De Cocksdorp krijgt een uitgebreide winkelhal Eigen parkeerterrein erachter Veel uitvallers in vierde boscross „WAT IK ZEGGEN WOU.." Grote groepen apart Amnesty houdt een fakkelwacht bij boot MwjI AluArt fiïl Aluminium Uw AluAl dealer: g.- BAKKER S IJZERHANDEL Aandacht voor woningverwarming Voorbereiding Oosterend Present in volle gang Texelaars doelwit voor marineschip PvdA: Traject de Kooij- Den Burg is één wegvak Avondgebed Tevokotoemooi voor recreanten PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 8 DECEMBER 191 II De zondag gehouden boscross leverde zeven uitvallers op. Dit werd veroor zaakt door klachten van uiteenlopende aard, maar het lag in elk geval niet aan de kou of aan het parcours. Er werden goede tijden gelopen en er sneuvelden weer diverse persoonlijke records, o.a. van Jeroen Huizinga met 17 seconden en Richard Stevens met 1 minuut en 8 seconden. Jeroen Takel behaalde een fraaie tweede plaats ach ter Richard Stevens en verbeterde zijn tijd met maar liefst 55 seconden. Al komt Dirk Schagen nog steeds als laatste man aan, hij wist weer 47 se conden van zijn tijd te knabbelen. Ook Ger van Hoften liep prima en verbeter de zijn tijd met 41 seconden. De vol gende loop wordt gehouden op 20 december. Uitslagen: Jongens t/m 12 jaar: 1 Rob Schraag 6.16; 2 Jeroen Huizinga 6 33, 3. Sjors Takes 711. Meisjes t/m 12 jaar: 1 Miranda van Bavel 6 35; 2. Nanda Koopman 6.51; 3. Natasja Koopman 6 55. Jongens 13 t/m 16 jaar: 1. Ri chard Stevens 17.53; 2. Jeroen Takes 18.04; 3. Roald van der Slikke 18.14. Meisjes 13 t/m 16 jaar: 1 Ingrid van Lubek 19.03; 2. Nicole Bakker 20.21; 3. Debbie Mosk 22.58. Dames 4 km: 1. Janny Tijsen 22.46. Dames 8.5 km: 1 Marijke Stark 40.12; 2. Coby Bakelaar 40.38 Heren: 1. Minne Goënga 30.20; 2. Theo Franchimon 30.32; 3. Nico Kikkert 32.31. Heren veteranen: 1. Piet Bakelaar 34.36; 2. Cees Vinke 37.33; 3 Dirk Vinke 38.53 BRIEVEN V*N LEZERS- BUTTEN VERANTWOORDE LUXME O «N DE RE OA* TIE Als fervent Ouwe Sunderklaas-speuler vraag ik me steeds meer af, hoe lang het speulen in Den Burg voor enkelin gen, duo's en kleine groepen nog leuk blijft. De toenemende deelname van grote groepen met complete voorstel lingen op auto's en boerenwagens maakt het voor de eerstgenoemde deelnemers steeds moeilijker de aan dacht van het publiek, want daarvoor speul je toch immers, te krijgen. Zou het bijvoorbeeld niet in het voordeel van alle deelnemers zijn wanneer de grote voorstellingen met wagens e.d. vóór half tien in het centrum van Den Burg niet worden toegelaten, dan ko men de solisten en kleine groepen vóór die tijd goed tot hun recht en na dien is er volop aandacht voor de gro te voorstellingen. Ko Vinke Den Burg Donderdag 10 december is het 39 jaar geleden dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens heeft goedgekeurd. De VN- rT draaibare voorzetramen voor de doe-het-zelver M-vcxyzclrarren voortro- men kan wwden Doofde ~"TJ grote luchtlaag bij de toepassing van Aiuai-voorzet ramen wordt een u'tzondcrh|k hoge isolatie verkregen (ook gekird1) AiuAJ-voofzeirnmen bestaan u>t 2 sehes prooien en t «t montage-delen (waardoor verstekzagen ovettood-g'i zu" voorzien van dudcUike montage instructies en geschikt voor 4 mm dubbeldik, vensterglas AluAl voorre tremen voor veel Isolatie-voordeel Voe-het-zetf iïil Telefoon 102220) 2346 'N WINKEL VOL