nitiatieven sportraad morden op prijs gesteld I i I I RAADHUIS „Best is op juridische en ethische gronden afgewezen Spectaculaire verjaardagsfuif van De Vergulde Kikkert Wethouder ontkent vooroordelen: izamenlijke feestactie sterender winkeliers - koping „Kaarsvlam" incieel succes Aanrijding met vrachtauto Reumavereniging geeft steun en voorlichting Mededelingen van B. en H. j Paspoorten Filmpremière bij jubileum 1«IJDAG 27 NOVEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 sportraad hield woensdagavond iar jaarvergadering in het Eier- ndse huis te De Cocksdorp en als m van de agendapunten stond in discussie over de plaats en de ak van de sportraad in de Texelse jmeenschap genoteerd. Van een Ihte discussie was geen sprake, bar uit de reacties concludeerde aftredende voorzitter André van Lr Vliet dat de functies en initia- iven van de sportraad wel op ijs worden gesteld en gecontinu- ird moeten worden. vergadering werd bezocht door ver- lenwoordigers van zo'n tien sportve- ligingen. Op het jaarverslag en de rrekening van 1986 alsmede op de groting voor 1988 kwam geen com- ntaar. het dagelijks bestuur van de jrtraad traden voorzitter Van der et, secretaresse Liesbeth Oosterha- en vertegenwoordiger atletiek en itensport C.van Karsen af. Voor hen ren nog geen nieuwe kandidaten ronden. Wèl werd Paul Kikkert be emd tot vertegenwoordiger van de ik- en behendigheidssporten. Van Vliet zei zijn hoop voor opvolgers hebben gevestigd op de vergade- g, maar er meldden zich geen ituurskandidaten. ,,lk hoop dat er jw mensen voor deze posten ko- zot n, want nu moet het dagelijks ituur functioneren met alleen een iningmeester en een vicevoorzitter". uitwisseling grootste deel van de Texelse irtverenigingen heeft bericht ont- igen over het Waddentoernooi dat nend jaar op Texel zal plaatsvinden en 29 mei. Er is veel respons op (omen, maar het kon nog beter id Paul Kikkert, die is belast met de jrdinatie. 17 en 18 september 1988 staat een te sportuitwisseling met Koudenkerk den Rijn op het programma. Ger lamstra was naar die plaats geweest jr een gesprek. ,,Twee jaar geleden ft Koudenkerk meegedaan aan een ivisiespelprogramma van de NCRV ze hebben dus wat ervaring in het :etten van zulke grootse evenemen- Ze vroegen me hoeveel sporters Oosterender winkeliers houden gezamenlijke actie in de estmaand" december, waarbij ar de deelnemers diverse prijzen i te winnen. De „December- 8tmaand"actie start op vrijdag lovember, terwijl de laatste spe- zegels verkrijgbaar zijn op 24 :ember. Op 28 december volgt trekking van de prijswinnaars, ofdprijs is een midweek of lang Bkend in een recreatieoord van iter Pares (v.h. Sporthuis Cen- |m). is voor de eerste maal dat de win- :rs samen een actie houden in terend. In voorgaande jaren was gebruikelijk dat er uitsluitend één advertentie van alle ondernemers en werd geplaatst in de Texelse irant, terwijl elke winkelier zelf uit- ikte of hij nog iets speciaals zou met Sinterklaas en de kerst. Er dt deelgenomen door elf winke- Bijna al deze winkeliers voeren hele jaar door al een „gewone" 'leampagne: de zgn. „Strender rer Spaarkaart". Voor elke gulden de klant besteedt, kan een zegeltje Waarde van vijf cent worden ver en en op een kaart worden ge- t. Bij 200 zegeltjes is de spaarkaart en ontvangt men bij inlevering 50, een rijksdaalder spaarwinst Deze regeling blijft tijdens de tmaand gehandhaafd. Maar behal- lat dat de klanten een rijksdaalder «olie kaart rijker worden, maken ze lok kans op een prijs. Er zullen irzegels van een andere kleur wor- gebruikt: rood-wit in plaats van groen. Het aantal volle kaarten men mag inleveren is onbeperkt, deelnemende winkeliers zijn: Ren- ar, Duinker, Dros, Krelekamp, 't we Boltje, Koot, Bremer, De Jong, Timmer en Tatenhove. De overi- 'rijzen zijn: een dinercheque ter 'de van f250,— en waardecheques '100,—, f50,— en f25,—, te beste- bij de deelnemende winkeliers. In il zijn er tien prijzen. De trekking 1 december vindt plaats in Koot rmarkt en wordt door Wim Taten- voorzitter van de dorpscommis- 'erricht. 