B en W praten niet meer over de Waag Verkeerssituaties op Texel onder de loep Waterleidingen worden krachtig doorgespoeld 24 ongevallen door alcohol Cursus tekenen -en schilderen - Gyminstuif Zwemclub naar marinebad m W m Topprestatie Nel Bruining in Inzeil Reisverslag over Californië De Vriendenkring speelt blijspel VRIJDAG 15 JANUARI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Tijdens een vergadering van de overleggroep verkeerszaken Texel zijn veel verkeerssituaties op het eiland onder de loep genomen. Het college was het eens met de ver- li schillende adviezen van de overleg groep en voegde zelf nog enkele suggesties toe. Geconstateerd is dat de Rommelpot in Den Hoorn doorloopt via een verharde weg naar de Mokweg, waardoor er dus een doorgaande verbinding is. De Rommelpot is dus geen doodlopende weg meer. het college wil laten onder zoeken of het fietspad Rommelpot over het RST-terrein kan doorlopen waardoor aansluiting wordt verkregen richting 't Horntje. De overleggroep wil het Waterschhap verzoeken aan te ge ven dat na het einde van het fietspad de route doorloopt de Rommelpot op, richting RST-terrein. G. Poster wil dat een zebrapad wordt aangelegd tegen over rusthuis St. Jan aan de Beatrix- laan. Dat is mogelijk, zo werd ge constateerd. Omdat de weg zelf over zichtelijk is werd een nadere aandui ding van het zebrapad niet nodig ge vonden, maar het college vond dat wél belangrijk. Ook de kinderen van de Jozefschool zouden van dit zebrapad gebruik kunnen maken. Bermpaaltjes Er was een klacht over de slechte wegverlichting in de bocht van de Schilderweg, vanaf de haven in Oude- schild. Er is wel verlichting, maar niet precies in de bocht. De overleggroep vond een extra lichtmast niet nodig, maar wel dat twee drie bermpaaltjes met reflectoren in de bocht aan de noordkant van de Schilderweg worden neergezet. Ook waren klachten geko men over de Houtmanstraat in Oude- schild. Er wordt daar te hard gereden en er zitten trottoirtegels los. De over leggroep wil graag dat het trottoir van 'le Houtmanstraat/hoek Trompstraat 'ordt doorgetrokken (langs het plant- ioen) en op de weg uitkomt in de orm van een verhoogde uitrit. Dit zou en snelheidsverlagend effect hebben. >e trottoirtegels zijn inmiddels in orde gemaakt. Minder tekens In 1990 zal het Reglement verkeersre gels en Verkeerstekens aanzienlijk ver anderen en er komt een nieuw Besluit Administratieve Bepalingen Wegver voer. De voornaamste wijziging is dat minder verkeerstekens worden ge- plaatst, maar dat men meer met aan passingen van de wegen een bepaald verkeersgedrag wil stimuleren. De in grijpende wijzigingen worden gedaan omdat er teveel en te moeilijke ver keersregels bestaan en er te veel ver- r keerstekens op de weg worden toege- r past. Verkeersgebruikere worden geacht een eigen verantwoordelijkheid s te hebben om het verkeer vlot en vei- lig te laten verlopen. Het nieuwe regle- ment zal slechts van basisregels uit gaan. Af en toe zullen alle verkeerste kens worden geëvalueerd. Deze maand is men gestart met de voorbereidingen _voor een verkeersveiligheidsplan. Texel had zich bij het ministerie aangemeld _,voor de „Actie 25%", maar telefonisch is bericht ontvangen dat voor Texel geen uitzondering wordt gemaakt op ie 20.000 inwonersgrens. De burge- neester zal op het departement van /erkeer en Waterstaat echter toch pro- leren om Texel te laten meedoen. Parkeren len moeilijk probleem is het parkeren lan de Langwaal. Er zijn twee moge- jkheden om op korte termijn wat te egelen: het groene veldje van de chool verharden en parkeren daarop nogelijk maken, een gedeeltelijk par- eerverbod instellen, de uitrit