SP#RT UDI boeide weinig met „emancipatiestuk" Vriendenkring kreeg zaal plat Texel en Citroen gelijk it Glansrol voor Gerdy Grabowski eel doelpunten ij Oosterend IC erde prijs kapster argret Prins Gamma 2: winst op Alkema Cursus over reanimatie Muziekgroep ouderen: meer leden welkom Door rood licht iNSDAG 1 DECEMBER 1987 (0^ wedstrijd Oosterend tegen SS had een uiterst boeiend sco- erloop. Na vijftien minuten spe- bracht Jitze Beintema zijn jeg aan de leiding. Maar nog Jor rust wisten de bezoekers de oeg opgelopen achterstand om buigen in een 2-1 voorsprong via als van René Koot en André Ap- ijl. Na rust kwam SVO al snel ^gszij, opnieuw door een doel- int van Beintema. Ongeveer twin- minuten voor tijd beslisten de 'jzoekers de wedstrijd door vrij el achter elkaar te profiteren van kele blunders in de SVO- fensie. Doelpunten van Marco ppes en opnieuw Koot waren directe gevolg. In de slotfase am Oosterend nog dichterbij lor een doelpunt van Martijn de Jij maar ondanks verwoede po- jigen en vele kansen was zelfs n puntendeling niet haalbaar. meteen na het beginsignaal van de bd leidende scheidsrechter A. |haap werd duidelijk dat sprake zou van een boeiende wedstrijd. Beide «gen zochten van meet af aan de [wal, wat kansen voor de beide doe- opleverde. Oosterend ontkwam al snel aan een achterstand toen An- Appel keihard op de lat schoot, h de andere kant kreeg ook SVO di- Jse goede kansen om de score te '6rnen' Dat 9ebeurde toen een kwar- speeltijd was verstreken. Jitze Interna gaf een corner zoveel effect Ie dat de bal onhoudbaar in het JsS-doel verdween. Maar op vrij lllige wijze gaf SVO de verkregen prsprong weer uit handen. Uit een ikschop kon aanvaller René Koot, gehinderd door de Oosterend- [ensie, scoren. Deze onverwachte lenvaller had onmiddellijk invloed op kwaliteit van het spel van de Gort- [ikers. De onzekerheid nam toe, ter- DESS zelfverzekerd een veldover- ht opbouwde. Dat resulteerde uit- |delijk in een verdiende goal van Ap- Appel kreeg op de rand van het ifschopgebied een bal keurig op it toegespeeld na een vrijwel vlek- ios opgezette aanval. Het keiharde lot van Appel verdween onhoud- ir voor Oosterend-doelman Robert ilder in de touwen, rast speelde Oosterend verrassend msief. Dit aanvallende spel had al snel tot gevolg dat Oosterend op hoogte kwam met DESS. Voor telend werk van Ralph Koning ht Jitze Beintema in een goede lietpositie en opnieuw maakte Bein- zijn faam als doelpuntenmaker ar door te scoren. De wedstrijd was air volkomen open. Beide ploegen len kansen, maar beide keepers rkwamen dat deze werden benut, /erwege de tweede helft besliste IS de wedstrijd echter op vrij sim- i wijze. De anders toch vrij sterk lende SVO-defensie blunderde vrij achter elkaar twee keer. Eerst was Marco Koppes die Oosterend- j laaflediger Piet Koning een bal tussen benen doorspeelde en vervolgens kon scoren. Even later zette Re boot de gehele defensie voor schut na een lange solo-actie te sco- Toch zou Oosterend in de slotfase sterk terugkomen. Het fanatiek (offensief van de Oosterenders :ht de zich al veilig wanende fS-ploeg danig in de moeilijkheden, ral toen Martin de Veij ongeveer minuten voor tijd zijn ploeg via fraaie goal dichterbij bracht. Ar- Kaercher en Ralph Koning kregen ;|ise kansen om de eigenlijk wel ver- de gelijkmaker te scoren. Goed berswerk van doelman Geurt en 198fig omgaan met de kansen bete- Üe echter dat er geen verandering ir in de stand zou komen. [omend kapster Margret Prins uit Burg behaalde zondag tijdens een pnale kapwedstrijd in Amsterdam Jderde prijs. De 18-jarige Texelse In hotel Krasnapolsky 37 mede- Isters achter zich en kwam maar [enkel punt tekort voor