„Aangenaam verrast door technisch niveau Kemphaantjes in Waalenburg Bedrijfsleider Sicco Gerlsma: „Seizoenkaarten" voor theaterprogramma Klif 12 Serie erdedigingswerken lieuw thema van Toer-ln expositie „Vrije School" start met informatie in dorpen Opening nieuwbouw in april Reumapatiënten houden oprichtingsvergadering van Texelse vereniging Engels mimetheater in Nioz-schouwburg Zon, maan en hoog water Jjjj VRIJDAG 22 JANUARI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA S Bedrijfsleider Gerlsma: ,,!k blijf niet de hele dag binnen zitten' Tijdens de eerste weken ben ik knap onder de indruk geraakt van het technische peil waarop Teso zich bevindt. Je kan wel zeggen dat Teso het voortouw heeft voor wat betreft de toepassing van automatisering in de sector waarin het bedrijf opereert. Ook op het gebied van storingsindicatie en brandstofmeting is Teso ver gevor derd." Aldus één van de eerste indrukken van Teso's nieuwe be drijfsleider, S. A. (Sicco) Gerlsma. De 41-jarige Fries is sinds het begin van deze maand bij de veerdienst werkzaam. ,,lk zie steeds méér in mijn nieuwe job", zegt Gerlsma. Uit eigen waar neming wist hij al dat een veer dienst meer kunde en kennis ver eist dan menig buitenstaander denkt. Niettemin heeft Teso hem inhoudelijk aangenaam verrast. Gerlsma: ,,lk durf te beweren dat er internationaal opererende aanne mersbedrijven van middelgrote om vang zijn, die van de aanpak van Teso zouden kunnen leren. Een heel pakket van zaken dat hier in praktijk wordt gebracht staat bij die bedrijven vaak nog in de kinderschoenen." Als voorbeeld noemt hij de beheersing van het brandstofverbruik. Bij zijn vori ge werkgever, het middelgrote bagger bedrijf Broekhoven BV in Zeist, was dit een punt van discussie. Gerlsma wees er al jaren op dat het bedrijf risico's ,liep doordat het brandstofverbruik niet in de hand kon worden gehouden. Toen tijdens zijn eerste werkdagen op 'Texel bleek dat de cijfers hiervan bij Teso wèl precies bekend zijn, was dat voor Gerlsma een prettige gewaarwording. De in Harlingen geboren en in Frane- ker getogen Gerlsma is opgegroeid et water en heeft van jongsaf aan in- iresse gehad in de zee en de scheep- De gemeentelijke adviescommissie kunst- en cultuurbeleid houdt van 24 juni t/m 15 juli 1988 weer een Toer-ln thema expositie in de ten toonstellingsruimte van het raadhuis. Het thema van de provinciale cul turele manifestatie Toer-ln Noord holland 1988" is verdedigingswer ken. De gemeentelijke adviescom missie kunst- en cultuurbeleid wil dit thema ook gebruiken voor de axpositie op Texel. leder die denkt iets met het thema ^Verdedigingswerken" te kunnen doen kan zich voor deelname aan deze ex positie aanmelden. Er zal bij deze ex positie evenals in voorgaande jaren weer een kwaliteits -, een aanmoedi- gings - en een publieksprijs worden toegekend. In verband met de organi satie van de tentoonstelling is het van belang dat er op korte termijn duidelijk is hoeveel deelnemers hun medewer king willen verlenen. Daarvoor kan men tot 28 januari contact opnemen met mevr. R. van Dijk, kamer 304 in het raadhuis, telefoon 02220-3041 toestel 132. vaart. Ik ben op het water, op het wad opgegroeid". Zijn binding met wa ter blijkt ook uit zijn hobby: zeilen. Het was dan ook niet vreemd dat Gerlsma koos voor een studie weg- en waterbouw aan de Hogere Technische School. Hij specialiseerde zich in de „natte" waterbouw en koos als onder werp voor zijn afstudeerproject ,,De modernisering van de haven van West- Terschelling". Een project waarin de belangen en problematiek van