IDEEENI Nu er weer volop wordt gestookt, is het raadzaam nog wat extra aandacht aan de verwarmingsinstallatie te schenken. Wie verstandig is, heeft de verbrandingsafvoer van zijn stook- installatie al laten nakijken. Als men het gehele jaar door een houtkachel gebruikt, dan moet de schoorsteen halfjaarlijks deugdelijk gereinigd wor den en anders in ieder geval vóór het stookseizoen. Wie dat heeft vergeten, bedrijf speciaal voor de gelegenheid was ingehuurd. Tijdens deze laatste oefening werd ondermeer de vuurlei ding van de Exorcet-raketten uitgetest. Een bijzondere opdracht voor een Texels bedrijf, zo lijkt het. Bob Rienks: ,,Een dergelijke uitgebreide test komt inderdaad niet vaak voor. Maar we doen wel al jaren regelmatig dergelijke vluchten ten behoeve van de marine in Den Helder. We hebben daar inmid dels een behoorlijke ervaring mee op gebouwd en dan kan het gebeuren dat we ook bij testen als die van vorige week worden ingeschakeld. Het is goed mogelijk dat we in de nabije toe komst vaker voor dit soort werk in aanmerking komen. Vooral in de win ter zijn zulke orders mooi meegeno men." Achter de schermen is men in Oosterend al druk aan de gang met de voorbereidingen voor het grote vijfjaarlijkse dorpsfeest .Oosterend Present". Sinds de eerste bijeenkomst in augustus zijn diverse commisssies bezig om op 4, 5 en 6 augustus 1988 niets aan het toeval over te laten. De begrotingscommissie heeft z'n taak inmiddels zo goed als afgerond. Uit de Oosterender bevolking zijn mensen be naderd die financieel garant zullen staan, mocht het feest door omstan digheden (slecht weer bijv.) minder opbrengen dan verwacht. Indien er nog mensen zijn die ook een bijdrage willen leveren, worden zij verzocht zich Voor tal van Texelaars zal bijgaande foto van Arend Nijkamp een blik van herkenning oproepen: is daar niet de voormalige Nederlandse kruiser ,,De Ruyter" in beeld ge bracht? inderdaad, de schijn be driegt niet: daar vaart de ,,oude De Ruyter", die alweer veie jaren de wereldzeeën trotseert onder Peru aanse vlag en met de nieuwe naam Almirante Grau". Maar wat doet dit marineschip dan in de Texelse Courant? De oorzaak daarvan moet worden ge zocht bij Tessel Air. Tijdens de afgelo pen weken stond dit luchtvaartbedrijf in verbinding te stellen met mevr. Van Tatenhoven-Dros, tel. 02223-684. Ad vertenties voor de feestkrant kunnen vanaf heden worden opgegeven bij mevr. A. Koot, tel. 02223-283. Ooster end Present 1988 zal weer plaatsvinden op het land van de familie Koning ach ter dorpshuis De Bijenkorf. Daar wor den een grote feesttent en een ten toonstellingstent neergezet, terwijl een deel van de activiteiten buiten wordt uitgevoerd. Deels gebeurt dat op het feestterrein, deels elders (er wordt weer gewerkt aan een lucht- en wa tershow aan de dijk). Nadere gegevens worden bekend gemaakt op vrijdag 26 februari in De Bijenkorf, 's Avonds wordt dan het gehele programma ge presenteerd. Tevens kan men zich dan opgeven voor deelname aan het histo risch spel. Het adres van het secretari aat van de Stichting Oosterend Pre sent luidt: C. A. Bremer, Oosterweg 7, 1794 GK Oosterend, tel. 02223-837. van Bob Rienks de op de Noordzee oefenende Zuid-Amerikanen namelijk behulpzaam terzijde....als doelwit wel te verstaan. De Peruanen wilden de af stelling tussen de geheel vernieuwde vuurleiding en de