Opfrissen van vakkennis ondernemers noodzaak" Drastische verlaging beheersvergoedingen? Actieplan aanzet voor cursussen Volgende maand evaluatie activiteiten stuurgroep Groeneplaats Weekend aanbieding „Statistische gegevens voor Texel noodzaak" Foto- en tekenwedstrijd in manege Akenburg Sjoelkampioenschap in De Waldhoorn Ook in januari verzorgen wij voor u: Geluidsinstallatie van Philips in de raadzaal Zon, maan en hoog water VERVOLG VAN PAG. Ai ERWTENSOEP 3,25 per pak eetcafé 'Parédtiddt PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 15 JANUAR119| VF Texel heeft geen statistische gegevens voorhanden en dat is heel link. Nu wordt beleid ge maakt op basis van een stuk onzekerheid. Het wordt tijd dat Texel daaraan iets gaat doen, want meten is weten". Tot deze uitspraak kwam marketing adviseur Joop de Zwart ,toen hij dinsdag in hotel Rebecca" een voorlichtingsdag voor Horecaf-leden verzorgde. Het was een van de conclusies die naar voren kwam tijdens een discussie over de sterke en zwakke punten van Texel als vakantiebestemming. De Zwart: „Na Amsterdam heeft Texel de meeste overnachtingen, maar gegevens daarover ontbre ken. Van Amsterdam zijn hele lijsten met gegevens beschikbaar: welke nationaliteiten de bezoekers hebben, hoe lang ze verblijven en waar, welke dingen ze bezoeken en waarom, of ze het leuk hebben gehad. Zulke gegevens zijn niet al leen voor de toeristische wereld, maar ook voor de overheden van groot belang". „Aan de hand van die gegevens kun je veranderingen op de markt beter signaleren en daarop inspelen. Momenteel is er bijvoorbeeld de tendens dat de in teresse voor het houden van lange vakanties binnen de eigen lands grenzen afneemt, terwijl de be langstelling voor korte vakanties in Nederland stijgt. In die korte tijd wil men volledig verzorgd worden. Zo'n gegeven heeft invloed op de bedrijfsvoering. Voor de hotels, biedt dat kansen in voor- en na seizoen. Ook moet worden gepro beerd een markt aan te boren in het buitenland, waarvandaan de mensen juist wel naar Nederland komen voor hun lange vakantie". „Op Texel moet dus worden ge probeerd een situatie op te starten dat gegevens worden genoteerd en vervolgens verzameld. De boot lijkt me een bij uitstek geschikte plaats om zo'n onderzoek te hou den", aldus De Zwart. Wij bezorgen over geheel Texel. Horecaf-leden ..in treining" bijeen met docenten: met meer kennis de zomer tegemoet De activiteitencommissie van ma nege Akenburg heeft het plan op gevat een foto- en tekenwedstrijd te houden, ledereen die een mooie foto of tekening maakt (of heeft gemaakt) over het onderwerp paar den (of paardensport) kan meedin gen. De resultaten kunnen worden ingeleverd, voorzien van naam en adres, in de foyer van de manege bij Peter Dros. De uiterlijke inlever datum is zaterdag 6 februari. De foto's en tekeningen zullen in de foyer worden geëxposeerd. Een jury, bestaande uit Linda Bakker, Frans Vos kuil en Pieter de Vries, zal de inzendin gen beoordelen. Laatstgenoemd jurylid stelt drie vergrotingen van de winnen de inzendingen als prijs beschikbaar. Op vrijdag 12 februari om 20.00 uur wordt de uitslag bekendgemaakt in de foyer, waarna een bonte avond voor iedereen volgt. De deelname is uiter aard gratis. Inlichtingen zijn verkrijg baar bij Peter Dros, telefoon 02220 - 4490 (manege) of 02223-422 (privé). Op zaterdag 23 januari worden in Den Hoorn sjoelkampioenschappen gehouden voor volwassenen. De wedstrijden beginnen om 20.30 uur in de Waldhoorn. Naar aanleiding van het grote succes van de sjoelwedstrijden voor de jeugd, in de kerstvakantie, hebben de organi satoren besloten dit evenement te her halen voor volwassenen. Deelname is gratis. Inlichtingen bij M.L. Schilling telefoon 02226-596, I. Flier 02226-571 of M. en P. Schneider 02226-311. diverse salades diverse russische eieren diverse koude buffetten. Reserveer tijdig bij uw gastheer Jan C. Stolk, 02226 - 310. Ondernemend Texel rust in de „stille" tijd niet op de lauwe ren. Geheel in de geest van de aanbevelingen van het Toe ristisch Actie Plan Texel (TAPT) wordt gewerkt aan kwaliteits verbetering: de één verbouwt zijn hotel, de ander probeert zijn vakkennis te verruimen. Zo starten binnenkort een aantal cur sussen op Texel, die praktijkgericht zijn en tot doel hebben de ondernemers beter bewust te maken van de mogelijkheden van hun bedrijf. Dat gebeurt op initiatief van de TAPT- stuurgroep, die tot dusver nog maar zelden naar buiten is ge treden. De Horeca-afdeling Texel hield, eveneens met het oog op kwaliteitsverbetering, dinsdag een geslaagde „trainings dag" voor de eigen leden. Sinds de met veel bombarie omge ven presentatie van het TAPT- rapport, nu bijna een jaar geleden, werd weinig concreets meer verno men. Behoudens een tweetal informatie-avonden liet de „stuur groep", die ervoor moet zorgen dat de gedane aanbevelingen ten uit voer worden gebracht, weinig van zich horen. Achter de schermen blijkt echter veel voorbereidend werk te zijn verricht en de op sta pel staande cursussen zijn één van de eerste „tastbare" resultaten. De heer D. Kruizinga is als docent/cur susleider verbonden aan het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) te Diemen en coördineert de op Texel te houden cursussen. Kruizin ga is op de hoogte van de inhoud van het TAPT-rapport en noemt dat „een heel goede zaak". Hij zegt: „Kwali teitsverbetering moet in alle toonaar den worden uitgezongen. Het is een noodzaak in deze tijd, omdat de con sument mondiger is geworden, veelei sender, over meer geld beschikt. Als ondernemer moet je daar op inspelen door het opfrissen van de vakkennis. En dat vereist niet alleen kennis van het product, maar ook kennis van de consument. De tijd is voorbij dat men een bedrijf neerzet en dan afwacht welke klanten erop afkomen. Je moet nu andersom redeneren, dus uitgaan van de doelgroep". Dat betekent niet dat de cursussen bol zullen staan van theorie, integendeel. Misschien is „cursus" in dit geval een te zwaar be laden woord en dekt „trainingsdag" de lading beter. Kruizinga: „De cur sussen zijn heel praktijkgericht. De cursussen duren slechts twee dagen, maar dat is voldoende tijd. De deelne mers hoeven geen formules te leren of soorten hypotheken. Wat ze wél leren, zijn praktische methoden die op het ei gen bedrijf zijn toe te passen". Opgave is nog mogelijk bij de Kamer van Koophandel Hollands Noorder kwartier in Alkmaar, telefoon 072-195757. Horecaf Los van de hiervoor beschreven cur sussen, maar wél naar aanleiding van het streven naar kwaliteitsverbetering, werd dinsdag door werkgeversorgani satie Horecaf Texel een „trainingsdag" gehouden in hotel „Rebecca" in De Waal. Van zestien van de twintig bij deze organisatie aangesloten bedrijven (hotels) waren vertegenwoordigers aanwezig. In totaal negentien deelne mers waren een dag lang gemotiveerd bezig met het thema „bedrijfsformule". Van de deelnemers werd o.m. ge vraagd hun bedrijf en Texel als vakantie-eiland eens uit het standpunt van een buitenstaander, nl. de poten tiële vakantieganger, te beoordelen. Horecaf-voorzitter Harry Wuis: „Zo wordt men zich meer bewust van de mogelijkheden en dat kan een aanzet zijn tot verbetering van de kwaliteit". De dag werd georganiseerd door het Onderwijscentrum Horeca, waarvan consulent M.F. Fransen Daalmeijer aanwezig was, en docent was Joop de Zwart, die een marketing-adviesbureau voor horeca en recreatie heeft in Mon- nickendam. Ook Horecaf-consulent H.H.J. Heikens gaf met zijn aanwezig heid blijk van interesse. De Zwart zei het opvalllend te vinden dat ondanks de onderlinge concurrentieverhoudin gen, sprake was van openhartige dis cussies en een kennelijke saamhorig heid om tot een beter product te komen. Cursuspakket De eerste cursus begint aanstaande maandag al: „Financieel management voor ambacht, detailhandel en hore ca". Op maandag 25 januari is de tweede en afsluitende