoging te beperken tot 3%. Dat betekent voor de gemeente een verschil van ƒ15.000,— maar de begroting zou vol gens Terpstra sluitend blijven omdat een uitgave van ƒ11.000,— voor recla meborden was geschrapt terwijl ƒ6.000,— minder zou worden uitgege ven aan de schoolbegeleidingsdienst. Wethouder Barendregt bracht daar te genin dat er ook tegenvallers waren onder meer als gevolg van het ge grond verklaren van verschillende be zwaren die tegen het sociaal cultureel jaarprogramma waren ingebracht, maar dat maakte geen indruk. De voor gestelde extra verhoging van de hon denbelasting kwam er wél door met als tegenstemmers Peter Bakker, Ger brand Poster, Tine Krijnen, Jan van Asselt en Gerand van der Kooi. De verhoging van de begraafrechten werd aangenomen met als tegenstem mers Gerbrand Poster, Tine Krijnen en Jan van Asselt. De voorgestelde ver hoging van de overige belastingen le verden geen problemen op. Meierblis De raad sleutelde ook aan het investe ringsplan. Op voorstel van Dirk Terpstra werd ƒ20.000,— uitgetrokken voor het verharden van een stuk van het voormalige Texelse Boys-terrein aan de Westerweg zodat daar de mei erblis van Den Burg kan worden ge maakt. Gerbrand Poster, Erna Eelman, Tine Krijnen en Jan van Asselt stem den tegen omdat ze het te duur von den en liever jaarlijks een klein bedrag wilden uittrekken als vergoeding voor een boer die de blis op zijn terrein wil toestaan. Op vrijwel identieke wijze als in het begin van dit jaar, ontstond brand in een in aanbouw zijnde bungalow op recreatieterrein De Krim. Woensdag middag tegen half één, bij werkzaam heden met een snijbrander, vatten het isolatiemateriaal en houten voorgevel vlam. Evenals eerder dit jaar, bleef de schade beperkt. De brandweer was snel ter plekke. Het huisje zou deze week worden opgeleverd; men was nog bezig met de afwerking van de dakranden. De verbetering van het opstelterrein bij de veerhaven van Den Helder zal voor de kerstdagen gereed zijn. Het werk wordt uitgevoerd door De Moei we genbouw b.v. uit Alkmaar in opdracht van rijkswaterstaat, naar aanleiding van ervaringen die na de aanpassings werkzaamheden waren opgedaan. De vier rijstroken worden verbreed. Eén ervan krijgt een asfaltlaag (links op de foto), om te verduidelijken dat dit de doorgaande route is naar de kassa's van de veerboot. Verder wordt het opstelterein onder de dijk dat eerst bestond uit een grasveld, bestraat. (Foto Dirk Kuiter). Ook het voorstel van Dirk Terpstra om af te zien van de ƒ3300,— kostende af sluitboom voor het terrein van ge meentewerken werd aangenomen, met als tegenstemmers de wethouders, Ate Rienstra en Riet Huitema. Terpstra was van mening dat de diefstal die zich op het terrein voordoet niet een zodanige omvang heeft dat zo'n dure voorzie ning is gerechtvaardigd. Postweg Een merkwaardig misverstand deed zich voor rond een investeringspost die voor 1989 was omschreven als „re constructie Postweg". Ate Rienstra van het CDA acht het veiliger maken van de Postweg (in verband met het daar sterk toenemende verkeer, een gevolg van de bungalowbouw in De Krim) zo urgent dat hij de eerste fase van dit werk al in 1988 wilde laten uit voeren. Hij stelde dus voor deze post (met een jaarlast van ƒ25.400,— naar voren te halen. Wethouder Klaas Ba rendregt legde toen uit dat „re constructie" een foute aanduiding was. Het ging in feite om een grote onderhoudsbeurt, waar de verkeersvei ligheid van deze weg niet bijzonder door zou verbeteren. Besloten werd toen een echt reconstructieplan voor de weg te maken en dit met de hoogste prioriteit op het investe ringsplan voor 1989 te zetten. Als ze kerheid dat deze zaak echt de toege zegde aandacht zou krijgen, wilde Rienstra dat ƒ55.000,— als voorberei dingskrediet in het plan 1988 zou wor den gezet en daarmee ging ieder akkoord. Het voorstel van Erna Eelman om de voor 1990 geplande straatverlichting van de Schumakersweg (belangrijke route naar het zwemparadijs) te ver schuiven naar 1988, werd met tien te gen vijf stemmen verworpen. Het voorstel van Peter Bakker om voor de reconstructie van de Boodtlaan ƒ23.750,— uit te trekken werd met al gemene stemmen aanvaard. Leerlingenvervoer In de eigenlijke gemeentebegroting werd op voorstel van Gerbrand Poster een bedrag van