Bosch en Zee" verder onder echtpaar Stel meuws Va één seizoen volgens nieuwe formule ,98 tobocop" BIJDAG 4 DECEMBER 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 9 og geen jaar nadat appartementenhotel Bosch en Zee nabij e Koog volgens een nieuwe formule en met een nieuwe erhuurorganisatie werd geëxploiteerd, is beheerdersechtpaar enk en Lenie Stel opgestapt. Dat gebeurde door middel van intbinding van het huurcontract met wederzijds goedvinden, familie Stel kon de pacht van het restaurant niet meer op rengen. BV Stel (op naam van mevrouw L. Stel-Bos) wijt eze gang van zaken grotendeels aan een tegenvallende ap- artementenverhuur en niet nagekomen mondelinge eloften. e heer A.M. Bakker van het Ge meenschappelijk Administratiekan- >or (GAK) te Amsterdam zegt aarentegen dat de verhuurprogno- is zelfs zijn overtroffen en dat de «ploitatie van Bosch en Zee op ezelfde wijze zal worden voortge- J it. Het GAK, dat handelt in naam in de eigenaar, het Bedrijfspen- oenfonds voor de metaalin- istrie, is in onderhandeling met en nieuwe huurder voor het istaurant. >r herinnering: op 1 oktober vorig r moest het vanaf 1984 draaiende osch en Zee-complex plotseling wor- in gesloten. Exploitant Jarino BV in de huurprijs al geruime tijd niet leer betalen, en toen andere financië- regelingen niet mogelijk bleken, ko- in de belangenbehartigers van het sdrijfspensioenfonds eieren voor hun lid om de belegde pensioengelden ker te stellen. Jarino kreeg door een jnzakelijke" exploitatie de schuld in schoenen geschoven; de familie :el trof geen blaam. Na een korte pe lde van onzekerheid omtrent de toe- Iimst van het. appartementenhotel erd bekendgemaakt dat het be- ijfspensioenfonds met ingang van 1 rtuari 1987 zélf de exploitatie in han- m zou nemen, met inschakeling van ik Beheer BV uit Alkmaar. Het echt- ar Stel kon het restaurant blijven ichten. Middels enkele aanpassingen de verbouwing van het overdekte /embad tot conferentiezaal, de ver- ryning van de tennisbaan en de aan- van het openluchtzwembad, zou 1 exploitatie moeten worden verbe- mi. Tijdens het afgelopen voorjaar ■erden deze aanpassingen inderdaad realiseerd ink en Lenie Stel belandden echter in de regen in de drup. Afgelopen isdag kwam een voortijdig einden in de 23 maanden durende huur- lereenkomst met het Bedrijfspensi- infonds. Die dag vertrok het echt- lar uit Bosch en Zee en nam zolang intrek bij familie in Den Burg. In de ir jaar dat zij op het eiland wonen zijn ze zich echte Texelaars gaan voe len en willen er graag blijven. Schul den aan eilandelijke leveranciers e.a. zijn keurig afbetaald, dus kan het echt paar met opgeheven hoofd over straat lopen. Rotjaar ,,We hebben een rotjaar achter de rug, dat hou je niet voor mogelijk. Er werd ons gezegd dat we het veel beter zou den krijgen dan onder Jarino, maar het tegendeel is waar gebleken. De omzet van het restaurant bedroeg slechts een derde van de omzet van vorig jaar, terwijl je toch zeker dezelfde opbrengst zou verwachten. Nee, wat we in drie jaar hadden verdiend, is in één jaar tijd uitgedraaid op een flink verlies. We werkten er dag en nacht voor, zijn met hart en ziel beschikbaar geweest. Hier begrijpen we echt niets van", stort het echtpaar zijn hart uit. Al zeer vroeg dit jaar bleek dat Stel bij lange na niet aan de contractueel aan gegane verplichtingen jegens de eige naar kon voldoen. De huurschuld sta pelde zich op, zodat tenslotte een moeilijk, maar verstandig besluit moest worden genomen: stoppen met het beheer, om niet dieper in de put te ra ken. Stel heeft eerder al geprobeerd om andere regelingen te treffen. Hij had daartoe rechtskundige bijstand ge zocht en advocaten in de arm geno men. Stel voelde zich namelijk bedro gen doordat afspraken waren gemaakt, die door de andere partij niet zouden zijn nagekomen. Deze afspraken waren echter mondeling en niet vastgelegd in een huurcontract. Stel erkent dat dit een fout was, begaan in goed onder ling vertrouwen; hij had het contract beter moeten doorlezen, alvorens te ondertekenen. Lege zaal Eén van de volgens Stel gedane