van het ijweggetje duidelijk aangeven en een erharde strook langs de weg maken vaarop parkeren mogelijk is. Deze mo- lelijkheden worden onderzocht en voor de te verharden strook wordt een begroting gemaakt. De Langwaal is te Bij voldoende deelname begint maan dagavond 1 februari een nieuwe cur sus tekenen. De mogelijkheid bestaat in te haken op de momenteel lopende Teleaccursus. Tijdsduur acht avonden van 19.30 tot 21.30 uur in de oude ULO. Dinsdagavond 2 februari begint een nieuwe cursus schilderen naar stil leven of portret. Eveneens acht avon den. Kosten f70,— per cursus. Opgave z.s.m. bij F.T. Voskuil, Pontweg 118 De Koog, telefoon 02220-3296. smal voor een eenzijdig parkeerverbod, maar een parkeerverbod voor beide zij den gaat weer ten koste van de schaarse aanwezige parkeerruimte. Het verkeer voor het dorpshuis moet zo worden geregeld dat de omwonenden er het minste last van hebben, dus er zal duidelijk moeten worden aangege ven waar mag worden geparkeerd en waar niet. Het college wacht nadere voorstellen af. Men wil daarbij nagaan of misschien een stuk grond tegenover de school kan worden aangekocht om extra parkeerruimte of speelgelegen- heid te bieden. De Jozefschool heeft gevraagd of verkeer vanaf de Pontweg via de nu in één richting gesloten Gasthuisstraat kan worden geleid, om dat nu nogal wat hinder wordt onder vonden. Voor het plaatsen van de ver keerslichten Akenbuurt is echter subsi die van de provincie gekregen op voor waarde dat de Gasthuisstraat voor het doorgaande verkeer dicht blijft. Er werd gevreesd dat dit anders een „sluiproute" wordt. Dat is de reden waarom niet aan het verzoek van de Jozefschool kan worden voldaan en men gaf het advies dat voor de geluidsoverlast contact wordt opgeno men met de afdeling milieu of ge meentewerken om na te gaan of vol doende aan isolatie is gedaan. Verlichting J.S. Kuiper-Roeper vindt het fietspad rond het pompstation aan de Pontweg erg donker. De bochten zijn niet goed te zien. Er is verlichting van een parti culier, maar alleen in het seizoen. De eigenaar van de verlichting zal worden gevraagd of de lampen 's avonds kun nen branden. Als dat niet mogelijk is moeten de bochten worden gemar keerd. Van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is informatie ontvangen over aantallen slachtoffers bij ongeval len waarbij alcohol in het spel was. Van 1 januari 1984 tot en met december 1986 waren op Texel drie doden en tien ernstig gewonden te betreuren als gevolg van alcohol. In totaal was in deze periode spra ke van 24 ongevallen waarbij alco hol in het spel was. Daar er zondag iets mis ging met de maandelijkse trainingsmiddag in het Marinebad te Den Helder is er aan staande zondagmiddag opnieuw een zwemtraining. Het vertrek- en trai ningsprogramma is ongewijzigd. De jaarlijkse feestavond in 't Skiltje te Ou- deschild voor leden van de zwemclub, die wordt verzorgd door de GO Oude- schild is verplaatst van 5 naar 12 maart. 't'.-y-, Dinsdag was de Stenenplaats in een fontein omgedoopt. Voor veel voorbijgangers leek het erop dat op de Stenenplaats dins dagmiddag een leiding was gesprongen. Hevig gutste het wa ter uit een buis via een ton de straat op en baande zich als een wild kronkelende bergstroom een weg naar de lager gelegen Ko- gerstraat. Bij navraag bleek dat er van een defect geen sprake was, maar van een nieuwe methode die het PWN toepast om het waterlei dingnet te reinigen. Het met grote waterkracht doorspoe len van de leidingen werd tijdens de vorige winter voor de eerste maal toe gepast, met goed resultaat. Het doel, de verwijdering van roestaanslag aan de binnenzijde van de leidingen, werd