een nog te klassering. |jret kwam uit in de groep tweede leerlingen van de voortgezette [ersopleiding. Haar opdracht was In vijftig minuten een model te pen en te föhnen. Model was de [se Marja de Ligt. Zij werd voor- tan een zelfbedacht modern, ^baar kapsel, waarin twee kleuren In verwerkt. Margret koos voor embinatie van de modekleuren en rood. Van de maximaal te men 105 punten, kreeg Margret één punt achter de nummer en twee achter nummer één. Het be derde maal dat Margret, die et ware is grootgebracht in de lion van haar vader en al jong de Pies van het vak kreeg bijge it, aan een dergelijke wedstrijd leed. Eerder wist zij op een vijfde *l dertiende plaats beslag te leg den 988 b in Bur tsactü TEXELSE COURANT PAGINA 5 een leuk en herkenbaar spel, dat nog wat pittiger had mogen zijn. De inter pretatie was iets te serieus wat er me de de oorzaak van was dat de woordspelingen en grapjes niet hele maal tot hun recht kwamen. De vroe gere Sint Jan-speler Henk Smit had als Rupert Johns een lange en vrij moeilijke rol die hij een beetje kramp achtig vertolkte; het had met wat meer nuance gekund waardoor het ef- fekt „lichtvoetiger" was geworden, passend in een dergelijk blijspel. Overi gens alle lof voor zijn werk; Smit moest het hele stuk min of meer „dra gen". Jitze de Ridder zagen we als Ruperts lotgenoot Robin Nightingale. Hij acteerde enthousiast en serieus maar nog niet geroutineerd, wat zich verraadde door de „opzegtoon" waar mee enkele gedeelten van zijn tekst werden gebracht. Bedreven toonde zich Marja de Ligt die als dochter Ka ren met een tweeling uit Canada te rugkeert. Ze bracht haar tekst vlot en spontaan. Clark de Boer zagen we als compagnon Barry Bingley-Brown. Uit zijn houding en gebaren sprak flair; de tekstvoordracht had nog wat „bruta ler" mogen zijn. Er zou dan een leuker contrast zijn ontstaan met zijn rivaal Rupert. Korte, redelijk gespeelde rollen brachten Hans Jansen als Rodney Bil- lingham, de vriend van Karen, Nettie Molenaar als Janet en (leuk en spon taan! Mieke Busch als Inga Peterson. Het stuk als geheel wekte de indruk dat er te weinig is gerepeteerd. Het ontbrak soms aan rolkennis, één keer op zeer opvallende wijze. De regie was in handen van Hans Wendrich. Annie Anker en Joanne Keesom zorgden voor het souffleren en assisteerden bij de regie. De grime werd aangebracht door Aafke Geense en het decor werd gebouwd door Willem Cupido. De Regionale Stichting Welzijn voor Ouderen houdt in samenwerking met het Groene Kruis een cursus reanima tie. Reanimatie is van levensbelang, niet alleen bij een hartstilstand als ge volg van een hartinfarct. Er kunnen ook andere oorzaken zijn voor hart en/of ademhalingsstilstand. Bijvoor beeld bij verdrinking, verstikking, ver slikking, ongevallen (waaronder die met electriciteit) en vergiftigingen. Ook dan kan reanimatiehulp levensreddend werken. De cursus twee middagen) wordt gehouden op vrijdagmiddag 11 december a.s. en op vrijdagmiddag 15 januari 1988. Aanvangstijd beide mid dagen: 14.00 uur. Plaats; De Buureton. Men kan zich voor deze cursus opge ven bij De Buureton, Molenstraat 2, Den Burg (02220-2696)Graag van te voren aanmelden, indien telefonisch, op woensdagmiddag 2 december of op donderdag 3 december (gehele dag). De cursus kost f7,50,— De meest opvallende uitslag in de Texelse competitie zaalvoetbal deze week, was het gelijke spel tussen Texel en Cltroön. Gamma 2 won met 3-1 van Alkema en Rab moest zijn meerdere erkennen in Casino. In de eerste klasse won Alkema 2 ruim van Casino 3. In het duel tussen de middenmoters Texel en Citroen stond na de volle speeltijd een 1-1 score op het bord. Beide teams kregen daarmee waar ze