Donateurs moeten Vergulde Kikkert van ondergang redden „Cocktails maskeren hoeveelheid alcohol" AC.-Voorzitter Herweijer uitgeluid Texelaars voor de Voorwaardelijke straf Texelse Bouwbond FNV signaleerde arbeidsvrede rsl „Waddeneiland Texel" spoedig van de pers Veel belangstelling voor herhaling musical Tegen auto gefietst Boodschappendienst nog niet van start Onbeheerde bromfiets Aanrijding Zoekactie naar jongen Aanrijding met koe Vaste data WAT iK ZEGGEN WOüfi Goed mens. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 DECEMBER 1! |g[ Pancras, die in juni tijdens een nachte lijke verkeerscontrole van de Texelse politie tegen de lamp liep. Met een al coholpromillage van 1,4 in het bloed werd de automobilist uit het verkeer genomen. De jongeman (die een lang weekend op het eiland doorbracht) had naar eigen zeggen tijdens een avondje stappen tien tot vijftien pilsjes genuttigd en voelde zich nog goed in staat om te rijden. Het ritje kwam hem duur te staan. Rechter Punt vonniste conform de richtlijnen van het open baar ministerie en de overeenkomstige eis van de officier: f1000,— boete (of twintig dagen hechtenis bij niet beta len) en een onvoorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid van een half jaar De Noordhollander zei deze straf ,,vrij hoog" te vinden, met name de geldboete vond hij ,,fors". Hij deed een zakelijk voorstel: een paar maan den langer niet rijden, in ruil voor een lagere boete. Rechter Punt wees het voorstel glimlachend terzijde; de rechtspreker zag geen redenen om van de richtlijnen af te wijken. Zeer binnenkort komt het blad „Wad deneiland Texel" van de pers, zodat het ruimschoots voor de jaarwisseling kan worden toegestuurd aan mensen die informatie over Texel hebben ge vraagd. Het is uiteraard belangrijk dat zij die aan de hand van de accommo- datielijst van „Waddeneiland Texel" hun vakantie gaan regelen, beschikken over een bezettingslijst die juiste gege vens biedt. Op alle logiesverstrekkers wordt daarom een klemmend beroep gedaan er voor te zorgen dat de WV op de hoogte is van de bezettingsge- gevens voor 1988 zodat de adspirant- gasten niet vergeefs gaan bellen of schrijven. Ook de twee heropvoeringen van de musical „Het Ondermaanse Huis" in de Gereformeerde kerk van Oosterend hebben veel publiek getrokken. Zowel zaterdag als zondag zat de kerk vol. De uitvoering van zondag werd onder meer bijgewoond door burgemeester A. Schipper en zijn vrouw. „Voor mensen zonder ervaring met sterke drank, is het drinken van cocktails zeer verraderlijk. Ze mas keren de hoeveelheid alcohol die iemand binnenkrijgt. Uw collega's hebben de drankjes zonder waar schuwing gegeven, hoewel u dat niet van uw verantwoordelijkheid ontheft. Maar he't is voor mij vol doende aannemelijk dat u er bent ingetuind en ik weet ook zeker dat u dit nooit meer doet." Aldus sprak politierechter mr. L.A. Punt vrijdagochtend in Den Helder tot een Texelse vrouw, die in juni van dit jaar na afloop van een feestje met haar auto in de sloot was beland. De rechter liet genoemde verzachtende omstandigheden tot uiting komen in de strafmaat: de 32-jarige Texelse kreeg een geheel voorwaardelijke straf opgelegd. Punt noemde dit een „unie ke" uitspraak. Ook de officier van justitie, mevr. C. Bosscher-Boon, was met haar eis al afgeweken van de strenge richtlijnen van het openbaar ministerie, al ging zij minder ver dan rechter Punt. De offi cier vond f1250,— (of 25 dagen hech tenis bij niet betalen) en een voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid van een half jaar met een proeftijd van twee jaar, een redelijke