Problemen om alle gewassen te oogsten Een kotter voor 'n vrachtauto! IT LAND f BOUW Merkwaardige Oudeschilder ruil: Toch bezuiniging bij kustwacht? Brand op tijd ontdekt Poster: „Méér gegadigden vragen voor raadskelder" ton, maan en hoog water roers Koopman veer vooraan Hoge waardering Texelse katten „WAT IK ZEGGEN WOU.." Ijsberen Geen soos rWAT IK ZEGGEN WOU.." Ziekenfonds Texel TEXELSE COURANT PAGINA 11 Landelijk was het een vrij groot probleem om alle gewassen te kunnen oogsten. De grote hoeveelheden regenwater waren daar de oorzaak van Hoewel de problemen op Texel lang zo groot niet zijn geweest, wijst al les er nu op dat ook hier niet alle gewassen zullen worden geoogst dit jaar. Het gaat om nog kleine oppervlak ten aardappelen, suikerbieten en snijmais. De draagkracht van deze grond die goeddeels verzadigd zijn met water en een onvoldoende af voer hebben, is onvoldoende voor de machines. Het gaat hier in hoofdzaak om gronden met een versleten drainage of gronden waar in het geheel geen drainage aan wezig is. Voor de betreffende agra riërs is het een financiële tegenval ler dat de gewassen niet kunnen worden geoogst. De meeste kosten waren reeds gemaakt terwijl er aan opbrengsten niets tegenover zal staan. Een tegenslag in een tijd dat de prijzen van de akkerbouw gewassen toch al niet meevallen. Meer dan eens wordt de opmerking gehoord dat het draineren van gronden een grote investering vraagt. Deze op merking is juist, maar toch zijn het maar kleine bedragen als dit over de jaren heen bekeken wordt. Het niet kunnen oogsten van gewassen door te natte grond of het .verzuipen" van gewassen door wateroverlast, kost naar verhouding nog veel meer. Een tekort aan water kan vervelend zijn, maar gemiddeld genomen geeft een overmaat aan water veel méér schade. Hier zijn meerdere praktijkvoorbeelden van bekend. Op een grond met een versleten drainage, of in het geheel géén drainage, passen laat te oogsten gewassen niet. Na een natte zomer kunnen deze gronden soms al proble men opleveren bij de oogst van granen en erwten. In werkelijkheid zijn deze gronden alleen geschikt als grasland. Met open greppels kan het overtollige water van het land worden gehouden. Bouwland vraagt een goede ontwate ring en dat is mogelijk door de gron den te draineren. Zoals alles vraagt drainage ook om onderhoud. Dit kan plaatsvinden door de drainreeksen op tijd een keer door te spuiten. Met het alleen doorspuiten kunnen soms oude drains toch weer voor een goede wa terafvoer zorgen. Het draineren moet plaatsvinden onder droge grond- omstandigheden. Dichtslibben Draineren in met water verzadigde gronden geeft nogal eens teleurstellin gen. Na het leggen voeren de drain reeksen dan meteen wel water af maar doordat de druk zo groot is in de grond kunnen er deeltjes grond c.q. slib met het water meegaan in de rich ting van de drainbuis. Het gevolg zal zijn dat de omhulling" rond de drain buis dichtslibt, met als gevolg dat de werking in een volgende nattere perio de onvoldoende zal zijn. Veel beter is het dat de drainreeksen na de aanleg niet direct water afvoeren. De grond kan opnieuw bezakken en de wa terstromen in de grond kunnen in een natte periode langzaam op gang ko men. Deze gelegde drains zullen een groter aantal jaren voor een goede wa terafvoer zorgen dan de drains die on der te natte omstandigheden zijn 9e'e9d- Grasland Het meeste grasland gaat redelijk kaal de winter tegemoet. Op percelen waar naar verhouding nog te veel „bossen" staan, met kans op uitvriezen tijdens een winterperiode, kunnen schapen nog goede diensten bewijzen. Goed grasland moet ook tijdens de winterpe riode geen wateroverlast hebben. Wa terplassen dienen vermeden te wor den. De greppels moeten daarvoor open zijn, evenals de afvoerbuizen on der de kopakkers. Grasland, vrij