(groen jwavb- 100jaarjong van hart> [Vismarkt treedt uit Ischaduw Groeneplaats mm Welfare-werksters in 1e bloemetjes gezet qoqqqq- Tekeningen herinrichting gereed mm Abonnementsprijs WÜWl 1BW> «as* mm ■WSK Baldadig Te hard gereden Gecompliceerd Diefstal Twee rijverboden OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.237 DINSDAG 8 DECEMBER 1967 foor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, alefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. todactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater Wit- iplein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f 19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr 67 34.60 398 )e Groeneplaats wordt kleiner en de Vismarkt groter. Er vordt een twintigtal bomen geplant, waardoor enkele „ont- iierende" gevels min of meer aan het oog worden onttrok- ;en, er kan voortaan alleen nog worden geparkeerd op een trook tussen de horloger Bakker en „Azië" en verlichting in bestrating worden aangepast. Aldus enkele grepen uit de ils „definitief" bestempelde tekeningen voor de herinrichting ian de Groeneplaats. Slechts op wens van de omwonenden ouden mogelijk hier en daar nog wat kleinigheden kunnen vorden aangepast. In der belangrijkste aspecten is dat e marktplein-functie geheel wordt vergenomen door de Vismarkt. Dit omenteel onbeduidende pleintje rond et waaggebouw zal hiertoe belangrijk orden uitgebreid. De „nieuwe" ismarkt zal doorlopen tot voor het ladhuisterras. De Vismarkt zal worden jorzien van een zogeheten „cob- lestone'-bestrating: zwarte klinkers tals die ook op de Stenenplaats zijn ebruikt, in combinatie met gele [raatsteentjes. Op de huidige versie m de tekening is sprake van een ge- etselde ring met zitbank rondom een »m die momenteel aan de rand van Vismarkt staat, maar of dit idee in aktijk zal worden gebracht, moet irden betwijfeld, zo werd van ambte lijke zijde medegedeeld. Het waaggebouwtje zal worden geëx ploiteerd als koffiehuis door een onder nemer uit De Koog. Tegen de „kale" muur van Textielhuis Zegel en voor het terras van café De Karseboom zullen zes bomen worden geplant, een soort essen die te vergelijken zijn met „af geknotte" platanen. Het is de bedoe ling dat het terras van De Karseboom een aangepaste bestrating krijgt met dezelfde steentjes die men van plan is voor het terras van De Lindeboom te gebruiken. De gemeente voert nog overleg met de eigenaar van laatstge noemd pand in hoeverre het Lindeboom-terras zal worden vergroot en op welk niveau het terras komt te liggen. Om helemaal in stijl te blijven, letty van Heerwaarden, Marijke onday, Ria Schraag, Loes Visser, ittie van Vliet en Minnie de Vries rarden gisteren tijdens de maan- ilijke Welfare-bijeenkomst gehul- igd voor hun tien jaar activiteit )or de Welfare-afdeling van het ode Kruis. Ze werden toegespro- in door Rode Kruis-voorzitter okter H. van Hattum en kregen in herdenkingsmedaille en een irkonde. huldiging stond vorige maand al op programma tijdens de Welfare- «tmiddag in de LTS, maar vijf da res waren toen verhinderd, dus werd uitgesteeld. De Welfare-afdeling staat volgend jaar 20 jaar. Het werk de dames vrijwillig verrichten staat uit het bezoeken van bejaarden een praatje te maken, gezellig sa- en winkelen of wat handwerken, iat is het grote verschil met vroeger, gaat het om sociaal contact, toen ts het alleen maar handwerken", al dus de secretaresse. Dokter Van Hattum verklaarde steeds meer te zien van het werk dat door de Welfare-dames wordt gedaan als hij in tehuizen komt of bij ouderen thuis. „Welfare betekent welzijn en het is be langrijk voor ouderen dat ze wat aan spraak hebben. Door personeelsgebrek wordt in tehuizen vaak weinig op touw gezet en het is heel goed dat u als vrijwilligsters er zoveel van uw tijd in wilt steken en er ook zelf plezier in hebt hen bezig te houden". Spreker noemde de zes dames die al tien jaar deel uitmaken van de Welfare een goede kern. „Bij ander vrijwilligers werk is men er vaak na twee jaar op uitgekeken", aldus Van Hattum die de goede communicatie en organisatie in het Welfare-werk roemde. Met de jon ge aanwas