Cfroen ^warts jexels in het karL, Juridische woordenstrijd over plannen De Ridder Laatste beton voor zwemparadijs gestort P Jemeente doet wat egen leegstand huizen Loodsmansduin Garnalenkotter liep vast op zandplaat Ambachtscentrum kerkje Den Hoorn ""ton 217 E RlOPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.250 VRIJDAG 22 JANUARI 1988 oor advertenties, abonnementen, etc ingeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ilefbon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 edactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741 uiten werktijd deze week tot en met dinsdag as.: Tessa de Graaff, Pater Wit- iplein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs H9,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60 398 i/let uitzondering van Erna Eelman-van der Kooi van de VVD leeft de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbe- eid de bezwaren die buurtbewoners hadden ingebracht te len de timmerwerkplaats van De Ridder aan de Witte Kruis- aan, ongegrond verklaard. Dat gebeurde aan het slot van len discussie die een nogal pittig karakter kreeg door het iptreden van Mr. R. M. Berendsen, die als pleitbezorger op- rad voor de familie De Ridder. leze jurist stelde zich formeel op en wam tot de conclusie dat zeven be waren niet ontvankelijk waren omdat e waren gericht tegen het voorberei- ingsbesluit en niet naar voren waren ebracht bij de daarop volgende artikel 9-procedure. En het achtste bezwaar /as gericht tegen verlening van een ■ouwvergunning terwijl die bouwver- iunning nog helemaal niet aan de or- le is, zodat volgens de jurist ook dit «zwaar tegen iets dat er niet is") een waarde had. Praktisch :ij monde van wethouder Daan Schil- ng werd duidelijk gemaakt dat het emeentebestuur ook wel had gezien at tegen een voorbereidingsbesluit een bezwaren mogelijk zijn, maar met e afzenders was overeengekomen dat un protesten geacht zouden worden i zijn ingediend in het kader van de rtikel 19-procedure. Dat was wel zo raktisch. oals bekend vreest de buurt voor hin- er en daarmee aantasting van de «arde van de woonomgeving als de mmerwerkplaats te komt. Dergelijke edrijven horen niet thuis in woonwij- sn, maar op bedrijventerreinen, zo /as hun redenering. Het college had aar tegen in gebracht dat kleinschali- e bedrijvigheid in een woonwijk moet unnen, mits de hinder door het stel- let lijkt steeds vaker voor te ko- Iien dat woningen leeg staan of rorden verhuurd aan toeristen. Imdat woonruimte binnen ge steente Texel nog steeds een chaars goed is, is een procedure "pgezet om de eigenaren te dwin- en de huizen beschikbaar te stel- in voor woningzoekenden. Deze rocedure zal bij zes huizen in De ocksdorp voor het eerst worden -jegepast. e gemeente vindt dat woningen die jet zijn aangewezen als tweede huis eschikbaar moeten blijven voor per- lanente bewoning. Als bepaalde hui- in lang leegstaan zal worden uitge- )cht wie de eigenaar is en wie er het atst heeft gewoond. Er zal een brief aar de eigenaar worden gestuurd met lh verzoek om te reageren. Als er n reden voor leegstand is wordt de naar uitgenodigd voor een prek, waarin hij of zij op de hoogte dt gesteld van het hoe en waarom, verhuurmogelijkheden en-in het uit- ite geval-de mogelijkheid tot vorde- flg. Als niet wordt gereageerd op de Hef, zal een herhalingsverzoek wor- en gestuurd waarin wordt gewezen p de vorderingsmogelijkheid. Er zal bede voorlichting worden gegeven i/er bepaalde garanties van de ge- ieente bij verhuur aan urgent oningzoekenden. Den Hoorn, 02226 - 590 Hét familierestaurant voor Texel. Wij zijn alle weekenden geopend; of op afspraak. Een mooie gelegenheid voor al uw festiviteiten, óók in de winter. Telefoon 02226 - 590. len van voorschriften binnen de perken blijft. Namens de buurtbewoners gaf Co Vin- ke toelichting op de bezwaren, waarbij hij duidelijk maakte dat de buurt al in een zeer vroeg stadium in verzet kwam. Het kleinschalige karakter sluit niet uit dat de hele dag in het bedrijf door meerdere mensen wordt gewerkt, dat er machines draaien, dat er materi aalopslag is, etc. De wethouder be toogde dat het college het gevaar voor hinder in de buurt wel degelijk had on derkend en alert was geweest. De Rid der is op een gegeven moment zelfs met een aanmerkelijk groter bouwplan gekomen, maar dat was van de hand