(groen ^warij- lOOjaarvan narij Do/der/asten gaan met rijf gulden omhoog Bijna 100 jaar! De Schorren voor 9 ton Natuurmonumenten naar BRANDWEER HOUDT ROTJES-LOTERU Veinig steun voor actie Barendregt ruinvis leefde iet lang FF FF1 Vuurtorenwachter betrapte inbrekers Bromfietser (17) op Pontweg omgekomen Tanden losgeslagen Krant verschijnt gewoon 19e jERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.241 DINSDAG 22 DECEMBER 1387 advertenties, abonnementen, etc.: jeveld b De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. ïctie- Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 in werktijd deze week tot en met dinsdag a s. Frans Hopman, Burgwal )en Burg, telefoon 02220 - 5472 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs /19,20 per kwartaal, los 90 c®nt Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 36 25.01 742 NMB nr 67 34.6^ ""W ofdingeland N.C. Barendregt heeft donderdag een vergeef- poging gedaan om de verhoging van de water- ïapslasten met f5 per hectare tegen te houden. Hij eg steun van slechts twee andere waterschapsbestuurders dat betekende dat zijn voorstel om de polderlasten onge- zigd te laten met 19 tegen 3 stemmen werd verworpen. lument van Barendregt was dat hoging helemaal niet nodig is dat het waterschap straks jaar- 5 f60.000r- extra inkomsten ift als gevolg van de verkoop de Schorren voor ƒ900.000,— rendien is deze lastenverzwaring ir de boeren bijzonder onge- nst, omdat ze een buitenge- on moeilijke tijd doormaken. >ral de vooruitzichten voor ak- bouwers zijn buitengewoon nber. graaf Dijt wees het voorstel van de d met het argument dat weliswaar verkoop van de Schorren is beslo- maar dat het nog geruime tijd irt voordat de transactie zijn beslag |t. In elk geval zal het geld pas na worden gevangen. Barendregt liet ter weten dat de lastenverzwaring ngoed niet nodig is, want het is al ms verantwoord vooruit te lopen Je inkomsten uit de grondverkoop iet komende jaar de zeer ruime .onvoorzien" aan te spreken, dat argument vond echter geen ade. Een opmerkelijk grote meer- reid van heemraden en hoofdinge- len was het daarmee eens want voorstel van Barendregt werd al- ondersteund door J. Uitgeest en Hin. G.W. Jimmink uit Bargen Je nog voor om de polderlasten- toging te beperken tot ƒ2,50 in- its van ƒ5,— maar hij kreeg steun niemand. De polderlasten bedra- daarom ingaand 1988 ƒ139,— per la re. ijn pleidooi voor het maken van bruinvis die vrijdag op het ind van Den Helder werd gevon- en naar ,,Ecomare" op Texel d gebracht, heeft niet lang ge ld. Kort nadat het dier in het sin was gezet gaf het de geest. bruinvis was gevonden door men- van Rijkswaterstaat. Die zorgden or dat het 1.46 meter lange en inbaar in goede conditie verkeren- dier naar Texel werd gebracht. Na tie politie vergeefse pogingen had ran om het dier naar dieper water rengen. De bruinvis kwam telkens r terug naar het strand. Johan Jon van ,,Ecomare": „De bruinvis er goed uit, zeker niet vermagerd, beest had alleen wat lichte be- idigingen op de huid, veroorzaakt het spartelen op het strand. In bassin zagen we dat er toch iets was, want de bruinvis kon niet tstandig zwemmen. We hebben een soort zwemvest omgedaan te voorkomen dat hij zou verdrin- Een kwartier later was hij dood, chien een gevolg van shock, ivissen zijn zeer gevoelig". Het zeezoogdier (een wijfje) is in de ng gelegd en opgemeten. De vis naar Leiden voor onderzoek. Het poelen van een bruinvis is een vrij tame gebeurtenis, maar in Ecoma- teft men er in de loop der jaren meerdere gekregen. Het zijn altijd ■vtjes een verklaring daarvoor is te geven. De bruinvis is de ste dolfijnensoort. In tegenstelling ndere dolfijnen is het een bewo- ran vooral de kustwateren. Vroe- varen ze vaak in de buurt van zeer talrijk en werden ze vaak I de Texelse boot waargenomen, ruinvis joeg op Zuiderzeeharing. 