Altijd de puntjes op de ,,i" gezet" 4 MAATJE KIKKERT-VAN MALDEGEM: Bewoners „Nieuwe Skuul steken handen uit mouwen damesmode moerbeek Polderlasten Kerstmis 1987 bij u thuis Kerstmis 198 VERVOLG VAN PAG. 1 Sluitingstijden postkantoren Snelle diefstal Verzoek om vrijwilligerswerk Gestolen schilderij vernield terug Investeringssubsidie voor gebouw ijsclub 3^ on tpr 07; |555! 3^ PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 DECEMBER 1j ||N De oudste Texelse ingezetene, mevrouw Maatje Kikkert-van Malde- gem, hoopt donderdag haar honderdste verjaardag te vieren. Om ringd door haar beide kinderen, zeven kleinkinderen, zestien achter kleinkinderen en aanhang, zal huize Sint Jan dan vermoedelijk bij na te klein zijn. Haar „geheim" voor het bereiken van de magische leeftijd? „Ik heb altijd de puntjes op de i gezet; was heel precies, heb hard gewerkt en netjes geleefd. In het leven moet je elk het zijne geven." Als Maatje van Maldegem werd zij een eeuw geleden geboren als Zeeuwse boerendochter. De boer derij stond op Zuid-Beveland, pre cies halverwege het kanaal tussen Hansweert en Wemeldinge. dat dit Zeeuwse eiland tussen Wester- en Oosterschelde doorsnijdt. Maatje („een echte Zeeuwse naam") was de middelste van een gezin met negen kinderen: drie zusters en een broer „boven" haar en drie zusters en een broer „onder" haar. Ze zouden allen een respectabele leef tijd halen, maar geen van hen werd ouder dan negentig jaar. Maatje vormt dus een uitzondering, ook in de rest van de familie: „Zowel van mijn vaders- als mijn moederskant kan ik me niet herinneren dat er iemand zo oud is geworden", vertelt de zeer vitaal ogende Texelse. Ze ziet er niet alleen nog goed uit, ook weet ze zich dingen te herinneren als of ze gisteren gebeurd zijn. „Op maan dag 27 maart 1905", vertelt ze zonder met haar ogen te knipperen, „verhuis den we naar Texel. Mijn vader was goed bij de tijd van de Nederlandsche Spoorwegen had hij een wagon ge huurd. We kwamen namelijk niet al leen, maar met wel dertig mensen, zes werkende gezinnen. Om half acht stapten we op in Flake. Dat plaatsje bestaat nu geloof ik niet meer, sinds ze het kanaal hebben verbreed. Het lag op het punt waar de spoorlijn het kanaal van Zuid-Beveland kruist. Om twintig over drie kwamen we in Den Helder aan. In Oudeschild stonden boeren uit Eierland met paard en wa gen al klaar om ons af te halen. Zij kenden ons niet en wij kenden hen niet, maar de hulp was vanzelfspre kend. „Burengerief" heette dat. We voelden ons meteen op Texel thuis". Het gezin Van Maldegem was Zeeland niet uit armoede ontvlucht. Vader boerde goed op het naar schatting dertig hectare tellende bedrijf. Op het vlakke, vruchtbare Zeeuwse land wer den veel suikerbieten verbouwd (wat op Texel toen nog niet het geval was). Maar ook tarwe, erwten en bonen werden jaar in jaar uit gezaaid en ge oogst, terwijl Van Maldegem er ook een aantal koeien op na hield. In de toenmalige opvattingen was er sprake van een boerderij van „tamelijk grote" omvang. Als meisje hoefde Maatje geen zware landarbeid te verrichten, maar koeienmelken bijvoorbeeld leerde ze al op zeer jeugdige leeftijd. Als het oogsttijd was werden ook de meisjes geacht te helpen op het land: bijvoor beeld met het aanslepen van koren schoven zodat er schelven konden worden gemaakt. Een ander „vuil" karwei dat vaak