Groen ijwartj- tOOjaar jong van hartj Strenger optreden tegen vuurwerkmisbruik? abobank 9 lemeenten samen op e bres voor visserij èn PANCAKE Strandjutter vond waardevolle tas AVO- NEDERLAND en (en op visite: to leeggeroofd Samen kerst vieren in De Waldhoorn Doorgereden Optreden Mannenkoor in Gereformeerde kerk Kinderzegels terecht ,,Duinkanters" brengen klucht 'Qpurstum" Den Burg OUWE SUNDERKLAAS zondagmiddag 13-12 NON STOP Zang en fluitspel bij adventsavond GIRO 625000 Booreiland erbij adigde Raadskelder agt week bedenktijd Verrassingspakket bij 't Amateurtje Bericht 15 september 1887 - Nr. 10.238 VRIJDAG 11 DECEMBER 1987 r advertenties, abonnementen, etc.. eveld £t De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,on (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. 1' ctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741 werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater Wit- n 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Evenals vorig jaar wordt in Den Hoorn weer een gezamenlijke kerstviering voor alle gezindten gehouden van de soos, Hervormde Zusterkring en de Al gemene Nederlandse Bond van Oude ren. Dat gebeurt op woensdag 16 de cember (aanvang 15.45 uur) in dorps huis De Waldhoorn. Er wordt een broodmaaltijd gebruikt en er wordt ge zongen door mensen uit Den Hoorn en Oudeschild en door kinderen van de zondagsschool. Alle mensen uit Den Hoorn en omgeving zijn welkom. Zij moeten zich wel tevoren opgeven bij één van de volgende dames: me vrouw M. Kiljan, tel. 02226-476; me vrouw T. Kok, tel. 02226-362. Een 24-jarige inwoner van Den Burg heeft tegenover de Texelse politie toe gegeven zondag een kleine aanrijding te hebben veroorzaakt in De Koog. De automobilist had een gele verkeerszuil van een nieuw type op de hoek Dorps- straat/Nikadel geraakt, waarbij de „ver- keerspaal" licht werd beschadigd De man was doorgereden en had vervol gens verzuimd om de politie en/of ge meente in te lichten, volgens eigen zeg gen omdat hij daarvoor geen tijd had gehad. Een andere Texelaar was ech ter getuige van de aanrijding geweest en tipte de politie. Tegen de automobi list is proces-verbaal opgemaakt: de schade is inmiddels vergoed. Het Texels Christelijk Mannenkoor treedt zondagavond op in de Gerefor meerde kerk in Den Burg. Het koor, onder leiding van dirigent Martien Vis ser, zorgt hiermee voor de muzikale bijdrage tijdens een dienst voor be langstellenden, die om 19.00 uur be gint. Voorganger is ds. T, Salakay, or ganist Jan Kruithof. Het thema is: ,,Zijt Gij het die komen moet". Het grote aantal kinderpostzegels ter waarde van f100,— dat onlangs per ongeluk vanuit het speciale stalletje in het postkantoor werd gegeven aan ie mand die slechts voor twee velletjes had betaald, is boven water. Een vrouw, die nog niet had gemerkt dat ze veel te veel zegels had gekregen, had de oproep in de krant gelezen en meldde zich om de zegels terug te geven. ,,ln het vrolijke weerhaantje" heet de klucht die onlangs door toneelvereni ging ,,De Duinkanters" in De Koog in studie is genomen. Het drie bedrijven tellende stuk (geschreven door Frans Schaurer en vertaald door F. Drost) zal zaterdagavond 6 februari worden opge voerd in ,,De Buteriggel" onder regie van Klaas Bonne. TEXEL vanaf 14.00 uur tot 's nachts 02.00 uur band Gratis toegang. Voor de Texelse kust zijn nu twee booreilanden geparkeerd. Links de „Transocean 7", rechts de deze week aangekomen „Zapata Scotian". (Foto: Dirk Kuiter) Strandjutter Cor Ellen trof eind novem ber bij zijn dagelijkse tocht langs de Waddenzeedijk een tasje aan met een stapel waardepapieren. Tussen de pa pieren bevond zich onder meer een re gistratiebewijs van een oplegger en De federatie van Doopsgezinde Zuster- kringen houdt woensdag een advents avond in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Medewerking wordt verleend door Renée Begeer (zang) en Hans Cadée (fluit). Belangstellenden zijn welkom en de toegang is gratis. De aanvang is 19.30 uur. een grensdocument voor Frankrijk. De papieren bleken eigendom van een transportbedrijf uit Makkum (Friesland). Ellen stuurde het bedrijf een bericht over de vondst en kreeg vorige week antwoord terug. Het tasje bleek te zijn verloren tijdens een rit