recht op hadden, al kreeg Citroen wat meer kansen. Texel verdiende een punt door de niet aflatende strijdlust en sportiviteit. Beste man van de wedstrijd was Douwe Dijker. Alkema tegen Gamma 2 was de wedstrijd waarin Alkema bij winst aansluiting zou behouden bij de top vier en Gam ma bij winst kampioenskansen zou be houden. Gamma won verdiend door het betere veldspel. Alkema gaf heel goed tegenspel en bleef lang in de ra ce, maar onervarenheid en zenuwen speelden de ploeg parten. In ieder ge val kan men terugzien op een goede partij. Gamma nam een voorsprong die in de tweede helft ongedaan werd ge maakt. Daarna leidde een verkeerde uitworp van de Alkema-keeper tot een voorsprong voor Gamma. Uit een snel genomen vrije schop werd de eindstand 3-1. Verder viel er weer een regelmatige winst voor Casino te note ren: Rab werd met 4-0 verslagen. ZDH en Oosterend 2 speelden 3-3 gelijk, wat overeenkomt met de competi tiestand. Jelleboog won met 6-3 van Mantje dat nu steviger onderaan staat. In de eerste klasse won Alkema 2 toch wel verrassend van Casino 3 met 4-1. Hiermee zijn de bovenste drie teams van de eerste klasse erg jeugdig, wat overigens erg valt toe te juichen. Gam ma 3 (koploper) won met 3-2 van Ca sino 2. Deze uitslag laat zien hoe moeilijk Gamma het er af en toe mee had. Oosterend 3 had beduidend min der moeite met Verenigde Schilders, getuige de 7-3 winst. Verder viel er in deze klasse winst te noteren voor De Muy met 5-4 tegen Oosterend 4 en Gamma 4 tegen Nioz met 3-0. Albert Heijn tenslotte was de meerdere van Jelleboog 2. In de derde klasse won Nissan 2 met 4-3 tegen Casino 7 met 4-3. Deze week Vrijdag speelt Gamma weer thuis, om 19.15 uur, tegen het Haarlemse IJ- mond '73. Het is niet de eerste keer dat deze ploeg op Texel speelt. Daarna De Krim tegen Casino, een topper uit de Texelse hoofdklasse, gevolgd door nog een aardige ontmoeting, die tus sen Oosterend en Alkema. Programma Woensdag 2 december: 16.45 u. Casino 4-Texel 6 (j) 17.25 u. Casino 3-Gamma 1 (j) 18.10 u. Oosterend 5-Casino 4 19.00 u. Nissan-Gamma 19.40 u. De Krim 2-ZDH 20.15 u. De Krim 2-De Koog 21.10 u. Ver.Schilders 4-De Krim 3 22.00 u. De Koog 2-Nioz 2 Zaaldienst: Oosterend Donderdag 3 december: 17.00 u. Casino 5-Texel 9 (j) 17.30 u. Texel 8-De Krim 2 (j) 18.00 u. Casino 2-Casino 1 (j) 18.45 u. Nissan-Texel 3 19.35 u. Meermarkt 3-Casino 5 20.25 u. Ver.Schilders 2-Mantje 2 21.15 u. Gamma 5-Casino 6 22.05 u. Texel 4-ZDH 2 Zaaldienst: Casino Vrijdag 4 december; 16.45 u. ZDH 2-Texel 5 (j) 17.30 u. Oosterend 1-Texel 3 (j) 18.20 u. Texel 2-Ver.Schilders 3 19.15 u. Gamma-IJmond 20.05 u. De Krim-Casino 20.55 u. Oosterend 1-Alkema 21.45 u. Citroën-Meermarkt 22.35 u. Gamma 4-Jelleboog 2 Zaaldienst: Gamma Uitslagen Hoofdklasse: Casino-Rab 4-0; Mentje-Jelleboog 3-6; Alkema-Gamma 2 1-3; ZDH-Oosterend 2 3-3; Texel-Citroën 1-1. Eerste klasse: Casino 3-Alkeme 2 1-4; Jelleboog 2-Albert Heijn 2-5; Ver.Schilders-Oosterend 3 3-7; Oosterend 4-De Muy 4-5, Casino 2-Gamma 3 2-3; Gamma 4-Nioz 3-0. Tweede klasse: Texel 2-Casino 6 8-2. Derde klasse: Texels Lamsvlees-Texel 4 1-5; Nissan 2-Casino 7 4-3 Dames: Casino 3-Casino 1-7; Casino 2-ZDH 41-1. Junioren: Texel 2-Oosterend 1 3-3; De Krim-ZDH 3-3, Nissan-Texel 11-1; Gamma 2-Oosterend 2 5-6; Casino-Gamma 4-2; Casino 3-Texel 3 3-2; Texel 8-Texel 9 4-2; Texel 7-Oosterend 4 13-0 Het plan om op Texel een muziekgroep voor ouderen te beginnen lijkt aan te slaan. Er zijn meerdere aanmeldingen binnengekomen, maar er kunnen er nog meer bij. De groep is bedoeld voor Texelaars van 55 jaar en ouder die plezier hebben in het gezamenlijk maken van muziek. Opgave is nog mogelijk bij De Buureton (telefoon 