bereikt. Roest veroorzaakt de „beruch te" bruine kleur van het drinkwater. Op Texel zijn daar over het algemeen weinig klachten over, maar om zo hel der mogelijk water te leveren heeft het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord holland tot de reiniging besloten. Een paar winters geleden werd dat gedaan met behulp van schuimrubber prop pen, die de leidingen aan de binnenzij de „schuurden". Dit bleek een om slachtige en kostbare methode, terwijl bovendien het resultaat tegenviel. De methode waarbij via de brandkraan de stroomsnelheid in het water wordt opgevoerd, bevalt dus beter. Per uur wordt 80 100 kubieke meter water door de leiding gejaagd. Bij een lei ding met grote afname, zoals in het geval van de Stenenplaats, is dat naar schatting ruim tweemaal zoveel dan normaal door de leiding stroomt. In minder „drukke" leidingen is het ver schil tussen de stroomsnelheid bij het doorspoelen en de gemiddelde stroomsnelheid nog veel groter. Het principe is eenvoudig: door water met hoge snelheid door het leidingstelsel te laten gaan, worden roest en andere deeltjes die zich tegen de binnenzijde van de buis hebben afgezet meegesleurd. Het eerst zijn de hoofd,,aders" aan de beurt. Onder de Stenenplaats bijvoor beeld loopt één van de hoofdleidingen van Texel. Tijdens het doorspoelen van een hoofdleiding worden de zijtakken afgesloten.. Daardoor wordt een grote re doorstroomsnelheid bereikt en krij- - gen de verbruikers geen vuil water uit de kraan. Het komt zelden voor dat een straat zonder water komt te zitten. Als een hoofdleiding schoon is, zijn de zijtakken aan de beurt. De afnemers krijgen tevoren een toelichtend briefje i in huis. Het doorspoelen gebeurt bui ten de druktepieken om, op Texel dus buiten het toeristenseizoen. In eerste instantie werd in september begonnen, maar de afname bleek toen nog te groot, zodat pas in oktober de draad werd opgepakt (behalve in de herfstvakantie). Vorig jaar zorgde de strenge en lang durige winter er voor dat niet het ge hele reinigingsprogramma kon worden afgewerkt. Oosterend en Oudeschild kwamen niet aan de beurt. Met de huidige zachte winter schiet het werk snel op. In Den Burg zijn de PWN- medewerkers nog ongeveer drie weken bezig en daarna moet alleen Oude schild nog. Houtweg weg Het gevaar van onderspoeling is bi) de ze methode niet denkbeeldig. Vorig jaar gebeurde dat in de Houtweg. Achteraf kon dat niet helemaal in de schoenen van het PWN worden ge schoven. Het riool onder het straatje tussen de Burgerhoutstraat en de Wit te Kruislaan bleek namelijk lek. Het bij het doorspoelen vrijkomende water spoelde het zand tussen de straatste nen vandaan en het zand zakte door het lek het riool in, zodat de Houtweg „instortte".... De PWN-ere voelen er weinig voor om zich tweemaal aan dezelfde steen te stoten en gebruiken nu een ton om het met kracht vrijkomende water in eerste instantie op te vangen. Binnen de kortste keren loopt het water over de rand heen, hetgeen menig passant de wenkbrauwen doet fronsen. „Je kunt dat water beter naar de Sahel brengen", was één van de opmerkin gen die de PWN-medewerkers kregen te horen. Allround-sportvrouw Nel Bruining uit Den Hoorn heeft zaterdag in de Zuidduitse wintersportplaats Inzeil een prestatie van allure geleverd. Zij eindigde op de tweede plaats in het vrouwenklassement van de al daar gehouden wintertriathlon. Door deze prestatie legde Nel beslag op de eerste plaats van het totaalklassement dat werd bere kend over de wintertriathlons van Inzeil en Assen. Ook vorig jaar finishte Nel als tweede vrouw, maar van haar prestatie straal de ditmaal meer glans af. In 1986 de den slechts drie