Nutswoningen Schilderend wijken voor nieuwbouw i Voor het weekend J n- lillen Texelaars klender ok a/s ie niet gratis is? ■|orlopig bestuur or reumavereniging maan en hoog water izaar zusterkring Jitie 1988: fraaier en vol sééggies Raadsvergadering van 5 en 6 december 1987 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Rijkspolitie Kustwacht Eierland Brand/ambulance Zitting Diëtiste Kerkdiensten Geslaagd Toch passepartouts Sportvisser teruggevonden I IIJDAG 4 DECEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 n 25 belangstellenden waren andag gekomen naar de bijeen- ^rist voor de oprichting van een IBeniging van reumapatienten Ijel. Zeventien gaven zich op als Jen er werd een voorlopig |ktuur samengesteld. nut van een reumavereniging werd ^Bengezet door de voorzitter van de ^■jerlandse bond van reumaverenigin- Engelmann: Belangen worden be- tigd, voorlichting en informatie over dicamenten wordt gegeven en men invloed uitoefenen op de toegan- jkheid van gemeentelijke voorzienin- en het aanpassen van woningen, reumaverenigingen zijn zelfstandig de bond waar Engelmann voorzitter is schrijft dus niets voor. Er wordt «n advies gegeven als dat nodig is. reumavereniging houdt bijeen- nsten waarbij voorlichting wordt ge ien en iets aan ontspanning wordt laan. werd een voorlopig bestuur ge- md door F. Boon (voorzitter), J.G. grim (secretaris), M. van der Vis- der Slikke (penningmeesteres), N. geest-Vos en L. Eelman-Vos. reumabond geeft een startsubsidie f750,—. De contributie voor leden raaf25,— per jaar en 710,— voor een lectief abonnement op het orgaan Beweging", dat maandelijks ver- ijnt. Een vereniging ontvangt 755,— jaar per lid van de reumabond ir de eerste vijfig leden. Voor de lende leden ontvangt met 750,—. voorlopige bestuur zal tot de offi- i oprichtingsvergadering alles rege- wat nodig is voor het stichten van vereniging, ondermeer het opstel van de statuten. nsen die verhinderd waren aanwe- te zijn bij deze bijeenkomst maar graag lid willen worden, kunnen Li alsnog aanmelden, tel. 20-2930. Hl en !142 Hoogstwaarschijnlijk gaat dit rijtje woningen In 1989 tegen de grond, om plaats te maken voor eenzelfde aantal nieuwe huisjes. In 1989 zullen elf zogeheten ,,nuts"woningen aan het Schilderend (num mers 59 tot en met 79) worden gesloopt, waarna op dezelfde plaats zo goed als zeker eenzelfde aantal nieuwe woningen verrijzen. De gemeen teraad moet hierover nog een beslissing nemen, maar bij behandeling tij dens een commissievergadering vorige week bleek dat niets de plannen nog in de weg staat. De eigenaar. Woningbouwvereniging Texel, en de gemeente zijn voornemens de plannen in goed overleg met de bewoners uit te voeren. ie zon komt 11 december op om 8.37 en gaat onder om 16.28 uur. laan: 5 dec. V.M. Ipringtij: 7 december loog water ter rede van Oudeschild: iag 4 december 7.45 en 20.13 irdag 5 decmeber 8.29 en 20.45 idag 6 december 9.03 en 21.13 indag 7 december 9.30 en 21.44 >dag 8 december 9.54 en 22.18 Bnsdag 9 december 10.15 en 22.51 iderdag 10 december 10.41 en 23.27 lag 11 december 11.15 en ndag 12 december 0.04 en 11.55 an het strand is het ongeveer een eerder hoog water, aagwater valt gemiddeld 6.15 uur na gwater. aazaar van de zusterkring in De g heeft f1935,15 opgebracht. Een die hieraan zijn steentje heeft bij- agen, wordt hartelijk dank gezegd, prijs op lot nummer 799 blauw nog worden afgehaald bij me- iw H. Kingma, Parnassiastraat 15. De elf woningen zijn zo'n zestig tot ze ventig jaar oud en werden in de loop der jaren al enige keren verbeterd, ter wijl ook sommige bewoners (delen van) hun woning opknapten. De hui zen verkeren daarom niet allemaal in dezelfde staat. Over het algemeen zijn de daken er het ergst aan toe. ,,Als het een beetje stormt, waaien daar de pannen het eerst van het dak", zo wordt ten kantore van de Woning bouwvereniging gezegd. Verder verke ren de meeste bergingen in een slech te staat en kan hetzelfde worden ge zegd van het voegwerk van de achter gevels. Wie de woningen alleen vanaf de straatzijde kent, zou denken dat het allemaal wel meevalt. Drie jaar geleden kregen de voorgevels namelijk een schilderbeurt en werd het voegwerk gerepareerd. Voorts blijkt de indeling van de zolders dermate ongunstig dat het niet of nauwelijks mogelijk is om er slaapkamers