'erkoopmiddag en bingo-avond de H.V.G. „De Kaarsvlam" in De Osdorp is een groot succes gewor- De opbrengst is f1927,—. Op lot- 'mer 899 blauw is een prijs geval- afhalen op Langeveldstraat 43, te- 02222 - 305. wij zouden kunnen afvaardigen en schrokken wel toen ik zei: tussen de 200 en 600. Maar meteen er na waren ze al aan het regelen waar ze 600 mensen konden onderbrengen", aldus Praamstra. Bij de sportuitwisseling zul len eventueel ook de gemeenteraad en het college worden betrokken. Mis schien moeten ze zelfs in het strijdperk treden. Toekomst Na de pauze stond de discussie over de taak van de sportraad op de agen da. Doet de sportraad wat iedereen er van verwacht, was de vraag van Van der Vliet. Het zwijgzaam toehorende publiek was niet erg tot een discussie te bewegen, maar desgevraagd kwam naar voren dat de „steunfunctie" van de sportraad als iets heel belangrijks wordt gezien. „Ze zijn er als je ze no dig hebt en je kunt altijd informatie van ze krijgen", zo werd gesteld. Een misverstand kwam aan de orde door de vraag waarom de sportraad geen bijdrage wilde leveren aan bekers voor de Texelse schaatskampioenschappen, terwijl dat wel wordt gedaan voor bij voorbeeld turnen. Van der Vliet legde uit dat de sportraad geen subsidiege ver is en geen pot heeft om bekers uit te bekostigen. „Als men vooraf aan klopt valt erover te praten, maar men kwam drie keer achteraf vragen om een tekort aan te vullen en dat ging niet door". Er werd opgemerkt dat als de communicatie tussen de vertegen woordiger van die sport en de schaatsclub beter was geweest dit pro bleem helemaal niet aan de orde zou zijn geweest. Een aanwezige dacht dat het merendeel van de verenigingen niet eens weet wie hun vertegenwoor diger in de sportraad is. „Ik denk dat men die persoon best weet te vinden, maar dat men hem al leen opzoekt als het slecht gaat", al dus een woordvoerder van de MAB- club. Vruchten De vraag of het zomerrecreatiewerk nog wel een taak voor de sportraad is werd gesteld door Van der Vliet. Het werk dat het zomerrecreatieteam bestaande uit zes personen op cam pings doet, wordt ook door de cam- pingbedrijven zelf betaald, evenals de administratie. De sportraadbus wordt betaald door het zomerrecreatiewerk en ook de materialen van de sport- en speluitleen. Deze zijn overigens ook voor andere verenigingen beschikbaar, maar daar wordt weinig gebruik van gemaakt. „Het erover praten is het werk van de sportraad, maar het kost verder geen cent, dus ik denk dat de sport op Texel er alleen maar vruchten van plukt", aldus de afgetreden voor zitter. Infobulletin „Er wordt nogal eens gedacht dat wij een gemeentelijke sportraad zijn, dat is dus niet zo. Wij zijn een particuliere in stantie en krijgen alleen administratieve ondersteuning vanuit de gemeente", aldus Van der Vliet, die zich afvroeg of het nuttig zou zijn weer een soort in formatiebulletin te maken om onduide lijkheden over financiën of subsidies te belichten. „Als er echt nieuws is dan komt dat natuurlijk wel in de Texelse Courant, maar voor zuiver achtergron dinformatie, die voor velen ook van belang is, gaat dat natuurlijk niet op", aldus Van der Vliet, die enthousiast was over de suggestie om het dan in de verschillende dorpskrantjes op