vrouwen mee, zater dag waren dat er elf. Verder wist de Texelse haar tijd van vorig jaar met maar liefst een half uur te verbeteren. Haar totaaltijd van 4 uur en 48 minu ten was echter nog ruim drie kwartier te kort om de winnende tijd van Ma rianne Vlasveld te verbeteren. Vlas veld, die Nederlands kampioene lang laufen is, was ook vorig jaar al de sterkste. Nel Bruining demonstreerde vooral grote progressie op het onder deel langlaufen. Dat had zij goeddeels te danken aan de aanschaf van een paar zg. „skaters" (niet te verwarren met „skeelers", de populaire rolschaat sen). Met skatere kan de schaatsbewe- ging worden gemaakt, naast het lang- laufspoor in de sneeuw. De loop/glij- techniek op de lange latten over het spoor is dus niet langer nodig. Ook veel andere deelneemsters kozen voor de snellere methode met „skatere". „Zonder die dingen kom je in de top niet mee", meldde Nel Bruining vanuit haar vakantiebestemming in Oostenrijk. Na het eerste onderdeel, langlaufen, lag Nel als vijfde in de race (al met een achterstand van een half uur op de latere winnares). Na het lopen over een lastig bergparcoure had zij de vier de klassering te pakken, maar was zij nog 21 minuten verwijderd van de zil veren medaille. Tijdens het laatste on derdeel, schaatsen, bewees Nel haar uitmuntende conditie en versloeg de overgebleven concurrentes. Op de algemene Ledenvergadering van de Ver. v. Bedrijfsvoorlichting Texel komt na het huishoudelijke deel van de vergadering een reisverslag over Ca lifornië. Aan de hand van dia's zal een indruk worden gegeven van dit verre land. Hierin zijn opgenomen de bedrij ven van de „oud" Texelaars Cees Tol lenaar, De Visser en Van Exel. Het ver slag zal worden gegeven door M. van Exel en J. Koolhof. Deze bijeenkomst wordt maandagavond, 18 januari ge houden in hotel „de Pelikaan". De le den van de Ver. v. Bedrijfsvoorlichting worden om 20.00 uur verwacht terwijl andere belangstellende om 21.00 uur welkom zijn. Het college heeft besloten niet langer met welke gegadigde dan ook te praten over de verpachting van de waag op de Vismarkt. Eerst moet worden uitgemaakt wat men precies met het gebouwtje wil of: wat men er NIET mee wil. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt zaterdag een gezellige instuif gehouden door de jeugdraad van de GVT in de Beatrix- zaal. Kinderen van vier tot veertien jaar kunnen zich uitleven op verschil lende gymtoestellen. De toegang is gratis en er is ook nog een lekkere verrassing. Dit werd dinsdagavond in de raadsver gadering duidelijk toen daar werd ge discussieerd naar aanleiding van de brieven die over deze zaak waren ge schreven namens Frans Pieterse van het naburige café De Kareeboom. Zo als bekend was Pieterse in actie geko men toen hij vernam dat B en W over de verpachting van het op de monu mentenlijst staande gebouwtje in on derhandeling was met iemand uit De Koog, hoewel hem was beloofd dat hij zou worden geïnformeerd als verpach ting aan de orde zou komen. Pieterse had zich namelijk wel eens als gega digde gemeld. In laatste instantie had de gemeente naar aanleiding van de brieven van de jurist aan de raad ken baar gemaakt dat men zelfs met meer dere personen in onderhandeling was en dat de zaak door het college zou moeten worden afgehandeld. Gerbrand Poster vond het maar een warrige gang van zaken. Eerst werd de indruk gewekt dat Pieterse in de gele genheid zou worden gesteld om aan zijn trekken te komen, later wordt er buiten hem om met iemand uit De Koog gepraat en nu is de gemeente met méérdere gegadigden in onderhandeling. Ingreep Tijdens de verdere discussie bleek dat het „seniorenconvent" (de fractievoor