■w gehandicapten kunnen vaak méér ACEND4 Minder overnachtingen op campings RST ■jate suggestie van lichting Dorpsherstel erinrichting Groeneplaats Verbetering Peperstraat hangt af van financiën Baggeren in veerhaven volgens nieuwe methode AVO- NEDERLAND Raadsleden positiefmaar: riRn fi91.nnn AVOHEDERLAND ihuzTTromgretrnw* 26 Labyrinth" Protest Vink tegen „dat popgeherrie" Gezamenlijke dienst in De Cocksdorp GIRO 625000 Antenne kustwacht nodig bij zoekacties Schrijven voor politieke gevangenen in Syrië Gevonden voorwerpen EEN WAO—ER DIE KAN KLAVERJASSEN IS SOMS OOK EEN GOEDE BOEKHOUDER TEXELSE COURANT PAGINA 11 herinrichting van de Groene- jats is een stedebouwkundig mtelijk probleem. Aanpassing gevels en herbestrating moet it op zichzelf staan, maar sa- mhangen met de omliggende bouwing en een onderdeel zijn een lange termijnplanning. Dat de mening van de Stichting irpsherstel Texel, verwoord in brief aan alle leden van de ■else gemeenteraad. De herin- btingsplannen bevinden zich iter al in een zó ver gevorderd dium, dat het de vraag is of de ggesties nog kunnen worden irgenomen. veel eerder, in 1986, heeft de stich- aan B en W kenbaar gemaakt een jrage te willen leveren aan de reali- van de plannen. Daarna vernam m lange tijd niets, totdat in septem- van dit jaar het college de stich- g op de hoogte stelde van een aan- principebesluiten t.a.v. de Groene- ats. Korte tijd later volgde een on- houd met wethouder Schilling, arin werd toegezegd dat ,,de deur ir inspraak op een kier zou worden louden", aldus staat in de brief te in. stichting, die zich bezighoudt met herstel en restauratie van monu- iten en waardevolle, beeldbepalen- panden, heeft in eerste instantie de lige Groeneplaats aan een analyse rworpen. Gesteld wordt dat het in tekort schiet als gezellige centrale loetings- en verblijfsruimte. Er is in beschutting en de vorm van het in met de gapende" doorbraak ir de Elemert geeft aanleiding tot doorlopen of -fietsen, of alleen ir parkeren. Andere voorbeelden zaken die het beeld van het plein lasten, zijn dominerende en lelijke ils. Die van het raadhuis springt irbij het het meest in het oog, maar bijv. de zijgevel van Textielhuis Ze- san de Vismarkt geeft een rods" aanzicht. Verder zou de arkt een meer eigen karakter kun- krijgen, in plaats van een aan- isel van de Groeneplaats te vor- Ook het brede raadhuistrottoir reft aanpassing, volgens de bij de iting betrokken deskundigen. Alle lieuwingen hoeven niet in één keer «orden uitgevoerd, maar zouden in kunnen plaatsvinden, zolang het aalbeeld (de lange termijnplanning N eikt. rerband met de activiteiten rond jaarfeest van zaterdagavond, is er vrijdag, zaterdag en zondag geen ivoorstelling in De Vergulde Kikkert, nderdag en maandag draait de mu ifilm „Labyrinth" met in de hoofd- David Bowie, aanvang 20.30 uur. ikeuring: alle leeftijden, lyrinth vertegenwoordigt de geza- nlijke inspanningen van twee van meest getalenteerde en kreatieve makers van deze tijd. Regisseur Henson en de uitvoerend produ- George Lucas. Gebruikmakend de meest geavanceerde cinemato- lische ontwikkelingen hebben zij de jische wereld van fantasie en avon- tot leven weten te brengen. Op eerste gezicht gaat Labyrinth over ivonturen en gevaren die een jong sje, Sarah (Jennifer Connelly), te- komt bij de bevrijding van haar iy-broertje, die gekidnapped is door outers en hun machtige en on- trstaanbare leider, Jareth (David viel. Eigenlijk gaat de film over de de dromen en gevoelens van een meisje op de rand van haar vwzijn. Sarah's avonturen beginnen ze de verboden en ogenschijnlijke ieloze gangen van het labyrinth be- idt en ze begrijpt meteen dat ze het begin staat van een reis waar dingen niet altijd zijn zoals ze lijken, ens die ze ontmoet zullen haar be tonen en verraden, regels zijn niet d eerlijk, en gevaar, uitdaging, takels en leuke gebeurtenissen