van waterplassen in de winter en het voor jaar, zal in 1988 zorgen voor kwantita tief en kwalitatief hoogwaardig gras en ruwvoer Bij controle van het grasland valt het op dat meerdere percelen reeds een vrij zware bezetting hebben aan muurplantjes. Deze kleine plantjes kunnen bij een open winter grote „bossen" geven in het voorjaar. Daar waar de muurbezetting groot is in het grasland is een muurbestrijding wense lijk. Met de nieuwe toegelaten midde len tegen muur zijn in de winterperio de, mits het niet vriest, uitstekende re- De directeur-generaal Scheepvaart en Maritieme zaken van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat J. van Tiel heeft in een brief aan het college aangekondigd dat de bezuinigingen op het personeel bij kustwacht Eierland kunnen door gaan zonder dat dat onaanvaardba re gevolgen heeft voor het taakge bied van het ministerie. In de brief schrijft Van Tiel dat het te rugdringen van het financieringstekort van de rijksoverheid en het verminde ren van de personele bezetting van rijksdiensten leidt tot het stellen van prioriteiten. De bezuinigingen op het vuurtorenpersoneel zouden naar zijn mening door ,,passende" maatregelen kunnen worden opgevangen. Hieron der verstaat hij verbetering van de meidprocedures en het informeren van vaarwatergebruikers over de gevaren op tijdstippen dat de visuele bewaking door Eierland komt te vervallen. Bur gemeester Schipper is bezig met het bestuderen van het rapport over de kustwacht nieuwe-stijl. Naar aanleiding daarvan zal hij een reactie geven op de brief van Van Tiel, een van de vele over dit onderwerp. Zaterdagochtend om half vijf ont stond er brand in de woning van de familie B.E. Visser aan de Trompstraat in Oudeschild. De be woners ontdekten het vuur nog juist bijtijds en wisten het te blus sen nog voordat de brandweer arriveerde. Toen de heer Visser naar beneden ging om naar de wc te gaan ontdekte hij dat de keuken vol rook stond. Die rook was afkomstig uit de aangrenzen de slaapkamer, waar brand was ont staan in een vlak voor het venster staande bank. Vermoed wordt dat er de avond tevoren een sigarettenpeuk is op gevallen. Zo groot was de hitte dat de kamer niet was te betreden, maar van een echt vuur was op dat mo ment nog geen sprake wegens zuurstofgebrek. Even later klonk een sultaten te behalen. Afwachten tot het voorjaar heeft dan ook geen zin. Bekalken Uit binnengekomen grondanalyse- uitslagen blijkt dat nog niet alle gron den op het gewenste bemestingsni veau zitten. Tekorten aan kalk, fosfaat en kali komen op percelen nog voor. Om te komen tot optimale op brengsten van het grasland en het bouwland is het een vereiste dat de gronden in een goede be mestingstoestand verkeren. Het ge bruiken van de cijfers op het uitslag formulier hoort bij het ondernemer schap in de landbouw. Uit onderzoek is gebleken dat gronden die een be mestingstoestand hebben hoger of ge lijk aan de streefgetallen, zoals vermeld op de analyse-uitslagen, tot de hoogste opbrengsten komen. Dit geldt dan speciaal voor de elementen kalk en fosfaat. Om een goede werking te mogen verwachten van kalk is een be mesting van minimaal drie maanden voor het inzaaien van het gewas nood zakelijk. Ook grasland met een te hoge zuurgraad (ofwel te lage pH) zal nooit tot goede opbrengsten komen. Vrij al gemeen bekend is het dat de zand gronden een te laag kopergehalte heb ben. Dit koper is van belang voor de gezondheid van het vee. In de winter periode is er een gunstige gelegenheid om een koperbemesting te gaan uit voeren. Dit moet uiteraard wel plaats vinden als de grond goed berijdbaar is. Rattenbestrijding Door het natte weer zijn er vele ratten in de richting van gebouwen getrok ken. Een bestrijding van deze onge wenste dieren is op zijn plaats. Naast het plaatsen van