voorkwam, was bieten opeen zetten, het uitdunnen van het bietenveld in het voorjaar zodat de jonge plantjes de ruimte krijgen om uit te dijen. Op haar elfde jaar ging Maatje van school af. Ze was een vlotte leerlinge en op dat moment al gevorderd tot de zesde klas. „Ik heb altijd geprobeerd om alles zo goed en netjes mogelijk te doen. Als ik iets één keer had ge hoord, wist ik het meestal wel. Daar voor kreeg ik altijd een „boogje" van de meester. „Net als je vader", zei die altijd. Het bleek dat mijn vader vroeger ook bij hem in de klas had gezeten. Die kon ook goed leren, maar kwam, zoals het hoorde in die tijd, toch op de boerderij terecht. Als ik toen door had moeten leren, had ik alle dagen met de trein naar Goes gemoeten. Ze ven stuivers voor een retourtje", zegt ze met een nog herkenbare Zeeuwse tongval. Bij haar vertrek naar het verre Texel liet de 17-jarige Maatje alleen vriendin nen en familie achter, geen verliefde knullen. „Ik lachte in Zeeland wel eens met de jongens, maar ik had geen verkering hoor. De Zeeuwse jongens waren een beetje schuw geloof ik", lacht Maatje ruim tachtig jaar later. „Ruimzicht" De Van Maldegems kwamen op Texel te wonen op boederij „Ruimzicht" in Eierland, een 125 hectaren omvattend boerenbedrijf. Vader Van Maldegem had de boerderij op Zeeland op een gegeven moment te klein gevonden en was op zoek gegaan naar een bedrijf met meer toekomstperspectief. Hij zet te een advertentie in een Zeeuwse krant, waarin hij vroeg om zes arbei dersgezinnen. Bij de Texelse boederij behoorden namelijk ook zes woninkjes. Maatje Kikkert-van Maldegem herin nert zich: „De mensen verdienden toen zoveel niet. Misschien verhuisden ze toen al mee voor een gulden in de week méér. Maar al verdienden de mensen weinig, ze waren toen wel te vreden". Vele jaren later, in de tweede wereldoorlog, zou „Ruimzicht" in puin worden geschoten. Maatje woonde toen al lang en breed elders op het ei land Op haar 22ste was ze getrouwd met Hannie (Johannes eigenlijk) Kik kert Het paar betrok „Rozenhout" in het Hogeberg-gebied, waar het tot 1928 zou boeren. De twee dochters Grietje en Hanna werden er geboren. Grietje heet nu mevrouw Keijser- Kikkert (was getrouwd met Kees Keij- ser uit De Waal) en woont nu aan de Wilhelminalaan. Hanna trouwde met Klaas Lap uit Den Hoorn en woont te genwoordig in Hilversum. Dit jaar werd het 50-jarig huwelijksfeest gevierd. In 1928 werd „Rozenhout" ingeruild voor de een stukje verderop gelegen boerderij „Westergeest", waar Maatje en haar man 31 jaar van hun leven doorbrachten. In 1959 trok het inmid dels bejaarde echtpaar zich terug uit het harde boerenbestaan en betrok een toen nieuwgebouwde woning aan de Molenstraat, tegenover de Kompasschool. „Opa" werd toen wat ziekelijk en na vijftien jaar raakte het paar naar het bejaardenhuis, het oude Sint Jan aan de Molenstraat. Na enige tijd kwam Maatjes man te overlijden. Zelf was ze nog nauwelijks door de tand des tijds aangetast en ging vastberaden op weg naar de honderd. Ze verhuisde mee naar het „nieuwe" verzorgingstehuis Sint Jan aan de Beatrixlaan en heeft het er prima naar de zin: „Best, kén niet beter. Ik krijg hier een geweldige verzorging, lekker eten Ja, ik heb hier alles wat ik krijgen kan, daar hoef ik de deur niet voor uit". Dat is ook iets wat haar de laatste ja ren wat moeizamer afgaat. „M'n be nen