te nemen. Eén probleem daarbij is dat Den Burg geen dorpsblaadje heeft. „Als het contact tussen de vertegen woordigers van de verschillende spor ten en hun achterban goed is, dan hoeft er geen informatie via blaadjes te worden vestrekt",aldus een reactie uit de zaal. Iedereen was het erover eens dat het contact tussen vertegenwoordiger en achterban moet worden verbeterd, niet alleen door initiatieven van de verte genwoordiger, maar ook doordat vere nigingen hem of haar uitnodigen op hun vergaderingen of althans geregeld overleg met elkaar hebben. Jubilea Ter afsluiting werden nog twee evene menten aangekondigd: het jubileum van de MST op 19 december om 19.30 uur in de sporthal en het 65-jarige ju bileum van de GVT dat op 5 maart zal worden gevierd met een grootse uit voering. „Waar dat gaat plaatsvinden is nog de vraag", aldus MST- vertegenwoordigster Betsy Verhoeven. Zij vindt het schandalig dat de MST- afdelingen herhaaldelijk uit de Burg. De Koninghal worden gezet voor eve nementen die er naar de mening van MST helemaal niet in thuishoren. Praamstra erkende het probleem en zei dat er een notitie over naar het college van B en W was gegaan. De sportvissers kondigden aan dat tweede paasdag weer een super wedstrijd in Oudeschild wordt gehou den, waarbij men rekent op 130 deel nemers. „U valt zeker nog niet onder de scholquotering", grapte André van der Vliet. Voor zijn zeker acht jaar lan ge inspanningen voor de sportraad werd de ex-voorzitter in de bloemetjes gezet. Omdat de achterwielen blokkeerden schoof de vrachtwagen van een 45-jarige man uit De Koog donderdag bij de kruising van de Laagwaalderweg door op de Oosterenderweg. Een 45-jarige Oosterender zag met zijn per sonenauto geen kans meer om te rem men en raakte de vrachtwagen. De Oosterender kwam tot stilstand in een greppel langs de weg. Alex d'Electrlque Op spectaculaire wijze zal zaterdagavond klokslag midder nacht het startsein worden gege ven van een actie, die het voor tbestaan van bioscoop/theater De Vergulde Kikkert moet ondersteu nen. Maar vóór het zover is, heb ben zich op het podium al tal van bijzondere acts aan het publiek ge presenteerd. Bij aanvang van het „verjaardagsprogramma", om acht uur 's avonds, treedt de grootste trekpleister op: het „anarchistisch theater" Alex d'Electrique. Met zeer veel moeite is de precies één jaar bestaande „Kikkert" erin geslaagd om de spraakmakende show van dit landelijk bekende trio naar Texel te ha len. Alex 'd Electrique bestaat uit drie Alexen Alex Balm, Alex van de Bosch en Alex Spannet. In het begeleidende persbericht staat dat het drietal „woest de beschaafde werkelijkheid aan stukken trapt en die met spijker harde grappen weer aan elkaar tim mert tot een wel heel eigenzinnig we reldje". Tot de bizarre visuele vondsten die in hun „Venijnig variété" getitelde show worden uitgevoerd, behoort een aantal merkwaardige „stoeipartijen" met onwillige apparaten, zoals een grasmaaier die de zaal in dreigt te wor den gelanceerd etc. Het programma neemt ongeveer vijf kwartier in beslag. Na de pauze, om plusminus tien uur is er een show van de Texelse jazzdans- groep o.l.v. Ina Platte. De groep voert twee nieuw ingestu deerde nummers op: „The coat of si lence" en „Framed", geïnspireerd op de in de musical „West side story" voorkomende dansen. Vervolgens (het is dan half elf) worden twee korte 16-mm films vertoond uit de resp. 1914 en 1922, vroege voorbeelden van een komische film en een griezelfilm, met Engels commentaar. Om elf uur volgt een optreden van zanger-gitarist John Kuiper, met zelfgeschreven liedjes. Na het startsein voor de actie om midder nacht, komen een