belof ten betrof de exploitatie van de nieu we conferentiezaal. Het bleek niet mo gelijk de zaal, zoals in de bedoeling lag, in gebruik te nemen voor vergade ringen en partijen. De gemeente Texel kon de benodigde Drank- en Horeca- de Vergulde Kikkert draait donder- vrijdag, zondag en maandag Paul hoevens nieuwste film ,,Robocop". aanvang is 20.30 uur en de film is tr boven de 16 jaar. David Bowie is idagmiddag om 14.30 uur te zien in lyrinth". Zaterdag is de Vergulde kert gesloten in verband met de lerklaasviering meest succesvolle Nederlandse imaker heet Paul Verhoeven. Ooit hij met Turks Fruit meer mensen de bioscoop te lokken dan het I was met Nederlandse films. Na lere publieksuccessen als Spetters, daat van Oranje en De Vierde Man de regisseur het in ons land voor :ien. Hij waagde zich aan een eerste «nationale produktie: Flesh en od, maar was daar zelf slecht over spreken. Te halfslachtig noemde hij film, waarin de Middeleeuwen niet geromantiseerd waren om een erikaans publiek te kunnen beha- Met zijn eerste echte Amerikaan- Sim zou hij er wel voor zorgen dat to'n fout niet meer zou maken. Ro- op is inderdaad allesbehalve half- :htig. Het is een op en top Ameri kaans filmavontuur, op maat gesneden voor een naar visueel spektakel hunke rend publiek. De in Dallas opgenomen film verhaalt van een gewelddadig conflict dat zich in de nabije toekomst afspeelt. Peter Weller is een politieagent die door een stel gangsters overhoop wordt gescho ten. Als Weller wordt gevonden, blij ken alleen zijn hersenen nog gered te kunnen worden. Knappe koppen uit het plaatselijk ziekenhuis transporteren het hoofd van Weller naar het omhul sel van een robot. De half-robot, half- mens blijkt vervolgens een overslaan- bare misdaadbestrijder. Rambo hoeft hem niets meer te leren. Maar gaande weg begint deze Robocop zich flarden uit zijn menselijke verleden te herinne ren. Wat je dan dus krijgt is een robot die op zoek gaat naar de wortels van zijn menselijke bestaan. Dat aspect heeft Verhoeven heel inge nieus door zijn actiefilm verweven. Het ongelofelijke gebeurt: als bioscoopbe zoeker ga je echt meeleven met een man van staal, die terzijde wordt gestaan door Nancy Allen in de rol van vrouwelijke politieagent. Nadat eerder dit jaar Robocop in Ame rika tot een gigantische filmhit uit groeide die zelfs de eerste plaats van het lijstje van best bezochte films haal de, is nu Nederland aan de beurt om ervoor plat te gaan! wetvergunning niet afgeven omdat bouwtechnisch en uit oogpunt van brandveiligheid niet werd voldaan aan de eisen. De nieuwe zaal is zodoende het hele jaar leeg gebleven, maar Stel moest wel de overeengekomen huur betalen. Stel verwijt Kok Beheer dat er geen maatregelen zijn genomen om seminars e.d. naar Bosch en Zee te krijgen. Kok zou reclame maken voor arrangementen van zaalruimte in com binatie met slaapgelegenheid. Een tweede grief betreft de verhuur van appartementen. Stel meent dat Kok de zaken niet goed genoeg heeft aangepakt. Voorheen was het zo dat de helft van de omzet werd gereali seerd via de WV en touroperators, en de andere helft via Jarino en rechtstreeks bij de familie Stel aan de balie. Kok nam echter alles in eigen hand, met als gevolg dat het afgelo pen jaar aanmerkelijk minder kon wor den verhuurd, aldus Stel. Als voor beeld wordt het hoogseizoen ge noemd: vorig jaar zat Bosch en Zee tien weken vol, en moest er aan pas santen aan de balie ,,nee" worden ver kocht; het afgelopen seizoen zaten alle appartementen slechts vier weken vol. Te bureaucratisch Stel oefent kritiek uit op het boekings systeem van Kok, dat volgens hem ,,te bureaucratisch" van opzet was. Onervarenheid met recreatieprojecten zou hierbij een rol hebben gespeeld. De veronderstelling dat Kok (op basis van de nieuwe formule) minstens de zelfde omzet uit de appartementenver- huur zou halen, bleek achteraf gezien onjuist, constateert Stel. Deze „zeker heid" die de BV Stel bij de contract besprekingen zou zijn voorgespiegeld, is echter nergens zwart op wit vastge legd. Andere beloften betroffen de rea lisatie