Groen c/jwartjJexeh in het harL, Vervoer Teso steeg 5,25% in het afgelopen jaar Dominee Verbeek paste goed in het landschap »J Nat begin Drinkwater wordt harder HARTELIJK AFSCHEID VAIM PREDIKANT Nauta kocht winkelpand Stroomstoring door uitgevallen diesel Tros Nieuwsshow vanuit supermarkt Verbranding kerstbomen Teso vaart met één enkeldekker Vinger gebroken Vernielingen ilïiïi- 5 i é#»?f l'f'" 5 2"Sia Niet gezien Wie reed tegen schakelkast? OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.245 DINSDAG 5 JANUARI 1988 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld £t De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Redactie. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- weg 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67 34.60 398 Teso heeft goed geboerd in 1987. De hoop dat de reeds ingezette stijging van de vervoerde aantallen auto's zou doorzetten, is volledig bewaarheid, want totaal werden 680.656 eenheden vervoerd. Dat is 5,25% meer dan in 1986. Het aantal vervoerde personenauto's steeg van 503.773 naar 532.331 5,66%), het aantal opleggers van 13.699 naar 14.996 9,46%), het aan tal caravans van 12.571 naar 12.971 (+3,18%), het aantal aanhangwagens van 14.069 naar 15.512 (+10,25%). Een geringe daling vertoonde het ver voerde aantal vrachtauto's van 35.271 naar 35.110 (-0,45%). Het aantal ver voerde autobussen was praktisch ge lijk: van 2.318 naar 2.317. Dat scheelde dus precies één bus, oftewel 0,04%... Ook de cijfers van december hebben meegewerkt aan het goede resultaat. De afgelopen maand was het aantal vervoerde eenheden 6,2% hoger dan in december 1986. De firma Nauta in Den Burg heeft het pand Weverstraat 68 van me vrouw J. van Wijngaarden-Brouwer aangekocht. Het is de bedoeling er een electro-technische speciaal zaak van te maken als onderdeel van audio-videoafdeling van Nauta. Dat betekent dat in het huidige karak ter van het bedrijf niet zoveel verande ring zal komen. De winkel, die met het achtererfje een oppervlakte van 140 m2 beslaat, zal een weinig ingrijpende ver bouwing ondergaan. De muziekver koop zal uit de winkel verdwijnen en mogelijk worden ondergebracht naar Nauta Boek. Zaterdagochtend hebben Dijkmans huizen. Oosterend. Midden Eier- land en De Cocksdorp een tijdje zonder stroom gezeten als gevolg van het om 9.15 uur uitvallen van één der nieuwe dieselgeneratoren in de PEN-centrale bij Oudeschild. De diesel schakelde zichzelf uit door het ten onrechte in werking komen van een beveiliginssysteem. De andere in werking zijnde generatoren konden die ,,klap" niet opvangen waardoor de stroomtoevoer in de richting Dijkmans huizen werd afgekoppeld. Het manke ment was vrij snel hersteld. Oosterend had om 9.25 uur wwer stroom, Mid den Eierland om 9.34 uur en De Cocksdorp om 9.40 uur. Het PEN heeft inmiddels contact opgenomen met de fabriek in Finland om te berei ken dat een dergelijke storing zich niet opnieuw zal voordoen. Zaterdag komt de Tros naar Texel waar een deel van het programma Tros Niewsshow (Radio 1) live zal worden uitgezonden vanuit de win kel van Albert Heijn aan de Waalderstraat. Bezoekers van deze winkel maken dan kans op twee minuten winkelen op kosten van de Tros in het consumen- tenspel Prijzenslag. Reporter Bram van der Weide leidt het spel en komt drie keer in de ether: om 9.05 uur meldt hij zich om bekend te maken waar het spel wordt gespeeld: om 10.20 uur verslaat hij de eerste ronde en om 10.50 uur begeleidt hij met zijn com mentaar de winnende supermarktbe zoeker die twee minuten gratis mag winkelen. Bezoekers (het hoeven geen klanten te zijn) die willen meedoen moeten zich tevoren voorzien van een lootje en moeten om 10.00 uur present zijn in de winkel. Er worden dan drie kandidaten getrokken, die de letters van een door „Hilversum" opgegeven woord bij elkaar winkelen en er daarbij voor zorgen dat zij aan de kassa een zo laag mogelijk bedrag afrekenen. Wie het laagst uitkomt speelt de finale en mag zijn winkelkar volladen op kosten van de Tros. Door storm en regen ging zaterdag de kerstbomenverbranding op de nood- camping aan de Westerweg niet door. Woensdagmiddag wordt alsnog gele genheid geboden om onder toezicht van de brandweer een verbranding te houden. Het begint om 15.00 uur. ï- Zelden was de temperatuur rond de jaarwisseling zo hoog en viel er zoveel water. Zelfs het voor over vloedig hemelwater toch niet erg gevoelige Texel is op menige plaats in een moeras veranderd, vooral omdat het al weken erg nat is, waardoor de grond totaal is verzadigd. Tussen nieuwjaar en gisteren werd aan de nattigheid nog eens dertien millimeter regen