aantal Texelse bands aan bod: een gelegenheidsband met o.a. Jaap Dros en Menno Keijser, Lickety Split en Black Cadillac. Om te benadrukken dat een optreden in een theater andere mogelijkheden biedt dan het musiceren in een café, zal een visueel aantrekkelijke show worden verzorgd. Het feestprogramma duurt tot drie uur 's nachts. In de zaal is een grote dansvloer gemaakt en de entree bedraagt fb per persoon. „In eerste instantie heb ik inder daad gezegd, dat ook een derde kandidaat een kans zou moeten krijgen. Later ben ik echter tot de conclusie gekomen dat dat ge woon niet kén. We gaan juridisch volkomen nat, en ook ethisch is het niet te maken als we de offerte van „Best" zouden aanvaarden. Ik moet mijn woorden dus herroepen, maar onwil is het beslist niet. „Al dus verdedigde wethouder Klaas Barendregt zich deze week tijdens de vergadering van de raadscom missie voor financieel, economisch en technisch beleid, tegen aanval len op zijn beleid. De commissiele den Poster (Texels Belang), Bakker (PSP) en Terpstra (PvdA) trokken fel van leer en verweten de wet houder een nalatige opstelling. In eerste instantie draaide de discussie om de vraag of de offerte voor instal latie van een brand- en inbraakbeveili ging in de Oudheidkamer door het be drijf Beveiligings Service Texel (Best) van Hans Zijm, nu wel of niet kon worden geaccepteerd. „Best" was destijds (1985) niet uitgenodigd door het college om offerte uit te brengen, maar hoorde toevallig van de plannen, en deed alsnog een bod, zonder op de hoogte te zijn van de exacte eisen. Zijn offerte lag verrassend veel lager dan die van de twee andere mededin gers Lips (Dordrecht) en IBS (Den Burgl. Op het moment dat Best zijn offerte uitbracht, waren de cijfers van de beide andere bedrijven al openbaar. Het feit dat Zijm zegt niet van deze voorkennis op de hoogte te zijn ge weest, doet volgens Barendregt niets aan de zaak af: zowel juridisch als ethisch zou het niet te verkopen zijn om Best alsnog te laten meedingen. „Het is met geen enkel argument te verdedigen om Best er nu bij te be trekken. Noem mij üw argumenten", zei Barendregt tegen de commissiele den. Gerbrand Poster hechtte weinig waarde aan Barendregt's uiteenzetting. Hij weigerde te geloven dat oude of fertes hun geldigheid zo lang behou den en wilde dat wel eens juridisch uitgezocht zien. Directeur gemeente werken Ton Doppenberg lichtte toe dat een offerte z'n geldigheid verliest als blijkt dat door prijsstijgingen e.d. er een hogere prijs uit de bus rolt, die voor de opdrachtgever niet meer ac ceptabel is. De opdrachtgever is dan vrij om een ander te kiezen. De even eens geïrriteerde Dirk Terpstra zag hierin de enige opening in de kwestie: „Heeft de gemeente eigenlijk al geïn formeerd naar de eventuele prijsstijgin gen van die andere twee offertes? Wat gaat er gebeuren als die te hoog uitvallen?" Redelijke kans Peter Bakker nam aan dat de gemeen te minder vrijheid heeft dan particulie ren bij het gestand doen van offertes. „Maar het gaat er mij gewoon om dat iedereen een redelijke kans moet krij gen". Hij informeerde in algemene zin naar de mogelijkheid voor bedrijven om op eigen initiatief offertes te doen, als zij voor een bepaald project niet door het college van B en W zijn uit genodigd. Barendregt gaf geen rechtstreeks antwoord, maar zei dat B en W een roulatiesysteem toepassen bij het vragen van Texelse bedrijven. „Dat ligt nogal gevoelig". De wethou der gaf toe dat Best inmiddels meer ervaring heeft opgedaan, maar dat dat nu niet ter zake doet. Voor hem is het tijdstip van offerte doen (1985) doorslaggevend in deze kwestie. Bo vendien zou de provincie