School met de Bijbel liet drie lokalen vernieuwen VAN BET RAADHUIS r ~*Rijk gaf f330.000— via nieuwe regeling Beveiligingsprocedure nieuw computersysteem el" choonmaakbedrijf op 95FOtere schaal door ededelingen van B.enW.\ (entingen SVC-toneel neemt thriller in studie 1 Vrijwilligers recreatiewerk Utrechts bedrijf onderzoekt herkomst van „Zeppelin" Vrouwen verhinderd: Beatrixboom komt later Verleende bouwvergunning Geslaagd Amnesty schrijft gewetensgevangenen Cursus over premie A inkomenshertoetsing *RI ij RIJ DAG 29 JANUARI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Jit- il- e christelijke school voor basisonderwijs School met de Bijbel in Ooste- ind heeft als eerste Texelse basisschool geprofiteerd van een nog niet mg bestaande regeling, die het mogelijk maakt om op kosten van de jksoverheid een deel van het schoolgebouw te renoveren. Het rijk be- lalde ƒ330.000,— en daarvan konden de drie oudste, uit het stichtingsjaar )27 daterende, lokalen in een nieuw jasje worden gestoken. Al sinds alf november krijgen de kinderen van de bovenbouw les in het gereno- jerde gedeelte, maar woensdag vond de officiële heropening plaats. s 3 rijksbijdrage voor renovatie van W hoolgebouwen is vervat in de zgn. _ondo-normen", die door het ministe- A l van onderwijs worden gehanteerd. /\i bijdrage is van toepassing op "hoolgebouwen die 40 of 60 jaar ge- den werden neergezet. Aldus kwam j School met de Bijbel in 1987 aan ■■•i beurt voor een algehele renovatie in de drie lokalen die nog uit het ichtingsjaar dateerden. Het rijk be- ^Mnteert in het geval van een drieklas- school 35 procent van wat ver- ingende nieuwbouw zou kosten, als - arm voor renovatie. Voor dat bedrag III oet een school aan de eisen des jis, dus aan het huidige basisschool- Jf! dperk, worden aangepast. Wil een ihpol méér dan de standaardvoorzie- ngen die voor dat bedrag mogen -orden getroffen, dan moet dat uit ei gen kas worden betaald. In het geval van de School met de Bijbel heeft het bestuur inderdaad wat extraatjes aan gebracht. Maar de daaruit voortvloei ende kosten konden worden ingedamd door de hulp van ouders en andere vrijwilligers. Hele vleugel Niet alleen zijn drie lokalen vernieuwd; beter kan worden gesproken van een algehele renovatie van de desbetreffen de vleugel van het schoolgebouw. Alle kozijnen werden vervangen, dak en muren waar nodig verbeterd, de vloer werd een klein stukje opgehoogd, de plafonds een meter verlaagd en alles werd van een nieuw verflaagje voor zien. De vernieuwde vleugel maakt, mede door de gekozen wit/grijze kleu rencombinatie, een moderne indruk. innemer Eiko Vermeulen overhandigt Biem Vlaming, voorzitter van het schoolbestuur, Ar 1 maquette van het speelob/ect dat Vermeulen aan de school heeft geschonken en dat \j\}tljnertijd een plaatsje op het schoolplein krijgt. Er zullen twaalf houten beelden (in de rm van menselijke gedaanten) worden geplaatst, in lengte variërend van tien centimeter f 1.20 meter. Door de veranderingen blijkt het pretti ger lesgeven, omdat de akoestiek aan merkelijk is verbeterd zodat rustiger kan worden gepraat. Een heel opmerkelijke verandering is dat één klaslokaal nu ook als „ge meenschapsruimte" beschikbaar is. Door een schuifwand van speciale constructie is het mogelijk om een deel van de gang bij het lokaal te be trekken, zodat plotseling een grote vri je ruimte ontstaat. Bij de officiële ope ning werd daar woensdagmiddag al vast van geprofiteerd. Ludiek In het bijzijn van vele vertegenwoordi gers uit de Texelse onderwijswereld heropende Biem Vlaming, voorzitter van het schoolbestuur, op ludieke wij ze het gerenoveerde gedeelte. Hij doorboorde een op behangpapier ge maakte tekening door leerlingen van de onderbouw, die