gewezen. Voor de rest moet de over last binnen de perken blijven door de voorwaarden die aan de hinderwetver gunning zijn verbonden. Kan niet Raadsman R. M. Berendsen trachtte aan de hand van uitspraken van de Raad van State duidelijk te maken dat bezwaren indienen tegen een voorbe reidingsbesluit helemaal niet kan. Het voorbereidingsbesluit op zichzelf kan namelijk niet schaden. Het opent slechts de mogelijkheden voor een procedure in het kader waarvan wèl bezwaren mogelijk zijn. Schilling, bij gevallen door ambtenaar Hut, vond dat een veel te formele benadering. Volgens laatstgenoemde zou ook de Raad van State van mening zijn dat het bezwaar tegen een voorbereidings besluit best geacht mag worden te zijn ingebracht in het kader van de artikel 19-procedure als dat in overleg met de afzenders gebeurt. De jurist betoogde evenwel dat het hem er om te doen was dat de bezwaren geen ongunstige gevolgen voor De Ridder zouden heb ben, dus had hij er belang bij dat ze niet ontvankelijk zouden worden ver klaard. Hij nam het het gemeente bestuur kwalijk de soepele benadering te hebben toegepast, zonder De Rid der daarin te kennen en verklaarde de bezwaren bovendien ook ongegrond te vinden omdat De Ridder het bedrijf daar in feite al vijf jaar heeft en omdat er nu voorschriften komen die tege moet komen aan de wensen van de protesterende buren. Het achtste be- De garnalenkotter WR 72 Alberta" uit Den Oever liep dinsdagmiddag vast aan de noordelijke oostzijde van zand plaat De Razende Bol. Aan boord be vonden zich twee bemanningsleden. In de late avond kon het schip op eigen kracht weer vlot komen. zwaar (gericht tegen het niet langer op makkelijke wijze kunnen bereiken van een garage als gevolg van de bouw van de timmerwerkplaats) had volgens hem al helemaal geen grond, omdat er ruimte genoeg is. De extra ruimte gaat over grond van De Ridder; die zou dit stuk kunnen afzetten. Het recht op het gebruik van die extra ruimte is dus he lemaal niet te claimen. De raadscommissie bleek de bezwaren van de buurt in ruime meerderheid niet te delen. Hans Roeper (PvdA) twijfelde er niet aan dat de kleinscha ligheid is gewaarborgd en dat geen grote hinder kan voortvloeien. Jan van Asselt ITexels Belang) dacht er ook zo over. Kleinschalige bedrijven moeten op gang geholpen kunnen worden, zo meende hij. Ate Rienstra constateerde dat het bedrijf temidden van de woon bebouwing zelfs helemaal niet groot kón worden ,,Het heeft zichzelf tot kleinschaligheid veroordeeld". Peter Bakker (PSP) achtte kleinschali ge bedrijven temidden van woonbe bouwing zelfs gunstig voor de leef baarheid van de buurt, als er maar waarborgen zijn dat de hinder niet overmatig wordt. En dat is het geval als De Ridder zich houdt aan de hinderwetbepalingen. Erna Eelman-van der Kooi achtte de bezwaren wel gegrond. Haar argument was dat de procedure fout is gevoerd. Eerst moet de hinderwetprocedure af gewikkeld worden alvorens de zaak planologisch wordt geregeld, zo meen de zij. Huis minder waard De op de publieke tribune zittende bu ren mengden zich ook in de discussie. Vinke vroeg zich af wat onder klein schalig" moet worden verstaan en in hoeverre dat hinder uitsluit als in het bedrijf tot 's avonds tien uur wordt ge werkt... De Ridder reageerde daarop boos en ontkende dat zo laat nog wordt getimmerd. Een overbuurvrouw klaagde over de rommelige aanblik die het bedrijf in de buurt geeft. „Vroeger was daar een mooie bloementuin en nu is het een terrein met rommel en materiaalopslag. De Witte Kruislaan is er minder aantrekkelijk door geworden en de waarde van mijn huis is ge daald", zei ze. Boomsingel Tijdens de bijeenkomst van de raads commissie werden nog twee hoorzit tingen gehouden. De eerste was naar aanleiding van bezwaren tegen het uit werkingsplan Gerritslanderdijkje. Door de familie Van der Vliet was gepro testeerd tegen het opnemen van een zeven meter brede boomsingel aan de Tempeliersweg, tegenover de zomer woning van de familie. Als die bomen er werkelijk zouden komen, zou bijna een derde van het erf van de woning er door in beslag worden genomen, zodat de mogelijkheden om zich daar te verpozen zouden afnemen. Het be zwaar werd door Mr. K. J. Harting toegelicht. Hij sprak de vrees uit dat de aantrekkelijkheid van de bungalow zal dalen en daarmee de verhuurmoge- lijkheid, financiële