niet akkoord gaan met „Best", waardoor een subsi die van f14.000— zou worden ver speeld. „En dan is van prijsvoordeel geen sprake meer". De ook aanwezige Hans Zijm vertelde dat dét het pro bleem niet hoefde te zijn. Volgens hem zou Best net zo sterk staan als IBS, als ook hij een „parapluconstructie" met een overkants bedrijf zou aan gaan. Barendregt wilde verder niet zo veel over de betrokken bedrijven zeg gen, al bleek uit een begeleidend stuk dat Best kwalitatief nog altijd in twijfel wordt getrokken. Barendregt: „Best is een groeibedrijf en ontwikkelt zich misschien zó dat het in de toekomst wél in aanmerking komt" Een ander punt dat door Poster werd aangeroerd, was de afvoering van het krediet voor de Oudheidkamer-beveiliging van het gemeentelijk investeringsplan. Baren dregt zei dat er sprake was geweest van uitstel, de post was destijds ver plaatst naar de lijst met voorlopig niet uit te voeren investeringen. Poster wil de uitgezocht zien of ook dét eventu eel juridische consequenties kan heb ben. Het feit dat het krediet op een gegeven moment van het investe ringsplan verdween, is volgens Baren dregt de oorzaak van de vertraagde af handeling. Hans Zijm had hem eerder tijdens de vergadering gevraagd waar om hij niet veel eerder een telefoontje had gekregen, toen eenmaal kwam vast te staan dat de wethouder zijn toezegging niet kon hardmaken. Terpstra concludeerde dat „Best" in een veel vroeger stadium had moeten worden ingelicht. „Vreemde zaak dat alle gegevens niet veel eerder op een rijtje stonden. Heel slordig gedaan", al dus de PvdA-fractieleider. Niettemin stemde hij in met de beschikbaarstel ling van het krediet, van f28 700,— evenals Bakker en Rienstra (CDA). Het feit dat de Oudheidkamer nu moet worden beveiligd, geeft hierbij de doorslag, luidde de argumenten. Poster ging niet akkoord, terwijl Erna Eelman-van der Kooi (VVD) niet aan wezig was. De raad doet in december definitief uitspraak. Baatbelasting De commissie kon zich vinden in de vaststelling van een nieuwe baatbe lasting voor de bewoners van de voor malige „onrendabele panden" in het buitengebied, die vorig jaar door de uitbreiding van het aardgasnet, aan- sluitbaar werden. Met deze „baatbe lasting III" worden de voor rekening van de gemeente gekomen kosten voor 85 procent gedekt. Het belasting tarief zal f0,177 per kubieke meter be lastbare inhoud van een perceel gaan bedragen. Voorts stemde de commis sie in met de verordening op heffing en invordering van precariorechten (voor het gebruik van reclameborden, opslagtanks, hekwerken e.d. op ge meentelijk gebied). Er is een nieuwe tarievenlijst opgesteld en bestaande overeenkomsten zullen door het grond bedrijf worden ontbonden. Ook met de nieuwe gronduitgifteverordening ging de commissie akkoord. De bestaande voorschriften met betrek king tot de overdracht van in volle ei gendom zijnde gronden, zijn hiertoe op een rijtje gezet. Verder werden ver ouderde regelingen (zoals de uit 1956 daterende verordening voor de uitgifte van gronden in erfpacht') gemoderniseerd. Op Texel is het initiatief genomen tot oprichting van een reumapa- tiéntenvereniging. Zo'n vereniging, (aangesloten bij de Bond van Vere nigingen van reumapatiënten die nauw samenwerkt met het beken de reumafonds) behartigt geza menlijke belangen van reumapa tiënten in de breedste zin. De patiëntenvereniging organiseert in formatieve bijeenkomsten, bijvoorbeeld lezingen door een reumatoloog, na tuurgeneeskundige, fysiotherapeut of revalidatiearts, maar ook contact- en activiteitenbijeenkomsten met gelegen heid tot praten, handwerken, tekenen onder deskundige leiding en andere vormen van