toegevoegd. Bovenstaande foto werd gemaakt bij Oosterend vanaf het Lage Veld. Het land (eigen dom van de Doopsgezinde ge meente en gepacht door A. Brans) staat grotendeels onder water. Volgens Chinese wijsheden is dat een goed teken voor het nieuwe jaar. Regen brengt zegen, zei ooit Confucius. Foto Dirk Kuiter. Teso wil proberen het vervoer in ja nuari te verwerken met één enkel- deks veerboot. Een tweede schip zal pas in gereedheid worden ge bracht bij aanmerkelijke extra drukte. Gistermiddag om drie uur is de dub beldekker Molengat aan de kant ge legd en is de dienst overgenomen door een enkeldekker, in eerste instantie de Texelstroom, later in de week de Mars diep. De Molengat krijgt een uitgebrei de onderhoudsbeurt. Onder andere gaan de dieselmotoren onder het mes en wordt het aandrijfmechanisme van de pneumatisch werkende deuren ver nieuwd. Het werk wordt door eigen personeel en door bedrijven van elders uitgevoerd. Als het belangrijkste on derhoudswerk is voltooid gaat het schip naar Harlingen om in het over dekte dok aldaar te worden geschil derd. Van het totale aantal afvaarten dat de Teso-schepen in 1987 zouden maken zijn er 36 door technische en andere oorzaken uitgevallen. De Mo lengat voer twintig keer niet uit, wat gezien het totale aantal afvaarten van dit schip (9062) niet verontrustend is. De onderhoudsbeurt die Teso's vlagge- schip momenteel ondergaat is voor een deel „preventief" om de kans op storingen in het komende jaar zo klein mogelijk te maken. Een vrouw uit De Koog brak donder dag een vinger toen zij met haar VW Golf op de Waalderweg linksaf sloeg naar de Meyertebos en daarbij een Ford-bestuurder uit De Waal niet tijdig opmerkte. Beide wagens raakten total loss. Het wordt langzamerhand merkbaar dat Texel thans een deel van zijn drinkwater be trekt via de zinker van het vasteland. De hardheid van het water (kalkgehalte) is gestegen van vijf graden DH naar acht graden DH en zal de komende week waarschijnlijk oplopen tot ongeveer dertien graden DH. een verandering derhalve van zeer zacht naar zeer hard. Dat blijft zo totdat het PWN over enige jaren centrale ontharding in voert, waarbij het water waar schijnlijk een hardheid van 8 gra den DH krijgt. Het hogere kalkge halte betekent dat boilers, geisers, waterketels, koffiezetapparaten, wasmachines en andere apparaten waarin water wordt verhit, meer van kalkafzetting te lijden zullen hebben en dus meer onderhoud vragen. In wasmachines is wat meer wasmiddel nodig om hetzelf de wasresultaat te krijgen en wie zijn handen wast onder de kraan zal merken dat meer zeep nodig is alvorens schuim ontstaat. Voor Texel betekent het herstel van de oude situatie. Voordat werd over gegaan op zeewaterontzilting als middel om te voorzien in het drink watertekort was het water hier ook zeer hard. Voor de gezond heid houdt het harde water geen enkel nadeel in. Ook de stijging van het zoutgehalte die zich mo menteel in het Texelse drinkwater manifesteert (van 130 naar onge veer 300 mg per liter) is in medi sche zin niet van betekenis. In de laatste week van 1987 werd de band van de auto van een 26-jarige Texelaar met een scherp voorwerp ver nield. De wagen stond in de Willem van Beierenstraat. In de nacht van za terdag op zondag zijn verschillende kerstbomen gesneuveld door vernie ling, onder andere op de hoek Gra venstraat/Molenstraat en voor het Chi nees restaurant aan de Groeneplaats. Een predikant die vruchtbaar bezig wil zijn op Texel moet niet al leen theologisch zijn geschoold en kunnen preken. Hij moet ook aansluiting vinden bij de bevolking, door zich zonodig wat aan te passen en aldus het vertrouwen te winnen. Een hervormde kerk bestuurder heeft dat ooit eens aan een jonge predikant duidelijk trachten te maken door te zeggen:Dominee, als u niet zo goed preekt is dat niet zo erg, maar u moet wel in het landschap passen..." De eet r ven de Texelse drie koningen. Henk Tjepkema uit De Waal bracht dat zondag in herinnering toen hij in dorpshuis De Wielewaal „namens de kleinste Hervormde gemeente van Texel" afscheidswoorden sprak tot do minee Ton Verbeek. Die vertrekt deze week naar Hillegom, na vijf jaar predi kant te zijn geweest van de Hervorm de gemeenten Den Hoorn en Waal en Koog. Tjepkema was kennelijk van me ning dat Verbeek inderdaad in het Texelse landschap heeft gepast. „U voldeed over alle kanten prima. We hadden u graag een paar jaar langer gehouden". Drukte Voor het afscheid van de predikant en zijn familie bestond grote belangstel ling. De afscheidsdienst in de kerk werd door zoveel mensen bijgewoond dat extra stoelen moesten worden aan gesleept en een drukte van