zitters) zich al in besloten sfeer met deze affaire hadden bezig gehouden. Kennelijk waren bij die gelegenheid signalen gegeven naar aanleiding waarvan B en W alsnog hadden beslo ten alle gesprekken met gegadigden te staken en eerst uit te zoeken wat de beste bestemming is voor het gebouw. Vervolgens wil men de vrijheid hebben om met iedereen te praten. In de raad van dinsdag zei Barendregt dat men Pieteree niet meer als serieu ze gegadigde had beschouwd omdat hij in 1981 duidelijk had laten blijken alleen interesse te hebben als hij alco holhoudende drank vanuit het gebouw zou mogen verstrekken. Daar voelde het college niets voor en Pieteree had toen afgehaakt. Toen hij zich later op nieuw meldde was het college al met anderen in gesprek en was er geen sprake meer van eerste recht. Het maakte echter niet veel meer uit, want het college had nu dus besloten met niemand meer te praten en wil de kwestie dus met een schone lei en zonder verplichtingen aanpakken. Vuurwerk In de vorige raadsvergadering had de burgemeester gezegd in overleg met de politie strenger te zullen optreden tegen het voortijdig afsteken van vuur werk rond de jaarwisseling. Dirk Terpstra zei dat hij daar weinig van had gemerkt. Lang voor en ook lang na de dag van de jaarwisseling is er weer volop geknald. Burgemeester Schipper zei dat de politie wel degelijk in actie is geweest, maar dat beteken de helaas geen garantie dat deze misstanden werden uitgebannen. Zwerfkatten Voor het opvangen van zwerfkatten is nu een voorlopige regeling getroffen. Maandag j.l. zijn de hokken geplaatst bij dierenpension Slufterweg. Gerard van der Kooi (PvdA) constateerde dat zwerfhonden momenteel dus nergens op Texel bezorgd kunnen worden. Dat werd door wethouder Zegers be vestigd, maar hij vertelde ook dat B en W spoedig met vooretellen inzake een definitieve opvang voor alle zwerf dieren zullen komen. Woonfunctie Tine Krijnen (Texels Belang) betuigde adhesie aan de buurtbewoners die zich verzetten tegen de timmerwerkplaats die de heer De Ridder aan de Witte Kruislaan wil stichten. Ze vond dat de woonfunctie van deze omgeving inder daad wordt aangetast. Mensen die hier ooit bouwgrond hebben gekocht en de daarvoor geldende prijs hebben betaald, mochten de verwachting heb ben dat de omgeving ook werkelijk woonwijk zou blijven. Kwalijk vond mevrouw Krijnen het dat de mensen op eerder geuite klachten geen enkele reactie hebben gekregen van het raadhuis. Wethouder Schilling legde uit dat het bouwplan voor de timmerwerkplaats van beperkte omvang is. Betrokkene heeft het met een groter bedrijf gepro beerd, maar dat is van de hand gewe zen. Het beleid van het college is om kleinschalige bedrijvigheid te stimule ren en het is een realiteit dat dergelijke initiatieven nogal eens in woonomge vingen ontstaan. Door het stellen van stringente hinderweteisen kunnen de daaraan verbonden nadelen worden bezworen. Het college heeft aan het plan meegewerkt, mede omdat de raadscommissie unaniem akkoord ging met een bestemmingswijziging. Wat betreft het niet antwoorden op brieven zei de burgemeester dat alles wordt gedaan om dit te voorkomen. Er wordt op zijn minst bevestiging van ontvangst gestuurd. In dit geval, zo voegde Schilling er aan toe, had het niet antwoorden een bijzondere oor zaak. De procedure voor het in eerste instantie ingediende bouwplan is gestaakt. Bij de tweede procedure meende men voldoende recht te doen aan de belangen van de omwonenden. Horeca Het gemeentebestuur gaat gewoon door met het aanschrijven van horeca bedrijven om te bereiken dat zij aan hun hinderwetverplichtingen zullen vol doen, ook als het om bedrijven