radars van het schip uittesten en daarvoor waren volgens nauwkeurig vastgestelde banen rond cirkelende vliegmachines nodig. De eerste van deze zgn. „calibratie- vluchten" werden uitgevoerd met een helicopter, die de apparatuur van klei ne afstand moest testen. Deze oefe ningen vonden plaats vlakbij de Texel se kust. Afgelopen woensdag, donder dag en vrijdag moest Tessel Air verder van huis. Midden op de Noordzee werd de apparatuur opnieuw beoor deeld. Hiervoor werden twaalf vluch ten uitgevoerd met het straalvliegtuig Cessna Citation, dat door het Texelse kan dat alsnog (latenl doen. Zet bin nen een cirkel van een meter rond de kachel geen brandbaar materiaal we gens het brandgevaar. Veel klachten komen bij de afdeling Milieubeheer binnen over ..allesbranders". Deze ka chels zijn echter alleen maar geschikt voor hout of kolen. De klachten ont staan als verkeerde stoffen als brandstof worden gebruikt. De ge meentelijke bouwverordening verbiedt het op voor de omgeving hinderlijke en schadelijke wijze verspreiden van roet, walm, stank en rook. Het versto ken van vetkolen of geverfd hout is dus verboden wegens de stankbezwa- ren. Geverfd en geïmpregneerd hout verstoken is bovendien binnen- en bui tenshuis schadelijk omdat daardoor kankerverwekkende stoffen worden verspreid. Stook dus bij voorkeur schoon en droog hout en indien men kolen stookt, antraciet. Bij de afdeling Milieubeheer en de afdeling Bouwtoe zicht in het gemeentehuis ligt een spe ciale,, stookfolder" klaar. Ook de raadsfractie van de Partij van de Arbeid heeft geprotesteerd tegen het voornemen om het Pont weggedeelte tussen 't Horntje en Den Burg van het secundaire naar het tertiaire wegenplan over te brengen, wat betekent dat de uit kering die de gemeente van het rijk ernorm zal verminderen. De fractie schrijft aan de statencom missie voor Waterstaat en wegen dat zij de argumenten die het college van B en W in mei en oktober van dit jaar tegen de degrade" van dit wegdeel heeft ingebracht, van harte on dersteunt. Het betreffende Pontweg- deel sluit aan op de secundaire weg De Kooij-Den Helder; dat de veerver- binding ertussen zit doet daaraan niets af. „Wij pleiten voor een visie die erop neerkomt dat ondanks de verbinding, het traject De Kooij-Den Burg als één geheel wordt gezien en derhalve als secundaire weg dient te worden aan gemerkt. In de visie van een dóór gaande route past niet de opvatting dat de Pontweg van een lagere orde zou moeten zijn", aldus de PvdA- fractie, die de commissie voorstelt te onderzoeken in hoeverre de aanslui- tingsregel secundair-tertiair in de rest van de provincie ook zo wordt toegepast. In de Nederlands Hervormde kerk van Den Burg wordt morgenavond het maandelijkse interkerkelijke avondge bed gehouden, aanvang 19.30 uur. Het thema is: „Solidaridad". Tien maart moet hij klaar zijn: de gloednieuwe winkelhal in de Kikkertstraat te De Cocksdorp, die een oppervlakte krijgt van 787 mJ. „Het wordt een soort passage met een bakkerij, een slijterij, een slagerij, een sigaretten- en bloemenhoek en een supermarkt", aldus Kleis Hooijschuur van de Firma De Muy, die zich niet alleen bezig houdt met winkels maar ook met horeca en bungalowverhuur. In het winkelhalproject wordt bijna een miljoen geïnvesteerd. De nieuwe hal verrijst op de plaats waar de winkel van Kikkert heeft gestaan. Wat nu