van Amsterdam naar Harlingen op 17 november. Het lag in een gereedschapskist op de op legger, die vermoedelijk tijdens de rit is opengegaan. Naar alle waarschijnlijk heid gebeurde dat op de Afsluitdijk. In ruil voor een kleine attentie van de Frie zen heeft Ellen het tasje met de waar devolle inhoud inmiddels naar de eige naar teruggestuurd. Sinds maandagochtend heeft boorplat- form „Transocean 7" op de Texelse re de gezelschap van een ander platform. Het betreft de „Zapata Scotian", eigen dom van de Amerikaanse firma „Zapa ta Offshore Company". Het gevaarte, met een oppervlakte van 4500 a 5000 vierkante meter en een hoogte van zo n 90 meter, ligt „geparkeerd" in het Hel- derse deel van de Waddenzee en blijft daar hooguit twee maanden liggen. Met het platform werden boringen verricht op het Deense deel van het continen taal plat. Men is nu in afwachting van een nieuwe order. Met de „Transocean 7" ligt het iets anders: dat platform moet een reparatiebeurt ondergaan. Volgens informatie van een in Den Hel der gevestigd offshore-sleepvaartbe- drijf wordt de ,Transocean 7" in de eer ste week van januari naar de marineha ven versleept. Bij de marine werd ech ter gezegd dat deze reparatie met door gaat. ?es< nbei het moment dat Reagan en batsjov in Washinton een als itorisch" bestempelde overeen- ist tekenden, deed wethouder is Barendregt in de raadzaal ledeling van een samenwer- jsverband dat voor Texel be- wekkend kan zijn. De besturen de Nederlandse visserijge- nten hebben de handen ineen agen om samen een vuist te nen maken voor deze bedreig- ledrijfstak. Er is inmiddels een imenlijke brief gestuurd naar rse instanties, waarin een aan- :oncrete maatregelen wordt leit. nen. Dcht wordt om te streven naar een id waarbij een evenwichtige vis- oer over het gehele kalenderjaar tand wordt gebracht. Een meerja- lanning is in dit verband noodza- Om tot een juiste spreiding van anvoer te komen, wordt de zgn. dagenregeling" als een goed in- nent gezien. De toegekende quota ten worden beschermd en ten li ien van de bijvangsten moeten na- regels worden opgesteld, zodat dode vis niet langer overboord It gezet zoals nu gebeurt, lemeenten willen voortaan als gesprekspartner worden betrok- oij het overleg om tot een goed irijbeleid te komen. Het schrijven igesteld namens de gemeente- iren van Den Helder, Wieringen, Goedereede, Velsen, Katwijk, ingen, Kortgene, Oostburg, Den Bunschoten en Texel, vissers vormen een kleine bevol- groep, die in politiek opzicht wei- lewicht in de schaal legt. Hoewel lis visserijgemeenten moeilijk het eleid kunnen beïnvloeden, willen Dch proberen om samen de visse- steunen", lichtte Barendregt toe. Krijnen-Bays reageerde met een maar gloedvol betoog. „Neder- heeft een tekort aan quota, niet teveel van vissersschepen. Andere sn hebben in Brussel blijkbaar uit het vuur weten te slepen. Wij Ien geregeerd van beneden de rdijk en daar heeft men maar wei- iffiniteit met de visserij. De huidi- aatregelen zijn onvoldoende en rechtvaardig", zei het Texels ig-raadslid. Dirk Terpstra (PvdA) dat Krijnen-Bays het allemaal overtrokken had voorgesteld, de vissers hebben zich de laatste bepaald niet als lieve jongetjes igen", constateerde hij. W hebben dinsdag besloten dat iploitatie van het vorige week iten café-restaurant De Raadskel- an worden voortgezet, zij het dat lan bepaalde voorwaarden zijn inden. De gegadigde die zich overname bij de gemeente had emeld is van het besluit op de lie gesteld. Deze mogelijke nieuwe «tant heeft een week bedenktijd lagd. in tussenstop in Amsterdam raak- 124-jarige Texelse vrouw circa 00,- aan geld en goederen kwijt, lullen werden gestolen uit haar die zij in de hoofdstad had gepar- Itijdens een kort bezoek aan haar woonachtige zuster Uit nader on- lek bleek dat de achterklep van de op professionele wijze was open- lakt, zonder enig spoor van braak. PENSIOEN EN DE FISCUS Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1987 Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden Telefoon 02220 - 4341 Na kantoortijd: 4984, 4389, 5622 of 02225 - 616 a Burgemeester Schipper zal met de groepscommandant van de plaatselijke rijkspolitie overleggen inzake strenger optre den tegen het vroegtijdig afsteken van vuurwerk. Hij