willen niet meer zo. Ik ben al een jaar of zeven niet meer de „stad" in geweest. Maar ik loop nog wel vaak naar de lift hier op de gang, daar plof ik dan neer in een stoel. Op die ma nier spreek ik nog veel mensen hier". „Nee naar beneden, naar de koffieka mer ga ik niet meer. Maar dat moet er van de week met m'n verjaardag toch nog een keer van komen. Dan zal ik proberen om een uurtje naar beneden te gaan. Ze komen geloof ik met vijf auto's vol van de overkant, dus dat past allemaal niet in m'n kamer. Ik zie er eigenlijk best wel een beetje tegen op, ik geloof dat ik maar te gast ga die dag". Tenslotte terugblikkend op de bijna voorbije eeuw: ,,Het was een mooie tijd. Ik mocht het boerenleven graag, een druk bestaan, maar je zat altijd tussen de dieren, vooral paarden vond ik erg lief. Samen met mijn man heb ik de mooiste tijd beleefd. Het liep wel eens tegen, maar echte armoe hebben we nooit gekend. Er was altijd brood op de plank en daar waren we tevre den mee." Barendregt nam geen genoegen met het beroep op het ondernemerschap dat Dijt op de boeren had gedaan en bleef zich verzetten tegen de polder lastenverhoging. De dijkgraaf sloeg te rug door erop te wijzen dat Barendregt in zijn kwaliteit van wethouder van fi nanciën in de gemeenteraad verhoging van de onroerend goed-belasting ook als noodzakelijk had bepleit. „Ik heb u wel eens anders horen praten". Maar Barendregt vond die vergelijking niet opgaan en toonde zich gepikeerd. Een zeer scherpe woordenwisseling ont stond tussen de dijkgraaf en hoofdin geland Jan Uitgeest. Laatstgenoemde meende dat het Waterschap efficiënter kan werken door meer werkzaamheden aan loonwerkbedrijven uit te besteden en had ernstige kritiek op de aanschaf van machines. Mede met het oog op de kans dat het wegenbeheer straks in handen komt van de gemeente, moet worden opgepast met de aanschaf van nieuwe spullen. Een nieuwe kraan zou nog best een jaar kunnen wachten. „U moet inspelen op de toekomst" al dus Uitgeest, die verdergaande privati sering van het werk bepleitte. Hij zei dat deze problematiek niet alleen door het dagelijks bestuur zou worden afge handeld maar dat ook de hoofdinge landen erbij moeten worden betrokken. Spreker beweerde dat het Waterschap min of meer regelmatig miskopen doet, waarbij hij als voorbeeld de MBK-trekker noemde, een machine waarmee maai;klepel- en baggerwerk kan worden gedaan, maar die slechts voor één van deze activiteiten echt ge schikt is. Hij had ook kritiek op de aanschaf van een vier-wiel- aangedreven voertuig. „Dat neem ik niet!", aldus de dijkgraaf, die vooral boos was over de kritiek van Uitgeest betreffende „dat geintje met de MBK". Inzake het vïerwielaangedreven voertuig was nog helemaal niets beslist en de aanschaf van een nieuwe kraan kon niet langer worden uit gesteld omdat de praktijk heeft geleerd dat zo'n ding brokken krijgt als hij lan ger dan zes jaar wordt gebruikt. De aanschaf van de MBK-trekker is zeer zorgvuldig gebeurd. Alle hoofdingelan den zijn uitgenodigd om de de monstratie van deze machine mee te maken. De dijkgraaf zei er onderhand moe van te worden om telkens weer het beleid inzake privatisering uiteen te moeten zetten. Dat was al zo vaak ge beurd in diverse vergaderingen, die volgens hem echter niet allemaal door Uitgeest waren bezocht. Afgezien van de verhoging van de polderlasten