nog de Mijnmarkt is, zal worden verhuurd. „Maar als het enigszins kan aan iemand die er iets in wil beginnen dat we hier nog niet heb ben, dus een verrijking van het winkel bestand in De Cocksdorp", aldus Hooijschuur. „Het is eigenlijk heel snel gegaan. Anderhalf jaar geleden wer den we, als Mijnmarkt, gevraagd hoe wij dachten over een samenwerking met de winkel van Kikkert. Er kwamen gesprekken op gang, maar wij hebben op een gegeven moment afgehaakt en kort daarna werd de winkel van Kikkert gesloten. Nog geen veertien dagen la ter werd het pand ons te koop aange boden. We hadden natuurlijk geen be hoefte aan een eventuele concurrent naast ons, die de Mijnmarkt er lang zaam uit zou kunnen drukken, dus hebben we het gebouw zelf maar ge kocht.". De plek waar het nieuwe pand wordt gebouwd, heeft mogelijkheden voor een ingang aan de voor- en ach terkant. „Er is aan de achterkant ruim te voor wel dertig auto's. Dat parkeer terrein is te bereiken via de Ploosterstraat. Prachtig natuurlijk, want in de Kikkertstraat, voor de win kel, is niet zoveel parkeergelegenheid. We gaan dat parkeerterrein wel 's nachts afsluiten, want dan kunnen we er emballage en winkelwagentjes laten staan". Groen Hooijschuur vertelt dat de financiering voor de hal, niet zonder problemen verliep, want firma De Muy had al veel geiinvesteerd in andere zaken, waaron der de kampwinkel op De Krim. „In het ontwerp voor de winkelhal is ruim te gelaten voor eventuele uitbreidin gen. De supermarkt wordt een zoge naamde „garantmarkt", dat is een ke ten van de coöperatieve vereniging Sperwer uit De Bilt. Een centrum in Midden-Beemster is distributeur. De afdelingen in de hal zijn zelfstandig: de slijterij van de gebroeders Van der Lin de (De Gulle Bottelier), de slagerij van Siep de Boer en over de bakkerij an nex tearoom zijn we in onderhandeling met Het Gouwe Boltje. Het interieur van de garantmarkt wordt uitgevoerd in groene kleuren en zo zal ook de voorgevel van het hele complex wor den geschilderd", aldus Hooijschuur. Eén van de uitbreidingen waar hij aan denkt ligt op het gebied van de bood- schappenbezorging. De Mijnmarkt be zorgt nu al, maar alleen in het dorp en de polder Eierland. „Als we 220 vaste klanten per week hebben is het renda bel om over heel Texel te gaan bezor gen. De mensen willen wel gezellig ko men winkelen, maar niet sjouwen met zware vrachten. En wij vragen geen geld voor het thuisbezorgen. Mis schien dat we er in de toekomst aan beginnen. Daar is ruimte voor nodig, maar die uitbreidingsmogelijkheden zijn in de bouwplannen verwerkt". De ar chitect van het geheel is Alkema en aan de bouw en de voorafgaande sloop wordt meegewerkt door: hoofd aannemer Meyert Boon, Willem Bak ker, schilder Jan Graaf, verwarmings installateur CVI, electra-installateur VEM en loodgieter Veltkamp. Zo zal de voorgevel in de Kikkerttraat er uit gaan zien, uitgevoerd in groene kleuren. lidstaten moeten hierdoor de daarin opgestelde mensenrechten respecte ren. Al snel werd duidelijk dat niet dere regering zich hieraan hield. Ar nesty International werd opgericht een aantal van deze rechten van mi sen te beschermen. Sinds 1961 pro beert Amnesty International gewete gevangenen vrij te krijgen, eerlijke p cessen te bewerkstelligen voor politi ke gevangenen en martelingen en d doodstraf uit te bannen. Daartoe maakt