visserij, recreatie en.... de veerdienst aan de orde kwamen. Toevalligerwijs is de studiegenoot met wie Gerlsma het project uitvoerde ook op een wadden eiland werkzaam. Onlangs werd hij be noemd tot hoofd van de dienstkring Terschelling van Rijkswaterstaat, als opvolger van de heer Reder die naar Texel vertrok. Na zijn HTS-tijd studeerde Gerlsma nog enige tijd Nederlands recht aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Hij had voor deze studie gekozen omdat hij daarin een goede combinatie zag met zijn technische vooropleiding. ,,lk wilde niet iets puur technisch gaan doen". Nadat hij zijn propaedeuse had gehaald, stopte hij met de studie. Het feit dat hij inmiddels in het huwelijk was getreden, speelde daarbij een rol. Zigeunerbestaan In 1974 kwam Gerlsma bij Broekhoven BV. Dit baggerbedrijf had voor het eerst buiten Europa opdrachten ver worven en de nieuwkomer werd direct op deze buitenlandse projecten ge plaatst. Tot 1986 leidde hij een „zigeu nerbestaan", zoals hij het zelf uitdrukt. Vooral in het begin was het pionieren, het waren de „wilde jaren" van het bedrijf. Gerlsma herinnert zich de aller eerste opdracht, het uitdiepen van een haven ten noordoosten van Bombay. Dat was nodig om het noordoosten van India voor voedseltransporten be ter bereikbaar te maken. Volle graan schepen bleven voor de haven liggen, omdat die te ondiep was. Gerlsma was toendertijd „system project manager". „Een mooie naam voor een baan die in de praktijk op manusje van alles neerkwam", vertelt hij met een grijns. De meeste projecten werden uitge voerd in Azië, ondermeer op Ceylon en in Indonesië. Afhankelijk van de projectduur verhuisde het inmiddels drie kinderen tellende gezin mee. Van uit Madras (India) keerde de familie Gerlsma terug naar Nederland, naar het dorpje Schingen in Friesland. Gerlsma werd benoemd tot „area ma nager", belast met de acquisitie voor Engeland en Scandinacië. Dat bete kende contacten onderhouden met po tentiële klanten, begrotingen voor pro jecten maken, etc. Bij projecten van standaard omvang kon Gerlsma in het hoofdkantoor blijven, bij grotere klus sen was hij wel bij de uivoering betrokken. Carrièreplanning Deze voorgeschiedenis overziende, lijkt de overstap naar Teso uit oogpunt van carrièreplanning niet logisch. Gerlsma glimlachend:. „Die vraag is me al va ker gesteld. Laat ik allereerst zeggen dat ik geen carrièregericht persoon ben. De tijd was rijp om bij Broekho ven weg te gaan, door een combinatie van factoren. Door al dat reizen nam ik al jaren niet meer deel aan het vere nigingsleven, de oudste staat op het punt om naar de middelbare school te gaan en de toekomst in de baggerin dustrie ziet er niet rooskleurig uit. Ver volgens heb ik gezocht naar een werkkring die raakvlakken heeft met water en schepen. Ik heb lol in dat werk, in een kantoorbaan zou ik me niet thuisvoelen. Texel spreekt me aan: aan het wad voel ik me thuis en ik ben gesteld op een kleine woonomge ving. Daarnaast komt mijn vrouw van Terschelling en is dus het wonen op een eiland gewend. Texel heeft boven dien het voordeel van goede eigen voorzieningen, zoals een Rijksscholen gemeenschap. Het isolement is maar beperkt. En.... nu preek ik misschien wel voor eigen parochie, maar je hebt hier duidelijk de beste bootverbinding, haha. Al met al vind ik dat ik er op vooruit ga". Gerlsma woont nog niet op Texel; de verhuizing zal vermoedelijk pas tegen de zomer plaatsvinden. Tot in detail Bedrijfsleider is een nieuw gecreëerde functie bij Texels Eigen Stoomboot Onderneming. Hij staat tussen de di