L (groen £wart>- tOOjaarjong van narij /Onflict gemeente-GS iver „De Pelikaan" Aarde, water en vuur in Spang Ondernemers willen toeristische kwaliteit van De Koog opvijzelen Discussienota over openbare orde en herinrichting if Nicolaascadeau WELIER .^ARTIN TROMP VET WEET 'TAL VVD-brief voor provincie Inbraken Total loss Nieuw gebouw voor rijwielverhuur Horntje Geen geld voor regionale omroep pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.236 advertenties, abonnementen, etc.: ïgeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 9foon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. dactie. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. liten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s Frans Hopman, Burowal Den Burg, telefoon 02220 - 5472. VRIJDAG 4 DECEMBER 1987 Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17 636 Rabobank nr. 36 25 01.742; NMB nr 67.34 60.398. Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs /19,20 per kwartaal, los 90 cent ir uw 'erstraat 34. 02220 - 2912 chellinger Zeemanshandwerkpro- len vindt de Sint en óók u alléén RTIMA. zoals MÖVE badjassen, hand- len, STELTON-produkten en zo kwaliteitsartikelen, maar dat ik Piet toch niet te vertellen? is er voor ui Gravenstraat 7 - Den Burg VVD-Texel heeft een brief geschre ven aan gedeputeerde staten van Noordholland om hun ongenoegen over de plannen om de Pontweg van secundaire tot tertiaire weg te degraderen te uiten. Als dit zou gebeuren betekent dit voor de ge meente een kleinere financiële ver goeding. In de begrotingsbehande ling heeft het college de politieke instanties op Texel opgeroepen te protesteren tegen het plan. De VVD vraagt zich in de brief af waarom gedeputeerde staten deze maatregel wil nemen, juist nu de ver- keersintensiviteit van de Pontweg toe neemt door de ontwikkeling van het toerisme op Texel. Tweemaal eerder heeft de provincie dit voornemen ge had, maar er is van af gezien omdat de Pontweg een aansluiting op Rijks weg 9 is en omdat het een belangrijke doorgaande weg is. De VVD zegt het heel vreemd te vinden dat nu het ge bruik van de Pontweg juist nog is toe genomen gedeputeerde staten de weg kennelijk minder belangrijk vindt. s provincie heeft de gemeente Texel om opheldering ge- aagd over het afgeven van bouwvergunning voor de appar- menten die momenteel bij hotel De Pelikaan worden ge- luwd. Die bouw zou strijdig zijn met het bestemmingsplan i gedeputeerde staten zijn er ook tegen dat de apparten- enten worden verkocht. jr de vervanging van Hotel De Peli- in door een nieuw gebouw was een kei 19 procedure nodig, omdat het jdig was met het bestemingsplan. gingen akkoord en verschaften op september 1982 de in dit geval be- ligde verklaring van geen bezwaar, vergunning die op 2 juni 1986 door gemeente Texel is afgegeven had iter betrekking op de bouw van 128 artementen, die bedoeld waren om /erkopen en daarvoor is geen nieu- verklaring van geen bezwaar aan- raagd, hoewel die appartementen dig zijn met het bestemmingsplan, koop van de appartementen is bo- dien tegen het provinciebeleid. n wil recreatieve bouw alleen itaan als deze is bedoeld voor ex- tatie, dus verhuur. gemeente Texel is het daarmee niet s, in de eerste plaats omdat, zo- I deze beperking geldt, geen re- itiecomplexen van de grond komen Jat het voor de initiatiefnemers on- loende aantrekkelijk is, maar ook Jat het in de praktijk haast niets ir uitmaakt. Gebleken is dat ook bij e verkoop van eenheden aan parti- sren tot verhuur aan toeristen dt overgegaan en wel op vrij grote aal. De eigenaars maken maar en- weken van per jaar zelf van hun je of appartement gebruik. Het iinciebestuur heeft daarvoor echter n begrip getoond en heeft nog on- s laten weten te zullen vasthouden het uitpondverbod. i heeft kennelijk geconstateerd dat lemeente zich daar niets van aan- t en wil het college tot de orde ren. Hoe de afloop van deze stie zal zijn is niet te voorspellen, college moet nog reageren, waar- nogelïjk aan de orde wordt gesteld wat precies onder een „hotel" moet worden verstaan en in hoeverre de ge meente Texel bij machte is de verkoop in onderdelen daarvan tegen te hou den. Het is niet de eerste keer dat Texel op planologisch gebied in bot sing komt met de provincie. Een ander voorbeeld is de veelbesproken schuur van De Ridder in het Kogerveld die een andere goothoogte heeft dan de provincie toelaatbaar achtte. De ge meente gaf echter