ko- onverwacht en bijna overal. dus) maar niet uit het oog wordt verloren. Opzet goedgekeurd De gemeente is intussen echter al druk bezig met het vervaardigen van tekeningen, waarvan de opzet inmid dels is goedgekeurd door B en W. De definitieve tekeningen zullen ter ken nisname aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Het is de bedoeling om aan het eind van de winter met de praktische uitvoering te beginnen. Ge hoopt wordt half april gereed te zijn. De herinrichting is niet uitsluitend een kwestie van bestrating: er zal een fiet senstalling worden gerealiseerd, er wordt een twintigtal bomen bijgeplant, het middendeel wordt opgehoogd, te lefooncellen verplaatst en de Vismarkt uitgebreid en in oude stijl gebracht, zodat de Vismarkt meer als plein kan functioneren. Er komen 19 parkeer plaatsen. De omwonenden krijgen nog de gelegenheid om de tekeningen van commentaar te voorzien. Er kunnen dan op details nog aanpassingen wor den aangebracht. Henk Vink uit Den Burg heeft we derom bij de gemeente geklaagd over de geluidshinder die hij onder vindt van zijn buren, bio scoop/theater De Vergulde Kikkert. Hij tekent protest aan tegen de verlenging van het sluitingsuur tot drie uur voor het feestprogramma t.g.v. de viering van van het 25-jarig bestaan van de bioscoop, aanstaande zaterdag. „Wij hebben zeer ernstige twijfels over de ver standelijke vermogens van de ver gunningsverstrekkers", schrijft Vink in een brief aan B en W. Vink vreest vooral de hinder van de dan optredende popgroepen. Hij vindt dat de isolatie van De Vergulde Kikkert (zowel de bioscoopzaal als het cafége deelte) ontoereikend is om „dat pop geherrie" te weren. In zijn brief ver zoekt Vink of er ambtenaren van de afdeling milieu kunnen worden langs- gestuurd om zaterdagavond metingen te verrichten. Voorts nodigt hij B en W uit om persoonlijk bij de familie Vink mee te komen luisteren. Bij de afdeling milieu werd desgevraagd ver klaard dat er slechts metingen worden verricht tijdens normale bedrijfsuitvoe- ring, dus niet tijdens incidentele activi teiten zoals deze jubileumviering. De laatste maal werden metingen verricht in juni. Toen kwam vast te staan dat De Vergulde Kikkert onder normale omstandigheden binnen de wettelijke norm blijft, dus dat er geen sprake is van structurele geluidsoverlast. In de Ned. Hervormde kerk van De Cocksdorp wordt zondagochtend een oecumenische kerkdienst gehouden, bedoeld voor leden van beide kerkge meenschappen in het noorden van het eiland. Voorgangers zijn pastor P. Kolk man en dominee C. de Jong. De sa menkomst begint niet op het gewone tijdstip van elf uur, maar om half tien. '.6% '.5% 1.0% 1.3%, 7.6% 7.9% sparen I 2833 f - ''.••-Ti De onlangs geplaatste antennemast doet qua lengte weinig voor de vuurtoren onder Het verleggen van de Mulderstraat in Oosterend. een operatie die ge paard gaat met woningbouw en en passant verfraaiing van de Pe perstraat, is nog slechts een finan ciële kwestie. Dat mag worden af geleid uit de reacties van de raadsleden die zitting hebben in de commissie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid, tijdens de vergade ring van woensdagavond in het ge meentehuis. Unaniem werd werd het herinrichtingsplan geprezen, maar men kon nog niet goed over zien wat het allemaal gaat kosten. Verlegging van het deel van de Mul derstraat tussen de Bijenkorf en de aansluiting op de Peperstraat, betekent dat de renovatie van de woningen Pe perstraat 29,30 en 31 van de baan is. Als deze kleine huisjes wel worden op geknapt, dan duurt het zeker 25 jaar tot er weer eens een kans komt om een andere doorbraak te maken van de Mulderstraat naar de Peperstraat. De commissieleden stonden daarom min of meer voor de keuze: nu of nooit. Zij werden daarbij geruggesteund door de dorpscommissie van Oosterend, die volkomen achter het herinrichtingsplan