ƒ25.000,— opgenomen om het busvervoer voor de leerlingen van de school van Middden-Eierland nog een jaar in stand te houden. Er is dan gelegenheid om in onderling over leg tot een voor de gemeente voordeli ger regeling te komen. Zes raadsleden stemden tegen dit voorstel. Hoewel er nog geen dak op zit heeft het zwemparadijs al een di recteur en een bedrijfsleider, de eerste twee van de zes zeven vaste werknemers die er zullen ko men. Op de advertentie die eind augustus in enkele kranten was geplaatst waren ongeveer 70 reac ties gekomen. Jeugdwerkbegeleider Jan Kramer moet vertrekken, aangezien de ge meenteraad gisteravond heeft besloten de subsidie die de beta ling van zijn salaris mogelijk maakt, te schrappen. Een voorstel van Peter Bakker om nog voor één jaar geld beschikbaar te stellen om de gelegenheid te hebben om over de noodzaak van de functie te dis cussiëren, werd met negen tegen zes stemmen verworpen. Het waren puur financiële redenen die B en W er in eerste instantie toe had den gebracht om met het geruchtma kende voorstel te komen maar nadien, zo vertelde wethouder Zegers, was men ook tot de conclusie gekomen dat de functie zelf kon worden gemist. Dat laatste kreeg Peter Bakker te ho ren, die er zich kwaad over maakte dat het college dit voor de betrokkene ingrijpende besluit zomaar had geno men. Hij kon daar nog wel een zeker begrip voor opbrengen omdat in au gustus de financiële teostand zich ernstig liet aanzien. Nadien is echter gebleken dat er wat meer financiële ruimte is waardoor het volgens hem mogelijk was om eerst te praten over de noodzaak van deze baan voor het jeugdwerk op Texel. Ook Gerand van der Kooi meende dat niet is aange toond dat de functie overbodig is. Dat zou eerst moeten worden onderzocht en als zou blijken dat de jeugdwerkbe geleider niet gemist kan worden, moet er blijvend geld voor beschikbaar wor den gesteld. Voor nog slechts één jaar doorbetalen voelde hij niets. In het zg. drie partijenoverleg met betrekking tot het voorgenomen ontslag van Kramer was voorgesteld herbezettingsgelden te ge bruiken om de jeugdwerkbegeleider nog een jaar aan het werk te houden, maar de Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk (de feitelijke werkgever van Kramer) had daar niets voor gevoeld omdat het herbezettingsgeld daar niet voor bedoeld is. Het schrappen van de functie jeugd werkbegeleider was een feit toen werd besloten de vele bezwaren tegen dit voornemen ongegrond te verklaren. Het voorgenomen ontslag was ver werkt in het gewijzigde sociaal- cultureel jaarprogramma waarin nog meer bezuinigingsmaatregelen waren opgenomen. Alle andere bezwaren te gen het jaarprogramma werden ook verworpen. Een voorstel van Dirk Terpstra om de vier vrijwillige medewerkers van de ba siseducatie elk ƒ600,— per jaar on kostenvergoeding te geven, werd door het college en raad aanvaard. In eerste instantie wilde Zegers niet verder gaan dan een vergoeding van de werkelijke kosten, dus op basis van declaratie maar dat vond Terpstra onpraktisch en onaantrekkelijk. Zegers zwichtte en ging alsnog akkoord met een vaste on kostenvergoeding zonder meer. Nu pas zijn de gevolgen van de af loop van het seizoen goed merk baar in de kaartregisters van het gewestelijk arbeidsbureau in Den Burg. Het verschil met vorig jaar in vooral de horecasector, wordt ver oorzaakt door een gunstiger vacan- tiespreiding. Voor diverse bedrijven eindigde het seizoen pas in november. Het aantal werklozen dat op 31 okto ber bij het arbeidsbureau stond gere- wel een vierde boot bij", aldus de kers verse optimistische directeur, die het noodzakelijk voor Texel vindt dat het zwemparadijs goed wordt opgezet. Dynamisch Als nieuwe bedrijfsleider is de 25-jarige K.van der Weide uit Gramsbergen aan getrokken. Hij heeft een opleiding ge volgd aan het CIOS te Heerenveen en een speciale opleiding tot zwembadbe drijfsleider Van der Weide vindt de overgang naar Texel ook geen pro bleem. „Het is een nieuw project en ik ben ook nog jong en dynamisch, ik durf het wel aan. Met verhuizen heb ik geen enkele moeite". Van der Weide gaat zich hoofdzakelijk bemoeien met het interne beleid van het zwembad. Zijn eerste officiële werkdag zal zijn op 1 april en de nieuwe directeur Nater treedt al een maand eerder