straf. Volgens de richtlijnen is een geldboete van 71000 in combinatie met een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van zes maan den, een normale eis. Mevr. Bosscher-Boon sprak van „een ongelukkige samenloop van omstan digheden" die tot de nachtelijke slip partij had geleid. ,,U merkt hoe ver schrikkelijk gevaarlijk drank kan zijn. Het promillage van 1,56 procent is méér dan driemaal het toegestane maximum." Zij vroeg de Texelse of de vier genut tigde drankjes niet naar alcohol had den geproefd. „Nee, en het was heel lekker", verklaarde de vrouw. Voorts zei ze: ,,lk drink eigenlijk nooit, dus ik had de auto mee. Hooguit drink ik wel eens een glas rode wijn bij het eten, maar voor de rest heb ik het liefst Rivella." Het ongeval had haar al een flink be drag gekost. De f12.500,— schade aan de auto moest namelijk zelf worden opgebracht. Een clausule in het verze keringscontract bepaalde dat niets zou worden uitgekeerd, indien er drank in het spel was. Raadsman mr. J. K. Fei- kema uit De Koog meende dan ook dat de straf al hoog genoeg was ge weest. „Eigenlijk zou een straf voor degenen die de sterke drank hebben gemixed, meer op zijn plaats zijn. Die hebben misbruik gemaakt van de on wetendheid van mijn cliënt." Aan de voorwaardelijke straf is een proeftijd van twee jaar verbonden. Controle Eveneens terecht stond vrijdagochtend een 24-jarige inwoner van Sint- Een oudere man van de Lijnbaan meldde de politie donderdag dat hij voor de Gollards de avond ervoor te gen een autobumper was gefietst om dat hij werd verblind door de lichten van een tegemoetkomende auto. Zijn fiets raakte daarbij beschadigd, maar de auto naar zijn zeggen niet. De eige naar van de geparkeerde auto kon niet worden achterhaald. Heel langzaam beginnen de klanten binnen te druppelen voor de bood schappendienst van Ruud Wolthoorn. Zoals bekend kunnen deelnemers voor f25,— per maand hun boodschappen laten doen bij een supermarkt of win kel naar eigen keus. Wolthoorn hoopt dat het aantal deelnemers de komende week zo groot wordt (de drukke Sinterklaas- en kerstperiode en het slechte weer kunnen in zijn voordeel werken) dat hij het definitieve besluit kan nemen om zijn bedrijfje van start te laten gaan. De initiatiefnemer heeft nu ook bedrijven benaderd met het aanbod om boodschappen te doen zo als het ophalen van onderdelen uit Den Helder. In dat geval geldt een speciaal tarief. Jan Herweijer bewonen het schilderij van zijn boerderij Hoogezand dat zojuist door Klaas Eelman is onthuld. Bewoners van De Koog troffen bij het begin van het bos aan de Bosrandweg een niet afgesloten bromfiets met en kele spullen achterop aan. Om diefstal of vernieling te voorkomen hebben ze de brommer mee naar huis genomen en bij de politie melding gemaakt van de vondst. De politie werd later gebeld door een jongen die de bromfiets van zijn vriend had geleend. Waarom de jongen het vervoermiddel onbeheerd had achtergelaten, is niet duidelijk. Voorzitter J.P. Herweijer heeft af scheid genomen als bestuurslid van de Aankoop Centrale Texel. Twintig jaar lang heeft hij deel uit gemaakt van het bestuur (waarvan 11 jaar als voorzitter) van de „coöperatie" en zich in die periode laten kennen als iemand die zich enorm voor deze functie inzette. Herweijer trad in de in De Pelikaan gehouden algemene vergadering van de Aankoop Centrale volgens rooster af en stelde zich niet op nieuw herkiesbaar. Als nieuw bestuurslid werd Jos Timmer uit Den Burg gekozen. Wie de nieuwe voorzitter zal worden, zal onderling worden uitgemaakt. Bij monde van bestuurslid Klaas Eel man van