belang was het vervolgens ook in het dorps huis, waar een zevental sprekers de verdiensten van Verbeek schetste. De meeste afscheidswoorden werden on derstreept met geschenken. Namens de kerkeraad van De Waal overhandig de Henk Tjepkema twee fraaie kande laars „als teken van het licht en als herinnering aan De Waal". De predi kant reageerde al even vriendelijk: Dat de aanhang van de kerk slinkt zat 'm zeker niet in de kerkeraad, zo stelde hij vast. „Dat zijn hartelijke en vriendelijke mensen". Erkentelijkheid voor de inzet van de predikant betuigde ook me vrouw J. Verijzer-Koopman namens de Hervormde Vrouwenvereniging De Waal. Zij overhandigde als „cadeau voor de studeerkamer" een fraaie foto van een winters landschap met de kerk van De Waal. Namens de kerke raad van Den Hoorn werd het woord gevoerd door mevrouw D. Bonewit, die constateerde dat Verbeek de op dracht om een goed herder en leraar te zijn voor 100% had waargemaakt. „Kom nog eens terug in ons dorp. Er staat altijd een deur voor u open". Als geschenk overhandigde mevrouw Bo newit een tekening van Nel Koorn- Kikkert, die als organiste is verbonden aan de Hoornder kerk. Namens „De Koog" constateerde mevrouw L. de Boer dat scheiden altijd een beetje pijn doet, hoewel er eigenlijk niet zo heel veel verandert. ,,U verandert wel van gemeente maar niet van Baas". Spreekster stelde vast dat de schei dende predikant er zich in de eredienst nooit met een Jantje van Leiden heeft afgemaakt. De preken waren altijd ter dege voorbereid. Als geschenk gaf ze een beeld van een scholekster „als herinnering aan de bonte pieten uit De Koog". Sodom Verbeek reageerde door op te merken dat het overwegend kerkelijke Ooster end wel eens „Jerusalem" wordt ge noemd terwijl De Koog met Sodom en Gamorra wordt vergeleken. Inderdaad is het aantal Hervormde leden in de badplaats niet indrukwekkend: 60. Maar het is wel een trouwe groep die altijd present is. De drukte voor de predikant in De Koog bestond vooral als gevolg van de opdracht om ook voor de gasten present te zijn. Voor die gasten moeten op zomerse zonda gen wel vier diensten worden gehou den. Een belangrijke toeristisch- pastorale activiteit wordt ook gevormd door het Schuilhutwerk. Burgemeester A. Schipper bracht dank aan dominee Verbeek voor wat deze voor de ge meenschap Texel heeft gedaan. Spre ker stelde vast dat de kerk voor veel Texelaars gelukkig meer is dan alleen een instituut of een gebouw. Het is een levend onderdeel van de gemeen schap. Het is te wensen dat de con tacten tussen kerkelijke en burgelijke gemeenten worden verdiept en dus niet beperkt blijven tot overleg over puur technische zaken, zoals het rege len van subsidie als een kerkgebouw gerestaureerd moet worden. Texels eerste burger sprak de wens uit dat Verbeek spoedig een in het landschap passende opvolger zal krijgen. Ludiek hoogtepunt van de afscheidsplechtig- heid werd veroorzaakt door de Her vormde collega's J. ter Haar en C. de Jong die zichzelf en Verbeek een fraaie papieren kroon opzette zodat de drie Hervormde predikanten werden gepromoveerd tot de drie koningen Antonius, Cornelius en Johannes. Ko ning Johannes las voor uit een „log boek" met fraaie en soms plagerige woordspelingen die op de scheidende collega betrekking hadden en met gi taarbegeleiding van Cornelius werd een schitterend lied aangeheven op de wijze van „De nozem en de non". Pastor P. Kolkman van de R.K. paro chie Texel diende zich daarop aan als vierde koning Petrus die terloops op merkte dat Verbeek de zestiende domi nee is waarvan hij op Texel afscheid nam... Ook Kolkman (sprekend namens het Texels Theologen Convent) maakte er een geinig praatje van en liet zich qua si bezorgd uit over hoe het nu verder moet met het TTC. „We zullen probe ren het peil te bereiken dat jou voor ogen heeft gestaan". De sprekersrij werd gesloten door mevrouw Jansen namens de Raad voor het zomerwerk van de Texelse kerken, waarin dominee Verbeek een actieve rol heeft gespeeld. Een 50-jarige VW-bestuurder uit Den Burg wilde de kruising Schilder- end/Emmalaan oversteken en gaf daarbij geen voorrang aan een 37-jarige vrouw uit Den Burg in een Opel Kadet. Beide wagens liepen aan de voorzijde schade op. In de nacht van zaterdag op zondag is iemand tegen een schakelkast van Ka- beltex aan de Elemert gereden. Hoe wel dit geen storing opleverde is de kast toch zodanig beschadigd dat er op korte termijn een nieuwe moet ko men. De schade bedraagt ongeveer f700,—. Uit laksporen kon worden op gemaakt dat het om een donkergroene auto gaat. De politie hoopt op tips. 1

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1