gaat die volgens de in de maak zijnde alge mene maatregel van bestuur niet meer hinderwetplichtig zijn. Met laatstge noemde categorie worden de rustiger horecabedrijven bedoeld, die geen lawaai e.d. veroorzaken. Andere ligt het voor disco's e.d. die hinderwetver- gunningplichtig zullen blijven. Horeca Nederland had namens de Texelse af deling een beroep gedaan op B en W en gemeenteraad van Texel om de „rustige" bedrijven alvast ongemoeid te laten. Het college was daarop niet ingegaan, omdat het allerminst vast staat dat de eisen onder de nieuwe wettelijke regeling minder streng zullen zijn: alleen het formele kader wordt anders. Bovendien is nog niet bekend wanneer de maatregel van bestuur van kracht wordt. Dat is op zijn vroegst op 1 januari 1989. Horeca Nederland had als argument voor een soepel beleid onder meer genoemd dat de betreffen de bedrijven zich dan grote investerin gen kunnen besparen. Erna Eelman vond dat het college de „minder ernstige gevallen" vrijstelling moet geven. De rest van de raad had geen bezwaar tegen het nu gevoerde beleid. Gifspuit Naar aanleiding van een oproep van de Vereniging Milieudefensie om bij het onderhoud van gemeentelijke plantsoenen niet met gif te werken, herinnerde Hans Roeper aan zijn ver zoek om het tevoren bekend te maken als in een bepaalde omgeving met bestrijdingsmiddelen wordt gespoten. Barendregt vertelde dat de gemeente zeer selectief omspringt met vergif. De meeste middelen zijn zelfs niet eens giftig. Het onderwerp komt spoedig opnieuw in discussie want het college zal het beleid inzake het gebruik van bestrijdingsmiddelen op papier zetten en in commissieverband bespreken. Vergulde Kikkert Hoe het verder moet met de Vergulde Kikkert is voor de gemeente op dit moment nog geen onderwerp van gesprek, zo werd door wethouder Ze gers meegedeeld op vragen van Ger brand Poster. De Stichting Theater Re- taet heeft het recht van erfpacht te koop aangeboden en afgewacht moet worden of zich een gegadigde meldt. Verslaving Omdat de „Werkgroep verslavingen" het heeft laten afweten en dus nauwe lijks gebruik heeft gemaakt van het geld dat de gemeente ervoor beschik baar heeft gesteld, deed Erna Eelman de suggestie weer in zee te gaan met vrijwilligers die voordien succesvolle activiteit ontplooiden op dit voorlich tingsterrein. „Ga met die groepjes ver der; het is de moeite waard". Aktieplan De gemeente heeft een werkzaam aandeel in de uitvoering van het Toe ristisch Aktieplan. Het secretariaat wordt namelijk behartigd door de werkgelegenheidsambtenaar en dat kost de gemeente ongeveer 77.000,— per jaar. Dirk Terpstra liet weten daar niet erg mee ingenomen te zijn. „De overheid moet terugtreden". Spreker vond de uitvoering van het Toeristisch Aktieplan een zaak van het bedrijfsle ven, waarbij de gemeente best positief en begeleidend mag optreden, maar het secretariaat is een sleutelfunctie en dat vond hij te ver gaan. Wethouder Barendregt was het daar niet mee eens. Volgens hem is alleen de gemeente in staat de werkgroep op deze manier bij elkaar te houden en effectief te laten zijn. Terpstra vond het nogal bedenkelijk dat het be drijfsleven daartoe zelf niet in staat is. Volgens Barendregt draait de werk groep die het actieplan moet uitvoeren goed. „Er wordt veel onderzoek ge daan". Met name werd gewezen op de cureusactiviteit waardoor het manage ment van de (toeristisch) ondernemers kan worden verbeterd. Toneelvereniging De Vriendenkring uit Den Hoorn heeft het blijspel „Dubbel Vier" van Hans van Wijngaarden in studie genomen. Het stuk wordt op 5 maart in De Waldhoorn opgevoerd.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5