02220 2969) op woensdag 2 of don derdag 3 december. Scene uit ..Schet. Ik ben er hoor" Ven links neer rechts Nettle Moleneer, Mleke Busch, Henk Smit en Jitze ne ruoaer Een vrouw kan méér dan alleen het huishouden doen en ze moet daarvoor de kans krijgen. Dat was de overduidelijke boodschap van het blijspel „Schat, ik ben er hoor" van Jack Popplewell dat zaterdag avond door Rederijkerskamer UDI in „De Lindeboom" werd opge voerd. Die belangrijke boodschap ten spijt was het stuk niet erg boeiend. Het publiek verveelde zich niet, maar heeft wel eens in tenser genoten. De humor die het verhaal genietbaar moest maken was niet genoeg en het stuk werd bovendien met te weinig vaart gebracht. Het verhaal draait rond het echtpaar Rupert en Celia Johns, dat na twintig jaar huwelijk gebukt gaat onder sleur en onvrede. Celia verwaarloost het huishouden en Rupert keert dagelijks moe terug van zijn weinig succesvolle werk: een zeepfabriek die door faillis sement wordt bedreigd. Celia zou best eens echt verantwoordelijk werk willen doen en Rupert denkt zich heel wat aangenamer te zullen voelen als hij het huishouden gaat bestieren, althans voor even. Hij gaat ermee akkoord dat zijn vrouw de directie over de fabriek gaat voeren in de verwachting dat het bedrijf spoedig failliet zal gaan, zodat de oude toestand snel zal worden gesteld. Celia blijkt echter over zaken talent te beschikken en helpt het be drijf snel uit het slop. Haar leven is een stuk interessanter geworden. Ze trekt een compagnon aan waarmee zij regelmatig de lunch gebruikt en op za kenreis gaat en die 50.000,— pond in de zaak steekt onder voorwaarde dat Rupert er geen voet meer zal etten, omdat hij de schuld was van het bijna- bankroet. Rupert accepteert niet mak kelijk dat zijn vrouw nu leeft zoals hij vroeger deed. De jaloezie slaat toe. Rupert vindt een begrijpend oor bij Robin Nightingale, die in soortgelijke omstandigheden verkeert. De verant woordelijkheden van de „huisman" nemen nog toe als zijn dochter terug keert uit Canada met een buitenechte lijk verkregen tweeling. Zoals het hoort in een blijspel wordt voor alle proble men een oplossing gevonden, in dit geval met behoud van de nieuwe be tere verhoudingen. Het beste spel werd vrijdagavond geleverd door Fransje Wendrich als Celia Johns. Na een wat moeizaam en te traag begin kwam er spoedig vaart in en onstond Het is groten getale opgekomen publiek heeft zaterdagavond in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn genoten van het blijspel ,,Pas op voor de buren", dat op de planken werd gezet door to neelgroep De Vriendenkring. Deze dub beschikt in de persoon van Gerdy Grabowski over een sterspeelster die in haar eentje een stuk kan dragen, maar ook de anderen kwamen goed uit de verf. Het tempo was goed, de tekstvastheid iets minder en echte minpunten zaten er niet in. Hoogtepunten des te meer. Dokter Van der Pijl en zijn vrouw heb ben een reis aangeboden gekregen van de patiënten. Buurman en accountant Jan van Dalen heeft de financiën be heerd en zit met een tekort van f1500,—Hij probeert dat weg te wer ken door tijdens de afwezigheid van de dokter het huis te verhuren aan het agrarische echtpaar Kees en Koba van Aalst. Maar dan komt onverwacht Jo sé, de dochter van de dokter thuis, met in haar kielzog Aart Schilperoort, die hopeloos verliefd op haar is. Cam pingbewoonster Klara de Koe heeft al- ierlei vage klachten en ziet Kees van Aalst aan voor de dokter. Ze volgt zijn goedbedoelde raadgevingen nauwkeu rig op, wat tot dolle toestanden leidt. Eenvoudig Met een leuk stuk waar veel uit is te halen en een aantal talentvolle spelers moet het voor een regisseur, in dit ge val