cursusdag. De cursussen worden gehouden van 14.00 tot 20.00 uur in het restaurant „Loodsmansduin" in Den Hoorn. De organisatie berust bij het CIMK en de Kamer van Koophan del. De volgende twee cursusdagen staan begin februari op het program ma. Op de dinsdagen 2 en 9 februari wordt van 14.00 tot 20.00 uur het on derwerp „Marketing en reclame voor ondernemers in detailhandel en am bacht" (dus geen horeca) besproken. Plaats van handeling is ,,'t Jachthuis" in De Koog. Op de maandagen 7 en 14 maart, zelfde tijd zelfde plaats, wordt de cursus „Leiding geven en motiveren" gegeven. Hierin wordt aan dacht besteed aan het omgaan met mensen in een bedrijf, hetgeen invloed heeft op de wijze waarop de klanten worden geholpen. De kosten van elke cursus bedragen f295— per cursist. Toeloop valt tegen Vooralsnog valt het aantal aanmeldin gen tegen. In totaal hebben zich twin tig deelnemers ingeschreven, terwijl wordt gestreefd naar 25 personen per cursus. Aan de cursus die volgende week van start gaat, nemen acht on dernemers deel zoals het er nu naar uitziet. Voor de organisatoren geen re den om de bijeenkomsten af te ge lasten. Kruizinga: „Nee hoor, degenen die zich hebben ingeschreven, krijgen gewoon waar ze recht op hebben". De cursus staat open voor alle onderne mers uit genoemde sectoren, ongeacht opleiding en kennis. „Het enige_dat wordt verlangd is wat praktijkervaring. De docenten passen zich wel aan ie ders niveau aan. In de cursus „Finan cieel management" gaat het erom wal de ondernemer doet met zijn finaciële gegevens. Aan het eind van het jaar staan de cijfers op een rij, maar welke ontwikkelingen kun je op basis daar van verwachten? En welke mogelijkhe den heeft een ondernemer om die te beïnvloeden? Aan de hand van prak tijkvoorbeelden proberen we in de cur sus dat inzicht te kweken. Wat je nu bijvoorbeeld ziet is dat een onderne mer met al zijn cijfertjes naar een ac countant of andere financieel adviseur stapt, zonder dat hij goed weet op welke onderdelen hij speciaal moet let ten. De cursus is als het ware het „gereedschap" waarmee men voortaan wél beter voorbereid zulke gesprekken kan voeren", aldus Kruizinga. Secretaris Voor Dick van der Wel, ambtenaar re creatie en toerisme bij de gemeente Texel en secretaris van de stuurgroep, is de geringe respons op de cursussen teleurstellend. „Uit het TAPT-rapport bleek dat bij de ondernemers op Texel een grote be hoefte bestaat aan voorlichting en cur sussen met een „lage drempel". Dus cursussen die praktijkgericht zijn en waaraan iedereen kan meedoen. Doe len zijn het leren voeren van een eigen bedrijfsbeleid, het leren kennen van de markt, kortom het verbeteren van het management. We hebben nagegaan welke instanties cursussen verzorgen in deze richting, alle mogelijkheden op een rijtje gezet en een eerste selectie gemaakt. In samenwerking met o.a. het TVO, en na contact met de KvK en het CIMK zijn de nu te houden cursussen uitgekozen. Vervolgens zijn alle 6 700 bij de KvK ingeschreven Texelse bedrijven door ons aangeschreven". De vergoedingen die worden be taald voor aangepast beheer in het relatienotagebied in Waterland drei gen te worden verlaagd. Hiervan wordt melding gemaakt in een ar tikel in „De Boerderijkrant", waar op wij van agrarische zijde attent werden gemaakt. Het verzet tegen aanwijzing van relatienotagebieden op Texel had destijds te maken met de angst voor stagnatie van de be drijfsontwikkeling en de vrees dat de in eerste instantie toegezegde beheersvergoedingen later zullen worden teruggedraaid. Dat laatste dreigt dus nu in Broek in Water land te gebeuren, zodat het zaak is dat deze mogelijkheid onder ogen wordt gezien als binnen afzienbare tijd ook de beheersplannen met vergoedingen voor Texel worden vastgesteld. „De Boerderijkrant" meldt: „De be- heervergoedingen in veenweidegebie- den zullen drastisch omlaag gaan, als de berekeningswijze volgens een voor stel van het Bureau Beheer