recteur en de drie diensthoofden in. Gerlsma heeft de indruk dat de functie uiterst zorgvuldig is voorbereid door het managementteam (directeur Hoo- gerheide en de hoofden van dienst). De inwerkperiode en taakomschrijving zijn tot in detail vastgelegd. „Maar dat is een groeiproces. Als blijkt dat hier en daar wat moet worden bijgesteld, dan gebeurt dat. Tot dusver verloopt het inwerken op open en plezierige wijze." De nieuwe functie is geschapen mede in verband met de tijd en aandacht die Hoogerheide nodig heeft voor de be geleiding van de bouw van de nieuwe dubbeldeksveerboot. Gerlsma beklem toont echter dat hij ook werk van de diensthoofden overneemt. „Het ont lasten van de diensthoofden is minstens zo belangrijk als het overne men van werk van de directeur". Gerlsma verwacht dan ook dat wan neer de bouw van de nieuwe dubbel- De Initiatiefgroep Vrije School Texel wil de komende weken in de dorpen beginnen met het geven van informatie over het Vrije School-onderwijs. De informatiebij eenkomsten, („huiskamer avonden") zijn bedoeld voor iede reen die om welke reden dan ook, benieuwd is naar wat er nu zo an ders is aan hqt „Vrije School onderwijs. In september 1986 is in De Koog een Vrije peuterklas begonnen. Hieruit is de eerste kleuterklas gevormd die dit schooljaar van start is gegaan. „Hoe wel er de afgelopen twee jaar ver scheidene lezingen over dit onderwerp zijn gehouden is het begrip „Vrije School" niet voldoende bekend. Al leen al het woord „Vrij" wordt meestal helemaal verkeerd uitgelegd", aldus de Initiatiefgroep Vrije School Texel. Om hieraan wat ruimere bekendheid te ge ven is besloten om per dorp informa tieavonden te gaan houden bij iemand thuis. De leerkrachten van de „Vrije School" zullen tijdens deze avonden vertellen over het Vrije School" onderwijs in het algemeen en over de stand van zaken van het Vrije School onderwijs op Texel. De eerste huiska meravond wordt vrijdag (heden) ge houden bij de familie Terpstra, De Reede 7, 't Horntje aanvang 20.30 uur. De volgende avonden zijn: woensdag 27 januari bij familie Visée, Beatrixlaan 54, Den Burg; maandag 1 februari bij familie Laan Thijsselaan 8, Den Burg; donderdag 4 februari bij familie Onno Kikkert, Kikkertstraat 1, De Cocksdorp; dinsdag 9 februari in het Vrije School klasje, Ruyslaan 81, De Koog; woens dag 24 februari bij Eugenie v.d. Wal, Mok weg 11, Den Hoorn. Alle avonden be ginnen om half negen. Verder staan nog avonden in De Waal en Oosterend op het programma. De serie avonden zal worden besloten met een lezing in het klasje in De Koog door de heer Wichert op een nog nader aan te kon digen datum. Deze lezing draagt de ti tel „Wat is er anders aan het „Vrije Schoolonderwijs". dekker achter de rug is, dat weinig ge volgen voor zijn functioneren zal heb ben. „Er zijn veel facetten waar dood gewoon tijd voor vrijgemaakt moet worden, omdat ze ingrijpende gevol gen hebben op de lange termijn. Dat soort zaken mag niet worden onder broken door dagelijkse besognes." Omstreden Gerlsma heeft inmiddels kennisge maakt met de meeste personeelsleden en heeft voorts een hele stapel rappor ten en papieren doorgewerkt om zich te kunnen oriënteren op het totale be drijf. „Bepaald geen taak die je in één week oppikt". Al voor zijn komst was hem bekend dat zijn functie bij het personeel omstreden was. De onderne mingsraad, die als gevolg van een „verstoorde verhouding" met directeur Hoogerheide al enige tijd niet meer functioneert, vreesde dat de aanstel ling van een' bedrijfsleider zou beteke nen dat er straks helemaal geen con tact