Nieuweschild werd de schei dende voorzitter lof toegezwaaid. De afgelopen twintig jaar maakte de coöperatie grote veranderingen door. De belangrijkste waren het samengaan met de LTB, de overname van het par ticuliere bedrijf Keijser en Co en de re organisatie binnen het bedrijf, die on der meer leidde tot nauwe samenwer king met Latuco die ook de directie ging behartigen. Bakens verzet In de loop der jaren heeft de coöpera tie herhaaldelijk de bakens moeten ver zetten om commercieel bij de tijd te blijven. Het waren soms ernstige pro blemen die daartoe noopten, zoals het uitblijven van groei nadat de samen werking met de LTB in 1969 tot stand was gekomen. De totale fusie CAV/LTB werd in 1974 een feit en Her weijer was een van de vijf bestuursle den van de nieuwe coöperatie. Toen Ab Dros in 1976 als voorzitter afscheid nam, werd Jan Herweijer zijn opvolger. De ingezette verbetering van de be drijfsresultaten zette door en in 1978 kon weer winst worden bestemd. In augustus 1980 werd Keijser en Co overgenomen. Het volgende boekjaar gaf een omzetstijging van 48% te zien, maar de overname had ook veel extra lasten veroorzaakt en mede door de hoge rentestand was er weinig winst. De samenwerking met Latuco kwam in 1983 van de grond. De heer Piet Stoepker was de laatste „eigen" directeur van de Aankoop Centrale. In zijn plaats kwam een bedrijfsleider en de directie werd voortaan gevoerd door Latuco. De bedrijfsleider werd in mei 1986 vervangen door een drie mansschap, bestaande uit Gerard van Heerwaarden, Hank Witte en Sjerp Sietsma. Schilderij Klaas Eelman zei dat Herweijer in zijn 11-jarige voorzittersperiode blijk heeft gegeven van veel wijsheid en inzet. Dat is vooral bewonderenswaardig om dat de functie moest worden uitgeoe fend naast de beslommeringen van zijn éénmans veebedrijf. Als blijk van dank kreeg de scheidende voorzitter een schilderij van zijn boerderij Hoogezand, gemaakt door Harry Tielemans. Voor zijn vrouw waren er bloemen. Het woord werd verder gevoerd door direc ter A.G. Galema. Die wees onder meer op de rol die Herweijer vervulde bij het aanwakkeren van het saamho righeidsgevoel tussen bestuur en me dewerkers en tussen de medewerkers onderling. Voor het jaarlijkse twee daagse uitstapje van bestuur en mede werkers met hun partners was hij daar om heel enthousiast. Oud-directeur P.J. Stoepker haalde tal van positieve herinneringen op uit de bijna 20-jarige periode die hij met Herweijer samen Zaterdagavond om 12 uur is tijdens de viering van het jaarfeest het startsein gegeven voor een actie om theater De Vergulde Kikkert van de ondergang te redden. De bedoeling is een zo groot mogelijk aantal donateurs te werven die elk met tenminste 725 per jaar voor een vaste bron van inkomsten gaan zorgen. Het streven is gericht op 400 donateurs (opbrengst 71000,— waarmee in combinatie met tege moetkomingen van gemeentelijke zijde het exploitatietekort van 725.000,— kan worden weggewerkt. Over die gemeentelijke tegemoetko ming bestaat echter nog geen enkele zekerheid. Gepraat wordt over verla ging van de pacht en een exploitatie subsidie. Mocht dat niet lukken dan wordt van verdere reddingspogingen afgezien en hoeven de donateurs niets te betalen. Het werven van veel dona teurs kan helpen bij het verkrijgen van gemeentelijke steun want dan is er het harde bewijs dat een flink aantal film en theaterliefhebbers prijs stelt op be houd van De Vergulde Kikkert. Het verhaal dat het slechts zou gaan om een klein clubje alternatievelingen en niet om een echt algemeen belang, is dan uit de wereld. De donateursactie is gericht op