schade derhalve. Ambtenaar A. Hut legde uit dat er in de praktijk niet zoveel aan de hand is, want de betreffende strook krijgt welis waar de bestemming boomsingel maar de gemeente kan een particulier niet dwingen die bestemming ook tot wer kelijkheid te maken. Alleen als de fa milie op de betreffende strook iets zou willen bouwen, zou men tegen deze beperking aanlopen. De eventuele uit breiding van de thans 45 m2 grote bungalow tot de maximaal toelaatbare oppervlakte van 70 m2 wordt door de boomsingel niet belemmerd. Kees Jaap Harting tilde toch zwaar aan toe komstige belemmeringen en hield het bezwaar staande. De commissieleden kwamen hem niet tegemoet. Een boomsingel van zeven meter is bij recreatieterreinen overal in het bestemmingsplan buitengebied voorschrift. Het is ongewenst om uit zonderingen te gaan maken, zo was het eensluidende oordeel. Het bezwaar werd derhalve ongegrond geacht. Noodlokaal De derde bezwarenzitting ging over het noodlokaal dat thans bij de Red- mer IJskaschool in De Waal staat. Er is een aanvraag ingediend om dit tijde lijke bouwsel langer in stand te mogen houden omdat het nog wel enkele ja ren zal duren alvorens de school van het rijk de financiële ruimte krijgt voor permanente uitbreiding Voorzitter Siem Plaatsman van de dorpscommissie legde uit dat het noodlokaal (,,een aanfluiting voor het dorpsbeeld") zonder overleg met de dorpscommissie is neergezet. Het was de bedoeling dat het voor korte tijd zou zijn, maar het eind van die perio de moet wel in zicht komen Het lokaal ziet er niet fraai uit en belemmert de toegang tot de school en het zojuist verbouwde dorpshuis. Wethouder Piet Zegers was speciaal voor deze gelegenheid samen met on- derwijsambtenaar Ambriola naar de zitting gekomen om uit te leggen, dat het langer laten staan van het noodlo kaal de enige mogelijkheid is om de snel gegroeide Waalder school onder dak te houden. Op zijn vroegst in 1990 komt er een definitief gebouw. Alvo rens de minister daarover beslist moet aan de hand van een „demografisch onderzoek" worden bepaald of de Waalder school de komende jaren wel op genoeg leerlingen kan rekenen om die uitbreiding te rechtvaardigen. Dat kost tijd. In die periode kan men de kinderen moeilijk onder een paraplu op het schoolplein zetten. Het noodlokaal is dus nog een tijd nodig. De commissieleden konden dat stand punt billijken. Peter Bakker sprak er zijn twijfel over uit of de minister wel akkoord zal gaan met nieuwbouw bij de school. Hij betoogde dat het hier om een gewone openbare basisschool gaat die helemaal niet zo „anderssoor- tig" is dan wel eens wordt beweerd. De kinderen die er les krijgen hebben het eerder slechter dan beter dan in andere scholen, want ze beschikken niet over behoorlijke speelruimte. Over al elders op het eiland komen lokalen leeg te staan; het is nogal een beslis sing om dan in De Waal te gaan uitbreiden. Bij voldoende belangstelling zal in het voormalige scheepvaartmu seum, de Doopsgezinde Vermaning in Den Hoorn een ambachtscen trum worden opgezet, waar men sen hun hobby kunnen uitoefenen en anderen ernaar kunnen komen kijken. Het is de bedoeling dat de zaak met Pasen dit jaar draait. Initiatiefneemster Nelie Vinke uit Den Burg kwam op het idee door een be zoek aan een soortgelijk centrum in Enschede. Zij is zelf actief als poppen- maakster en informeerde bij de ge meente naar de mogelijkheid iets te beginnen in het leegstaande voormali ge scheepvaartmuseum. Omdat nog vele andere suggesties op het gemeen tehuis waren binnengekomen met be trekking tot het kerkje, duurde het een tijdje voor men contact opnam met mevrouw Vinke. Het is de bedoeling dat het kerkje alle dagen geopend zal zijn en daarvoor zijn minstens tien per sonen nodig. Mensen die thuiszitten en er een dag of een halve dag uitwil- len om hun hobby elders uit te oefe nen of mensen die thuis geen ruimte hebben, kunnen zich aanmelden. Het publiek kan zien wat en op welke ma nier iets wordt vervaardigd. Het is ook mogelijk de zelfvervaardigde spullen in het kerkje te verkopen. Een hobby uit oefenen in het ambachtscentrum is gratis. Er hoeft geen ruimte te worden gehuurd. Voor het materiaal moet zelf worden gezorgd. Het gaat erom dat het publiek kan zien hoe iets wordt gemaakt. Kleine exposities van hob byisten behoren ook tot de mogelijk heid. „ledereen