te realiseren. Er moet nu een beslissing van finan ciële aard worden genomen: moet worden volstaan met een groot onderhoud-beurt, is gedeeltelijke reno vatie de beste oplossing of dient er hernieuwbouw plaats te vinden? Of een combinatie van deze mogelijkhe den? Becijferd is dat de woningen met alleen groot onderhoud niet nog eens vijftien jaar mee kunnen gaan. Dat be tekent dat deze oplossing geen haalba re kaart is, want het is niet mogelijk om binnen vijftien jaar opnieuw rijks subsidie te verkrijgen. Groot onderhoud in combinatie met renovatie van de buitenwanden bleek evenmin een financieel acceptabele oplossing. Dezelfde vlieger gaat op voor de combinatie groot onderhoud met totale renovatie. De kosten van deze oplossing komen overeen met die van vergelijkbare nieuwbouw (ca. f92.000,— per woning). In een ambte lijk advies van de gemeentelijke afde ling volkshuisvesting wordt dan ook geconcludeerd dat totale nieuwbouw de meest gewenste oplossing is. Voor gesteld wordt om voor 1989 een con tingent van elf woningen beschikbaar te stellen voor hernieuwbouw. Of er daadwerkelijk elf nieuwe woningen voor de elf oude in de plaats komen, is nog niet honderd procent zeker. Het duurt nog een jaar voordat het wo ningcontingent voor 1989 definitief wordt vastgesteld. Het contingent voor volgend jaar wordt op 15 decem ber bekend gemaakt. Plannetje Zeker is in elk geval dat hernieuwbouw ten koste gaat van nieuwbouw van so ciale huurwoningen op nieuw bouw terrein. Nu zal het contingent worden aangewend voor nieuwe woningen op 50 loem 'rs eveliek". Terecht siert gezegde (sééggie in goed Tes- s) de omslag van de tweede sselse Skeurklender". Het wordt :egd als je niet op het sèèggie nt komen, dat op een situatie rekking heeft. Het verschil met eersteling, die vorig jaar ter ge enheid van het 100-jarig bestaan de Texelse Courant en Lange- d en de Rooij gratis aan de TC- ers werd aangeboden, is nu juist de sééggies op de voorzijde de blaadjes aansluiten op de ecdotes, advertenties en andere meldingen aan de achterzijde. Br er zijn meer verschillen. De urklender 1988 is verfraaid met een lal pentekeningen van Texelaar Bas iman. Op humoristische en treffen- wijze heeft Huisman de bijbehoren- sèèggies een extra dimensie gege- Ook de illustratie op de omslag is zijn hand. Een andere verandering (en verbetering) is dat u ook de maan den in het Tessels zijn geschreven, van jonnewaarie tot en met deezember. Tussen haakjes staat de karakteristiek van de betreffende maand aangegeven (niet speciaal van Texel afkomstig). Jonnewaarie is de louwmaand en dee zember de wintermaand. Inhoudelijk zijn er verder niet of nauwelijks ver nieuwingen; kennelijk waren de makers tevreden over het eerste produkt en hadden zij stof genoeg om met dezelf de opzet wederom succes te hebben. Ook qua vormgeving en druk wijkt de nieuwe skeurklender in weinig van het exemplaar van 1987 af. De samensteller was weer Gelein Jan sen. Mede naar aanleiding van het enorme succes van de eerste kienaer heeft hij een zeer inspirerend jaar ach ter de rug met de werkgroep dialect van de Historische Vereniging. Het Tessels dialect kwam door de klender bij velen (opnieuw) in de belangstel ling. Gelein heeft overstelpend veel reacties gekregen, waaronder veel toggio dat bij deze tekening ven Bas Huisman hoort: „Hee komt neg oiders op 'n Igeluk hebben, efk. ven het ganzebordspeli. bruikbare tips, nog niet eerder vertelde anecdotes, sééggies en verklaringen voor bepaalde uitdrukkingen. In een mum van tijd had hij stof genoeg om wederom een klender te vullen. ,,Je kunt zeggen dat ik er eigenlijk het hele jaar mee bezig ben geweest, maar dat de samenstelling toch minder tijd in beslag heeft genomen", verklaart Gelein. Gerichter Hij kon gerichter te werk gaan, omdat hij over het voorbeeld van vorig jaar beschikte en omdat hij een iets andere werkwijze toepaste. Vorig jaar vormden de advertenties en verhaaltjes achter op de blaadjes de basis waar later de sééggies aan de voorzijde werden bij gezocht, ditmaal ging dat precies an dersom. De onderlinge samenhang is hierdoor bevorderd, al lijkt de logica in een aantal gevallen te ontbreken. Uit de schier onbeperkte vooraad bloemrijke sééggies die het Tessels rijk is, zijn 183 nieuwe (d.w.z. niet in de vorige klender