alle Texelse film- en theaterliefhebbers, de genen die de noodzaak van een eigen Texelse bioscoop inzien, mensen die graag uitgaan en op alle toneelgezel schappen, culturele organisaties en muziekgroepen. In de brief die zaterdagavond aan het publiek in de zaak werd uitgereikt, wordt uitgelegd waarom het financieel slecht gaat met De Vergulde Kikkert. Om een volwaar dig bioscoop- en theaterprogramma te kunnen bieden moest de oude bioscoop vrij ingrijpend worden ver bouwd en dat is een kostbare zaak ge bleken. Bovendien is De Vergulde Kik kert voor Texelaars nog een onbekend begrip en onbekend maakt onbemind. De loop zit er nog niet voldoende in, al wordt het langzaam beter. In het uitgereikte stencil staat ook dat er maar weinig theaters in Nederland zonder overheidssteun draaien, zoals De Vergulde Kikkert tot nu toe en dat in een tijd dat steeds meer concurren tie wordt ondervonden van kabel en video. Het ligt daarom voor de hand dat de gemeente om steun wordt ge vraagd, maar belangrijker nog is het dat het theater op de brede steun van de Texelse bevolking kan rekenen. „Als wij alleen maar bezig zijn voor een kleine elite, is het beter vandaag te sluiten dan morgen. We hopen en verwachten echter dat het niet zo droef is gesteld met de culturele inte resse en dat wel degelijk veel Texelaars het belang van een theater/bioscoop inzien. Om dat duidelijk te maken en om de exploitatie het volgend jaar vei lig te stellen, vragen wij u donateur te worden". Steunvereniging Er zal een speciale steunvereniging in het leven worden geroepen, die zake lijk los staat van de Stichting Teater Retaet, eigenaresse van De Vergulde Kikkert. Wie blijvend steun wil geven wordt donateur van deze vereniging. Wie het strookje op het wervingsfor mulier invult en inzendt, doet op dat moment alleen een toezegging maar hoeft nog niets te betalen. Dat ge beurt pas als voldoende toezeggingen binnen zijn; men krijgt dan een ac ceptgiro toegestuurd. Dit systeem is bedacht omdat er rekening mee wordt gehouden dat zich te weinig donateurs melden. De actie wordt dan als mislukt beschouwd en omdat op dat moment nog niemand heeft betaald, hoeft er ook geen geld te worden te ruggegeven. Wie zich als donateur aanmeldt, mag een keer gratis naar de film of naar een theaterevenement in De Vergulde Kikkert. Wie nog geen aanmeldingsformulier heeft gehad, kan dit afhalen bij het theater. Gravenstraat 33 of op het adres Warmoesstraat 55. Op deze adressen kunnen ingevulde stroken ook weer worden ingeleverd. Daverend Het feestprogramma was op daverende wijze ingeluid, met het artistieke hoog tepunt van de avond: het optreden van het trio Alex d'Electrique. Zelden zal er op Texel een spraakmakender voorstelling zijn gegeven. De show was shockerend en intrigerend tegelijk. De drie Alexen slaagden er bijna in om het toneelpodium onherstelbaar te ver woesten, maar hun zucht naar chaos werd overtroffen door originele invallen en een goed script: professioneel vormgegeven theater dus. Vervolgens moest heel hard worden In de bouw op Texel heersen gunstige werkomstandigheden, lonen worden tijdig en volgens CAO-bepalingen betaald en het rechtenbeheerssysteem dat de plaats heeft ingenomen van het vroegere vakantiebonnensysteeni wordt over het algemeen correct i toegepast. Deze gunstige conclu O is getrokken door een 22 person: sterke delegatie van de Bouw- ei Houtbond FNV die vrijdag en zatel dag een werkbezoek aan Texel bracht. had beleefd. „Wij stonden in onze ge dachten altijd op dezelfde lijn. Het was voor mij van grote betekenis om ie mand ais jij naast me te