toch vergunning. Die strijd is uitgevochten voor de Raad van State, die bepaald heeft dat de door de gemeente afgegeven bouw vergunning niet hoefde te worden vernietigd. Uit een woning aan de Elemert zijn dinsdag op klaarlichte dag enkele sie raden en een grijsmetalen kluisje van 30x40x30 gestolen, waar een postzegel- en muntenverzameling, ver schillende bankpasjes en cheques in zaten. Omdat er geen sporen van braak waren, vermoedt de politie dat de daders gebruik hebben gemaakt van een valse sleutel. Op dezelfde ma nier is ingebroken in een huis aan de Wilhelminalaan. Ook hier worden sie raden vermist. Een 41-jarige vrouw uit Den Hoorn raakte woensdag met haar Renault in een bocht van de Westerweg in een slip, schoot in de rechterberm en als gevolg van een te abrupte stuurcorrec- tie kwam zij in de linkerberm tegen een tuinwal tot stilstand. De vrouw bleef ongedeerd, maar de auto was to tal loss. Een buurtbewoner en een voorbijgenger laten zich door de studenten tlfnkst informeren over de belevingswaerde ven hun kunstobject, waarvan het centrale deel op de achtergrond is te zien De meeste voorbijgangers begrepen er niets van. in het drassige land van Spang zagen zij weken lang drie mensen, die bezig waren met het maken van kuilen en hopen en het neerzetten van bossen riet, stokken, palen en spiegels. Wat gebeurde daar? Wetenschap pelijke experimenten? Oudheidkundig bodemonderzoekOf was Flip Breman bezig zijn land op een geheel nieuwe manier te ontwateren? Het was allemaal bezijden de waar heid, want wat in drie weken onder barbaarse weersomstandigheden in de natte klei tot stand werd gebracht was een kunstwerk en de scheppers ervan waren Lisanne Sloots, Catharina van Tomputten en Betty Vogels. Deze stu denten van het derde en vierde jaar van de Gerrit Rietveldacademie uit Amsterdam maakten in het kader van hun studie beeldende kunst een objekt waarin de oerelementen water, vuur en aarde een kompositie moesten vormen in direkte relatie met het weidse land schap ter plaatse. Het was de uitwer king van een lang opgevat plan voor een „mythische opgraving" dat op Texel werd uitgevoerd, omdat Betty Vogels de zomervakantie vaak op het eiland doorbrengt en daar de nodige kontakten had opgedaan. Het kunst werk heeft een doorsnede van tiental len meters. Het is te onderscheiden in drie cirkels die elkaar gedeeltelijk over lappen. Elk der studenten nam de uit werking van een der cirkels voor haar rekening; het overlappende gedeelte was een gezamenlijke produktie. Bin nen dit cirkelpatroon werd van alles tot stand gebracht: geultjes, bulten, een soort erepoort, bundels riet, een rij paaltjes, in kranten verpakte brokken grond die op twee stapels zijn gelegd, spiegels en zilverpapier die de weidse luchten weerkaatsen, partijen gele en roodachtige klei die uit de ondergrond naar de oppervlakte zijn gebracht en daar contrasten vormt met de omrin gende aarde en centraal een vuur plaats met een grote kookpot De bij na dagelijks vallende regen heeft de kunstenaressen (die al die tijd logeer den in het naburige „De wijde blik") nauwelijks gedeerd. In tegendeel, het centrale deel van het kunstwerk kwam helemaal blank te staan en daardoor kwam het oerelement „water" extra goed uit de verf. Het „vuur" moest op meer symbolische wijze worden aange geven: door rode aardappelen in de centrale kookpot. Het objekt is een vorm van „land art", een stroming in de kunst. Grondeigenaar Flip Breman had er geen bezwaar tegen dat de da mes aan het werk gingen, want het gaf geen ongerief of schade. Het kunstwerk was maar een kort leven beschoren. Op het moment dat u dit leest is het alweer met de grond gelijk gemaakt en de hooggeprezen agrari sche struktuur van Texel is er dus niet door aangetast. De drie studenten hebbeli tijdens het werk meer dan 150 foto's gemaakt en die zullen tesamen met het schriftelijk verslag ter beoorde ling worden voorgelegd aan hun lera ren. Naar aanleiding van dit projekt zijn onder voorbijgangers die er wél wat van begrepen, stemmen opgegaan om dergelijke kunstbeoefening op Texel te stimuleren. Boeren die eraan willen meewerken kunnen er een lap grond voor beschikbaar stellen, liefst vlak bij de weg zodat kunstminnende toeristen of nieuwsgierigen ernaar kun nen kijken en er over kunnen discussiëren. Het rijwielverhuurbedrijf van J.C. Dros op het veerhaventerrein krijgt een andere, permanente behuizing. Er komt een nieuw gebouw