rattenvergif, buiten bereik van kinderen en huisdieren, is het opruimen van rommel in de schu ren en op het erf ook een vereiste voor een goede bestrijding. Gerbrand Poster van Texels Belang heeft in een brief aan B en W zijn af keuring uitgesproken over de onder handelingen die met slechts één kandi daat worden of zijn gevoerd inzake het exploiteren van restaurant De Raads kelder. Omdat het een gemeentelijk eigendom is, is het vanzelfsprekend dat meerdere Texelaars die voldoen aan eisen van vakbekwaamheid en fi nanciële gegoedheid, hierop moeten kunnen inschrijven". Poster wil dat dit alsnog gebeurt. Verder wil hij weten in hoeverre F. Pieterse harde aanspraken kan laten gelden op de exploitatie van het waaggebouwtje op de Vismarkt. De onrust hierover had vermeden kun nen worden door ook voor dit gebouw een openbare inschrijving te arrange ren, zo meent Poster, die tenslotte wil weten hoe de financiële afwikkeling is van de sluiting van De Vergulde Kikkert. knal, waarschijnlijk als gevolg van het barsten van een lamp of een der gla zen van de thermopane ruit. Visser wekte de vijf gezinsleden en de buren. Bij de buren werd de brand weer gebeld, omdat de telefoon in de huiskamer onbereikbaar was. De brand werd geblust met de tuinslang via een gat dat in het raam aan de voorkant van de woning werd geslagen. De snel gearriveerde brandweer brak een deel van het plafond weg om te controleren of het vuur tot de bovenverdieping was doorgedrongen. Het gipsplafond had zijn brandwerendheid echter be wezen, zodat de schade tot de huiska mer beperkt bleef. Die schade loopt in de duizenden guldens. Door de hitte was de electra installatie defect ge raakt, het meubilair was vervuild of verbrand en televisie en video moeten waarschijnlijk als verloren worden be schouwd. fen kotter ruilen voor een vracht- vragen, hoe verzin je zoiets. Op Texel lijkt dat alleen maar in Oude schild te kunnen. Mosselvisser Dirk Slik mag zich sinds zaterdag eigenaar noemen van een vracht wagen en Rien Bakker van het ge lijknamige transportbedrijf werd in een eerder stadium ai Slik's kot- lertje TX 31 Wendyrijker. M in het vroeger voorjaar werd de ■nerkwaardige transactie afgesloten. Zoals elke vrijdagmiddag „vergaderde" Slik met een groepje kennissen in het Stoombootkoffiehuis op de Oudeschil- ier haven. Rien Bakker vertelde de he- dat hij zopas een oude vrachtwa- jen had verkocht. .Zonde", reageerde het groepje, met Slik en Adrie Hutjes voorop. Dirk Slik: Adrie had nog wel een motor voor lijn boegschroef nodig. De rest wilde verbouwen tot een zware aanhang wagen, waarmee hij tuigen en andere ware spullen over de haven kon ver loeren. Ikzelf had wel interesse omdat iie vrachtwagen mooi was te gebrui- ten als schuurtje op m'n land." Had dat effe eerder verteld", zei Slik legen Bakker. „Als jij een schip ver loopt, zeg je dat toch ook niet", ant woordde die. Maar dat bleek een misvatting. Slik lad naast zijn TX 55 „Nooitvolmaakt", meer dan een jaar de TX 31 onge- iruikt in de haven liggen en wilde er jest vanaf. ,,lk héb een schuit te loopl", riep Slik, en hij stelde een ruil /oor: Bakker de kotter, hij een vracht- luto. Rien Bakker, een tikkeltje over- noedig geworden, hapte direct toe. Ik dacht dat Slik nog een beste kot- Ier had", gaf hij deze week desge- iraagd toe. let zeventig jaar oude schip was in- lerdaad niet slecht, maar dan alleen wat betreft het onderwatergedeelte. )e opbouw was door en door verrot, ildus Slik, die er om die reden sinds I985 niet meer mee de zee opging. )e zon komt 31 december op om 8.48 lur en gaat onder om 16.37 uur. ilaan: 27 dec. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 'rijdag 25 december 11.44 en .aterdag 26 december 0.04 en 12.23 londag 27 december 0.58 en 13.10 llaandag 28 december 1.58 en 14.15 linsdag 29 december 3.03 en 15.30 Voensdag 30 december 4.07 en 16.34 londerdag 31 december 5.13 en 17.50 'rijdag 1 januari 6.24 en 19.06 aterdag 2 januari 7.34 en 19.59 Aan het strand is het ongeveer een ur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na oogwater. ïjdens de laatste veldrit van 1987 leek Evert Koopman te sterk voor e andere renners. Hij won met rote voorsprong. la een slechte start wist Richard oopman, na lang met Theo Boom te ebben gestreden, de tweede plaats sar zich toe te trekken. De strijd om e vijfde en zesde plaats stond in het iken van de strijd om de beste Huis- an onder de veldrijders, Jan Buis en 'illem Keizer wisselden voortdurend in positie maar enkele ronden voor it eind plaatste Jan Buis de beslis- mde demarage. Uitslag: 1. Evert oopman; 2. Richard Koopman; 3. beo Boom; 4. Tiemen Wit; 5. Jan ais; 6. Willem Keizer; 7. Jacco Vinke. 8 volgende veldrit is op zaterdag 2 luari 1988. Niettemin heeft Bakker er geen slechte koop aan gehad. In het voorjaar vond hij een koper uit Haarlem, die het schip aanvankelijk geheel zou slopen, maar het inmiddels tot jacht aan het ombouwen is. „Ik ving er ongeveer net zoveel centen voor als ik voor m'n truck zou kunnen krijgen", aldus Rien Bakker's diplomatieke verklaring. Dirk Slik moest wat langer geduld uit oefenen alvorens hij een vrachtwagen in bezit kreeg. De truck die Bakker op het oog had, een Volvo van tien a elf jaar oud en om leeftijdsredenen aan vervanging toe, kwam pas vorige week vrij. De wagen had Bakker nog een heel (bloembollen)seizoen lang goede diensten bewezen, en pas toen vorige week de laatste lelies naar de veiling waren gebracht, was de weg voor Slik Overdracht Slik's kennissen waren de kwestie uite raard niet vergeten en hadden een heuse „officiële overdracht" op touw gezet. Deze vond zaterdagavond plaats in het Stoombootkoffiehuis, met mu ziek, hapjes en drankjes. Voor het oog van de GO-fotograaf kreeg Bakker een symbolisch stuurwiel (met afbeelding van de geruilde kotter) in handen ge drukt, terwijl Slik van ceremonie meester Roy Helleman een miniatuur truck ontving. De echte vrachtwagen Langharige Perzische katten van Texelse eigenaren hebben een uit stekende indruk achtergelaten op de kattententoonstelling die zon dag in Den Helder werd gehouden. Dorien Lusthof was er met een rood-smoke kater, die groot inter nationaal kampioen is. Hij kwam uit in de ereklasse. De achtjarige kater kreeg het predikaat „uitmuntend". Door zijn leeftijd was het zijn laatste show. De zoons en dochters van deze kater mogen nu hun kwaliteiten bewij zen. Piet van der Molen zond een blauw-crème tabby poesje in voor een kampioenstitel. Het diertje is gefokt door zijn dochter Dorein. Per klasse moeten drie eerste plaatsen met de daarbijbehorende kwaliteitsaanduiding worden behaald om de kampioenstitel te behalen. De poes van Van der Mo len haalde haar eerste C.A.C., zo heet die eerst kwalificatie. Een shaded silver kater van mevrouw Koorn .an cam ping de Koorn-aar) kwam uit in de castraatklasse en werd ook beloond met een eerste kwalificatie, in deze klasse C.A.P. genoemd. Een silver tab by poesje van mevrouw Koorn kreeg het predikaat „zeer goed". BRSvtN Wl LEZERS - OWTEN VERANTWOOROELUKKElO WAN CE REöAKTlE Een beer legt het loodje, omdat een „deskundige" bioloog zonodig zonder geweer of ander afschrikkingsmiddel op een berengevaarlijke plek binnen de poolcirkel moet rondwandelen. De ethiek van de natuurbeschermer wordt wel zeer navrant als bijna alle drie de betrokkenen het leven laten. Daktari boven de poolcirkel, steentje gooien naar een hongerig roofdier, met een fakkel er op af! Waar zijn de instincten van de mens gebleven? Je hoeft niet direct te schieten, maar een wat zwaarder afschrikkingsmiddel als vuur pijl e.d. in plaats van kiezeltjes had die beer wat meer