van een luxe sauna en een bar in de benedenzaal, maar toen puntje bij paaltje kwam bleek dat Stel zélf voor de inrichting daarvan moest zor gen. En zo zijn er nog enkele zaken waardoor Stel zich bedrogen voelt. Met het getekende contract in de hand werd van alle beloften waarvan Stel spreekt, het bestaan ontkend en een regeling bleek niet mogelijk. Uit eindelijk werd overeengekomen dat de huurschuld zou worden kwijtgeschol den, in ruil voor het vertrek van het echtpaar Stel als beheerders op 1 de cember. Schriftelijk werd vastgelegd dat beide partijen na deze datum niets meer van elkaar hadden te vorderen. Henk Stel: ,,Dat contract, een heel boekwerk, werd in een sfeer van on derling vertrouwen getekend. De heer Bakker van het GAK had ons monde ling dingen beloofd, we zouden samen de boel weer opzetten enzovoort, er leek een echte vertrouwensrelatie te zijn. Maar we tekenden ons doodvon nis. Geen enkel Texels bedrijf zou hier op kunnen draaien". Volgens Stel werd mondeling een ver goedingsbedrag afgesproken dat vijf procent zou bedragen van de verwach te omzet van de appartementen. Daar bij werd een omzetcijfer gehanteerd dat overeenkwam met het resultaat van het voorafgaande jaar (1986). Dat leek Stel een reëel bedrag en hij ging hiermee akkoord, temeer omdat daar tegenover een provisie zou staan van vijf procent van de huursom. Beide bedragen zouden dan tegen elkaar kunnen worden weggestreept. Het eerste bedrag werd echter in absolute termen vastgelegd in het contract, het tweede in procenten. Omdat het be drijfsresultaat over 1987 aanzienlijk (meer dan de helft) lager uitviel dan dat van het voorgaande jaar, was dat een strop voor het beheerdersechtpaar, aldus de lezing van Stel. Eén der ad vocaten, die namens Stel bij de zaak betrokken is geweest, noemt dit ,,de dubbele bodem" in het contract. De jurist vondt het onjuist dat contractu eel geen minimum bedragen zijn ge noemd, in geval de verhuur zou tegen vallen. „Toen het duidelijk werd dat de prognoses lang niet zouden worden gehaald, had het GAK de hoge huur best kunnen aanpassen. De heer Bak ker is echter nooit tot concessies be reid geweest", aldus de advocaat. Kous is af A.M. Bakker, sectorhoofd beheer (af deling gebouwen) bij het GAK, wil niet ingaan op de volgens Stel gedane mondelinge beloften. „Ik ga die dis cussie niet aan. We hebben nu over eenstemming bereikt en daarmee is de kous af. Er zijn diverse lezingen te ge ven. Het is de één zijn „ja" tegen de ander zijn „nee". Stel kon triest ge noeg niet meer aan zijn huurverplich- tingen voldoen, en daarom moest het contract worden beëindigd. Gelukkig niet via een gerechtelijke procedure, maar door middel van een minnelijke schikking. Bakker brengt in herinnering dar de nieuwe opzet in goed overleg met Stel tot stand is gekomen. „Stel heeft het goed gedaan de eerste drie jaar. Niemand beter dan de heer en mevrouw Stel hebben kunnen zien j.Bosch on Zoo" hooft sinds ofgoiopon voorjaar goon binnonbod moor, moor wol oon niouw buitenbad Op do achtergrond verlaten do scheldende pachters Honk en Lenie Stel symbolisch het op de midden van de foto zichtbare restaurant. hoe Jarino het aanpakte. Met hun er- vergunning voor de nieuwe zaal, is varingsgegevens hebben we daarom rekening gehouden bij het maken van de nieuwe opzet. In cijfers van Jarino hadden wij zélf geen enkel inzicht". Hij vindt de mening van Stel dat er tij dens het afgelopen seizoen aanzienlijk minder is verhuurd dan in andere ja ren, daarom niet reëel. „Je kunt wel volboeken, maar als daar geen betalin gen tegenover staan... en dat is wat er onder Jarino gebeurde. De familie Stel had zelf die ervaring, dus moet dat nu niet als tegenargument gaan gebruiken". De prognose voor de ap- partementenverhuur die voor 1987 was opgesteld, is volgens Bakker overtrof fen. Voorts is geen eerlijke vergelijking met voorgaande jaren mogelijk, omdat de aanpassingen pas medio mei waren afgerond, en dus niet optimaal kon worden verhuurd. Bakker: „Stel kan niet verlangen dat na een debacle van jaren, Bosch en Zee in zeven maanden