deelde dit mee in de raadsvergadering van dinsdag naar aanleiding van vragen van enkele raadsleden in de rondvraag. Die vragen waren ingegeven door het voorbeeld dat Den Haag heeft gege ven. Hier wordt nu zeer rigoreus opge treden tegen het lang voor Oudejaars dag afsteken van vuurwerk. Het afste ken van vuurwerk is in tal van plaat sen in het land ernstig uit de hand ge lopen. Ook op Texel worden al weken voor de jaarwisseling op straat rotjes afgestoken wat gevaar en overlast oplevert voor voetgangers. „Oudere mensen durven soms de straat niet meer op" aldus Peter Bakker (PSP), die met Riet Huitema en Nel Eelman- van 't Veer (CDA) vroeg om strenger optreden. De burgemeester liet duide lijk blijken daar veel voor te voelen en hij beloofde met spoed contact op te nemen met de politiecommandant. Abri's Riet Huitema (CDA) wil dat wachthok- jes (abri's) worden geplaatst bij de bushaltes van de Pontweg. Wachtende buspassagiers moeten daar veel ontbe ring doorstaan, vooral op plekken waar geen beschutting is van een bestaand gebouw. Wethouder Schilling zei dat het verkrijgen van een vergunning voor het plaatsen van abri's een moeizaam proces is, maar hij wilde er zich wel voor inspannen. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) informeerde hoe de door 25 Koger ondernemers geproduceerde discussienota over de leefbaarheid en openbare orde in De Koog is overgeko men bij het college. De burgemeester, die verheugd is over deze vorm van meedenken, zei dat de nota wordt „meegenomen" bij de discussie en besluitvorming die binnenkort moet plaatsvinden en waarbij ook het effect van de maatregelen die het afgelopen seizoen in De Koog hebben gegolden, zullen worden beoordeeld. Sportzaal In Oudeschild is men bezig met nieu we plannen voor een sportzaal, nadat is komen vast te staan dat het plan waarover de gemeenteraad in de vori ge vergadering een beslissing nam, niet uitvoerbaar is omdat bakker Dros zijn bakkerij niet wil verkopen. Naar aanleiding van vragen van Erna Eel- man zei wethouder Zegers dat het nog wel even kan duren voordat het nieu we plan op tafel ligt en dat het aller minst is uitgesloten dat de gemeente raad ook daar weer een oordeel over moet geven in de vorm van een aan gepast raadsbesluit. Asiel Henk Beumkes (PvdA) pleitte voor het spoedig treffen van een nieuwe rege ling voor de opvang van zwerfdieren, nu mevrouw T. Ellen deze taak per 1 december heeft neergelegd. Als de an dere Texelse dierenpensionhoudster, mevrouw Huisman in Eierland, deze taak wil overnemen moet dat volgens de wettelijke regels gebeuren, wat on der meer inhoudt dat voor quarantai- nehokken moet worden verzorgd. Beumkes wilde in elk geval dat de die renopvang kostendekkend zal functio neren; de tarieven die aan de eige naars van de dieren in rekening wor den gebracht zullen dus zodanig moe ten zijn dat de gemeente niets op de exploitatie hoeft toe te leggen. We thouder Zegers vertelde dat de ge meente bezig is met de oplossing van dit probleem. „U hoort er meer van". Pelikaan Ate Rienstra (CDAI was geschrokken van het artikel in de krant over het conflict dat de gemeente heeft met Gedeputeerde Staten over de Pelikaan appartementen. Zoals bekend vindt het provinciebestuur dat deze appartemen ten niet verkocht mogen worden en dat het thans in uitvoering zijnde bouwplan aan GS ter goedkeuring had moeten worden voorgelegd. GS heb ben nu opheldering gevraagd over de handelwijze van de gemeente in deze. Wethouder Schilling: „Wij denken dat we correct hebben gehandeld en dat zullen we dan ook antwoorden". Hij voegde er aan toe niet erg gelukkig te zijn met de wijze waarop Gedeputeer de Staten deze kwestie in de publici teit hebben gebracht. Een kopie van de brief met het verzoek om ophelde ring is door GS aan de krant gestuurd. Kemphanen Veel vogelliefhebbers, zo vertelde Ge rard van der Kooi (PvdA), kwamen vroeger naar Texel om in Waalenburg naar de baltsende kemphaantjes te kij ken. De kemphaantjes zijn echter prac- tisch verdwenen omdat de broedgele- genheden niet meer zouden voldoen aan de eisen van deze dieren. Volgens Van der Kooi zou daar op eenvoudige wijze wat aan gedaan kunnen worden met kunstmatige middelen. Wethouder Schilling zag nog geen gemeentelijke