staat en ook geen neaatieve geluiden uit de dorpsbevolking heeft vernomen. In het plan worden meerdere vliegen in één klap geslagen. De drie huisjes be vinden zich tegenover de Oranjestraat, zodat daar nu een kruispunt ontstaat en het verkeer niet langer door de nauwe Peperstraat hoeft als men de Mulderstraat uitkomt. Nadeel kan zijn dat harder rijden wordt bevorderd, maar daar zijn verkeerstechnische maatregelen tegen te treffen. Op de plaats waar de Mulderstraat momenteel aansluit op de Peperstraat is plaats voor twee nieuwbouwwonin gen, in de karakteristieke stijl van de overige huizen aan de Peperstraat. Wethouder Schilling opperde dat dit premie A-koopwoningen kunnen zijn. Daar is nog steeds veel vraag naar. Voorts heeft de gemeente grond ver worven aan de Mulderstraat, die nu nog in gebruik is als tuin en weiland. Op deze grond kunnen in totaal vijf woningen worden bijgebouwd, waar schijnlijk vrije sector-koopwoningen. Het is afhankelijk van de interesse, wanneer deze woningen zullen worden gebouwd, werd tijdens de vergadering geconcludeerd. De commissieleden willen de woningbouw liefst in één fa se realiseren. Het parkeerterrein aan de Mulderstraat blijft in tact; hooguit een paar parkeer plaatsen zullen verdwijnen Naast de twee nieuw te bouwen woningen aan de Peperstraat komt een voetgan gerspad naar de parkeerplaats. De auto-ingang zal zich ongeveer tegeno ver de Bijenkorf bevinden. Wethouder Schilling ondersteunde een voorstel van Peter Bakker om twee kostenramingen te maken: één voor het herinrichtingsplan en één voor de renovatie van de drie huisjes. De raadsleden hebben dan een beter in zicht in de financiële consequenties van hun beslissing. De 24.70 meter hoge Eierlandse vuurtoren heeft onlangs gezel schap gekregen van een 23 meter de grauwe novemberlucht inste kende antenne. De mast naast de vuurtoren is zowel zender als ont vanger voor de kustwachtcentrale in IJmuiden. Het doel is om de communicatie met vliegtuigen bij zoekacties belangrijk te verbeteren. Dinsdag (1 dec) is er weer de moge lijkheid om gezamenlijk aan deze actie te werken, en wel in de bibliotheek tussen acht en negen uur, en op het adres Trompstraat 15 te Oudeschild. Voorbeeldbrieven en luchtpostvellen zijn aanwezig. In November startte Amnesty International een actie voor gewetensgevangenen in Syrië. Deze actie is speciaal gericht op 13 gewe tensgevangenen in Syrië, van wie be kend is dat zij het slachtoffer zijn ge weest van martelingen. De werkgroep Texel werkt met speciale aandacht aan deze actie omdat zij al enkele jaren een Syriër, Shahir Shahir, als „adoptie-gevangene" heeft. De bedoe ling van de actie is dat er zoveel mo gelijk brieven worden gestuurd aan de Syrische autoriteiten met het verzoek om aandacht voor deze gevangenen, het voorkomen van martelpraktijken en het verkrijgen van een eerlijk proces voor alle gewetensgevangenen in Syrië. De zender/ontvanger is de enige in een zeer wijde omtrek. Vanwege de gunstige ligging is voor Texel als loka- tie gekozen. De zeer krachtige zender heeft een bereik dat het Nederlands deel van het continentaal plat tot aan de Duitse Bocht bestrijkt. Voorheen verliep de communicatie met vliegtui gen niet rechtstreeks met de kust wacht, maar via luchtvaartautoriteiten. Hoewel er bijbehorende zendappara tuur in de vuurtoren is geplaatst, heeft het Texelse kustwachtpersoneel in principe niets met de zender/ontvanger te maken. De apparatuur kan per tele foonlijnen geheel vanuit IJmuiden wor den bediend. In de toekomst kan de functie mogelijk worden uitgebreid. Middels een kleine technische ingreep kan de mast dan ook worden inge schakeld voor communicatie met scheepvaartverkeer. De nieuwe mast moet niet worden verward met een an dere antenne die geplaatst is op het nabij gelegen parkeerterrein. Deze dient als plaatsbepalingspunt voor booreilanden. Donderdag 