'erdween uit deze omgeving om- Ie Zuiderzee werd afgesloten dien zijn bruinvissen in deze om- tg zeldzaam. Aangenomen wordt Ie vervuiling van de zee, waarvoor wissen zeer gevoelig zijn, een ver achteruitgang heeft irkstelligd, „pas op de plaats" toonde Barendregt zich tevreden over de gewijzigde tech niek die bij het samenstellen van de begroting door het Waterschap is toe gepast. De zaken zijn nu duidelijker: er wordt beter inzicht gegeven in de kostenberekening. Onbillijk Voor de Waterschappen in Nederland wordt het steeds moeilijker om de za ken financieel rond te krijgen door ver mindering van rijkssubsidies, met na me de bijdragen die voor de zeewerin gen worden verstrekt. Barendregt noemde dit een zeer onbillijke toestand wam de kosten van de dijken worden nu uitsluitend afgewenteld op de inge landen terwijl die dijken er zijn voor de hele gemeenschap. Hij riep op daarte gen krachtig te protesteren bij het rijk. Spreker juichte het toe dat het Water schap nu met de gemeente overlegt inzake gezamenlijk beheer en onder houd van de wegen. Mogelijk zal dit kostenbesparend zijn. Barendregt wees ook op de zeer moeilijke toestand waarin de boeren verkeren, waardoor het onverantwoord is de polderlasten meer dan trendmatig te verhogen. De verkoop van de Schorren maakt het voor het Waterschap mogelijk om de lasten ongewijzigd te laten en dat zal dan ook moeten gebeuren. Hoofdinge land J.J. Hin sloot zich hierbij aan. Hij wees op de financieel gezonde toestand van het Waterschap en de ruime reserves, waardoor de polder lasten niet omhoog zouden hoeven. Klachten Hoofdingeland A. Lap dacht er anders over, waarbij hij wees op allerlei nood zakelijke investeringen die nog moeten worden gedaan. Hij vertelde onder meer over de schade die de afgelopen winter aan de „museumdijk" is ont staan, een onverwachte extra kosten post. Er zal ook iets moeten gebeuren, om met name op zuidelijk Texel, tot betere waterbeheersing te komen. De onderbemaling van Hoornder Nieuw- land is aan vervanging toe en de capa citeit van het gemaal Prins Hendrikpol der is niet toereikend. Hij vroeg zich ook af waarom het gemaal De Schans zo weinig in werking is zodat naar ver houding veel pompwerk moet gebeu ren door Dijkmanshuizen. De voor gestelde verhoging van de polderlasten vond Lap acceptabel, al zag hij in dat bepaalde categorieën agrariërs het nu wel heel moeilijk krijgen. Dijkgraaf Dijt vertelde dat de rijkssubsidie van ƒ295.000,— zal worden teruggebracht tot ongeveer twee ton. Dat betekent inderdaad dat de ingelanden nog meer moeten betalen voor dijken die ten dienste staan van de gehele gemeen schap. Hij beloofde dat krachtig zal worden geprotesteerd en wel via de Unie van Waterschappen. Het Water schap probeert onder de financiële druk zo zuinig mogelijk te werken. Het uitbesteden van nog meer werkzaam heden aan loonwerkbedrijven lijkt niet gewenst omdat vorig jaar al is uitgere kend dat het Waterschap de meeste werkzaamheden op efficiënte wijze zelf kan uitvoeren. Grotere werken worden reeds uit handen gegeven. De discus sie met de gemeente over gezamenlijk wegenbeheer is gaande. Bezuinigen is voor het Waterschap moeilijk. Het doorvoeren van een zo efficiënt moge lijke werkwijze is belangrijk en er is ook wel eens een meevaller, zoals de sterk teruggelopen energiekosten. Vertrouwen Dijt gaf toe dat de agrariërs het moei lijk hebben, maar had zodanig veel vertrouwen in het ondernemerschap van de boeren dat zij de polderlasten verhoging zullen kunnen dragen. Het gemaal Prins Hendrikpolder zou een grotere capaciteit moeten hebben maar het gemaaltje Hoornder Nieuw- land komt eerst aan bod. Niet gezegd kan worden dat de bemaling