gepubliceerde) voorbeel den geplukt, waaronder enkele ju weeltjes, maar ook enkele zeer voor de hand liggende en flauwe, in het Tes sels .vertaalde", uitdrukkingen. Maar telkens sla je weer benieuwd het blaadje om om te kijken wat er op het volgende staat. Net als de eerste klen der, die door velen als een relikwie wordt beschouwd en als een heilig dom in de kast wordt gehouden, is ook deze klender bedoeld om écht te gebruiken, skeure dus. Maar wat Gelein nog het meest be nieuwt is of ,,zijn" klender nu goed zal gaan lopen. Kon de klender 1987 vorig jaar gratis worden afgehaald en beliep de oplage zes- zevenduizend exem plaren, de klender 1988 kost f14,95 en is (door LenR) gedrukt in een oplage van tweeduizend stuks. Een prijs die volgens de makers ,,het absolute mini mum" is en de technische kostprijs maar nauwelijks te boven gaat. De eerste berichten zijn gunstig: nadat de klender afgelopen zaterdag in de drie boekhandels in Den Burg kwam te lig gen, zijn er al enkele honderden exem plaren de deur uitgegaan. de plaats van de oude, die moeten worden gesloopt. De woningvoorraad blijft dan dus gelijk, in plaats van met elf nieuwe woningen toe te nemen, terwijl het contingent vermindert. Om deze reden is het college van B en W geen voorstander van hernieuwbouw; B en W willen liever het aantal wonin gen vergroten. Het college verzocht de Woningbouwvereniging daarom om te proberen de woningen aan de huidige bewoners (of aan anderen) te verko pen. Dat plannetje ging niet door. Ten eerste is de Woningbouwvereniging (WBV) tegen het afstoten van wonin gen en ten tweede mogen er geen slechte woningen worden overgedra gen. Dus voordat de WBV de woning van de hand zou doen, zou zij zélf moeten zorgen voor verbetering (welke kosten later uit de verkoopopbrengsten moeten worden goedgemaakt). Een praktisch probleem is voorts of alle be trokken bewoners wel willen kopen. Bovendien: als de bewoners de wonin gen zelf (laten) opknappen dan verkrij gen zij hiervoor maximaal 721.500,— subsidie en dat is te weinig om alles te verbeteren. Het is daarom ook on denkbaar dat de bewoners een woning zullen kopen, die eerst ernstig moet worden verbeterd. Tijdens de commissievergadering vroeg raadslid Peter Bakker (PSP) wat er met de huidige buurtbewoners ge beurt. Wethouder Schilling antwoord de dat de WBV hen de eerste keus wil geven zodra de nieuwe woningen ge reed zijn. Maar hoogstwaarschijnlijk zullen de vernieuwingen hogere huur prijzen tot gevolg hebben, dus of iedereen dan ook wil terugkeren is de vraag. Operatie In elk geval moet voor de huidige be woners vervangende woonruimte wor den gezocht en dat is geen eenvoudi ge opdracht. Deze operatie zal zich druppelsgewijs voltrekken omdat het onwaarschijnlijk is dat in één keer zo veel leeggekomen woningen beschik baar zijn. De WBV beseft dat de ver huizing voor een aantal bewoners (sommigen wonen al tientallen jaren in het buurtje) zeer ingrijpend zal zijn en is dan ook vast van plan om alles in overleg met de bewoners af te wikke len. Ook kunnen de bewoners hun wensen kenbaar maken ten aanzien van de inrichting van de nieuwe wo ningen. Bij de gemeente wordt bij voorbeeld gedacht aan een slaapkamer op de benedenverdieping in een aantal woningen, zodat die ook voor oudere mensen beter geschikt zijn. Dinsdag 8 december vergadert de ge meenteraad, aanvang 19.30 uur. De agenda: 1. Opening. 2. Bepaling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raadsverga dering van 10 november 1987. 4. a. Ingekomen stukken; b. Medede lingen; c. Beantwoording raadsvragen. 5. Verplaatsing kermis. 6. Aanvraag ex. artikel 74 CVO-school (energiebesparende maatregelen). 7. Volumebesluiten in kader subsidie verordening dorpsvernieuwing. 8. Burgerlijke stand. 9. Ontslag directeur gemeentewerken. 10. Noodprocedure voor partiële aan passingen o.b.s. Durperhonk. 11. Beslissing beroepschrift van de heer C. Sluiter. 12. Beslissing beroepschrift van de heer C.M. de Ridder. 13. Brand- en inbraakbeveiliging Oudheidkamer. 14. Gronduitgifteverordening. 15. Aanvraag ex. artikel 74 WBO School met de Bijbel Oosterend (ener giebesparende maatregelen). 16. Aanschaf steiger voor onderhoud binnensportaccommodaties' 17. Rechtspositie brandweer. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 02220-2039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30 - 12.00 uur en van 16.00 - 16.30 uur zonder afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur M. F. Keyser-Duinker telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het Tandheel kundig Centrum, Witte Kruislaan, Den Burg. Kunstgebitreparatie Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, telefoon 02220 - 2069, Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag, zondag en maandag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, tel. 02223 - 832 Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur. Het politiebureau te De Koog is alleen op donderdag middag geopend tussen 14.00 en 18.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222 Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888. bij geen gehoor 02230-22222. In de maand december is er slechts zitting door de diëtiste, mevr. S. L. j Goote en wel op maandag 7 december i in het Groene Kruis-gebouw van 13.30-15.30 uur. Afspreken via tel. (02220) 3241. Zondag, 6 december 1987 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar Den Hoorn 9.30 uur ds. Verbeek Viering H. Avondmaal De Koog: dienst in De Waal De Waal: 11,00 uur ds. Verbeek Viering H. Avondmaal Oosterend 9.30 uur ds. De Jong Oudeschild 11.00 uur ds. De Jong De Cocksdorp 11.00 uur ds. Ter Haar GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. T. Hibma uit Krabbendam 19.00 uur: ds. T. Hibma Uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. J. Donker m.m.v. The Singers of the Lord. 19.00 uur drs. J. Donker. GEREFORMEERDE GEMEENTE Kerkgebouw Schoolstraat 10.00 uur en 16,00 uur: dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Ko- gerstr. Den Burg 16.15 uur: dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipscheer Uitzending Lichtboei Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11 Den Burg 10.00 uur voorganger Joh. Tensen Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur, Herenkoor Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur: dameskoor Kindernevendienst Tijdens de mis kindercrèche De Koog: zondag 9.30 uur Woord-Communiedienst Oosterend: zondag 9.30 uuf Woord-Communiedienst Oudeschild: zondag 9.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30-11.20 uur Openbare lezing: In christelijke liefde met anderen kunnen opschieten. 11.20-12.30 uur: Wachttorenstudie: .Gij moet heilig zijn...." BAHA'I Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Bahé'i-Geloof van 10.00-12.00 uur. Adres Plevierstraat 16, De Koog, tel. 02228-896. 18. Vervallen. 19. Ontslag directeur openbare basis school te Den Hoorn. 20. Voorbereidingsbesluit ten behoeve van het bouwplan van: a. het N.I.O.Z. inzake de uitbreiding van de beheer derswoning; b. Prins Hendrik Texel B.V. te Oosterend inzake gedeeltelijke vergroting van hotel; c. Dros Rijwiel verhuur aan 't Horntje. 21. Overzicht onvoorziene uitgaven. 22. Verordening precariorechten. 23. Verordening Baatbelasting III. 24. Financiële rechtspositie. 25. Benoeming bestuursleden RST. 26. Aangaan vaste geldleningen van 72.500.000,- en 71.500.000,-. 27. Beschikbaar stellen krediet ten be hoeve van het toekennen van facilitei ten aan gemeentepersoneel ten behoe ve van de aanschaf van een personal computer met bijbehoren. Carla Witte uit Den Burg slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen medicijnen. Het organisatiecomité van het kerst toernooi var* zaalvoetbalvereniging Gamma hee'ft deze week besloten om toch passepartouts in de verkoop te brengen. Oorspronkelijk waren voor beide toernooidagen uitsluitend toe gangskaarten van 76,50 per stuk ver krijgbaar. Wie nu voor twee dagen kaartjes aanschaft, koopt daarmee een passepartout voor 710,—. Via een 27 MC-zender gaf een sport visser dinsdagavond door dat zijn bootje „Clementine" motorstoring had. Dit werd opgevangen door een andere 27 MC-bezitter, die de vrouw van de visser alarmeerde. De door haar ge waarschuwde politie stelde de rijkspoli tie te water in Den Helder in kennis die het weer doorgaf aan de kust wacht Kijkduin. Om 22.40 uur werd het bootje met de man gevonden door de Helderse reddingboot ter hoogte van de boei Schulpengat 3. Men heeft de man en het bootje naar Den Helder en later naar Oudeschild gesleept.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5