zij gebruik van de steun en zet van meer dan een half miljoen den en donateurs over de hele were IV In die 26 jaar is er heel wat qebeurdfS duizenden mensen zijn vrijgelaten, zenden anderen zijn opgepakt, gem teld of vermoord. De Texelse groep van Amnesty wil aandacht besteden aan deze dag door een fakkelwacht houden bij de boot van 17.05 en 18 uur. In de kop van Noordholland zul op diverse plaatsen fakkelwachten bij de stations van de NS. Wie wil meedoen aan deze wacht, kan zich aanmelden bij Jenneke Wassink, 02220-4109. me Op 12 maart zal een recreantentoer|jy nooi worden gehouden en hiervoor worden teams van de overkant uitg nodigd. Men kan zich individueel e yy als team inschrijven. Het is een Tevoko-toernooi, maar als er een pA),e spelers(sters) in een team meespel! die geen lid zijn dan is men hier so |q pel in. Gemengde teams mogen meespelen in de herenklasse. Om i indruk te krijgen hoeveel teams er meedoem moet men zich opgeven voor 15 januari bij Janny Koning toon: 02220-2863. Da sloop is bijna voltooid. toeristen de supermarkt bezochten. „Vroeger was het in september zo'n beetje afgelopen, nu loopt het duidelijk veel langer door". In de Mijnmarkt hangt een bouwteke ning van het nieuwe complex. Hooij schuur denkt dat er nog wel wat scep sis heerst onder de „Durpers". „Met Ouwe Sunderklaas hoor ik wel wat ze er echt van denken! Het is nieuw en vreemd, dus men wil eerst afwachten wat het wordt. De Cocksdorp mag echter voor geen goud een tweede De Koog worden. Daarom ben ik ook zo blij dat hotel De Hoop verkocht is aan iemand die er appartementen bij wil maken en geen disco. Het moet hier dorps, mooi en rustig, blijven. Laat ze de boel maar wat verfraaien, maar laat de mensen alsjeblieft zo tussen de winkels wonen, want het moet een gezellig dorp blijven. Wie naar een dis co wil, gaat tóch wel naar De Koog." Hooijschuur rekent er niet op dat veel Texelaars uit andere dorpen bood schappen zullen doen in De Cocksdorp. Hij denkt dat hij vooral goodwill ma e kweken in het eigen gebied, dan dat hij folders over het hele eiland ver spreidt. „We proberen gewoon kwaljai tatief heel goed te zijn. Het publiek van camping De Krim is heel kritiscl maar wel kooplustig. Ze zijn bereid meer te betalen, als het maar heel goed is en ze aardig worden geholpen". Bij een eventuele uitbreiding staat eerste op Hooijschuurs verlanglijstje een drogisterij-afdeling met een be perkt assortiment medicijnen. „Je kan nu in heel De Cocksdorp geen aspirientje kopen, dat is toch belachelijk?" Een werkmeester van Mijnmarkt is bezig de benodigde dip ma's te halen voor een drogisterij afdeling. Hooijschuur denkt dat de winkelhal zoals die nu wordt opgeze een belangrijke functie zal krijgen in het dorp. „Maar dan is een goed samenwerking en een geregeld ovei tussen de verschillende afdelingen eerste vereiste." In de Mijnmarkt werkten tot nog toe 's winters zo'n 4 5 personen en 's zo mers waren dat er 15. Dat gaat drastisch veranderen. Hooijschuur: „De Krim is een jaar-rond-bedrijf ge worden en dat heeft duidelijk invloed. Dat is eigenlijk ook de belangrijkste re- derr dat we deze investering hebben durven doen. Ik weet zeker dat we veel meer vast personeel nodig zullen hebben". De cijfers toonden aan dat dit jaar in het voor- en naseizoen meer

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2