26 november De Plattelandsvrouwen van de afdeling Den Burg en het katholiek vrouwengil de hebben in de aula van het RSG- gebouw een gezamenlijke avond. De heer K. Fager geeft een dialezing over Cornelis Jetses, de tekenaar van Ot en Sien en diverse bekende schoolplaten. Tevens zal het restant spullen van de koninginnemarkt worden verkocht ten bate van de jubileumkas. Plattelands vrouwen kunnen zich nog tot 10 de cember opgeven voor het jubileum feest bij G. Roeper-Kuip, telefoon 02220-2157. In de Lindeboom heeft de afd. Texel van Bloembollencultuur de najaarsver gadering met informatie over automatisering. Bij wijze van experiment zal het uitbaggeren van de veerhaven 't Horntje, dat eens per drie jaar no dig is, deze keer volgens een nieu we en goedkopere methode gebeu ren. Het slib zal niet met de beken de baggermolen of zuiginstallatie naar boven worden gehaald en per schip worden afgevoerd, maar zal onder water worden „weggebla zen". Daartoe zal ingaand 7 december de gloednieuwe „Jetset" van het bedrijf De drukte op de kampeerterreinen van de Recreatiestichting is dit sei zoen aanzienlijk minder geweest dan in 1986. Het aantal overnach tingen op de vier terreinen was 335.931; dat was 40.221 overnachtin gen minder dan in 1986, een ach teruitgang dus van 10,7%. De gemiddelde verblijfsduur was iets langer, waardoor het aantal personen (43.930) terugliep met 9%. De vermindering van het aantal over nachtingen manifesteerde zich op alle RST campings met uitzondering van het kleine terrein De Shelter in De Koog, waar het aantal overnachtingen toenam met 4329 tot bijna 20.000. De andere terreinen zaten dus in de min. De overnachtingen op „Loodsmans duin" liepen terug met 15,8%, op „Kogerstrand" met 12,7% en op „Om de Noord" met 2,5%. De klappen vie len vooral in mei en juli waarin 64.812 overnachtingen minder werden ge boekt dan in deze twee maanden vorig jaar. Van groei daarentegen was sprake in april, juni, augustus en september. De teruggang is vooral te wijten aan het overwegend zeer slechte weer. Het waren vooral de „losse" kampeerders (die niet tevoren hadden besproken) die wegbleven. Het aantal overnachtin gen van kampeerders die hadden gere serveerd was ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar. Een herstellend effect moet uitgaan van de verbeterde centrale voorzienin gen op de terreinen, vooral op „Loodsmansduin". Deze waren dit sei zoen echter nog niet beschikbaar. De negatieve ontwikkeling heeft uiteraard gevolgen voor de omzet van de RST. Die was ongeveer anderhalve ton, of tewel 6,6% lager. In de maand oktober werden bij de Texelse politie de navolgende gevon den voorwerpen binnengebracht, maar nog niet afgehaald. Bij eventuele infor matie bij de politie wordt men ver zocht het voorwerpnummer te vermelden. 1289 plastic tas met handdoeken; 1291 kindersportbril, zilverkleurig montuur, in grijs etui met opschrift „Bril Eg- mond"; 1293 dames c.q. kinderbril, parelmoerkleurig montuur; 1297 heren sportbril, zilverkleurig montuur; 1301 sleutel, merk „LAS"; 1315 paarse por tefeuille met 2 (huis)sleutels; 1319 me daille Avondvierdaagse; 1321 autosleu tels; 1324 lederen jack; 1332 4 sleutels in zwart kunstlederen etui met op schrift „Bouwfonds"; 1335 siervelg Toyota; 1357 herentrouwring, voorzien van nummers; 1362 rood/bruine lede ren damesknipportemonnee; 1376 blauw jute portemonnee met inhoud; 1379 rode leren wandelriem voor hond. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: Beatrixlaan, Kogerstraat, Waal- derstraat, Burgerhoutstraat. De Waal Te De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex- gebouw (vóór 10.30 uur). W.I. Dredging uit Rotterdam (een dochteronderneming van Volker Ste- vin) in en bij 't Horntje worden inge zet. Dit vaartuig spuit met een zeer krachtige waterstraal („jetstream") te gen de zeebodem waardoor zand en slib worden opgewoeld en vervolgens over een flinke afstand weggespoten. De bedoeling is dat de aldus zwevend in het water gebrachte baggerspecie in de diepe Texelstroom terecht komt. Als die afstand niet in een keer wordt gehaald, zal het slib in twee etappes worden verplaatst volgens dezelfde methode. De „Jetset" is 37 meter lang, 13 meter breed en heeft een diepgang van bijna anderhalve meter. De „stofzuigerarm" waarmee de wa terstraal wordt veroorzaakt, kan een diepte van 23 meter bereiken, of het in de praktijk allemaal werkt zoals de be doeling is moet nog blijken, het is niet uitgesloten dat een deel van het opge- woelde slib niet in de Texelstroom maar in de havenfuik terecht komt. Af gesproken is dat de uitvoerende onder neming dit direct weer zal verwijderen, eventueel volgens een andere methode omdat het anders door het schroefwa- ter van de boot op ongewenste plaat sen in de haven terecht zou komen. Mensen van dienstkring Texel van Rijkswaterstaat zullen in de haven me tingen doen voordat de „Jetset" in actie komt en gedurende het ca. één maand durende karwei voortdurend controleren of het slibtransport naar wens verloopt. W.I. Dredging is het enige bedrijf dat baggerwerk volgens de nieuwe methode kan uitvoeren. Bij de aanbesteding zijn daarom geen an dere aannemers betrokken geweest. Vrijdag 27 november In het Groene Kruis-gebouw wordt om 14.15 uur een themamiddag gehouden over „dementie". Van 10.00 tot 22.00 uur is in dorpshuis d'Ouwe ULO de tentoonstelling van „Op Eigen Wieken". De afdeling Texel van de Oude trekker en motorenclub heeft een ledenbijeen komst met diavertoning in paviljoen Paal 9; 20 00 uur. In „Nieuw Breda" aan de Postweg in Eierland heeft de Kustzeilvereniging Westerslag de najaarsvergadering; 20.00 uur. In „De Buureton" wordt vanaf 14.00 uur een kook- en bakmiddag voor ou deren gehouden: „Grootmoeders keuken". Zaterdag 28 november Van 10.00 tot 22.00 uur is de vogelex positie van „Op Eigen Wieken" in dorpshuis d'Ouwe ULO gratis te bezichtigen. In „De Vergulde Kikkert" wordt van 10.00 tot 3.00 uur het 1-jarig bestaan van dit theater gevierd. Entree 75,—. In de Gereformeerde kerk in Oosterend wordt de musical „Het ondermaanse huis" herhaald; 20.00 uur. Toneelvereniging De Vriendenkring brengt in De Waldhoorn te Den Hoorn het stuk „Pas op voor de buren"; 20.00 uur. Toneelvereniging UDI brengt in De Lin deboom het stuk „Schat, ik ben er hoor"; 20.00 uur. Zondag 29 november Van 10.00 tot 17.00 uur is in d'Ouwe ULO de vogelexpositie van „Op Eigen Wieken" gratis te bezichtigen. Om 14.00 uur start op het Wezenland de Sint Nicolaas-rit van de MAB-club, voor auto's, motoren en bromfietsen. In de Gereformeerde kerk in Den Burg begint om 10.00 uur een dienst voor belanstellenden „mmv. het koor Se cond Generation. In de Gereformeerde kerk te Oosterend wordt om 20.00 uur de musical „Het ondermaanse huis" herhaald. Maandag 30 november In „De Schakel" te Den Burg is een informatiebijeenkomst in verband met de oprichting van een Texelse reuma patiëntenvereniging; aanvang 14.30 uur. In de foyer van manege Akenburg worden plannen besproken voor demo cratisering van de Stichting Overdekte Manege; 20.00 uur. In „De Pelikaan" spreken Ir. J. Zijlstra en Ir. D. Oostendorp over melk- en vleeskoeien voor de vereniging voor bedrijfsvoorlichting; 20.00 uur. AVO-Nederland bemiddelt bij en zoekt wc«k voor Daarnaast geeft AVO-Nederland financiële ondersteu- incnsen met een handicap Reeds 60 taar. Jaarlijks ning voor bepaalde aanpassingen recreatie en oploi- kunnen vele gehandicapten zich via AVO-Nederland dingen, maatschappelijk ontplooien Bij een bedrijf of als star lende ondernemer beschctm.tCR/wt- HM ik- K Postbus 850 3800 AW Amersloorl Tol 033-63 52 14 Steun de collecte Olnu D^OUUU vereniging voor welzijn en werk

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 11