hobbybeoefening. Het be hartigen van individuele en gezamenlij ke belangen kan onder andere inhou den dat informatie wordt gegeven over de zeer ruime financiële steun die er tegenwoordig mogelijk is als in huis bepaalde aanpassingen moeten wor den aangebracht. Gebleken is dat de patiënten daarover veel te weinig we ten. Verder zou de vereniging ervoor kunnen zorgen dat de patiënten in staat worden gesteld om regelmatig te zwemmen in extra verwarmd water. De leden mogen ook verwachten dat vervoer wordt geregeld als zij niet in staat zijn om zelfstandig de bijeen komsten te bezoeken en alle leden krij gen regelmatig het door de Bond uit gegeven mededelingenblad „In bewe ging" met veel actuele informatie over zaken die voor reuma patiënten van belang zijn. Maandag 30 november om 14.30 uur wordt in „De Schakel" bij de Hervormde kerk van Den Burg een informatiebijeenkomst gehouden, bedoeld voor Texelse reumapatiën ten, huisgenoten, verzorgers en ou ders van jeudige patiënten. Voorzit ter A. Engelmann van de Bond van verenigingen van reumapatiënten zal uitgebreid vertellen over taak en mogelijkheden van de op te richten vereniging. De eigenlijke oprichtingsvergadering volgt later. Dan zal een bestuur gekozen moe ten worden, dat uitsluitend uit pa tiënten zal bestaan. Het initiatief tot oprichting van de Texelse vereniging (de 90e in het land) is genomen door de heren J.C. Pelgrim sr. 02220-2930, F. Boon 02220-3926, en de dames M. v/d Vis-v/d Slikke, 02220-2459, N. Uitgeest-Vos 02220-2392 en L. Eelman-Vos 02220-2746. Voor nadere informatie kan men bij hen terecht. Patiënten zonder vervoer kunnen kontakt opne men met mevrouw Uitgeest en worden dan opgehaald. «n In de landelijke pers verschijnen regel matig berichten over de invoering van nieuwe paspoorten met ingang van 1 januari 1988. Een moeilijk onderwerp waarover bij de gemeenten nog veel onduidelijkheid bestaat, ondanks het feit dat er inmiddels een eerste voor lichting heeft plaatsgevonden. Zoals het er thans naar uitziet wordt de nieuwe regeling niet overal gelijktij dig ingevoerd. Daarbij is Texel pas per 1 september 1988 aan de beurt. Tot die tijd blijft de thans gebruikelijke aanvraag- en afgifteprocedure van kracht. De belangrijkste dingen die op 1 september 1988 wijzigen zijn: Kinderen kunnen niet meer op het paspoort van één van de ouders wor den bijgeschreven; toeristenkaarten worden afgeschaft; de mogelijkheid om naar bepaalde landen te reizen op een paspoort dat niet langer dan 5 ja ren verlopen is vervalt; er moet ge bruik worden gemaakt van speciale pasfoto's, te leveren door een door de minister van buitenlandse zaken erken de fotograaf. Zodra meer informatie bekend is zal hiervan in deze rubriek melding wor den gemaakt. Eén van de feestelijkheden tijdens het jubileum van de Vergulde Kik kert is de première van de acht mi nuten durende 8 mm. film „De Spaarder" van Jaap Eelman, Jitze de Ridder en Paul van Hoof. Het verhaal is van de bekende schrijver Herman Pieter de Boer. Met deze film wil het drietal deelne men aan Landelijke smalfilmfestivals, waarvan de eerste in februari in Heer len is. Aan „De Spaarder" is een jaar gewerkt. „We zijn in november begon nen met het uitwerken van het idee, in mei hadden we het draaiboek klaar en in juni is het in de Amrobank opgeno men", aldus Jaap Eelman. Na de op namen bleek dat het geluid was mislukt door defecte microfoons. Alles moest worden nagesynchroniseerd, waardoor het tot november duurde voor alles klaar was. Eelman, De Rid der en Van Hoof willen in de toekomst nog zo'n soort film maken, maar dan wat langer.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7