en de inversteringen in nieuwe be drijfsmiddelen, was er in de vergade ring geen enkele discussie over de be groting voor 1988. Die werd dan ook zonder meer vastgesteld. Rondvraag Bij de bestuurssamenstelling streeft het Waterschap ernaar dat de diverse delen van Texel zo veel mogelijk in het bestuur vertegenwoordigd zijn. Men zoekt de kandidaten dus per gebied, maar dat is geen plicht. Het is ook niet altijd een voordeel. Als men alleen een kandidaat uit een bepaald deel van het Waterschap in het bestuur wil hebben, is er kans dat men bewust voorbijgaat aan mensen die meer ca paciteit hebben maar toevallig niet in de betreffende hoek van Texel wonen. Of er meer of minder vertegenwoordi gers van de gebouwde eigendommen in het polderbestuur komen, maakt thans niet uit. Met de invoering van de nieuwe waterschapswet wordt dat wél geregeld. Aldus werd geantwoord op een vraag van hoofdingeland A. Lap in de rondvraag. Kennelijk werd gedoeld op de gevolgen van de verkie zing die woensdag wordt gehouden. Meepraten Het voorstel om de ingelanden één keer per jaar gelegenheid te geven om in een vergadering van hoofdingelan den mee te praten over diverse onder werpen, werd door dijkgraaf niet gunstig ontvangen. Hij meende dat de belangen van de ingelanden uitstekend door de hoofdingelanden worden be hartigd. Jan Uitgeest vond dat het Waterschap meer bekendheid moet geven aan de vergaderingen van de hoofdingelanden, door advertenties in de krant. Dezelfde vragensteller drong aan op spoed bij de reparatie van een douche bij de familie Grootelaar en herinnerde aan de ongelukken die zijn gebeurd omdat bermen niet tijdig wer den aangehard, nadat wegen van een nieuwe slijtlaag waren voorzien. Er ontstond daardoor een hoge richel. Het met grond aanvullen van de berm moet binnen een week na het asfalte ren gebeuren, meende Uitgeest. Hoofdingeland Jan Duin pleitte voor een sterkere vertegenwoordiging van de ongebouwde eigendommen in het Waterschapsbestuur door erop te wij zen dat 27% van de totale polder lasten van het „gebouwd" afkomstig is, terwijl er slechts een paar „ge bouwd" tegenwoordigers in het bestuur zitten, waaronder hijzelf. Dijt antwoordde dat de mate waarin het „gebouwd" moet zijn vertegenwoor digd, straks dwingend wordt voorge schreven in de nieuwe Waterschaps wet. De „boeren" hebben geen hekel aan deze categorie. Dat blijkt uit het feit dat zij destijds het initiatief namen om „gebouwd"mensen in het bestuur te benoemen. Op donderdag 24 december en 31 de cember zijn de sluitingstijden van de postkantoren en postagentschappen op Texel als volgt: Den Burg 12.30 uur; De Koog 12.30 uur; Den Hoorn 16.00 uur; Oosterend 12.30 uur; De Cocksdorp 12.30 uur. Het postagent schap Oudeschild blijft normaal tot 18.00 uur geopend. Een 16-jarig meisje uit Den Burg liet vrijdagochtend in de kleedkamer van de sporthal gedurende enkele minuten haar portemonnee onbeheerd achter op een bank. De portemonnee onbe heerd achter op een bank. De porte monnee (met f5,— werd toen ontvreemd. Op dezelfde dag werd ook de porte monnee van een 16-jarige jongen uit Den Burg uit de kleedkamer van sport hal Ons Genoegen gestolen. Er zat wat kleingeld, een bankpas en een bi bliotheekpas in. FF ii. -ijTi-r-v -JEB 'E Nieuwe Skuul? ,.De Nieuwe Skuul moet geen wereldje apert worden", wensen bewoners en personeel van