meer is met de directeur. Hoewel Hoogerheide hoofdverantwoordelijk is en blijft voor het ondernemingsbeleid. Via een artikel in de Harlinger Courant was Gerlsma al in het begin van de sollicitatieprocedure op de hoogte van de kwestie. Als persoon voelt hij zich er niet door aangesproken, zo zegt hij. In gesprekken met het personeel heeft hij inmiddels zijdelings het een en an der vernomen. „Ikzelf voorzie geen si tuatie dat er geen contact tussen per soneel en directeur zal zijn. Dit is geen internationaal concern, maar een be drijf waarin ieder elkaar kent. De inten tie om de ondernemingsraad weer te laten functioneren is al gegeven, het is alleen de vraag hoe je uit de impasse vandaan komt. Of ik kan bemiddelen in deze kwestie? Daar voel ik me nog te „nieuw" voor, ik ken nog onvol doende achtergronden om die preten tie te hebben". Tenslotte: ,,/Vee, ik ben niet van plan om hele dagen in mijn kantoor door te brengen. Enerzijds is dat nog een restantje van mijn baggerverleden, an derzijds is het noodzaak om met de Teso-mensen informeel van gedachten te wisselen. Je moet weten wat er leeftin het bedrijf." bndernemers-aktiviteiten 1 In Den Hoorn wordt momenteel een geheel nieuw theater uit de grond gestampt: Klif 12. De bouw verloopt voorspoedig, zodat op 23 april het theater kan worden geo pend. Voordat het zover is, wil ini tiatiefnemer Cor van Heerwaarden een deel van zijn vele plannen al presenteren, zodat zijn (Texelse) publiek weet waar het aan toe is. Via een soort seizoenabonne ment" kunnen theaterliefhebbers tegen gereduceerde prijzen de voorstellingen bezoeken. Als het aan Van Heerwaarden ligt, wordt Den Hoorn van een uithoek let terlijk de ,,uit-hoek" van Texel. Alle theater, dus ook de voorstellingen die tot dusver in restarant Klif 23 waren te zien, wordt geconcentreerd aan de overzijde van de straat, in Klif 12. De boerenschuur die daar stond, is afge broken en in stijl herbouwd. Binnen kan ook worden gedineerd, en het eet- gedeelte kan worden beschouwd als de financiële basis van het Klif 12-project. Voor theater alléén is het draagvlak op Texel (nog) te klein, dat heeft de gang van zaken rond bioscoop-theater De Vergulde Kikkert in Den Burg onlangs bewezen. Cor van Heerwaarden is er niettemin heilig van overtuigd dat zijn opzet zal slagen. Voor de komende zomer hebben hij en zijn medewerkers een vast programma in petto: het „Zomeravondfestival". Het is de bedoeling dat elke avond wat op theatergebied wordt geboden en dat de avonden wekelijks op een vaste dag terugkeren, „horizontale programmering" dus. Tweemaal per week wordt op vaste avonden een revue-menu verzorgd, éénmaal een café-chantant, één thema-avond en er zijn plannen om een middeleeuwe to neelstuk met aansluitend een histo risch Brabants maal te brengen. Naast dit commerciële deel (d.w.z. inclusief diner), is ook een gedeelte zuiver voor theater ingeruimd. Wekelijks zal een nationaal bekende attractie op het ge bied van kleinkunst naar Den Hoorn worden gehaald. Onderhandelingen met artiesten zijn gaande of al afge rond. Cor van Heerwaarden denkt aan acht negen donderdagavonden tij dens de zomer. „Liefst niet in het weekend. Donderdagavond is niet zo zeer een uitgaansavond, maar wel een goede theateravond", aldus Van Heer- waardens subtiele uitleg. Na de zomer zal één donderdagavond per maand een optreden van een bekende klein kunstenaar worden georganiseerd. Ook aan de samenstelling van di^ winter- programma wordt hard gewerkt. Ge dacht wordt aan artiesten als Brigitte Kaandorp, Hans Dorresteijn, het Natio naal