is welkom, het is na tuurlijk het leukst als er een heleboel verschillende hobby's te zien zijn. Als niet minstens tien personen meedoen, gaat het niet door", aldus Nelie Vinke. Voor opgave kan men haar bellen, te lefoon 02220-4805 Het gaat goed met de bouw van het zwemparadijs op het Kercke- land bij De Koog. Gisteren werd het „grote" betonwerk voltooid, wat betekent dat de vorstgevoelige eerste fase van het karwei erop zit. De laatste hoeveelheid beton was een portie van 116 m1 die voor het grootste deel werd verwerkt in de perronvloeren. Alle kruipruimtes en kelders zijn nu van boven dicht en daardoor kan men al een aardige indruk krijgen van het totale com plex. Het grote wedstrijd/golfslag- bad is nu goed te onderscheiden van de overige bassins, zoals de Whirlpool, wildwaterkreek, speel- bad, buitenbad en het opvangbas- sin van de waterglijbaan. Straks zal er van al dat beton niets meer zijn te zien want de vloeren en wanden van het complex worden fraai betegeld; totaal zal 4000 m2 tegelwerk worden aangebracht. Onderhandelin gen met de onderaannemer die dit on derdeel van het werk moet uitvoeren zijn in het laatste stadium; Dak Vorige week donderdag zijn reeds de stalen spanten van de dakconstructie aangevoerd. Een dezer dagen wordt begonnen met het aanbrengen en stel len van de kolommen en frames die de basis voor deze spanten vormen. De spantconstructie zelf zal binnen een maand gereed zijn; dan wordt dus het hoogste punt (ruim 12 meter) bereikt. Terwijl men nog bezig is met de span ten zullen de diverse segmenten van het tentvormige hoge dak en het lage re dak van de aanbouw met stalen profielplaten worden dichtgemaakt. Di rect daarop kan met het metselwerk worden begonnen: in de diverse gevels en muurtjes worden totaal 120.000 ste nen verwerkt. Dat valt ongeveer sam.en met het aanbrengen van de aluminium raampartijen door Bakkenes uit Den Helder. Voor de rest is een kwestie van installatie van de techniek (filters, pompen, verwarming, golfsla ginstallatie e.d.) in de diverse techni sche ruimten. Alle techniek is aange nomen door het bedrijf Hellebrekers uit Nunspeet, dat bij dit project wordt bij gestaan door electromonteurs van de VEM. Het schilderwerk wordt uitge voerd door de Verenigde Schilders. Buffertank In een vrij laat stadium moest nog een extra voorziening in de bouw worden opgenomen. Het bleek namelijk dat de riolering niet in staat zou zijn om de dagelijkse hoeveelheid vuil spoelwater dat van de filters afkomstig is, te ver werken. Er komt in acht minuten nl. niet minder dan 60 m3 vrij. Er wordt nu een buffertank van 100 m3 gemaakt van waaruit dit afvalwater langzaam het riool kan inlopen. Uitvoerder W. Klippel van het aanne mingsbedrijf Draisma is bijzonder vol daan over de snelheid waarmee tot dusver kon worden gewerkt. Dat was niet alleen te danken aan het uitblijven van vorst en aan het vlotte werken dat in de goed begaanbare zandgrond mo gelijk was, maar ook aan de ervaring die met dergelijk werk is opgedaan, onder andere bij het soortgelijke bad in Joure, dat eind oktober is opgeleverd. Op het Kerckeland is hetzelfde werk tot stand gebracht in maar liefst vier maanden minder tijd. toch zijn er on werkbare dagen geweest; dertien da gen voor de kerstvakantie en 16 dagen daarna. Dat was te wijten aan de hevi ge regenval. Er is nu echter een be hoorlijke speling. Ook als het nog een volle maand slecht weer zou zijn, is het bad voor 1 juli klaar, ais zien ten minste geen andere tegenvallers voor doen. Bij de uitvoering van het Texelse zwemparadijs wordt uiteraard geprofi teerd van ervaringen die in andere ba den zijn opgedaan. Aan de hand daar van zijn zelfs achteraf nog wijzigingen aangebracht. Zo zijn de diverse hellen de „bruggen" waarmee de bezoekers van het ene bassin naar het andere kunnen komen, vervangen door flauw- hellende trappen. Op de hellen brug gen deden zich namelijk glijpartijen voor. De juist gestorte betonv/oeren ven de perrons en endere ruimten rond de bassins vormen een uitgestrekt onderdeel van het in de maak zijnde zwemparadijs. Totaal is nu 960 kubieke meter beton verwerkt. De spanten (op de achtergrond links) liggen klaar om in de komende weken op hun plaats gezet te worden, zodat spoedig „overdekt" kan worden verder gewerkt.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1