is het niet zo goed gesteld. De vrijwilligsters blijven wel vele jaren, maar er komen nog te weinig nieuwe dames bij. Behalve door de voorzitter van het Rode Kruis werden de zes ju bilarissen ook lovend toegesproken door Welfare-voorzitster C. Vonk. zullen ook de terrassen van de restau rants De Raadskelder en Azië zo wor den uitgevoerd. De bestrating van de „nieuwe" Groe neplaats is qua kleurstelling het tegen overgestelde van de Vismarkt: overwe gend gele klinkers („gebakken 7-duimers" in vaktaal), in combinatie met zwart. Stukje hoger De meest in het oog springende ver nieuwing van de Groeneplaats is niet dat het plein kleiner is maar een klein stukje I30 centimeter) hoger komt dan z'n omgeving. Nog hoger, om het ver schil wat meer te accenturen, was niet mogelijk, omdat de bestaande bomen op het plein gehandhaafd moeten wor den. De bomen die op een plaats staan waar in de nieuwe situatie rij baan komt, zullen zo mogelijk worden herplant. Er zullen zestien linden nieuw worden aangeplant; niet óp het plein, maar rondom. Zeven jonge lin den komen voor het raadhuis te staan, de overige negen aan de zijde van de Rabobank. Deze bomen hebben een maximale kroondiameter van vijf me ter. De rijbaan tussen de doorbraak naar de Elemert en de Zwaanstraat wordt verlegd en in plaats daarvan ko men er achttien parkeervakken. Het nu tien meter brede en in ogen van velen „nutteloze" trottoir voor het raadhuis, zal belangrijk worden ingekrompen, nl. tot vier meter. Dientengevolge worden de twee telefooncellen enkele meters richting raadhuisgevel verplaatst. Ook de verkeerscirculatie wordt aange past. Auto's zijn voortaan alleen nog toegestaan in het straatgedeelte waar de parkeervakken zijn. Op het eind daarvan, bij de hoek met de Zwaanstraat, zal een kleine rotonde worden gemaakt waar de automobi listen kunnen keren. Voor taxi's en trouwauto's is een uitzondering ge maakt: deze kunnen oprijden tot aan het raadhuisbordes. De verkleinde Groeneplaats zal langs enkele gedeelten worden omzoomd door een verlaagd muurtje, variërend in hoogte van 60 centimeter tot een meter. Tegen het muurtje worden bloembakken en zitbankjes aange bracht, op dezelfde wijze als in de vo rige jaar gerenoveerde Parkstraat is ge beurd. De voetgangersbestrating zal een herkenbaar geheel vormen met de overige straten in Den Burg-centrum. De bestrating zoals die in onder meer de Weverstraat en de Binnenburg is toegepast, zal langs de nieuwe Groe neplaats worden voortgezet Voorts is er nog ruimte (ook finan cieel) voor een kunstwerk. De ge- v.\-V» v£a WMw t ...vtei»r Vi HM!* v.'fèï, Zo zal het meest centrale plein van Den Burg er nè herinrichting uitzien. Parkeren is nauwelijks nog mogelijk, het aanzicht wordt groener door de aanplant van linden en essen en de Vismarkt neemt de marktplein-functie van de Groeneplaats over. meentelijke adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid zal zich hier mee bezig houden. De commissie heeft al te kennen gegeven het oneens te zijn met het voorstel dat in de nu gereedliggende tekeningen is verwerkt. In de situatietekening is de hoek van de nieuwe Groeneplaats schuin tegen over het raadhuis ruimte voor een kunstwerk gereserveerd. Naar idee van de ontwerper zou daar met een be scheiden waterpartij in combinatie met „terrazzo"steen een schitterend kleur rijk effect kunnen worden bereikt. „Terrazzo" is een kleurige mineraal, met een lichtgeslepen, glimmend op pervlak. Als de zon er op schijnt kun nen „continu regenboogjes" ontstaan, zodat als het ware één grote edelsteen ontstaat, aldus technisch ambtenaar Ed Momberg, die in opdracht van B en W de tekeningen vervaardigde. Vol gens Momberg komen de tekeningen, die in overleg met de afdeling ruimte lijke ordening zijn uitgewerkt, overeen met het vroegere beeld van de Groe neplaats, die ooit kleiner dan de Vismarkt moet zijn geweest. Ihbllerende Welfare-dames mat hun oorkondes en medailles, in hun midden Rode Kruis-voorzitter Van Hattum. Dorpsherstel Het bestuur van de Stichting Dorps herstel dat onlangs een brief aan alle gemeenteraadsleden over de herinrich tingsplannen