over het algemeen ontoereikend is. De afgelo pen zomer viel er zo extreem veel re gen dat het zeer oneconomisch zou zijn om de capaciteit van de gemalen daarop af te stemmen. Er zal wel een groter polderhuis moeten komen. Een commissie is bezig uit te zoeken hoe de ruimtenood het best kan worden opgelost. Lees verder pagina 2 Dit is Texe/s oudste ingezetene, mevrouw Maatje Kikkert-van Maldegem uit huize Sint Jan in Den Burg. Zij is nu nog 99, maar hoopt donderdag haar 100ste verjaardag te vieren. Voor een vraaggesprek met deze krasse Texelse verwijzen wij u naar pagina 2. Het Waterschap Texel heeft voor ƒ900.000,— De Schorren ver kocht aan de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, tot dusver pachter van dit natuurterrein. In de donderdagavond gehouden vergadering van het bestuur van het Waterschap gingen de hoofdingelanden vrijwel zonder commentaar akkoord met deze transactie, die het resultaat is van jarenlange onderhandelingen. Nadrukkelijk werd door dijkgraaf J. S. Dijt verklaard dat in het beheer van de Schor ren geen verandering zal komen. heer van het hele gebied ondgewijzigd blijft maar vond dat dit niet in de koopakte moest staan omdat het een „beklemming" zou zijn, waardoor de opbrengst minder hoog zou worden. Dijt vond bovendien dat het niet de taak van het Waterschap is om de openbare toegang van het gebied te waarborgen. Lap drong daarop niet verder aan. Dankzij de oplettendheid van een vuurtorenwachter kon de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag twee jongens van 16 en 17 jaar uit De Cockdorp op heterdaad betrap pen bij een inbraak. De aanhou ding gaf veel voldoening want hier door kon klaarheid worden ge bracht in meerdere inbraken die zich de afgelopen twee jaar rond De Cocksdorp hebben voorgedaan. Om kwart over twaalf zag de vuurto renwachter vanuit zijn hoge waarne mingspost twee personen die bezig waren zich toegang te verschaffen tot het restaurant „Torenpaviljoen". Hij belde de politie. Toen die arriveerde waren de jongens al binnen het ge bouw, waar ze snoep en rookwaren zouden weghalen. Ze vluchten de dui nen in, maar konden na een achtervol ging worden gegrepen. Het tweetal, waar de politie reeds bijzondere aan dacht voor had, legde in het bureau een volledige bekentenis af. Ze gaven toe in het najaar van 1986 en 1987 te hebben gestolen op De Krim en De Sluftervallei, onder andere uit caravans en geldautomaten. De 17-jarige Pim van Heerwaarden uit Den Burg is zaterdagmiddag om 13.45 uur om het leven geko men toen hij op de Pontweg door een 41-jarige automobilist uit De Koog werd geschept. De jongeman die de naderende auto blijkbaar niet heeft opgemerkt, stak met zijn bromfiets ter hoogte van het kruis punt Emmalaan-Hoornderweg de rijbaan over en werd daar aangereden door de in de richting van de veerhaven rijden de Mercedes. De bestuurder van de auto die volgens de politie met matige snelheid reed, lette op dat moment op een andere weggebruiker en had de bromfiets niet gezien voordat de aanrij ding gebeurde. De bromfietser werd door de linkervoorzijde van de Merce des geraakt en moet als gevolg van zwaar inwendig letsel onmiddelijk zijn overleden. De bromfiets brak in stuk ken en de Mercedes die dertig meter verder tot stilstand kwam, werd zwaar beschadigd. Zaterdagmiddag ontstond in de amu sementshal aan de Groeneplaats ruzie tussen twee jongens, waarbij een klap viel. Die kwam zo hard aan dat het 17-jarige slachtoffer uit Den Burg zich met een paar losse tanden onder be handeling van de tandarts moest stel len. De 18-jarige dader had er direct spijt van en ging samen met het slach toffer naar de politie om aangifte te doen. De transactie heeft betrekking op een terrein van totaal 1256 hectare. Tachtig hectare daarvan