vol draait. Verder is het te bewijzen dat Kok Beheer er genoeg aap heeft gedaan. Van mij had de zaak dan ook zo mogen worden voortgezet". Nalatigheid Van het ontbreken van de benodigde Bakker niet op de hoogte. Volgens hem is er sprake van nalatigheid van de exploitant van het restaurant, de fa milie Stel dus. „De papieren wijzen uit waar de waar heid ligt. Als je beide tekent, moet je niet achteraf zeggen dat je bepaalde dingen anders bedoeld had. De inhoud van het contract is uitvoerig bespro ken, dus daarover kan geen mis verstand bestaan", concludeert Bakker tot slot. Uit een toelichting van de afdeling al gemene zaken van de gemeente Texel blijkt dat inmiddels contact is geweest tussen Kok Beheer en de gemeente over verdere aanpassing van de confe rentiezaal. Een bouwtechnische op zichter van Kok heeft de ruimte geïnspecteerd en telefonisch is toege zegd dat de gegevens op 'n rijtje wor den gezet. Als het niet mogelijk zou blijken om aan alle voorschriften te voldoen, dan zal ontheffing worden aangevraagd. Bij de gemeente wordt beaamd dat ontheffingverlening eerder had kunnen plaatsvinden, als daarom was gevraagd. Volgens Stel zou Kok Beheer voor de ze vergunning zorgen. Voorts blijkt een persoon uit Friesland, die zich voorstelde als de nieuwe huur der, bij de gemeente informatie te heb ben ingewonnen over de gebruiksmo gelijkheden van het complex. Te koop In de afgelopen tijd deed tevens een gerucht de ronde dat Bosch en Zee te koop zou staan, waarbij de naam van een makelaarskantoor in Drachten werd genoemd. Desgevraagd meldt dit kantoor dat men door een potentiële koper was benaderd en naar aanleiding daarvan inlichtingen zijn ingewonnen. „We zijn met Bosch en Zee bezig ge weest, maar dat bleek een uitzichtloze zaak. Als je het investeringsbedrag te genover de huidige waarde plaatst, moet je concluderen dat een transactie is uitgesloten. De belegger was er zeer vaag over en bleek in elk geval niet bereid om het complex te verkopen ónder het bedrag dat Bosch en Zee in dertijd heeft gekost", aldus een woord voerder van de makelaarscombinatie „Friesland". Horizontaal: 1. sociaal democraat (afk.) 3. soort stoet 10. bedorven 13. vaas 15. slingerplant 16. of dergelijke (afk.) 18. Engelse ontkenning 19. ongekookt 21. vogel 22. grap 24. gesloten 26. spoedig 28. afgematte 30. vervoerbedrijf (afk.) 31. dierenliefkozing 33. bevel 35. hetzelfde 36. kosten koper (afk.) 37. verbrandingsrest 38. verbinding 40. maanstand (afk.) 41. masker 43. tot en met (afk.) 44. betreurenswaardig 47. en anderen (afk.) 48. Duits persoonlijk voornaamwoord 49. ijle stof 50. Frans persoonlijk voornaamwoord 51. zangnoot 52. vorstenwoning 54. de dato (afk.) 55. sportterm 56. ambtshalve (lat. afk.) 57. drank 58. onmeetbaar getal 59. tooi 60. jongensnaam 62. voormalige voetbalvereniging 64. groep zangers 66. draaiend deel 68. geheel van bouwlanden om een dorp 70. suo loco (afk.) 71. persoonlijk voornaamwoord 72. ent 73. duinvallei 75. voorzetsel 77. bijwoord 79. Frans onbepaald voornaamwoord 80. gereedschap 82. leeftijd (Frans) 84. hengelgerei 85. de andere zijde 86. voegwoord. Verticaal: 1. inwoner van Suriname 2. vrouwelijke titel (afk.) 4. reeds 5. meisjesnaam 6. karakter 7. jonge koe 8. meisjesnaam 9. begrip 11. voorvoegsel 12. heilig voorwerp 14. voordeel 17. weersgesteldheid 20. grote hoeveelheid samenhangende vochtdeeltjes; 23. gelooide huid 25. vogelprodukt 27. kaartenboek 29. deel van een schip 32. toiletartikel 34. oude vochtmaat 36. afstandsmaat (afk.) 39. ambachtsman 42. onder andere (afk.) 43. doorzichtig weefsel 44. kledingstuk 45 stof maat 46. met wolken bedekt, somber 48. kindergroet 49. soort bond 51. herkauwer 52. grap, streek 53. een en ander (afk.) 54. gezet 55. Engelse titel (afk.l 56. rivier (Spaans) 59. enkelspel 60. koningszoon 61. wedinrichting 63. voorzetsel 65. herkauwer 67. Amerikaanse echtscheidingsplaats 69. groot bouwwerk 74. bijbelse naam 76. familielid 78. bolgewas 80. persoonlijk voornaamwoord 81. voorzetsel 83. jongensnaam.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 9