Hekelcabaret, Mon Chérie en De Herenflikken, enzovoorts Ook muzikale optredens zijn mogelijk. Klif 12 wil zich richten op de „kleinkunst in het alge meen". Alternatief theater hoeft men in Den Hoorn niet te verwachten; ver wacht wordt dat daarvoor op Texel on voldoende belangstelling is. De be scheiden afmetingen van het toneel vormen een beperking; Grote schows kunnen niet binnen de poorten worden gehaald. Abonnementen Eind februari zal het totale programma (zomer en winter) worden bekendge maakt. De abonnementen gelden al leen voor de donderdagavond voorstellingen. Naar voorbeeld van de Helderse schouwburg worden de Texelse liefhebbers in de gelegenheid gesteld om zélf hun programma samen te stellen. Met een abonnement kun nen bijvoorbeeld vijf voorstellingen te gen gereduceerde prijs worden be zocht; deze voorstellingen kunnen dus naar eigen keuze worden uitgezocht. Heeft men halverwege het seizoen het abonnement al verbruikt, dan kan zon der problemen weer een nieuw abon nement voor vijf voorstellingen worden genomen. Van Heerwaarden vindt het systeem de moeite van het proberen waard Het geeft hem enerzijds de ga rantie van een zekere publieke be langstelling en anderzijds kan hij beter bepalen welke voorkeuren het publiek erop nahoudt. De oprichting van een vereniging voor reumapatiénten op Texel, waarvoor een paar maanden gele den het initiatief werd genomen, is bijna officieel een feit. Dinsdag wordt een oprichtingsvergadering gehouden in het LBO-gebouw aan de Emmalaan. aanvang 19.30 uur. Niet-patiënten worden een uur la ter verwacht. Het eerste deel van de vergadering (tot 20.30 uur) wordt besteed aan het kiezen van een definitief bestuur. Ook patiënten die zich tot dusver nog niet als lid hadden aangemeld, kunnen zich nu als nieuw lid opgeven en deelne men aan de bestuursverkiezing. Tij dens het tweede deel van de avond geeft de heer Engelmann, voorzitter van de Ned. Bond voor Verenigingen van patiënten met reumatische aan doeningen, een toelichting op het be lang van een dergelijke vereniging en zal de film „De mens is geen machi ne" worden vertoond. Desgewenst kan voor vervoer van patiënten worden ge zorgd. Hierover kan contact worden opgenomen met N. Uitgeest-Vos tele foon 02220-2392 of F. Boon 02220-3926. Ook andere geïnteresseer den zijn welkom om de vergadering bij te wonen. De Engelse acteur/mimespeler/ko- mediant Tim Jones brengt donder dag a s. zijn nieuwe theatershow „Super Booper Bonga Woppela!" in het auditorium van het Nioz- gebouw aan 't Horntje. De aanvang is 20.30 uur en de entree bedraagt F5r (CJP-houders f2,50). Tim Jones is geen onbekende op Texel. Reeds enkele malen was hij op het eiland om, al of niet individueel, humoristisch theater te maken. Zijn show bestaat uit mime, improvesatie, dans en muziek, betrekking hebbend op „situaties die men thuis beter niet kan creëren". De show wordt in het Engels gegeven, maar dat hoeft voor hen die deze taal niet goed machtig zijn geen beletsel te vormen omdat er genoeg te zien valt. De voorstelling is georganiseerd door de personeelsvereniging van het Nioz. De p.v. heeft het optreden niet alleen tot de eigen kring willen beperken, maar stelt alle Texelaars in staat om mee te genieten. De zon komt 21 januari op om 8.36 uur en gaat onder om 17.06 uur. Maan: 25 jan. E.K.. Doodtij: 28 januari Hoog water aan het Noordzeestrand: Vrijdag 22 januari 10.32 en 22.23 Zaterdag 23 januari 11.08 en 23.08 Zondag 24 januari 11.35 en 23.53 Maandag 25 januari 9.22 en Dinsdag 26 januari 0.40 en 10.23 Woensdag 27 januari 1.27 en 11.26 