de opvangboerderij aan het Molwerk Wie op Texel heeft een plaatsje voor één of meer bewoners van „De Nieuwe Skuul" voor het verrichten van vrijwilligerswerk? Op het ant woord op deze vraag zullen patiënten en personeel van dit opvangcen trum voor mensen met alcoholproblemen nabij 't Horntje, vanaf het mo ment dat deze krant verschijnt, in spanning wachten. De directeur van deze Texelse depen dance van de landelijke Jellinek-kliniek, Goos Westerlaken: „Ik ben heel be nieuwd hoe Texel op ons verzoek rea geert. Wij willen er alles aan doen om te voorkomen dat „De Nieuwe Skuul" een wereldje op zich wordt. Onze be woners moeten onder de mensen ko men. Dat stimuleren we op allerlei ma nieren: niet alleen met avondjes uit, maar ook sluiten sommigen zich tijde lijk aan bij een sportvereniging bijvoor beeld. Met tijdelijk werk gaan we nu een stapje verder". Voor beide kerstdagen bezorgen wij bij u thuis: it Diverse salades Diverse Russische eieren Diverse koude kerstbuffetten Bel voor verdere informatie uw gastheer Jan C. Stolk (02226-310). 'fw >krwri/7// Parkstraat 4 - 6, Den Burg, telefoon (02220) 3393 PARKSTRAAT-BOULEVARD In de nacht van donderdag op dag is uit de etalage van Kunst del Kees Doolaard, Keizerstraat in Den Helder het schilderij gesl len dat Harry Tielemans heeft gi maakt voor de actie „Afrika Nu' Zoals bekend was het schilderij door Tielemans geschonken aan Unicef en was het de bedoeling het te verkopen aan de meestbiedende. pni ersj wa jk s en oste ndei left Iken 2 s< eer irwa :cuu en r aar iste go icht eei eer i urd. Tegen twee uur 's nachts heeft iem roe met een steen de etalageruit kapot gooid en het schilderij meegenomei De lijst werd buiten vernield aanget ij'*, fen. De dader is blijkbaar alleen op schilderij uitgeweest want andere kunstartikelen die in de etalage sta den werden ongemoeid gelaten. Ck dader heeft verwondingen opgelop wat bleek uit bloed dat aan de glas scherven en de restanten van de Ij zat. De materiële schade loopt teg de drieduizend gulden. Veel wijst e dat de dader in dronkenschap, drift woede heeft gehandeld. Het kapoti ken van de stevige lijst moet met veel geweld zijn gebeurd Een bord] met een op de actie betrekking hel '"q bende tekst, dat aan de buitengevj van de winkel zat, werd door de te potte ruit naar binnen gegooid. Het schilderij kwam zaterdag bover, water. Iemand meldde zich bij de p :|ite tie met de verklaring dat hij het in nacht van de diefstal had gevonde meegenomen had naar huis. Het d: was deerlijk beschadigd. De raad zal worden voorgesteld ijsclub Den Burg een investerinj subsidie van maximaal 77500,— geven voor het realiseren van et gebouwtje bij de ijsbaan. Er is eerst overleg geweest over het eventuele gebruik van een deel de Woelige Hoek, maar dat was voor de ijsclub niet geschikt. Het clubgebouw zal niet alleen woi gebruikt als berging, maar ook de sa krijgt er een plaatsje. Omdat hei heffen van entree natuurlijk zo dicl lda mogelijk bij de ijsbaan moet gebeu en de Woelige Hoek nogal ver van baan ligt was dat gebouw niet ge schikt. Het subsidie-adviesorgaan in eerste instantie van mening dat aanvraag te laat was ingediend, rraL'~da dat kwam door de onderhandeling over de Woelige Hoek. De geschal kosten van een nieuw gebouwtje i |q a de ijsclub zijn 730.000,—. De invesl jg u ringssubsidie kan maximaal 25% )5 u f30.000,— 77500,— bedragen. D 35 u bedrag kan nog ten laste van het i 5 het jaarprogramma 1987 genoemde krediet voor investeringssubsidies den gebracht. 