in functie. A. B. Nater uit Wassenaar is de nieuwe di recteur van het zwemparadijs. Voor de functie van directeur heeft men het oog laten vallen op de 26-jarige A.B. Nater uit Wassenaar. Hij heeft een managementopleiding ge volgd in Den Haag en allerlei opleidin gen op het gebied van zwemmen. Hij was tot nu toe werkzaam in het zwembad „Stertenbad" in Wassenaar. Nater ziet de functie op Texel als een uitdaging en is wel van plan hier te komen wonen. „Ik ben energiek en jong genoeg om me hier volledig voor in te willen zetten". Hij gaat zich bezig houden met het interne en externe be leid en is belast met de algehele ver antwoordelijkheid. Nater is al eerder op Texel geweest voor vakanties, dus hij kent het eiland al een beetje. „Het is hier nu nog rustig, maar dat gaat veranderen. Misschien moet er zelfs Zondag om 11.00 uur zullen twee Zwarte Pieten tijdens de derde bos- cross van Atletiekvereniging Texel de strijd aanbinden met de Texelse jeugd. Inschrijven vanaf 10.30 uur aan de Monnikenweg. gistreerd, bedraagt 389. Eind septem ber waren dat er nog 267. Een forse stijging dus, maar dat is een „nor maal" verschijnsel in deze periode van het jaar. Het grootste deel van de nieuwe haanlozen was werkzaam in de horeca (56 personen), terwijl ook in de sectoren handel en „overigen" (de ca- tagorie werkzoekende die geen voor keur heeft voor een bepaalde sector) een groot aantal Texelaars hun baan verloren. Vooral vrouwen werden het slachtoffer: in oktober kwamen 75 vrouwen zonder werk te zitten, tegen 47 mannen. De meeste seizoenwerklo zen zijn tussen de 19 en de 40 jaar oud. De werkgelegenheidssituatie in de bouw en visserij verbeterde een klein beetje. Het aantal werkzoekende schoolverlaters steeg van vijf naar ne gen. De tendens dat het aantal wer klozen lager ligt dan vorig jaar, werd voortgezet. In 1986 waren er op het zelfde tijdstip 431 Texelaars werkloos. De totale werkloosheid bedraagt nu 12,4 procent van de afhankelijke be roepsbevolking. Bij de vrouwen ligt dat cijfer nog aanzienlijk ongunstiger: 18 procent heeft geen werk. Van de man nen is 9,9 procent werkloos. O» nieuwe bedrijfsleider K. ven der Weide. „Of er een echte verbetering is, is de vraag, maar je proeft wel heel duidelijk verschil". Dit was una niem de mening van liquoristen Ger de Jong en De Wit en van vinoloog-liquorist Jaap Dekker over de wijn die woensdagavond uit de mysterieuze pyramide kwam van het experiment in de Rötisse- rie te Oosterend. De aanwezige deskundigen vonden de resultaten niet opmerkelijk, maar noemden de demonstratie wel geslaagd. Enige argwaan was ook te bespeuren bij de overige genodigden. Op 14 ok tober waren tien flessen wijn door no taris Boswijk in de pyramides gesloten en zes flessen van dezelfde soort in een kistje erbuiten. In de messing py ramides waren de flessen met de hal zen naar het noorden gericht en het geheel is tot woensdagavond niet aan geraakt. Nadat de flessen eruit waren gehaald en geopend kregen de aanwezigen drie glazen wijn: één uit het kistje bui ten de pyramide, één hoog uit de py ramide en één laag uit de pyramide. De wijn die hoog in de pyramide had gelegen zou het meeste van het „pyramide-effect" hebben meegekre gen. Het was een blindproeverij, dus men wist niet wat in welk glas zat. Na de proeverij werd dat onthuld. De Wit en De Jong hadden de volgorde inder daad goed bepaald, Dekker niet. Maar zoals de aanwezige vertegenwoordiger van het wijnhuis Walraven en Sax al had van te voren had gezegd: „Het gaat niet echt om de juiste volgorde. Het belangrijkste is dat er duidelijk verschil is te proeven". In dat opzicht is het experiment gelukt. Op de kruising Wittekruislaan/Waal- derstraat vond maandag een aanrijding plaats toen een 26-jarige Texelse met haar auto achteruit reed omdat de weg was geblokkeerd door werkzaam heden. Zij vergat daarbij in haar spie gel te kijken en reed tegen de achter haar staande Mercedes van een taxi bedrijf uit Den Burg. Deze liep lichte schade aan de voorzijde op. PENSIOEN EN DE FISCUS Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1987 Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden. Telefoon 02220 - 4341 Na kantoortijd: 4984, 4389, 5622 of 02225 - 616 l

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1