bestaat uit het droge en begroeide gebied dat bekend is als vogelbroedplaats. De rest bestaat uit wad dat bij laag water grotendeels droogvalt en van belang is als fourageer- en rustgebied voor vogels. Medewerkers ven ..ecomere" bezig met het bruinvis-wijfje. (Foto Sytske Dijkseni. Voor de droge Schorren is ƒ4000,— per hectare in rekening gebracht; voor het natte deel ƒ500,— per hectare. Omdat het verhandelen van een derge lijk terrein in de praktijk zelden voor komt, was het niet eenvoudig om een reëele prijs te bepalen. Men is daarom uitgegaan van de bedragen die zijn neergeteld bij enkele recente aankopen van buitendijks zout land in de Dollard en de Zeeuwse stromen. Het nu ver kochte terrein beslaat een stuk van de Vlakte van kerken tussen Krassekeet en een punt op een kilometer ten noorden van De Cocksdorp. Het wad ter hoogte van De Cocksdorp valt er dus ook onder, tot een afstand van ongeveer een kilometer uit de dijk. Een strook van 100 meter breed (65 ha) langs de dijk blijft eigendom van het Waterschap in verband met onder houdswerk. Er zullen in de koopakte bepalingen worden opgenomen om de uitstroming van de gemalen veilig te stellen, voor het plaatsen van een vo- gelwachtershuisje, het onderhoud van de hekwerken op de dijk en zelfs over evenredige verdeling tussen koper en verkoper van mogelijke opbrengsten van delfstoffen die in de toekomst in dit gebied zouden worden gewonnen. Bordjes Hoofdingeland A. Lap wilde dat in de koopakte garanties worden opgeno men dat het natte deel van het ver kochte gebied vrij toegankelijk blijft; er moeten door Natuurmonumenten geen verbodsbordjes worden geplaatst. Dijk graaf Dijt herhaalde dat Natuurmonu menten heeft toegezegd dat het be- Mensen die na 1 januari over vuurwerk beschikken dat nog niet is ontploft, kunnen meedoen aan een rotjes-loterij", die is georganiseerd door de Texelse brandweer, in samenwer king met de politie. Voor eik niet ontploft rotje krijgt men een lot, waarmee een kostbare walkman kan worden gewonnen. Het gaat in het bijzonder om vuurwerk dat niet tot ontploffing is gekomen na dat het is aangestoken. Het lontje is dan meestal voor het grootste deel weggebrand. Het is bijzonder gevaarlijk om te trachten dergelijke „blindgan gers" opnieuw aan te steken. Men heeft dan geen tijd om zich uit de voeten te maken, zodat het rotje ont ploft vlakbij gezicht of handen. Geble ken is dat veel van de vreselijke onge lukken die zich elk jaar weer met vuur werk voordoen, op deze wijze worden veroorzaakt. Om te stimuleren dat der gelijk vuurwerk niet opnieuw wordt ontstoken en dat het wordt ingeleverd, wordt op Texel de verloting gehouden. Het idee is afkomstig van brandweer commandant Daan van Wilsum en het is een variant op de landelijke actie van de Nederlandse Brandwonden Stichting die in samenwerking met de brandweerkorpsen gelegenheid biedt om niet ontploft vuurwerk op een be paald adres in te leveren, waarna de aanbrengers een kleine surprise ont vangen. Van Wilsum: „Het leek mij leuker om in plaats van een surprise een lootje te geven, waarmee kan kans heeft op een waardevolle prijs. Wij hebben daarvoor een walkman van ho ge kwaliteit gekocht, We hopen dat de ouders de kinderen zullen stimuleren om aan dit spelletje mee te doen Het vuurwerk kan vrijdag 1 en zater dag 2 januari worden ingeleverd in het politiebureau tussen 10.00 en 15.00 uur. Zaterdagmiddag 2 januari om 16.00 uur verricht burgemeester A. Schipper de trekking van de rotjesloterij. In tegenstelling tot de meeste voor gaande jaren kunnen de kranten rond kerst en nieuwjaar gewoon verschijnen omdat de feestdagen niet vallen op dagen dat de krant wordt gedrukt. Directie en redaktie Texelse Courant.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1