met bedrijfswoning op een andere plek: aan het Landsdiep (waar vroeger de keet van Rijkswaterstaat stond). Het was altijd al de bedoeling om de huidige tijdelijke voorziening te vervan gen door een permanent gebouw en daarom waren bebouwingsmogelijkhe den opgenomen in het nieuwe bestemmingsplan voor 't Horntje, vlak naast de huidige plek. Die plek bleek bij nader inzien echter minder gewenst te zijn. Grondeigenaar Rijkswaterstaat meende namelijk dat de ontwikkelin gen ten behoeve van de veerverbin- ding dan zouden kunnen worden be lemmerd. In overleg met Dros is toen genoemde nieuwe bouwplaats geko zen. Hier komt een gebouw met een plat dak. In het bestemmingsplan is dat echter niet geregeld. Vandaar dat een artikel 19-procedure nodig is. De gemeenteraad moet nu een voorberei- dingsbesluit nemen om dat mogelijk te maken. Prins Hendrik De raad neemt dinsdag ook een voor- bereidingsbesluit om de uitbreiding van hotel Prins Hendrik in polder Het Noorden mogelijk te maken. Het hotel krijgt er 18 kamers bij. Het totale aan tal slaapplaatsen op het Prins Hendrik terrein zal daardoor niet veranderen, want andere bebouwingsmogelijkhe den worden „ingeleverd". Gemeente Texel vindt het niet ge wenst om de burgers extra te laten betalen voor een regionale omroep, omdat op Texel de lokale omroep die functie al vervuld. Het provinci aal bestuur van Noord-Holland heeft de gemeenten in haar gebied gevraagd te reageren op op het voorstel tot lastenverzwaring. De nieuwe mediawet maakt het voor de provincie mogelijk extra geld te vra gen voor de omroepbijdrage om een regionale omroep te kunnen bekosti gen. De omroepbijdrage A (radio en televisie) is nu 7158 per jaar en zou met 710,— kunnen worden verhoogd en de omroepbijdrage B (alleen radio) die nu 746,— is zou met 73,— kunnen worden verhoogd. Voor Texel is een regionale omroep niet van belang om dat de lokale omroep die plaats al in neemt en in een veel grotere behoefte voorziet. Het lijkt de gemeente Texel met gewenst om burgers geld te laten betalen voor iets waar ze eigenlijk geen behoefte aan hebben. alsnog gebeurt. De nu gesignaleerde problemen en voorgestelde oplossin gen moeten een discussie uitlokken tussen alle belanghebbenden via een organisatie die boven de partijen staat, bijvoorbeeld De Koog Promotion, de dorpscommissie of een samenwer kingsverband van deze organisaties. De werkgroep die de discussienota heeft geproduceerd en begeleid bestaat uit W. Mets (voorzitter), A.C. Mantje, G.F. Zoetelief, mevrouw V. Hornby-Brügemann en Mr. W. Brommersma. Laatstgenoemde ver zorgde de eindredactie. De werkgroep schakelde ook het bureau ,,B M" uit Den Burg in, dat op basis van „no Lees verder pagina 2 De ondernemers hebben veel over eenstemming weten te bereiken. Alles wat in de nota staat wordt door de 25 ondernemers onderschreven. Verschil van mening was er slechts over één belangrijk punt: de sluitingstijden voor disco en café's. Het merendeel van de bij het rapport betrokken ondernemers wil een sluitingstijdstip van 02.00 uur met een zg. „afkoelperiode" terwijl de „natte horeca" een experiment wil De huidige entree van De Koog via de Ni ka del: sfeerloos, kaai en rommelig. de door GS betwiste appartementen achter De Pelikaan is in volle gang. met een vrij sluitingsuur zodat niet de bezoekers van alle bedrijven tegelijker tijd de straat op moeten. Uitlokken De ondernemers pretenderen niet dat zij een vertegenwoordiging of afspiege ling zijn van alle in De Koog gevestig de bedrijven. Niet iedereen was erbij betrokken. Het is de bedoeling dat dit Gedreven door „bezorgdheid en onvrede" hebben 25 onder nemers uit De Koog voorstellen gedaan om de toeristische kwaliteit van het dorp aanzienlijk op te voeren. Er moeten strengere bepalingen en regelingen komen om de openbare orde te verbeteren, de belangrijkste straten moeten door in grijpende herinrichting aantrekkelijker en fraaier worden ge maakt en ook moet het nodige worden verbeterd op het ge bied van parkeren, sanitaire voorzieningen en veiligheid. De ondernemers hebben de zaken zorgvuldig aangepakt. In onderling overleg zijn de klachten die in de badplaats leven, geïnventariseerd en gezamenlijk zijn ook ideeën op papier gezet voor het verhelpen daarvan. Het resultaat van deze ar beid in neergelegd in een vrij lijvi ge discussienota „Zorg voor leef baarheid en kwaliteit in De Koog".

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1