hebben". Stoepker overhandigde een boekenbon als geschenk. Herweijer ging uitvoerig in op de lof die hem was toegezwaaid, maar merkte op dat hij ook wel eens een foute beslissing had genomen. Verder maakte hij van de gelegenheid gebruik om zijn commerciële toekomstvisie op het bedrijf te etaleren. Een van zijn ad viezen was: Zorg voor een scherpe prijsstelling en maak de financiële re serves niet al te groot. Het geld dat de vader vroeger in de coöperatie in vesteerde nam de zoon over. Tegen woordig is er vaak geen opvolger meer. De groep, die vrijdagochtend om ne 1 gen uur op het eiland arriveerde, bracht in koppels van negen person: een bezoek aan bijna alle bouwprojt ten op Texel. Daar werd tijdens de schafttijd gesproken met de werkne mers, waarbij geen enkele misstand van betekenis aan het licht kwam. 1 verwondering van de leden van de legatie stelden ook de werkgevers z J^e hartelijk en mededeelzaam op. Elder is dat wel eens anders en laten wer gevers blijken niet gediend te zijn vi derelijke „controles"! Baas en kneel s gaan op Texel op basis van vertrouv1 met elkaar om, zo werd geconstate wt^e De niet bij de bond aangesloten we sn^ ter te b< nemers werden 's avonds aan huis audi iooc 'iet eek Een 44-jarige vrouw uit Oudeschild reed vanuit de Houtmanstraat in Oude schild linksaf de Trompstraat in en nam daarbij de binnenbocht. Van links kwam een 25-jarige vrouw uit Den Hoorn die de Oudeschildse nog pro beerde te ontwijken, wat niet helemaal lukte. Beide auto's liepen lichte schade op. De politie heeft vrijdag in De Denne gezocht naar een jongen die daar met zijn fiets was gaan veldrijden. Zijn ou ders sloegen alarm toen hij om 19.00 uur nog steeds niet thuis was. De zoe kactie werd afgebroken omdat de jon gen inmiddels uit zichzelf was thuisgekomen. Een 16-jarige bromfietser uit De Waal had donderdagavond een aanrijding op de Marsweg met een loslopende koe. De brommer en de kleding van de jon gen werden beschadigd. De eigenaar van de koe kreeg een bekeuring. zocht, waarbij het eerder geconstat !n de gunstige beeld werd bevestigd. I :9r^' „controle" was overigens niet gehe ^rt waterdicht. Op de Texelse projecten van overkantse aannemers waren di mensen vrijdagmiddag al naar huis konden dus niet worden gehoord gunstige oordeel heeft dan ook bet king op Texelse bedrijven. De bond maakte van de gelegenheid gebruik om leden te werven, wat tot result! had dat de gelederen van de Bouw en Houtbond FNV met vijftien pers nen werden versterkt. In een enkel val stapte een werknemer over van een andere bond. De FNV-delegatit overnachtte in hotel Den Burg en bracht de volgende dag in ontspan ning door met een bezoek aan Cor len in het Maritiem- en Juttersmus en een diner in het Chinees restaui 1en in Den Burg. pee D ore )l a hts bi zc Da na n m ibin. ite t e b; ings de I de s on het :e m we Ie ir buiti lts v 0 b Dinsdag 1 december De lezing die voor de Doopsgezint ien zusterkring zou worden gehouden door L. Schouten gaat niet door. plaats daarvan houdt Mary Blanket Den Burg een lezing over produkte uit de derde wereld, hoe deze prot r pre ten worden gemaakt, verhandeld winkels terecht komen. Ook wordt teld over diverse projecten van S0 ar| Wereldhandel. Aanvang 20.00 uur" het jeugdhonk bij de Doopsgezind, kerk. t bir lar i do ter E Nau nval rist Van 20.00 tot 21.00 uur bestaat in openbare bibliotheek in Den Burg op het adres Trompstraat 15 in Ou schild gelegenheid om te schrijven voor politieke gevangenen. iet zo idat di ik hai zette gewerkt om het podium weer glas- en teervrij te maken en het programma niet al te ver te laten