Arie Welboren, plezierig werken zijn. Hij had er alleen iets meer op moeten letten dat niet met de rug naar het publiek wordt gespeeld, wat af en toe gebeurde. Souffleuse Bep van Duyn moest wel geregeld bijsprin gen, maar deed dat vrijwel onhoorbaar voor de zaal. De grime had wat na drukkelijker gekund. Vooral Aart, gespeeld door Marco Bakker, had on der invloed van de belichting nogal in gevallen ogen. Het decor was eenvou dig maar functioneel, evenals de kleding. Wim-Jan Bakker speelde zeer natuur getrouw buurman Jan van Dalen. Hij overdreef het niet. Anneke Hillebrand sprak als Klazien nogal nadrukkelijk wat soms ontaardde in opdreunen. In de loop van het stuk kwam zij beter Een Texelaar werd zondag geverbali seerd voor rijden door rood licht bij het veerhaventerrein aan 't Horntje. op dreef en was dat gemaakte stem metje er helemaal af. Ze had een rol waarbij ze veel op het toneel stond zonder iets te hoeven zeggen en het valt niet mee om dan toch „spel" te leveren. Zondags Koba en Kees van Aalst werden gespeeld door Gerdy Grabowski en Bert Bruin. Alleen al hun binnenkomst wekte grote hilariteit. Ze stelden een boerenechtpaar voor, keurig in het zwarte „zondagse" pak en het plat Texels dat zij spraken, paste daar uit stekend bij. Gerdy Grabowski zat hele maal in haar rol, ze wès Koba. De zaal lag dubbel om haar letterlijke opvattin gen van benamingen zoals huisjesmel ker („hOüsies ken je helegaar niet mel ken"). Een talent als Grabowski binnen de toneelgelederren kan al gauw het hele stuk overheersen, maar dat was zaterdag niet het geval, wat pleit voor de kwaliteit van de overige spelers en de regisseur. De rol van Kees was Bert Bruin op het lijf geschreven. Een olijke, simpele boer die voor het eerst op va kantie was en die met verlekkerde blik de jonge José nakeek. Zijn verschij ning wekte al de lachlust op voor hij maar iets had gezegd. Handdoek Linda Zijm was precies de goede per soon voor de rol van José, de dochter van de dokter. Om haar verbazing over sommige dingen uit te drukken schoot haar stem wel heel erg in de hoogte, maar dat deed weinig af aan haar acteerprestatie. Na een douche kwam José met alleen een handdoek om naar binnen, op weg naar de keuken. Koba,, Kees, Kla zien en Jan zaten nog in de kamer en Kees gooide van pure opwinding een glas om. Hij rende achter José aan naar de keuken om een doek en kwam binnen met de handdoek die José even ervoor om had. Op het moment dat Koba boos wou opspringen kwam José weer uit de keuken met nog steeds dezelfde handdoek om. Een oud grapje, maar het sloeg aan. Gegooid Een zware rol was weggelegd voor de 21-jarige Marco Bakker als Aart Schil peroort. Er werd met hem gegooid, hij kreeg twee flinke klappen en werd vier keer niet al te zachtzinnig vastgebon den. Hij kreeg van Koba, die hem voor een inbreker aanzag, een mep met een deegrol (onzichtbaar voor het publiek even snel vervangen door een karton nen koker) en werd vastgebonden. Dat dit niet al te zachtzinnig ging bleek uit Bakker's spontane kreet „godsamme". Ook viel hem een harde klap in het gezicht ten deel die tot achter in de zaal was te horen. Marco Bakker was prima geschikt voor de rol van Aart en was vooral erg sterk in kleine details. Janny Schuijl speelde een prima tutti ge Klara de Koe. Het was maar een kleine rol, maar ze haalde er uit wat er in zat. Het stuk had een happy end. Ook het publiek voelde zich happy. De toeschouwers hadden een avond lek ker gelachen om een pretentieloos, maar goed gespeeld toneelstuk. Aart (Marco BakkerI wordt stevig vestgebonden door buurman Jan (Wim-Jan BakkerIFo to E. J. de Oraefl.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5