Donderdag 28 januari 2.15 en 12.38 Vrijdag 29 januari 3.02 en 15.14 Zaterdag 30 januari 3.47 en 16.19 Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Sommige vogelaars hopen ieder jaar weer op een strenge winter. Ze verwachten dan zeldzame vogels die door het koude winterweer hun noordelijke broedgebieden moeten verlaten. Maar dat gebeurt slechts zelden. Immers, noordelijke vogels zijn strenge winters ge wend. In zachte winters is er voor de vogelliefhebbers veel meer te beleven. Er zijn in ieder geval veel meer soorten in grote aantallen aanwezig. Vooral langs de wadkust, in de natte gebieden zoals Waalenburg en de Horsmeertjes en op de lage weilanden moeten we ze zoeken. Een soort die u in de winter misschien niet op Texel zou verwachten is het kemphaantje. Toch kunnen we hem in deze tijd geregeld zien. Eigenlijk zijn kemphaantjes in de broedtijd het minst talrijk op het eiland. In de trektijden en zachte winters zijn ze altijd wel in re delijke aantallen te vinden. We moeten ze nu vooral zoeken in Waalenburg. Halverwege deze maand werden er zelfs nog meer dan 100 geteld. Soms verblijven de vogels in 't Blok op de hogere dijkjes. In deze tijd van het jaar zoeken ze zelden voedsel in het ondie pe water. Meer kans hebben we op de weilanden: aan de oostzijde van de Westerboersweg en aan de noordzijde van De Staart. Weilanden waar vaak ook groepen kieviten, wulpen en goudplevieren naar voedsel zoeken. In de winter hebben de kemphanen géén opvallende kragen. Het zijn vrij onop vallende vogels. Hoe zijn ze toch te herkennen? We moeten letten op stelt lopers die in kleine groepjes, in los ver band, naar voedsel zoeken. Ze hebben ongeveer het formaat van een tureluur, maar een kortere snavel en een zwaar der, vrij lomp, lichaam. De borst is veel lichter dan van de tureluur. De bovenzijde vrij donker. Kemphaan in winterkleed doorgaans zijn de dieren op de borst lichter gekleurd Eens in de veertien dagen gedu rende de komende maanden kun nen onze lezers rekenen op een kort artikel, waarin op populaire wijze een onderwerp ter sprake wordt gebracht dat betrekking heeft op de natuur op ons eiland. Het is bedoeld als stimulans om er zelf op uit te gaan, te kijken, te herkennen en te genieten, het gaat daarbij niet om zeldzame ver schijnselen maar om .gewone" zaken waaraan de meeste mensen voorbij gaan als ze er niet op wor den gewezen. Dit gebeurt in het kader van het projectNatuur op Texel" van Vormings- en Ontwik kelingswerk" dat als doel heeft de Texelaars meer bewust te maken van de natuurlijke schoonheid en veelzijdigheid van hun woonomge ving. De artikelen worden ver zorgd door mensen van Ecomare en Staatsbosbeheer. De veren daar hebben echter opval lend lichte randjes. De pootkleur is doorgaans oranje, kan echter ook groen of grijs zijn. Opvallend is verder de manier van voedselzoeken. Ruste loos, voortdurend lopend en pikkend in een voorovergebogen houding. Echt gemakkelijk wordt het als er een man netje bij loopt dat een helemaal witte kop en hals heeft. Zo'n dier lijkt een beetje op een halve albino of een niet raszuiver exemplaar, zoals bij een men ging van parkeenden en wilde eenden. Mannetjes die in de broedtijd een hele maal witte kraag hebben, zijn echter ook in de winter op kop en hals nage noeg helemaal wit! Lukt het niet de kemphaantjes in Waalenburg te zien te krijgen, dan kunt u het ook nog pro beren op de weilanden rond Dijkmans huizen en De Bol. In de herfst zitten ze daar in ieder geval vrij geregeld. Adriaan Dijksen

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5