kans gegeven. En wat minder wonden. Leuk zo'n medaille. Jan Knippenberg „Bloem en Bos" stond intussen op de stoep gepar keerd. Wat hij ermee aanmoet, is voor Slik nog een grote vraag. „Ik denk dat ik hem maar probeer te verkopen. Als die vrachtwagen hier maar wat stilstaat, kost ie een klap geld aan we genbelasting en verzekering. En een schuurtje kan ik er niet van bouwen. De vorige vrachtwagen die werd ver kocht had nog een gesloten aluminium kap, deze heeft alleen maar zeildoek." Zeker is in elk geval dat er een ritje mee naar Zuid-Frankrijk wordt ge maakt. Met Piet van der Star gaat Slik binnenkort een stel antieke tractoren ophalen. Rien Bakker tenslotte: „Dirk hoeft zich niet bekocht te voelen." En Slik: „Ei genlijk heb ik er een hekel aan om za ken te doen in de kroeg. Meestal is het gekkigheid en loop het fout af, maar ditmaal hadden we gelukkig alle bei hetzelfde doel voor ogen." De soosactiviteiten in de Buureton gaan donderdag niet door. Ook de week erna (oudjaarsdag) is er geen soos en is de Buureton gesloten. REVEN VAN LEZERS BUTEN VERANTWOORDE LU* ME 10 VAN OE RE OAK TIE In het artikel ,,Het doek valt voor Zie kenfonds Texel" wordt mijn vertrek uit het ziekenfondsbestuur ter sprake ge bracht. Hierop moet ik wel reageren om duidelijkheid te scheppen. In het verleden heeft Ziekenfonds Texel m.b.t. de risico's van de vrijwillige zie kenfondsverzekering samengewerkt met de noordelijke fondsen (Friesland, Groningen, Drente). Dit heeft per ver zekerde honderden guldens aan premie bespaard in vergelijking met een risico deling met Noordholland. In de toe komst is de overheidspolitiek erop ge richt om een deel van de voorzienin gen van de verplichte ziekenfondsver zekering onder te brengen in een kost- prijsdekkende aanvullende verzekering, die per ziekenfonds dus zal ver schillen. Als u weet dat per volwas sen verzekerde NHN /Ï650,— en het Algemeen Provinciaal Fries Zieken fonds (APFZ) ƒ1300— heeft uitgege ven in 1986, dan kunt u zelf nagaan dat een fusie net NHN in de toekomst voor de verzekerden veel duurder zal uitkomen, dan een fusie met het APFZ. Het APFZ-fonds wilde graag fu siebesprekingen met Texel aangaan. Toegezegd is dat Texelse verzekerden gewoon gebruik blijven maken van zie kenhuizen in Den Helder en Alkmaar. Door de grotere afstand met het moeder" fonds was het zeer aanne melijk dat meer dan één personeelslid op Texel kan blijven! De speciale ei- landproblematiek zoals het relatief dure zittend ziekenvervoer is het APFZ goed bekend, immers de andere waddenei landen zitten ook bij het APFZ. De kans op concurrentie van Texelse zie kenfondsmedewerkers en taxivervoer ders is veel groter vanuit Den Helder dan vanuit Friesland. Kortom vele re denen om NHN niet als enige onder handelingspartner te zien. Door een ietwat onhandige manoeuvre van het dagelijks bestuur van het Ziekenfonds Texel kwam NHN met een compleet fusievoorstel, voordat nadere afwegin gen in het algemeen bestuur konden plaatsvinden. Een meerderheid der bestuursleden vond dat men al te ver was het NHN om met goed fatsoen nog met het APFZ te gaan praten. Men wist echter toen niet dat er hele maal niet zo'n fusiehaast is. Zieken fonds Texel kan nog makkelijk 1 1Vz jaar doordraaien. Ik ben benieuwd hoe de stemming 23 december uitvalt. J. G. de Winter, tandarts Dirk Slik (links) en Rien Bakker bekrachtigden zaterdagavond op feestelijke wijze hun opmerkelijke ruil. Symbolisch ontving Bakker een stuurwiel en kreeg Slik een miniatuur-truck (zichtbaar vóór het wie! op tafel). De foto werd gemaakt door Bert Koning Mensen van de Texelse brandweer in de zwart beroete huiskamer Een stuk uit het plafond wordt verwijderd om te controleren of het vuur tot het achterliggende hout is doorgedrongen.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 11