voor de deurope ning naar de gerenoveerde vleugel was gespannen. Vlaming toonde zich in zijn ope ningstoespraak opgetogen over het re sultaat. „We hadden ons bij het 100-jarig bestaan van het christelijk on derwijs in Oosterend geen mooier ca deau kunnen voorstellen. Wie had dat verwacht in deze tijd van bezuinigin gen." Hij dankte de (niet aanwezige) schoolinspecteur voor zijn vele advie zen, de gemeente Texel (in het bijzon der ambtenaar Bert de Haas), aanne mer Elko Vermeulen en diens perso neel, ouders en vrijwilligers, de leer krachten en zijn medebestuursleden. Vlaming sprak de hoop uit „voorlopig eens geen reünies en verbouwingen te hebben, maar weer lekker normaal aan het werk te gaan." Spreker Daan van Wilsum zei vooral blij te zijn geweest met de vertrou wensrelatie die tijdens en voorafgaan de aan de uitvoering van het werk heeft bestaan tussen gemeentewerken enerzijds en de andere betrokkenen anderzijds. Aannemer Elko Vermeulen blikte eve neens tevreden terug, maar conclu deerde: „Een school is niet alleen van hout en van steen. Voor de rest moe ten jullie nu zelf zorgen." Schooldirecteur Elias Hordijk consta teerde dat het „best leuk was om als yfj ^ondernemers-aktiviteiten -choonmaak- en onderhoudbedrijf Cleaning Texel" gaat, drie maan- jn na de oprichting, de activitei- |n aanzienlijk uitbreiden. Welis- _aar is mede-oprichter Flip de Rid- mr uit het jonge bedrijfje gestapt, Baar zijn partner John Schlepers -tbt zich nu full-time aan de ver- jre ontplooiing van de zaak wij- ïn. Om de veranderingen luister j te zetten, zal „Cleaning Texel" de week van 8 tot en met 13 fe- uari eenmalig gratis de ramen ppen bij de bejaarden op Texel. escheiden tweemans-bedrijfje gin- De Ridder en Schlepers vorig jaar start. Opdrachten konden hoofd- lijk slechts op zaterdagen worden ivoerd, omdat beide beginnende rnemers er door de week een an- dagtaak op na hielden. De Ridder (en heeft nog steeds) een timmer plaats aan de Witte Kruislaan en lepers verrichtte maar liefst drie ichillende dagtaken. Hij had een lledige baan als metselaar bij aanne- i metferj Drijver, exploiteerde pluimveehou- trimajrij „De Hennenhof" aan de Haller en zat in de resterende tijd dus in choonmaak- en onderhoudvak. :hlepers heeft de twee eerstgenoem- erkkringen inmiddels opgegeven, Iders.jif'volledig met „Cleaning Texel" door gaan. De pluimveehouderij heeft hij ■gedaan aan de firma Rouwen- it/De Vries uit Oudeschild. In de :e maanden had „Cleaning Texel" volgens Schlepers een dusdanige hoe veelheid aanvragen gekregen ondanks de nog geringe naamsbekendheid, dat voor hem duidelijk was dat ook voor een bedrijf van wat grotere omvang voldoende markt zou zijn. Op een ge geven moment moesten klanten wor den teleurgesteld omdat zij soms wel vier zaterdagen moesten wachten, al vorens hun tapijt of schoorsteen kon worden gereinigd. In de klantenkring bevonden zich zowel particulieren als bedrijven. Schlepers wil zich nu op een groter deel van de markt richten, zoals het schoonmaken van grotere gebouwen en bungalowparken. Hij zal hiervoor personeel aantrekken en schoonmaakapparatuur aanschaffen. Het vestigingsadres is De Ruyterstraat 102 in Oudeschild (was voorheen Wit te Kruislaan). Ilatie pen i aantal kinderen heeft in het pte kwartaal 1987 geen gebruik ihen maken van de mogelijkheid tot -inenting. Aanvankelijk was het de loeling dat er een zogenaamde na- éntingscampagne zou worden ge- JUden. Deze gaat echter niet door. 8 kinderen worden nogmaals opge spen in het voorjaar van 1988. Ook il er in deze rubriek nog een mede- Jling worden gedaan voor het geval jen oproep is ontvangen. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan, Em- malaan, Haffelderweg, Ada van Hollandstraat, Pieter van Cuyckstraat. Elemert. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex- gebouw (vóór 10.30 uur). Toneelgroep SVC uit De Cocksdorp heeft de thriller „Oponthoud in de jungle" in studie genomen. Regisseur is Piet Zijm. De uitvoering is op 12 maart in het Eierlandsche Huis. De Texelse Sportraad is op zoek naar vrijwilligers die willen helpen met het zomerrecreatiewerk op het eiland. Via een formulier kan ieder een die ervaring heeft of een oplei ding volgt in de sport/recreatiesec- tor, zich aanmelden. Naast een mobiel team dat over het hele eiland actief is, worden in de zo mer ook recreatieleiders op verschillen de campings ingezet. Het programma van het mobiele team bestaat meestal uit strandactiviteiten, fietspuzzeltoch- ten, nachtspelen, volley- en voetbal toernooien. Het werk omvat naast het leiden en begeleiden van deze activitei ten en ook de voorbereiding. Op de campings werken één of twee recrea tieleiders. Zij maken in overleg met de campingbeheerder een programma van zeker twee S drie activiteiten per dag. Deze twee vormen van recreatiewerk vereisen een vaste bezetting over een langere periode, namelijk negen weken in de zomervakantie. Van de recreatie- leiders wordt verwacht dat ze minstens twee weken beschikbaar zijn. De ver goeding is f225,— per week. Er wordt voor onderdak gezorgd en reiskosten worden vergoed. Van te voren worden een aantal kadedagen gehouden op 12, 13, 14 en 15 mei (Hemelvaartsdag) waarbij de toekomstige recratieleiders voor Texel aanwezig moeten zijn. Na dere informatie en een aanmeldingsfor mulier kan worden aangevraagd bij Recre-actief Texel p/a Groeneplaats 1, 1791 CC Den Burg, tel. 02220-3041, toestel 239. Aanmelden moet voor 15 maart. De rijkspolitie Dienst Luchtvaart heeft het onderzoek naar de herkomst van de grote reclameballon die zondag avond in de tuin van de familie Kalu- sche aan de Van der Sterrweg landde, doorgespeeld naar het bedrijf „Pinkel Balloons" te Utrecht. Dit bedrijf im porteert dergelijke Zeppelin-achtige ballons om deze vervolgens te distribu eren aan diverse bedrijven in binnen- en buitenland. Getracht wordt om te achterhalen aan welk bedrijf de ballon mogelijk is verkocht. De geleden scha de en gemaakt kosten zouden dan kunnen worden verhaald. De directeur van het bedrijf komt deze week naar Texel om de ballon op te halen. 's Ochtends vierden de kinderen feest, waarbij school eens op deze manier bezig te zijn". „Het was soms wel wat lastig met lawaai, stof, opgebroken school plein, enzovoorts, maar je zag het re sultaat groeien en dat gaf een voldaan gevoel." Hordijk was blij met het „kindvriendelijke" resultaat en memo reerde de prima samenwerking. Volgens de huidige normen moet het minstens een halve eeuw duren, alvo rens de gerenoveerde vleugel opnieuw aan de eisen des tijds mag worden aangepast. De eerstvolgende Texelse basisschool die voor een grote opk napbeurt in aanmerking komt is de Thijsseschool in Den Burg, in het jaar 1990. Het planten van een „Beatrix boom" ter gelegenheid van de 50e verjaardag van de koningin is tot nader orde uitgesteld. Drie van de vier vrouwelijke raadsleden die de plechtigheid zouden uitvoeren, zijn namelijk verhinderd. De boom zou worden geplant op de hoek van de Oranjestraat in Ooster end. Het stond al vast dat Erna Eelman-van der Kooi van de WD niet zou kunnen helpen bij het plechtige karwei, maar het zou evengoed door gaan. Tot afgelasting moest echter worden besloten toen de CDA- vrouwen Riet Huitema-Vos en Nel Eelman-van 't Veer het ook lieten af weten, omdat dinsdagavond het besluit was gevallen dat de CDA- raadsleden zouden deelnemen aan de zaterdag in Bovenkarspel te houden bijeenkomst ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Christen De mocratische bestuursvereniging. Dat besluit viel rijkelijk laat want de organi satie van de plantplechtigheid was al helemaal rond. Nu was het nodig om de 70 leden van drumband en muziek vereniging „Excelsior" bericht te doen dat ze zaterdag niet hoefden te komen. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en/of in stanties bouwvergunningen verleend: J. van der Vis, Dorpsstraat 63, De Koog, voor het bouwen van een gara geberging; H. Steinhake, Osnabrück, voor het gedeeltelijk vergroten van een zomerhuis, Bosrandweg 26, De Koog; J.H.F. Hopster, Bakkenweg 16, Den Hoorn, voor het gedeeltelijk verande ren van een hotel; Loonbedrijf „Texel" b.v., Postbus 132, Den Burg, voor het gedeeltelijk veranderen/vergroten van bedrijfsgebouwen, Langwaalderweg, De Waal; J. de Jonge, Bosrandweg 227, De Koog, voor het plaatsen van een muur om een zomerhuis, Bosrand weg 247, De Koog; I. Plaatsman, Ho- gerend 39, De Waal, voor het gedeel telijk veranderen van een hotel/pensi on; H. Ellen, Lieuwstraat 20, Den Burg, voor het plaatsen van een schoorsteen; H. Borchert, Castrop- Rauxel, voor het gedeeltelijk vergroten van een zomerhuis, Slufterweg 182, De Cocksdorp; H. Keizer, Edisonstraat 6, Heerhugowaard, voor het plaatsen van een werkplaats, Abbewaal, Den Burg. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afd. ROV, kamer 205, tientallen ballonnen met kaartjes eraan het luchtruim kozen. (Foto: Dirk Kuiter) De aanschaf van een gemeentelijk computersysteem heeft het nood zakelijk gemaakt ook een beveili gingsprocedure te ontwerpen. Af doende beveiligen van het systeem, opdat privacy-gevoelige gegevens zoals bevolkingsinforma tie en gegevens van uitkeringsge rechtigden niet kunnen worden misbruikt, is mogelijk, maar dan moeten richtlijnen precies worden nageleefd. Electronische informatieverstrekking is minder tastbaar dan de vroegere kaar tenbakken. Veel bewerkingen en pro cessen spelen zich af in het binnenste van het apparaat, onzichtbaar voor het menselijk oog en dus ook minder oncontroleerbaar. Er zijn verschillende soorten van bevei liging van computersystemen. Beveili ging tegen rampen waarbij het com plete systeem en alle bijbehorende bestanden verloren zou kunnen gaan, zoals brand, is voor de gemeente niet zo te regelen dat het computersysteem binnen 24 uur weer operationeel is. Dat kan alleen als men ergens anders precies zo'n systeem heeft, dat mag worden gebruikt door de gemeente. Er zijn genoeg maatregelen die kunnen worden genomen als zich zo'n ramp voordoet. Men moet er voor zorgen dat zogenaamde back-up", kopieën van alle bestanden, zich buiten het ge bouw bevindt en dat wekelijks de back-up van die week werk buiten het gebouw wordt bewaard. In het ergste geval, dus bij een ramp die zich voor doet voordat de wekelijkse back-up is weggebracht, zal hoogstens het werk van een week verloren gaan. Naburig Ook kunnen afspraken worden ge maakt met naburige gemeenten met eenzelfde systeem over het medege bruik van dat systeem. Dit is door de geïsoleerde ligging van Texel nauwe lijks haalbaar. Wat wel kan is het ma ken van afspraken met de software- en hardwareleveranciers over vervanging. Softwareleverancier L+T kan in 24 uur nieuwe programma's leveren en IBM heeft als stelregel dat het eerste systeem dat van de band rolt voor de getroffen klant is. Dat is meestal in 24 tot 48 uur. Stroomstoringen waardoor het systeem tijdelijk niet bruikbaar is kun nen worden opgevangen met een Mariëtte Smit uit Den Hoorn is in Amsterdam geslaagd voor HBO jeugdwelzijswerk. Amnesty International Texel houdt dinsdag haar maandelijkse schrijf avond van 20.00 tot 21.00 uur in de Openbare bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg en op het adres Trompstraat 15 te Oude schild. In het kader van de Syrië- actie worden brieven verstuurd naar de autoriteiten in dat land. Het maandblad „Wordt Vervolgd" ver meldt twee gevangenen voor wie over- schrijfbrieven zijn gemaakt. Het gaat om Ali Masrum Al-Mudhoffar in Indo nesië, een 26-jarige moslimjeugdleider en radio-omroeper, die een straf van twaalf jaar opgelegd kreeg wegens „ondermijnende" activiteiten. In Bul garije is de arts Ibraim Ismailov Arifov veroordeeld tot tien jaar gevangenis wegens protest tegen de gedwongen assimilatie van de etnische Turkse min derheid. Voor beiden wordt onmiddel lijke vrijlating gevraagd. Luchtpostvel- len zijn aanwezig. Brieven kunnen worden meegenomen en thuis ge schreven. Voor meer informatie: Jen- neke Wassink, tel. 02220-4109. noodstroomvoorziening. Omdat dat erg duur is en het zelden voorkomt dat er een stroomstoring is zal deze voor ziening op Texel niet worden getroffen. Door inbraak, vandalisme of bewust gemaakte fouten kan een deel of het gehele bestand of systeem verloren gaan. In ieder gebouw geldt normale inbraakpreventie. Als extra beveiliging is de ruimte waarin het computer systeem is geplaatst apart afsluitbaar en ligt deze niet direct tegen een bui tenmuur. Bewust gemaakte fouten kunnen worden voorkomen door een goede beveiliging tegen onbevoegd gebruik van informatie. Mocht er on verhoopt toch schade zijn aangericht, dan is er altijd nog de back-up. Ook bij technische storing of onbedoelde menselijke fouten kan hierop worden teruggegrepen. Logboek Het systeem houdt zelfs automatisch een soort „logboek" bij van alle activi teiten, zoals datum en tijd van een be paalde activiteit, wie wat deed en aan welk beeldscherm, welk programma er werd gebruikt en wat voor foutmeldin gen het systeem heeft gegeven en ver dere informatie rond de bestanden. Aan de hand van dit logboek kan de oorzaak van een storing worden opge zocht. Als steeds dezelfde persoon on bevoegd toegang probeert te krijgen tot bestanden of als iemand steeds foutmeldingen krijgt, rapporteert de computer dit. Als iemand tien keer heeft geprobeerd zich met een verkeerd wachtwoord aan te melden, schakelt het systeem het beeldscherm uit. Dat kan alleen door de systeemoperator, de dagelijkse beheerder van het systeem, weer wor den ingeschakeld. De gemeente Texel stelt de Vereni ging Eigen Huis ƒ1200— ter be schikking voor een op Texel te houden cursus over de werking van de „inkomenshertoetsingen" en de hypotheekrentetoets. Het college wil daarvoor echter niet het raadhuis als lokatie aanbieden, maar verwijst naar d'Ouwe ULO. Eventuele extra kosten die die lo katie met zich meebrengt, wil men vergoeden uit de begrotingspost Woonconsumenten, De Vereniging Eigen Huis organiseert zo'n cursus omdat men van mening is dat bouwondernemers en makelaars hun klanten niet of te weinig informe ren over het exacte aantal jaren dat geldt voor inkomenshertoetsing. Daar door worden vaak foute beslissingen genomen die zowel voor de eige naar/bewoners als voor de gemeente verstrekkende gevolgen kunnen heb ben. Als immers door hertoetsing de subsidie wordt verlaagd en de woon lasten niet meer kunnen worden opge bracht, dan komt ook de gemeente middels de gemeentegarantie in de knel. De cursus neemt één avond in beslag en kan alleen doorgaan als de ge meente een bijdrage levert van ƒ800,— ƒ1200,—, afhankelijk van het aantal deelnemers. In het kader van de Regeling Bijdragen aan Gemeenten voor woonconsumen ten ontvangt de gemeente Texel dit jaar ƒ5352,—. Daarvan wordt ƒ1200,— gereserveerd voor de cursus inkomens hertoetsing onder voorwaarde dat het minimum aantal deelnemers 12 15 personen is.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5