taak in deze, maar wilde er wel eens over praten met „Natuurmonumen ten". Nel Eelman-van 't Veer herinner de eraan dat op 16 december de ge westraad (waarin zij zitting heeft) wordt geïnstalleerd. Ze nodigde ieder een uit met contact op te nemen als bepaalde zaken die tot de zorg van het gewest behoren, aan de orde moeten worden gesteld. Ze sprak zelfs van „opdrachten". De burgemeester wees er op dat de gewestraadsleden naar ei gen inzicht handelden, dus zonder last of ruggespraak met anderen Buffers Jan van Asselt maakte van de rond vraag gebruik om Dirk Terpstra (die in de vorige raadsvergadering een plei dooi had gehouden voor de aanwijzing van de Texelse duinen tot nationaal park) er op te wijzen, dat de omstre den „bufferzones" (waardoor in een groot deel van het agrarische gebied belemmeringen komen als gevolg van de alleen voor de duinen geldende parkstatus) allerminst van de baan zijn. „In welke staatscourant staat dat de bufferzones zijn geschrapt?", zo vroeg hij. Ook rekende hij voor dat die 7120.000— die het rijk uitbetaald als tot parkaanwijzing wordt overgegaan niet zo veel voorstelt. Het komt neer op vijf cent per toeristische overnach ting. Waarmee hij suggereerde dat het beter is de toeristenbelasting iets te verhogen als de gemeente dat bedrag zou willen hebben. Dirk Terpstra rea geerde met de mededeling dat de buf ferzones onderwerp van onderhande ling zijn. Tot dusver is gebleken dat de bufferzones worden geschrapt als de betreffende gemeente daar bezwaar te gen heeft. Terpstra voegde eraan toe dat ook zijn fractie niets voor de parkstatus zou voelen als daaraan buf ferzones voor het aangrenzende gebied verbonden zouden zijn. De burge meester zei dat de gemeente ongetwij feld door de commissie Kleijsterlee zal worden benaderd. „Dan bekijken we het". Gerbrand Poster informeerde wel ke plannen de gemeente heeft met restaurant De Raadskelder, nu exploi tant Keesom het bijltje erbij neer heeft moeten leggen. Verder had hij er zich over verbaasd dat de verenigingsgids „Wie wat waar op Texel" in Den Hel der wordt gedrukt. Kon dat niet bij een Texelse drukkerij? Over de Raads kelder kon wethouder Barendregt niets meedelen. Hij zei dat het college nog volop in onderhandeling is. Het gidsje „Wie wat waar" wordt niet op Texel gedrukt, omdat Texelse bedrijven dit niet onder dezelfde kondities wilden of konden doen. Belangrijk is dat de ex ploitatie uit handen is gegeven en dat het gidsje de gemeente niets kost. Ate Rienstra (CDA) vreesde dat de meest recent aangekondigde maatre gelen (imkrimping van het aantal pk's waardoor een zesde deel van de Ne derlandse visserijvloot moet verdwij nen) slachtoffers zal maken onder de kleinste kotters. „Het effect op de werkgelegenheid in de Texelse visserij zal drastisch zijn. We hebben als ge meente de plicht om voor de visserij op te komen, samen met de overige betrokken gemeenten". Barendregt zei desgevraagd dat volgens zijn informa tie de negatieve gevolgen voor de Texelse vloot wel zullen meevallen. Verwarrend De gemeenten vinden dat het huidige visserijbeleid, dat verwarrend en on controleerbaar overkomt, „afbreuk doet aan het vertrouwen van de bur gers in de overheid". De gemeente, als het overheidsorgaan dat het dichtst bij de burgers staat, ondervindt daarvan grote nadelen. „De in een aantal gevallen geringe be reidheid van de vissers om zich te voe gen in afgekondigde maatregelen is een uitvloeisel van dit overheidsbeleid en wij kunnen daarvoor in een aantal gevallen begrip opbrengen", staat in de brief. De gemeentebestuurders zijn in een „precaire" positie geraakt: enerzijds moet de orde worden gehandhaafd en moeten overtreders worden vervolgd en aan de andere kant wil men opko men voor de belangen van de vissers en aanverwante industrie en handel binnen de gemeente. Mede daarom is intensief overleg, waarbij ook de ge meenten worden betrokken, gewenst. Toneelvereniging 't Amateurtje uit De Waal heeft weer een stuk in studie ge nomen. Het betreft een blijspel met de titel „Het verrasssingspakket", van de schrijfster J. Hemminkkamp. Het stuk wordt éénmaal opgevoerd, op 5 maart 1988 in dorpshuis De Wielewaal. Me vrouw T. Luiken voert de regie.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1