uitlopen. De ge voelige voetjes van de leden van de jazzdansgroep Texel o.l.v. Ina Platte konden na bijna een uur schoonmaken zonder blessure-risico het podium be klimmen. Eerst voerden de dames een van vorig jaar bekende dans op en slo ten hun optreden af met een niet vlek keloos, maar zeer spontaan gebracht „Framed" uit de muziekfilm „La Bam ba". Het podium van het bio scoop/theater was aan de krappe kant voor een optimale uitvoering. Tussen beide nummers door werd een griezelfilm uit 1922 getoond, waarin veel traditionele griezel-elementen her kenbaar waren. Interessant om eens te zien, al moest een deel van het pu bliek er meer om lachen dan griezelen. Voorts was een komisch filmpje uit het stomme tijdperk te zien, en de premiè re van een Texelse mini-film. Het slechts acht minuten durende produkt van Paul van Hoof, met in de hoofdrol Niels van Arkel, was leuk bedacht, maar had te weinig tempo om echt goed te kunnen zijn. Zanger/gitarist Jaap Kuijper had op het laatste moment afbericht gedaan we gens een gescheurde nagel, waardoor het bespelen van zijn instrument on mogelijk werd. Presentatrice Brenda Gedekink kondigde daarom een extra lange pauze aan, met het verzoek niet weg te lopen, omdat om twaalf uur iets heel speciaals zou gebeuren. Het in ruime getale opgekomen publiek voldeed aan deze wens, maar werd vervolgens niet op de wenken be diend. Van het geplande spektakel kwam weinig terecht; in plaats hiervan gaven twee leden van Alex d'Electri que met een slap geïmproviseerd stuk je het startsein voor de ondersteuning sactie voor het theater. Daarna namen Texelse bands bezit van het podium, waarbij bleek dat het theater voor lek ker meeswingen niet de meest ideale lokatie is. Woensdag 2 december Op het SV Texel-terrein wordt var 14.00 tot ca. 16.30 uur een „vier vier" minivoetbaltoernooi voor de jeugd (C-junioren en D-pupillen ren voor 1 aug. 1977). Ook niet-S Texel-leden kunnen meedoen. Opt tussen 13.15 en 13.45 uur, individi met z'n tweeën of als team van spelers. Het is ook mogelijk een tje te voetballen als men pas na uur vrij is van school. In dorpshuis d'Ouwe ULO houdt I bestuur van de Stichting Onderste ning Welzijnswerk een openbare v dering; 20.00 uur. Spreekuren college van B en W: gemeester Schipper maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder ZejJeurd maandag van 10.00 tot 11.00 uur; houder Schilling vrijdag van 14.30 15.30 uur en wethouder Barendrej edeel vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Lokale omroep. Tips inzake sport- andere gebeurtenissen die interess zijn voor de radio-uitzending bij Dl n en Oudendag, Zeebries 20 in Den Bui telefoon (02220) 3972. te sp :ich d N VERANTWOORDELUKMEIO WH OC PO fjg een v doe ut we lijk be uit e Ee houden. Als dan de leerlingen walan Dir Wat een goed mens toch, die me vrouw Ginjaar. Die stelt zomaar vi I om de baan van Peter Hin in stan n. pen om de school schoon te houi hoeft Vinke niet of minder te kom rote en met het geld dat die verdiende kerbo alles geregeld worden. Wat toch i eper. bedroevende zaak dat zo'n voorst! ivolgir aan de leerlingen wordt gedaan, I lorn v wat past het toch weer goed in h aren t werkgelegenheidsbeleid van „onzi gste r gering". Een compliment voor de inde 2 lingen, maar laten ze toch oppas! at sch met hun acties, want welke schot rkshor volgt? en do J.D. K Dpr tin K zijn s Di vrije zor n p< ilde n In t verlt van onge Sto ende Tv t van raast ZDI erken isie k itendt ihorn- itikke ut rei schc horn- erde. van E kreeg :et de was en b< enige aculai

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2