schreef, liet bij monde van voorzitter Fridt Blanken weten dat het nu ter tafel liggende plan nog al lerminst als definitief mag worden be schouwd. „Zolang de plannen nog slechts op papier staan, moet inspraak mogelijk zijn aldus Blanken. Hij her innert aan de kwestie Everstekoog uit de jaren zeventig toen ook als „zeker" bestempelde plannen op het aller laatste moment werden geschrapt. Blanken betreurt het dat Dorpsherstel zich niet in de discussie heeft kunnen mengen, hoewel men al in een vroeg tijdig stadium contact had met het college van B en W en van mening is dat de reconstructie op betere wijze kan worden aangepakt. Het college heeft daar blijkbaar geen oor naar gehad. De stichting beschouwt de herinrich ting als een stedebouwkundig pro bleem en niet als een „eenmalige her bestrating". Met uitvoering van de plannen zal, zoals het er nu voorstaat, direct na de winter worden begonnen. Het werk moet half april klaar zijn. De politie moest in de nacht van don derdag op vrijdag optreden tegen een groepje jongens (in de leeftijd van om streeks 20 jaar) dat zich in een brood jeszaak in Den Burg misdroeg. Enkele jongens zouden achter het buffet zijn gaan staan en wilden zich niet verwij deren. De eigenaar van de snackbar wist de jongens naar buiten te werken en grendelde de deur af. De jongens slaagden er op hun beurt in de deur te forceren en drongen weer naar binnen, waarbij over en weer klappen vielen. Na tussenkomst van de politie waren de gemoederen weer bedaard. De schade zal onderling worden geregeld, zo werd overeengekomen. Jongens van dezelfde groep richtten bij het verlaten van een bar in De Koog tijdens dezelfde nacht vernielin gen aan. Er sneuvelde onder meer een ruit. Vergoeding van de schade is in middels geregeld. Bij een controle aan het Schilderend, afgelopen dinsdag, bleken 42 automo bilisten zich met een te hoge snelheid door de bebouwde kom te hebben verplaatst. Wie harder reed dan 61 km per uur was in overtreding. De hoogst gemeten snelheid was 78 km per uur. De betreffende automobilisten kunnen een acceptgirokaart thuis verwachten. Het contröleteam van de afdeling bij zondere controles van de Verkeers- groep Alkmaar fotografeerde tussen 10.00 en 12.30 uur in totaal 275 voertuigen. Nabij de kruising Pontweg- Gerritslanderdijkje vond woensdag avond een gecompliceerde aanrij ding plaats. Er waren drie automo bilisten bij betrokken, van wie een 29-jarige vrachtwagenchauffeur uit Oudeschild als schuldige kan wor den aangewezen. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. De Oudeschilder was omstreeks kwart over zeven bezig zijn vrachtwagen ach teruit een inrit in te draaien, waarbij het voertuig dwars op de rijbaan van de Pontweg kwam te staan. In het donker was het niet mogelijk het obstakel op tijd op te merken. Eerst reed een 40-jarige man uit De Koog met zijn Mercedes personenauto in op de truck en vervolgens kwam een uit de tegenovergestelde richting komende Suzuki van een 35-jarige dame uit Den Burg er onvrijwillig mee in aanraking. De Mercedes werd zwaar beschadigd, bij de vrachtwagen en de Suzuki viel de schade mee. Tegen de vrachtrijder is proces verbaal opgemaakt. Een man uit West-Duitsland ontdekte donderdagmiddag dat de radio- cassetterecorder uit zijn auto was ont vreemd. Toegang was verschaft door het dak van de auto open te snijden. Het voertuig had een week lang achter een bedrijf in De Koog geparkeerd gestaan. De Texelse politie deelde aan twee personen in de nacht van zaterdag op zondag een rijverbod uit. Een inwoner van Delft en een vrouw uit Oudeschild mochten elk hun auto voor acht uur aan de kant zetten. In totaal werd een tiental automobilisten gecontroleerd op het gebruik van alcohol. Evenals andere bladen zal ook de Texelse Courant per 1 januari 1988 de abonnementsprijs verhogen. De prijs wordt f19,80 per kwartaal, f39,60 per half jaar en f'79,20 per jaar. Abonnees die automatische over schrijven delen wij mee, dat de bedra gen door de banken en postgiro zullen worden aangepast. Directie Langeveld en de Rooij

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1