Landbouw- In de raadzaal zal het inmiddels beproefde geluidsinstallatiesysteem van Philips worden geïnstalleerd. Door de raad is in oktober daar voor een krediet beschikbaar gesteld van f26.400,—. Er zal wor den voorgesteld een extra krediet van f4000,— beschikbaar te stellen voor het maken van een zoge naamde „dovenlus". Een dovenlus bestaat uit een ringlei dingsversterker waardoor de discussie versterkt wordt uitgezonden, zoveel mogelijk gescheiden van de andere ge luiden. De kosten hiervoor (f4000,— zijn niet in de begroting opgenomen. De keuze voor het Philipssysteem is tot stand gekomen na zorgvuldige in ventarisatie en informatie bij anderen, ook bij overheidsinstanties. Er is nog geprobeerd een demonstratie te laten verzorgen door de firma POGO, door wie op verzoek van de gemeente ook prijsopgave js gedaan. De firma heeft echter niet genoeg materiaal in voor- radd om een complete installatie te demonstreren en zou daarom moeten werken met deels afwijkende onderde len. Voor de demonstratie werd boven dien f750,— gevraagd als er een op dracht volgde en f1500,— als de op dracht tot levering niet werd verkre gen. Voor die demonstratiekosten was geen krediet geraamd. Aangezien het systeem van Philips inmiddels heeft aangetoond goed te voldoen en ook bij andere instanties goed bevalt, heeft men voor dit systeem gekozen. De zon komt 21 januari op om 8.36 uur en gaat onder om 17.06 uur. Maan: 19 jan. N.M. Springtij: 21 januari Hoog water aan het Noordzeestrand: Vrijdag 15 januari 2.11 en 13.37 Zaterdag 16 januari 3.34 en 14.37 Zondag 17 januari 5.08 en 18.00 Maandag 18 januari 6.44 en 19.13 Dinsdag 19 januari 7.53 en 20.07 Woensdag 20 januari 8.51 en 20.55 Donderdag 21 januari 9.45 en 21.40 Vrijdag 22 januari 10.32 en 22.23 Zaterdag 23 januari 11.08 en 23.08 Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De commissie („stuurgroep") die zich bezighoudt met de uitvoering van het TAPT-rapport, zal in fe bruari de eigen activiteiten aan een evaluatie onderwerpen. Wat is er in het eerste jaar na de presentatie van de analyse van Texel's toeristi sche mogelijkheden door Inge- niersbureau Oranjewoud, allemaal bereikt? „Er is vooral ontzettend veel gepraat met instanties", zegt Dick van der Wel, secretaris van de stuurgroep, in de wandelgangen STAP genaamd. De gemeenteambtenaar verwijst voor meer informatie naar de op handen zijnde evaluatie, maar wil toch wel en kele punten opsommen. Een dikke map met briefwisselingen is zijn be wijs. Er zijn gegadigden gezocht voor de vestiging van een museum in de Texla-bunker. Uit contacten met parti culieren en de Stichting Texels Mu seum bleek dat het idee niet haalbaar is, met name omdat de ruimte te klein is. Met Teso zijn gesprekken gevoerd over „prijsdifferentiatie" (goedkopere overtochten voor bepaalde groepen). Er zijn contacten geweest met een re clamebureau over de presentatie van het eiland. De realisatie van een golf baan was een voornaam onderwerp, evenals de mogelijkheden voor een kuuroord. Met ingang van komend sei zoen zullen bij de ingangen van elk dorp verwijs- en plattegrondsborden zijn geplaatst. De stuurgroep heeft een advies aan B en W opgesteld inzake kamperen bij de boer. Voorts krijgen toeristen deze zomer bij de VW een pamflet waarop staat aangegeven wat op de diverse "stranden allemaal mag en wat niet mag, en wat de recreatie mogelijkheden zijn. „De nu geplaatste hoeveelheid borden dreigen in een on overzichtelijke toestand te ontaarden". Verder wordt meegewerkt aan de voor bereidingen van de opening van de nieuwe jachthaven, die een zeer grote manifestatie moet worden. Heel veel tijd ging zitten in het naar Texel halen van cursussen. Van der Wel: „Onze taak is om het plan onder de aandacht te brengen van degenen die wat met de aangedragen ideeën kunnen doen. Daarnaast hebben we voorlichting ge geven over het TAPT zelf, via bijeen komsten in De Lindeboom voor het TVO en in Tatenhove voor het