11 m met lig 1VB it 2- ee g arde og c icht var Sties renic gesl; lilde je si rde t zei og ir mm; Te. Not B- u. ildien «nsc u. 25 1 meen hebben deze mensen hun gewerkt, totdat zij wegens hun dl gebruik in de WAO of zo terechtk men. De laatste jaren vulden ze 2' per dag met drinken. Dat valt nu en ze moeten leren opnieuw hun tijd in te vullen. Een belangrijk dei van ons programma wordt hieraan besteedt, bijvoorbeeld met hobby- creativiteitscursussen. Dat blijkt toJ(5 u. u. u. 10 u. 10 u. 15 u. 0 u. X) u. Idien wat te beperkt, de mensen willen graag „echt" werken". 25 u. 10 u. 10 u. Wat zijn de consequenties voor a 10 u. 15 u. u. instelling die op de oproep reaget Wat is nu precies de bedoeling? Westerlaken: „Laat me zeggen wat niet de bedoeling is. Wij gaan geen gratis werk uitvoeren, dat gewoonlijk door beroepskrachten wordt gedaan, zoals bietenrooien, schilderen of be- zorgwerk i.v.m. de kerstdrukte. Wij denken vooral aan vrijwilligerswerk bij instellingen: scholen, bejaardenhuizen, enzovoorts. Wandelen met zieke en/of oude mensen, het opzetten van een documentatiecentrum, dat soort klus jes die eigenlijk wel gewenst zijn, maar waarvoor tijd en mankracht bij die in- 1 stellingen ontbreekt". Gaat het om volledige werkweken? „Nee, het gaat slechts om een paar dagdelen per week. Het vrijwilligers werk vormt slechts een onderdeel van het Nieuwe Skuul-programma. Het kan natuurlijk niet, dat iemand én is opge nomen én tegelijkertijd een hele week vrijwilligerswerk verricht". Komen alle bewoners in aanmerking? „Nee. Tijdens de eerste maand van hun verblijf zullen de bewoners geen vrijwilligerswerk verrichten. Het gaat om een groep van ongeveer twaalf personen. Zij vormen een dwarsdoors nede van de Nederlandse beroepsbe volking, zou je kunnen zeggen. Van le raar tot grondwerker, van arts tot kan toorman. De meesten zijn mannen, ongeveer tussen de 35 en 55 jaar oud". Waarom is vrijwilligerswerk in het hulpverleningsprogramma opgenomen? „De mensen zullen straks weer in de maatschappij in moeten stappen en wij willen ze over de drempel helpen. Daarom willen we ze hier op Texel als het ware laten oefenen. Over het alge- „Onze vrijwilligers zullen niet lang W u. dan vijf maanden worden ingezet. Idien: opnameduur bedraagt namelijk mi h( maal een half jaar. Als de betreffe instellingen het werk toch willen tzetten, prima, maar dan zal dat beuren met nieuwe bewoners. De groep is niet groot, dus als er sleet', een paar instellingen reageren, zou Mees- al een fantastisch resultaat zijn' besluit Westerlaken. Geïnteresseer kunnen met hem contact opneme tel. 02226-413. igen ma-Oc v «de k «'no 6 sino 4 «teren irmar C/Cawe su/art tas// yszft U heeft een uitgebreide keuze ui verse voorgerechten, uit vele en gerookte vissoorten, een h uit diverse vleessoorten die v( aan het buffet geserveerd word Voor beide kerstdagen serveren een koud/warm buffet van Tess produkten in ons sfeervolle specialiteitenrestaurant. Tot besluit van deze gezellige at heeft u een keuze uit vele i\ verrassingen. Bel voor verdere informatie en kingen uw gastheer Jan C. Stolj 02226 - 310. lensc Bn 2-D *)d-wï tiers ■n. T/n "^fchtem

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2