TVL". Over een maand bepraten de stuurgroep-leden (vertegenwoordigers van TVO, Rekron, VVV en gemeente) de bereikte resultaten en op welke wij ze daarop moet worden voortgeborduurd. gronden (BBL)- wordt vereenvoudigd Een besluit over dit voorstel is nog niet genomen, aldus een woordvoedt van het ministerie van landbouw". Melkveehouder Jan Spaans uit Broei in Waterland, die tevens zitting heeft in de provinciale commissie beheer landbouwgronden, zegt in het artikel „het BBL-voorstel een slag in het ge zicht te vinden van de boeren die meewerkten aan verwezenlijking van de relatienota. „De vergoedingen die na uitvoering van de ruilverkaveling Waterland rond de f1000,— zouden fc men te liggen, zullen nu zo'n f600,- lager uitpakken. Alleen al voor het~ lichte beheer in Waterland betekent t op jaarbasis een verlies van f 1,1 mil joen aan vergoedingen". De voor gestelde nieuwe methode komt erop neer dat beheervergoedingen niet lap ger meestijgen met rentabiliteitsverbe teringen in een vergelijkingsgebied. Voorgesteld wordt vaste bedragen te hanteren volgens de „bergboerenregi ling". In een veenweidegebied zoals Waterland zou peilverlaging een aan zienlijke rentabiliteitsverbetering bete kenen, waardoor als het voorstel doo gaat een deel beheersvergoeding wegvalt. helft van de bevolking woont. We mi ken letterlijk goede sier". Mogelijkhe den om het plan te versoberen, zo werd verder uitgelegd, zijn er weinig Toegegeven werd dat het geplande „waterwerk" eventueel zou kunnen vervallen maar de kosten daarvan (f29.000,— excl. BTW) zijn laag in ve gelijking met de totale uitgave. Zegen vertelde dat het geen echt kunstwerk is „met standbeelden enzo" maar „meer iets technisch". Barendregt kwam niet terug op zijn afwijzende houding. „We moeten ook eens nee durven zeggen. Laten we eerst het raadhuis maar verbouwen". Gerbrand Poster tilde vooral zwaar aan het ver dwijnen van parkeerplaatsen van de Groeneplaats. Jan van Asselt bracht zijn afkeer van het B en W-voorstel o dramatische wijze onder woorden: „Het bloedend hart van Den Burg wordt nu uitgebeeld in iets waar wat- uitkomt in plaats van bloed". Sprekei meende dat de Groeneplaats nu ook als marktplein verloren gaat en uitte ongerustheid wat betreft de mogelijk heden voor de jaarlijkse schapenfok- dag, die hij van onmisbaar belang achtte. Peter Bakker had geen enkel bezwaar. Dirk Terpstra wilde eerst al leen accoord gaan als de voorgeno men werkzaamheden op de Elemert zouden worden geschrapt, maar kwa daarop dus later terug. Nieuw hart Wethouder Schilling zei dat Den Bur door de werkzaamheden zijn hart nie verliest maar juist een nieuw hart krij met onbelemmerde mogelijkheden voor markt en fokdag. Alleen de ker mis kan er niet meer terecht. Het ide om de Elemert meer parkeerplaatse i geven is op een hoorzitting ontstaan, en is aangenomen. Het is gewoon rr rele plicht om die toezegging gestart te doen. Er is altijd beloofd dat de vi loren parkeerruimte op de Groene plaats gecompenseerd zou worden. Het voorstel van Terpstra om de Ele mert uit de plannen te schrappen wj met tien tegen vijf stemmen verwor pen. Na schorsing van de vergaderir liet Terpstra weten zich daarbij neer leggen, maar dan wel met een ande financiering. Het meeste benodigde geld zou uit het saldo van vorig jaar moeten komen. De vergadering were opnieuw geschorst want het college moest zich hierover beraden. De bui gemeester liet daarop weten dat de meerderheid accoord ging met het voorstel Terpstra. Dat werd in stem ming gebracht en met negen tegen zes stemmen aangenomen ondanks het verzet van Barendregt, die betoo'; de dat het overschot van vorig jaar i de saldi reserve thuishoort, omdat d reserve momenteel te krap is. Bu aai tie J. Bu ge 1; Vo- eer ver zor bri ker wo vie be< in de 11. lijk aar sui aai hei zijr gra vol spek en worst van 4,25 voor kwaliteit uit eigen keuken PARKSTRAAT. BOUL EVARD

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2